„Waarom deze verschrikking? vragen getroffenen Velen komen niet klaar met het antwoord van de dominee 3 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Kaaisen in de nacht ''V'V" K' '-.iWSs 'jat - - Gelicht ovei Schouwen (Van onze redacteur) HET VALT VANDAAG DE DAG niet mee gemeente-secretaris van Haamstede te zijn. Men mag hem gerust de uitvoerende macht van de gemeente noemen. Hij zorgt, dat er gebeurt wat zijn burgemeester nodig vindt. Dat is heel wat. Het dorp is meer dan vol. In de woningen van de bevolking zitten geëvacueerden. Uit alle plaatsen van Schou wen. Op een enkele uitzondering na heeft iedereen zijn woning wagen wijd open gezet voor hen, die in de stormnacht alles verloren. Die uitzondering zit in een van de grootste huizen van de gemeente. Het klinkt verschrikkelijk, maar daar was plaats noch genegenheid, voor wat ook. Het is ellendig, dat er zulke mensen zijn. Of de burgemeester dan niet had kunnen vorderen? Wis en zeker. Maar zou U, als U alles verloren had, gelukkig zijn in het huis van iemand, die zelfs nog niet bereid is zijn wasmachine af te staan voor het reinigen van de door weekte kleren van zóveel mensen? Het is één van de problemen., die het hart van de gemeente-secretaris veront rusten. Hij heeft, als hoofd van de brandweer, van alles te maken gehad met reddingen wijd en zijd in het land om Haamstede. Er zijn verschrikkelijke din gen gebeurd. Men heeft oude mensen ge vonden, dood hangend over de deuren van hun bedstede. Maar water uit de Ooster-Schelde weet ook de bovenste randjes van bedstee deuren te overspoelen. Geredden als Jan Verboom en zijn vrouw, die tot het leger der geëvacueerden behoren, hebben de kreten der verdrinkenden gehoord tot het water ze versmoordel Nooit zullen zij die nacht vergeten. Vandaag vragen de gemeentesecretaris en vele anderen, die zich, als hij, de voorbije week aftobden om alle leed te lenigen af: waarom moest dat alles ge beuren? Wat is de zin van deze verschrik kelijke ramp en waarom trof zij wéér Zee land, dat toch al zo van de oorlog leed? Hebben de Duitsers het land niet onder water gezet? En wierpen de Engelsen geen bom op de toren van Burgh? En is men toen ook niet naar elders gebracht? Er is een bidstond op Haamstede ge weest. De grote kerk was stampvol bur gers en geëvacueerden. Het waren de woorden van de dominee, die de harten verontrust hebben. Die prediker had de verklaring kant en klaar bij de hand: „de overstroming en alles wat er mee samen hangt, is een straf van God over de zonde der bewoners van Schouwen en die van alle bewoners van overstroomde ge bieden. De Godverlating neemt hand over hand toe, ook onder U", heeft de dominee gezegd, „Thans rust Zijn hand zwaar op U. Buigt U diep in het stof voor Hem". Ernstige gezichten De secretaris is niet de enige, die deze verklaring niet neemt. Zijn de mensen in Drente zoveel vromer dan die in Zeeland? En hoeveel vromen zijn niet omgekomen in de golven? Mensen, die alles voor de naaste overhadden! Maar dat ene droeve geval, dat huis én hart stijf gesloten houdt, bleef gespaard. Met alle rijk dommen! Jan Verboom en zijn mede logés bij scheppen van zand in de zandzakken, die uit Brabant per vliegtuig naar hier ge bracht zijn Vijftien duizend in totaal. Bij het eerste licht trekken alle mannen er op uit, de schoppen onder de arm. De dijk moet dicht, wil Schouwen met verloren Vergeten hoek Het heeft even geduurd voor men elders in het land, te zeer belast met zor gen over andere streken, oog kreeg voor Schouwen Dat is niet bemoedigend. Als de overheid Schouwen en Duiveland geen voorrang geeft bij het herstel van de dijken, is het eiland reddeloos verloren. Een zee-arm zal zich dan gaan uitstrek ken van Brouwershaven tot Scherpen- hoek, waar U, bij eb, het water als een schuimende waterval uit het geper foreerde eiland terug ziet lopen. Toch beeft het aan Schou wen zelf niet gelogen. Hotelhouder De Korte beeft in de onigeluitasmaeht, toen hot nog mogelijk was, Amsterdam opgebeld en de politie- te-water diaair twee dingen meegedeeld; dat het Finse schip ,,Bore 6" op het strand zat en de opvarenden er door drie inwoners van Burgh afgehaald wa ren: En dat de dijken doorgebroken wa ren en het eiland dringend hulp van buiten nodiig had. Dat van dat schip moest hij melden. De mare omtrent de dijken heeft hij er eigener beweging maar bijgedaan. Toen hij een kwartier In Noordwelle vluchtte de bevolking aanvankelijk in de kerk, omdat die nogal hoog staat. En toen de grootste gevaren voorbij waren haalden de gevluchten uit hun.eigen woningen nog wat er was achtergebleven. Daartoe behoorden ook: de hond en de kat. de schildersbaas van Burgh verdiepen zich maar niet in dat vraagstuk. Hun vrouwen huilen zo'n beetje, als zij weer denken aan de stormnacht. Sinds de vorige week Zondag zitten zij met zeven personen bij één fa milie, waar toch al vijf mensen waren. De gastheer zegt: als 't moet kan alles! En zijn vrouw schenkt voor allen nog eens een verse kop thee. „Er is genoeg" zegt zij. Het is een hartelijke, moeder lijke vrouw en zij heeft, als alle mensen hier, een ernstig gezicht. Dat is de schuld van de zee en van de wind, eeuwige bedreigers van Schouwen's kust. Ook in hen leeft de vraag van het „waar om?" Maar ze zoeken een uitweg in het dagelijkse werk. Het bestaat uit het later weer wilde bellen waren de ver bindingen verbroken. Die activiteit is niet beloond. Als de radaoinstallatie van de gestrande Fin er niet geweest was, wie weet, hoe lang het dan geduurd bad, voor men elders in het land op de nood van Schouwen attent gemaakt was. Nu duurde het tot Dinsdag voor het eindelijk tot de rest van Nederland doordrong, dat er op Schouwen iets gebeurd moest zijn! Daar na ging het gesmeerd Wat er gevraagd werd kwam uit de vliegmachines val len. Ook een hele massa, dat niet ge vraagd werd. Brood bijvoorbeeld. De batokers hebben voorraden genoeg. Niet temin zijn er honderden broden uit vliegtuigen geworpen. En in de haven OP DEZE PLEK, bij Burghsluis, slokte de zee de dijk in een hap Weg en baande zich een weg over de win terse velden van Schouwen. In één huis, dat viak achter de dijk stond, kwamen tien mensen om het leven. Met een roeibootje wordt, als er niet te veel stroom in het gat staat, de verbinding met de overzijde van de dijk onderhouden. Daar ligt de ha ven van Burghsluis, waaroverheen men evacueren moet. van Burghsluis ligt nog een g:oot schip met de ruimen vol oudi-bakken witte- brcfod. Wat een energie, wat een goede gaven voor niets! Laat het U, lezers, niet verhinderen un Schouwen en aan Duiveland te blij. ven denken. Er zijn daar zoveel andere dingen wèl nodig. Toen er een schip van het Rode Kruis met kleren aan kwam, is er een gejuich opgegaan. Want de meeste evacué's hebben niets meer. dan hetgeen zij dragen. Het sorteren van het goed in de Land- bouwhuieihoudschool van Haamstede is begonnen En de dames, die er mee bezig zijn geweest hebben een traan wegge pinkt van vreugde en danik baarheid. Zo veel prachtig goed is er gegeven: nieuwe kleren, nieuwe schoenen, naeuwe La kens, zo uit de wimkel gehaaide slopen, kersverse handdoeken. Eén mevrouw „Wat is ons volk rijk geworden, sinds de HARK-inzamelingen!Mid den in de ellende maakt zo'n uitdruk king het hart blij. „Wat komt U doen. dokter?" Over die hulpverlening aal wellicht :ns, ais er wit-, of blauw- of roodboe ken over deze ramp geschreven worden, veel tot klaarheid komen. Zo b v. hoe het mogelijk is, dat er een schip met dokters en verpleegsters naar Wester se houw en gevaren is en Later nog eens complete chirurg per helicoptère is aangevoerd, terwijl men zich over de komst van deze helpers op het zwaar bezoohte eiland alleen maar verbaasd heeft „Wat komt U doen?" vroeg men deze mensen,- die zich uit hun practijk en dagelijkse werk losbraken. Natuur lijk: de burgemeesters in die plaatsen kunnen geen patiënten op bestelling leveren, maar wat niet is kan komen, zeker op een plekje duingirond waar enige duizenden mensen onder zo be narde omstandigheden bijeen.zijn. Waar de cadavers der verdronken dieren bij honderden tegelijk vernietigd worden en specialistische hulp, als zij werkelijk no dig is. per vliegtuig moet worden aange voerd. De chirurg, de doktere en de ver pleegsters zijn weer weggegaan. Met een bezwaard hart. „Geef me dan ten-minste meest ernstige patiënt mee", heeft de dokter gevraagd. De autoriteiten op Haamstede staan ■ersteld over zoveel wil tot helpen. „De mensen willen merken dat ze nodig zijn. ook al kunnen zij hier niets doen" zeg gen zij. Ergens tussen aanslibsel en toe wrak geslagen meubelen spoelde een wandtekst aan; „Wester-Schouwen, dat zal je berouwen, dat je genomen hebt m'n vrouwe" 'stond er op. Herinnering aan een oyde legende. Men kan slechts hopen, dat er na het wegzenden van zo veel belangeloos geboden hulp, niet op nieuw aanleiding is voor die waarschu wing! Bij Renesse zijn de duinen. Daar kan dan voorlopig de reis.der gevluchten. de vlucht was De avond is intens duister in Haam stede, Renesse en Burgh en het grijze waterland er om heen. Bij kaars- en pe troleumlicht zit men bijeen, nu de zee mét de telefoonkabels ook die van het electrisch licht meegenomen heeft Op het gemeentehuis doet men bij kaars licht de zaken af. En in de Landbouw- huishoudschool, waar de Centrale keu ken is gevestigd voor allen, die, buiten de eigen bewoners, op het duin-eiland in de wijde zee vertoeven, telt men bij dat schijnsel de uitgegeven maaltijden. Dit zijn de moeilijkste uren voor deze dorpen. Er is geen radio. Er zijn geen kranten. Er er komt slechts zo nu en dan een brief. Er is ook geen lust tot het doen van spelen en zo zijn er de verhalen, die steeds maar weer om het zelfde draaien: de watersnood an de el lende, die men doorstond. Iedere avond opnieuw trekken de doden voorbij. Een lange stoet van mensen, die iedereen nu wel kent. Voor de zoveelste maal vertelt Rik Bulthuis het verhaal van zijn weg drijvende varkensstal en hoort men ae geschiedenis van de moeder uit Seroos- kerke, die, met haar twee dode kinderen in haar armen gekneld, op de nok van het dak zat, Toen men haar eindelijk kwam afhalen, moest zij haar kmderer achterlaten. Zij stierf tijdens het trans port. „Het is maar goed, dat we gauw er gens anders heen gaan," zegt een der Daar het water vlak bij de kerk stond konden de boten dicht bij „huis" meren en daarin bracht men alle vluchtelingen over. geëvacueerde vrouwen. „Bij alle ellen de, die we al hebben, komt nu ook nog. dat je elkaar gek maakt met die ver halen". Werkers aan de dijk Het vale licht van de ochtend onthult na zo'n nacht van duisternis de toestand van de eilanden. De eb is ingetreden. Om te verhinderen, dat er nog voedsel afgeworpen zou worden èn om zijra dankbaarheid te tonen, schreven de geëvacueerden uit Noordwelle bij hun vertrek een boodschap op ce stenen van het droogblijvende kerkplein. Dank U, zo leest men onder meer daarin, slapend, bevond. Achter de dijk die. negen meter hoog, sinds mensen heugenis een veilige schuts was. voelde men zich veilig! Dit is de plaats, waar een gezin van tien personen in de slaap verrast werd en omkwam. Mateloos triest is de tocht door het verdronken land. Zompig zijn de dijk wegen, één weke klei-massa, een ver loren post in een land waar de overwin naar, het water ,de baas is. In die boer derij woonden drie oude mensen, wier grootste allende thans is, dat zij, bij de overhaaste vlucht» de brillen vergaten en sinds vorige week Zondag in een wereld leven, nog grijzer dan zij van nature reeds is. ELk huis heeft hier de eigen geschie denis van ondergang en dood, maar ook van redding en heldhaftigheid. Want dat al die andere mensen „er-uit" geko men zijn, danken zij aan de mannen uit de dorpen, die, eigen leven niet achtend, vóór het water uitgerend zijn en op deu ren en luiken geslagen hebben. Want het luiden van de stormklokken drong tot velen niet door. En wie de klokken wél hoorden dachten, dat de kerk blijk baar wel erg vroeg begon. Toen zij uit hun bedden kwamen stonden zij meteen tot hun middel in het water! Verschillende van die waarschuwere onbekende, plichtsgetrouwe mannen hebben amper de weg terug kunnen maken. Het water volgde hen op de voet. nacht alles aan flarden geslagen werd. Zakken uien liggen in de kleine voor tuinen naast een dode koe. Nu plukt de golfstroom een dakgoot mee, rukt het dak van een schuur en voert het alle maal af, de Oosterschelde in. Aan de overkant van het dijkgat staat een klein, van z'n fundament geslagen gebouw: het gemaal voor de Burghpolder. Waar deloos is het geworden. Evacuatie van Noordwelle Een van de laatste plaatsen, die in deze buurt geëvacueerd zijn, is Noord- Door het gat in de dijk bij Burghsluis bruist het water naar buiten, alsof bet door een gootsteen afvloeit. Met even veel geweld en met dezelfde alles mee sleurende kracht Er staat een rijtje hurgerhuisjes op de weg naar de kleine haven. Vernielde huisjes, waaruit men doden heeft gehaald en waar in de storm- het water niet komen en daar eindigde Let wel, voorlopig, want het slot van er nog niet Toen men wegvoer kwam er toch nog een vliegtuig over en dat deed wat het moest doen: het wierp benodigdheden af. Doch de geëvacueerden trachtten met zwaaien de vlieger duidelijk te maken, dat zijn hulp hier niet meer nodig was. En rechts staan de woningen, die de eerste klap van het naar binnen barsten de water te verduren hebben gekregen- Alleen de zijmuren staan nog en daarop hangt het dak. Dwars door het huis sloeg de golfstroom, voor- en achtergevel mee nemend en alles vernietigend wat zich weile by Renesse. Een deel van de be volking had daar onderdak gevonden in de dorpskerk. Het kerkplein bleef droog en dat bleek een uitstekende plek voor (Zie vervolg pag. 6)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2