vD onnrna Gemeenteraad besloot tot adoptie van Goedereede en Stellendam J De luchtbrug in de afgelopen week Moordenaar van Oradour in Engelse dienst Zeer veel schade aan kwekerijen toegebracht HAAGSCHE COURANT Maandag 9 Februari 1953 III Lf'V'LRLL.WAG VAN DEN HAAG Voor betalingen in verband met de evacuatie 600.000 beschikbaar gesteld De agenda van de hedenmiddag gehouden Gemeenteraads vergadering was, wat haar hoofdpunten betreft, gewijd aan de ramp. welke ons land heeft getroffen. Allereerst stelden B. en W. voor te besluiten tot adoptie door 's-Gravenhage van een gebied op het eiland Goeree en Overflakkee, bestaande in het territoir van de gemeenten Goedereede en Stellendam, aan welk gebied in later stadium indien nodig uitbrei ding kan worden gegeven. Bij de uitvoering van deze adoptie, welke beoogt het verlenen van aanvullende hulp op langere termijn, ligt het in de bedoeling, dat de vertegenwoordigers van de burgerij daarbij een werkzaam aandeel zullen nemen, teneinde de hulp door de Haagse bevolking te geven aan de bevolking van het getroffen gebied zoveel mogelijk te accentueren. Voor zover de door de Haagse bevolking zelf te geven steun aanvulling behoeft, vragen B. en W. daarvoor bij de Raad een crediet aan van f 400.000. Verder vroeg het Col lege, een bedrag van 600.000 beschikbaar te stellen voor het ontvangen en onderbrengen in deze gemeente van evacué's uit de getroffen gebieden en voor andere maatrege len van hulpverlening. Burgemeester dankbaar voor wat Den Maag tot dusver deed Bij net eerstgenoemde voorstel kwam tevens aan de orde de be handeling van het schrijven van het Raadslid, de "neer G. van Praag (C.P.N.), die verzocht, een bedrag van tenminste honderddui zend gulden ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampen fonds. Zoals bekend waren B. en W. van ooi-deel. dat op dit ogen blik een dotatie uit de Gemeente kas aan het Rampenfonds achter wege kan blijven, gelet op de op brengst van de op Donderdag 5 Februari jl. gehouden collecte ten behoeve van het Rampenfonds, welks inkomsten ten goede zullen komen aan het gehele gebied van de ramp, en mede gelet op de personele en materiële hulp, wel ke de Gemeente Den Haag reeds_ heeft verleend of nog zal verlenen' ten behoeve van het rampengebied in zijn geheel. Ruim een half millioen bijeengebracht De burgemeester memoreerde allereerst de grote opbrengst van de gehouden collecte en deelde vervolgens mede. dat de uurloon- actie van het Gcmeeiitepersoneel tot nu toe 30.000 heeft opge bracht. waarbij dan nog komt de dusver door Den Haag ruim een half millioen is bijeengebracht en hij was op het ogenblik dankbaar, burgemeester van Den Haag te zijn. Samenwerking met Velsen Naar aanleiding van het voor stel tot adoptie deelde mr. Schokkmg mede, dat ook de Ge meente Velsen tot adopteren van Stellendam is overgegaan. Dooi de medewerking van de bur gemeester van Velsen Is het mo gelijk. dat Den Haag haar mede werking aan het herstel van Stellendam zal kunnen geven. Wellicht kan een nog groter ge bied van Goeree en Overflakkee door Den Haag worden geadop teerd. De heer H ovens (CPN) be pleitte daarop de onmiddellijke vorming van een comité, dat een bezoek zou moeten brengen aan de betreffende getroffen gebieden, ten einde de schade op te nemen en in geschakeld zou moeten worden in het adoptie-comité. Verder sprak hij over de hulp van „links pro gressieve figuren aan het rampge bied. De heer V a n Praag (CPN) bracht vervolgens naar voren, dat z.i. financiële hulp aan het Ramp fonds vooraf had moeten gaan en vroeg, of het niet nodig was, doel treffende maatregelen te nemen bij 's Gravenzande, omdat daarbij ook het belang van Den Haag op het spel staat. Spr. had „het di recte gebaar" gemist en daarom handhaafde spr. zijn voorstel. Mr. Mens Fiers Smeding (WD) sprak naar aanleiding van de woorden van de heer Ho vens de hoop uit dat eensgezind zonder aanzien des persoons, zonder vorming van politieke groeperingen zou worden voort gegaan met de hulpverlening, waarna de heer Smitskamp (AR) te kennen gaf. verwacht te hebben, dat de CPN-fractie haar voorstel zou intrekken, nu het College zelf met voorstellen is ge komen. Hij vond het niet juist, boven de ƒ400.000 nog een ton beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. De heer Ren sen (Arb.) achtte de adoptie-mogelijkheid aantrek kelijk en deelde mede. dat zijn fractie met genoegen achter het voorstel van B. en W. zou staan. Met bewogen stem wees spr. het voorstel van de communisten van de hand. Hij laakte het. dat de heer Hovens. via een comité mot een weerzinwekkende naam. poli tieke munt uit deze ramp wijde slaan en de heer Swart (CH> beschouwde de uiteenzetting van de heer Hovens als een aanklacht voor zijn eigen partij. Dit stand punt werd door de heer mr, Schürmann (KVP) gedeeld. De burgemeester spreekt De burgemeester zou geen stelling nemen in een politiek debat, maar men kon wel veron derstellen, in welke richting zijn gedachten gaan. Tegenover de al gehele ramp moet staan een alge hele hulpverlening van het volk. Er moet een coördinatie zijn en men heeft geen behoefte aan door kruising, welke slechts tot verwar ring leidt. Als het voorstel van B. en W. wordt aanvaard, zal daar aan zo spoedig mogelijk uitvoe ring worden gegeven. Spr. zei, dat het College nu de tijd heeft gehad van meer beraad en gelukkig niet overhaast is te werk gegaan. De burgemeester deelde daarop mede, dat hij Zondag 1 Februari in de late middag van de burgemees ter van 's-Gravenzande heeft ver nomen, dat toen het gevaar daar Herdenking Vóór de aanvang van de Raadsvergadering van heden middag heeft burgemeester Schokking allereerst jhr. mr. dr. A. L. M Bosch ridder van Rosenthal, oud burgemeester van Den Haag. herdacht. Deze overledene, aldus mr. Schokking. was een man. die verknocht was aan hei ambt van burgemeester en voortgestuwd werd door zijn liefde voor die functie, waaraan hij zich met inzet van zijn gehele persoonlijk heid heeft gewijd Spr. schetste jhr. mr. dr Bosch ridder van Rosenthal als een man van grote gaven en kwaliteiten, die vooral door zijn verzetswerk tot een nationale figuur is ge worden, die in de geschie denis van ons land een grote plaats zal innemen. Burgemeester Schokking herdacht vervolgens de op 4 Februari ontslapen voor zitter van het. Residentie- Orkest, dr. A. Loudon, aan wie voor een groot deel te danken is. dat Den Haag thans in cultureel opzicht een periode van opgang doormaakt. Hij stond als een vader op de bres voor het Orkest, dat dank zij hem nationale en internatio nale bekendheid verkreeg en hij was iemand, die ook in menig ander opzicht zijn liefde voor Den Haag deed blijken- Tenslotte wijdde de bur gemeester woorden van na gedachtenis aan de op 26 Januari overleden dichter Martin us Nijhoff, welk ge slacht nauw verbonden is aan Den Haag. De burge meester noemde het heen gaan van Nijhoff een ge voelig verlies voor Den Haag. Door tal van banden was hij verbonden aan het Haagse culturele leven. Zijn voorzitterschap van de Ne derlandse Maatschappij voor Letterkunde maakte hem tot een nationaal-uitzonder- lijke figuur. De vorm van zijn gedichten bevatten een schat van fijngevoelige ge dachten Zijn nagedachte nis zal in hoge ere blijven De woorden van de burge meester werden door College en Raad staande aangehoord was bezworen. Contact is opgeno men met het Hoogheemraadschap Delfland. Bij de laatste storm in de nacht van 31 Januari op 1 Februari jl- is. aldus de burgemeester, behalve de schade welke aan het wegdek van de Boulevard is toegebracht, ook een gedeelte van de zandlaag op het strand weggespoeld. De er varing leert dat in de loop van de winter weer vrij veel zand opge hoopt wordt voor de Boulevard. Toch hebben B. en W. gemeend, om op alles voorbereid te zijn, te bezien en met andere instanties als Rijk. Delfland en E.M.S., te be spreken. wat er eventueel zal moe ten geschieden om te zorgen dat nok a.s. zomer de badplaat» volle dig in bedrijf kan zijn. De heer v. Praag trok daarop zijn voorstel in. waarna de bei de voorstellen van B. en W. met algemene stemmen werden aan genomen. Monument voor Sweelinck Met bijzondere dank aan een in gezetene. die onbekend wenst te blijven, aanvaardde de Raad ver volgens diens schenking, bestaande uit een bedrag van 1500. ten be hoeve van het te vervaardigen mo nument ter ere van de Nederland se toondichter Sweelinck. Vervol gens werd een bedrag van ƒ35.300 beschikbaar gesteld voor de aan koop van het perceel Bezuiden- houtseweg 145/Helenastraat 2. 2a, 2b. dal valt in een overeenkomstig het Wederopbouwplan Bezuiden- hout B. daar ter plaatse geprojec teerde wég. Grond, gelegen aan de Lenteweg, v/erd verhuurd aan mevr. de wed. W. S. Kolster-Van den Berge, waarna besloten werd, een bedrag van 25250 te voteren voor de aankoop van de percelen Van Ra- vesteinstraat 368/370 en 372/374 en de aangrenzende grond, alsmede voor het treffen van voorzieningen aan de opstallen. Z.h.s. werd aanvaard het voor stel tot uitliehting van grond uit het Grondbedrijf, tot inbreng van grond in het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf en tot uitliehting van grond uit de dienst van Gemeente werken. waarop de raad zich even eens verenigde met het voorstel tot het verlenen van ontheffing van de desbeteffende bepalingen dei- Hinderwet aan de heren L. Wein- ling en Tj Zijlstra, voor het op richten van een door electromoto- ren gedreven inrichting voor het vervaardigen van leverpastei in het perceel Balistraat 20. Het afwijzend praeadvies op het adres van mevr. S. Terpstra, die nadat haar eerste verzoek was af gewezen nogmaals verzocht om tegemoetkoming in de vervoerkos ten voor schoolbezoek van haar zoontje, droeg de goedkeuring van de Raad weg. Verkoop en verhuring van grond Grond, gelegen aan de Maurits- kade, hoek Louis Couperusplein, werd verkocht aan de N.V. Bilbton Matschappij; grond, gelegen aan de Peilstraat. werd in erfpacht uitge geven aan de Stichting Wijkge- meente XVIII der Hervormde Ge meente; gewijzigd werden de erf pachtsovereenkomsten. betrekking hebbende op grond, gelegen aan de Zeekant, de Alkmaarsestraat, de Gevers Deynootweg. het Seinpost duin; grond, gelegen aan de Cor nells Houtmanstraat, werd ver huurd aan het college van Kerk voogden der Herv. Gemeente. Subsidie vernieuwing hospitaal- kerkschip „De Hoop". Nadat de llaad de noodzakelijk heid had uitgesproken van de op richting en instandhouding van een neutrale middelbare hotelvakschool uitgaande van de „Stichting tot be heer en instandhouding van de Ho. rccafvakschool voor het Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwant bedrijf kwam aan de orde het voorstel, om een subsidie van 20.000 te verlenen aan de Nederl. Vereniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit, voor de vernieuwing van het hospitaal kerkschip „De Hoop". De heren Damme (Arb.), Den Duik (C.H.). Dubbeldam (C.H.), mr Mens Fiers Smeding (V.V.D.), en Lem (K.V.P.), gaven hun grote waardering voor dit voorstel te kennen, dat tenslotte met algeme ne stemmen werd aangenomen. Garagehouders helpen mee De Bond van Garagehouders hier ter stede kreeg Zaterdag 14.30 een oproep om 10 eerste monteurs, waarbij ook tractormonteurs, met gereedschap naar Dirksland te zenden. De afdelingsvoorzitter en -secretaris hebben in een korte spanne ülds dit aantal bij elkaar gekregen en tegen 6 uur vertrok ken zij. blakend van werklust, reeds per autobus naar het be dreigde gebied, waar hun hulp zo dringend nodig was. UITBREIDING KLEUTERSCHOOL VAN DER WIJCKSTRAAT Het adres van de heer A. C. de Leu. waarin deze verzoekt te be vorderen. dat het door afbraak van het houten distributiegebouw aan de Groot Hertoginnelaan vrij komende materiaal wordt gebruikt voor uitbreiding van de kleuter school aan de Van der Wijckstraat, is door de Gemeenteraad in han den gesteld van B. en W. ter afdoe ning. Van de wijze van afdoening zal de Raad in kennis worden ge steld. LAATSTE BERICHTEN Collecte in Haagse Hervormde kerken f 48.000 De gisteren in alle Haagse Her vormde kerken ten bate van het Rampenfonds gehouden collecte heeft 48.000 opgebracht. Vierde lijst van evacue s Aan ons Inlichtingenbureau ligt ter inzage de vierde lijst met na men van evacué's, die in onze stad zijn aangekomen. In totaal 410 vluchten Van het Marinevliegkamp Val kenburg zijn gedurende de afgelo pen week in totaal 410 vluchten gemaakt naar de overstroomde gebieden. Op Maandag 2 Februari werden 04 vluchten gemaakt. Die dag werden vooral rubberboten, zand zakken en voedsel uitgeworpen. Verder volbrachten vliegtuigen van de M.L.D. tot en met Zater dag 7 Februari 119 vluchten. Zij vervoerden 51.450 kg zandzakken, 3 kisten medicamenten, 10.875 broden, 59 containers water, 15 ruberppakken, 900 kg materiaal 50 pakketten voedsel, 3 pakketten babyvoeding en een zuurstofappa raat.. 29 Vluchten waren verkennings vluchten. De helicopters en de „Sea-Otters" verrichtten reddings werk. Vliegtuigen van de luchtstrijd krachten maakten tot en met Za terdag 60 vluchten. Zij vervoerden 70.400 kg zandzakken, 7 kisten me dicamenten, 14.090 broden, 682 paar rubberlaarzen, 140 containers water. 50 paar sokken. 3000 kg materiaal. 1900 kg kleding en ge reedschappen. 2500 kg voeding, 75 rubberboten, 1 container zak lantaarns, 2000 sigaretten en 38 de kens. V|jf vluchten waren verken ning?- en transportvluchten. De vliegtuigen van de K.L.M. maakten 40 vluchten. Zij vervoer den 65.200 kg zandzakken, 18.3 fa broden, 47 containers water, 1075 paar sokken, 5000 kg mate riaal, 2100 kg kleding en gereed schappen, 3 pakketten babyvoeding en een drum olie. Amerikaanse vliegtuigen maakten 50 vluchten. Zij vervoerden 317.200 kg zandzakken. 8.000 kg broden. 50C paar rubberlaarzen, 50 contai ners water, 3500 kg kleding en gereedschappen, 120 rubberboten en 19 ton veevoeder. Eén verken ningsvlucht werd gemaakt. De Rijksluchtvaartschool maakte 32 vluchten, 2640 kg zandzakken werden vervoerd en 10.800 broden. De Britse vliegtuigen maakten 11 vluchten. Zij vervoerden 40.700 kg Kolonel b.d. M. C. van Houten overleden Directeur Nederlands Legermuseum te Leiden In de ouderdom van 73 jaar is gisteren overleden de heer M. C. van Houten, kolonel b.d. der Koninklijke Marechaussee en directeur van het te Leiden ge vestigde Nederlandse Legermu- seumgeneraal Hoefer. De heer Van Houten trad in 1902 als tweede luitenant bij de Artil lerie in dienst. Na zijn bevordering tot eerste luitenant in 1906 en tot kapitein in 1916. diende hij vele jaren bij de Veldartillerie, o.a. in Den Bosch. Daarna ging hij over naar het wapen der Koninklijke Marechaussee. In 1919 werd de toenmalige kapi tein Van Houten belast met de be waking van de in 1918 ons land uitgeweken Duitse keizer Wilhelm II, die zich. zoals bekend, vestigde te Doorn. Deze functie heeft hij voortgezet, nadat hij reeds recht op pensioen had verworven en hij heeft practisch die post bekleed tot aan de dood van de keizer, kort na het uitbreken van Wereldoorlog II, Kolonel Van Houten was drager van verscheidene hoge binnen- en buitenlandse onderscheidingen, o.a. was hij ridder in de Nederlandse Leeuw, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, commandeur in de Phoenix Orde van Griekenland en Member of the British Empire. In Juni 1939 werd hij benoemd tot lid van het bestuur van' de stichting „Nederlands Legermu seum generaal Hoefer", in October 1939 tot waarnemend directeur van dit museum en een maand later tot directeur, tevens voorzitter der stichting. Tevens was hij vice- voorzitter van een internationale organisatie tot bestrijding van de misdaad, waarvoor hij vele buiten landse reizen maakte. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Woens dagmiddag om 2 uur plaats vinden op de begraafplaats Nieuw Eyken- duynen alhier. zandzakken. 1 kist medicijnen, 50 paar rubberlaarzen. 50 containers water en 200 kg kleding en goede ren. Deense vliegtuigen maakten 8 vluchten Zij vervoerden 2500 kg zandzakken, 550 paar rubberlaar zen. 24 rubber pakken, 150 paar rubber handschoenen, 2000 kg voedsel. 12 pakken spaden. 55 zak lantaarns, 2 drums olie, 1 licht- aggregaat, benzine en 1000 sigaret ten, De „Siebel" van Prins Bernhard verrichtte 10 vluchten. Dit vlieg tuig vervoerde 4100 zandzakken en 4800 broden. De Fokker S 13 ver richtte 8 vluchten. Dit toestel ver voerde 700 kg zandzakken. 4 rub- berpakken, 1500 kg voeding en 10 balen hooi. Vier vluchten waren gewijd aan verkenning en foto grafie. Hel filmjournaal Het wekelijkse filmjournaal is tweemaal zo lang als normaal. De film heeft een lengte van 600 me ter en geeft een beeld van de ramp en van het leed der bevolking in het noodgebied. Van deze film zijn 30 copieën naar het buitenland ver zonden. Pagina 6 (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN CT^Dan SL'JM-OPLOSSEND 1Dhe'Pt SIROOP 2408 Evacué's in Den Haag Naar wg vernemen zijn momen teel in Den Haag 2408 evacué's op genomen, terwijl er 1670 naar de randgemeenten zijn doorgestuurd, hetgeen er op neerkomt dat ruim 4000 evacué's door Den Haag zijn ontvangen. Op het ogenblik wordt op Sehe- veningen door 135 man, gedeelte lijk van Geni. Werken en gedeelte lijk van de HABO gewerkt aan het herstel van de schade welke is toe gebracht aan de Boulevard, de strandmuur en de zeefinrichting van de waterverversing. MR J. JOLLES ONDERSCHEIDEN Bij K. B. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau mr J. Jolles, administrateur bij het ministerie van Financiën, hoofd van het bureau herstelbetalings- en recuperatiegoederen, wonende al hier. Een groot mysterie Lammerding niet FILM Anna Neagle is voor het zesde achtereenvolgende jaar uitgeroe pen tot de populairste filmactrice in Groot Brittannië. De karakter speler Ronald Shiner streefde Alas- tair Sim en Alec Guinness voorbij als de populairste acteur, ongetwij feld voor zijn rol in „Reluctant Heroes". Criketter gaat film spelen Anthony Asquith regisseert de filmbewerking van Terence Ratti- gan's „The Last Test", een verhaal over cricket, dat oorspronkelijk voor de televisie werd geschreven. Verschillende beroemde Britse cricketers, onder wie Len Hutton, vervullen er een rol in. BEKNOPT NIEUWS Buitenland Leden van de „Jlau-Mau" hebben Zaterdagavond een blanke bedrijfs leider op een boerderij bij Njeri, ten Noorden van Nairobi, in Kenia ver moord. De eigenaar van de boerderij •yerd gewond. B(j een botsing tussen twee auto's ln de omgeving van Weatherford in de Amerikaanse staat Texas zijn Zaterdagavond 9 personen om het leven gekomen. Bij een ander auto ongeval kwamen zes negersoldaten om. Honderdduizenden Tsjechoslowaak- se burgers krijgen thans een militaire opleiding „ter verdediging van hun vaderland". De gehele bevolking, waaronder ook de vrouwen, moet ge leerd worden „de steden, fabrieken en landerijen te verdedigen aldus het officiële blad „Ruae Pravo". Bij het dorp Lacock ln het graaf schap Wiltshire (West-Engeland) Is Zaterdag een Amerikaanse bommen werper van het type B-36 neerge stort. De vijftien Inzittenden wisten zien met valschermen in veiligheid te brengen. Te Bournemouth in Engeland maakt men bij het onderzoek naar tbc ge bruik van een nieuwe methode waar bij op de rug van kinderen een kleine hoeveelheid van een speciale gelei wordt aangebracht. Wordt de huid hierdoor aangedaan, dan is dit een teken dat de betrokkene met tbc geïnfecteerd ls. ill Diisseldorf (Van onze Parijse correspondent Een van de vele vragen, die het Franse publiek zich stelt naar aanleiding van het proces in Ora dour, dat nu in zijn laatste phase is getreden, is: of en wanneer de hoofdschuldigen en de ware ver antwoordelijken van het bloedbad voor het gerecht zullen verschij nen. En de man, die dan het eerst en het meest genoemd wordt, is zeker wel de S.S.-generaal Lam merding, de commandant van de divisie „Das Reich", waartoe de moordenaarsbende „Der Führer" behoorde. Lammerding heeft, zoals gemeld, enkele weken geleden bij het Bor- delaanse gerecht geprotesteerd te gen de procesvoering. En zo werd zijn adres (in Diisseldorf) de Fran sen dan ook bekend. Een Parijse reporter is er op afgegaan, maar de vogel was toen al gevlogen. Er bleek toen tevens dat het niet waar is dat Lammerding een ingenieursbureau in Diisseldorf leidt. Het vermelde adres betrof namelijk een eenvoudige midden standswoning, waar de familie Lammerding gehuisvest was. Wan neer de afwezige heer des huizes persoonlijk weer terug zou komen, dat wist Frau Lammerding die Franse journalist onmogelijk te zeggen Maar dit is lang niet het enige en zeker niet het voornaamste mysterie rond de sinistere figuur. Even duister, maar veel beklem mender, is bijv. de vraag waarom deze oorlogsmisdadiger, die al twee maal b;j verstek ter dood werd veroordeeld en op de officiële zwarte liist van Neurenberg prijkt, nog altijd niet is uitgeleverd aan Frankrijk, waar hij zijn meeste wandaden bedreven heeft. Zoals bekend heeft Engeland, in welks bezettingszone Lammerding geves tigd is. tot dusver niet op het Fran se verzoek in willen gaan; offici eel omdat de beruchte wet uit 174S. inzake de collectieve aansprakelijk heid, een humane berechting in de weg zou staan, maar nu die wet is opgeheven, maakt Londen niet temin nog geen aanstalten om de Franse verlangens te bevre digen. De Engelsen verwijzen de Fransen naar Bonn, en het Duitse standpunt is bekend: geen uitwij zing of uitlevering van zogenaam de oorlogsmisdadigers. (Een woord dat in de Duitse pers gemeenlijk lussen aanhalingstekens wordt ge plaatst). Een dusdanige verwijzing is op zijn minst voorbarig. Weliswaar heet 't, dat in de contractuele over eenkomsten met Bonn een ge heime clausule zou zijn opge nomen. waarbij de geallieerden zich verbinden geen oorlogsmis dadigers meer op te eisen. Maar het verdrag van Bonn, ofschoon wel getekend, is zoals men weet. nog altijd niet geratificeerd en zo zou bij gevolg ook die overeen komst nog niet van kracht zijn. De houding van de Engelsen kan oppervlakkig gezien te meer ver wonderen. omdat 2e de laatste weken in Duitsland nu juist be wezen hebben de nazi's als het nodig is. of wanneer het in hun kraam te pas komt. desnoods ook vrijhardhandig aan te kunnen Dak ken. Waarom dan die lankmoeidigheid jegens Lammerding, over wiens zware schuldenregister toch beslist geen verschil van mening meer kan bestaan? Het is volgens sommigen in Frankrijk duidelijk, dat er achter Het Engelse gedrag meer steekt dan enkel misplaatste humaniteit. Een Frans weekblad met een massa-oplage, „France Dimanche", heeft op dit raadsel een antwoord gegeven. Een antwoord, dat hoe stuitend ook, nog niet beslist van alle grond ontbloot behoeft te wezen. Lammerding zou zich, be weert het Parijse blad, in dienst hebben gesteld van de Engelse spionnage. Ziedaar, volgens „Fran ce Dimanche" de oplossing van het mysterie-Lammerding Zou deze onthulling op waarheid berusten, dan is het duidelijk, dat men geen enkele illusie meer behoeft te koesteren omtrent een toekomstige uitlevering van de generaal-in- ruste. Hij zal dan zeker wel zo wijs zijn, onder water te blijven tot het verdrag van Bonn definitief gerati ficeerd is en het gevaar voor hem geweken is. Een kwestie van maanden misschien. Men kan zich natuurlijk verbazen, zich zelfs ver ontwaardigd tonen over het feit, dat een beschaafd land als Enge land zich niet zou ontzien een zo lugubere figuur als deze SS-hoofd- man in zijn dienst en vertrouwen te nemen. Maar dan vergeet men, dat een spionnagedienst nog nooit erg kieskeurig is geweest in de keuze van medewerkers en vergeet men bovendien, dat een Lammer ding, die immers ten dode was op geschreven, als geheim agent ook nog het grote voordeel bezit, dat hij vrij gemakkelijk „in de hand" was te houden. Tot dusver heeft Londen niet op deze onthulling gereageerd. Over een eventuele ontkenning zou ove rigens niemand zich mogen ver wonderen. Maar daarmee zou dan het mysterie-Lammerding nog niet zijn verklaard. Het enige overtui gende dementi zou daarom hieruit moeten bestaan, dat Londen einde lijk het redelijke uitleveringsver zoek van Frankrijk in zou willigen. Daarop wachten allen, die door het proces van Bordeaux met walging en afgrijzen werden vervuld. En die zich nog steeds noem het dan maar naiëf toch wel moei lijk voor kunnen stellen, dat een geciviliseerde natie zich met een der hoofdschuldigen van deze massamoord in zou willen laten. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Lelden. Gesl. cand. ex. Godge leerdheid J H. Schellingerhout (Al phen a.d. Rijn). Gesl. doet. ex. geneeskunde mej. E. M. Staab (R'dain), mej. A. Veld- liuijzen van Zanten (Hillegom). mej. M. Vissers (R'dam), K. de Jons (Go- rinchem), P, van Leeuwen (R'dam), P. van Leeuwen (Voorburg). A. Roos (Dordrecht). H. Schouwink (Lochem). L. N. Zaaïjer (Voorburg). G. A. C. Gesl. artsex. me). A. E. Nissen (Den Haag), me). G C. de Vries (R'dam). G. H. van Drlem (Den Haag), dr. G. A. Harten (Den Haag). Amsterdam. - H. W. F Attema (Den Haagi. Kloosterman (Den Haag). Kraan Vlaardlngen) DE TUINBOUW IN HfÏT RAMPGEBIED In liet Westland 150.000 m2 g'Ias verloren Zeer grote schade is bij de nationale ramp aangericht aan de tuinbouwbedrijven, zowel in Zeeland, als op de Zuidhol landse eilanden, West-Brabant, Zwijndrecht en Baren- drecht. In het Westland veroorzaakte alleen de storm reeds aan zienlijke schade doordat 150.000 m2 glas vernield werd. De veiling Terneuzen is geheel intact gebleven. De aanvoergebie- den van deze veiling hebben zwaar te lijden gehad. Men heeft daar in de afgelopen dagen dan ook onder zeer moeilijke omstandigheden ge leefd. De voornaamste producten, die normaal in de loop van het jaar aan deze veiling worden aan gevoerd. zijn appelen, peren, aard beien. breekpeen en uien. Hoe groot de schade zal zijn aan de producten, voor zover deze zich nog op de bedrijven bevonden, kon men ons nog moeilijk zeggen. Men kan wel aannemen dat de voorra den uien en peen practisch verlo ren zullen zijn. terwijl de appelen voor het overgrote deel in het koelhuis bij de veiling zijn opge slagen. dat nog intact is. De schade, welke aan de getrof fen kwekers is toegebracht, valt. aldus het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, in geen enkel gebied nog te bepalen, aangezien deze in sterke mate afhankelijk zal zijn van de vraag hoe lang het land onder water zal blijven staan of het door zout of zoet water over spoeld is en wanneer ev. wederom met de werkzaamheden zal kun nen worden aangevangen. In het gebied van Zeeuwsch-Viaanderen was men hieromtrent niet pessi mistisch. De veiling Middelburg en de voornaamste aanvoergebieden van deze veiling waren gespaard ge bleven. Het zwaar getroffen Tholen Tholen behoort wel tot de zwaarst getroffen gebieden van ons land. Op dit eiland is een viertal veilingen nl. Tholen, St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse. De met uien beteelde oppervlak te op het eiland Tholen bedraagt de laatste jaren ruim 1000 ha. Van pit- en steenvruchten 70 ha en van klein fruit 24 ha. Ook de schade voor de toekomst kan zeer ernstig zijn. aangezien dit eiland met zout water is overspoeld. Een begroting van de schade is uit de aard der zaak. gezien de reeds eerder gerele veerde omstandigheden, met geen mogelijkheid te maken. De veilingen in de noodgebieden In Zuid-Beveland liggen de vei lingen Goes, Kapelle-Biezelinge en Krabbendüke. Deze veilingen met de daarbij behorende koelhuizen zijn volledig intact. Wel is natuur lijk een deel van de aanvoerge bieden van deze veilingen zwaar door de ramp getroffen. Hel ge bied van Rilland en Rilland-Bath alsmede dat bij Waarde staat ge heel onder water en de kwekers in deze gebieden hebben zeer ern stige schade. De kwekers uit deze gebieden veilden hun producten in hoofdzaak op de veiling Krabben- dijke. Ook Kruiningen staat on der water en heeft zeer ernstige schade De kwekers uit Kruinin gen en omgeving veilen voor een groot gedeelte op de veiling Ka pelle-Biezelinge Ook Wolpbaartsdijk, waar tuin bouwgebied ligt en waar de kwe kers zijn aangesloten bij de vei ling Goes, staat onder water en heeft ernstig geleden. Dat de veilinggebouwen in dit gebied nog gespaard zijn gebleven en ook tal van bedrijven in de plaatsen zélf of de omgeving daar van, mag wel een wonder heten en is ook voor een belangrijk deel te danken aan het energiek optre den van het waterschap en van de bevolking in dit gebied, die met grote energie en haast bovenmen selijke inspanning zitch hebben ge weerd om verdere dijkdoorbraken te voorkomen. De producten, wel ke hoofdzakelijk in dit gebied wor den geteeld, zijn appelen, peren, aardbeien, uien en breekpeen. Vanzelfsprekend zullen de voor raden appelen, uien en peen, die in dit gebied waren opgeslagen bij de kwekers thuis of op het land, voor zover deze gebieden onder gelopen zijn. als verloren moeten worden beschouwd. Het valt moei lijk thans reeds voor dit gebied enig inzicht omtrent de totale schade te geven, omdat dit wel zal afhangen van veel factoren, die zich nog in de toekomst zullen ontwikkelen. Ook het vee ls voor het over grote deel in dit. gebied verloren. Schouwen en Duiveiand verke ren in grote moelijkheden en staan practisch geheel onder water, be houdens enkele zeer hoog gelegen stukken waar geen tuinbouw wordt bedreven. Alle voorraden produc ten. uien, aardappelen en bieten moeten als geheel verloren worden beschouwd. Ook Zierikzee, tegen woordig aanvoergebied van de vei- link Rotterdam Z.H.E., verkeert in grote moeilijkheden. De schade in dit gebied is buitengewoon groot en valt nog met geen mogelijkheid te overzien. Met Goeree en Overflakkee, met als aanvoercentrum de veiling Mid- delharnis, is het. eveneens zeer slecht gesteld. Men kan wel veilig aannemen dat hel gehele produc tiegebied van deze veiling onder water slaat en dat alle producten als verloren moeten worden be schouwd. In Voorne en Putten zijn de vei lingen Brlelle en Oostvoorne de geconcentreerde verkoopgelegen heden van tuinbouwproducten. Beide veilingen bleken geen enkele schade te hebben en ook het aanvoergebied op Voorne was prac tisch droog gebleven. Anders was het gesteld met het gebied achter het Voornse kanaal, op Putten, dat voor een zeer belangrijk gedeelte onder water staat. Abbebroek, Oudenhoorn, Zuidland en Spijkenïs- se hebben ernstige schade. Het tuinbouwgebied in deze streek is echter beperkt. De veilingen Den Briel en Oostvoorne verwachten voor haar gebied geen al te grote terugslag. Op Oud-Beijerland De gebouwen van de veiling Oud-Beijerland en het koelhuis zijn nog geheel Intact. I-Iet aan voergebied van deze veiling staat practisch geheel onder water en dit gebied is zeer zwaar getroffen. De voorraden producten, die in dit ge bied nog bil de kwekers aanwezig waren, moeten naar alle waar schijnlijkheid geheel als verloren worden beschouwd. De schade door de overstroming toegebracht, aan producten, landerijen, huizen en verdere eigendommen van de kwe kers is zeer groot. Er zal veel steun nodig zijn wil dit gebied zich in de toekomst van de geleden schade kunnen herstellen. De veilinggebouwen te Baren- drecht en het bijbehorende koel huis waren eveneens nog geheel intact. Een tweetal grote polders in de omgeving van Barendrecht, waar veel tuinbouwproducten wor den geteeld, staat geheel onder water, terwijl een zeer belangrijk Êroducüegebied van de veiling arendrecht, nl. de Hoekse Waard, Men schatte dat circa 70 van het productiegebied onder water staat. Ook hier is de toestand in het tuinbouwgebied zeer ernstig te noemen. Hoe groot de schade zal bedragen, val nog onmogelijk te bepalen. In Brabant Het gebied van West-Brabant behoort wel tot de zwaarst getrof fen streken van de overstromings ramp. In het getroffen gebied lig gen de veilingen Fijnaart, Steen bergen en Bergen op Zoom. Dë veilingen Fijnaart en Steenbergen zijn zwaar getroffen en hebben ernstige schade. De productiege bieden van deze veilingen staan vrijwel geheel onder water en ook alle voorraden producten, die in dit gebied aanwezig waren, moeten als totaal verloren worden be schouwd. In hot. gebied van Fijnaart ontwikkelde zich in de laatste jaren juist een uitstekende fruitteelt en hel. is wel zeer te be treuren dat: hieraan zo grote schade werd toegebracht. Tal van vooraanstaande fruitkwekers had den hier met grote energie hun bedrijven opgebouwd en ondervin den thans grote tegenslag. Ook de veiling van Steenbergen onder vindt zeer grote moeilijkheden en heeft enorme schade. De veilingen Bergen op Zoom zelf is geheel intact, maar een bepaald deel van het productie gebied. met name Halsteren en omgeving, staat geheel onder wa ter en heeft zeer belangrijke schade, wat vanzelfsprekend in de toekomst op de veiling Bergen op Zoom een terugslag zal geven. 20.000 H.A. tuingrond onder water Men schat dat 175.000 ha gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant is overstroomd. In Zee land heeft zeker 2/5 van de totale bevolking, dat is ten naaste bij 100.000 mensen, ernstig van de overstroming te lijden gehad. Op de Zuidhollandse Eilanden zal dit aantal 125.000 en in het West brabantse gebied ongeveer 60,000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getrof fenen ruw geschal: op 300.000 kan worden gesteld, Het; aantal min der ernstig getroffenen is tenmin ste even groot,. De met tuinbouw producten beteelde oppervlakte in deze gebieden is ongeveer 20.000, zónder consumptie- en pootaard- appelen, die tot de akkerbouw sector worden gerekend. Daarvan zijn warmoezerügewassen in de volle grond exclusief aardbeien ruim 9.000 ha. fruit en groenten onder glas 200 ha, klein fruit in clusief aardbeien 2.000 ha en pit- en steenvruchten ruim 8.000 ha. De omzet aan groenten en fruit, van de b\j het C.B. aangesloten veilingen in de getroffen gebieden, bedraagt dus zonder aardappe len rond ƒ55.000.000.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4