Van morgen af op alle PTT-kantoren speciale watersnood-postzegels verkrij iigbaar Opbrengst kerkcollteten hier ter stede voor Nationaal Rampenfonds Een jaar werken en studeren in Amerika t¥l officieel nieuws] Zendtijd van AVRO werd gevorderd Oceaanlucht verdrijft de vorst HAAGSCHE COURANT Maandag 9 Februari 1953 Pagina 5 DE KOOP AANPAKKEN, DOOR ZEGELS PLAKKEN Toeslaq van 10 cent voor het Rampenfonds Direct na het bekend worden van de watersnood-ramp, zo zeide de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. vanochtend op een speciale conferentie, kwamen van alle kanten vragen binnen, of er niet een bijzondere postzegel uitgegeven zou kunnen worden, ten bate van de getroffen gebieden en de slachtoffers. Dit was niet direct mogelijk. Docht thans is, met goedkeuring van Koningin Juliana, een speciale postzegel verschenen, welke van morgen af, reeds op alle P.T.T.-postkantoren verkrijgbaar zal zijn. De ver vaardiging en verspreiding van dit zegel hebben slechts 5 dagen gevergd. Dit watersnoodzegel is het gangbare 10- centszegel met de beeltenis van H.M. de Koningin, voorzien van een opschrift: 1953 10 ct ÏO-WATERSNOOD. Deze actie wordt gevoerd onder het motto: ,,De nood aanpakken, door zegels plakken". Men hoopt op deze manier 1 mil- lioen aan het Nationale Rampenfonds te kunnen overmaken. Verkoop tot en met 31 Maart a.s. Alles wat maar enigszins op pathos of vals sentiment Ieeli, zo zei de heer Xeher verder, heeft men bij het vaststellen van deze zegel ach terwege gelaten. Er werden geen speciale ontwerpen gemaakt. De juist in deze tijd vereiste soberheid is in acht genomen. De prijs is zo gesteld, dat de zegel voor iedereen koopbaar is. Er werd maar één ze gel uitgegeven, welke in totaal, met de toeslag 0.20 kost. De geldig heidsduur loopt op 31 December 1954 af. Kleur van de zegel is goud oker. Speciale First Day Covers, met een speciale eerste dag-stempel, zullen verkregen kunnen worden, door storting van een bedrag van 0-70. dat is 0.20 voor de postze gel en ƒ0.50 voor de omslag, op postrekening 590.000 van het Comi té Watersnoodpostzegel 1953. Zee straat 82, alhier. In dit comité hebben zitting de Stichting „Voor het Kind", het Co mité „Zomerzegels" en de P.T.T. Reeds zijn al 1 millioen zegels van de pers gekomen, om aan de eerste aanvragen te kunnen vol doen. Twee rijdende postkantoren zijn bij de verkoop van de watersnoodze gels ingeschakeld. Morgenochtend zal een van deze rijdende postkan toren op het Plein te Den Haag zijn. alwaar burgemeester Schok king met een toespraak de ver- koopactie van deze speciale zegel zal in leiden. Op de eerste dag van de ver koop zal de eerstedag-omslag ook verkrijgbaar zyn aan de loketten van de postkantoren. Ook de jeugd, aldus de directeur-generaal van de P.T.T.. zal kunnen meehelpen om de actie tot een succes te maken, door zakjes, inhoudende 5 zegels, te verkopen. De firma Enschedé, welke de zegels drukt, heeft spe ciale faciliteiten verleend. Zo ook de Staatsdrukkerij, die de eerste- dagomslagen verzorgde. De technh sche détails van de watersnood-ze gel zijn de volgende: formaat: 21 by 25 mm., formaat van afbeelding: 18 bij 22 mm., perforatie 13% X 12%. watermerk: cirkel. De verkoop tentoonstelling in Pulehri n 2 dagen: 69 schilderijen voor 4962.- De verkooptentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerken en grafisch werk, ten bate van het Nat. Rarfipenfonds in Pulehri Stu dio georganiseerd door leden var de Haagse Kunstkring, Verve, het Schilderkundig Genootschap Pul ehri Studio en de Haagse afdeling van de Federatie van Beeldende Kunstenaars, belooft een groot succes te worden. Zaterdag de dag van de opening werden 56 werken verkocht voor een waarde van ƒ4087. Op het einde van de Zondag was het aantal verkochte werken uitgegroeid tot 69. Zij brachten ƒ4962 op. Voor liet Rampen fonds Door het personeel van de N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuur- stoffabrieken en Mij. Oxygenium werd een dag loon afgestaan, waar door een totaal bedrag van f 3.997,69 in het Rampenfonds gestort kon worden. Daarnaast stortte de N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuur- stoffabrieken f 50.000.en Mij. Oxygenium een bedrag van f 10.000. Het gehele personeel van de clichéfabriek L. Th. Boeiaars en Zonen N.V. heeft aangeboden acht uur overwerk te verrichten, welke verdiende lonen echter worden af gedragen aan het Nationaal Ram penfonds. De directie zal van haar kant deze gelden verdubbelen. De Klaverjas Vereniging ..Meyers Vrienden" heeft een bedrag van f 21 onder haar leden gecollecteerd en toegezonden aan het Rampen fonds. Het gezamenlijk personeel van de PTT centrale werkplaats, cen trale magazijndienst en keurings dienst ongeveer 750 man omvat tend, bracht Zaterdag f 10.000 bij een voor het Rampenfonds De meisjes werkzaam op het speelgoedatelier Gems alhier, heb ben een half weekloon gegeven voor de slachtoffers van de wa tersnood. Schenking ziekenauto, motorrijwielen en naaimachines De N.V. Hart Nibbrig en Gree- ve alhier, heeft aan het Nationaal Rampenfonds onmiddellijk ter be schikking gesteld een compleet uitgeruste ziekenauto, zes motor rijwielen en twaalf electrische naaimachines (voor een totale waarde van ƒ23.250). Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft aan de genoemde naamloze vennootschap namens de voorzitter van het Nationaal Ram penfonds Z.K.H. Prins Bernhard een dankbetuiging gezonden, waarbij werd medegedeeld, dat de desbetreffende goederen direct voor de hulpverlening zullen wor den ingezet. De N.V. Bankierskantoor Staal en Co., alhier, heeft een bedrag van 25.000 gulden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. GOUDEN ECHTPAAR TE SCHEVENINGEN Op 25 Februari hoopt het echt paar J. W. Onink en C. J Onink de Kok. wonende Katwijkstraat te Scheveningen, zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. 't Boekenplankje H Bij de N.V. Em. Querido's Uitg. Mij. te Amsterdam is 2? verschenen „JOE EN LES- si SIE" van ERIC KNIGHT SS (oorspronkelijke titel „Lassie- §S come-home") in een uitste lt kende vertaling van A. Gres- 11 hoff—Brunt. SS De ondertitel luidt„Een hon- SS denodyssee" en waarlijk, dit is een hondenodyssee. Een eenvoudig, onopgesmukt ver ss haal van een prachtige Schot- li se collie, bezit van een arme, SS Engelse mijnwerker uit York- SS shire, die door werkloosheid SS en geldnood wordt gedwon- II gen Lessie te verkopen. De elfjarige zoon Joe, het eigen- lijke „baasje" van Lessie, kan dit niet begrijpen en is on- II troostbaar. Ook Lessie zelf I; kan zich niet bij de stand van zaken neerleggen en doet drie |S geslaagde ontsnappingspogin SS gen. Maar „verkocht is ver ss kocht", zoals Joe's vader zegt en de hond wordt steeds te ts rug gebracht. Om hieraan een II eind te maken en de hond rus- SJ tig voor te bereiden op de p grote tentoonstelling, neemt ss de nieuwe eigenaar haar mee naar zijn buitenverblijf in de Schotse Hooglanden, lfOO mijl SS hemelsbreed van haar oude huis. Is Lessie kwijnt, ondanks de goede zorgen. Ze is geen ken- nelhond en bovendien: elke si dag om fier uur komt er ow ls rust. in haar hondenhart. Dan herinnert ze zich de afspraak, •I die ze al jaren lang hield: ze moet de jongen uit school SS gaan halen. En ze ontsnapt SS bij de eerste kans weer en dan II vangt deze hondenodyssee aan. Dwars door Schotland divars door Engeland. Ze weet |S maar één ding: naar het Zui- |S den. Op deze tocht leert ze II mensen en grote steden ver- li mijden, maar ze ontmoet ook vrienden. Mensen, die haar verzorgen in tijden van ziekte en uitputting en begrijpen. I| dat, hoe graag ze haar ook II zouden willen houden, deze hond een opdracht heeft en geen rust zal vinden voor ze is waar ze wezen wil. En ze S| Icomt er en zelfs de nieuwe p eigenaar laat geen rechten SS meer op haar gelden als hij SS begrijpt, wat dit trouwe die- li renhart gepresteerd heeft. Eric Knight begrijpt hon- den. Hij maakt er geen ver ss draaide mensen van. Dit ver is haal is een verhaal voor jong II en oud, gevoelig, geestig. II spannend en wars van elke sentimentaliteit. De zwart- wit illustraties tussen de tekst S3 zijn knap en volkomen in de SS sfeer van het verhaal. dWt. i-L'SSSSSSSÏSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS In alle Haagse kerken werd gisteren een collecte gehouden ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Hieronder publiceren wy een eerste lijst van opbreng sten. die geenszins aanspraak kan maken op volledigheid, omdat vele kerken nog niet gereed zyn met de telling en ons hun opgave nog niet konden verstrekken. In de 27 Haagse R.K. parochie kerken werd in totaal ruim 140.000,opgebracht. De overige ons bekende cijfers luiden: Herv. Gemeente Scheve ningen ƒ21.000.— Geref. Kerk. Scheveningen ƒ15.678.69; Goede Herderkapel ƒ1125,—; Pau lus- kerk, Heldringschool 1261, Dienst in Gemeentemuseum (ds. Roscam Abbing) ƒ1500,Vryz. Hervormden ƒ2700,Gër. Kerk Den Haag-Moerwljk 2592,-Re monstrantse Gemeente ƒ2843.17; Evang. Luth. Gemeente 1150. Doopsgez. Gemeente 2090, Ned. Prot. Bond afd. Den Haag ƒ500.— Herv. Kerken Wasse naar ƒ5600,-; Herv. Kerken Voorburg f7000.— Herv. Kerken Rijswijk ƒ4000,- Geldinzamelingen in Den Haag Coördinerend orgaan Op verzoek van het Nationaal Rampenfonds zal het bestuur van de Sociale wijkcentra optreden als plaatselijk coördinerend orgaan voor alle in Den Haag nog te hou den inzamelingen van geld. Alle inlichtingen zijn !e verkrij gen aan het Bureau Prinsestraat "1, iel. 184046. Kappers aan hel werk voor hel Rampenfo nds Het bestuur van Haagse Coiffure Academie waarvan acht kappers de Residentie deel uilmaken heeft besloten Dinsdagavond 17 Februari in een der bovenzalen van Café Restaurant „Den Hout" aan de Bezuidennoutseweg een kapdemonstratie te geven waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan het Nationaal Rampen fonds. Afgelaste bijeenkomsten De ouderavond van de Openbare school aan de Capadoseslraat 11B die 11 Februari zou worden gehou den. is uitgesteld tot Woensdag 11 Maart De opvoering van het toneelstuk „De erfgename" die door de toneel groep ..De Haagse Plankeniers"' op 12 Febr in gebouw De Vereniging gegeven zou worden', gaat niet door. Het bestuur der Haagse Blinden muziekvereniging „Kunst naai Kracht" heeft besloten de feest avond van 11 Februari a.s. tot nader bericht uit te stellen Ingezameld goed wordt zo spocdii» mogelijk afgehaald Bericht voor scholen en wykgebouwen Er wordt steeds aan de Afd. 's-Gravenhage van he: Nederland- sche Roode Kruis verzocht om de in scholen en wijkgebouwen opge slagen kleren te willen ophalen. Daar elke beschikbare ruimte thans is gebruikt of voor opslag of voor sorteren is het onmiddellijk ophalen met mogelijk. Dringend wordt verzocht in deze enig ge duld te oefenen, daar door overstelpend aanbod het verwer ken enige vertraging ondergaat. Dus niet s'eeds vragen om het goed te komen afhalen. Zo spoedig als dat mogelijk is. wordt hieraan gewerkt. MEDELEVEN IN DIEPPE EN ADRIA Telegrammen aan burgemeester Schokking Namens gemeenten en bevolking van Adria (Italië) is door de Sin- daco dier stad per telegram «aan burgemeester Schokking van Den Haag uitdrukking gegeven aan me deleven en sympathie in verband met de ramp die ons land en volk heef: getroffen De burgemeester van Dieppe (Frankrijk i heeft eveneens per te legram blijk van medeleven van de bevolking van Dieppe gegeven. 55 JAAR GETROUWD Het bruidspaar J. Ros. Terschel- lingsestraat 85 te Scheveningen vierde de vorige week zijn 55- jarig huwelijksfeest De 78-jarige bruidegom is een der steunpilaren van de Sportvereniging Schevenin gen. Postzegel WATERSNOOD 1953 Oproep geëvacueerde kappers Heren- en dameskappers, eva- cué's uit het rampgebied, zich be vindende in Den Haag, worden vriendelijk verzocht hun naam, hun tegenwoordig en oud-adres bekend te willen maken aan het secretariaat van de Nederlandse Kappers Bond. Prins Hendrikplein 9a alhier, telefoon 320223. Reünie Bataljon Zeeland uitgesteld Naar aanleiding van de ramp. die ongetwijfeld ook velen der oud- oorlogsvrijwilligers van het batal jon Zeeland heeft getroffen, zal de jaarlijkse reünie, welke zou wor den gehouden op Zaterdag 11 Fe bruari a.s. tot nader order worden uitgesteld. Van degenen, die gedupeerd zijn geworden, wordt gevraagd een kort bericht omtrent hun omstan digheden te sturen, aan de secre taris van het reünie-comité, de heer J. P. van Unnik, Plettery- straat 119 alhier (tel. K. 1700— 770867). Alle anderen wordt verzocht het bedrag, dat zij voor deze reünie zouden hebben bestemd, over te maken op girorekening no. 506578 ten name van genoemde secretaris, De oud-bataljonscommandant, die thans in Indonesië verblijft, heeft met een fors bedrag de eerste stoot tot deze inzameling gegeven. Het totaal van de bijdragen zal worden overgemaakt aan het Na tionaal Rampenfonds. JUBILEUM A. VAN DE KOOIJ De heer A. van de Kooij, Gooi- laan 27, voorman-me ermaker bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, zal op 13 Februari 25 jaren in gemeen tedienst zijn. P. v. Rijsinge terug in Den Haag Met de „Rijndam" van de Hol landAmerikalyn, die enige ver traging had als gevolg van het langzaam varen door de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de over stroomde polders op Rozenburg, is Zaterdagmiddag een groep Neder landse werknemers uit de Ver. Staten hier te lande teruggekeerd. Deze groep bestaande uit zeventien jonge mannen, had ongeveer een jaar in de Ver. Staten gewerkt in fabrieken en bedrijven van allerlei aard. Unaniem waren zij opgetogen over hetgeen zy hadden gezien en geleerd en allen waren buitenge woon erkentelijk voor hetgeen de M.S.A., de Amerikaanse instantie, die deze tijdelijke tewerkstelling tot stand brengt, had verricht. De groep bestond uit werknemers uit allerlei plaatsen in Nederland, Twen the en Noord-Brabant, waren evenzeer vertegenwoordigd als de grote steden. Voor Rotterdam was tegenwoor dig de heer J. A. Seip, die eerlang een betrekking bij het te Amster dam te vestigen fliaal van een gereedschappenfabriek zal aan aarden. Den Haag was in deze groep ver tegenwoordigd door de heer P. van Rijsinge, een technicus der P.T.T. van ongeveer dertig jaar, die zowel praktijk als theorie heeft opgedaan by een Amerikaanse gereedschap penfabriek te St. Paul bij Minnea polis in de Staat Minnesota. Aan de Hamline-university wer den voor ons, want er waren nog andere nationaliteiten in groeps verband werkzaam, zeide de heer v. Rijsinge, oriënteringscursussen over het Amerikaanse bedrijfsleven gegeven. De cursussen werden meestal in de avonduren gegeven, overdag bezocht ik de fabriek. Ik vond dit een gelukkige combi natie, want zo leerde ik iets van Benoemingen door de Gemeenteraad De Gemeenteraad benoemde he denmiddag tot Regenten van het Burgerweeshuis voor Ned. Her vormden te dezer stede: de heren ir J. A. Royer, jhr mr J. H. de Brauw en mr C. A. Baron Ben- tinck; tot Regentessen mevr. M. W. J. Sickinghe-Beelaerts van Blok land, mevr. Six-Taets van Ameron- gen en mevr. J. E. Quarles v. Uf- ford-Zubli; tot lid (tevens Raads lid) van het bestuur van de Haagse Kunststichting voor de Jeugd: me vrouw E. van den Bosch-De Jongh; tot onderwijzer aan de openbare school voor g.l.o. Van Merlenstraat 67; de heer J. Nieuwenburg, alhier; tot onderwijzeres in spreken aan spraakgebrekkige leerlingen van openbare en bijzondere scholen voor g.l.o. mej. R. Tip te Voor burg; tot tijdelijk leraar aan de Vis- serijschool te Scheveningen: de he ren L Bal, I. van der Loo. T. d( Bruin en W. Toet; tot tijdelijk lera- res(aar) aan de HBS. voor meis jes: mej. E. de Cock en de heer R. Nieuwenhuys: tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke handelsavond scholen: de heren H. Sinnema en N. J. Reints. Eervol ontslag Eervol ontslag werd verleend: aan de heer J F. Posthuma, als lid van het College van Curatoren der gemeentelijke lycea: aan de heer J. F. Ekering. als tijdelijk leraar in het mach ineschrijven aan de Ge meentelijke Centrale School voor machineschrijven en Stenografie en aan de heer D. K. H. Thierry, als onderwijzer aan de openbare school voor g.l.o. Van Heutzstraat 12. In getrokken werd de benoeming van mej. L. H. Dorenbos tot onderwij zeres aan de openbare school voor g.l.o. Terwestenstraat 105. Voor de afdeling Den Haag van de Studievereniging voor Psychical Re search zal dr. W. H. C. Tenhaeff op Woensdag 11 Febr in de Academie v. Beeldende Kunsten een lezing hou den over het onderwerp „Paragnosie en zelfontdekking". bedrijfsleven leven in het Amerikaanse kennen. .,Hoe vond u het Amerika", vroegen wij. „Aanvankelijk stond ik er wat onwennig tegenover, maar weldra ging het beter en leerde ik iets van de Amerikaanse mentaliteit begrijpen. De toestanden zyn daar anders dan bij ons. De levensstan daard ligt er hoger dan hier. maar er is ook een grotere productie en een grotere omzet van artikelen." „Dus er was altyd keus van gebruiksartikelen enz.?" „Die keus is daar enorm, ver klaarde de heer v. Rijsinge, in al lerlei kwaliteiten en prijzen. Naar Nederlandse begrippen omtrent kwaliteit liggen de prijzen aan de hoge kant. Er is ook zeer veel mechanisatie in de bedrijven." De heer v. Ry singe was buitenge woon dankbaar voor hetgeen hij had ondervonden in de Ver. Staten. Mr. J. A. N. Patijn 80 jaar Vandaag viert mr. J. A. N. Pa tijn zijn 80ste verjaardag. Mr. Pa tijn is achtereenvolgens burge meester van Leeuwarden en Den Haag geweest, gezant te Rome en te Brussel en minister van Buiten landse Zaken van October 1937 Aug. 1939. Tal van bloemstukken, schriftelijke gelukwensen en tele grammen, o.a. van de Rotary Club werden vandaag te zijnen huize bezorgd. De heer Patyn was van daag uitstedig. BURGERSCHAP EN BURGERZIN Het adres van het Contact Haag se Vrouwenverenigingen, waarin verzocht wordt te willen bevorde ren, dat jaarlijks worden bijeenge roepen zij, die de kiesgerechtigde leeftijd hebben bereikt, en dat aan haar wordt uitgereikt het boekje „Burgerschap en Burgerzin", uit gegeven onder auspiciën van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, is hedenmiddag door de Gemeenteraad in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Speelclub in 2e Schuyt- straat opgerold Voortzetting van die aan de Ieplaan. De politie heeft Zaterdagmiddag een inval gedaan in het perceel 2de Schuytstraat 114. tweede étage, waar men vermoedde dat een speelclub gevestigd was. Het ver moeden bleek juist. 13 Lieden wer den roulette-spelend aangetroffen, waarvan 9 vrouwen. De aanlegger is de 47-jarige R. Z'.. een koopman uit Den Haag, die niet aanwezig was, maar later aangehouden werd evenals de hoofdbewoner, de 34- jarige grossier H. O. Het gehele gezelschap is op drie vrouwen na, in verzekerde bewaring gesteld. Het materiaal ter waarde van 800 gulden is in beslag genomen. Deze speelclub is een voortzetting van die aan de Ieplaan, waar enige tijd geleden door de politie een inval werd gedaan. Adoptie van dieren Het Dierentehuis aan de Zijde- weg te Wassenaar van de Vereni ging „Nationale Dierenzorg" heeft uit 's Gravendeel een groot aantal honden en katten opgenomen. Een nieuwe zending dieren is onder weg. Degenen die bereid zijn tijde lijk een hond of kat op te nemen, worden verzocht zich te wenden tot het bureau van de Vereniging (Nobelstraat 22. Tel. 113240). In het Dierentehuis is behoefte aan kattenbakken, etensbakjes, mandjes, dekens, dwijlen. oude halsbanden en lijnen. Expeditieknecht raakte onder brandkast Zaterdag werd dr A. Loudon hier ter stede ter aarde besteld'i Willem, van Otterloo (rechts) brengt bij het graf een laatste groet aan de overledene. VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST De heer J. J. van der Hout, No tenplein 50, technisch hoofdopzich ter bij de Gemeentewerken, zal op 14 Februari 40 jaren in dienst van de Gemeente zijn. INGEBRUIKNEMING NIEUWE STADHUIS De volgende Secretarie-afdelingen zullen, ln verband met de overplaatsing naar net nieuwe Stadhuis, op de hierna vermelde verhuizingsdata ge sloten zijn. J De spreekuren van de Wethouder en het Hoofd van de afdeling Onderwijs op 11 Februari 1953 vervallen. Secretarie-afd.: KUNSTZAKEN (en secretariaat Haags Cultureel Centrum) (thans Lijnbaan 32) ONDERWIJS (en de Haagse Stichting voor Lichamelijke Opvoeding) (thans Lijnbaan 32) Nieuw telefoonnummer v Verhuist op: 7 en 9 Febr. Nieuw adres: Burgem. De MonchypL 9 Burgem. De Monchypl. LUCTÖR ET EMERGO H. L. ROELFSEMA OVERLEDEN In de ouderdom van 87 jaar is hier ter stede overleden de heer H. L. Roelfsema. dir.-officier van Ge zondheid le klasse b.d. van het KNIL De verassing vindt morgen plaats in het crematorium te Vel- sen, na aankomst van trein 11.30 uur, halte Driehuis-Westerveld. „DIE VVIJCK SPEET,ERS" SPEELDEN „ZONSOPGANG" dè zaal van gebouw St. Wilibrord het toneelstuk „Zonsopgang" van Joh. van Eelcelen op. In zijn ope ningswoord deelde de tweede voor zitter, de heer Innemee, mede. dat de opbrengsten van deze avond aan het Nationaal Rampenfonds goede zouden komen. Alle spelers hebben hun uiterste krachten ingespannen om de ver schillende personen zo goed moge lijk uit te beelden. B. Zandbergen speelde op verdienstelijke wijze de rol van Frans Mensing, de meubel fabrikant, die zijn zoon, die een diefstal heeft gepleegd, de toegang tot het huls verbiedt. T. v. Beekum als Emma zijn vrouw leverde een gelijkwaardige prestatie. De heer L. Bakker was verhinderd vle rol van Frits van Hoven, de bedrijfs leider, te spelen. Zijn laak werd overgenomen door de heer P. Bax. die het er goed heeft afgebracht. Ook Tom (J Hinsen). de zoon, die later weer terugkomt, maakte een goede indruk. Spelers en de regis seur, de heer Kleinjan, kunnen op een geslaagde avond terugzien. Teraardebestelling L. Simons Op de Israëlitische Begrafaplaats nabij het Kerkehout in Wassenaar heeft Zondagmiddag onder grote belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer L. Simons, in leven directeur van N.V. Simons Juwelierbedrijf aan het Plein. Nadat in het gebedenhuis de heer Colthof het gebruikelijke gebed gelezen had en woorden van troost gesproken had tot de weduwe, de zoon en de overige verwanten van de overledene, werd de kist met het stoffelijke overschot door vrienden grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd door ver schillende vrienden een afscheids toespraak gehouden, o.m. door de heren Hakker, Kunstenaar, Van Wezel en Sarphatie. Zij herdachten de milddadigheid van de overlede ne die bij zijn vrienden bekend stond als „Pa Simons" en die be halve een groot zakenman, ook een philantroop was. De heer Lewin sprak namens be stuur en leden van de Nederlandse Juweliersbc urs, waarvan de heer Simons lid was. Spr. schetste de overledene als een figuur van uit zonderlijke allure, met een ontem bare energie en een enorme ken nis en ervaring. De zoon van de overledene dank te tenslotte voor de betoonde be langstelling. Bij verhuizing uit gebouw Mercurius Tijdens de verhuizing van de af deling Financiën van de Gemeente uit het gebouw Mercurius aan het Noordeinde naar het nieuwe stad huis is de 45-jarige expeditie knecht A. W de H. wonende aan de Loenensestraat. onder een brandkast van 2000 kilo geraakt. Met ernstige kneuzingen is de H. in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. TWEE H.T.M.-JUBILARISSEN KREGEN BRONZEN MEDAILLE Een tweetal jubilarissen, die Zaterdag 40 jaar in dienst van de H.T.M. waren, hebben Zaterdag morgen ten stadhuize de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ge kregen. De jubilarissen waren de heer.M. Drent, conducteur-bestuur der en G. van Dijk, conducteur. Na de onderscheiding werden ze op het hoofdkantoor van de H.T.M. door de directeur ir. B. B. C. Felix ontvangen. Hy overhandigde hen de kleine draagmedaille, de oor konde en de gratificatie voor 40 jaren trouwe dienst. 40 JAAR BIJ GEBRS. VAN DER LELY N.V. De heer J. W. L. Raven, mees terknecht by Gebrs. van der Lely N.V.. fabrikante van invalidenwa- gens. zal 1 Maart veertig jaar by deze firma werkzaam zyn. ZOMERVACANT1E SCHOLEN De aanstaande zomervacantie voor de openbare (M)ULO-scholen zal ingevolge besluit van het Col lege van B. en W. beginnen op 11 Juli 1953 na afloop der lessen en eindigen op 31 Augustus daaraan volgende. De eerste schooldag zal derhalve zijn Dinsdag 1 Septem ber 1953. De zomervacantie voor de open bare scholen voor gewoon, voort gezet gewoon en buitengewoon la ger onderwijs alsmede die voor de openbare voorbereidende scholen is vastgesteld op het tijdvak van 18 Juli 1953 (na afloop van de schooltijd) tot Maandag 24 Augus tus 1953, op welke dag het onder wijs zal worden hervat. PASSAGIERSLIJSTEN „MODJOKERTO" en „GAROET" Aan ons Inlichtingenbureau lig gen ter inzage de passagierslijsten van het m.s. „Modjokerto" en van het m.s. „Garoet", die resp. 10 Februari en 6 Maart te Rotter dam verwacht worden. TONEELAVOND T. B. V. „NATIONAAL RAMPENFONDS" De Chr. Gemengde Zangvereni ging „Volharding Leidt tot het Doel" te Scheveningen, geeft Don derdag 12 Februari een toneel avond in „Padro". Opgevoerd zal worden het toneelstuk „De Zoon van Berkenhof". Het batig saldo komt ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Voor berichtendienst van R.V.D. De heer Ph. de Vries, te Hilver sum, Regeringscommissaris voor het Radiowezen in ons land, deelt mede. dat de A.V.R.O. verleden week Dinsdag niei wilde meewer ken in de coördinatie, welke er al was tussen de andere omroepver enigingen. in verband met de uit zendingen van de Berichtendienst van de Regeringsvoorlichtings dienst. Hierop heeft de heer De Vries, namens de regering, van de AVRO zendtijd gevorderd ten be hoeve van deze berichtendienst, telkenmale als dat nodig was. Toen een beroep ook op de AVRO werd gedaan, stelde de voorzitter de heer De Clercq. de eis. dat de AVRO eerst alle berichten, welke uit zou den gaan. ter inzage zou krijgen. Dit kon natuurlijk, vanwege de tijdnood, niet toegestaan worden, vandaar, dat men tot de maatregel deze afdelingen: 185281* Heropening der kantoren op de dag na de laatste verhuisdatum. WATERSNOOD 1953 IE DAG VAN UITGIFTE De speciale enveloppe, welke door de P.T.T. beschikbaar wordt gesteld, is bedrukt met het Zeeuwse wapen Hedenmorgen lag er over ons land nog gemiddeld 10 a 12 cm sneeuw. Vooral Zondagnacb: kwam er strenge vorst in ons land voor, waarbij Zeeland tot de gebieden met de grootste koude behoorde. In Vlissingen daalde de tempera tuur tot 14 gr. C. In de afgelo pen nacht kwam de laagste tempe ratuur in het Noorden voor en bedroeg 9 gr. C. Vooral hier in het Westen viel gisteren enige sneeuw, waarbij de temperatuur tijdelijk tot op of even boven het vriespunt, steeg. Inmiddels naderde over Engeland een sneeuwfront. dat vanmorgen in het grootste deel van ons land sneeuwval bracht. Een krachtige Westelijke luchtstroming zal de vorst over onze Oostgrenzen naar Duitsland drijven. Nieuwe storin gen van de Oceaan trekken met grote snelheid naar West-Europa, zodat de aanvoer van zachte lucht met kans op regen de eerste dagen zal voortduren. Ook de sneeuw zal als sneeuw voor de zon smelten, waarmee de Oceaandepressies ook deze aanval van koning Winter weer hebben afgeslagen. Inbraak aan de Paulus Potterstraat Koppensnel lerszwaard gestolen Een inbraak in een café aan de Paulus Potterstraat heeft de dader een merkwaardige oogst opgele verd: o.a. een koppensnellers- zwaard. zeven gaspenningen, siga ren en sigaretten nam hij met zich mee. De inbraak is gepleegd in de nacht van Zaterdag op Zondag. van zendtijd vorderen, over moest gaan. De houding van de AVRO Onmiddellijk nadat de berichten, dienst bü de R.V.D. te Den Haag was geïnstalleerd, hebben, zo deel de de Regeringscommissaris voor het radiowezen mede, NCRV VARA en KRO uit eigen beweging omroepers ter beschikking van deze berichtendienst naar Den Haag gezonden. De AVRO. tot deze samenwer king uitgenodigd, heeft by monde van de heer De Clercq, geweigerd aan deze combinatie mee te doen. De AVRO heeft Zondag een eigen berichtendienst geïmprovi seerd en de voorzitter van de AVRO was van oordeel dat deze vorm van berichten uitzending ge handhaafd zou kunnen blijven. De AVRO, aldus de opvatting van de heer De Clercq. wil baas in eigen huis blijven en wil zelf de verant woordelijkheid dragen voor de be richten, welke in de haar toegewe zen zendtijd worden omgeroepen. Deze opvatting werd ingegeven door critiek op enkele kleine hape ringen, waarover men zich. gezien de stroom van mededelingen, wel ke bij de R.V.D. binnenkwamen, nauwelijks kan verbazen. De berichten, die reeds door de censuur bij de R.V.D. waren ge schift. zouden nu ook nog eens de censuur van de AVRO moeten pas seren. De vertragingen, welke daardoor en door het onnodige getelefoneer over al of niet beschikbaar geven van zendtijd, zouden zijn ontstaan, zouden het hulpverleningswerk waarbij het immers ging om vra gen van leven of dood ernstig belemmeren. Het is om deze reden dat de Regeringscommissaris voor het Radio-wezen zendtijd van de AVRO ten behoeve van de berich tendienst heeft gevorderd Dat de AVRO-voorzitter ten slotte heeft toegegeven doet niets af aan het betreurenswaardige feit, dat op een ogenblik van nationale inspanning misplaatst gevoel van prestige tot een zo schamele de monstratie aanleiding heeft ge geven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3