Delftse en Leidse studenten aan het waterfront Dertig postkantoren werden door ramp uitgescha ke!d Vier Je lijst slachtoffers WatersnooJ ZuiJsIaviscIie arbeiders a f scli ei J namen Met gift voor Rampenfonds Om het behoud van Voorne HAAGSCHE COURANT Maandag 9 Februari 1953 Pagina 4 Een Leidse student schrijft ons: Toen Zondagmiddag de senaten van de verschillende studenten- corpora via de radio alle manne lijke studenten opriepen om naar de sociëteiten te komen en zich gereed te houden voor hulpver lening in de noodgebieden, gingen verrassend velen op weg, zodat enkele uren later deze sociëteiten druk bevolkt waren met hulp- vaardigen, corpsleden en niet- corpsleden; velen in een voor de sociëteit wel zeer ongebruikelijke kleding, maar ook waren er onder in een keurig pak, enkelen zelfs met een wandelstok. Hoewel ook zij natuurlijk bereid waren, te doen wat ze konden, hadden ze er niet op gerekend, dat ze zo snel ingeschakeld zouden kunnen worden in de directe strijd tegen het water. Maar dat was geluk kig wel zo en zo kwam het, dat 's avonds de bussen uit Leiden vertrokken met studenten, die er als polderjongens, vacantiegan- gers, militairen of alleen maar als studenten uitzagen: allen met een spa en een pakje brood, door het collegium verschaft. Iedere bus had een groepsleider, die wat geld bij zich had en allen hadden de bestemming Abbenbroek, meer was niet bekend. De stemming schommelde tussen die van een sociëteitsavond en die van een troep soldaten, op weg naar het front. In Abbenbroek stonden we onze bus af voor andere doeleinden en kregen we na lang wachten in kou en spanning onze bestem ming te horen: een dijk in Heen- vliet. Geen van ons kende de om geving, zodat het lang duurde, voor we in het donker deze plaats vonden, ondanks ons snelle marstempo, wat soms in looppas overging. Op de dijk waren al auto's met zandzakken aanwezig, zodat we in koortsachtige haast op de plek ken, waar het water overheen stroomde, een dam opwierpen. Samen met Utrechtse studenten, miiitairen van de koksschool in Leiden en burgers van Rijswijk zwoegden en ploeterden we vier uur in de modder. Enkelen van ons verloren een lage schoen, die in de modder bleef steken, zodat ze uitgeschakeld waren in de strijd. Anderen zakten zo diep weg tijdens het zakken sjouwen of graven, dat ze door anderen weer uitgegraven moesten wor den. Na enige ogenblikken zagen allen er uit als modderklompen, maar het resultaat was bereikt: het water was gestuit en lang zamerhand ontstond een keurig dammetje van zandzakken, mod der en asbestpapier. Enigen van ons evacueerden het vee uit twee half in het water gelegen boerderijen. Op eens ontdekten we, dat enkele honderden meters verder het water met stromen over de dijk gutste. In onze pogingen om ook deze watervloed te stuiten, raakte de groep uit elkaar. Op het nip pertje bereikte ik met vier Utrechtse studenten en een Hage naar een boerderij, waar we de rest van de nacht doorbrachten op een deel, waar we met de koeien tot onze knieën in het water stonden. De volgende dag werden we na lang wachten, maar met nog steeds voldoende spirit om de toestand te ver dragen, door een paar Scheve- ningers met een sloep uit ons isolement verlost. Deze ijverige redders brachten ons meteen een eind op weg naar huis, waar we weer wat bij konden komen voor de volgende ronde, de volgende ronde. Die begon, al thans voor velen uit mijn groep Dinsdagochtend, toen op de socië teit weer groepen werden gefor meerd en bussen vertrokken. Ik kwam bij een ploeg, die met koeien om kon gaan. We zouden vee evacueren uit Stellendam. In Hellevoetsluis bleken echter geen boten aanwezig te zijn, zodat we rijshout gingen sjouwen in Oost- voorne. Dit is voor velen wel de minst prettige bezigheid geweest in deze tijd. Het was zwaar, langdurig en pijnlijk werk. De rivaliteit tussen de Leidse en Delftse studenten, die hier werk ten, was natuurlijk groot, de samenwerking echter prima. Woensdagsmiddag ging de Leidse ploeg weer terug, enkele Leidenaren schaarden zich bij de Delftenaren en vulden zandzak ken in Rockanje en aan het Voomse Kanaal tot Donderdag middag. W\j vonden onze weg liftend terug naar huis, terwijl de Delftenaren per bus gingen. De organisatie big de Delftse studen ten was beter dan bij de Leidse, ze kregen warm eten in Oost- voorne en verschillende profes soren waren aanwezig in de Volkshogeschool in Rockanje en aan de dijk langs het Voornse kanaal. Daartegenover stond, dat de studenten van de Technische Hogeschool dikwijls wat eigen wijs waren tegen ervaren arbei ders. De derde ronde begon Zater dagochtend om 4 uur. 75 Leidse en 75 Delftse studenten gingen naar Spijkenisse om te werken aan vjjf grote gaten in de dijk langs het Haringvliet. De organi satie was nu heel goed in orde. Het collegium kon geen brood pakket meer verzorgen. om dat het geld op was. In Zuidland werden we echter prima voorzien van melk, koffie, brood, kaakjes, appels en sinaaasappels. In Spij kenisse sliepen we in een ULO- school en kregen we warm eten in een filmzaal. We werkten nu onder deskundige leiding van ploegbazen en opzichters van de Rijkswaterstaat, zodat enkele mooie nooddijkjes ontstonden om het komende springtij te keren. Hoe dé ploegbaas dacht over zo'n raar slag arbeiders? Ach zeiden ze: „Ze missen de kundig heid, maar de ijver is er en dan bereik je altijd meer dan met kundigheid en zonder ijver". En ook de ellandbevolking was niet alleen goed te spreken over allen, die belangeloos hulp boden, maar waardeerden hen werkelijk als een gave Gods. Duizend evacué's in Delft Vrijdag zijn in Delft wederom evacué's aangekomen, zodat er zich thans ongeveer duizend vluchte lingen in de stad bevinden. Zij zijn ondergebracht in schoolgebouwen, doch ook in het studentendorp ,,'t Duyvelsgat" dat voor de helft door de studenten werd ontruimd en het buitencentrum „De Her tenhorst", het geschenk aan de jeugd bij het tachtigjarig bestaan van de N.V, Kon, Ned. Gist- en Spiritusfabriek. De maaltijden worden voor een groot deel bereid in de studentenkeuken de Mensa. Niet vliegen boven noodgebied Vliegen boven het noodgebied wordt tot nadere aankondiging ver boden. Dit geldt niet voor toestel len, die hier opdrachten uitvoeren Specificatie aantal slachtoffers Zoals elders is gemeld bedraagt het aantal genoteerde slachtoffers thans totaal 1395, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dus- sen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van el ders) 7, 's Gravendeel 57, Halste ren 23, Hellevoetsluis 5, Heynen- oord 2, Nieuwendyk 3, Heyningen 25, Poortugaal 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Honte- nisse 8, Kerkwerve 3. Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedyke 5, Krim pen a. d. IJsel 4, Kruiningen 27, St. Maartensdijk 4, Middelharnis 16. Maassluis 1, Moerdyk 13, Nieu- werkerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1. Numansdorp 67. Oosterland 40, Ooster Schelde (aangespoeld vart elders) 4, Osse- nisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a.d. IJsel 2, Oudelande 4. Oude Tonge 300, Papendrecht 2, Sint Philips- land 9, Raamsdonkveer 2, Rilland Bath 6, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Storm- polder 6, Stryen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Wil lemstad 2, Wissekerke 1, Wol- phaartsdyk 9, Yerseke (aange spoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierikzee 17, Zype (aangespoeld van elders) 3, Zeven- berge 7, Zuidland 37. (Opgave A.N.P. onder voorbehoud) De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van circa 300 slachtoffers gecorrigeerd tot circa 200. In Fynaart is het aantal slachtoffers gestegen van 47 tot 80. Burgemeester Reuter van West- Berlijn zal volgende week een bezoek aan Engeland brengen. Hij vertrekt waarschijnlijk Donderdag naar Lon den. Informaties bij bet Ned. Roode Kruis Maar alleen schriftelijk Alle aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen wor den gericht tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Voor elke aanvraag moet de centrale registratie der geëvacueerden bij de rijks-inspectie van de bevol kingsregisters worden geraad pleegd, en vandaar en mede ter vermijding van dubbele registratie, dat slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk is. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlich tingenbureau* worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van ge huwde of van gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Dat vergemakkelijkt zeer het con troleren der zeer vele aanvragen. Indien de gezochte nog niet cen traal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na bin nenkomst der registratiekaart ont vangt elke aanvrager alsnog be richt. Het informatiebureau van 'het Nederlandsche Roode Kruis is thans gevestigd: Jan Evertstraat 1 in Den Haag. Telefonisch kunnen geen inlichtingen over adressen worden verstrekt. Benzinebons Aangezien het voorkomt, dat voertuigen, welke in overleg met het Rode Kruis worden ingescha keld voor transporten naar en van de noodgebieden, door gebrek aan geldmiddelen zonder autobenzine komen te staan, heeft het Rode Kruis een aantal credietbons laten drukken, waarmee door bestuur ders van deze motorvoertuigen op crediet autobenzine aan pompen kan worden betrokken.- Deze bons. welke geldig zijn tot een nog nader te bepalen datum, zullen uitslui tend worden afgegeven door daar toe aangewezen functionarissen van het hoofdbestuur of de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Elke bon geeft recht op 25 liter autobenzine. De bons zijn geldig bij de wederverkopers van alle benzinemaatschappijen. Verbindingen met Engeland, Frankrijk en België vielen weg „De P.T.T. is door de watersnood-ramp ernstiger getroffen, dan iemand had kunnen bevroeden", zo zei de directeur- generaal van de P.T.T. ons, toen wij hem vroegen naar de gevolgen van de ramp voor dit Staatsbedrijf. „Direct al vie len de verbindingen met Frankrijk, Engeland en België uit. Momenteel wordt er met man en macht gerepareerd en her steld. Zodra er weer iets bereikbaar is, wordt dat aan het P.T.T.-net gekoppeld". Veel is er al weer bruikbaar, zo zei de heer Neher verder. Alle geïsoleerde gebieden zijn, wat de post betreft, wederom bereikbaar. Toch had de ramp tot gevolg dat in totaal dertig postkantoren onbruikbaar wer den. Vele hiervan kwamen onder water te staan. Lof voor Je amateur-zenJers „Thans zijn de amateur-zenders in de geteisterde gebieden en te Den Haag wat tot rust gekomen", aldus de heer Neher. „Ik stel er prijs op te verklaren, dat deze ama teur-zenders zeer prijzenswaardig werk hebben verricht. Door hun hulp, kon veel gedaan worden tot leniging van de nood." De hoofdpostkantoren werken allemaal, en de post wordt bezorgd, hoe dan ook. In het getroffen ge bied waren de eerste dagen geen zegels verkrijgbaar. „Wij hebben alles aan het initiatief ter plaatse overgelaten", zo vertelde de heer Neher. „en al spoedig kwamen vel letjes door, in vieren gevouwen, dichtgeplakt met een bandje, waar op stond: „Noodgebied". Natuur lijk werden deze poststukken, zon der zegels, door ons bezorgd." Veel lof had de heer Neher ver der voor de P.T.T.-ambtenaren in de overstroomde gebieden, die hun kassen geen ogenblik alleen gelaten hebben. 5 Slachtoffers bij de P.T.T. Enige P.T.T.-ambtenaren zijn door de vloed omgekomen. Waar schijnlijk bedraagt dit aantal 5. De geëvacueerde post-ambicnaren hebben zich direct dezelfde dag Een Amerikaanse Flying Box car" werpt zandzakken uit boven Ellewoutsdijk (Zuid-Beveland). De deuren aan de achterzijde van de romp klappen geheel open, waardoor men de pakken ge makkelijk naar buiten kan gooien nog gemeld op het postkantoor in de plaats, waarheen zij gedirigeerd werden en daar zetten zij zich in. De P.T.T. heeft, ruwweg geschat, vele millioenen schade opgelopen. Kabelverbindingen gingen verlo ren, apparatuur werd door het- wa ter zwaar beschadigd, en veel ma teriaal geraakte in het ongerede. „Doch alles wordt ten spoedigste hersteld", zo verklaarde de heer Neher nadrukkelijk. NeJerlanJers overal ter wereld bijeen In alle delen van de wereld, waar zich Nederlanders bevinden, zijn gisteren gedenkdiensten ge houden. Vrijwel duizend Nederlan ders in Australië kwamen bijeen in vele kerken die over het land verspreid zijn. Tijdens de diensten werden speciale collectes gehou den voor de getroffen gebieden. Ook op Nieuw-Zeeland. in Zuid- Afrika en Canada zijn Nederlan ders samengekomen voor bijzon dere diensten. JoJen in Je oorlog opgelicht Drie jaar geëist Tegen de 46-jarige vertegen woordiger C. B. uit Soest werd voor de bijzondere strafkamer van de Rechtbank te Amsterdam van morgen drie jaar gevangenisstraf met ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven geëist, terzake van oplichting van ten minste twee Joden, die hij had voorgegeven een ontsnappingsweg te weten naar Zwitserland. Verdachte zou. volgens bereke ning, 140 a 150.000 gld contant hebben ontvangen en aan juwelen voor een waarde van 20 k 30.000 gld., waarvan hij een deel aan de smokkelaars zou hebben betaald, die de mensen over de Belgische grens brachten. In de week van 1 tot 8 Februari hebben 8.600 OostduPse vluchtelin gen ln West-Berlljn asyl gevraagd. Niet gecontroIeerJe opgave BROUWERSHAVEN: Omgekomen te Brouwershaven: De Nooyer, Janna. geb. 4.11.09; De Nooyer, Janna, geb. 18.11.47; De Jonge, Neeltje, geb. 15.6.49. DREISCHOR: Omgekomen te Dreischor: Bal, Jannetje, echtgenote van Moermond, Cornelis, geb, 1.7.29. GEM. DUSSEN (HANK): Verdronken: Verbeek, Cornells, geb. 11.4.05 te Andel. laatste adres: Kortedijk 8, begraven te Raamsdonkveer dd. 4.2.53; Verbeek, Martinus Marinus, geb. 23.9.42 te Dussen, laatste adres Kortedijk 8, stoffelijk overschot nog niet gevonden; Rijken, Leonar. dus, geb. 17.1.82 te Dussen. laatste adres: Peerenboom 1, stoffelijk overschot nog niet gevonden. DUSSEN (BIESBOSCH HANK): Van Wijk, Dirk, geb. 18.8.02 te Wijk en Aalburg, laatste adres: Boerenverdriet 2. begraven in Aalburg dd. 5.2.53; Van Wijk. El- bertus Abraham, geb. 10.8.29 te Eethen. laatste adres: Boerenver driet 2 begraven in Aalburg dd. 5.2.53; Van Wijk, Johannes Gerrit, geb. 5.8.37 te Dussen, laatste adres: Boerenverdriet 2, begraven in Aal burg dd. 5.2.53 FIJNAART: Geborgen slachtoffers: Van Opdorp, Francises Johan na Marina, geb. 7.3.47 te Fijnaart, laatste adre:. Fijnaart D 223; Van Opdorp, Adrianus, geb. 10.2.46 te Fijnaart, laatste adres Fijnaart D 228; Van Baggem,- Georgine, geb. 1.1.90 te Utrecht, laatste adres: Fijnaart D 166; Markus Jacobus, geb 11.11.22 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D 176; Knook, Jo hanna, geb. 19.5.20 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D 236. HALSTEREN: Geïdentificeerde slachtoffers: HEIJNENOORD: Geïdentificeerd slachtoffer: Zevenbergen, Dirk Pieter, geb. 25.4.83 te Heijnenoord; Zevenber gen, Margaretha. geb. 157.91 te Heijnenoord, laatste adres van bei. den: Blaaksedijk. KLUNDERT: Aanvulling 3e lijst: Aangespoeld en geïdentificeerd dd. 5.2.53 Zwarts A„ dpi. soldaat uit Delft Het stoffelij:; overschot is overge bracht naar het gemeentelijk gast huis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE Sprangers, Waltherus Wilhelmus Marie, geb. 7.3.92 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adres: Groenen dijk 2, begraven te Hoge Zwaluwe; Dingemans, Cornelia, geb. 1.4.77 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adres: Groenendijk 50, begraven in Hoge Zwaluwe. MIDDELHARNIS Overleden slachtoffers: Van Wezel, Aren Leendert; Vroegindewey, Fransje; Van der Sluis, Neeltje; Vis, Leendert; Vis, Tannetje Adriaantje; Breeman, Huiberdina; Kranse, Maria; Netten, Hendricus. MOERDIJK Van Geel, Lambertus Gabriel, geb. 25.6.16 te Zevenbergen, laatste adres: Steenweg 4, Moerdgk, stof felijk overschot nog niet gevonden. NIEUW-VOSSEMEER Omgekomen slachtoffers: Zwyters, Marinus Johannes, geb. 9.5.25 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Hoogte 65; Verborgt Jansen, Anna Maria Cornelia, geb. 20.3.73 te Nieuw Vos semeer, laatste adres: Pelsen- dijk 336; De Klerk-Vriens, Maria, geb. 1.1.65 te Nw. Vossemeer, laat ste adres: Voorstraat 31; Van der Malen, Marijnus, geb. 5.12.96 te Nw. Vossemeer. laatste adres: Pel- sendijk 330; Ooms, Catharine Jo hanna Theresia, geb. 2.3.33 te Nw. Vossemeer laatste adres: Kade 355; Jeroense, Leendert, geb. 2.11.07 te Oud-Vossemeer, laatste adres: Kortendyk 78; Nijssen-Van Dorst, Wilhelmina Petronella, geb. 17.3.00 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Paardenhoek 367; Helle- mons-Meesters, Maria Johanna, geb. 10.7.11 te Steenbergen, laat ste adres: Kortendyk 84; Van Geel, Johannes Adrianus, geb. 26.8.41 te Nw. Vossemeer. laatste adres: Pel- sendijk 327; Van Geel, Johanna Petronella, geb. 13.1.44 te Nw. Vos semeer, laatste adres: Pelsendijk 327; Van Geel, Marinus Cornells, geb. 28.3.46 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327: Van Geel, Cornelis Ferdinand, geb. 9.11.48 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327; Van Geel, Petronella Johanna, geb, 9.11.48 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 323; Van Oorschot., Maria Elisabeth, geb. 23.9.49 te Nw. Vossemeer. laatste adres: Pel sendijk 323; Van Oorschot Petrus Wilhelmus Maria, geb. 21.4.4S te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 232; Van Oorschot, Wilhelmus Adrianus, geb. 18.5.51 te Nw. Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 323; Meeus-Bastiaanse, Carolina, geb. 24.4,83 te Steenber gen, laatste adres: Paarden hoek 369. NOORDGOUWE: Omgekomen: Van der Have, Leviha, echtge- NUMANSDORP: Geïdentificeerde slachtoffers: Bos, Maaike, geb. 28 8.49 te Nu mansdorp. laatste adres: Schuring, sedijk WZ 112; Reedijk. Gerrit. geb. 26.12.30 te Numansdorp. laatste adres: Korteboomweg 15; Kot, An- thonie, geb. 1.4.23 te Numansdorp, laatste adres: Korteboomweg 13. OUDERKERK a.d. USSEL: Buitenland De conferentie van het permanent comité van ministers van de Bene lux, die op 14 Februari a.s. op een nog nader te bepalen plaats zou wor den gehouden, Is als gevolg van de watersnood enkele dagen uitgesteld. BU een brand ln een abattoir te Melbourne zijn honderden schapen en runderen omgekomen. De schade be draagt ongeveer 800.000 gulden. Tc Tyler In Texas kwamen Zater dag negen personen om het leven bij een brand In een huls. Zeven van de ze slachtoffers, allen negers, waren kleine kinderen. Een groep van 23 Zuidslavische arbeiders, die zes maanden in ons land heeft doorgebracht voor een stage vanwege het Internationaal Arbeids Bureau in het kader van het programma voor Technische Hulp, heeft heden afscheid ge nomen van het gastland. Deze arbeiders, geschoolde voorman nen, hebben in de afgelopen maanden in verschillende grote Nederlandse bedrijven gewerkt ter vervolmaking van hun kennis op het gebied van de techniek en van de arbeidsorganisatie. De 23 Zuidslaviërs, die van avond na een bezoek aan de Phi- lipsfabrleken naar hun land zul len terugkeren, waren vol lof over hetgeen zij in Nederland hebben gezien en geleerd, doch evenzeer over de vriendschappe lijke sfeer, die zij hier overal hadden ontmoet, zowel in de be drijven als in de families, by wie zij voor de duur van hun ver blijf waren ondergebracht. Voor de hoge levensstandaard ln Nederland zeiden zij veel ontzag te hebben gekregen, alsmede voor de doelmatigheid, waarmede in Advertentie 1913-1953 De Directie van WAROENG JA WA, Scheveningen, brengt onder Uw aandacht, dat zij, j gezien de ramp, die ons land i getroffen heeft, de viering van het 40-JARIG GESTAAN van Waroeng Djawa op 11 Febr. j a.s. heeft gemeend te moeten l uitstellen. 1539 j de Nederlandse bedrijven wordt gewerkt. De heer Brixes, vertegenwoor diger van het Intern. Arbeids Bureau, kon deze opvatting ten volle onderstrepen. Hij vertelde, dat ongeveer 200 Zuidslavische arbeiders in verschillende West- europese leenden zijn tewerkge steld, doch dat alleen de maande lijkse rapporten, welke de 1LO uit Nederland kreeg, steeds de praedicaten „goed", „zeer goed" en „uitmuntend" hadden gedra gen. Nederland was het enige land. waarover de Zuidslaviërs geen enkele- klacht hadden geuit. De directeur van het Bureau voor Internationale Technische Hulp in Den Haag, dr. R. W. van Diffelen, kon dan ook met vol doening spreken over de resul taten van het verblijf van de Zuidslaviërs in ons land. Hy be dankte dan ook de werkgevers, die bereid waren geweest, deze gasten gedurende zes maanden in hun bedrijf te werk te stellen. De verhoudingen waren zelfs zo goed, dat verschillende werkgevers de Zuidslavische arbeiders gaarne voorgoed in dienst zouden hebben gehouden. Momenteel werken alleen nog 7 arbeiders by de Ned. Spoor wegen te Tilburg. De overigen hebben gewerkt by Stork in Hen gelo, Wilton in Schiedam, De Schelde in Vlissingen. De Noord in Alblasserdam, de Ned. Dok en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam. Rietschoten en Hou- wens in Rotterdam en Groene- veld en v. d. Poll in Amsterdam. Inmiddels lopen al' weer nieuwe aanvragen voor opleiding in Nederland, vooral by de electro- technische Industrie. De directeur van het Bureau Int. Technische Hulpverlening merkte nog op, dat men wel eens zegt, dat de technische hulp al leen wordt verleend op een hoog en technisch niveau, doch dat dit het eerste project is geweest, waarbij direct de arbeiders op een practisch niveau werden be trokken. De Zuidslavische zaakgelastigde in Nederland, de heer Smiljanic, vertolkte de gevoelens van mede leven van zijn landgenoten met de nationale ramp en de dank baarheid van Zuid-Slavië voor het gastvrij onthaal van de voor mannen in ons land. Ook sprak een der arbeiders woorden van dank. Ofschoon de Zuidslaviërs reeds in de bedrijven hadden bijgedra gen voor het Rampenfonds, brach ten zij hedenmorgen nog 50 gul den hiervoor bijeen. Vermeld dient nog te worden, dat de ar beiders, die te Vlissingen werk ten, daadwerkelijk bij de bestrij ding van de ramp hebben gehol pen. Deze eerste uitwisseling van arbeiders is een wederzijds succes geweest, zowel voor de arbeiders zelf als ook voor Nederland en de ILO. PAPENDRECHT: Kraal, Grietje Johanna, geb. 5.12. '51. laatste adres: Westeind 154; Veth, Aart Willem, geb. 19.9.06, laatste adres: Plein 8. RAAMSDONKVEER: Pols, Josephus Adrianus, geb. 25.8.81 te Gorinchem. laatste adres: Sandoel 41, begraven te Raams donkveer dd. 5.2.'53. SLIEDRECHT: Verdronken dd. 12.'53: Kraaye- veld, Lena Maria, weduwe, geb. 30.11-70. STELLENDAM: Slachtoffers: Troost, Neeltje Adriana, geb. 1911, laatste adres: Meidoornstraat 5, Stellendam; Kuiper, Johanna Dirkje, geb. 1930, laatste adres: Wijk II 17. Stellendam: Van der Voort-Bijdevaart, J.. 43 jr. afkom stig uit Georgetown. Canada; Bos hoven. Johanna, geb 1918, laatste adres: Voorstraat 11. Stellendam; Van Soest, Jan. geb. 1946 laatste adres: Wijk II 11 te Stellendam; Van Huizen. Maria, geb. 1921. laat ste adres: Wijk II 11 :e Stellendam; Van den Berg, Maria, geb 1895, laatste adres- wijk II 26 te Stellen dam; Vroede, Jantje, geb. 1888, laatste adres; wijk II 24 te Stellen, dam; Van Soest. Gerbrand, geb. 1920, laatste adres wijk II 11 te Stellendam- Flikweert. Janna. geb. 1901. laatste adres: wijk II 6 te Stellendam; Van Oostenbrugge, geb. 1911. laatste adres: wijk II 17 te Stellendam: Breedcrveld, Cor nelia, geb 1931. laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2 te Stellendam; Breederveld, Teuntje. geb. 1933, laatste adres: Pr. Wilhelminalaan 2 Stellendam: Troost-Zwartkamp. Jacoba. geb. 1877, laatste adres: Burg. Charbonstraat 31 te Stellen dam; Breederveld-v. Laan, Grietje, geb 1893, laatste adres: wijk II 5a, Stellendam; Van de Ree. Barend, geb. 1866, laatste adres: mr IJman Caustraat 47, Stellendam. STRIJEN Geïdentificeerde slachtoffers: Verschoor, Teuntje, geb. 23.11.- 1935 te Strijen; De Vos, Bastiaan. geb. 17.9.1878 te 's-Gravendeel, laatste adres: Strijen. Moolhoek 111; De Boer-Van Rijswijk. Corne lia. geb. 12.9.1886 te Hendrik Ido Ambacht, laatste adres: Schuring- sedijk; Goud, Cornelis, geb. 6.6.1884 te Puttershoek. laatste adres: Schenkeldijk 55; Reedijk-Heita. Cornelia, geb. 9.9.1894 te Heijnen oord. laatste adres: Buitendijk 56. Niet geïdentificeerd, doch waarschijnlijk omgekomen: Verschoor, Anthony, geb. 21 12.92 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 11; Verschoor-Engels, Elisabeth Pietertje, geb. 5.9.95 te Strijen; Verrijp, Teunis, geb. 2.10.96 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 74; Verrijp-De Man. Jannétje Elisa beth, geb. 10.8 93 te Hoogvliet, laatste adres: Schenkeldijk 74. En waarschijnlijk: Dochter Willempje Verrijp, geb. 24.5.33 en nog 2 dochters; Monen, Harm, geb. 26.5.80 te Hogeveen, laatste adres: Buitendijk 58; Mo- nen-Diphoorn. Maria. geb. 6.3.86 te Zuidwolde, laatste adres: Buiten dijk 58; Monen Jan, geb. 23.1.18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; Monen, Harm Marinus, geb. 2.7.22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; Slagboom. Pieter, geb. 27.9.03 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 50; Slagboom-Herwyer, Neeltje, geb. 19.11.07 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 50; Slag boom, Elisabeth, geb. 18.10.29 te Klaaswaal, laatste adres: Buiten dijk 50; Engels, Jacob, geb. 7.1 18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; Engels-Dekker, Jacoba Alida, geb. 27.10.24 te Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 52; Engels, Hen drik Pieter, geb. 19-6.45 te Lage Zwaluwe, laatste adres: Buiten dijk 52; Engels. Dirk, geb. 27.1.50 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; Engels, Elisabeth, geb. 31.8.51 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; Herweyer. Johannes, geb. 7.8.85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17; De Baat, Aart. geb. 27.12.17 te Numansdorp. lastste adres: Buitendijk 17; De Baat- Herweyer, Elisabeth, geb. 15 4.22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 17; Van der Ree, Joost. geb. 14.5 88 te Strijen, laatste adres; Buitendijk 15; Van der Ree-Andeweg, Geer trui. geb. 14.5 94, laatste adres: Bui tendijk 15; Van der Ree. geb. 14.3.26. laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7 7.34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15: Van der Ree, Anthonia, geb. 3.8.33 te Stryen, laatste adres: Bui tendijk 15; Reedijk. Anthonie Cor nelis, geb. 18.12.22 te Stryen, laat ste adres: Buitendijk 56; Van Soest-Versendaal, Petronella, geb. 4.6.11 te Rhoon, laatste adres: Bui tendijk 62; Goud-Desnayer. Trijn tje Anna. geb. 11.4.86 te Stryen, laatste adres: Schenkeldijk 55; Van de Merwe. Dirk, geb. 48.80 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 44; Van de Merwe. Huigje, geb. 18.7..14 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 44; Den Tuinder- Elenbaas, Maartje Maatje, geb. 31.7.09 te Alblasserdam. laatste adres: Schenkeldijk 62: Den Tuin der. Johanna Martina, geb. 19.12.51 te Stryen. laatste adres: Schenkel dijk 62; Den Hartog, Floris, geb. 1.12.90 te Strijen. laatste adres: Schenkeldijk 75; Den Hartog. Mar- gritha, geb. 18 10.16 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75; Van Dommelen, Ane Teunis, geb. 6.9 41 te Strijen, laatste adres: Sas- sedijk 4. TERHEIJDEN (Wagenberg) Moerenhout, Johanna Mathea Ma ria. geb. 29-10-50 te Terhejjden. laatste adres: B 329, begraven te Terhejjden. TEXEL Omgekomen en geborgen. Walsber, Slebren, 23 jaar, landar beider. ZUIDLAND Aanvulling op 2e Hist geïdentificeerde slachtoffers Van der Velde, Dirk, geb. 21-7-07, te Zuidland. laatste adres: Kerk- weg 324, Van der Velde. Dirkje, geb. 14-7-10 te St. Maartensdijk, laatste adres Kerkweg 324, Van der Velde Teunis, geb. 5-7-43 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 324, Wolters, Pieter. geb. 2-4-91 te Zuidland. laatste adres Kerkweg 323, Wolters-Van Seventer, Jacoba geb. 9-2-09, te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323. Wolters. Geer- truida Jacoba, geb. 4-11-34 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323, Wolters. Arie, geb. 11-2-37 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323. Wolters. Cornelis. geb. 24-9-38 te Zuidland, laatste adres Kerk weg 323. Wolters, Frans, geb. 4-7-42 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323, Wolters, Saartje, geb. 2-12-43 te Zuidland. laatste adres Kerkweg 323, Wolters. Pie ter, geb. 11-3-49 te Zuidland, laat ste adres Kerkweg 323. Niet-geïdentificeerde slachtoffers: BreederlandReytenbagh. J., laatste adres Kerkweg, Van der Wel-Zoetermon, M. G., laatste adres Raadhuisstraat 129, Van Eersel. G.. laatste adres Breede- weg, Van Eersel-Weeda, H., laat ste adres Breedeweg en twee kin- der van de familie van Eersel, na men nog niet bekend, Mienekus, G., laatste adres Drogendyk. Mine- kus-Blom B„ laatste adres Drógen- dijk. ZIJPE: Provisorisch begraven by vluchthaven. Uyl, Cornelis, geb. 23-10-32 te Poortvliet, laatste adres: Tholen. Kruithaven 7. Van der Velde. Ma ria Aloysia, geb. 12-8-31 te Stop peldijk. laatste adres: Vogelwaar de, Verhoek, Johannes, circa 43 jr, laatste adres Oosterland, Rijksweg. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlies!ijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. liet is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blyken. Ambassadeur Van Royen t Defensie-schema niet beperkt Nederland is niet voornemens, zijn defensieprogram te beperken en zal alles doen om zijn NATO- verplichtingen na te komen, on danks de schade „die groter is dan die van de oorlog": Aldus ver klaarde vandaag de Nederlandse ambassadeur in de VB., dr. J. H. van Royen, tijdens een radiorede. „Het zal echter enorme energie kosten, de 500.000 verwoeste hui zen weer op te bouwen. Maar ons volk zal, zoals altijd, werken en er zijn schouders onder zetten". Dr. v. Royen vertrouwde, dat Nederland zijn economische stabiliteit zal her krijgen, al diende het te worden erkend, dat „de zware slag onze export zal doen verminderen". Hij legde er echter de nadruk op. dat de industriële capaciteit niet is aangetast. Koffiesmokkelaar gearresteerd Vijf anderen ontsnapten In de nacht van Zaterdag op Zondag, werden bij de grens te Vaals zes koffiesmokkelaars ge signaleerd. Een werd gearresteerd, de 5 anderen wisten te ontkomen. Zes en twintig kilo koffie werd in beslag genomen. De aangehou den smokkelaar was afkomstig uit België.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3