HAAGSCHE COURANT Reeds vele dijk en ge dicht Het water zakt langzaam ONDANKS IJS EN SNEEUW Aantal slachtoffers 1395 Dag van bezinning en herdenking der doden DE 24 MILLIOEN GEPASSEERD No. 20967 12 pagina's Maandag 9 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANTAbonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon. en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM. TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.175 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. by vooruitbet. tot 15 w. Ldaarboven tot max. 20 w. 1-50 Koning Winter heeft zich plotseling herin nerd dat hij nog aan de macht is en met ijs en sneeuw nieuwe ellende toegevoegd aan de ramp die storm en water ons land reeds had den aangedaan. Hulpvèrlenings- en herstel werkzaamheden immers worden door vorst en sneeuw nog moeilijker gemaakt dan zij al waren. Het stemt tot voldoening, dat ondanks deze nieuwe tegenslag, uit verschillende punten in de getroffen gebieden bemoedigende berich ten komen. Alle dijken bij Poortvliet zijn ge dicht, evenals vier gaten in de binnendijk ten In Melissant situatie nog critiek Voor de eerste maal is Zaterdag geen nieuw vloeiwater Poortvliet binnengestroomd. Alle vier de gaten, twee in de binnen- en twee in de buitendijk zijn thans gedicht. Met man en macht wordt thans nog gewerkt aan de versteviging van de buitendijk. De verbinding met het plaatsje Tholen is in uiterst noodzakelijke gevallen mogelijk met roei- en rubber boten. Scherpenisse kan worden bereikt met hoge tractors en hoge vrachtwagens. De toestand blijft hoopvol. N.W. van St. Annaland. Bij Krabbendijke is de dijk van de Emanuelpolder gedicht, waar door de bedreiging van zeven polders voor lopig is afgewend. Dat resultaat is behaald dank zij de onvermoeide arbeid van vrijwil ligers, militairen uit verschillende Europese landen en burgers, die een bijna ondraaglijke strijd tegen de natuurelementen hebben ge voerd enhebben gewonnen. En dan is er nog een verheugend feit. Vrijwel overal in de noodgebieden blijkt, dat het wa ter zakt, langzaam weliswaar, maar in ieder geval, het zakt. overstroomde gebieden wordt hard gewerkt aan de droogmaking. Avondklok in Zierikzee Pr,nses Wi",elmma 9'*- teren in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een dienst bij ter nagedachtenis van de slacht offers van de ramp Vier gaten in de binnendijk ten N.W. van St. Annaland zijn gedicht. In ijzige sneeuw buien hebben daarvoor tien tallen dijkwerkers, water bouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paardeknechten en andere hulpkrachten gezwoegd. De plaatselijke Rode Kruis-afdeling en enkele particulieren zorgden inmid dels, dat het de mannen aan niets ontbrak. Daarvoor moesten zij welhaast onbe gaanbare dijken trotseren. In de avonduren werd een dankdienst gehouden. Rondom Willemstad is men met man en macht bezig de vier in de dijken geslagen ga ten te dichten. De gevaarlijk ste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. provisorisch dicht te hebben. Na deze dich ting zal men beginnen met het droogmalen van de polder Ruigenhil, waarin Willemstad is gelegen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Door deze gaten stroomt ten minste bij vloed geen water meer naar binnen. Willem stad zelf staat droog, maar rondom de stadswallen staat alles blank. Door de onvermoeide inspanning van het 332ste bataljon en de H- compagnie van het regiment Jo- han Willem Friso is de dijk van de Emanuelpolder, by Krabbendijke, gedicht. Hierdoor is voor deze pol der en zes andere polders het nog steeds dreigende gevaar van een overstroming bezworen. Tevens kan nu de bemaling van diverse polders ter hand worden genomen. Volgens de secretarie te Wil lemstad zouden in Fijnaart rond 80 doden te betreuren zijn. Tot dusver was bekend, dat de watersnood te Fijnaart 16 mensen het leven heeft ge kost. Op Schouwen en Duiveland wordt vooral aan het herstel der binnendijken hard gezwoegd. Een overzicht van de situatie heeft men hier nog niet kunnen krijgen. Tus sen Zjjpe en Zierikzee is een groot stuk land reeds droogevallen, maar bij Zonnemaire is daarente gen weer een polder onder water gekomen. In Zierikzee is de avondklok ingesteld van tien uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. De toegang tot de door borden afgesloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waar geen gevolg aan wordt gegeven, zal door de politie van de vuurwapens worden ge bruik gemaakt. Minister Staf heeft Zaterdag een bezoek aan Numansdorp gebracht en heeft daarbij kunnen constate ren dat daar het water afvloeit. Een der binnendijken is zo ver sterkt. dat wanneer de omstan digheden niet zeer veranderen, niet gevreesd behoeft te worden dat opnieuw water naar binnen komt. Volendamse kotters terug De achttien Volendamse kotters, die vorige week naar het ramp gebied waren vertrokken, zijn alle weer thuis. Zij zijn nogal teleur gesteld over de hulp die zij hebben kunnen bieden. Overal waar zij kwamen, waren of reeds voldoende schepen, of zij konden met hun kotters het overstroomde gebied niet binnenvaren. En die het toch probeerde, verspeelde zijn mast en drie ankers. Op eigen initiatief zijn zij toen voedsel gaan varen, maar omdat daarin ook weinig te doen viel, zyn zij Zaterdag en Zon dag naar Volendam teruggekeerd. Alblasserwaard begin Maart droog Wat de overstroomde gebieden in Zuid-Holland betreft, komt een optimistisch geluid uit de Alblas serwaard. Vandaag reeds zijn de eerste industrieën weer in bedrijf gesteld en begin Maart hoopt men de polder weer geheel droog te hebben. Op IJsselmonde is men druk bezig met het droogmalen van de polders en ook in andere In Melissant blyft gevaar dreigen De toestand in Melissant is mo menteel niet gevaarlijk, zo heeft de burgemeester van deze plaats op Goeree medegedeeld. Er moet echter rekening mee worden ge houden, dat er bij een zware storm wel de mogelijkheid tot gevaar bestaat. Getracht zal worden in de haven van Dirksland een aantal schepen in reserve te houden voor een eventuele spoedevacuatie. Er bestaat gelegenheid vrijwillig te evacueren. Rotterdam is de schade, daar door het water aangericht, geheel te boven. Alleen financieel nog niet. De Ahoy-hallen, waarin vele vluchtelingen een eerste toe vluchtsoord vonden, zijn ook weer geheel leeg. Hedenmorgen 12 uur be droeg het aantal genoteerde slachtoffers: (Opgave A. N. P. onder voorbehoud). De vierde ver- lieslijst van het Informatie bureau van het Rode Kruis vindt u op pagina i. 30 a 40.000 stuks vee omgekomen. Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrijpelijk dat de destructors in het Zuiden des lands op volle toeren draaien. Eerst nadat een groot aantal paarden, carriers en mensen waren gevorderd, konden de ronddrijven de cadavers worden weggesleept en naar de destructors worden ge bracht. In Son, in N.B., worden op het ogenblik dagelijks duizend cadavers aangevoerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaci teit, maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwer pen werken mee. Voor wat het overstroomde deel van Brabant betreft, daar zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. Nationale Rouwdag Een week is voorbijgegaan. Ne derland herdenkt op Doden-Zon- dag de slachtoffers van de ramp, die precies een week geleden ons gehele volk trof. Sneeuw ligt over het land en de vlaggen waaien halfstok. De gelovigen van alle gezindten trokken ter kerke, ook in de noodgebieden, voor zover dit de toestand toeliet. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam In de Nieuwe Kerk te Amster dam, waar ingezamelde goederen voor de hulpverlening hoog lagen opgestapeld, werd een bijzondere oecumenische dienst gehouden, die door Prinses Wilhelmina werd bij gewoond. Zy arriveerde tegen half elf in gezelschap van een hof dame per auto by het kerkgebouw en werd daar ontvangen door ex- minister mr H. Muiderye als ver tegenwoordiger van de Oecumeni sche Raad van Kerken in Neder land en door de president-kerk meester der Hervormde Gemeente te Amsterdam, mr dr W. Dyck- meester. Onder de talloze aanwezigen, die de kerk tot de laatste plaats be zetten, was ook de burgemeester van Amsterdam. Enige consternatie ontstond, toen by het aanvangstydstip de voor ganger, prof. dr S. F. H. J. Ber- kelbach van der Sprenkel uit Utrecht., voorzitter van de Oecu menische Raad van Kerken in Ne derland, niet aanwezig bleek te zijn. Naar later bekend werd, was de trein, waarmede hy naar Am sterdam reisde, door een dwars over de rails staande auto opge houden. In alleryl spoedde ds M. Grpe- nenberg, Ned. Herv. predikant en voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken te Amsterdam, zich naar huis om de preek, die hy daar voor een avonddienst ge reed had liggen, te halen. In de dienst nam daarop ds Groe- nenberg de taak van prof. Berkel- bach van der Sprenkel over. De laatste arriveerde echter toch nog geruime tyd voor het einde. Hij was het, die de dienst besloot met het-voorlezen van een telegram, ontvangen van het secretariaat van de Wereldraad van Kerken. Liturg in deze door het I.K.O.R. uitgezonden dienst was prof. dr W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar te Amsterdam. Hy las voor uit de tweede hrief van Paulus aan de Corinthiërs hoofdstuk 11 vers 25 hoofdstuk 12 t.m. vers 9, en uit het Evangelie van Lucas hoofdstuk 8 vers 4 t.m. 15: „De gelykenis van den zaaier". Ds M. Groenenberg had tot tekstwoord van zyn preek gekozen: en de zee was niet meer" uit de Openbaring van Johannes. De collecte voor het Rampen fonds aan de uitgang bracht ruim ƒ4.400 op. Kon.. Familie woonde kerkdienst in Baarn by H.M. de Koningin, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben de kerkdienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Baarn bijgewoond. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lu- 13, vers 4 en 5: „Of meent gy, dat die achttien, op wie de toren by Siloam viel en die er door ge dood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg ik u. Maar als gy u niet bekeert, zult gy allen evenzo omkomen". Minister Drees te Middel- harnis De minister-president heeft gis teren, vergezeld van de secretaris generaal van het departement van Algemene Zaken, mr C. L. W. Fock en van zyn perschef dr G. J. Lam- mers, terwyl prof. ir Th. van Wis- selingh, hoofdingenieur-directeur van de Rykswaterstaat, deskun dige voorlichting gaf, Hellevoet- sluis en Middelharnis bezocht, waar hy de kerkdienst biiwoonde in de Ned.-Hervormde kerk, waar alle Protestantse kerken een ge meenschappelijke dienst hielden. Daarna heeft hy gesproken met de burgemeester en verschillende autoriteiten ter plaatse, waarby ook aanwezig waren de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, en de waarnemend commissaris, mr J. J. R. Schmal. Van Middelharnis werd gevaren naar Den Bommel, waar de werkzaamheden aan de dyken in ogenschouw werden ge nomen. Van Den Bommel ging de tocht verder naar Numansdorp, waar de minister-president zich onderhield met de plaatselyke autoriteiten en met verschillende mensen sprak. Vandaar keerde mi nister Drees via Hellevoetsluis naar Den Haag terug. Rouwpleclitigheid te Stavenisse Zaterdag heeft de hele bezetting van Stavenisse plechtig uitgeleide gedaan aan vijf geïdentificeerde slachtoffers. Deze ontroerende symbolische plechtigheid werd geleid door bur gemeester L. A. Verburg. Luchtbrug bleef functionneren Ondanks de slechte weersomstandigheden De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede, dat hoewel de vlieg operaties van het Marinevliegkamp Valkenburg uit gisteren door slecht weer en sneeuwbuien veel hinder ondervonden, er tussen 8 uur des ochtends en 5 uur des mid dags goederen werden afgeworpen by Stryen, Renesse, Puttershoek, Middelharnis, Ooltgensplaat, Stel lendam, Stad aan 't Haringvliet, Melissant, Tiengemeten, Dirksland, Burgh, Scharredyke, Colynsplaat, Wissekerke, Wolphaartsdijk, Vlis- singen, St. Maartensdyk, Rozen burg, Achthuizen, Den Bommel, Ellewoutsdyk en Zierikzee. Enkele droppings by St. Maartensdyk en Ellewoutsdyk konden door het slechte weer geen doorgang vin den. Tot 6 uur gisteravond werden van Valkenburg uit 23 vluchten gemaakt naar het noodgebied. Van Gilze Ryen uit werden red- dings- en transportvluchten, als mede verkennmgen gemaakt. Met een S.51 heliocopter werden 3 per sonen gered. Samenvattend werd tydens de verkenningen het volgende vast gesteld: Te Bruinisse zyn personen waargenomen, deze plaats is dus nog bewoond. In de omgeving zyn ducks. Te Zierikzee is men bezig met plaatselyke evacuatie van levend vee. Op Goeree-Overflak- kee zyn by Oude Tonge veel bur gers en militairen als opruimings- ploegen aanwezig. Te Nieuwe Ton ge eveneens. Dirksland is gedeel- teiyk droog. Er zUn veel mensen aanwezig. By Stad aan 't Haring vliet bevinden zich opruimings- ploegen. Ten Oosten van Oude Tonge zyn Franse pontonniers bezig met op ruimingswerkzaamheden. In het dorpje Stavenisse op Tholen is geen aanwezigheid van mensen waargenomen. Men kreeg de in druk van algehele verlatenheid. Verder is op Tholen vry veel ver keer geconstateerd over de we gen, op Schouwen en Duiveland Goeree-Overflakkee en de West punt van Tholen werd speciaal ge speurd naar mogelyk nog aanwe zige mensen en levend vee op ge- isoleerde boerderyen. Herenigd dank zij Koninklijke kuip In slechts enkele uren veran derde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag eva cueerde hy naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hy in het rampgebied kwyt was geraakt, Zaterdagochtend kreeg hij de ze kerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor her eniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortge zet waar zijn vrouw wachtte. Vermiste soldaat tereckt De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, te Leiden, van wie ge meld werd, dat hy sedert 2 Fe bruari by Abbenbroek werd ver mist, heeft, zich op 7 Februari om 5 uur 's middags by zyn comman dant gemeld. STAATSLOTERIJ Trekking van 9 Januari Prys van ƒ35.000: 11050. 28 Slachtoffers van de ramp werden Zaterdag in een gemeen schappelijk graf in de dijk te Oude Tonge ter aarde besteld Ook in Tholen werd gisteren een kerkdienst gehouden ter nage dachtenis van de slachtoffers van de ramp. Militaireninge schakeld bij hef reddingswerk, woonden de dienst bij Hoog kezoek aan rampengekied De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet maakten gisteren een vlucht boven het rampgebied. De prinsessen Beatrix en Irene brach ten een bezoek aan de evacué's in Doorn en Soesterberg, waar zy aan kinderen speelgoed uitdeelden. Prins Bernhard bezochi Zater dag Willemstad en confereerde daar met de autoriteiten- Minis ter Algera bezocht Zaterdag Wil lemstad en Goeree en Overflakkee. De minister-president heeft in gezelschap van de secretaris-gene raal van het ministerie van Alge mene Zaken. mr. C. W. L. Fock, een vliegtocht gemaakt over de watersnoodgebieden. De minister president was zeer onder de indruk van wat hij heeft gezien. Doordat het vliegtuig zeer laag over het gebied is gevlogen en het zicht goed was, kon de minister president zich een duidelijk beeld vormen van de omvang van de ramp. Na de tocht heeft de minis ter-president op het vliegveld Valkenburg de grote organisatie bezichtigd. Minister Suurhoff en staatssecre taris Muntendam bezochten W. Brabant en Zeeland om zich van de maatregelen op de hoogte te stellen op het gebied van volksge zondheid. De speciale afgezant van de Paus, mgr. Lambertini heeft eveneens een bezoek aan het noodgebied ge bracht Voor de radio sprak hy over deze tocht, daarbij mededelen de dat de Paus een nieuwe schen king zal doen. Voor het Rampenfonds Zaterdagavond bedroeg het to taal der by het Rampenfonds ge storte bedragen f 24.080.000. Uit de vele berichten over col lecten en giften de volgende greep: Arnhem ruim 7 (on, personeel Van Gend en Loos f 100.000, De Bilt f 45.500, R.K. kerken in Nijmegen f 40.000, R.K. kerken in Amster dam f 190.000, P.N.E.M. f 100.000, Limburg ruim 4 ton. Rotterdamse Beurs f 130.000, Bunschoten f 57,610, Wymbritseradeel f 101.000 Vry metselaren f 100.000, Lexmond f 19.000, Zwyndrecht f 90.000. Olie bollenactie in Deventer f 12.217. Zelfs de getroffen gebieden Zelfs de getroffen gebieden blij ven niet achter, Willemsoord zal zich belasten met de zorg voor 50 a 60 boeren, die in sommige gedeel ten van het overstroomde gebied zyn achtergebleven. Terneuzen- Sluiskil collecteerde 30.000, Ber gen op Zoom f 108.500. De collec ten in de kerken van Zierikzee f 2518. Adoptie De gemeente Herkingen wordt geadopteerd door een 11-tal ge meenten, o.w. Bodegraven, Delft helpt Middelharnis. Almelo Zierik zee, Alphen a. d. Ryn Zuidland, de N.O. Polder zal een nader aan te wyzen streek adopteren. De buitenlandse hulp Een, uit de aard der zaak, on volledige greep uit de talloze be richten over buitenlandse hulpver lening: Uit Portugal: goederen en voed sel. Uit Frankryk: nieuwe Franse troepen met materiaal; enorme stroom goederen. Uit Zwitserland: f 100.000 aan giften, goederen en medicamenten. Uit België: vliegtuighulp voor goederenvervoer, enorme stroom van voedsel en goederen. Uit Oostenryk: goederen en me dicamenten. Uit Griekenland: dekens, schoe nen en voedsel. Uit West-Duitslandkleding en materiaal. Uit Zwedengoederen en voedsel Uit Luxemburg: kleding, dekens, voedsel en medicamenten. Uit Amerika: goederen, mate riaal, medicamenten, dekens, bui tenboordmotoren. De Bond van Rode Kruisvereni gingen te Genève heeft uit alle de len der wereld hulp voor Neder land ontvangen, die op een bedrag van anderhalf millioen dollar wordt geraamd. De leiding van de bond heeft meegedeeld dat het dringende verzoek van het Neder- landsche Roode Kruis om 20.000 complete bedden ruimschoots kon worden vervuld. Iet Weer Verwachting tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 u.) Enkele buien Veranderlyke bewolking met enkele buien. Aanvan- kelyk matige tot krachtige en aan de kust mogelyk harde wind tussen West en Zuid. Later tydeiyk veran derlyke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 5.59, onder 12.48. (N.M. 14 Febr. 2.10. u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 741 mm; v.m. 12 uur: 746 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stygende. Hoogwater te Schevenlngen 10 Febr. Ie hw. 11.33, 2e hw. Tussen Zaterdagochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur noteerde onze regenmeter 10 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 0 gr. C.; 12 uur: 12 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur -f- 1 gr. C. en de laagste 3 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1