Behandeling van gevangenen Wat uit de Bredase gebeurtenis wel af te leiden valt ,da!";,dL" 1 UlbKlNrit)WRn ruimt tal van controlemaatregelen op Regering Mayer dient E.D.G. protocollen in Sneeuw smelt langzaam weg f 35.000 op 11050 LANDBOUWINTEGRATIE KONING BOUDEWIJN BREEKT VACANTIE AF Mao wil vechten „tot de over winning MAANDAG 9 FEBRUARI 193.1 PAGINA T Dat niet alle reacties op de Bredase gebeurtenis juist waren, wil niet zeggen, dat er niets behoeft te gebeuren. Want wat de ontvluchtingen daar (en elders) we! aangetoond hebben, is, dat er op een of andere wijze iets te verbeteren of aan te vullen valt op het gebied van maatregelen, die nodig zijn om te voorkomen, dat de betrokkenen zelf op een te gemakkelijke wijze hun straf ongedaan kunnen maken. Goed beschouwd was dit de enige conclusie, die rechtstreeks uit de feiten viel af te leiden. De overheid behoort over voldoende middelen te beschikken om de opgelegde vrijheidsstraffen ook werkelijk ten uitvoer te leggen. Heeft zij dat niet, dan wordt de waarde van deze maatregel als straf niet alleen minder, maar verliest die maatregel op den duur ook het afschrikkend preventief karakter, die de straf bovendien moet eigen zijn. omdat zij naast andere doeleinden, betrekking hebbende op het individu, ook de beveiliging of bescherming der gemeenschap moet nastreven. In zoverre de openbare mening derhalve op de Bredase gebeurtenis reageerde door aan te dringen op meer efficiente bewakingsmaatregelen voor de ten uitvoer legging van de gevangenisstraf en dat was toch wel de ondertoon, ofschoon niet 't meest dominerende geluid in de eerste perscommentaren was die reactie zeker niet onredelijk en in de omstandigheden alleszins begrijpelijk. Hier zal ook wel meegewerkt hebben, dat het de bevolking een onbehagelijk en onveilig gevoel moet geven, als zelfs de gevaarlijkste individuen er op die wijze uit kunnen breken. Een en ander neemt niet weg. dat ook hier enige voorzïcbtighekl geboden is, opdat men tengevolge van de indruk, die de gebeurtenissen rond Breda gemaakt hebben, niet al te. zeer en misschien te eenzijdig op de veiligheidsmaatregelen, om ontsnappingen te voorkomen, de nadruk gaat leggen. De vrijheidsstraf beoogt, althans bij de meer beschaafde volken, behalve beveili ging der gemeenschap ook de opvoeding en de verbetering van de delinquent. Wil men aan dit laatste blijven vasthouden, dan heeft men daarmee steeds een zeker risico te accepteren wat betreft het ge vaar voor ontvluchting. Misschien is het goed hierop te wijzen, nu allerwegen zo geroepen werd om 'n meer efficiënte be waking. Natuurlijk kan men genoemde risico's tot 'n minimum beperken door 'n systeem van rigoureuze afzondering, waarbij alles zoveel mogelijk gericht is op de instand houding van de vrijheidsbeneming en waarbij dus ook aan de gevangenen zo min mogelijk vertrouwen en zo weinig mogelijk vrijheid van beweging gelaten wordt. Men krijgt dan te doen met een soort „oppergingssysteem", zoals dat zo ver mogelijk werd doorgevoerd in de be ruchte. barbaars-onmenselijke Duitse bun kers. Ook hieruit bleek overigens nog ont snapping mogelijk, zelfs al was men aan handen en voeten met kettingen gebonden en aan de muur der cel vastgekluisterd, zoals de bezettingstijd heeft bewezen. Dit risico zal dus zeker ook blijven, als men zijn bekommering om de gevangenen nog iets anders wil doen zijn dan alleen maar een hem bewaken, dat hij er niet uitkomt. Hel zal zeker naar verhouding nog groter worden, als men zich tot taak stelt er welbewust naar te streven, dat de gevangenen opgevoed en tot betere men sen gemaakt worden. Want elke opvoeding veronderstelt nu eenmaal, dat men de betrokkenen van tijd tot tijd enig vertrouwen en een zekere mate van vrijheid moet schenken om hen in de gelegenheid te stellen zonder dwang van boven en uit eigen initiatief 't goede te doen en zo de persoonlijke verantwoor delijkheid te versterken. Reeds om deze reden is het duidelijk, dat aan een penitentiaire behandeling, welke meer plaatsruimte verleent aan de herop- voedings- of resocialisatiegedachte, groter risico voor ontvluchtingen vastzit dan aan de oude systemen van strenge, cellulaire afzondering. De nieuwe richting in het Door dr H. van Rooy O.F.M., cri minoloog, lid van de ministeriële commissie van advias voor het gevangeniswezen. men tot op zekere hoogte hier niet anders kan. dan van twee kwaden rigoureuzer opsluiting of een groter ontsnappingsge vaar het geringste te kiezen. Zo goed als het volk behoort te weten, wat de con sequenties zijn van het verwerpen van de opvoedingsgedachte, evenzo behoort het op de hoogte gebracht te worden van de nadelige neven-effecten van het aan vaarden ervan. Het is niet goed het pu bliek alleen maar in te lichten over de voordelen van het nieuwe systeem en de risico's daaraan verbonden, te verzwijgen. Uit mijn indrukken opgedaan bij de be studering van het Amerikaanse gevange niswezen is mij bijgebleven, dat men daar over „escapes" wat lichter en gemakke lijker denkt dan dat bij ons het geval pleegt te zijn. Diezelfde indruk kreeg ik ook enigszins in Engeland. Er zullen er onder ons volk en te recht wel niet zovelen ie vinden zijn, die de opvoedingsgedachte bij de peniten tiaire behandeling willen prijsgeven om de gevangenhouding bovenal veilig te stel len. Zouden we dat wel doen, dan zouden we daarmee zelfs ten achter komen bij de ontwikkeling, die zich tegenwoordig bij het Duitse gevangeniswezen voltrekt, In de strafgevangenis te Wolfenbüttel bijv. tracht men de gedetineerden zelfs tot een hoger peil en beter normbesef op te voe ren door hun meer kennis en smaak van kunstwerken bij te brengen. De opvoedingsgedachte delinquenten gewenst doet zijn. Want die heropvoeding of heraanpassing betekent op zich zelf ook weer een bescherming of beveiliging van de gemeenschap in de toe komst. Toch maakt juist die opvoedingsfactor de penitentiaire1 behandeling tot een ge compliceerde en delicate zaak. Want het gaat hier niet over een gewone opvoeding zonder meer, maar een opvoeding waar uit de aard der zaak reeds enige dwang achter schuil gaat, waartoe de deliquenten overigens zelf aanleiding hebben gegeven. Het is nl. een opvoeding, die zich binnen het kader van een vrijheidsontneming moet voltrekken, welke de maatschappij voor deze mensen nuttig heeft geoordeeld en dus zoveel mogelijk moet in stand ge houden worden. Deze situatie stelt als het ware de eis, dat tegelijkertijd aan twee bijna tegen strijdige verlangens voldaan wordt. Op voeding is zoals gezegd -t "oed mo gelijk zonder de gevangenen enig vertrou wen en vrijheden te geven. De instandhou ding van de gevangenisstraf vordert ech ter. dat hun zo weinig mogelijk fiducie en vrijheid geschonken wordt. Natuurlijk zijn deze tegenstellingen in de practijk niet zó sterk, als wij ze hier met opzet schilderen om het probleem scherp te stellen. Ook binnen een herme tisch van de buitenwereld afgesloten in richting, waaruit men menselijkerwijze niet ontsnappen kan is nog wel enige op voedende arbeid mogelijk. Dit is mij al thans gebleken bij een bezoek van de pe nitentiaire eilandburcht „Alcatraz" en nog meer in de eveneens insulaire inrichtin gen van McNeil-Island (Washington Sta te). Ook in andere Amerikaanse gevange nissen kan binnen het gesticht een grote mate van vrijheid gegeven worden wegens de scherpe, met de meest moderne techni sche middelen uitgeruste buitenbewaking. Misschien kan aan een dergelijke inrich ting ook voor ons land gedacht en daarmee tevens enigszins voorkomen worden, dat de goeden het met de kwaden moeten ont gelden. Te grote sphnningen vermijden Van de andere kant moeten we niet ver geten, dat net schenken van vertrouwen en vrijheid van beweging niet per se tot ontvluchtingen behoeft te leiden, zoals heel wat Nederlandse inrichtingen demon streren, en dat bovendien een versterking der bewaking niet het enige middel is om die misbruiken te voorkomen. Tot het laatste kan ook bijgedragen worden door het veroorzaken van te grote spanningen onder de gedetineerden zoveel mogelijk te vermijden, of als men dat met in de hand heeft tengevolge van van buiten af wer kende factoren, door reeds ontstane span ningen tijdig op paedagogisch verantwoor de wijze op te vangen. Dergelijke spannin gen kunnen het gevolg ziin zowel van een onbillijk-harde als van een instabiele nu eens een overdreven soenele, dan weer overdreven strenge behandeling, of al thans door handelingen, welke a'.s zodanig aangevoeld worden. Wat betreft het opvangen van spannin gen, die n.a.v. ontvluchtingen onder de Een beschaafde natie is het aap zichzelf overige gedetineerden kunnen ontstaan, verplicht, dat zij haar misdadigers, die zij heeft mij de penitentiaire politiek van het leven laat, tot betere mensen tracht sommige Westelijke Staten van Noord maken. Dit geldt ook t. a. v. hen. die Amerika gefrappeerd. In zulke omstan- nooit meer vrij zullen komen. In zekere digheden is de leiding eerder geneigd de zin voor hen nog meer, omdat hun lol nog teugels wat te vieren en speciale aflei- ondragelijker is, als zij vol wrok blijven dingen in te lassen dan de bestaande ont- de maatschappij en haar vertegen- spanningsgelegenheden weg te laten val- Itenimininir revion, 1 woordiEers' als hoedanig zij alleen gevan- len. Treft men intussen toch bewakings- le^icin I geniepersoneel plegen le ontmoeten. maatregelen, dan waakt men er angst- Het behoeft daarom eigenlijk ook nauwe- j Wat betreft hen, die naar de vrije maat- i vallig voor. dat deze met het karakter lijks gezegd te worden, dat de gebeurtenis-schappu zullen terugkeren, is het zonderhebben of de indruk geven van een be- sen te Breda en elders op deze manier iets j meer duidelijk, dat zelfs het eigen belang j straffing; die de overblijvenden ook niet met de nieuwe richting in het penitentiair dier maatschappij de heropvoeding derverdiend hebben. regiem te maken hebben. Dit blijft even waar, ook al zouden de ontvluchtingen te wijten zijn aan een bijzondere samenloop I iTO I ,^1\TT 7"T7^T~^ 1 kwestie is. of op grond daarvan alléén het nieuwe systeem uit den boze geacht en op een dergelijke wijze moet veroordeeld worden, als dit in sommige persorganen aanvankelijk geschied is. Want simplistisch uitgedrukt te genover het nadeel van een grotere kans op ontvluchting, staat in het nieuwe systeem het voordeel van een grotere kans op resocialisatie of heraanpassing der de linquenten. Bij het oude systeem lagen deze verhoudingen omgekeerd. Zoals wü Zaterdag reeds hebben ge-1 Tot de artikelen die nu naar alle landen Zo rijst n.a.v. de scherpe reacties op meld. heeft president Eisenhower de con- behalve naar de landen achter het ijzeren ..Breda", ook hier weer. de vraag, of het tröle op de lonen en salarissen in de V.S. gordijn, Hongkong en Macao uitgevoerd niet gewenst is het publiek hierover beter opgeheven en tevens een einde gemaakt mogen worden behoren o.a. synthetische voor te lichten en het te doen weten, dat aan dt. prijscontrole op een groot aantal I rubber, een grote verscheidenheid van I———————artikelen. 'metaalwaren met inbegrip van ijzerwaren F.r is dus niet sprake van een volledige voor de bouwindustrieen, koperen kranen, opheffing van de prijscontrole. Althans I twee ijzera]liages, verschillende soortei; Tï li vïiii i'PAflc in nnrlmr tijdelijk zal deze.nog gehandhaafd worden machinerieën voor de industrie, alsmede -* J J CUS Ill DUI1U™ voor brood en bakkers- en banketbak- onderdelen, een aantal chemische produc- kersproducten, melk, jam, pharmaeeu'i- ten en radium bevattende verfsoorten, sche en cosmetische producten, chemische Volgens het ministerie van handel sluit producten, olieproducten, sigaretten, me- deze maatregel aan op de reeds uitge- Beperkende bepalingen voor tin geheel opgeheven met Chinese communisten In een vraaggesprek mei jongeren vooi de televisie liccfi de republikeinse leidci Senator Taft verklaard, dat de vraag ovei het al cf niet oorlogvoeren met commu nistiseh China in het geheel niet rijst niar politiek ten aanzien van de zevende vloot in de wa ren van Formosa. „Wij bevinden ons ooriog mei de Chinese communisten" by. en voegde er aan toe: „Oorlog is o log. deze kan niet erger worden dan hij reeds talen als aluminium, ijzer, en koper, in- l dustriemachïnes, automobielen, landbouw- materieel, hout voor bouwwerken, papier, carton c-n de voornaamste huishoudelijke apparaten. Controle op tin opgeheven stippelde Amerikaanse politiek, welke gericht is op de afschaffing van controle op de export van goederen zodra een grotere productie zulks rechtvaardigt. Inderdaad is deze politiek nog niet zo dwaas, als het er om gaan spanningen te doen afnemen i.p.v. deze op te voeren. Misschien is het goed bij de tegenwoor dige situatie ook hieraan eens te denken, vooral omdat een tegenovergesteld optre den de achterblijvers zo gauw de indruk geeft, dat zij moeten boeten voor de mis stappen van anderen. Natuurlijk dit alles in de veronderstelling, dat het bewakings apparaat in slaat is de zaak in handen te houden. De gulden middenweg Wat hier ook van zij, de tegenstelling tussen de opvoedingsgedachte en de vei ligstelling van de vrijheidsstraf blijkt geen absolute, maar een relatieve te zijn. Daarom is het evident, dat het ook bij ons probleem er om gaat de gulden mid denweg te vinden. Geen wonder daarom, dat we zodoende komen tot een eindcon clusie, die weer zo'n beetje aan het ei van Columbus doet herinneren. Van de ene kant mag men met het voor de opvoeding noodzakelijke schenken van vertrouwen ongetwijfeld niet zo ver gaan. dat de gevangenen zelf op een te gemak kelijke wijze een eind aan hun straf kun nen maken. Maar van de andere kant be hoeft niet alles bij de penitentiaire be handeling te wijken voor de veiligstelling der vrijheidsberoving. De stelling, dat de opvoedingsgedachte daaraan volkomen ondergeschikt moet blijven, welke in het vuur der discussies ook gelanceerd is, komt ons niet juist voor. Want in dat ge val zouden we moeten terugkeren tot het steriele opbergen. Hoe simpel deze gedachtegang ook moge schijnen, toch menen we hiermee de kern van de problemen benaderd te heb ben, welke de Bredase gebeurtenissen opgeroepen hebben. In eenvoudige bewoordingen zou de theorie dun luiden: de veiligstelling van de vrijheidsbeneming mag niet te veel opgeofferd worden aan de opvoe dingsgedachte, maar deze laatste mag ook niet te veel prijs gegeven worden terwille van de veiligstelling der straf. Beide aspecten grijpen zo in elkaar, dat het te veel benadrukken van het een het ander noodzakelijk in het ge drang doet komen. Daarom behoren beide in voldoende mate tot hun recht te komen en op een harmonische wijze met eikaar gecom bineerd te worden naar evenredigheid van het belang, dat aan elk aspect in de ogen van ons Nederlandse volk toe gekend wordt en ook toekomt voor de instandhouding der rechtsorde. Wie de moeite eens wil nemen om na te gaan, wat de evenwichtige uitwerking van dit voor de hand liggende beginsel in de practjjk van het gevangeniswezen van hoog tot laag en rekening houdend met alle groeperingen van gedetineerden aan problemen en consequenties met zich brengt, zal in vrij korte tijd ontdek ken, dat het toch wat moeilijker is dan enige perscommentaren hebben voorge geven, om bij een eventueel falen van "hel regiem aanstonds aan te wijzen, waar precies de fout lag en hoe zij hersteld moet worden. Dit laatste beoogden ook wij geenszins te doen bij het ontwikkelen van boven staande eenvoudige gedachten. Een spe ciaal deskundig onderzoek moet hierover zijn licht maar eens doen schijnen cn de juiste middenweg in diverse opzichten voor de toekomst uitstippelen. Uiteraard was het evenmin onze opzet becritiseerde toestanden en feiten goed te praten of te verdoezelen. Onze beschou wing is slechts bedoeld als een poging om het mogelijk of gemakkelijker te maken deze nog ietwat emotioneel geladen ma terie nuchter en in haar juiste verhou dingen te zien. Als zij hiertoe iets kan bijdragen, wordt daarmee mogelijk te vens voorkomen, dat men nog onder de indruk van de wat heftige reacties niet tè ver een kant opgaat, die men latei- weer zou betreuren. Moge dit het resultaat zijn van het lesje dat „Breda" ons gaf, tot vooruitgang van ons penitentiaire stelsel en ook tot het welzijn van de aan de zorgen van het Nederlandse volk toevertrouwde gevan-' genen, die enze medemensen blijven. Peron's ambassadeur bij Stalin In de Sovjet-pers werd Zondag grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat generalissimo Stalin Zaterdag heeft ge had met de nieuwe Argentijnse ambassa deur le Moskou. Bravo. Het onderhoud, dat 40 minuten duurde, werd bijgewoond door de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Visjinsky. Ambassadeur Bravo verklaarde na af loop Stalin te hebben meegedeeld, dat president Peion nauwere economische be trekkingen met de Sovjet-Unie wenst cn dal de Sovjet-ambassadeur in Buenos Aires reeds een lijst van producten, die Argentinië wenst te verkopen en te kopen, was overhandigd Bravo's onderhoud met Stalin is zeer uitzonderlijk. Sedert de tweede wereld oorlog heeft Stalin slechts zelden ambas sadeurs ontvangen. Het laatst ontving hjj de Franse ambassadeur. Joxe, die in Augustus 1952 in functie trad. NED. GROENTE EN FRUIT VOOR OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN Westberlijnse functionarissen hebben Vrijdag medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten West-Berlijn twee goederenwagons vol fruit en groenten te geven voor verdeling onder r" Oostduitse vluchtelingen. Het fruit en de groente stonden tentoon gesteld op de landbouw-expeditie „De groene. %veek" in West-Berlijn welke Vrij dag j.l. werd geopend en Zondag a.s. wordt gesloten. Britse garantie voor vijftig jaar geëist In V lissingeii vroor het veertien graden Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen in de lucht- drukvcrdeling hebben er toe geleid, dat de koude in West-Europa thans naar het Oos ten wordt teruggedrongen. Nadat Vrijdag arctische luchtmassa's uit Scandinavië over Nederland en Duitsland waren uit gevloeid. is vooral in de nacht van Zater dag op Zondag de temperatuur sterk ge daald. Uit Duitsland werden minima van 15 tot 20 graden heneden nul gemeld. In Nederland vroor het in het Oosten van hel land tien tot. vijftien graden, in het Westen over het algemeen 5 tot 10 graden. Een uitzondering in het Westen vormde Vlis- singen, waar de temperatuur tydens een korte periode boven het op Walcheren aanwezige sneeuwdek tot 14 graden be neden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer meer en meer onder invloed van een zwakke van De Franse ministerraad heeft Zaterdag morgen de tekst aanvaard van de aanvul lende protocollen, welke naar Frankrijk's mening aan het verdrag inzake de Euro pese defensiegemeenschap moeten worden toegevoegd. Deze protocollen worden heden bij het „tussentijdse comité" ingediend. In dit comité zullen onverwijld besprekingen hierover beginnen tussen Franrijk en de andere vijf E.D.G.-landen. Los van deze protocollen, aldus ver neemt Reuter, zullen de Franse premier, Mayer, en zijn minister van buitenlandse zaken, Bidault, Londen verzoeken zijn ga rantie tot vijftig jaar te verlengen, vol gens welke het gewapende hulp zal ver lenen aan ieder land van de Europese de fensie-gemeenschap, dat in Europa aan gevallen zou worden. De garantie werd in Mei 1952 aan de landen van de E. D. G. gegeven voor de resterende duur van het Atlantische Pact. hetgeen dus neerkomt op een periode van 17 jaar. De Fransen wensen thans een verlenging tot de periode van de geldig heid van het E.D.G.-verdrag, dat het vo rige jaar voor 50 jaar gesloten werd. Het Franse voorstel, zo gaat Reuter verder, heeft ten doel Groot-Brittannië nauwer te verbinden met het E.D.G.-verdrag. dat reeds bijna negen maanden op ratificatie door hel Franse parlement wacht en waar tegen zich nog vele afgevaardigden ver zet «en. De Franse regering poogt in de genoem de protocollen tegemoet te komen aan de critici, die niet wensen, dat Frankrijk aan zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit over zijn gewapende macht inboet. Maximum kolenprijzen K.S.G. op 1 Maart Op 15 Maart voor schroot De Hoge Autoriteit van de K S.G. (Eiiropese Kolen- en Staalgemeenschap) heeft in de nacht van Zaterdag op Zon dag besloten niet ingang van 1 Maart ma ximumprijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maximumprijzen voor schroot fli te voeren. Bepaalde „discriminerende verkoops- praetijken'' gedurende de overgangstijd tussen de oprichting van een gemeen schappelijke markt voor kolen, erts en schroot op 10 Kebruari en de oprichting van een gemeenschappelijke markt voor staal op 12 April heeft de hoge auto riteit verboden. De maximumprijs voor kolen zal als een gedifferentieerde maximumprijs voor de afzonderlijke bekkens, kolensoorten, ondernemingen en verkooporganisaties worden vastgesteld. De maximumprijzen voor schroot zijn nog niet vastgesteld Voor dal het zo ver is zal een gemeen schappelijke schroot-importorganisal ie van de zes Schumanlanden opgelicht moeten worden. De Hoge Autoriteit heeft zich ook nog uitgesproken over de verboden discrimi nerende practijken. Naar verluidt wordt ais discriminerende practijk aangemerkt, wanneer b.v. btf onderling vergelijkbare ondernemingen, toeslagen of rabatten ge weerd. geëist, c-f vastgesteld worden, of wanneer zonder overeenkomstige prijs verschillen verschillende leverings- of be talingsvoorwaarden geconditioneerd wor den. Een sterk omstreden vraag in de zit ting van de ministerraad was die van de belastingdruk in de verschillende lan den. De Hoge Autoriteit schijnt hier over een beslissing te hebben genomen, doch deze is nog geheim. In de minister raad heeft de H.A voorgesteld, dat elke belasting, die door 'n exporteur niet wer kelijk betaald wordt, van de exportprijs moet worden afgetrokken. Vier delega ties in de ministerraad konden zich hier mee verenigen. Niet echter de Duitse, die naar voren bracht, dat hierdoor dub bele prijzen zouden ontstaan, die met de K.S.G. onverenigbaar zijn. De raad der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft be sloten de zes bij de organisatie aangeslo ten landen, die de Europese Kolen- en Staalgemeenschap vormen, toe te staan, Frankrijk onder bepaalde omstandigheden hun onderTinge handel in kolen divisies aan het Europese leger kan ont- j „n s(aa, j.beraiiseren zonder hierin ook trekken, indien het strijdkrachten overzeeandorp O.E.E.S. landen te betrekken, nodig heeft. Dit betekerct,_ dal Frankrijk. Weit- Voorts wenst Frankrijk grotere vrijheid Duitsland. Italië en de Beneluxlanden bij de opstelling van bewapeningspro- i zich niet behoeven te houden aan de in gramma's overzee en een ander protocol I de liberalisatiecode der O.E.E.S, vervatte houdt staande, dat promotie van Franse"- bepaling, dat liberalisatiemaatregelen ge- officieren slechts in de competentie van lijke geldigheid hebben voor alle landen J Frankrijk ligt. der organisatie. Eén dezer protocollen houdt de Noordzee afkomstige storing. Deze ver oorzaakte Westenwinden en sneeuwbuien in het Zuidwestelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daarentegen Zuidoosten winden onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. En zo kon het ge beuren, dal het in Groningen de gehele dag 7 a 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een diepe depressie aangekomen, waarvan het front, voorafgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuwval, langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondagavond be reikte de s neeuwzóne ons land en van morgen lag in een groot deel van Neder land de sneeuw meer dan 10 cm dik. Om 6 uur vanochtend bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door Westenwin den naar West-Europa wordt gevoerd, in verband hiermede mag men verwachten, dat in geheel Nederland een lichte dooi zal intreden, die de sneeuw slechts langzaam zal doen wegsmelten. Nieuwe storingen, die met grote snelheid de oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden waardoor de sneeuw slechts langzaam zal wegsmelten. Intentie Stille Omgang gewijzigd De ontstellende ramp, die een deel van ons land heeft getroffen en het groot aan tal gezinnen, dat in rouw is gedompeld, hebben het gezelschap van de Stille Om gang doen besluiten, de aanvankelijk vast gestelde algemene intentie voor de a.s. Stille Omgang te wijzigen. Deze intentie luidt thans als volgt: „Dat God aan de overleden slachtoffers van de watersnood eeuwige vrede geve en aan de overleven den kracht en troost". In de 518e Staatsloterij is van ochtend in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prijs «evallen van 35.000. (Niet officieel) TREKKINGSLIJST 518e Staatsloterij 3c KLASSE le LUST Februari 1953 Hoge prijzen f 35.0110; 11050 2733 4558 12317 13490 18924 f 200; 1085 1161 1233 1600 1662 1724 1994 3359 4443 4728 5215 5227 5688 5932 6323 6342 6509 8902 7332 7746 8260 8365 8421 8587 8652 8665 9471 9830 10021 10319 10502 10611 10954 11416 12033 12073 12496 10800 12852 12909 12973 13253 13849 14805 14887 15426 15883 18248 16697 17722 18175 18781 18846 19018 19469 19741 19813 19837 19997 20135 20643 21037 21258 21627 21650 Prijzen van «0: 1013 1096 1114 1122 1168 f.92 1223 1229 1244 1252 1289 1324 1344 1349 1374 1400 1408 Minister prefereert indirecte maatregelen In dc M. v. A. over de begroting van afwachten, voor de andere landen een landbouw, visserij cn voedselvoorziening aanleiding zal zyn zich alsnog bü de in- over 1953 merkt minister Mansholt met tegratic aan te sluiten of hiermee nauwe betrekking tot de landbouwintegratic on, j betrekkingen te onderhouden, dat deze evenals de Kolen cn Staalge- I - evenals de Kolen c meenschap bij de bestrijding v economische nationalisme belangrijk vei- der wil gaan dan in de afgelopen jaren in O.E.E.C.-verband op basis van vrijwillig heid is nagestreefd. Een onontkoombare voorwaarde voor het welslagen is even wel, dat de deelnemende landen als mini mum aanvaarden, dat de nationale be scherming onder een gemeenschappelijk toezicht wordt geplaatst. Het moge thans duidelijk ziju. dat het landen een „Kleine Europa" niet als doel mag w- den gezien, doch slechts als het kader, waarbinnen verdere evolutie mogelijk is. Voorts mag op goede gronden worden aan genomen, dat een vastberaden voortgang in dit kader, veeleer d3n een politiek van Dat 't voorkeur zou verdienen de „marche unique" zo veel mogelijk tot stand te brengen door middel van indirecte maat regelen kan de minister volledig onder schrijven. Dat onz" bevolking de landbouwinte- gratie in de eerste plaats ziet als een zaak van dc producenten, kan helaas niet wor den ontkend. Een bredere belangstelling van de zijde van de consument zou m.n. in de „dure" belangrijke steun voor de integratiegedachte kunnen opleveren. Benelux 2752 2923 3145 3279 3450 3516 3720 3872 4011 4121 4355 4566 4823 4976 5107 5223 5346 5441 1789 1442 1592 1722 1790 1887 3971 1982 2147 2153 2240 2248 2366 2376 2498 2508 2601 2806 2758 2762 2926 2958 3147 3159 3282 3321 3462 3479 3576 3618 3743 3816 3902 3919 4023 4038 4123 4138 4359 4360 4670 4687 4888 4909 4987 5016 5121 5134 5244 5281 1446 1486 1514 5478 5485 5603 5696 5708 5785 5788 5859 6037 6040 6161 6293 6296 6324 6427 6438 G44S 6598 6624 6643 6732 6794 6805 gag^esi» 7168 7171 7274 De Amerikaanse regering heeft voorts i al le voorschriften in zake het verbruik, ide verkoop, de levering cn de voorraa— I vorming van tin ingetrokken, i De National Production Authority j deelde mede, dat deze stap mogelijk is Indien Amerika Tsjang Kal Sjek in PM» verbetering van de Chinese burgeroorlog werkelijk gesteund aanvoerpositie. De aanvoel van Un ïo had, zou thans moer dan de helft van thans voldoende om in alle militaire cn China zich op de anti-communistische civiele behoeften te voorzien, zijde bevinden, meende hij. De hulp werd Ook het toezicht op het verbruik cn de echter midden in het gevecht gestaakt j voorraadvorming van en de handel in dooi de vorige regering, aldus de senator blik, loodhoudend bhk. blikken verpak- ramp tot heden aan het herstel der doorgebroken dijken werd gewerkt, Het uitvoeren van de voorstellen van kingsmateriaal en tubes is opgeheven De j j me„ er n;rt OVCral in geslaagd de bressen dicht te maken. Dit i> generaal MacArlhur zou nooit een derde .regering verwacht niet, dat de intrekking c, F - i-u.ïi. wereldoorlog veroorzaakt hebben, ant-1 der voorschriften vertraging van de stra- vooral het geval langs de bchelde, waar bij hoog tij op verschillende plaatsen woordde de senator op een desbetreffende tegische voorraadvorming van tin zal hel water nog in het land loopt. Enkele polderdorpen van het Land van veroorzaken. aas zjjn er no„ zeer aan joe- Als men overal bevreesd is voor de Afschaffing exportcontrole aanstaande springvloed, dan slaat deze vrees over tot werkelijk panische Het Amerikaanse ministerie van handel schrik in de lage poldervelden langs de Schelde, Overal worden de kada- heeft tenslotte nog bekend gemaakt dat vcrs van verdronken dieren opgeruimd, zodat van die zijde geen epidemie .In Aribftanep pvnortpnntrole OD meel I 1 gevreesd wordt. Land van Waas nog ernstig bedreigd (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Ondanks het feit, dat Zo goed als van na de eerste uren der overstromings- vraag. Naar Taft's oordeel hadden Mandsjoerljse bases reeds vele maanden geleden gebombardeerd moeten worden. Taft verwees nog naar het brengen van goederen naar communistisch China door in hoofdzaak Britse schepen, zulks naar aanleiding van de gedachte aan een blok kade van de Chinese kust. de Amerikaanse exportcontrole op meci dan 50 artikelen afgeschaft Tot besluit van de vierde zitting van dekantoren te zitten en besluiten te onder- nationale consultatieve commissie te Pe-tekenen", zo zei hij. king, tijdens welke premier Tsjoe En Lai reeds eerder zijn voorstel tot een onmid dellijk staken van het vuren op Korea lanceerde, heeft president Mao Tse Toeng een grote rede gehouden, waarin hij de bereidheid van Peking beleed om onmid- delliik vrede te sluiten en „de overblij vende kwesties aan een latere regeling over te laten" Maar aangezien de „Ame- rikr.inse imperialisten de oorlog wilden" de krijgsgevangenen niet teruggaven" en onderhandelingen onderbraken". Gewoonlijk betrouwbare waarnemers in Hongkong zien hierin het officiële begin van een zuivering. Uit recente berichten van het Chinese vasteland was reeds eer der gebleken, dat de communistische lei- dors maatregelen nemen tegen ondoelma tig werkende ambtenaren, die zij ontslaan on in het openbaar bespotten. V.IS.-offensief op homsl? De nieuwe bevelhebber van het Ame- Prinses Josephine-Charlotte heeft de vertrek van de koning in diens buzijn. laatste dagen verschillende geteisterde j Vorige week Maandag vertrok Boude- plaatsen bezocht en hulp verleend, meer wijn zeer vroeg naar Oostende en omge- speciaal in het Antwerpse en het Land ving, verbleef er uren blootshoofds in van Waas. I regen en wind. Daarna, in plaats van naar Haar broer koning Boudewyn is Zondag I Brussel terug te keren, stond Z.M. er op uit Antibes teruggekeerd, waar hij om absoluut dezelfde dag ook nog een bezoek gezondheidsredenen een drietal dagen rust aan de beleisterde Antwerpse gebieden te heeft genomen. brengen. Volslagen uitgeput en zeer koort in de uiterst linkse pers heeft men opjs'§ keerde bij laat in de avond in het lit verblijf van de koning in het Zuiden Paleis van Laeken terug. De doktor nog steeds het veel zwaarder getroffen Nederland helpen. In het Nederlands con sulaat te Brussel b.v., is het een onafge broken stroom van Nederlanders en Bel gen met grote en kleine pakken. Aan de ingang rijden particuliere auto's en vracht wagens aan om hun uiteenlopende lading af te geven. Het gehele beschikbare per soneel van het consulaat, alsmede vrij willigers uit de Nederlandse kolonie sor teren en verpakken van de vroege ochtend tol de laatste avond de geschonken voorwerpen, die dan 's nachts naar het Rode Kruis-centrum in Breda worden overgebracht. In drie dagen werd aldus meer dan 30 ton voorwerpen, alleen uit Brussel, naar Nederland vervoerd. Benevens deze hulp komen ook vele personen, onder wie veel Belgen en niet zelden kinderen, meestal naamloos, een bedrag aan geld overhandigen. Deze giften schommelen tussen 20 en 10.000 francs. Dezelfde tonelen deden zich ook in andere Nederlandse j Ook de minister is van mening, dat het verloop van de uitvoer van tuinbouwpro ducten naar Belgie weinig reden tot tevre- denheid geeft. Wel kan hij meedelen, dat i een gemeenschappelijk onderzoek gaande j is naar de berekening der kostprijzen van enkele tuinbouwproducten in beide lan- den, die onderworpen zijn aan het stelsel der minimumprijzen. Van de resultaten van dit onderzoek zal het afhangen, of van een wijziging der Belgische en Neder landse minimumprijzen sprake kan zijn. VARKENSHOUDERIJ MOET STREVEN NAAR KOSTPRIJSVERLAGING In de M. v. A- over de landbouwbegro- I ting voor 1953 deelt minister Mansholt mede. dat door hem in samenwerking met het bedrijfschap voor vee en vlees ernstig getracht wordt de situatie op de varkensmarkt zodanig te beïnvloeden, dat de prijs van varkensvlees op een lonend niveau gehandhaafd blijft. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de noodzaak de export te stimuleren. Van grote invloed op de exportmogelijkheid ..Ilni-i'.-.1 3a nviic U'*arvnnr \pdpr- consulaten in Belg.ë voor. pi'grote BjI- i f, Milemnrd "pril., vittarvoor X«d«r- gische bank heeft bij net Nederlandse Jand „n pro<}uctcn van de varkenshou- consuljal alhier een ^eque ïfgtgei'tii van y f Hat valt witter nlrt 05 non n„ 4nnn ctnHnnfpn van np J - 25.000 gulden. De 4000 studenten van de Universiteit van Brussel zullen een door de vloedgolf geteisterde plaats van Zee aanpassen aan de afzetmogelijkheden en land adopteren. Verschillende Belgische nn H„ international- markt. te ontkennen, dat op den duur de kenshouderü zich zal moeten kunnen van Frankrijk critiek uitgeoefend, en ook hier en daar onder de bevolking werd er in afkeurende zin over gesproken. Wij hebben zojuist in dit verband uit de mond van een der hoogste dignitarissen uit de onmiddellijke omgeving van de koning bioscopen hebben besloten de opbrengst van één avond ter beschikking te stellen I 'handhaven van het Nederlandse Rampenfonds. D;e kunnen «wnanaven, internationale solidariteit is zeer zekei balsem op vele en diepe wonden. de prijzen op de internationale markt, zich als exporterende bedrijfstak Naar kostprijsverla ging zal dan ook nog steeds ernstig moe ten worden gestreefd. Van het varkensvlees wordt ca 30 oct schreven hom alsdan een rustverblijf van I f 1 n FTQTÏT MFIi"R DAN TAFT geëxporteerd. Bij dit percentage zijn te- twee weken in Zuid-Frankrijk voor. Hij iVlüiljlx U/VI.N tilt a vens inbegrepen het spek, de afvallen heeft er echter slechts drie dagen willen I Wil LIEVEN on7- blijven en zal, nog lang niet hersteld, I heden andermaal plaatsen bezoeken, waar i Het Amerikaanse vakverbond C. I. O. het overstromingsgevaar- moest de Chinese krachtsinspanning ver-rikaanse achtste leger, generaal Maxwell sterkt worden. China zou. als het dan Taylor, heeft volgens welingelichte mili- moest. bereid zijn net zo lang te vechten, i taIre kringen te Seoel laten doorscbeme- tot de Amerikaanse imperialisten zoudenren, dat zijn troepen spoedig ten Noorden be«iten er mee op tc houden, tot aan bet van de huidige frontlinie in Korea zou- ogenbük dus van de „volledige overwin-, den kunnen opereren, ning van hel Chinese en Koreaanse volk" vier dagen geleden deelde generaal Voorts verklaarde hij, dat China, bij ge- Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat brek aan eigen ervaring, moet leren van zjj 2jch zouden moeten voorbereiden op de ervaringen, die men in de Sovjet- „grotere gevechten in het Noordon" Unie heeft opgedaan. Sindsdien heeft hij, aldus genoemde krin- Mao leverde tenslotte felle critiek op delgen, openlijk op een op handen zijnd of- bureaucratie in de regeringsdiensten.! fensief gezinspeeld. Generaal Taylor „Zelfs in dc centrale regering zitten man- neemt in Maart het commando van het nen, die er genoegen mee nemen op hunachtste leger op zich. -J U0g ntet gewe-l heen rich uitgesproken tesen de door is- volgende vernomen: Tijdens zijn bezoek 1 ken is. I nator Taft voorgestelde amendementen op gemiddeld ongeveer 530 ton per aan de slachtoffers der iongste steenkool- Door de leden der koninklijke familie pen jaar gemiaaeiu ongeveer jou iu» pci mynramp in Wallonië, een ïwar weken ge- werd 700 000 francs aan het /.Fonds der de wet Taft-Hartley. De wijzigingen wor- week bedragen hetgeen n^kom op een leden, had de koning, die reeds aan griep geteisterden" geschonken. den onvoldoende geacht. verbruik per hoofd der bevolking^ an leed, bovendien een zware verkoudheid 1 Zondag had in alle kerken van het land, De audities omtrent de amendementen opgedaan. De dagen, die aan de overstro- in opdracht van het Episcopaat, 'n collecte i voor de betrokken senaatscommissie dc- mingsramp van 1 Februari vooraf gingen.plaats, die zeer veel geld heeft opge- hield de koning de kamer in het paleis bracht. Er was gisteren bovendien ook nog ginnen heden. JONGETJE OVERREDEN DOOR VRACHTAUTO Zaterdagmiddag is dc 3-jarige A. Laeken. Toen hem het nieuws van de ,jeen nationale collecte. overstromingsramp werd medegedeeld, Pauselijke afgevaardigde, die een wilde hij onmiddellijk naar de geteisterde bezoek brengt aan de getroffen gebieden, plaatsen vertrekken. De doktoren raadden j bezocht er verschillende in België na door hem dit af, doch de vorst bleef bij zijn j Z. Em kardinaal Van Roey te zijn ont- voornemen. Alsdan zou een der behan- vangen. 2.H. de Paus zond 200.000 francs j der v-öor de "woning van zijn ouders delende geneesheren, teneinde de koorts voor de getroffen Belgen. op de Amsteldïjk tussen Nes aan dc Am- - - - le doen dalen en de koning in de gelegen- Van de kust wordt gemeld, dat met manjstel en Uithoorn door een vrachtauto ge- tot oprichting van een n ru heid te stellen zich naar Oostende te en macht wordt gewerkt om tegen het I «repen en op slag gedood. Het jongetje dienst over te gaan. «el gaat net nier begeven, hem een inspuiting geven. Op toeristenseizoen de door de zee geslagen kwam plotseling achter een geparkeerdom een zaak. die van groot belang is en het moment dat dit zo geschiedde, viel de wonden te helen. staande auto vandaan en wilde de weg die verdient ernstig te worden overwo- geneesheer in kwestie dood neer in het Ondanks 't eigen leed blijven de Belgen I oversteken. gen. ongeveer 53 gr. per week- De gemiddelde prijs voor de consument was in 1952 on geveer 1.25 per pakje van U kg. T a v. de oprichting van een „Staats- grondbedrijfwil de minister er de aan dacht op vestigen, dat dit denkbeeld naar zün mening gezien moet worden in ver ban mei het algemeen beleid ten aanzien mogelijke sanering van te kleine bedrij ven. Er kan geen sprake van zijn. dat het in de bedoeling ligt om op korte «er 7232 7351 7356 7292 7470 7486 7490 7577 7591 7600 7708 7776 7812 7883 7884 7900 8046 8068 8080 8174 8192 8290 8341 8315 8352 8437 8472 8484 8579 8668 8683 8737 8766 S820 8935 8965 8967 9222 9182 9205 9329 9354 9377 9450 9464 9488 9646 9653 9698 9823 9842 9867 14182 14239 14291 14368 14370 14375 14517 14519 14665 14669 14787 14780 14924 14980 15090 15100 15262 15269 15363 15364 15526 1552T 15586 15663 15838 15842 16034 16038 16189 16207 16293 16308 1&483 18497 16723 16725 16932 17091 17098 17211 17215 37305 17352 17475 17481 1T634 17653 17785 17847 17S74 18013 18012 18043 10032 10045 10059 10231 10237 10239 10317 10339 10442 10459 10639 10790 1096» 11113 16925 17034 17190 17290 17467 17366 14562 14698 14802 15001 15109 15873 16085 16218 16320 16506 16822 1574 1673 1739 1740 1742 1792 1795 1827 3892 1908 1927 2002 2021 2080 2159 2188 2202 2267 2305 2319 2385 2410 2412 2540 2550 2559 2640 2691 2708 2773 2775 2817 2964 2972 3038 3171 3218 3264 3349 3355 3389 3487 3491 3506 3621 3673 3703 3824 3849 3856 3927 3930 4008 4044 4071 4100 4141 4251 4287 4442 4457 4517 4092 4701 4780 4923 4924 4926 5026 5034 5096 5148 5177 5216 5292 5297 5304 5363 5387 2*24 5491 5527 5536 5725 5737 5746 5892 5909 5996 6169 6198 6277 6325 6365 6367 6474 6492 6552 6688 «691 0701 6811 6820 6843 7010 7093 7111 7177 7195 7212 7293 7305 7333 7393 7397 74*4 7538 7542 7557 7620 7657 7678 7819 7849 7867 793G 7980 7988 8082 8087 £156 8214 8250 8279 8384 8411 8414 8492 8510 8563 8684 8606 8700 8840 8871 8902 8973 8989 9078 9218 9241 9284 9385 9390 9393 9498 9503 9537 9766 9776 9789 9885 9897 9926 14319 14322 14337 14442 14486 14570 14581 14725 14729 14847 14891 15003 15021 15167 15305 15339 15567 15.162 15302 15437 1555.5 15736 15910 16092 16256 16348 16522 16833 36976 17131 17222 17364 14505 14017 14743 1490H 15032 15237 15335 15469 15782 15974 16136 16235 16409 16688 16853 37025 17142 17226 17456 17536 17516 17554 11584 11688 11807 11973 12134 12280 12 12720 12903 13025 13277 13477 13727 13892 10355 10938 11160 11427 11711 11819 I 2004 121G3 17708 17905 18057 10061 10257 10403 10408 10580 10712 10865 10879 11029 11184 10165 iom 10415 30594 10756 10880 11453 11605 11724 11904 12028 12189 12319 12494 12582 12821 12933 13031 13314 13028 13292 13434 13749 13937 14030 14045 14046 14141 13169 18200 18201 18312 18353 18413 13523 18551 18581 18739 18743 18800 19011 19022 19038 19179 19249 19286 19342 19359 19366 19458 19464 194CO 19534 19542 19583 19805 19819 19902 19990 20012 20013 12235 12325 12508 12597 12830 12941 13154 13332 13575 13759 13794 11053 11074 11263 11329 11499 11509 11627 11635 11725 11732 11918 11919 12075 13960 13969 1822H iJ-UÖ 18631 12335 12512 12600 1284-1 12945 13181 13338 13646 13831! 13976 14093 18251 13451. 18678 18959 19092 30201 20223 20224 20284 30381 20598 £0666 2069H 30857 30859 20979 21040 21162 21171 21363 21370 21517 31624 21774 21784 21929 21957 19043 19294 10303 19383 19386 19488 19494 1967S 19713 19916 19927 20046 20111 30318 ■■■HKtltt 20869 20880 20881 21115 21140 21251 21255 21267 21381 21405 21451 21109 21233 21374 17763 17979 18103 10135 10269 10421 10601 10763 10881 11079 11356 11509 11658 11770 11949 12114 13256 12394 12J37 12616 12874 12993 13210 13446 13653 13840 14003 18274 18478 18601 18963 19115 1931» 19425 1MÏ1 19715 19936 20145 20377 20747 20906 21143 5530 7017 8651 10414 32245 13452 16646 19098 20154 1214 1335 1438 1586 1680 1773 1832 1949 2088 2221 2337 2424 2566 3442 3515 3711 4103 433 L 4564 48X8 6278 6420 6588 8703 6852 7156 8733 8903 9095 9287 9395 9538 9794 9976 14355 14513 14037 14774 14923 15045 15261 15344 13479 15580 16458 16707 16890 17033 17170 17273 17463 17564 17774 18001 18131 10202 1029! 10429 10637 10767 10886 11084 11389 11378 11687 11796 11955 12120 12275 12438 12530 12617 12877 13004 13230 13463 13669 13863 MIC 19162 19326 19434 19513 1S7J4 19931 31625 21639 21708 21712 21349 21495 21757 21895

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4