24 MILLIOEN IN KAS VAN HET RAMPENFONDS Steunactie voor het Rampenfonds Het HERSTELWERK vordert DE STRIJD VAN DE NAAMLOZE VRIJWILLIGER Katholieke lnilp voor getroffen gezinnen Fantastische stroom van goede gaven HET VERKEER MET 1 NOODGEBIEDEN MAANDAG 9 FEBRUARI 1933 PAGINA 4 Geeft met gulle hand aan het Nat. Rampenfonds Stort uw giften op 9095 het giro-nummer van de Maasbode-pers- Rotterdam. Doet het terstond Dagelijks brengen de Amerikaanse transportvliegtuigen duizenden zakken zand naar de bedreigde plaatsen. De dropping van zakken zand boven Ellewoudsdijk. Bij Poortvliet zijn alle (lijken dielit De burgemeester van Poortvliet, de heer Van Doorn, is blij alle vier gaten twee in de binnendijk en twee in de buiten dijk zijn er thans gedicht met het geluk kige gevolg, dat Zaterdag geen nieuw vloedwater Poortvliet is binnengestroomd. Meer dan de helft der gemeente staat echter nog onder water en ongeveer vijf tienhonderd personen van de 1700 zielen tellende bevolking heeft zich verzameld op de hoge gedeelten van het dorp bij het raadhuis. De verbinding met het plaatsje Tholen ls in uiterst noodzakelijke gevallen moge lijk. Dan dient gebruik te worden gemaakt van enkele in Poortvliet gestationneerde roei- en rubberboten. Scherpenisse kan thans worden bereikt met hoge tractors en hoge vrachtwagens. Het moreel van de bevolking staat op hoog peil, de mensen gunnen zich, aldus de burgemeester, geen tijd om te eten of te slapen. Maar de man nen, die aan de dijken werken, ondervin den veel last van de thans heersende kou de. Een lichtpunt is, dat Poortvliet Zater dagavond weer op het lichtnet van de pro vinciale Zeeuwse Electriciteits maatschap pij is aangesloten. Vier gaten gevuld bij St. Annaland Uit St. Annaland komt het goede bericht, dat daar Zaterdag vier gaten in de binnen dijk ten noordwesten van het dorp zijn dicht gekomen. En dit ondanks ijzige sneeuwbuien, waarin de tientallen dijk werkers. waterbouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paardenknechten en andere hulpkrachten verkleumden. Zondagochtend werd de kerkklok niet geluid. Er werd gewerkt, hard gewerkt, opdat de dijken rondom St Annaland vol gende week bestand zuUen blijken tegen het hoge water. In de avonduren werd een kerkdienst gehouden, waarin men Hem dankte, Die het dorp behoedde voor gro ter onheil. Wel is het dorp zwaar bescha digd. maar gelukkig zijn geen doden te betreuren. Bedreiging van zeven polders afgewend De burgemeester van Krabbendyke deelt mede. dat door de onvermoeide krachts inspanning van het 332 bataljon en de H van de polder Ruigenhil. waarin Willem stad is gelegen, te beginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Daar door stroomt tenminste bij vloed geen wa ter meer naar binnen. Het stadje Willem stad zelf is droog, maar rondom de stads wallen staat alles blank. Ondanks deze onprettige situatie biedt Willemstad toch nog veel hulp aan enkele op de eilanden gelegen geïsoleerde centra. Zo belast het zich met de verzorging van de 50 a 60 boeren, die nog op het eiland Tiengemeten verblijven. Zij leven daar geheel geïso leerd, zelfs radioverbinding ontbreekt. De ze mensen zijn in drie groepen over het eiland verdeeld. Zij worden van Willem stad uit per boot van de noodzakelijke le vensbehoeften voorzien. Boten uit Willem stad hebben dezer dagen ook alle cadavers op het eiland Tiengemeten geborgen. Ver der voorziet men de 500 in Ooltgensplaat achtergebleven mannen van de noodzake lijke behoeften. Achthuizen op Goeree Overflakkee wordt ook door schepen van Willemstad en Dintelsas uit geprovian deerd. Vissersschepen vertrokken Van de circa 240 vissersvaartuigen uit alle plaatsen rondom het IJsselmeer, die Maandag met spoed naar het rampgebied waren vertrokken, zijn er thans 148 te ruggekeerd. Van hun hulp kon geen ge bruik meer worden gemaakt. Het verdronken vee Op Schouwen Duiveland nog veel behouden Het blijkt, dat Schouwen-Duiveland, wat de veestapel betreft, minder zwaar is ge troffen. dan aanvankelijk werd gevreesd. Eerst meende men, dat 80 pet. van al het vee op dit eiland was omgekomen. Nu men langzamerhand een beter inzicht krijgt in de situatie, blijkt het gelukkig zó ernstig niet te zijn. Men hoopt zelfs, dat de schatting van het verlies zal teruglo pen tot 50 pet. Wat al met al toch nog heel erg is. Het totaal van het in heel het rampge bied omgekomen vee, wordt geschat op tussen de 30 en 40.000 stuks. Vcödoende artsen en verpleegkrachten Het Nederlandse Rode Kruis dankt de Liga Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan de Liga van Rode- Kruis-Verenigingen te fGeneve getelegra- geerd diep ontroerd te éijn door de enorme hoeveelheid van gaven, welke van alle kanten toestromen. Dank zij deze bewon derenswaardige hulp is in de eerste noden voorzien kunnen worden op enkele spe ciale artikelen na, waarvan de Liga op de hoogte zal gehouden worden. Hoezeer het op prijs wordt gesteld, kun nen aanbiedingen van artsen van verpleeg krachten niet aanvaard worden, omdat Nederland op het ogenblik over voldoende personeel beschikt op dit terrein. Talrijk zijn ook de aanbiedingen van huisvesting en zelfs van adoptie van kin deren. Wij zijn er erkentelijk voor, aldus het Nederlandsche Roode Kruis, doch ge ven er de voorkeur aan deze hier te hou den, onder voorbehoud er later op terug te komen wanneer zulks nodig is. De Liga ïs verzocht de Rode-Kruisvere nigingen in deze zin in te lichten. Een Canadese deskundige van het Rode Kruis op 't gebied van rampen, luitenant kolonel Walter Reynolds, is door de Liga van het Rode Kruis aangewezen om de verschillende hulpacties voor Nederland te coördineren. BUREAU WATERSNOOD NED. RODE KRUIS Van heden af is 't bureau watersnood van het Nederlandse Rode Kruis geves tigd op Prinsessegracht 33 te 's-Graven- hage. De telefoonnummers bleven 184790, 184791. 184792. Alle aanbiedingen en aanvragen van goederen in verband met de watersnood dienen daarheen ge richt te worden. WEENS ORKEST STEUNT RAMPENFONDS De Wiener Symphoniker geven op 27 Februari een gala concert ten bate van het Nationaal Rampenf. Willem van Otter- loo is uitgenodigd, dit concert in Wenen te komen dirigeren. Cor de Groot zal als solist in Beethoven's derde piano-concert optreden. Prinselijke hulde voor de particuliere helpers Z, K. H. Prins Bernhard, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, heeft Zaterdagavond via beide Hilversumse zenders zeer te waarderen worden ge sproken „Vandaag", aldus Z, K. H., „heb ik voor de derde keer de getroffen gebie den met een vliegtuig of een helicoptère bezocht. Ik geloof, dat ik nu 20 onge veer iedere van de zwaarst getroffen steden en dorpen op Schouwen en Dui veland, Goeree en Overflakkee. Tholen en een enkele plaats in West-Brabant heb gezien en mij van alles op de hoog te heb laten stellen. Van Maandag af zal ik met mijn bezoeken doorgaan in West-Brabant en de overige Zuidhol landse en Zeeuwse rampgebieden. Daar- compagnie van het regiment Johan Wil-1 "a 281 ik n.°8 de getroffen Waddeneilan- lem Friso uit Oirschot de dijk van de Em»- dfn Saan zien cn tot nu toe ben ik voor al getroffen door de vastberaden moed en de laaie vasthoudendheid van ieder een eigenlijk, maar ook ben ik diep on der de indruk van wat er aan reddings werk op elk gebied redden van men sen, behoud van dijken, redden van vee is gebeurd. En dan wil ik er hier gaarne de na druk op leggen, hoeveel wij te danker hebben aan alle gewone burger-vrijwil ligers. die te hulp zijn gesneld. Het op trekken van militaire hulpfurrnaties spreekt natuurlijk meer tot de verbeel ding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen 111 het noodge- bied zelf, van de toegesnelde particulie ren en studenten, van de Duw-arbeiders, van de \issers uit alle vissersdorpen, van de schippers en vrachtrijders en vooral niet, te vergeten de vele stille werkers achter de schermen, die het dag en nacht op hun posten hebben uitgehouden kortom de strijd van de naamloze vrij williger. die zo krachtig heeft geholpen Slachtoffers fjÉj| voorkomen". I Met het toestel, waarmede hij in Soes- terberg was opgestegen, landde de prins Hoewel nog niet nauwkeurig bekend is. Zaterdag in een polder bij Zonnemaire. hoeveel vee geëvacueerd kon worden, kan Daar stapte hij over in een helicopter, worden geconstateerd, dat een groot per- j rlie hem naar Dirksland bracht. Daar centage van "t van Flakkee en de Zeeuwse sprak hij met de voorbijtrekkende eilanden aangevoerde vee, slachtvee is, dat j évacué's. Vervolgens bezocht, hij Herkin- naar de slachtmarkten wordt afgevoerd. gen, Middelharnis, Melissant. Stellen- Hierdoor kan op een ruime aanvoer in de dam, Goedereede. Zijpe, Bruinisse, Oolt- komende weken worden gerekend. j gensplaat en Willemstad. Om kwart nuel polder is gedicht, waardoor de bcdrei ging van Zeven polders voorlopig is afge wend. Numansdorp en Willemstad In Numansdorp vloeit het water thans af en één der binnendijken is zo ver ver sterkt, dat wanneer de omstandigheden niet zeer veranderen, niet gevreesd hoeft te worden dat opnieuw water naar binnen komt. In het aan de overzijde van het Haring vliet gelegen Willemstad is men zover nog niet, Hier moeten vier gaten worden her steld en de gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. provisorisch te kunnen dichten, tenminste als de weersomstandig heden gunstig blijven .Drie firma's zijn bij het herstel van deze gevaarlijke door braak, waardoor bij hoog water nog steeds water het land binnen stroomt, ingescha keld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze doorbraak met het droogmalen DE MARKT N'a overleg met het ministerie van! mond- Munsterplein 3, Roermond, tel. K. Maatschappelijk Werk is op initiatief van I 4750-2713. het Landelijk Sociaal-Charitatief centrum I een coördinatie tot stand gebracht activiteiten van het Katholieke Maat schappelijke werk ten behoeve van door de watersnood getroffen gezinnen. Als nationale centrale voor overleg en sa menwerking treedt op het Landelijk So ciaal-Charitatief centrum te Den Bosch, Zuid-Willemsvaart 143, (tel. K. 4100-5635 en 5148). De zorg voor liet inzamelen van gelden en goederen en al wat met mate riële hulpverlening samenhangt, blijft be rusten bij het Nederlandse Katholieke Huisvestingscomité te Den Bosch, Hekel laan 6. (tel. K. 4100-84911. 1) Indien daaraan behoefte bestaat, zal in de opname-gemeenten het maatschap pelijke werk ten behoeve van de geëva cueerde gezinnen ter hand worden geno men. onder meer door de inzet van maat schappelijke werksters. Informaties hier over zijn te verkrijgen bij de betreffende Diocesane Sociaal-Charitatieve centra, waarvan de adressen zijn: Aartsbisdom Utrecht: Albert Cuyplaan 52, Bilthoven, tel. K. 3402-2052; Bisdom Haarlem: Laan Copes van Cattenburch 127. Den Haag, tel. K 1700-112343; Bisdom Breda: Mark kade 7. Breda, tel. K, 1600-9361; Bisdom Den Bosch: Zuid-Willemsvaart 143, Den Bosch, tel. K. 4100-5635; Bisdom Roer- Door de vijf Diocesane Stichtingen Gezinszorg, samenwerkend Stichting Nationale Katholieke Gezins zorg, zijn reeds en worden nog gezinsco- lonncs samengesteld, welke, indien daar een beroep op wordt gedaan, zullen wor den ingezet in de phase van reëvacuatie naar de noodgebieden. De colonnes be staan uit gezinsverzorgsters onder leiding van maatschappelijke werksters, terwijl eventueel ook vrijwilligsters worden inge schakeld. De inzet van de colonnes geschiedt van een centraal punt uit, het bureau van het landelijk Sociaal-Charitatief centrum te Den Bosch, waar de Stichting Nationale Katholieke Gezinszorg, uitsluitend voor het colonnewerk tijdelijk bureau houdt Aanvragen voor de inzet van de colonnes worden gaarne op genoemd bureau inge wacht. Het Katholieke colonnewerk wordt geleid van twee werkcentra uit, welke gevestigd zijn: voor het rampgebied behorende tot het bisdom Haarlem, te Den Haag. Ledeganckplein 27, tel. K. 1700-119282; voor het overige rampgebied te Breda, Boschstraat 35. tel. K. 1600-9636. Het is de bedoeling, dat het Katholiek Maatschappelijk werk bij de hulpverle ning zal handelen in overleg met de be trokken overheidsinstanties, provinciale stichtingen voor Maatschappelijk Werk en het kerkelijk en particulier initiatief van andere groeperingen, voor vijf was Z. K. H. weer op Ypenburg. Daarna woonde hij wederom de verga dering van het dagelijks bestuur van het Nationale Rampenfonds bij en begaf zich tenslotte naar het gebouw van de rege- rings-voorlichlingsdienst. waar hij een aantal verzoeken van burgemeesters der bezochte plaatsen aan de berichtendienst doorgaf. Bezoek van de Koningin H. M. de Koningin zal deze week weder enige bezoeken aan de noodgebie den brengen. De Koningin zal daarbij ook Texel bezoeken. Prinsessen boven rampgebied De prinsessen Beatrix', Irene en Mar griet hebben Zondagmiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins zijn van oor deel, dat het noodzakelijk is, dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. De oudste twee prinsessen brachten Zaterdagmiddag in Doom onverwachts een bezoek aan de évacué's, die daar juist uit Zierikzee waren aangekomen en daarna aan de évacué's uit Schouwen en Duiveland in Soesterberg. Zij onderhiel den zich geruime tijd met de vluchtelin gen en deelden aan de kinderen speelgoed uit. Ook brachten zij een bezoek aan de Bill, en Renesse. Minister Staf bezocht. Zaterdag Nu mansdorp, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, Hellevoetsluis en enkele punten van Goeree en Over flakkee. terwijl de minister-president "n vliegtocht, maakte over de rampgebie den. Gisteren begaf dr Drees zich naar Hellevoetsluis, vanwaar hij overstak naar Middelharnis. Hier woonde hij de kerkdienst bij in de Ned. Herv. Kerk, waar ook de commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr L. Kesper aanwezig was. Na besprekingen met verschillende autoriteilen nam de minister-president in Den Bommel en Numansdorp het her stelwerk in ogenschouw. De volksgezondheid De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de staatssecretaris van Volksgezondheid dr P. Muntendam, heb ben Zaterdag en Zondag een bezoek ge bracht aan West-Brabant en Zeeland ten einde zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken op het gebied van de volksgezondheid In West-Brabant werden Moerdijk, Ze venbergen en Halsteren bezocht. In Breda voerden zij besprekingen met de genees kundige, de pharmaceutische en de veteri naire inspecteurs van de volksgezondheid. In Zeeland werden Middelburg en Zierik zee bezocht. In Middelburg voerden zij be sprekingen op de provinciale griffie en met de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid. Beide bewindslieden hadden zich naar de geteisterde gebieden begeven, om een overzicht te krijgen van de getroffen en van de te nemen maatre gelen, vooral op hygiënisch gebied, waar bij met name aandacht werd besteed aan de drinkwatervoorzieing, het spoedig op ruimen der cadavers en overige maatrege len ter voorkoming van epidemieën. De bewindslieden waren diep getroffen door de uiterste krachtsinspanning AVONDKLOK OOK IN ZIERIKZEE De burgemeester van Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat met ingang van Za terdag de avondklok voor Zierikzee is ingesteld van tien uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. I-Iet is verboden, zonder schriftelijke vergunning van de politie de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van de gemeente voor welk doel dan ook, te begeven. Dit verbod geldt niet voor militairen, die in deze gemeente zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden afgesloten straten wegen en terreinen is ten strengste verboden. Wanneer aan de eer ste sommatie geen gevolg wordt gegeven, zal door de politie van de vuurwapens worden gebruik gemaakt. VOOR GETROFFEN SPAARDERS Spaarbankboekjes van de Nutsspaar- banken te Middelharnis-Sommelsdijk, Tho len en Zierikzee kunnen ter behandeling worden aangeboden aan de Spaarbank te Rotterdam en haar bijkantoren. De rampzalige nacht, waarin honderden Zeeuwen, Brabanders en Zuid-Hollanders omkwamen in het woeste water en tienduizenden huis en haard verloren, ligt al weer acht dagen achter ons. Maar de toevloed van giften, geschenken in natura en blijken van medeleven blijven onverminderd voort stromen. Iedereen geeft, zelfs zij, die zelf zwaar getroffen werden: Zierikzee offerde f 2.518,87 voor de getroffenen en de stad Arnhem, slachtoffer van de jongste oorlog, verwacht binnenkort een millioen aan het Rampenfonds te kunnen afdragen. Stockholmse meisjes hadden een fonds voor hun sportveld. De helft, duizend kronen, stonden zij af voor de getroffenen van Nederland. Het bedrag in de bus van het Nationaal Rampenfonds groeit en groeit. Zaterdagavond was het eindbedrag gestegen tot f 24.080.000. BINNENLAND BUITENLAND H. M. de Koningin heeft voor hulpverlening ter beschik king gesteld: de koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten voor het Rode Kruis, zwaar rollend materieel voor veevervoer, de stallen op de land goederen voor onderbrenging van geëvacueerd vee en de ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag van goede- Prinses Wilhelmina stelde de houten barak van het Aardhuis in het kroondomein van Het Loo ter beschik king voor de huisvesting van het centraal wederopbouw- bureau voor Schouwen-Duiveland. De barak krijgt een plaats in Zierikzee. Juist geteld heeft Arnhem tot nu toe 733.789 opgehaald voor het Rampenfonds, inclusief de collecte in de R. K. kerken, die 26.300 opbracht. Het Nederlands Detachement Verenigde Naties maakte telegrafisch aan Koningin Juliana 10.000 over voor hulp verlening in de noodgebieden. Het personeel van de Nederlandse mijnen werkte Za terdag twee uur over voor het Rampenfonds. De opbrengst van de door dit overwerk bereikte meerproductie zal door de directie bh het verdiende l>edrag gevoegd worden. Namens alle militairen en het burgerpersoneel van de Surinaamse landmacht is een som van 10.000 Sur. Crt. bijeengebracht voor het Rampenfonds. Deventer meisjes van een huishoudschool bakten 90.000 oliebollen. Politie-agenten verkochten de bollen aan de deur. De opbrengst was voor de getroffenen. Enschede heeft al meer dan zes ton voor het Rampen fonds, dank de actie in verschillende bedrijven, één ton van de gemeente en de huis-aan-huis collecten. Delft gaat reeds naar de twee ton. Hel personeel van Cornelder's Scheepvaartmij cn Len ders en Co te Rotterdam besloot 8 procent van het maand salaris af te staan, hetgeen neerkomt op ruim 25 per persoon. De directie verdubbelt het bedrag. Deventer adopteerde niet alleen Willemstad, maar ook de gemeente Fijnaart. De burgemeester raamt de op brengst in z|jn stad op f 150.000. Op de Provinciale Griffie van Limburg is tot nu toe meer dan vier ton ontvangen. De 7050 inwoners van de gemeente Zuidwolde in Dren te hebben 50.425 voor het Rampenfonds geofferd. Dit is 7.10 per hoofd. De Nederlandse emigranten, die met de „Sibajak" op weg zijn naar Nieuw Zeeland hebben samen met de Ne derlandse bemanningsleden 14.500 overgemaakt aan het Rampenfonds. Het bedrag, dat door de bezoekers van de Rotterdamse Beurs is bijeengebracht voor het Rampenfonds, heeft een eindcijfer bereikt van 130.000. Het totaal van het te Hilversum ingezamelde bedrag nadert de twee ton. De straatcollecten in Maastricht brachten 30.000 op. Het personeel van Van Gend en Loos zal een dag loon afstaan aan het Rampenfonds. Als de directie het bedrag verdubbeld heeft, kan een ton worden gevoteerd. De 150 gezinnen van het 555 inwoners tellende plaatsje '*n West Zeeuwsch-Vlaanderen brachten 11.000 bij elkaar. Dat komt neer op 73 per gezin of 20 per hoofd. Ook Zwolle bakte en at oliebollen. De 100.000 bollen zorgden voor 10.000 in de kas van het Rampenfonds. Onder ae leus Agge mar goed doet", zamelde Bergen op Zoom f 108.500 in. J Het door de watersnood geteisterde Ter neuzen—Sluiskil voteerde op rekening van het fonds 30.000. Gevangenen cn personeel van een gevangenis te Rome zamelden 80.281 lire in voor ons land. In Spanje heeft men reeds 300.000 peseta's bijeen. De Finse regering heeft 50 millioen mark beschikbaar gesteld. In Noorwegen was Zaterdag reeds een millioen kronen ingezameld ó.a. voor Nederland. Noorwegen heeft een compleet houten huis verzonden, waarin acht mensen kunnen wonen. Uit Lissabon werden o.a. 10.000 dekens, 10.000 pakjes gedroogde vijgen, 34.000 flessen portwijn en 20.000 meter beddelaken gestuurd. Veel Portugese arbeiders werken per dag twee uur langer. Het extra-loon is voor de ge troffenen van ons land. Op Schiphol zijn gistermiddag 50 buitenboordmotoren uit Amerika aangekomen. Ze zijn een geschenk van een Amerikaanse fabrikant. Spanje besloot een trein vol vruchten te sturen voor de kinderen uit de getroffen gebieden. In Djakarta is aan bijdragen ontvangen Rp. 410.665 in Banaung werd tot nu toe Rp. 250.000 ingezameld. Dp Italiaanse radio-omroep ontving reeds een bedrag van' 80 millioen lire voor de slachtoffers van de overstro mingen. In Zwitserland staan twintig spoorwagens vol goederen klaar voor Nederland. „La chaine du bonhcur", ae keten der goedheid, bracht reeds een bedrag van drie millioen Zwitserse francs op. De waarnemende Grootmeester van de Souvereine Orde van Malta te Rome heeft 5.000 dollar beschikbaar gesteld. Een New Yorkse firma heeft aangeboden 50.000 ampul len procaine-penicillina te zenden. De K.L.M. kan de toevloed van geschonken goederen niet meer verwerken. Daarom heeft de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena besloten te helpen bij het gratis ver voer. Een Zwitserse herverzekeringsmaatschappfj voteerde een bedrag van f 100.000 aan het Rampenfonds. De 28.000 inwoners tellende Zweedse stad Habnstad hield een inzamelingsactie, die f 30.000 opbracht. De Bond van Rode-Kruisverenigingen te Genève heeft medegedeeld, dat het verzoek van het Ned. Rode Kruis om 20.000 complete bedden ruimschoots kon worden vervuld. Tot nu toe hebben de Luxemburgers zes treinwagons vol bedden, kledingstukken, levensmiddelen en medicamenten naar Nederland kunnen sturen. Een Franse coca-cola fabriek tekende een cheque van ne gen millioen francs, dat is ruim f 90.000. De waarde van het in Zweden voor Nederland ingeza melde geld en goederen wordt geschat op meer dan drie en een half millioen gulden. En dan komen nog per boot en per trein textielgoederen en levensmiddelen uit Wenen. Door werkgevers en arbeiders in de landbouw Per man 10 gulden Enkele dagen geleden is door de Stich ting voor de Landbouw medegedeeld, op welke wjjze naar haar oordeel aan do Slichting van de Arbeid voorgestelde maatregelen, om als gezamenlijke werk gevers en arbeiders een eerste bijdrage te leveren ter voorziening in de ontstane nood, voor het agrarisch bedrijfsleven uitwerking zou moeten worden gegeven. In aansluiting hierop deelt het dage lijks bestuur der Stichting het volgende mede: Aan alle in de agrarische bedrijfstak ken werkzame vaste en losse arbeiders wordt aanbevolen de waarde van één vacantiedag ter beschikking te stellen van de slachtoffers. Deze arbeiders kun nen dus hun werkgever, die volgens de C.A.O. of loonregeling vacantiedagen door moet betalen, mededelen, dat zij thans een der vacantiedagen. waarop zij recht hebben, wensen op te nemen. Zjj blijven echter aan het werk, doch ver zoeken hun werkgever het bedrag, waar op zij recht zouden hebben, aan het Na tionale Rampenfonds over te maken. Het is gewenst het bedrag, dat op zich zelf wisselend is. af te ronden en te be palen op tien gulden. Daarmede wordt aangesloten aan het advies van de Stich ting van de Arbeid om eerst een uurloon en later een dagloon ter beschikking te stellen. De werkgevers, die vaste arbeiders in dienst hebben, wordt aanbevolen eenzelf de bedrag daaraan toe te voegen en hel totaal aan het Rampenfonds over te ma ken. Losse arbeiders zijn in het huidige sei zoen niet in belangrijke aantallen in de landbouw werkzaam. Zij beschikken ech ter nog over een bedrag aan vacantie- bonnen, waarvan eerst met Pasen weer een deel zou kunnen worden verzilverd. De Stichting voor de Landbouw roept nu de losse arbeiders in de landbouw op, met eenzelfde bedrag aan vacantiebon- nen 10.aan deze hulpactie deel te nemen. In overleg met hel vacantiofonds voor de landbouw is besloten, dat de bon nen daartoe tussen 11 en 18 Februari op de gewone wijze kunnen worden ingele verd bij de plaatselijke penningmeesters der drie in de Stichting voor de Land bouw samenwerkende landarbeidersbon den. De tijdstippen zullen plaatselijk be kend worden gemaakt. Hel vacantie- fonds zal te zijner tijd de ont vangen bon nen verzilveren en het bedrag afdragen aan het Rampenfonds. Informaties over adres geëvacueerden Het informatiebureau van het Rode Kruis deelt het volgende mede Alle aanvragen naar adressen van ge- evacueerden kunnen worden gericht tot het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis te 's Gravenhage. In verband met de omstandigheid, dat voor elke aanvraag de centrale registratie der geëvacueerden bij de rijks-inspectie van de bevolkingsregis ters moet worden geraadpleegd en ter ver mijding van dubbele registratie, is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingen- bureaux worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte één afzonder lijke aanvrage in te dienen en van gehuw de of gehuwd geweest zijnde vrouwen te vens haar naam (meisjesnaam) te vermel den. Dit vergemakkelijkt zeer hel contro leren der zeer vele aanvragen. Indien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag ge signaleerd en na binnenkomst der regi- stratiekaart ontvangt elke aanvrager als nog bericht. Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis ïs thans gevestigd Jan Evertstraal 1 te 's Gravenhage. POSTYERBINDINGEN Wolphaartsdijk vrijwel geheel naar Goes geëvacueerd. In Goes wordt geregeld door een omroeper gewaarschuwd als post voor die plaatsen aanwezig is, zodat de bewo ners hun brieven kunnen afhalen. Naar Zeeland neemt het verkeer weer sterk toe, zodat van Roosendaal uit extra pOStri tien naar Zeeuwsch-Vlaanderen moeten worden uitgevoerd. Wegverbinding met het Zuiden De A.N.W.B. wijst er met nadruk op, dat de enige verbinding van het Westen en midden van het land met het Zuiden nog steeds de route via Utrecht en 's-Hertogenbosch is. De belangrijke verbindingen Dordrecht —Breda, Ridderkerk—Gorinchem en Go- rinchemBreda zijn nog steeds gestremd. Wat de postverbindingen met de nood gebieden betreft, was de situatie Zaterdag aldus: Op Goeree is Stellendam niet bereikbaar doch deze plaats is vrijwel geheel ontruimd. Op Overflakkee kan geen verbinding worden verkregen met Oude en Nieuwe Tonge, terwijl de post voor Achthuizen en Ooltgensplaat via Roosendaal en het veer Dintelsas—Ooltgensplaat zijn be stemming kan bereiken. In de Alblasserwaard zijn Bleskensgraaf en Oud-Alblas tijdelijk voor de post on bereikbaar geworden. De post voor en van Schouwen en Duiveland wordt nu geregeld éénmaal per n dag in aansluiting op de nachttreinen via nUSdienst uëTgen op ZOOTll Goes—Katscheveer verzonden en bereikt Breskens Zierikzee in de namiddag. De kantoren Ouwerkerk. Nieuwerkerk, Oosterland en 1 De door de Ned- Spoorwegen tussen Bruinisse kunnen op dit eiland niet wor-®en op Zoom Cfi Breskens via Ant- den bereikt. Een gedeelte van de bevol- wcrP™ ingestelde autobusdiènst, zal in king van deze plaatsen is in Zierikzee Isa;mde Dinsdag met één rit in beide ondergebracht, zodat de post daar kan j richt'rtBen worden uitgebreid. Vertrekuren HI I worden gedistribueerd. Om de post ir. van Rergen op Zoom: 10.30, 13.20 en 15.20 andere plaatsen van dit eiland te brongen Verlrekuren Breskens: 8 30, 10.30 en wordt van elk middel gebruik gemaakt I. ,f uur' Jpe Ie!s<?uVr is raim drie en Op Zuid-Beveland zij Kruiningen en half m,r' °p Be>g<sch grondgebied mag met worden in- of uitgestapt. Autobus Gocs-Katscheveer Ingaande heden wordt een tijdelijke autobusdienst onderhouden tussen Goes en Katscheveer vice versa met aansluiting in Katscheveer per boot naar en van Kortgene op Noord-Beveland. De vertrek tijden uit Goes zijn: 9.15, 11.15, 13.15 en 15.15 uur. De vertrektijden uit Kortgene: 9.35, 11.35, 13.35 en 15.35 uur. H. MIS IN NEDERLANDS COLLEGE TE ROME Zaterdag is in de kapel van het Neder lands college te Rome een H. Mis opge dragen door rector mgr J. Damen voor de watersnood-slachtoffers in Nederland. Als assistent trad o.a. op. mgr Casinius van Lierde, saerista van Z.H. de Paus. Vele leden van de Nederlandse kolonie De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan de évacué's in Doorn, de Bilt en Remwoude. De kindfren der pas aangekomene» werden verrast, met speelgoed. Te De Bilt geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Corry Kestelee uit Zierikzee, die juist is aangekomen. Rechts; Prinses Irene Goederen voor Tholen Volgens een mededeling van dé bur gemeester van Tholen moeten de levens- woonden de dienst bil. Onder hen hevond ISS'l" I" s»cderen- bestemd voor het v eiland Tholen, worden afgeleverd ten kan- ach ook de Nederlandse gezant, de heer lore van de B.B.A. te Bergen op Zoom, H. N, Boon, 1 vanwaar zij zullen worden doorgezonden!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3