i Lij l<er Afsluitdijk spaarde randprovincie der Zuiderzee voor een ramp I 1 En nu: Bescherming Burgerbevolking ©I SUPER-STORM VAN ONGEKENDE HEVIGHEID KEELPIJN VICKS BSnbons I1®? eA - I De buitenlandse reis van Dulles en Stassen „Al gaat gij door de wateren des doods. Ik ben niet U" MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA" T\E woninginrichting schijnt wat in de ver- drukking te komen. Te verwonderen is dit allerminst. Er is woningnood. Vroeger was het regel, dat een huwend paar zich ge heel ging installeren, vandaag is dat bijna een uitzondering. De inwoning brengt uiter aard een beperking van het meubelverbruik mee. Doch tegenwoordig bestudeert elke bran che de markt en haar kansen. Onze statistische rekenmeesters verschaf fen daartoe veel materiaal, dat elke bedrijfs tak van de eigen gezichtshoek uit bekijkt. De fabrikanten van bromfietsen en televisie toestellen pluizen hun kansen terdege na, maar de makers van zeer ingeburgerde ar tikelen, zoals meubelen, beschouwen deze nieuwe „indringers" op de markt met een miniem welgevallen. Tc Utrecht wordt een meubelbeurs ge houden. Dat betekent een verhoogde werk zaamheid van de verkoopsorganisatie en van de propaganda in de meubelbranche. De stichting Propaganda Woninginrichting zal op volle toeren draaien. De speurders van deze stichting hebben eens precies nage gaan. hoe het Nederlandse volk zijn loon zakje besteedt. Daarbij kwamen zij tol de voor hen minder prettige maar waarschijn lijk geenszins verrassende ervaring, dat de Nederlander lang niet zoveel voor woning inrichting uitgeeft, als enkele jaren geleden. Voor de woninginrichters is dat natuurlijk belangrijk. Voor het volk ligt dat anders. Het geeft zijn geld anders uit. Laten wij dat eens met een neutraal oog bekijken. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bleek, hoe in 1949 iedere honderd gulden werd besteed, door het ge middelde Nederlandse gezin met twee kin deren en een inkomen van 50 a 60 per weck De voeding vergde 37.50, verzekeringen en belastingen 12.20, roken 2.30, kleding en schoeisel 13.30, ontwikkeling en ont spanning 10.10. woninginrichting en huis raad 6.70. huur, water en woningondcr- houd 9.20, verwarming en verlichting 5.10 en gezondheids- en geneeskundige zorg 3.40. U kunt het even narekenen, le zer. Denk er om, deze bedragen zijn geen wekelijkse uitgaven, zij vormen eer een gemiddelde over elf dagen a twee weken, voor een zeer groot deel van ons volk. Het lijstje ziet er. naar Kijkers mening, niet eens zo kwaad uit. Deze cijfers van 1949 zijn voor verschil lende statistische berekeningen van het C.B.S. het punt van uitgang gebleven. Met behulp daarvan kon men o.a, vrij nauwkeu rig vaststellen, dat die consumptiebeperking over 1951, die onze plannenmakers hadden gewenst om de betalingsbalans beter in evenwicht te krijgen, heel netjes op 5 was afgemikt engeraakt. Maar, zo zeg gen nu de woninginrichters, die beperking is niet gegaan ten koste van de voedings middelen of van huur, kolen, gas en dok terskosten. Het moet dus van de duurdere verbruiksartikelen zijn gekomen, o.a. meu belen. Doch zij ontwaren bovendien kapers op hun kust. De bromfiets! Van Augustus 1951 tot een jaar daarop, waren er volgens een voorlopi ge ongaaf van het C.B.S. niet minder dan 70.000 bromfietsen bijgekomen. Een extra consumptieve uitgave van ruim ƒ30 mill., zo menen zij. De productie van de levensver zekeringen steeg en bereikte over 1951 het respectabele cijfer van 2 milliard. Het va- cantie-toerisme is sterk toegenomen. Ten slotte zien de woninginrichters de huurver hoging als een nieuwe aanleiding tot het besteden van minder geld voor meubelen. Door gezamenlijke propaganda en reclame wil de stichting trachten de kooplust van het publiek wat meer in de voor de meu belindustrie gunstige bedding te stuwen. Zij koesteren daarbij een ideaal: dat het Nederlands publiek, evenals dat in Dene marken. veel meer voor zijn woning over heeft. Daar is de woninginrichting een kwestie van steeds wisselende mode, waar in men elkaar wil overtroeven. Kijker wenst de meubelbevorderaars met hun actie gaarne alle succes. Het is altijd een goed teken als een branche zich weert en niet lijdelijk toeziet, dat de omzet terug loopt. De heren zien in verband met onze veel gunstiger betalingsbalans een kans op consumptieverhoging in het verschiet en zij willen hun portie daarvan binnenslepen. Daar kan men weinig op tegen hebben. Maar Kijker meent, met alle respect voor het streven van deze propagandisten, dat enkele zaken toch wel heel sterk uit het standpunt van de meubelindustrie wor den bekeken. Zo betwijfelt Kijker zeer. of de hoge productie van de levensverzekering maatschappijen als een in 't algemeen ongun stig verschijnsel dient te worden beschouwd. Niet dat de stichting der meubelindustrie 't regelrecht zo stelt, maar erg mooi wordt het ook niet genoemd. Toch is dit soort spaar zaamheid juist nu, zeker niet uit den boze. En als de levensverzekeringmaatschappijen huizen laten bouwen, worden er ook weer meubels verkocht. Bromfietsen kan men in zeker opzicht als consumptieve uitgaven beschouwen, maar als een groot deel van de werkende bevolking daarmee bereikt, dat het fris, snel en zonder inspanning op zijn werk komt, kan dat een gunstige invloed op de productiviteit hebben. Bij televisietoestellen ligt de zaak weer anders. Inderdaad kan men deze rekenen tot die ..hele serie voor het publiek verleidelijke kapers op de kust", zoals de propagandastichting dat uitdrukt. Maar wanneer Kijker voor de keus zou wor den gesteld wat hij liever zag. dat de tele visie hier werkelijk snel inburgerde of dat de mensen om de zoveel jaren vanwege de mode hun huis heel anders gingen inrichten om hun kennissen de ogen uit te steken, dan koos Kijker de televisie. Die andere methode acht hij helemaal niet zo aanlokkelijk en ook zeer weinig passend bij onze volksaard. Daarmee strookt meer. dat men zich bij het trouwen degelijk inricht, zodat men er een hele tijd tegen kan. En gaat het goed, dan wordt de brandverzekering heus wel steeds hoger! Ook het vacanlietoerisme acht Kijker niet i Dijk en braken van binnen uit kapot (Van onze speciale verslaggever.) De storm, die de vorige week ons land heeft geteisterd, heeft waterstan den veroorzaakt, die op sommige punten een halve meter hoger waren dan ooit in ons land zijn voorgekomen! De directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir Maris, deelde dat mede na afloop van een vlucht boven het zo pas verdronken land, welke Zaterdag door waterstaatsdeskundigen en journalisten werd gemaakt. En hij voegde er aan toe het als een zeer belangrijk lichtpunt te beschouwen dat de afsluitdijk zich zo goed heeft gehouden (ja, zelfs slechts geringe schade heeft opgelopen). Als deze superstorm die heviger was dan die van 1894, waarop de berekeningen van de commissie-Lorentz voor de bouw van de afsluitdijk zijn geba seerd! zich in het gebied van de voormalige Zuiderzee had kunnen ontwikkelen, zou een herhaling op grote schaal van de ramp van 1916 het onvermijdelijke gevolg zijn geweestZonder restrictie moet worden vastgesteld, dat de afsluitdijk de randprovincies van de Zuider zee voor een vreselijk drama heeft gespaard. grondwerk tijdelijk onmogelijk worden ge maakt en verder zouden na het invallen van de dooi de ronddrijvende ijssehotsen grote schade kunnen aanrichten aan alles wat in het water staat. Tot welke ernstige gevolgen dat leiden kan. heeft men- in 1926 gezien in „Land van Maas en Waal". Maken wij overigens een vergelijking tussen de gevolgen van de stormen van bijvoorbeeld vijftig jaar geleder, en van nu. dan blijkt wel dat de hulpmiddelen van de moderne techniek bij de bestrijding van storm en watersnood buitengewoon goede diensten verlenen. Zonder radio, vliegtuigen, hélicoptères, amphibic-vaar- tuigen, mobilofoon, enz. zou het bepaald onmogelijk zijn geweest om al binr.en en kele dagen 'n zij 't dan nog oppervlakkig overzicht van een ramp van een derge lijke omvang te verkrijgen, en het werk tot redding van een 50.000 mensen in ruim een week tijds te voltooien. Historisch gegroeid MOEVEEL gaten er in de dijken zijn ge slagen kon tot dusverre nog niet worden nagegaan. Maar wel is het zeker dat er bij het vaststellen van de schade in geen enkel opzicht iets gebleken is van een kwalitatief verschil met betrekking tot het onderhoud van de dijken door de Rijkswaterstaat of de waterschappen. Uiteraard hebben de nieuwe dijken: de af sluitdijk en de Hondsbosser Zeewering bij voorbeeld, zich aanmerkelijk beter gehouden dan de oude. Ir. Maris is echter van oordeel dat men hierop geen enkel verwijt mag ba seren. De dijken in Zeeland zijn als het ware historisch gegroeid en in de loop van de ja ren verhoogd en versterkt. Het zou econo misch niet te verwezenlijken zijn geweest aan al die dijken op korte termijn het stellig betere en meer veilige profiel van de afsluitdijk te geven! Een indertijd ingestelde staatscommissie (de zogenaamde Stormvloedcommissie) con cludeerde in 1940 in haar rapport dat nieu we voorzieningen aan de dijken bepaaldelijk dringend nodig waren en Rijkswaterstaat heeft daar toen rekening mee gehouden. Zij was er o.m. mee bezig om dijkgedeeilen aan het Hollands Diep richting Willemstad) en langs de Kil aan de voorspellingen van de commissie aan te passen. Maar in de eerste plaats is een dergelijk werk een kwestie van vele jaren, en bovendien heeft de commissie bij haar berekeningen wel erg hoog gegrepen door uit te gaan van een su per-storm. nog heviger dan die van thans. Dijkbreuken aan lij-zijde QPVALLEN'D is dat de meeste dijkbreu ken op de Zeeuwse eilanden aan de lij zijde van de eilanden zijn ontstaan, en ook: dat de dijken van binnen uit zijn be zweken! Niet de directe druk van de aanstormende vloed heeft dus de schade toegebracht, doch de kracht vam het te rugvloeiende water, dat: a. van het zuide lijker gelegen eiland terugkwam, en b. eerst over de dijk was geslagen en daarna terugkerend de waterkering aan de binnenkant kapot brak Met man en macht wordt er nu overal ge zwoegd om vóór 16 Februari de noodvoor zieningen te voltooien. Die datum namelijk zal samengaan met de top van een nieuwe springvloed, welke nog wat hoger zal zijn dan die, waardoor de huidige ramp is ont staan. Reden tot bijzondere verontrusting is er daarbij niet. Natuurlijk zou er ernsti ge schade kunnen worden aangericht als de springvloed andermaal met een super- storm gepaard zou gaan, want er zitten nog vele zwakke plekken in onze dijken. Maar statistisch is vastgesteld dat super-stormen slechts eenmaal in de 300 jaar uitbarsten en het is nauwelijks aan te nemen, dat wij er dus nu twee zouden krijgen in enkele we ken tijds! Aller streven is er momenteel op gericht om droog te houden wat droog is. En het is zo zeide de heer Mans ons zeer te hopen dat wij daarbij geen tegenslag zullen ki ij- gen door vorst. Want allereerst zou het (Advertentie) vandaag., morgen verkouden! Be scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van Rijksweg naar Moerdijkbrug spoedig weer berijdbaar TTET zal nog lang duren voordat alle over- stroomde gebieden weer geheel droog zullen liggen. Hier en daar is hel water al beduidend gezakt, zoals men zien kan aan de donkere vochtplekken op de hulzen, die gemiddeld nog tot halverwege de deuren in het water staan. En andere dorpjes en lan derijen vielen al droog. Maar deze zijn nu overdekt met een dikke laag geelgrijs slib, dat ongetwijfeld ook in de woningen zal zijn doorgedrongen en straks uiterst moeilijk te verwijderen zal zijn Intussen komt er in het voorjaar een pe riode. waarin het peil van de grote rivieren aanzienlijk zal stijgen door de grote hoeveel heden sneeuwwater uit het Zwitserse ge bergte Kan dit de situatie bij ons opnieu^ verergeren' Ir Mans meent van niet. D? stand van de bovenrivieren is m dit zeege bied van zo geringe invloed dat men er daar geen gevaar van te duchten zal heb ben. Met betrekking tot onze verbindingswe gen naar het Zuiden heeft de directeur- generaal van dc rijkswaterstaat tenslotte meegedeeld: a. dal de situatie bij Moerdijk geen reden tot verontrusting geeft, en b. dat er gegronde aanleiding is om aan te nemen, dat de rijksweg van Dordrecht naar de Moerdijkbrug zeer spoedig weer berijdbaar zal zijn als men het water een maal heeft kunnen wegpompen. Vrijdag is dienaangaande namelijk een onderzoek ingesteld. Een vrachtauto, voor afgegaan door een duck, reed toen door het water van Dordt naar de brug om te con troleren of er grote gaten in de weg waren geslagen. Als die gaten er geweest waren zou de duck zijn gaan drijven, wat dan een waarschuwing voor de inzittenden van de vrachtauto zou zijn geweest om niet verder te gaan. Doch niets van dat alles geschiedde. De weg bleek behoorlijk berijdbaar en zon der ernstige tegenslag kon het traject heen en terug worden afgelegd Ht- w. ,v" BURGEMEESTER VAN WALSUM NA DE RAMP Bijna 20.000 vrijwilligers nodig zozeer een bewijs van achteruitgang in de besteding van het volksinkomen. Als de mensen er eens op uittrekken om iets van de wereld te zien. kan dat ook al geen kwaad. De Nederlanders doen dat meer dan vroeger. Geleidelijk komt er steeds wat va riatie in de levensgewoonten. De uitgaven voor radio bestonden dertig jaar geleden nog niet en ruim vijftig jaar geleden gaf Nederland amper iets voor auto's uit. Over tien jaar zal waarschijnlijk de televisie weer algemeen zijn. Als ons volksinkomen maar genoeg stijgt, kan het er ook wel af. Enfin, de meubelindustrie, die toch al behoorlijk en niet zonder succes op de buitenlandse markt vecht, gaat het nu doen om de binnenlandse. Op zichzelf altijd een goed teken. Men spant zich in! KIJKER. Op een vanmorgen op het Stadhuis gehouden persconferentie, waarbij de belangrijkste vertegenwoordigers van de diensten en organisaties die bij de algehele hulpverlening aan de gctrol'cnen een taak hadden te verrichten aanwezig waren, heeft burgemeester Van Walsum medegedeeld, dat wel is gebleken, hoe nuttig en nodig liet is, dat wjj de beschikking krijgen over een organisatie die in gevallen als deze ramp kan optreden. In voorbereiding is dan ook de Bescherming Burgerbevolking. Daarover zijn reeds besprekingen gevoerd met het Hoofd Bescherming Burgerbevolking, die over enkele weken in functie zal komen. Het ligt in de bedoeling van de verschillende organisaties en instanties rapporten op te vragen aan de hand waarvan met dc opbouw van een der gelijke organisatie kan worden begonnen, een organisatie die niet alleen bij militaire calamiteiten doch ook in andere gevallen dienst zal kunnen doen. Voor de Kring Rot terdam, omvattend ook Schiedam en Vlaardingcn zullen er, zonder dc brandweer, politie en lagere functionarissen voor sociale verzorging 2740 vrijwilligers nodig zijn daarnaast nog 17Q16 vrijwilligers ata reserve. 'wethouder A, Hogevveg, in het bijzonder de nadruk op dc na-zorg, die nu over al deze mensen uitgestrekt zal worden. Er zal moe ten worden nagegaan of de mensen goed gehuisvest zijn en or er nog bijzondere voorzieningen nodig zijn. Hiermee zullen nog wel een wee kof tien zijn gemoeid. Ahoy'-hal bevatte 12000 evacué' s Fabelachtige prestaties In de afgelopen periode is duidelijk ge bleken, aldus burgemeester Van Walsum, dat tal van mensen willen helpen: sommigen zyn teleurgesteld, omdat van hun diensten geen gebruik behoefde te worden gemaakt. Gebleken is, dat hulpverlening door vrij willigers alleen effectief is, wanneer deze zich tevoren hebben opgegeven. Een bijzonder woord van lof sprak de burgemeester aan het adres van al degenen, die in de afgelopen week op welke wijze dan ook hebben meegeholpen. Er zijn fa belachtige prestaties geleverd. Door mid del van de pers wil de burgemeester zijn grote waardering daarvoor betuigen. Hoe de verschillende gemeentelijke dien sten en de particuliere organisaties in waar- lijke teamgeest ter opvanging en verzorging van de duizenden evacué's hebben samen gewerkt bleek uit de korte uiteenzettin gen. die de hoofden van deze diensten en de leiders dezer organisaties hierover gaven. De hoofdcommissaris van politie de heer H. M. C. A Staal vertelde dat vrijwel het gehele politiecorps was ingezet. Dat is in samenwerking met de rivierpolitie, regelend opgetreden bij het opvangen van de evacué's die per schip aankwamen, bij het afzetten van toegangswegen naar de Ahoy'hal en naar de rampgebieden en bij het houden van toezicht op de plaatsen, waar goederen werden aangevoerd en opgeslagen. Per dag soms 2000 aulo's De Rijksverkeersinspectie, zo deelde de heer J. Oslcr Jr mede, heeft gezorgd voor het herstel van de verbindingen en het dirigeren van het vervoer naar dc getrof fen gebieden. Er zijn dagen geweest, dat er ongeveer 2000 vrachtauto en honderden bussen gezonden werden naar dc plaatsen, die daarom hadden gevraagd. Bravo, D.W.L. De kringeommissaris in Zuid-Holland van het Rode Kruis, mr C. H. Muntz, bracht in zijn uiteenzetting over het werk van het Rode Kruis een speciaal woord van hulde aan de dienst van de Drinkwaterleiding, waarvan het personeel dikwijls met levens gevaar de voorziening met drinkwater in dc getroffen gebieden op zich heeft ge nomen. Nazorg In zijn uiteenzetting over de organisatie an het opvangen cn onderbrengen van dc vacué's legde de evacuatie-commissaris, In de Ahoy'-hal ,zo vertelde de directeur van Sociale Zaken, de heer J. van Mill, stond men aanvankelijk voor deze puzzle, dat er een organisatie uit de grond gestampt moest worden, terwijl niemand nog wist hoe die er uit moest zien. Dank zij de sa menwerking van iedereen is uit de aan vankelijke chaos geleidelijk een soepel wer kend apparaat gegroeid. Spreker roemde de diensten van de V.H.V., dc federatie van vrouwelijke hulporganisaties, het Rode Kiuis, de Geneeskundige Dienst, de politie, de verkeers-inspectie en het personeel van Sociale Zaken. Hel eerste doel was de slachtoffers zo goed mogelijk te verzorgen. De Geneeskundige Dienst had spoedig een ziekenboeg ingericht en hield zich. geholpen door leerlingen van de huishoudscholen, bezig met het verzorgen van zieken, babies en diabetici. Het Rode Kruis verrichtte goede diensten bij het uitdelen van kleding, het verstrekken van voedsel en het ver strekken van inlichtingen. Naar schatting ontving de Ahoy'-hal een 12.000 geëvacueerden, van wie er ongeveer 10.000 in de stad zyn gebleven. Ongeveer 8.000 mensen zijn financieel geholpen. In de eerste opwelling kwamen velen zich opgeven voor het opnemen van evacué's. hetgeen later in meer georganiserd verband is gebracht. De gezinnen heeft men daarbij altijd bij elkaar gehouden. (Advertentie) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Waar de dijken gedicht zijn, begint men met man en macht hel binnengestroomde mater weg te pompen. Zo krijgt de Dordlse Kil bij Strijen hel water, dat zy een week geleden in de rampzalige nacht over de dijk heeft laten stromen, weer terug. Thans 10.000 evacué's geregistreerd De afdeling Bevolking en registratie op het Stadhuis, zo deelde de burge meester mede, heeft tot Zaterdagavond 6 uur 9550 geëvacueerden ingeschreven, welk getal vanmorgen reeds tot ca 10.000 is opgelopen. De chef van de afd. Bevolking de heer C. J. van Oost voegde hier aan toe, dat de registratie formulieren in drievoud worden opge maakt waarvan er één bestemd is voor het informatiebureau van het Rode Kruis, waar men nader naar familie leden kan informeren. Wat betreft de herkomst van de geëvacueerden spant 's-Gravendeel de kroon met 1386 men sen. daarna volgen Middelharnïs met 1228, Sommelsdjjk met 680. Nieuwe Tongc met 416 en Stavenisse met 189 geëvacueerden. In Rotterdam kwamen dc geëvacueerden uil in totaal 90 ge meenten. Er wordt verwacht dat zich de eerstkomende dagen nog velen ter registratie zullen aanmelden. De Geneeskundige Dienst, waarover de directeur, dr S. Spijer, mededelingen ver strekte, heeft alle ambulance-wagens inge zet voor het vervoer van de zieken. In ver houding tot het groot aantal geëvacueerden waren er gelukkig slechts weinig zieken. In totaal werden 296 mensen opgenomen, waarvan er 127 in de ziekenhuizen, 120 in inrichtingen en 37 in het Tehuis voor Ouden van Dagen zijn opgenomen. Delfshavens Ovde Kerk mei de rouwende driekleur boven de besneeuwde Aelbrechtskolk Uit de staatkundige pen "PVE TWEE hoge Amerikaanse funcliona- -L' rissen, die een weekje in Europa heb ben rondgereisd, hebben geen woord ge houden. Er is uitdrukkelijk gezegd, dat zij kwamen om te zien en om te horen. Ellende hebben, zij genoeg gezien. De protesten In dc Franse, Engelse en de Belgische bladen zullen zij hebben gelezen. Alleen van Wesl- duitse zijde kwamen tekenen van instem ming. „Groot-Duitsland" heeft weer kans in de nieuwe Amerikaanse plannen, wan neer de Sowjet-Unie toestaat, dat Polen wordt teruggedrongen tot Warschau. Dc kansen van Groot-Duitsland" schijnen in de praktijk gering, maar Duitsland heeft weer een sprankje hoop. Die lof nemen Dulles en Stassen mede naar huis In plaats van alléén te zien en te horen, hebben de heren Dulles en Stassen aan West-Europa een soort ultimatum gesteld. Met 20 April 1953 komen N.A.T O-autori teiten weer bijeen. Welnu zeggen de heren vóór die datum verwachten wij. dat de eenheid omtrent de Europese Defensie Gemeenschap is verkregen, zulks met medewerking van West-Duitsland. West-Duitsland staat tegenover die pressie niet dadelijk afwijzend. Frankrijk wel. En ondertussen wordt gedreigd met het terugnemen van de Amerikaanse mi litaire hulp! Dulles en Stassen willen de Europese Defensie forceren. Ook Belgische couran ten verzoeken overhaasting te vermijden. Haastige spoed is zelden goed. Maar de Amerikaanse functionarissen kennen dit goede Nederlandse spreekwoord stellig niet. Jammer. C. W. ROTTERDAMMERS TER KERKE s dit Gods wil? Hebben de slachtoffers en zijn straf wel verdiend zal hebben Als J tevergeefs op Zijn bescherming gehoopt? Hoe dit tc rijmen met Gods voorzienige zorg voor mens cn beest? Dit waren enkele van de vragen die ds P. A. A. Klusener stel de in de drukbezochte bidstond die Zondag middag in de Wilhelminakerk aan dc I Oranjeboomstraat, zoals trouwens in alle kerkgebouwen, in verband met dc waters nood werd gehouden. Voor hen die geloven is het probleem, is de moeite gekomen. Het is evenwel een misvatting te denken, dal de getroffenen groter zondaars zijn dan wij. Met al die doden en gedupeerden is heel ons volk gesla gen; zij lijden als plaatsvervangers voor ons. voor ons gehele land. De vraag dient te worden gesteld, aldus spreker, wat God ons met dit alles heeft te zeggen. Zijn wij zo van God afgeweken, dat /uik een slag nodig was? Wij dienen dit alles te zien in de be lichting van het woord van God. Gods roede, waarvan Micha spreekt in hoofd 6 9 wordt niet alleen gevoeld, doch dient ook té wor den gehoord. Het was Gods hand. die ons de betrekkelijkheid vjfn alle aardse bezit en aards zijn deed voelen. Geen menselijk werk is bestand tegen het geweld van de losge broken elementaire krachten. Al is dit alles hard te aanvaarden, toch schenkt de Bijbel troost. Het onheil moet over ons komen, om het heilzame te ver werven. Al gaat gij door de wateren des doods. Ik ben met u. zegt God. Door dit alles moeten wij tot verootmoediging ko men. Te zamen zullen wij deze schade moe ten dragen. Gelukkig hebben wij er ook mee geleerd, dal wij één volk zijn. Nu is er ge legenheid tot het belonen van naastenliefde, zoals Jezus Christus ons heeft geleerd. De troost bij dit alles blijft, dat God zich onzer weer zal ontfermen. Flakkee in de Prinsekerk Vele evacué's uit Goeree en Overflakkee woonden gistermiddag in de-Prinsekerk aan de Statensingel de dienst bij, die speciaal voor de vluchtelingen van dat geteisterde eiland werd gehouden en waarin voorging ds H, Goedhart, Hervormd predikant van Middelhamis. Na het zingen van Psalm 102 en de schriftlezing uit de klaagliederen van Jeremia 3 3942 en 1826. las ds Goedhart de boodschap voor van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, waarin wordt opgeroepen tot bijzondere verootmoe diging en gebed. De tekst boor de predika tie was gekozen uit Job 5 18, waarin de door God geslagen Job bezoek krijgt van vrienden, die hem willen troosten, maar slechts kunnen zeggen, dat hij een zondaar leren buigen voor dc slaande ha: God en Zijn almacht erkennen, dan komt de ootmoed en ook de dankbaarheid, aldus ds Goedhart. Namens de Rotterdamse Kcrke- raad sprak vervolgens ds G. van Veldhui zen. die de vluchtelingen welkom heette tn onze stad Het leven in een grote stad is vreemd voor u". zei ds Van Veldhuizen, maar er zijn toch zoveel punten van over eenstemming en er worden zoveel dingen op touw gezet, dat u spoedig over de onwen nigheid zult heenkomen" Na de dienst kwamen predikanten en evacués in de kapel bijeen voor een nadere kennismaking. A oor Schoinven-Duivelancl In de Schotse Kerk waren evacué's van Schouwen en Duiveland samengekomen voor een dienst waarin voorging ds H. W. Waardenburg. Ontroerd luisterden de door hel water van huis en haard verjaagden naar de woorden vao de predikant, die de overstromingsramp vergeleek met Hande lingen 27 2. waarin wordt geschreven over de schipbreuk, over een bange stormnacht, gehik Nederland er één heeft beleefd. „En baden dat het dag mocht worden", was het onderwerp. In die nacht, die in de bijbel wordt beschreven, werd er steeds meer van het schip weggeslagen, dc schepelingen ba den om gespaard te mogen blijven. Op de eilanden zullen ook hec! wat gebeden tot de Aimachtige zijn opgeklonken. Langzamerhand zal de boze droom wij ken om plaats te maken voor het gevoel, dat wij vooruit moeten. Slechts met Hem zal dit kunnenaldus ds Waardenburg. Na afloop van de dienst werden de ge- evacueerden in de vergaderzaal op thee en koek onthaald waarbij de Schotse predi kant Rev. Muir Haddow. die als gastheer optrad, evenals vele dames van de Schotse gemeente, thee rondbracht. Koninklijke hulp Koningin Juliana heeft voor de hulp verlening in de ruimste zin in de loop dezer week ter beschikking gesteld: de koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten, etc. voor het Rode Kruis; zwaar rollend materieel voor veevervoer; de stallen op de land goederen voor de onderbrenging van ge- evacueerd vee; ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag, etc. van goederen. Indien dat wenselijk blijkt, zal het Paleis 't Loo ter beschikking worden gesteld voor huisvesting van evacué's.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4