ALBERT HEIJ Gemeentebestuur van Schiedam bezocht het geadopteerde Goudswaard Inzameling van geld en goederen Ï.IAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Capucijners Pindakaas 500 gram 29 grote pot 75 Gekookte worst 2oogr 59 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER Zij werken door De ploeg Osté uit Schiedam. d:e een eigen hulpverleningsdienst heeft en waarover het Nieuwsblad reeds enige malen schreef, deelde ons Zaterdagavond laat telefonisch mee. wederom met de Wilhelmina van een schipper uit Lobith een grote groep uit Z,e- rikzee gcëvacueerden naar Rotterdam te hebben gebracht. Er werd voor gezorgd, dat deze mensen of naar familie in Rotterdam en elders, of (voor een heel klein deel) naar de Ahoy'-hal werden gebracht. M nister Beel was aan boord van de Wilhelmina ge weest. Hij had de evacué's bemoedigend toegesproken en de helpers in de nood zijn warme waardering betuigd. Zondag zou de ploeg Osté er weer op uit trekken. DE RAMP DIE ONS LAND TROF Schiedam rouwde De sneeuw was als een witte rouw- wade op de dag, waarop Nederland, en dus ook onze stad, rouwde om dege nen, die stierven tengevolge van de ramp, welke, nu een week geleden, een deel van ons vaderland trof. Het was stil op straat. Vlaggen wap perden halfstok in de stijve bries. Alle vermaak was weggebannen, nagenoeg geen café of restaurant was geopend. In de bijzondere kerkdiensten, die zeer druk waren bezocht en o.m. ook werden bijgewoond door vele evacué's, die tijdelijk in onze stad vertoeven, zijn de doden herdacht. Het waren in drukwekkende diensten. Het bleef de gehele dag heel rustig op straat en toen gisteravond enkele jongelui met geschreeuw de stilte op de Broersvest verbraken, was er slechts één enkele nijdige blik van een politie man nodig om de jongens met be schaamde kaken te laten afdruipen. Ook zij kwamen blijkbaar tot het be sef, welke vreselijke dingen er zijn ge beurd. En misschien dachten ook zij een ogenblik aan de landgenoten in de getroffen gebieden, die het, door de sneeuw, nu extra moeilijk hebben, evenals de velen, die daar hulp verle nen. Hieronder volgen wederom enkele bericn. ten in verband met de ramp, die een deel van ons land trof. - De afdeling Schiedam van de Katholieke Arbeiders Beweging wil haar aandeel bij dragen in de leniging van de nood. Ze stelt zich voor, op 13 Februari in de Gehoorzaal van de R.K. Volksbond een liefdadigheids- concert te organiseren, met medewerking i het R.K. mannenkoor St. Caecilia. Nota ris A. H. S. A. Blaisse zal als solist optreden. De bruto ontvangst van de avond zal ter beschikking van het Comité Watersnood 1953 worden gesteld. De KRO-avond, die op 12 Februari zou worden gehouden in de R.K.-Volksbond, gaat niet door. - De Schiedamse Klaverjasbond heeft de feestavond met prijsuitreiking, vastgesteld op 17 Februari, voorlopig uitgesteld. Bin nenkort zal een tournooi worden georgani seerd ten bate van het Rampenfonds. Het initiatief is genomen om een Sigaren kistenactie op touw te zetten. In sigarenkist jes kunnen evacué's allerlei kleinigheden opbergen. Natuurlijk mag men in die (ledige) kistjes best allerlei dingen stoppen, als: sigaretten, scheerzeep, een doosje knoopjes, een paar zakdoeken, een washandje, een klosje garen, enkele naalden, stopwol, een kam, een aansteker en vuursteentjes (even tueel te vervangen door lucifers), veilig heidsspelden, gewone spelden, een potlood, een rolletje pepermunt, een scheerapparaat, een schaartje, een paar briefkaarten en enveloppen met schrijfpapier, schoenveters, een stukje zeep. Hier ter stede kunnen de sigarenkistjes worden ingeleverd bij het Rode Kruis. - Schiedamse Boys had een verloting ge organiseerd ten bate van het materiaal fonds. De opbrengst wordt nu geschonken aan het Rampenfonds. Loten a 10 cent per stuk worden huis aan huis aangeboden. - Het Evacuatiecentrum Irene wordt als zodanig ontruimd en is van Dinsdag af weer als „Irene" te gebruiken. De bijdrage van de Verenigde Glasfabrie. ken voor het Rampenfonds bedroeg niet 48 maar 48,000. AAR. AN NEER. TENTOONSTELLINGEN. Stedelijk Museum. Heden en volgende dagen tot 16 Februari (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur, 's Zondags van 2 tot 5 uur) tentoonstelling: Honderd prenten van Wout van Heusden. BIOSCOPEN Monopole Theater: Heden 7 en 9 uur: Co- manches op oorlogspad (14 jaar): Dinsdag t.m. Donderdag dagelijks 2, 7 en 9 uur: Tumult in de slangenput en: De Wet van het Woud (14 j.). Passage Theater: Tot en met Woensdag da gelijks 2 en 8 uur: Donderdagmiddag 2 uur: Storm over Malakka (14 jaar). Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassaulaan, tel 69126: R.K. Ziekenhuis, Dr Nolelstichttng. Dr Nolet- straat, tel. 69411. BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G.D.. tel. 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek firma Van Westendorp. Singel 81. Nauwelijks was in de kerken bekend gemaakt, dat de bevolking van Goudswaard grote behoefte heeft aan petroleumstellen, of bij tientallen werden deze gebracht naar het Rode Kruis gebouw. Zij werden nagekeken, zo nodig gerepareerd en zijn vanmorgen reeds verzonden. doen. Het ging niet meer. Maar met de bus in de ene, het briefje van tien in de andere hand kwam de jongen met een verheugd gezicht bij het Rode Kruis-gebouw. Van een schoolreisjesfonds werd 657 geofferd. Dan van het jaar maar geen reisje, zei men. Drie jaar lang spaarde een meisje voor een nieuwe fiets. Elk bedragje, hoe klein ook, deponeerde het kind in haar spaar- busje. Toen de collectebus van het Rampen fonds in haar handen kwam, opende zij haar eigen spaarbusje en schonk haar geld voor de fiets. Zie, dat is offeren. Het kind had ongeveer 75 bijeengespaard. En nu., voorlopig geen fiets. „Is het niet een beetje erg?" had de onderwijzer gevraagd. „Wei- neen," had het kind geantwoord, „ik had nooit prettig op mijn eigen fiets kunnen rijden, als ik die had gekocht van het geld dat ik nu heb gegeven. De mensen in nood hebben dat veel harder nodig dan ik." Een (gewone) straat bracht ƒ3500 bijeen. Kethel zond 8000. Ten slotte kon Zaterdagavond, mede dank zij een sorteermachine van de spaarbank, die het werk bespoedigde, het eindbedrag worden vastgesteld van wat er tot dal ogenblik was ontvangen. De IjjstencoUecte had opgebracht plm. 40.000, terwijl nog enkele lijsten moeten binnenkomen, waarop reeds beduidende be dragen zjjn toegezegd. De buscollecte, in clusief de bijdragen van schoolkinderen enz., heeft plm. ƒ21.000 opgebracht. Wij schrijven plm.. omdat er nog geregeld gif ten binnenkomen, zodat de secretaris, de heer Van Woerkom, gisteravond alweei J 400 meer had dan officieel was geteld. Dat is dus b(j elkaar ƒ61.000. Uit Kethel is ruim ƒ8.000 gezonden: op de giro is plm. 16.000 gestort, zodat het totaal tot nog toe bedraagt ƒ85.000. in feite in hoofdzaak af komstig uit de huishoudportemonnaie van de gezinnen. In dit bedrag zijn dus nog niet begrepen de bedragen, die nog worden ver wacht van de laatste lijsten, die nog moeten binnenkomen, zomin als de giften van fa brieken, bedrijven en het personeel daar- Schiedam gaf gul Meer dan vijfhonderd collectanten door kruisten Zaterdag onze stad om gelden In te zamelen. De collecte was georganiseerd door het Comité Watersnood 1953, evenals de lijstencollecte, die aan de buscollecte was voorafgegaan. Schiedam had zich reeds, bij alle mogelijke inzamelingsacties en op het gebied van de hulpverlening, niet onbetuigd gelaten en zij heeft zich nu bij de collecte weer van haar beste zijde laten zien. Opvallend was de grote steun, die de jeugd gaf. Met geestdrift hebben zij ieder, die maar voorbij kwam, een collectebus on der de neus geduwd Het aantal aanbiedin gen voor collectrice en collectant was zó groot, dat er in ploegen moest worden ge werkt. Dat aantal bedroeg2000. Wij betraden Zaterdagmiddag een boven zaal in het Rode Kruis-gebouw. Wij hebben ons hals over kop en beduusd teruggetrok ken. Wij wilden er niet in de weg lopen ot storen. Twintig mensen zaten daar on der hoogspanning te werken, aan een stuk door, van Vrijdagavond af, mensen, die „het vak" kennen, omdat zij dagelijks gewend zijn met geld om te gaan. Boven het geluid van de telmachines klonk het gemompel van degenen, die het geld telden, die zelf op papier tellingen maakten. Massa's geld stroomden binnen, van lijsten, uit collecte bussen, die, omdat zij te zwaar waren ge worden, even moesten worden geledigd, weer verzegeld en opnieuw werden mee genomen. Daar kwamen collectrices en col lectanten binnen, uit alle lagen der bevol king, van alle leeftijden (boven 16 jaar) en telkens weer trok men met nieuw enthou siasme. met een soort van hartstocht, de Straat op. Tweehonderd dames en heren hadden met lijsten gecollecteerd. Het aan tal. dat zich daarvoor had aangemeld, was veel en veel groterEen jonge zee verkenner, die tot nog toe weinig had kun nen doen en zich had voorgenomen eens extra zijn best te doen met een collectebus, kreeg er geen mee. Hij was nog geen 16 jaar. De jongen barstte in snikken uit. Bussen gingen rond bij de openbare en bijzondere scholen en die brachten 3800 op Een schooljongen ging met zijn collectebus, boordevol, naar het Rode Kruis-gebouw. Onderweg werd hij aangehouden docr iemand, die er een briefje van tien in wilde NIEU^T ACTIES De Politie Hulpverleningsdienst, die nu definitief zijn werk heeft overgedragen aan de Schiedamse Gemeenschap, heeft zijn grote en zo te waarderen activiteit Zater dag besloten met nog een laatste kledmg- inzameling. Een grote voorraad werd opge haald en gedeponeerd in het voormalig St Jacobsgasthuis. waar de damesploeg van vrijwilligers, die het initiatief namen tot het maken van honderden babypakketten. vanmorgen begonnen met sorteren. Daar draaien deze dames de handen niet voor om. In verband met een dreigend tekort aan bedden, matrassen en dekens, ondanks de gulle giften van velen op dit gebied is er een niet te stillen behoefte heeft het Rode Kruis Zaterdag een voorraad in Den Hsag kunnen halen. Voor het overige was he: in het Rode Kruis-gebouw erg rustig tot Zondag na kerktijd. Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 Goudswaard staat in het water over een noodbrug van planken De aankomst Tegen half 12 arriveerde de Pionier ter hoogte van Goudswaard. Het haventje is onbruikbaar. De boot van de Havendienst heeft het gezelschap naar de oever gebracht, vanwaar een ietwat moeilijk begaanbaar dijkje leidt naar het getroffen dorp. Daar werd het in een gebouw vlak bij de haven, dat door zijn hoge ligging nagenoeg niet heeft geleden en waarin de Gemeente secretarie is ondergebracht, ontvan'gen door de burgemeester van Goudswaard, de heer W. van DIJek, die ook burgemeester is van de gemeenten Piershil en Zuid-Beijerland, gelegen op het eiland Beijerland, en van een groot deel van het nu nagenoeg onder water verdwenen eilandje Tien Gemeten, waar zich nog maar één inwoner op bevindt, en met wie de heer Van Dijck practisch geen contact heeft, omdat er een gebrek is aan schepen. Burgemeester Van Dijck leidde zijn gasten naar het Gemeentehuis, via de Mo lendijk, die het heeft gehouden en aan de kruin waarvan de huizen dus droog staan. Het Gemeentehuis met een woonwijkje in de naaste omgeving liggen onder water. Het is alleen te bereiken via een door soldaten gemaakte noodbrug van planken. Binnen is de zaak geklaard en in de raadzaal, waar het gezelschap zich neerzette, is het behaag lijk warm. De ramp in Goudswaard Burgemeester Van Dijck vertelt eerst, dat zijn gemeente ongeveer 2500 ha groot is en 1400 inwoners telt, waarvan 99 procent de Protestantse godsdienst belijdt en 1 procent niet kerkelijk is. De bevolking leeft er van landbouw. Hij gaf een omstandig verhaal van de snelle opvolging van gebeurtenissen in de beruchte nacht van 31 Januari op 1 Februari, waardoor een derde deel van Goudswaard Deheer W. vToij,ct.0"6" k™» burgemeester van ,laan> twintig arbei- Goudswaard derswoningen werden weggeslagen en vele gezinnen uit hun woningen in het lage gedeelte van het dorp zijn verdreven. De dijken waren op vele plaatsen doorgebroken. Gelukkig was de noodtoestand tijdig afgekondigd en was de bevolking, die zich ter ruste had gelegd, gewekt. Een deel van de koeien is verdron ken, vele koeien zijn gelukkig gered en een landbouwer, die van zijn dertig koeien er één miste, vond het dier letterlijk „op zol der". In Goudswaard waren geen doden te betreuren, wel op Tien Gemeten, waar twee mensen de ramp niet overleefden. Toen het water wat zakte, neeft het mannelijk deel van de bevolking hard gewerkt om een dijk te versterken, waardoor verdere rampen konden worden voorkomen. Er was tijdelijk geen telefoonverbinding, geruime tijd was elke communicatie met de buitenwereld on mogelijk. Dat was angstig Tenslotte deed de telefoon het weer, door het afgraven van een dijkje, dat met de waterkering niets te maken heeft, kon verbinding met de buiten wereld worden verkregen, want de grond werd aangewend om enkele gaten te dich ten in de verbindingsweg met Oud Beijer land Intussen was het Rode Kruis Schiedam in Goudswaard aangekomen en dat heeft veel hulp geboden. Déarvoor en voor de toegezegde hulp van Schiedam was de heer Van Dijck uitermate dankbaar, Nog steeds is er geen drinkwater Wellen zijn er niet en de regenputten en -tonnen zijn onbruik baar. Dat geeft grote moeilijkheden, al heb ben wij, mede van het Rode Kruis Schie dam, waterzuiveringstabletten ontvangen. Licht is er gelukkig weer. Wij kregen wat kleding en een aantal dekens, maar daar moet ik, zei burgemeester Van Dijck, erg zuinig mee omspringen. Er is nog te weinig. De Commissaris van de Koningin, mr Kes- per. was op bezoek geweest. Die had gezegd: Ik hoor maar niets van uw gemeente, waarop burgemeester Van Dijck had ge antwoord: De bevolking kan zich met de hulp van Schiedam redden. Maar als ik bij u kom aankloppen, bedenk dan, dat het heel hard nodig is. De bevolking, vertelde burgemeester Van Dijck verder, is zeer gelaten, maar dankbaar voor de ggboden hulp, die dringend nodig was en blijft, maar waarom de bevolking i niet vraagt. Zij is niet gewend te vragen, j De burgemeester deelde nog mee, dat de schade aan particulier bezit reeds wordt opgenomen en in antwoord op vragen ver telde hij, dat er ln de eerste plaats drink water nodig is. Dan volgen er kleding, dekens en vooral petroleumstellen om te kunnen koken. In geval van hooibroei, die j binnenkort zal gaan optreden, is uitbreiding van het brandweermaterieel noodzakelijk en bovendien moeten er wat meer boten komen, J roeiboten wel te verstaan. Dan zullen er ir. de naaste toekomst woningen opgebouwd moeten worden, zullen die woningen vol- ledig en op eenvoudige wijze moeten wor- den ingericht: moeten er eenvoudige meu- beien, kasten, bedden, en verder alle moge lijke huisraad komen voor de gezinnen wier woningen onder water hebben gestaan en wier woningen zijn weggeslagen. Er is nog een tekort aan borden, potten en pannen, lepels, vorken, messen. Na dank te hebben gezegd voor de uiteen zetting, deelde burgemeester mr J. W. Peek mee, dat Schiedam alle mogelijke hulp zal verlenen. U bent. ourgemeester Van Dijck, wel heel erg bescheiden, zei mr Peek. Daadwerkelijke hulp In onderling overleg in het Gemeentehuis en later tijdens een tocht, met burgemeester Van D(jck aan boord naar Tien Gemeten, is besloten dat van Maandag af sproeiwagens van de Gemeente Reinigingsdienst zullen zorgen voor de aanvoer van drinkwater, waardoor elk gezin per dag ten minste een emmer drinkwater kan krijgen. Vanmorgen zou een boot van de Havendienst naar Goudswaard vertrekken met petroleum- toestellen, kleding, dekens en bedden, bor den en bestek, zodat ongeveer 100 inwoners van Goudswaard, die niets meer hebben, kunnen worden verzorgd en dat anderen, die uit hun huizen en boerderijen zijn ver dreven kunnen worden geholpen. Ook zul len zo spoedig mogelijk meer potten en pannen, borden, vorken, messen en lepels worden gezonden. De babyspuit van de Schiedamse brandweer, zal, met monteurs, binnen enkele weken tijdelijk in Gouds waard worden gestationneerd. Een boot van de Havendienst zal tijdelijk in Goudswaard blijven met enkele personeelsleden van deze dienst aan boord en tien roeiboten zijn van morgen op sleeptouw genomen en naar Goudswaard gebracht, zodat liet tekort aan deze boten wordt opgeheven. De boot van de Havendienst zal zorgen voor contact met Tien Gemeten. Door Goudswaard Verdeeld over twee boten, voortgeboomd door enkele militairen, heeft het gezelschap een tochtje gemaakt door het ondergelopen gebied van Goudswaard. Intussen vertelde WAARSCHUWING Het blijkt, dat nu nog wordt gecollecteerd met lijsten voor het Rampenfonds. Dit ge schiedt door mensen, die daartoe niet be voegd zijn. De politie heeft de zaak in han den. Men zij gewaarschuwd! Hoofd- en Lekstraat Klachten hebben ons bereikt van bewo ners van Hoofd- en Lekstraat. Die zijn on tevreden over de hulp, die aan hen is ver leend na de overstromingsramp, die ook hen heeft getroffen. In verband daarmee hebben wij een on derzoek ingesteld. Meegedeeld werd, dat de schade, die de getroffen bewoners in onze stad hebben geleden, is opgenomen en dat voor hen dezelfde regeling zal gelden als voor alle andere getroffenen, n 1. de oor logsschaderegeling. Bovendien konden deze mensen met een bewijs van het Rode Kruis in de „Beurswinkel" kleding, schoeisel, bed dengoed enz., krijgen, voor zover zij dit no dig mochten hebben. Van deze regeling is gebruik gemaakt. Bovendien kon hier en daar ook worden geholpen aan meubel stukken. In verband hiermee komt het ons voor, dat de klachten ongegrond zijn. Wij weten het. Ieder voelt eigen leed het meest. Maar er is, ook voor de Schiedamse slachtoffers gedaan wat redelijkerwijs gedaan kon wor den. Schiedamse Notities Wykavond. In de Westerkerk belegt Woensdag a.s. de Wijkgemeente 2 der Ned. Herv. Kerk, wijkpredikant ds L. J. Caze- mier, een gemeente-avond. De heer Zuijdam uit Rotterdam zal bij een plaatje een praat je houden over het werk op Nieuw Guinea en de heer H. Kloosterman zal spreken over de vrijmetselarij. Pekel. Dadelijk, na het vallen van de eerste sneeuw zijn ploegen van de Gemeen te Reinigingsdienst er Zondagmorgen op uit getrokken om op de hoofdwegen pekel te strooien en daardoor de wegen begaanbaar te maken. Ook na de sneeuwval van giste ren en vannacht moest weer pekel worden gestrooid. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Maria J., d. v. P. Leerentveld en J. Touw; Abele, z. v. S. Wietsma en M. S. de Leeuw van Weenen: Johanna H. M., d. v. A. W. H. Haesakkers en G. G. Beke. SPORT IN HET KORT D.O.K. De Chr. Gymnastiekvereniging D.O.K. zal twee jubileumuitvoeringen geven op 19 en 26 Februari in het Passage theater. SVV-athletiek. De athletiekafdeling van SVV heeft een uitnodiging ontvangen om de komende zomer een bezoek te bren gen aan Londen, waar SW de gast zal zijn van Herne Hill Harriers. SVV. De voetbalvereniging SVV houdt Woensdag 25 Februari in de Amstelbron de halfjaarlijkse ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. de bespreking van de viering van het 50-jarig bestaan van SVV in 1954. Deel van Goudswaard dat onder water staat Collecte bracht voorlopig f85.000 op Deze prijzen gelden i 10 Februari Roomb PetitBeurre250gr. 49 Tarwegries 500 gram 24 Carabiesjes 250 gram 47 Op verzoek van de burgemeester was er in alle kerken van de kansel afgekondigd, in aansluiting op de preken over de ramp, dat de bevolking van Goudswaard zit te springen om petroleumstellen. Er was ver zocht. die nog Zondag in het Rode Kruis- gebouw te brengen. Toen de burgemeester, mr J. W. Peek, daar gistermiddag een kijkje kwam nemen, waren reeds tussen de 400 en 500 stellen gebracht, met een aantal petro leumkachels voor verwarming. Enkele vrij willigers keken de stellen na. repareerden die zo nodig; alles werd ingepakt en een deel van de verzameling is vanmorgen met een boot van de Havendienst weggebracht. Intussen verzocht de burgemeester van Goudswaard Zondag telefonisch om een kipkar met wit zand. Ook daarvoor is ge zorgd en ook die ging vanmorgen naar Goudswaard toe. Het evacuatiecentrum kon gesloten blijven: de „Beurswinkel", waar Zaterdag nog vele evacué's waren geholpen, bleef Zondag eveneens dicht. Naar Goudswaard vertrokken vanmorgen sproeiwagens voor de drinkwatervoorzie ning. terwijl de boot van de Havendienst nog kleding, schoeisel en dekens meenam. Tien roeiboten werden op sleeptouw mee genomen. Veel nood valt er te lenigen (Van een speciale verslaggever). De Pionier I, een boot, welwillend afgestaan door de directie van de B.P.M., zette Zaterdagmorgen koers naar Goudswaard, de gemeente, door Schiedam geadopteerd. Zij voer onder de Schiedamse en de Rode Kruisvlag. Aan boord bevonden zich de burge meester. mr J. W. Peek, de wethouders, de heren H. Sabel, mr P. van Bochove en H. v. d. Kraan, de voorzitter van het Rode Kruis in Schiedam, dr J. A. H. v. d. Berg, de colonne commandant, dr A. Q. C. Klomp, mr H. Melchcrs. bestuurslid van het Rode Kruis, de havenmeester, de heer Van Rheenen en enkele journalisten. Het doel was in Goudswaard te onderzoeken, op welke wijze Schiedam daar hulp zou kunnen bieden. Het schip werd begeleid door een boot van de Havendienst, die als loods dienst deed. Immers, deze boot was reeds talrijke malen naar Goudswaard gevaren om daar hulp te verlener, en goederen aan te voeren. De tocht leidde door de Maas, de oude Maas, het Spui en het Haringvliet. Leden van het gezelschap, die de warme salon een ogenblik verlieten om in de ijzige koude op het dek een blik te werpen op het landschap, dat door de ramp zozeer had geleden, namen met afschuw de verschrikkingen in zich op, die zich ontrolden aan hun oog: ondergelopen polders, dijkdoorbraken, geheel en gedeeltelijk vernielde huizen, boerderijen, door water omringde huizen, boerderijen: kadaversZjj zagen, hoe opruimingsploegen de kadavers bijeen brachten en afvoeren. Vliegtuigen scheerden laag over het getroffen gebied; de „Piet Hein", het als hospitaalschip ingericht jacht van de Koninklijke familie, passeerde de Pionier, weer op weg naar het rampzalige Zuiden. de burgemeester, dat wordt verwacht, dat zijn gemeente over een week of zes geheel droog zal zijn. De eerste taak is, de be- j staande dijken, die het hebben gehouden, te versterken opdat de gemeente niet nog ver- der onder water komt en daarna pas zullen de gaten worden gedicht. Dat karwei zal i nog wel tot het najaar zo niet langer duren. Burgemeester- Van Dijck had bericht ont vangen. dat het dichten van de negen gaten in de dijk van zijn gemeente reeds was aan besteed. Een derde deel van de gemeente staat onder water en in dat deel liggen ook vele bezittingen vanhet Weeshuis der Hervormden te Schiedam. Op die tocht door erdronken" Goudswaard zagen wij, hoe zeer woningen en huisraad hebben geleden, kwamen wij wel heel diep onder de indruk van de sporen, die de ramp heeft achter laten en kwamen wij tot de overtuiging, dat Schiedam een prachtige taak heeft te ver vullen door hier hulp te bieden en de nood te helpen lenigen. Dat onze burgerlij leeft in het diepe besef, dat hier gedaan moet wor den wat mogelijk is, daarvan liggen de be wijzen opgestapeld. Daarover schrijven wij elders. Op een wandeling door „droog" Gouds waard werd onze aandacht getrokken door een papiertje tegen de ruit van: Het wapen van Goudswaard. Daarop stond: „Klompen en laarzen uittrekken". Wij gingen er bin nen. Een klein gedeelte was afgeschoten. Daar had de kapper zijn bivak opgeslagen- In de gelagkamer zaten velen geschaard rond een tafel. Zij waren aan de maaltijd. De waardin verzorgt met enkele vrouwen de dagelijkse pot en de mensen, die thuis met kunnen koken of die geen woning meer hebben, komen daar hun maaltijden ge bruiken. De maaltijd was geëindigd. En daar klonk de heldere stem van een kind. dat voorging in gebedUw wil geschiedeEn ver los ons van het kwade Hier zat een bevolking, die, hoe hard het lot ook toeslaat, zich deemoedig buigt voor God en die in groot vertrouwen op Hem, geschraagd en gesterkt door het gebed, zich met noeste ijver zet aan het werk, dat de hand vindt te doen. Omdat elk werk Gods werk is, omdat alles, wat er gebeurt, Gods wil is. Ook al begrijpen wij het vaak niet. (Van onze verslaggevers) Zaterdag tyeeft de ganse bevolking van onze stad zijn offer kunnen brengen. Meer dan vijfhonderd collectanten doorkruisten de stadduwden iedereen de collecte bussen onder de neus en geen mens was er geborendie niet een bijdrage gaf ten behoeve van het Rampenfonds, dat financiële steun zal verlenen aan hen, die slachtoffer zijn van de grootste ramp, die ons land ooit heeft getroffen. Een onzer verslaggevers bezocht met het Gemeentebestuur Goudswaard, de door Schiedam geadopteerde gemeente en kon zich daar persoonlijk op de hoogte stellen van het leed, dat wordt geleden, van de vernielingen, die daar zijn aangericht. Met trots kan er van worden gewaagd, dat de daadwerkelijke hulpverlening door Schie dam met kracht ter hand is genomen, ook op Zondag. Het Rode Kruis bleef actief en de Politie Hulpverlening, die nu geheel door de Schiedamse Gemeenschap is overgenomen, besloot zijn actie Zaterdag door nog een grote hoeveelheid kleding op te halen. Er kwamen geen evacué's en het Centraal Vrouwen Comité kreeg rust. Ook Zondag zat men in Schiedam niet stilhetgeen mag blijken uit wat hier onder volgt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2