MtentM PLAMINGO EILAND Joodse functionarissen in Hongarije gearresteerd Radioprogramma voor morgen Franse voorstellen tot aanvulling van Europees defensie verdrag Koning Boudewijn breekt zijn yaeantie af Zevende vloot gereed voor actie Verdedigings verdrag op komst tussen Griekenland, Joego-Slavië en Turkije Maximumprijzen voor kolen en ijzerschroot Houding van de A. V.R.O. dreigde hulpverlening te belemmeren Aan onze defensie wordt niet getornd Ons Land en de Wereld in 2 MINUTEN Hyena's in de val i- door DOROTHY OUENTIN EERSTE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1952 Zuiveringswoede achter het ijzeren gordijn Hongaarse kranten te Wenen ontvangen, bevatten berichten over de arrestatie van de minister van justitie, Gvula Decsi. De bladen zeggen niets over de redenen van de arrestatie. Men wijst er op, dat de gearresteerde van Joodse afkomst is. Hij was kolonel bij de Hongaarse geheime politie. Decsi ondervroeg o.a. kardinaal Mindszenty en de Amerikaanse zakenman Vogeler en diens Britse collega Edgar Saunders. De laatste is nog in een gevangenis te Boedapest. Vogeler werd later vrijgelaten. M.V.D. gearresteerd, verdacht van het hel pen van Oost-Duitsers op de vlucht naar het Westen. Tezelfder tijd heeft de Russi sche controlecommissie haar toezicht op de grenswacht versterkt, aldus het blad. Oostduitse grenswacht onder curatele Voorts zou generaal-majoor Peter Gabor, hoofd van de communistische geheime poli tie, gearresteerd zyn. Ook Gabor is van Joodse afkomst. Zijn opvolger zou zijn ge neraal-majoor Laszlo Piros, tot dusver hoofd van de Hongaarse grenswacht. Verder zou Zoltan Vas niet langer meer hoofd van het Hongaarse planbureau zijn. Vas is even eens van Joodse afkomst. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer arrestaties gewaagd, o.m. van professor Benedek, die bekend is als de beste Hongaarse zenuwarts. Benedek was verbonden aan een ziekenhuis van de „Joint'' in Boedapest. Verder zou de Joodse directeur van de Hongaarse radio. Szirmay, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van premier Rakosi. Erik Molnar, eveneens een Jood. en oud minister van buitenlandse zaken, zou sinds een maand niet meer zijn gezien. Ten slotte zou een medewerker van Gabor enkele da gen geleden gearresteerd zijn. Het politieke comité van de Oostduitse liberaal-democratische partij heeft beslo ten onmiddellijk zuiveringscommissies in te stellen voor de partijleiding en de afdelin gen. Het grootste deel van de zuivering zou voor het midden van dit jaar voltooid moeten zijn. Volgens de Neue Zeitung, het blad van de Amerikaanse hoge-commissie in Duitsland, zijn enkele dagen geleden 24 officieren van de Oostduitse grenswacht door de Russische Gromyko betuigt deelneming Andrei Gromyko, de Sowj et-Russische ambassadeur in Engeland, heeft zich Zater dagochtend naar het Britse ministerie van buitenlandse zaken begeven om de deel neming van zijn regering met de overstro mingsramp in Engeland te betuigen. Zaterdagavond was het aantal slachtoffers van de overstromingen in Engeland gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Lon den ingestelde rampenfonds had Zaterdag avond 125.000 pond sterling bijeen. DINSDAG^ 10 FEBRUARI 1953. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.00 Schoolradio; 13.00 Orgelspel; 13.25 Voor de arbeiders; 13.55 Weerberichten; 14.00 Nieuws: 14.10 Discussie over actuele vraagstuk ken; 14.55 Intermezzo; 15.00 Schoolradio; 16.00 Vespers-, 16.45 Causerie-, 17.00 BBC Midland Light Óreh.- 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerberichten; 19.00 Nieuws; 19.15 Sport; 19.20 Anecdotes en muz.; 20.00 Gevar. progr.; 20.30 Pianorecital; 20.45 Causerie; 21.45 Klankbeeld: 22.00 Nieuws. 22.15 Wereldbeschouwing: 22.30 Gevar. progr.; 23.00 Discussie; 23.30 Koorzang; 23.45 Parlementsoverzicht; 24.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12.00 Mrs Dale's dagboek; 12.15 Dansmuz.; 13.00 Parlementsoverzicht; 13.15 Vragenbeant- woording; 13.45 BBC Welsh Orch.; 14.45 Voor de kleuters; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gevar. muz.; 16.30 Orgelspel; 16.45 Lichte muz,: 17.15 Mrs Dale's dagboek: 17.30 Concertork 18.00 Militair ork.- 18.30 Verzoekprogr 19.15 Voor de jeugd; 19.4.5 Hoorspel; 20.00 Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20,30 Hoorspel met muz.; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Hoorspel met muz.; 23.00 Nieuws; 23 15 Actualiteiten; 23.20 Lichte muz,; 0.05 Voordracht; 0.20 Casino ork.; 0.56 Nieuws. B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws en boeken en schrijvers (op 224 en 49 m.). Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 meter. 12.00 Omroepork.; 13.00 Nieuws: 13.25 Om. roepork.; 15.50 Lichte muziek; 16.10 Kamermu ziek: 17.00 Nieuws- 17.45 Lichle muz.; 19.00 Nieuws. 20.05 Lichte mu/..; 20.30 Klankbeeld; 21.45 Nieuws: 22.10 Jazzmuz,; 23.00 Dansmuz 23.40 Gevar. muz,; 24.00 Nieuws, 0.30 Pianotrio. Frankrltk, Nationaal Programma, 347 meter. 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Pianorecital; 14.00 Nieuws; ,14.05 Viool recital; 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.00 Semt-klass, muz.; 20.00 Kamermuz.- 22.20 Hoorspel; 23.20 Gr.pl.; 23.45 Nieuws. Brussel, 324 meter. 11.45 Gr.pl.: 12.30 Weerberichten; 12 34 Vlaam se liederen (om 12.50 koersen); 13.00 Nieuws; 13.20 Gr.pl 14.00 Schoolradio- 15.30 Gr.pl.; 17 00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gr.pl.17.50 Boekbespreking; 18.00 Jeugd en muz.; 18.30 Voor de soldaten- 19.00 Nieuws-, 19.40 Gr.p! 19,50 Causerie: 20,00 Omroepork.; 20.52 Gr.pl.. 21.00 Wat is dal?; 21.30 Omroep orkest; 22,00 Nieuws-, 22.15 Lichte muz.; 22.45 Gr.pl.; 22.55 Nieuws. Brussel. 484 meter. 12.05 Omroepork.; 13.00 Nieuws; 13,10 Gr.pl.; 14.30 Electr. orgelspel; 15.00 Gr.pl.; 16.00 Lichte muz.- 17.00 Nieuws; 17.15 Gr.pl.; 17,30 Kamer muz.; 18.30 Gr.pl.; 19.45 Nieuws; 20.00 Cavallc- rla Rlsticana, opera (gr.pl.); 21.30 Gr.pl., 22.00 Nieuws; 22.10 Omroepork.; 22.50 Nieuws," Premier Sjervenkof heeft de Bulgaarse raad van het vaderlandse front (parlement) meegedeeld, dat de personen in verantwoor delijke posities, die twijfelen aan de toe komst van het land, moeten worden ver vangen door „militante personen die strij den voor de overwinning van onze zaak." Advertentie Keeled? I Slerk help Zeldzame snoek gevangen Onlangs is in diep kustwater bij Port Eli zabeth een bijzondere snoek gevangen, de derde vangst van dit soort, voorzover be kend. De vorige twee exemplaren zijn in 1928 en 1937 nabij Durban en Oost-Londen uit de Indische Oceaan opgehaald. Dit soort snoek, officieel „Marly's snoek" geheten, bezit twee zijdestrepen in plaats van één, kenmerkt zich door een donkere kleur en heeft scherpe tanden in de bovenkaak. De directeur van het museum te Port Elizabeth is van mening dat deze soort waarschijnlijk in groten getale aan de Zuidafrikaanse kust voorkomt. Het feit dat de snoek in diep water leeft is oorzaak van de betrekkelijke onbekendheid van de soort. O.m. uitgebreider Britse garanties De Franse premier. Mayer, en zjjn minis ter van buitenlandse zaken, Bidault, zullen Engeland verzoeken tot vyftig jaar zijn garantie te verlengen, volgens welke het gewapende hulp zal verlenen aan ieder land van de Europese Defensiegemeenschap, dat in Europa aangevallen zou worden. De garantie werd in Mei 1952 aan de landen van de E.D.G, gegeven voor de duur van het Atlantische Pact, hetgeen neerkwam op een periode van 17 jaar. De Fransen wensen een verlenging tot de periode van de geldig heid van het E.D.G.-verdrag, dat het vorige jaar gesloten werd. Het Franse voorstel, zo gaat de corres pondent verder, heeft ten doel Groot-Brit- tannië nauwer te verbinden met het E.D.G.- verdrag, dat reeds bijna negen maanden op ratificatie door het Franse parlement wacht en waartegen zich nog vele afgevaardigden verzetten. De Franse regering poogt tegemoet te komen aan de critici, die niet wensen, dat Frankrijk aan zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit over zijn gewapende macht inboet. Zaterdag heeft het Franse kabinet negen „aanvullende protocollen" goedgekeurd, die het binnenkort aan de vijf andere onder tekenaars hoopt voor te leggen. Een dezer protocollen houdt in, dat Frankrijk onder bepaalde omstandigheden divisies aan het Europese leger kan onttrekken, indien het strijdkrachten overzee nodig heeft. Voorts wenst Frankrijk grotere vrijheid bij de opstelling van bewapeningsprogram ma's overzee en een ander protocol houdt staande, dat promotie van Franse offi cieren slechts in de competentie van Frankrijk ligt. Geen der protocollen heeft echter betrekking ou het verzoek van Engeland tot verlenging van genoemde garantie. Gevaar van België nog niet geweken Koning Boudewijn van België is gisteren te Brussel teruggekeerd van een kort ver blijf aan dc Franse Rivièra. In Belgische bladen was criliek geleverd op het feit. dat de koning naar de Rivicra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de overstro mingen. De Belgische prinses Josephine-Charlotte heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in België. Een ka tholieke krant te Antwerpen, het Handels blad, heeft Vrijdag de prinses gecritiseerd omdat zij niet een deel van het bedrag, dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag heeft het koninklijk huis China „vredelievend, maar paraat" In een bekendmaking van het Amerikaan se marine-hoofdkwartier te Tokio is ver klaard, dat de Amerikaanse zevende vloot „gereed is voor verdere opdrachten, die kunnen voortvloeien uit wijzigingen in het beleid in het Verre Oosten". Generaal Olm- slead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft Zaterdag de grootste mi litaire manoeuvres, die ooit door de Chinese nationalisten op Formosa gehouden zyn, bij gewoond. De politieke raadgevende conferentie van communistisch China heeft het politieke verslag van de vice-voorzitter Tsjou-En-Lai, goedgekeurd. In dil rapport staat onder meer, dat de landsverdediging moet worden versterkt om „de Amerikaanse agressie" in Korea te weerstaan. Voorts moet China zo veel mogelijk van de Sowjet-Unie trachten te leren. De bureaucratie moet worden be streden. Het Chinese persbureau maakt mel ding van wat men noemt een belangrijke verklaring van voorzitter Mao Tse-Toeng. Hij zei, dat China de oorlog in Korea on middellijk wil staken en de hangende kwes ties later wil regelen, maar dat de Amerika nen dit niet willen. „Goed", aldus Mao, „dan vechten we door, zolang de Amerika nen willen". Fdon in Anril naai* De Griekse minister van buitenlandse za- L/UC11 III rïpi II lldcti ^en heeft op een persconferentie te Bel- i -I -i rp I grado verklaard, dat Griekenland, Joego- iFnekenlana en lurklie Slavië en Turkije in de naaste toekomst een formele verdedigingsovereenkomst zullen Zaterdag is in Belgrado een gemeenschap- tekenen, peljjk Joegoslavisch-Grieks communiqué De Britse minister van buitenlandse za- gepubliceerd, dat betrekking heeft op dc on- ken, Eden, zal van 13 tot 16 April een be- langs gevoerde besprekingen tussen de brengen aan Athene, aldus beeft het K.S.G. MORGEN IN W ERKING De raadgevende commissie van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap heeft aan- I Griekse minister van buitenlandse zaken bevolen, dat er, wanneer de gemeenschap- president Tito. Volgens het communiqué pelijke markt Dinsdag in werking treedt, werd „een volledige gelijkheid van stand maximumprijzen voor kolen en ijzerschroot ,iunt verkregen, in het bijzonder op het ge- zullen gaan gelden. De gemeenschappelijke biftd van de wederzijdse verdediging". w markt, welke do landen België, Neder- -• ■and, Luxemburg, Frankrijk, Italië en "et communique zegt verder, dat „door West-Duitsland zai gaan omvatten, zal Me, gelijkheid van gezichtspunten, die ook voorlopig beperkt blijven tot kolen, ijzer- tijdens de onlangs gevoerde besprekingen schroot en ijzererts, Twee maanden later zal van Griekenland, Joego-Slavië en Turkije tot zij ook voor staal gelden. uitdrukking werd gebracht, het mogelijk was De raadgevende commissie, bestaande uit' f worden verdere samenwerking tussen de vertegenwoordigers van industriëlen, vak- i drle te overwegen. Hiertoe zullen j Foster Dulles aan de pers meegedeeld, dut Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Eden zal tevens in April be sprekingen voeren met de Turkse regering. verenigingen en verbruikers, was van me- I spoedig besprekingen beginnen, ning, dat er geen aanleiding bestond voor militaire aard. Het communique bevat de maximumprijzen voor ijzererts. Het hoge gezagsorgaan zou heden zijn be sluit omtrent de maximumprijzen bekend maken. mededeling, dat de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken een uitnodiging van zijn Griekse ambtgenoot voor een bezoek aan Athene heeft aangenomen. CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR 2001-2 Terwijl Rick daar boven op de heuvel toekeek, kwam Bunkie's hoofd proes tend uit de sneeuwhoop tevoorschijnHij had een muts van sneeuw op en z'n oogjes zaten ook al vol. En dat was zo'n raar gezicht, dat Rick en de andere jongens het uitschaterden! Die rare Bunkie ookwat kwam hij daar nu beduusd en helemaal met sneeuw beplakt overeind krabbelen! Maar Bunkie lachte zelf ook om het hardst mee, toen hij wat van de schrik bekomen was en met de slee weer naar boven was gekomen. Ging je wormen zoeken onder de sneeuw, Bunkie? lachte Rick plagend. Welnee, grinnikte Bunkie terug. Ik zag 'n grote ijsbeer aankomen, en toen maakte ik natuurlijk gauw, dat ik onder de sneeuw kwam! Zit je nog helemaal goed in elkaar? informeerde Rick. Geen armen of benen los geraakt of verloren? Nee, ik heb alles nog! lachte Bunkie opgeruimd. Schiet op, Rick, het is jouw beurt weer! Rick ging op de slee liggen. Maar ik voel niks voor zo'n rare duik als jij maakle! zei hij. Ik zorg wel, dat ik op de slee blijf! Nou, durf eens rechtop te gaan zitten! zei Bunkie. Ik kijk wel uit! lachte Rick, Dulles voorzitter van liet Amerikaanse hulpcomité Bij zijn aankomst in België heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, hij door president Eisenhower is benoemd tot voorzitter van het Amerikaanse comité voor hulp aan de door de overstroming geteisterde landen Nederland, Enge land en België. De 35.000 er uit In de 518e Staatsloterij is vanochtend in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prijs gevallen van 35.000. bekend gemaakt, dat zij dit nu heeft ge daan en voorts, dat koning Boudewijn en zijn vader, ex-koning Leopold, samen 500.000 francs aan het Nationaal Rampenfonds heb ben geschonken, 's Konings grootmoeder gaf 100.000 francs. Volgens de door het Belgisch leger ver strekte inlichtingen, is in de provincie Ant werpen de situatie nog steeds ernstig. De werken aan de grote bres te Zandvliet vor deren moeilijk. Te Lillo is het dijkgat aan de binnenzijde gedicht en wordt er nog steeds gepompt. Te Schelle is de grote bres thans dicht. Te Zennegat werd het grote gat van 70 meter tijdens de nacht gedicht. Te Walem is er nog steeds gevaar bij de grote bres. De autoriteiten zijn van oordeel, dat de toestand te Bornem nog steeds hachelijk is, aange zien het gat nog niet is gedicht. Geallieerd offensief in Korea op til? De nieuwe bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens welingelichte militaire kringen te Seoel laten doorschemeren, dat zijn troepen spoedig ten Noorden van de huidige frontlinie in Korea zouden kunnen' opereren. Twee dagen geleden deelde gene raal Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het Noorden". Sinds dien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op een op handen zijnd offensief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het achtste leger op zich. Kruiswoord-puzzle Horizontaal: 1. Voegwqord, 3. Rivier in Spanje. 7. Meisjesnaam. 9, Boom. 11. Sociëteit (afk. Fr.). 12. Zoon van Jacob. 14. Dorpje in Gelderland op de Veluwe. 16. Gebod. 18. Gind se. 20. Bijnaam van Ezau. 22. Water in Fries land. 23. Meisjesnaam, 25. De nationale drank in Japan. 27. Kikkereieren. 29. Schuurmiddel. 30. Stad in Italië. 32. Ongegist druivensap, 33. Welaan. Verticaal: 2. Modepop. 3, Voegwoord. 4. Pa troon. 5. Lied. 6. Voorzetsel. 8. Ontkenning. 10. Dus (Lat.), 11. Overlevering. 13. Loot van een plani, 15. Kenteken. 17. Maatschappelijke be trekking. 19. Droogoven. 21. Ingewand. 24. Uit of betreffende Ierland. 26. Oude vochtmaat. 28. Jongensnaam (afk.). 29. Bijwoord, 31. Jongens naam (afk.). Oplossing vorige puzzle. 1 Endemisch. 2. Zendeling- 3. Grendelen. 4. Tegendeel. 5. Bestendig. 6. Merendeel. 7. Been deren. 8. Venduhuis. 9. Endelings. COMMENTAAR VAN INSIDERS: „Misplaatst gevoel van prestige (Van onze correspondent in Den Haag) De tegenspraak van de heer G. de Clercq, Donderdagavond voor de A.V.R.O.-micro foon afgelegd, gevolgd door een verklaring van het bestuur van de A.V.R.O. met be trekking tot de van deze omroepvereniging gevorderde zendtyd, behoeft wel enige na dere opheldering. Onmiddellijk nadat de berichtendienst bij Dc Amerikaanse radio heeft een nieuw programma, dat wekelijks een diplomatieke vertegenwoordiger in Washington voor de microfoon zal brengen. Als eerste Euro pese ambassadeur in dit programma, dat „Het verhaal van Europa" heet, sprak onze ambassadeur J. H. van Royen, die verklaar de, dat Nederland beslist niet van plan is, nu het door de overstroming is getroffen, zijn defensieprogramma te beperken. Het zal veel energie kosten om de ver woeste huizen weer op te bouwen, „Ge kunt er echter verzekerd van zijn, dat wij ons best zullen doen en dat ons volk als altijd zal werken en werkelijk zijn schou ders onder de last zal zetten". Op de vraag, of Nederland zijn economische stabiliteit zal kunnen herwinnen, ondanks de jongste ramp, antwoordde de heer Van Royen: „Ik vertrouw er op. Maar het moet worden toe gegeven, dat het een ernstige slag is ge weest en dat hij onze export zal besnoeien en noodzakelijkerwijze onze handelsbalans met andere landen zal verstoren. Eén ding is gelukkig: onze industriële productie is niet geschaad". Kort Journaal Binnenland De vorige burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, de heer J, Gotwaldt. thans burge meester van Etten, is lijdelijk belast met het burgemeesterschap van Hoge en Lage Zwaluwe zolang de noodtoestand duurt. Hoge en Lage Zwaluwe had namelijk nog geen nieuwe bur gemeester. De verzorgden van de stichting 1940—1945 uit de noodgebieden wordt verzocht zo spoedig mogelijk hun nieuw adres mede te delen aan het hoofdbureau van de Stichting 19401945, Herengracht 527 te Amsterdam, tel. 35280. op dat. voor tijdige betaling kan worden zorgge dragen- het verdient aanbeveling, het vroegere adres ook te vermelden. Buitenland Communisten niet gewenst. De centrale commissie van de Israëlische vakbond, de Histadruth", heeft besloten haar communis tische afdeling op te heffen en alle leden uit de bestuursorganen van de organisatie te sto ten. Het. besluit van de commissie moet nog door het congres van de vakverenigingen goedgekeurd worden. De communistische par tij wordt anti-Zionistisch genoemd. Een kwastgat of naad? Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR HOUT In het Franse ministerie van buitenlandse zaken zullen Maandag de besprekingen tussen Frankrijk en het Saargebied over een herzie ning van de FransSaarlandse conventies be ginnen. Verwacht wordt, dat de besprekingen tot resultaat zullen hebben, dat. Frankrijk zijn zeggenschap jn de economie en het bestuur Bravo bli Stalin. In de Sowjel-pers Is grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat maarschalk Stalin Zaterdag heeft gehad met de nieuwe Argentijnse ambassadeur, Bravo. Bravo verklaarde Stalin te hebben meege deeld, dat president Perón nauwere economi sche betrekkingen met de Sowjet-Unie wenst. Frans vliegtuig verongelukt. Bij Eysines in Zuid-West-Frankrijk is Zaterdagochtend een Skymaster van de Franse maatschappij „Union Auro Maritime de Transport" neergestort en In brand gevlogen Van de zeventien inzitten den zijn er vijf om het leven gekomen en tien gewond. Twee worden vermist, van Saarland zal beperken. Perzië drooggelegd. De „Madjlis" (de Per zische Tweede Kamer) heeft eenstemmig het wetsontwerp goedgekeurd, dat invoer, verkoop en verbruik van alcoholische dranken en opium verbiedt. De regering is een uitstel van zes maanden toegestaan voor afkondiging van deze wet. Dulles en Stassen terug naar de Ver. Staten. De Amerikaanse minister van buitenlandse za. ken Foster Dulles en het hoofd van het Ame rikaanse program voor wederzijdse beveiliging, Stassen. zijn gisteravond per vliegtuig uit Luxemburg naar Washington vertrokken. de Regerings Voorlichtings Dienst in Den Haag was gecentraliseerd, hebben zo zei men ons in bevoegde kring N.C.R.V., V.A.R.A, en K.R O. uit eigen beweging om roepers ter beschikking van deze berichten dienst naar Den Haag gezonden. Op dezelf de manier werd ook de reportage vanwege de omroep in gezamenlijk overleg „ge poold". De A.V.R.O., tot deze samenwerking uitgenodigd, heeft bij monde van de heer De Clercq, geweigerd aan deze combinatie mee te doen. De A.V.R.O. heeft Zondag een eigen be richtendienst geïmproviseerd en de voor zitter van de A.V.R.O. was van oordeel, dat deze vorm van berichtenuitzending ge handhaafd zou kunnen blijven. De A.V.R.O, aldus de opvatting van de heer De Clercq. wil baas in eigen huis blijven en wil zelf de verantwoordelijkheid dragen voor de be richten. welke in de haar toegewezen zend tijd worden omgeroepen. Deze opvatting werd ingegeven door critiek op enkele ha- stroom van mededelingen, welke bij R.V.D. binnenkwamen, nauwelijks kan ver bazen, oldus deze bevoegde kringen. De berichten, die reeds door de censuur bij de R.V.D. waren geschift, zouden nu ook nog eens de censuur van de A.V.R.O. moe ten passeren. De vertragingen, welke daar door, en door hel onnodige getelefoneer over al of niet. beschikbaar geven van zend tijd zouden zjin ontstaan, zouden het hulp- ve.rleningswcrk waarbij het immers ging om vragen van leven of doorl ernstig be lemmeren. Het is om deze reden, dat de re geringscommissaris voor het radio-wezen zendtijd van de A.V.R.O. ten behoeve van de berichtendienst heeft gevorderd. „De samenwerking met. de A.V.R.O. heeft zeer veel te wensen overgelaten." zo zei men ons. Dat de A.V.R.O.-voorzittér ten slotte heeft toegegeven doet niets af aan het btreurenswaardige feit, dal. op een ogen blik van nationale inspanning misplaatst gevoel van prestige tot een zo schamele demonstratie aanleiding heeft gegeven. Drie plunderaars in arrest De Dordtse politie heeft in het afgelopen weekeinde een meer dan trieste buit ge maakt: drie jongemannen, die zich hebben schuldig gemaakt aan het zwaarste misdrijf dat in dc afgelopen weck kon worden be gaan; plundering. Twee van hen ontkennen, de derde heeft toegegeven. De 26-jarige Haagse bouwvakarbeider L. J. van D. kwam Zaterdagmiddag met de Schevcningse logger Anth. van Leeuwen hoek in Dordt aan. Hij bleek te beschikken over een gevarieerde hoeveelheid goederen, die hij voornamelijk bij het-Rode Kruis in Zierikzee had ontvreemd. Er waren ook dekens bij. Bovendien had hij nog anderen aangespoord dekens mee te nemen. De man heeft bekend en is op transport naar Den Haag gesteld. Zondag zijn nog twee plunderaars ge grepen, die samen met de Meeuw in de Kalkhaven arriveerden. Het waren de 24- jarige automonteur ,T. Th. F. uit Haalderen en de 23- jarige Nijmeegse bootwerker W. J J. Zij waren beiden in het bezit van een zak kleding en dekens en gingen van de boot regelrecht naar het station terwijl dé rest van de opvarenden naar school Müh- ring zouden worden gebracht, Men waar schuwde de politie, die het duo onmiddellijk arresteerde. F. had bovendien een kijker bij zich, die hij van de hals van een slachtoffer dat in het water bewusteloos ronddreef, moet hebben geroofd. Beiden zijn onmiddel lijk ter beschikking van de politie in Wil lemstad gesteld. Zij ontkennen. 5) Haar eenvoudige zwarte jurk met kanten kraagje deed haar donkere Zuidelijke schoonheid goed uitkomen. Toni had het gevoel, dat ze een toneelspeelster de rol van dienstmeisje zag spelen. Haar uniform was té onberispelijk, haar bewegingen tè volmaakt, haar uiterlijk tè aantrekkelijk, om haar werkelijk als een toegewijde die nares van een oude, grillige vrouw te kun nen zien. Juanita, bestel thee voor drie personen. En verzoek mijn neef even binnen te komen. Ja, mevrouw. Juanita boog het hoofd met een volmaakt gracieus gebaar. Ze keurde Toni thans geen enkele blik waardig, hoewel ze deze met grote afwijzende ogen opgenomen had bij het binnenlaten. Toni had de zonderlinge gewaarwording dat het Spaanse dienstmeis je haar om de een of andere reden als een vijandin beschouwde. Ze zal heel jaloers op je zijn, legde Olivia uit. Ze vindt natuurlijk, dat niemand beter door DOROTHY QUENTIN dan zij voor mij kan zorgen. Ze is een uit stekend dienstmeisje, maar ze heeft niet de minste hersens. De oude vrouw lachte even. Ik heb haar beloofd dat ze in mijn testament komt, ze krijgt een kleinigheid. Het is tegenwoordig heel moeilijk om per soneel aan je !:e binden. Zo'n kleine omko perij is heel nuttig. Juanita is dol op geld, ze houdt van mooie kleren en opschik, ze is even dom als ijdel. Waarom geeft u haar het geld nu niet dadelijk? vroeg Tini, O, dat zou alles bederven. Olivia leunde achterover en speelde met haar ringen. Het waren prachtige ringen, die, naar Toni schatte, een fortuin waard moesten zijn. Ze zou onmiddellijk naar Amerika ver trekken en voor mij verloren zijn. Boven dien amuseer ik me met hun spelletje Er glansde even iets in de donkere ogen, en Toni besefte, dat er nog een enorme energie en levenskracht in deze oude vrouw aanwezig was. Er zit iets fascinerends in, vervolgde de oude vrouw, om te zien, hoever mensen den ken te kunnen gaan Ze maakte de zin niet af, want de deur ging open en een jonge man kwam het vertrek binnen. Aha, daar is Nigel. Mijn oudste klein zoon, Toni en, erfgenaamBij deze laat ste aanduiding klonk haar stem weer scherp en onaangenaam. Mijn beste grootmama, u hebt het eeuwige leven. De lange, blonde man kuste de hand van zijn grootmoeder en wendde zich daarna tot Toni met een vaag glimlachje op zijn ge zicht, Alles aan Nigel Burden was lang en dun: zijn lichaam, zijn verzorgde handen, zijn hoofd en zijn voorhoofd. Zijn haar was zo lichtblond, dat het op zilver geleek, ter wijl zijn huid heel licht gebruind was, iets wat de kleur van zijn pak en overhemd nog extra deed uitkomen. Zijn kleren waren van de beste kleermaker, dat kon Toni met één oogopslag vaststellen. Ze moest even lachen bij de gedachte aan de slobberige pakken van haar vader en haar broer. Nigel's stem v/as vaag en klonk verveeld, hoewel hij tegenover zijn grootmoeder heel beleefd was. Er was iets katachtigs aan hem, vond Toni. Hij had een soort decadente elegance, terwijl zijn ogen op een koud en berekenend karakter wezen. Hoewel Toni niet de er varing van een oude vrouw als Olivia had, had ze door haar werk toch wel een helder inzicht in het menselijk karakter gekregen, en deze man wekte bij de eerste kennis making onmiddellijk wantrouwen in haar op. En opeens vond ze hem niet meer op een kat lijken, maar eerder op een slang, een koude, glibbergladde slangAls hij en Juanita voorbeelden waren van het soort mensen, dat op het eiland leefde, dan zat er toch misschien iets in de achterdocht van de oude vrouw. Ze voelde zich wonderlijk geïntrigeerd. Met een lome stem merkte Nigel op: Het is werkelijk tè dwaas! Grootmama, die een verpleegster gaat aanstellenl Ze is de gezondste van ons allemaal! Uw grootmoeder lijdt aan gewrichts- rheumatiek, zei Toni op vrij scherpe toon. Ze merkte niet, dat er een blik van vol doening in Olivia's ogen kwam, O, rheumatïek! Nigel maakte een af wijzend gebaar. Iedereen op het eiland heeft daar min of meer last van, en wordt desal niettemin stokoud! Juanita kwam binnen met een roltafel, waarop de thee geserveerd werd. Ze deed het geruisloos en volmaakt en verdween hierna weer. Nigel keek haar na en toen de deur gesloten was, zei hij langzaam: Jua nita zorgt toch prima voor u Grootmama! Toch wil ik een verpleegster hebben, antwoordde Olivia op agressieve toon. Mej. Martin gaat met ons mee naar Floriana. Enige ogenblikken tevoien zou Toni mis schien nog iets tegengeworpen hebben, maar nu zei ze niets. Ze wist niet of het verstandig was, maar opeens was ze er heel zeker van, dat ze Flamingo Eiland wilde leren kennen. Ze voelde zich als 't ware uitgedaagd. De ge varen, die om mevrouw Burden heen- zweefden en waarover deze haar verteld had. kon ze nog niet helemaal ernstig ne men; natuurlijk was er jaloezie en familie- gekibbel, wanneer Olivia werkelijk zo im mens rijk was. Maar dat iemand 't op haar leven gemunt zou hebben, leek haar be lachelijk. Het idee, dat ze zelf gevaar zou kunnen lopen kwam ook niet in haar op. Ze vond het niet aangenaam met de jaloe zie van iemand als Juanita te maken te zul len krijgen en met de eventuele tegenwer king van de familieleden, maar aan de andere kant wist ze, dat het haar altijd ge lukt was mensen voor zich te winnen. Na verloop van enige tijd zou haar dat ook ln dc Burdenfamilie wel gelukken. En ze zou alles in het werk stellen om Olivia's wens om haar tachtigste verjaardag te vieren, in vervulling te doen gaan. Het zou ten slotte ook de verpleegster in haar genoegdoening geven, als ze deze oude vrouw op de juiste wijze behandelde. De wil om te leven was in ieder geval nog in voldoende mate in Olivia aanwezig! Ik vind 't best, zei Nigel, terwijl hij een stuk cake nam. Ik wil juffrouw Martin he lemaal niet van een baantje beroven. Ik vind het alleen maar jammer, dat Groot mama zich nu opeens als een patiënt zal gaan beschouwen. Ze doet in haar rolstoel heel wat meer af dan wij te voet. Toni vond hem onuitstaanbaar. Ze was blij, dat. ze niet bij hem in dienst zou komen. Dank je wel, zei Olivia droog. Ik ben van plan heel veel in mijn rolstoel te blij ven afdoen. En tot Toni voegde ze eraan toe: Nigel had tweehonderd jaar geleden moeten leven aan het hof van een of andere grote koning. Hij heeft er op bestaan om mee naar Londen te gaan om nieuwe kleren te kopen, hoewel er in Floriana heus geen gelegenheid voor klerenpavades is. Ik ben meegegaan naar Londen om boodschappen voor u te doen, wierp haar kleinzoon tegen, en u bent het, die tweehon derd jaar geleden had moeten leven, u zoudt een eerste klas pionierster geweest zijn. Olivia keek hem afwijzend aan. Toni stond op en zette haar verpleegsterkapïe op. Ze merkte. dat de oude vrouw vermoeid raakte. Bovendien vond ze dergelijk gerede twist vrij vervelen. Je gaat met me mee, dat is dus afge sproken? (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2