i Boerenknecht wil vernielde Tessa Hoeve5' niet verlaten West-Schouwen droog maar geïsoleerd IJmuider kotter voorziet dit gebied van voedsel Nederlanders zaten naast hun radio met vinger aan telefoonschijf Regeling schadevergoeding watersnood Districts-bureaux geopend van de schade-enquête-commissies Moet Ueens horen! Geld en goederen blijven uit vele landen stromen AHöfeKS Offi KEELPIJN VICKS BONBONS erzin is groot NA ANGSTIGE NACHTEN EN DAGEN: ,.Ik kan niet weg, m 'n baas heeft alles verloren LAXEERAKKERTJES Maandag 9 Februari 1953 (Van een onzer redacteuren). MIDDELBURG, Zondagavond. In de geïsoleerde kop van Schouwen valt de situatie in vergelijking met de rest van dit eiland mee, al is het ook hier erg genoeg. De dorpskernen Burgh, Haamstede en Renesse lig gen hoog en zijn droog gebleven. De tien mensen, die in Burghsluispolder verdronken, zijn Woensdag gezamenlijk begraven op het kerkhof te Burgh. In de twee andere gemeenten zijn geen doden te betreuren en er wordt niemand vermist. De duinenrij van West-Schouwen heeft dit gebied voor erger behoed. De geruchten, dat de besvoners de duinen zouden zijn ingevlucht en in zomerhuisjes bivakkeerden, blijken geheel ongegrond. Hoewel dit gebied over land practisch niet, en over zee moeilijk bereikbaar is, blijkt het herstel hier al in volle gang. Vijftig dijk werkers uit Sliedrecht versterken het punt, waar de dijk bij de duinerij aansluit. Dat er geen gebrek heerst danken. Zierikzee tekent men in ijltempo de de bewoners niet in de laatste plaats plannen voor het eerste herstel. Inge- aan de bemanning van de kotter IJm. nieurs van Rijkswaterstaat winnen 213. Schipper Arie Prins draagt in I hier met de techniek heel langzaam deze verwarde dagen een stemmige terrein tegen de overmacht van het zwarte jas met panden. Dit voor een watre. De aandacht richt zich vooral zeeman nogal uitzonderlijke kleding- op de dijk tussen Scharendijke en stuk kreeg ho in Zierikzee. Van visser Brouwershaven en het meer dan een voor de kust van IJmuiden is hij nu kilometer brede gat bij Ouwerkerk. rondvarend kruidenier geworden. Iedere morgen.vertrekt hij uit Zierik- Drijvende haven gevraagd de bevoUdng hebbeii tfestela !e tussen Burghsluis en Wes- Het is een beroep met risico's, m.ar terschomccn zoals de burgemeesters lot nu toe is alles er gekomen. Eén BurSh' Haamstede en Renesse keer door de kotter glwoon ergens! "oegen. zal In overweging worden (Van een onzer verslaggevers) ..Het is in de afgelopen week vaak geweest, alsof een groot aantal Nederlanders, die brandden van verlangen iets te kunnen doen, naast de radio zaten met een vinger aan de telefoonschijf," meent de onder-direc teur van de Regeringsvoorlichtingsdienst in Den Haag, de heer G. v. d. Wiel. „Het is deze week ontelbaar vele malen gebeurd, dat wjj oproepen om een of ander materiaal, lieslaarzen, rubberhandschoenen, draglines, machine-onderdelen of radio-zenders die wij voor de microfoon van do berichtendienst hadden laten afroepen, vijf minuten later in dezelfde uit zending moesten intrekken, omdat wij intussen al een overstelpend aan bod hadden gekregen." „Vorige week Maandag voerde opbelde om te vragen, hoe het met de RVD een nieuwe telefoon-cen trale met tien lijnen in speciaal voor de berichtendienst. Het nieu we nummer werd in de berichten dienst bekend gemaakt. Twintig seconden later waren al die tien lijnen in gesprek". De RVD is se- haar man ging werd ook zij - haar ontsteltenis zonder manke ren naar de informatie-dienst van het Rode Kruis verwezen. Eerst dez. Zondag is er voor het eerst een betrekkelijke rust inge treden in het gebouw aan de Was- genomen. Het is hard nodig voor de afvoer van de ca. 5000 stuks vee en de aanvoer van materiaal. Er loopt nog wei een weg van Burgh naar Scharen dijke. maar die is kapot gereden en de haven van Scharendijke is boven dien overbelast. Met de Walrus gaan wij meteen door naar Wemeldinge op Zuid-Beve land, dat onder een dik pak sneeuw ligt. Wij zijn een uur later in Goes, waar nu weer alles rustig is. De dijk bij Kattendijke zal het vaarschijnlijk wel houden en dat be- 's-GRAVENHAGE. De directeur Beijerland, Hoekse Waard en Tienge- van het Commissariaat voor Oorlogs- meten; Dordrecht; rayon Eiland van schade maakt het volgende bekend: Dordrecht. Alblasserwaard en de ge- Met ingang van 7 Februari zijn dis- meente Zwijndrecht; Rotterdam tegen de dijk te zetten en een hache lijke tocht met voedsel en medicijnen te maken over dijken, die meer ga ten dan wegdekken hadden en voor een gedeelte overspoeld waren. Ook onbegonnen werk is noodzaak Wij varen ten Zuiden langs Schou wen. Op weg naar Burghsluis komen wij langs de zes brede openingen in de hoofddijk, waarvan vier in de ha venarm naar Zierikzee. Het gat vlak- tcrtcl„ uai bij de haven probeert men te dichten, i ^jed blijft Het is zeker twintig meter breed en alle moeite schijnt onbegonnen werk. pnr<.f ^orhnrd* do diil-on Plaatsen: Maar ook onbegonnen werk is in dit i u,4t oer luirui- uk uijneii Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws rampgebied noodzaak. 1 In een café in Goes staan twee Vlaanderen; Oostburg: rayon West- Dicht bij Burghsluis achter de bres j mannen rustig bekeken caramboles Zeeuws-Vlaanderen; Middelburg: bij Schalkhoek staat een boot met een 1 te maken op een smetteloos billardla- rayon Walcheren; Goes: rayon Noord dragline aan boord rechtop in het wa- ken, maar nog geen twintig kilometer en Zuid-Beveland: Tholen: rayon ter tegen een café, dat geheel over- verder werkt men in een sneeuwjacht Tholen en St. Philipsland (voorlopig spoeld is. De bemanning werd gered.op een bedreigde binnendijk bij Arne- gevestigd ten kantore van de S.E.C. De eigenaar van het café en zijn muiden. te Middelburg!Bergen op Zoom; vrouw verdronken. Drie dochters pro- I Het water is iets gezakt, de dijk voor de gemeenten; Ossendrecht. beerden naar de dijk te zwemmen, door zandzakken iets verhoogd, maar Woensdrecht, Bergen op Zoom, Hal- Twee kwamen er maar aan. het verschil blijft angstig klein. Het j steren; Steenbergen; gemeenten Nw. De landing in het haventje bij j is bitter koud en er zijn mistbanken Vossemeer. Steenbergen, Dinteloord, Burghsluis lukt. De IJm 213 gaat on- op de weg. „Die kou is goed," zegt de Fijnaart, Oud-Gastel; Zevenbergen: middellijk weer buiten de haven lig- chauffeur uit Middelburg, die net een gemeenten Willemstad. Klundert. Ze gen, die bij eb grotendeels droog valt. I lichtaggregaat gebracht heeft in venbergen. Standaardbuiten, Terheij- Met een vlet zullen de mensen die aan Kruiningen. „Daar worden de dijken den. Hoge- en Lage-Zwaluwe; Geer- wal blijven weer aan boord van de harder van." truidenberg: voor het rayon de Lang- kotter moeten komen. Iedereen spreekt in Zeeland over straat ten Oosten van Hoge- en Lage- Er is na leerzame ervaring een de giertij. die op 16 Februari komt. Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en schade is geleaen. handkar mee genomen om het voedsel Hoe zal de wind zijn? Wat doet het het Land van Heusden en Altena; Den i "et verdient aanbeveling met het en de medicijnen over de dijken naar I weer? Wij zijn er nog niet over uit- Briel: rayon Voorne-Putten en Rozen- "oen van aangifte te wachten totdat u®«jnui«« Goes buiten het rampge- tricts-bureaux van de schade-enquête i beursgebouw Coolsingel) rayon: IJs. commissies geopend in de volgende j sclmonde (met uitzondering van de gemeente Zwijndrecht), Krimpener- waard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg, Nieuwe Maas en Hollandse IJssel; Den Burg: rayon Texel (voorlopig ge vestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam, Keizersgracht 143). Deze districtsbureaux zullen over gaan tot registratie van de tengevol ge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrusting en voorraden, van grond, gewassen, levende have, land bouwwerktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux verkrijgbare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de De prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onver wacht een bezoek aan euacuatie- centra in de provincie Utrecht. De vierjarige tweeling Wijn en Nellie Schraver. zojuist uit Zie rikzee in De Bilt a'angekomen, waren blij verrast uit handen van de kroonprinses speelgoed te ontvangen. ("Eigen foto) lange series oproepen van de be richtendienst door de aether ge- klonken. Dag en nacht. Dat was 1 echter slechts een vijfde van wat I er werkelijk aan berichten is ver- I werkt. De meeste werden van de RVD uit per telefoon aan de daar voor in aanmerking komende over- I heiasdiensten of particulieren door- gegeven. Tallozen in Nederland belden op naar de RVD om te vra- gen of er berichten over hun fa- milïeleder. in de getroffen gebie- -Nieuwe Maoe-Maoe-mOOrd .den waren. Zij werden door de I telefonisten, afgestaan door andere NAIROBI. Leden van de Maoe- overheidsdiensten, KLM en BPM. Maoe hebben Zaterdagavond een verwezen naar de informatiedienst blanke bedrijfsleider op een boerderij I van het Rode Kruis. Toen de echt- bij Njeri. ten Noorden van Nairobi. genote van een der RVD-mensen. vermoord. De eigenaar van de boer- die al drie dagen onafgebroken derij werd gewond. voor de berichtendienst bezig was. den een week het centrum van de senaarse weg. berichtendienst Een soort bood- Zaterdagavond gaf de RVD om schappendienst. waar het zo druk 20.20 uur midden in een andere be was. dat sommigen er pas deze j richten-uitzending een spoedoencht Zondag tijd voor hun eerste war- naar Renesse, om de vuurtoren- me maaltijd sedert de dag van de wachten uit te nodigen zijn lichten ramp hadden. Onafgebroken heb- i aan te steken, in verband met een ben gedurende de eerste week de om half negen te verwachten Burgh te brengen. gen. Maar wij komen I gesproken als wij Middelburg binnen burg; Middelharnis: niet ver. In de dijk is een bres van j rijden. I Overflakkee; Oud-i zeker vijftig meter geslagen en per roeiboot aan een van oever tot oever gespannen staaldraad komen wij over, op de kracht van het instromende wa ter. Er staat water in de boot en de zware papieren zakken suiker en de pakken margarine mogen niet nat worden. Ook dat lukt. Aan de andere kant wacht een vrachtauto, die het voedsel overneemt. Om drie uur vertrekt de IJm 213 weer naar Zierikzee met nieuwe be stellingen, die Zondag zijn thuis be zorgd. De haan. die de bemanning DEN HAAG. De hulp uit het gulden. Ook een grote It all aai buitenland blijft stromen. Franse fabriek van medicijnen zendt even» TO„ bijdragen tot de geldinzameling va- geneesmiddelen drijvend stroo oppikte midden uit de riëren van honderd francs 1.—) J Vijftig buitenboord-motoren zijn Oosterschelde zal binnenkort in .tot negen millioen francs 90.000) *£7/? ™*r ISedert» nd. een cadeau IJmuiden het middelpunt van veel I Twintigduizend Franse gezinnen j Noo^weiren Zwedenen n et- wonderlijke verhalen zijn. j z.Un bereid Nederlandse kinderen i ne marken blijven grote hoeveelhe- Met een plan, opgemaakt door een i tijdelijk te huisvesten. I den kleren sturen, soldaat van de Nationale Reserve en I Wenen heeft zes ton textielgoederen De Liga van Rode Kruisverenigingen bekrachtigd door de drie hureemee<;. i naar Nederland gezonden. Rond I te Genève heeft uit 21 landen al 'ers in Hit vehieH L -500 000" al ingezameld. anderhalf millioen dollar ontvangen gegaan Athene heeft medicijnen. schoenen. Het Canadese Rode Kruis schenkt naar Zierikzee met de Walrus, die dekens, sigaretten en levensmiddelen bovendien vijftig motorbarkassen De naar Burghsluis kwam om te probe- komen per trein. Italiaanse regering schonk 200 mil- ren een Fins schip los te krijgen, dat gestuurd per vliegtuig. Meer goederen liocn lire 1.200.000.—j aan het Rode bij Burgh door de springvloed op het I L u x e_mb u r.« zond tot dusverre zes Kruis, strand is gezet. Bün Goeree en i men naar zijn woonplaats kan terug- Beljerland: rayon heren en de omvang van de schade '■kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maan den nadat het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan drinend behoefte hebben, kunnen door bovengenoemde bureaux vrij blijvende voorschotten beschikbaar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voorschotten kunnen zowel schrifte lijk als mondeling worden gericht tot het district-bureau, binnen welks leerzaam. Alles gaat veel te stroef. Niemand treedt onmiddellijk daad werkelijk op; alle macht schijnt ge concentreerd, hetgeen m.i. een grote fout is. Democratie houdt in, dat ieder naar zijn kwaliteiten zijn ver antwoording draagt. Men kan slechts gissen naar het aantal mensenlevens, dat onnodig verloren is gegaan. Ik geioof persoonlijk niet in een derde wereldoorlog, maar als dit er plaats zijn helpers een voorproefje van was. dan zou j moeten de slacht-1 er reden zijn de toekomst met be- Gebrekkige hulpverlening (1) Wanneer men kennis neemt van de radio- en persberichten wordt, men zeer geroerd door de geestdrift en de spontaneïteit van de hulpver lening :anderzijds is er echter reden tot ergernis over sommige nalatig heden van de overheid bij de red ding. Op de en te veel. elders rliegtuig-drcpping. Om 20.28 kwam reeds het antwoord van de radio amateur in Renesse dat de zaak voor elkaar was. De afgelopen week kwam er via het radioamateurnet in het holst van de nacht een nood kreet van het hospitaalschip Olten om een nieuwe klep-tuimelaar voor zijn onklaar geraakte (heel speciale» motor. Men heeft op de RVD toen eens moeizaam uitgedacht wie der gelijke zaxen wel kon hebben. Ten slotte belde men een directeur van een technisch bedrijf uit zijn bed. Een half uur later stond de man een machine in zijn eigen bedrijf ta slopen om de enige klep-tuimelaar die hij had beschikbaar te maken. Omdat hij niet wist of het een lin ker of een rechter moest zijn nam hij ze er allebei maar uit Per spe ciale koerier werden ze naar Val kenburg gebracht. Vandaar werden ze naar Woensdrecht overgevlogen, om daar in een helicopter te wor den gebracht. Anderhalf uur later meldde de Olten overgelukkig dat zij de zending had ontvangen en dat de onderdelen als op maat wa ren gesneden. „Wij hebben deze week een niet te tellen aantal mensen in het holst van de nacht uit hun bed gehaald. Maar niet één die zelfs maar kor zelig deed", zo besloot de heer v. d. Wiel zijn relaas. „Mouwen omhoog, ons land moet droog offers veel te lang wachten. Verder zorgdheid tegemoet te zien. „AAr nazenden v>ad. moeten. Het kom, voor. dat de men- Gebrekkige hulpverlening /0 i lenigen. Anderen stor.den te po- f pelen om ook iets te doen. Om al Het is goed geweest, dat Uw blad dat stuk bracht over het ontstellend wanbegrip bij enige hogere leiders. Het is mogelijk, dat. hierdoor hon derden ménsenlevens verloren zijn gegaan, die anders waren gered. Wat erwach- - rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen voorschotten zoveel mogelijk. In het de dijken. spoorwagons vol goederen van velerlei En nog meer hulp uit Italië. Za- Watflro/.hav>«roi,n„ii. I aard, terdagavond zijn 151 brandweerlieden Waterschapsgebouw Van uif Portugal zijn aangekomen nam- Nederland vertrokken om te hel- 10.000 dekens. 20.000 beddelakens, 2000 peir bij het dichten p&ar schoenen. 400.000 blikjes conserven. één ton levertraan. 5 ton koffie. 50 ton j rijst. 10 ton suiker. 10.000 pakjes vijgen en 34.000 flessen wijn. In Bandoeng is in vier dagen rond 80.000 bijeen gelegd voor huip aan de Nederlandse rampgebieden. De arbeiders van een Australi sche fabriek van montage-woningen staan een dag loon af. De Nederlandse gemeenschap in Bangkok heeft 3000 pond sterling 30.000.—) bijeen gelegd. Een Bremertse jeugdorganisatie zamelde enkele duizenden nieuwe de kens en handdoeken in. Een Amerikaanse fabriek van geneesmiddelen zal 50.000 ampullen pro- caine-penicilline sturen. Waarde 100.000 Advertentie l.M.) vandaag., morgen verkouden! Be scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van sen die hulp willen verlenen, een zeer groot aantal telefoonnummers krij gen opgegeven voor dezelfde lijnen waarvan wordt aangeraden, er geen gebruik van te maken, omdat ze overbelast zijn. Het stuk over de vliegbasis Woensdrecht was z®er leerzaam. Dit alles Is het gevolg van het- - - feit, dat de coördinatie niet is opge- j z°u van zulke leiders te dragen aan één man. een organisa- 1 ~>'i tor uit het bedrijfsleven, die zijn in structies naar alle kanten zonder ha peren kan geven .De doortastendheid van de burgemeester van Rijswijk heeft mijn volle instemming. Die man weet, wat handelen is. John, C. M. Dekkers Jr. Gebrekkige hulpverlening (2) Het is weer eens gebleken, hoe zeer de ambtelijke en militaire ap paraten met de handen in het haar zitten, wanneer op hen plotseling een beroep wordt gedaan. De erva ring van Woensdrecht is hoogst DEN HAAG Steeds weer doen zich, staaltjes voor van uiterst ver heugende offervaardigheid. Weer een korte bloemlezing uit de stroom van berichten: 6 emigranten, die op weg zijn naar Nieuw Zeeland 10-000 - aan de kapi tein gegeven om naar Nederland te stu ren. De bemanning (140 man), legde er nog 4500— bij. Zuidwolde (Dr offerde 50.425, per inwoner 7.10: Baarderadeel (Fr ruim 30.000.-. per inwoner 6.-: Lexmond (Z.H.) ruim 18.000 per inwoner 10.-: Huizen (N.H.) 58 838. per inwoner 4.70. Bij de stoomvaart maatschappij „Nederland" kwam van de bemanningen van negentien schepen de helft van haar vloot 28.968— binnen. De landbouwers in Ommen (O.) heb ben toegezegd 220.000 k.g. veevoer te zullen leveren voor het vee in het rampgebied Een technische groothandel in Win schoten schonk duizend zaklantaarnhul zen en 4000 batterijen In Nieuw Vennep INHI zal een hui zen-eigenaar volgende week twee wo ningen laten veilen. De gehele opbrengst is voor het Rampenfonds. Een veiling van schilderijen heeft Zaandam zamelde in de nacht 38 paar lieslaarzen in (Van onze correspondent) ZAANDAM. Zaterdagavond laat kwam het verzoek dertig paar lieslaarzen te leveren voor hulpco lonnes in het rampgebied. Met moeite konden langs normale weg zeven paar worden bijeengebracht. Dan maar een abnormale weg ge- kozen, moet burgemeester Thomas- Zaterdag in Maastricht 2000— opge- sen toen hebben gedacht. En zo bracht Slechts een zeer klein deei van j reed tegen het middernachtelijk uur door de verlaten Zaandamse straten een politie-auto met microfoon-in stallatie. Twee vrouwenstemmen klonken door de nachtelijke stilte, die van de burgemeestersvrouw en van de vrouw van een der wet houders. Binnen het uur waren uit enkele arbeiderswijken 38 paar lieslaarzen beschikbaar, die nog diezelfde nacht naar het opgegeven adres in het rampgebied werden getransporteerd. de opbrengst wordt dus veel groter. Bunschoten (U.) 57 610.-. per in woner 8. Met de KLM Constellation „Wal cheren" kwam Zondagmiddag op Schiphol een lading goederen aan. die in Indonesië werden verzameld tijdens de hulpactie voor de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. 55 (Van een onzer verslaggevers) Toen aan één zijde van de „Tessa Hoeve" de muren instortten onder het geweld van de vloedgolf zat de 57-jarige boerenknecht Piet Vos op het dak. De muren aan de andere zijde van deze boerderij op het kleine eilandje Tiengemeten hielden het en dat werd de redding van Piet Vos. Piet wil niet weg van Tiengemeten. Zijn patroon, de boer Oor Kooman, is met een ge broken been geëvacueerd cn ook diens beide kinderen, 12-jarige Anna en 7-jarige Rina, zijn met een bootje weggehaald. Piet Vos en de boerin Johanna Kooman voeren nu het „beheer" over de vernielde Tessa Hoeve. Een beheer, dat zich beperkt tot het melken van die ene overgebleven koe van de veestapel van twintig en tot het dwalen tussen de vernielde land bouwwerktuigen van de hoeve. Om hen heen springen de dieren, een hond en een paar katten. Polly de hond kwispelstaart als een razende en de katten houden niet op met kopjes geven. Het is alsof de dieren uiting wil len geven aan hun blijdschap, dat het gevaar is geweken. deze padvindsters en padvinders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje bij te dragen, zullen zij a.s. Zaterdag 14 Februari voor het Nationaal Rampenfonds ten minste één gulden gaan verdie nen. ten zijn in oorlogstijd? Zii beschik- Kabouters welpen, padvindsters. ken blijkbaar niet over een voldoend gidsen, verkenners, voortrekkers, juist inzicht en overzicht om snel pioniers, leidsters er leiders, zij hun conclusies te kunnen trekken; allen trekken er die dag op uit en op die wijze gaan goede kansen üm onder het motto „Mouwen om- veloren owe ïnna mn» Hmw' m hoog, ons land moet droog". K Stapert uniform allerlei werkjes te ver- I richten De Nederlandse padvindsters- raad en de Nederlandse Palvin- Door de radio hoorde ik gisteren, dersraad, die deze actie organise- dat geen gebruik zou worden ge- ren, wijzen er met nadruk op, dat De evacuatie Op de avond van de ramp deed kolkte het water over het land van Piet Vos in Zuid-Beijerland aan de overzijde van het „Vuile Gat" bood- I been gebroken. Pie' Vos w ist raad schappen voor de familie. Hij hoor- om zijn patroon te redden. Hij de de storm gieren en haastte zich startte een zware landbouwtractor, terug. „Ik was ongerust over m'n j die reeds gedeeltelijk in het water baas, want 't is een beste vent", I stond. De eerste poging mislukte, maakt van de aanbiedingen Friesland. Groningen en Drente om geëvacueerden uit de noodgebieden op te nemen. Ik vraag mij af: is dit een verstandig besluit? Het komt mij voor, dat de betrokkenen zich eerder op het platteland zullen thuisvoelen dan op een of andere étage in een grote stad. Dit geldt vooral voor hen, die vrij lang moeten blijven. H. Mink-Agricola. Grootscheepse militaire hulp. .ft over litaire hulp; laat ik U vertellen, dat in de Sijpesteijnkazevne te Utrecht al sedert Zondag een paar honderd man zitten te hunkeren om te mo gen helpen maar eenvoudig blijven waar ze zijn. Daarvoor zijn ze Zon dag in allerijl teruggekomen, daar voor worden ze uit bed getrommeld om phinjezak enz. in orde te ma ken! Nu worden ze zoetgehouden met exercities. Kunt U begrijpen geen enkele wijze en onder geen beding werkjes, die in ver band staan met de ramp. tegen be taling mogen worden uitgevoerd. Ook zij, die reeds rechtstreeks bij de hulpverlening zijn betrokken, mogen hun werk voor deze actie nier onderbreken. vertelt hij. Om negen uur liet hij zich door de veerman overzetten en ijlde naar de Tessa Hoeve. Vier mensen, twintig koeien en zever paarden, hiervoor achtte de boe renknecht zich verantwoordelijk. een tweede poging ging beter en de tractor begon te ronken. - - I De boer ging op de tractor zit- twintig koeien en zeven ten. zijn vrouw achter hem. Met zijn gezonde been bediende de boer het mechanisme. Zij reden beneden- - - IIITV inct.1t itucil uciituctt- Zyn patroon bleek ook al ongerust dijks door het Ziedende water en te zijn over de storm, doch voor- bekommerden zich er niet om, dat zag in de verste verte met, welke achter hen de dijk op een tweede plaats doorbrak. De tractor bleef ramp naderde. Met zijn knecht sprak hij af. dat deze de wekker op 2 uur Zou stellen. Dan zou men gaan kijken hoe het met de vloed stond. Men ging naar bed, doch Piet Vos sliep niet. Al voor tweeën was hij weer op en ging pools hoogte nemen. „Baas. we houden het niet", was zijn bescheid. Beslo ten werd de beide kinderen naar een op het meest Oostelijk gedeel te van het eiland gelegen boerderij te zenden, waar het hoger was, Ge kleed in hun Zondagse kleren en met andere kleren onder de arm gingen de 12-jarige Anna en de 7- jarige Rina in hun eentje de don kere dijk over. Zij bereikten vei lig de naburige boerderij. Om twintig minuten voor drie brak de dijk op het eerste punt en hond Polly op een losgeslagen deur drijven. Het dier jankte, toen hij zijn baas zag, stortte zich van de plank en zwom naar hem toe. Piet sloot het dier in zijn armen. Na tien uur was het water zover gezakt, dat hij er door kon waden. Het water kwam tot aan zijn hals. „Ik b°n maar klein van stuk", zegt de Tessa Hoeve. De boer had een Piet Vos. als om zich te veront schuldigen. Hij waadde naar de boerderij, waar de twintig anderen zaten te wachten. De Maandag daarop gooiden vol lof over de snelle en doeltvef- pakketten uit. Nederlandse mili tairen evacueerden later de gewon den en de kinderen. Iedereen is vol log over de snelle en doeltref fende eèrste hulpverlening. Piet Vos blijft op Tiengemeten. „Ik kan hier niet weg", zegt hij. „Er is zoveel te doen". Het graan is verloren, de bieten en aardappe len liggen overal verspreid en de Tessa Hoeve is een ruïne, waarin de dode koeien en varkens tussen een chaos van stro. landbouw werktuigen en machines liggen. Hij graaft door het stro en langs de machines eer. weg. waarover de kadavers door militairen of vrij willigers zullen worden vervoerd om snel te worden vernietigd. Hij laat ons een foto zien van de ge- evacueerde Kinderen, Hij sjouwt met ons door de ruïne van wat eens een welvarende hoeve is ge weest. Hij huilt, omdat z'n pas be ginnende baas zo'n beste vent is en nu bijna alles heeft verloren. Maar hij vermant zich en zegt- „We zijn gelukkig, want we hebben het leven gered en er is zoveel leed, waarbij ons leed in het niet zinkt." hoeve om te trachten de 20 koeien, het kostbare bezit van de pas be ginnende boer. te redden. De bees ten raakten vlak bij de hoeve ech ter in een kolkende stroom, die 2S Plf hóe" zTSSiTrjiSS;1 koeien verdronken, een koe wist j op onverklaarbare wijze de dood te ontkomen. Piet Vos kon het dak i van de Tessa Hoeve bereiken. Tien I uur heeft hij in een overall op dit dak gezeten. Hij hoorde de mu- j ren van een zijde van de hoeve j. ,Tron onder zich instorten en vertelde I TW^HprHaPmiHrtac ons geweten te hebben, dat dit de I ^,^er Donderdagmiddag. Het^is meest critieke minuten waren ge weest. Op dat ogenblik zag hij zijn Eigen lof Als Nederlander wil ik opkomen prachtig, dat de VARA, de KRO steken in de modder, doch de red dende boerderij was reeds dichtbij. Boer en boerin klauwden en vochten door water en modder en wisten de boerderij te bereiken. Twintig mensen hadden hier reeds redding gezocht. Zij troffen er hun beide kinderen en hoorden tevens, dat twee mensen van een andere boer derij waren verdronken bij hun poging het leven te redden. Op het dak van de Tessa Hoeve Piet Vos was e. intussen in geslaagd zeven paarden te redden. Hoe hij het klaarspeelde weet hij nog niet. Opnieuw ging hij terug naar de In dezelfde overall, waarin hij tien uur op hel dak van 'n boer derij zat. staat Piet Vos nu op de ingestorte muren uan de hoe ve en wijst de boerin, met wie hij nu samen het beheer over de ..Tessa Hoeve" voert, waar het best kan worden begonnen met de opruimingswerkzaamheden, „uw Juull,„a, die de eerste phase van het her- nood vertonen, stel inluiden. ENIGE MEDELEVENDEN. Advertentie l.M.) Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! I Zacht en toch snel werken en de NCRV de handen hebben in eengeslagen; en het doet pijnlijk aan. dat de AVRO roet in het eten gooit. De AVRO doet eigenlijk al les beter, mogen we de heer De Clercq geloven: nu, ik zou hem willen herinneren aan dat spreek woord. waarin iets wordt gezegd over eigen lof. Er zit inderdaad een luchtje aan de houding van deze omroepvereniging in de tijd, die voor alles eendracht vraagt. A. C. WIELING Snel recht U gaf een bericht over snel recht; ik vind de degradatie van de be trokken personen volkomen juist. Maar nu dat onbegrip in de hoog ste regionen van de militaire vlieg- dienst, zijn daar de schuldigen hun sterren en balken al kwijt? Derge lijke personen dienen toch geen ogenblik op verantwoordelijke pos ten gehandhaafd te worden! J. Th. DEKKER Toeslag op rookwaren Na de ontzettende ramp die het Zuid-Westen van ons land heeft getroffen worden allerwegen in binnen- en buitenland acties inge zet om de slachtoffers financiële hulp te bieden. Ondergetekenden menen dat met medewerking van de tabaksvei-werkende industrieën, door het rokende deel van het Ne derlandse volk een aanzienlijke bij drage ter leniging van de grote nood geleverd kan worden wanneer ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds de prijs van de tabaksartikelen met een gering be drag wordt verhoogd. Deze toeslag zou door een sluitzegel op de ver pakking kunnen worden aangege ven en kunnen bedragen 5 cent per 20 sigaretten, per 10 cigarillos en per 50 gram kerftabak en 1 cent per stuk voor sigaren. Op grond van de gegevens, die in de recente ver- bruiksstatistieken van het CBS zijn vermeld, kan worden verwacht dat deze toeslag voor het rampenfonds een bijdrage betekent van naar schatting ruim f 100.000.- per dag. Voorts zou nog een groot bedrag kunnen worden verkregen door verhoging van de toegangsprijzen van de bioscopen, wanneer deze in hun journaal films van de waters-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3