ZIERIKZEE, ontroerende, goed geregelde chaos Herstel vordert goed, steeds meer dijken zijn gedicht PRINS OP EEN ZEEPKIST Ieder geeft het beste dat hij in zich heeft ..Beurzen open. dijken dicht"' Actie Radio-Unie voor Rampenfonds Zondag lag in St Philipsland alle herstelwerk stil OVERZICHT VAN DE SITUATIE Maandag 9 Februari 1953 3 (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. In het ruim van de coaster „Marken" van de Amsterdamse rederij „Gruno" zegt de jongen uit Vlaardingen: „Bij het Rooie Kruis werd er net eentje effe gek. We hadden soep gehad en brood en toen kwam d'r opeens een hoge van de Volksgezondheid en die wou ons d'r allemaal uittrappen. Jullie hebben hier geen donder te maken, zei 'ie, jullie lopen in de weg en je hangt rond op plaatsen waar je niks te schaften hebt. Dat liet ik niet zitten, he? Wij zijn van de „Marken" zeg ik. Zegt hij „o, da's wat anders. Da's het beste evacuatieschip dat we hebben. Daar heb ik al veel van gehoord. Jullie kenne blij ven. Maar, afijn, gaat 'ie tegen een knul razen en tieren, tegen zo'n student en die had de hele week al lijken gehaald uit de polder en nooit geslapen en die werd bekant gek, zeg. Begon te gooien met de rommel en te huilen en toen was er een dokter en die stond ook al te huilen en het was een keet omdat ieder een het op zijn zenuwen had. Nou, toen zijn we maar weg ge- Hij begint matrassen van de kooien te halen en maakt er een soort ka mertje van om de kachel. De an dere jongens knoeien met melk en koffie. ..Ik heb gehoord" gaat de jongen uit Vlaardingen verder „dat een paard en een kalfje dertien kilometer gezwommen hebben naar de wal" er is tederheid in zijn stem. want dat kalfje is een kleine heldin in onze ogen „als dat kalfje dat paard niet bij zich had gehad was het natuurlijk verdronken. Maar het is steeds bij dat paard ge bleven en daarom werden ze gered" Het klinkt aannemelijk. Op het eind van de rampweek worden zulke verhalen met grote ernst verteld, vooral omdat er een goed slot aan zit. „De vorige reis wouwen ze ons vier typhus-patiënten meegeven. Kunnen ze net denken. Dan was ik 'em gesmeerd" praat hij ijverig, het was een gezin. Dat had van dat smerige water gedronken. En toen kregen ze typhus". Het kamertje is klaar. Nu werkt hij aan het nacht bivak voor de matrozen en voor ons. De jongen uit Vlaardingen vaart sinds Maandag op de „Marken". Het schip was ingericht als vlucht- schip en biedt accomodatie aan enkele honderden mensen. Het lag twee jaar werkeloos, maar doet nu goede diensten ten bate van de hulpverlening. Alle leden van de bemanning varen pro deo. Het zijn grotendeels visserslui, die toevallig aan wal waren op het moment, dat het water de eilanden overstroom de en stuk voor stuk gingen ze em plooi zoeken aan boord van een evacuatievaartuig. Hoe lang ze dienst zullen doen weten ze niet. Omdat in de hutten drie verpleeg sters onderdak vinden en er ook nog een dokter aan boord is werd het ruim tevens automatisch volks logies. Het systeem om het daar enigermater gedurende de nacht uit te houden berust op het mate loos activeren van de kachel, 's Nachts word ik twee maaal wak ker omdat het jongetje van zestien jaar, dat zich al een hele varens gezel waant en parmantig wakker blijft om de wacht te houden, een coilega waarschuwt, dat „ie bijna met z'n hersens in de asla ligt". De Prins Ik probeer voortdurend ergens uit m'n herinnering een toestand te halen, die enigermate de huidige georganiseerde chaos in Zierikzee nabij komt, maar het lukt niet. Vrij dag kwam Prins Bernhard spreken op het Havenplein. De politie en een stel militairen veegden een vier kantje schoon en tien minuten daar na zakte de Koninklijke bezoeker in een bolle Bell-helicopter naar beneden. Hij zag er ontzettend ver moeid uit, droeg uniform en een zwemvest. Hij schudde automatisch de handen van een paar al even ver moeide officieren van de Marine, klom op een gereedstaande zeepkist voor een ingezakt huis, pakte de microfoonstandaard en hield een korte speech waarin hii zonder om wegen de bewoners met klem at tent maakte op de noodzaakt van evacuatie. Hij sprak hooguit vijf minuten en daarna sprak hij nog even met een paar boeren, die hem aankeken alsof hij een verkoper was van een nieuw soort dorskast. waar ze een beetje huiverig voor waren. De Prinns gebaarde en redeneer de als een zakenman en het wis hem aan te zien. dat hij met alle kracht de mannen van zijn idee wil de overtuigen. De boeren keken slim en nadenkend. Ze bleven ern stig op hun lip bijter, terwijl de Prins alweer ingestapt was. Vijf se conden nadien roffelde de machine met een bravourzwaai over de hui zen. Iedereen ging weer aan het werk. Zaterdag zag ik opnieuw de hoofdinspecteur van de Wegenwacht Mosheuvel. Met een groepje gele rijders was hij Dinsdag op de Wil- ZIERIKZEE koeien de lucht in lem I gestapt ter begeleiding van de Giethoornse punters, die alle van buitenboordmotoren zijn voor zien en waarmee prachtig werk op de watervlakten wordt gedaan. Mosheuvel had die nacht buiten in zo'n punter doorgebracht en het was hem aan te zien. dat hij en de anderen aan de rand waren van totale uitputting. ..Ze hebben er vannacht twee doodgeschoten in de polder", zei hij. „Plunderaars. Ze wilden ontvluchten, maar die sol daat schoot vrij goed in het don ker. Als je terug gaat. bel dan al die vrouwen van ons even op. Zeg maar dat het goed gaat. Wanneer we afnokken weten we nog niet." Rubberlaarzen In Den Bommel, op de Noordkant van Overflakkee, waren ook al plunderaars Ze zijn overal waar de huizen leeg staan, al riskeren ze hun leven. Elke militair zal ze graag de kogel geven, waar ze recht op hebben. Den Bommel is in tweeën gespleten door het water. Op de westkant van de dijk zitten hoofd zakelijk Mariniers, honderd man, de andere helft wordt deels nog be woond door burgers, maar veel zijn het er niet. Voorlopig houden we toezicht en proberen zo veel moge lijk aan de dijk te werken", vertel de de commandant van de Mari niers. „er komt geregeld een heli copter om verschillende spullen te brengen. Veel kunnen we nog niet doen." Aan de rand van het gat in de dijk stonden de boeren beweging loos te kijken hoe brok na brok aarde door het water werd wegge zogen. Met een scherpe bocht da verde de stroom bruin vocht, sprin gend en schuimend uit de polder, meegesleurd door de eb-zuiging. Uit het raadhuis van Stad aan het Haringvliet stapte een vriendelijke, intelligente meneer Hij droeg een zwarte gleufhoed, een keurig ge sneden jas en zwaaide comme il faut met een wandelstok. Maar hij liep op dezelfde zwarte rubberlaarzen als iedereen in dit deel van Nederland. Het was de burgemeester. .,U ziet, dat we er nog genadig zi.in afgekomen" zei hij, „er wordt al hard gewerkt aan de dijk en we maken goede voort gang met alle herstelwerkzaamhe den. Als U even wacht ziet U de aankomst van een zending rubber laarzen Ik verwacht ze elk ogen blik per helicopter". Den Haag? Nee! Er zit een onderwerp voor uit voerige bespiegeling in hoe bijzon derlijk al die kleine gemeenschap pen bestaan en leven. De burge meester van Stad aan het Haring vliet bestelt rubberlaarzen per heli copter. Hij kan eten en drinken en zandzakken ook bestellen. Wil hij een dokter, een vroedvrouw, een verpleegster, een kist typhusvacci- ne of een bull-dozer dan zal hij die eveneens ontvangen. Hij regelt met die paar anderen een klein konink rijkje en doet dat monter en flink. Maar hoe het met Den Bommel is gesteld weet men in Stad aan het Haringvliet nauwelijks. En de Mari niers in Den Bommel bemoeien zioh met met de zaken van Numans- dorp en weten weinig of niets over de toestand in Bruinisse. Onderwijl zit in Bruinisse een andere militair in een villa en regelt precies zijn stukje grondgebied en heeft part nog deel aan de acties in Zierikzee. zoals geen van de lieden uit Stad aan het Haringvliet. Den Bommel, Numansdorp of Bruinisse goed op de hoogte zijn van de toestand in de rest van het land. Iedereen klemt zich hardnekkig en succesvol vast aan een strikte opdracht voor zijn territoir en het zal later blij ken, dat dit de voortreffelijkste wij ze van handelen is geweest. Een Marine-officier in Zierikzee zei me iets erg hatelijks over een Eva cuatie-commissaris uit Den Haag. Die ambtenaar zou per helicopter komen en hii was niet welkom. Hij was louter en alleen niet welkom omdat men in Den Haag nooit kan regelen wat Mariniers, Infanteris ten. burgemeesters en loco-burge meesters, Rode Kruissoldaten en secretarie-personeel kunnen rege len. Die zitten met hun neus boven op de problemen en ik verzeker u. dat de meesten door en door voor hun taak berekend zijn. Er wordt gezwoegd en gezweet met de beste krachten, die een flink mens in zicht heeft. En het is heerlijk en ontroerend om te zien hoe. ondanks fouten en domheden, iedereen in al die klei ne communes, bestaande bij de gratie van ducks, schepen, helicop ters en vrachtvliegtuigen, trots is op zijn plaats en al mopperend op iedereen en alles de strijd tegen de zee in hoog tempo doorzet. Dat „Luctor et Emergo" is beslist geen ulevellenrijm!!! HILVERSUM. In zijn kwaliteit van voorzitter der Ned. Radio Unie heeft prof. Kors Zaterdagavond een radio-actie aangekondigd onder het motto „beurzen open, dijken dicht". Men kan zijn bijdrage telefonisch opgeven aan Hilversum (kerngetal K 2950/2545, 2546, 4675> 9°75 en 9275' Het gironummer voor deze actie is 17, net als het postbusnummer, terwijl het correspondentieadres is: Suzannapark 6, Hilversum. Adresseren aan „Beurzen open, dijken dicht". Het was de bedoeling, dat de actie Maandag zou beginnen, doch Zaterdagavond begonnen de vijf telefoons al te rinkelen. Daarop had men niet gerekend. Het bureau was voor dergelijke ar beid nog niet klaar en zou Maan dag worden ingericht. P.T.T.-mon- teurs, die Zaterdag de telefoons hadden aangesloten, hadden deze in nog lege kamers provisorisch op de grond geplaatst. Programmaleider G. Hoek van de N.C.R.V. was ech ter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden enkele andere omroepfiguren, o.m. de omroepse- cretaris van de VARA J. B. Broeksz en zijn echtgenote toe om mee te ZIERIKZEE Prins uit de lucht. Italiaanse arbeider gaf alles weg, zelfs zijn tramgeld MILAAN. Bij een Milaans radio station kwam Zondagavond een ar beider binnen en legde 26.000 lire (ongeveer 160) op tafel voor de slachtoffers van de watersnood. „Dit is alles wat ik heb", zei hij. „maar ik gun het ze graag'.. En hij ging weg. Tien minuten later kwam hij terug en vroeg om 25 lire voor de tram Getroffenen helpen getroffenen ZIERIKZEE. De burgemeester van Zierikzee deelt mede, dat tij dens de Zordag aldaar gehouden drie kerkdiensten, ten behoeve van het rampenfonds de verbluffende som van 2.518,37 werd gecollec teerd. DEN BOMMEL eb-zuiging Zondag een onwezenlijke stilte in het dorp. Niemand werkte. Dit dorp, waar iedereen sinds de verschrik kelijke vloed van vorige Zaterdag nacht heeft gezwoegd en geploe terd en in koud weer gezweet, lag vandaag stil Er zijn nóg maar weinig inwo ners over van de 2150. die er vo rige week Zaterdag woonden, maar ook die weinigen werkten niet. Het was Zondag en de principes van dit streng gereformeerde dorp verzet ten zich tegen arbeid. De nu wit besneeuwde ruïnes bleven liggen. De koeienlyken wer den niet weggesleept en naar de vijf stoffelijke overschotten van mensen, die hier waarschijnlijk nog in het water moeten liggen, werd niet gezocht. Het was Zondag. Een paar „vreemde" werklieden uit Roosendaal sjouwden wat zand zakken naar de dijkgaten, maar ver der was het stil. Het zwaar ver woeste St Philipsland was verder uitgestorven. Er waren mensen, die dat stilleg gen van alle werkzaamheden dood gewoon vonden en er eigenlijk niet over praatten. Dat waren de bewo ners van St Philipsland en het nabij gelegen Anna Jacoba. Er waren an dere mensen, die er zich kwaad over maakten, zoals een ingenieur van Rijkswaterstaat in Steenbergen, Militairen in het noodgebied worden vervangen DEN HAAG. De troepen, die op 1 Februari werden ingezet voor militaire bijstand in de watersnood- gebieden, zullen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij ke ren naar hun onderdelen terug, maar blijven daar nog geconsig neerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken personeel wordt ver zocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is gedaan. Benelux-conferentie door watersnood uitgesteld DEN HAAG. De conferentie van het permanent comité van mi nisters van de Benelux die op 14 Februari op een nog nader te be palen plaats zou worden gehouden is. als gevolg van de watersnood, enkele dagen uitgesteld. die het nieuws hoorde en bitter op merkte: „Ik zou wel eens willen weten, wat ze in St Philipsland zouden hebben gezegd, als wij vo rige week Zondag ook hadden ge zegd, dat we niet wilden werken. Laten ze mij dat eens vertellen." Deze ingenieur had diepe donkere kringen onder de ogen van een week lang werken zonder veel slaap en die slaap was dan nog kort en slecht, op een harde houten vloer. Hij was boos. Of misschien alleen maar teleurgesteld over de helpers bij zijn werk, die hem zeven dagen lang dag en nacht hadden bijge staan en hem nu in de steek lieten. Prins Bernhard prijst naamloze vrijwilligers Oudste prinsessen vlogen boven noodgebieden SOESTDIJK. Prins Bernhard, die Zaterdag weer bezoeken ge bracht heeft aan het watersnoodge- bied, bleek in zijn Zaterdagavond gehouden radio-rede vooral dieo on der de indruk van de bijdragen, welke vele naamloze vrijwilligers aan het reddingswerk hebben gele verd: zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf. toegesnelde parti culieren en studenten, DUW-arbei- ders. vissers uit alle vissersdorpen, schippers en vrachtrijders en voor al niet te vergeten de vele stjlle werkers achter de schermen, die het dag en nacht op hun posten hebben uitgehouden. Daar de weersomstandigheden Zondagmiddag gunstig waren, hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een vlucht ge maakt boven de geteisterde gebie den. De Koningin en de prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Na hun terugkeer van deze tocht hebben Beatrix en Irene een bezoek gebracht aan verschillende evacua tiecentra in Utrecht en omgeving. Korea-vrijwilligers schenken 10.000 DEN HAA( De commandant van het Ned. Detachement Ver enigde Naties heeft namens dit on derdeel een bedrag van 10.000 te legrafisch aan de Koningin over gemaakt, ter bestemming voor de hulpverlening in de noodgebieden. Namens alle militairen en al het burgerpersoneel van de Landmacht in Suriname is <-sn bedrag van 10.000 Sur. ert bijeengebracht voor het Rampenfonds. Van alle kanten uit het door de overstroming getroffen ge bied, blijven verheugenden be richten binnenkomen over een krachtige voortzetting der her stelwerkzaamheden, over het dichten van dijken, het ver- feurs. paardenknechten en andere hulpkrachten leverden urenlang een schier bovenmenselijke strijd om dit resultaat te behalen. Zondag heeft men in St. Annaland koortsachtig doorgewerkt, opdat de dijken be stand zullen zijn. tegen het springtij van 16 Februari. Bij Poortvliet zijn de gasten in de buitendijk thans gedicht, evenals twee gaten in de I rondom in het water, dat echter de voltooiing van de evacuatie, niet hoger is gekomen. Vijfticnhon- Het is ondoenlijk alles wat op derd van de 1700 zielen tellende be- u. ac volkmg hebber, zich verzameld bij dit gebied verricht IS m de af- de hoge gedeelten van het dorp bij gelopen dagen uitvoerig te ver- het raadhuis, daar ook de lage - 1 delen van_ het dorp zijn over- melden. Uit het volgende glo bale overzicht, krijgt de lezer een indruk van de situatie. DE LUCHTBRUG: Van het marinevliegkamp Valken burg uit werden het afgelopen weekeinde 71 vluchten gemaakt. De luchtstrijdkrachten voerden 15 vluchten uit. de KLM 5, de Ameri kaanse luchtmacht 24. de Royal Air Force 7. Vervoerd werden o.a. 180.500 zandzakken 2132 paar rub berlaarzen. 185 paar lieslaarzen. 8 kisten medicijnen cn 1700 paar sok ken. Van Woensdrecht uit werden 34 vluchten ondernomen. ZEELAND: Zuid-Beveland: Door de onvermoeide krachtsin spanning van militairen is de dijk van de Emanuelpolder gedicht, waardoor de bedreiging van zeven polders voorlopig is afgewend. Thoten: In de binnendijk ten noordwesten van St. Annaland zijn vier gaten gedicht. Tientallen dijkwerkers, wa terbouwkundige ambtenaren, chauf- Schouwen en Duiveland: Bij Zierikzee en Brouwershaven zijn droppings uitgevoerd. Het ter rein ten westen van de lijn Renes- se-Haamstede ligt droog. Brouwers haven en Noordgouwe zijn eveneens droog. Serooskerken en Schudde- beurs staan onder water. Gebleken is. dat niet 90fc van het vee ver dronken is. zoals aanvankelijk werd gevreesd, doch 50°i. ZUID-HOLLAND: Voorne en Putten: De dijken van het Voornse kanaal vormen thans een krachtige be scherming voor het gebied ten wes ten daarvan. De bewoners van de Gemeenland- se dijk en van de ring in Abben- stroomd. Scherpeniss kan thans worden bereikt met hoge tractors en hoge vrachtwagens, Dc verbin ding met het stadje Tholen wordt door bootjes onderhouden. Het mo reel van de bevolking staat op hoog peil. De mensen gunnen zich geen tijd om te eten of te slapen en wer- B ken met man en macht aan de j broek mogen naar hun woningen te- dijken. Het electnsch licht brandtrugkeren. Voor kinderen tot 16 jaar r»o i 1 en voor ouderen boven 60 jaar is dit nog verboden. In Zuidland is de toe stand thans gestabiliseerd. Er zijn geen nieuwe slachtoffers gevonden. Eiland van Dordt De toèstand bij de Moerdijk baart thans geen zorg meer. Over onge veer drie weken zal de rijksweg Dordrecht-Breda weer berijdbaar zjjn. Over een maand ongeveer zul len weer treinen van Dordrecht naar het Zuiden gaan. weer. De toestand blijft hoopvol. Noord-Beveland: Geen verandering in de toestand. Droppings bij Colijnsplaat. Goeree-Overflakkee: Dropping bij Middclharnis. Oolt- gensplaat is gedeeltelijk droog ge komen. De polder Dirksland is ge heel droog gekomen. Oude en Nieuwe Tonge staan onder water, evenals Herkingen cn Ouddorp. West Goeree is droog. In Melissant West-Brabant: Van Ossendrecht zijn 2340 evacué'; wordt met man en macht gewerkt naar Eindhoven gegaan om plaats te het voorlopig dichten van de dijken en aan de plannen voor het definitief herstel. Voor een even tuele spoedevacuatie worden in de haven van Dirksland schepen ge reed gehouden. De evacuatie werd vandaag voortgezet. maken voor Amerikaanse troepen, die zijn ingeschakeld bij de hulp verlening. Evacué's uitKruisland kunnen weer naar Kruisland terug keren. In Willemstad is men met man en macht bezig de dijken te dichten. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag dicht te heb ben. Op het ogenblik stroomt bij vloed nog steeds water het land binnen. Als Woensdag de grootste doorbraak gedicht is kan worden begonnen met het droogmalen van de polder Ruigenhil. waarin Wil lemstad is gelegen. Willemstad zelf staat droog. Het dichten van de drie andere aanwezige gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Daardoor stroomt thans al geen water meer naar binnen. In het evacuatie-centrum Bergen op Zoom begint thans de stroom van vluch telingen te luwen. In totaal zijn ruim 10.000 evacué's verwerkt. Maar Zondag j.l. behoefde nog slechts één gezin te worden inge schreven. HERSTEL BIJ PTT: De schade, die de PTT heeft ge leden is veel groter dan aanvanke lijk werd bevroed Op tal van plaatsen is met kracht met het her stel begonnen. Vele centralen zijn onder water gelopen en dertig post kantoren zijn min of meer bescha digd. Maar overal waar nog men sen waren is het werk van de PTT doorgegaan, natuurlijk vaak in be perkte mate. Amateurzenders heb ben bij het tot stand brengen van verbindingen tijdelijk onschatbare diensten bewezen. helpen met het aannemen van de telefoontjes. Enkele wonderlijke uren volgden. De telefoons kwamen bij wijze van spreken witgloeiend te staan en er kwamen spontane reacties uit het gehele land. Terwijl men op de grond bij de telefoons zat werden de mededelingen en giften van luis terend Nederland genoteerd en de toezeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote, van 1.000 en meer. Zodat men Maan dag op het bureau van „Beurzen open. Dijken dicht" onmiddellijk aan het werk kan gaan om de eer ste toevloed van giften te verwer ken. Dit bureau zal onder leiding ko men te staan van de heer Kees Ca- bout. Voor de microfoon zullen tijdens de speciale actie-uitzendingen, die gezamenlijk via beide zenders wor den verzorgd, als omroepers optre den Johan Bodegraven van de NC RV. Jan Bootz van de AVRO. Wim Quint van de KRO, Koen Serré van de VARA en een nog aan te wij zen medewerker van de VPRO. Initiatieven en acties zullen via de microfoon worden gekanaliseerd naar het Rampenfonds. De betrok kenen zullen de resultaten van hun acties persoonlijk voor de microfoon op de Zaterdagavonden komen aan bieden, zodat het gehele Neder landse volk kan meeleven. Bij hoge uitzondering heeft de regering ontheffing verleend van de strenge bepalingen betreffende het maken van reclame door de aether. Voor deze actie is namelijk toege staan, dat de namen van de firma's en bedrijven, die schenkingen voor dit doel doen. voor de microfoon mogen worden bekend gemaakt. Men verwacht, dat reeds Maan dagavond na het nieuws van acht uur mededeling zal kunnen worden gedaan van het binnenkomen van een belangrijk bedrag. In elk geval zal de 30.000, die de AVRO bin nengekregen heeft met „Zoden aan de dijk" aan het nieuwe fonds wor den overgedragen. Adressen evacué's zijn te krijgen bij Rode Kruis DEN HAAGAlle aanvragen naar adressen voor geëvacueerden kunnen, worden gericht tot het informatiebu reau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. In ver band met de omstandigheid, dat voor elke aanvraag de centrale registratie der geëvacueerden bij de rijks-inspectie van de bevol kingsregisters moet worden geraad pleegd en ter vermijding van dub bele registratie, is slechts behan deling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingen bureau's worden be zorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonder lijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijn de vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Dit vergemakkelijkt zeer het con troleren der zeer vele aanvragen. Indien de gezochte nog niet cen traal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na bin nenkomst der rogistratiekaart ont vangt elke aanvrager alsnog be richt. Beschier van Driel, de oudste evacué, slaapt naar 103e verjaardag (Van een onzer redacteuren) ROOSENDAAL. In het nood hospitaal, dat in de Philipsfabrieken bij Roosendaal is ingericht, ligt de oudste evacué. Het is Beschier van Driel. die deze maand 103 jaar wordt. Hij lag. toen ik daar kwam, in een hagelwit bed met zijn slaap muts diep in de ogen en sliep. Beschier van Driel komt uit Ou de Tonge. een van de zwaarst ge troffen dorpen. Een andere inwoner van Oude Tonge, die ook in dit hospitaal moest worden opgenomen, vertelde mij: „Toen Zondagnacht het water Oude Tonge wegspoelde, lag Beschier in bed. Zijn schoon zoon wekte hem. nam de oude man op zijn schouders en bracht hem naar de hoogstgelegen boerderij. Daar zat Beschier. Hij zei geen woord en keek stil voor zich uit." Twee dagen heeft de oude Van Driel daar op die zolder gezeten. Toen kwamen de Fransen en zij na men hem mee Beschier heeft dit alles gelaten ondergaan. Hij zegt niets, maar dr Roessingh. die hier de scepter zwaait, is over zijn ge zondheid best tevreden. „Het was voor mij een erezaak om Van Driel weer op te knappen", zei hij. De 102-jarige slaapt naar zijn verjaar dag. waterlaarzen aan P -If 'v schieten, moer *'-* - n door Uw ge UI in 't water te gooien. 'te-., Cmtt ten omxet mdÊg0r-*' NVj# natuurlijk. Voor die korte, maar onvermijdelijke omweg zorgt het Nationaal Rampenfonds. Uw aardse slijk moet inderdaad weer aards [IT slijk worden om de bressen te stoppen. Stort op gironummer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2