HEI ROTTERDAMSCH FARGDL DE TIJD DRINGT! Sneeuw dempt geluiden op nationale rouwdag Al 1395 doden Straten leeg en stil maar kerken vol Zuiveringsgolf slaat nu ook over Hongarijë Zondag in het noodgebied Nood aanpakken door postzegels plakken Rampenfonds: 24 Mi llioen op 7 Februari KONINGIN TOT BEPROEFD NEDERLAND: Waar leed isis zegen nabij 3.3e Jaargang, no. 33 Onafhankelijk Dagklad voor Rotterdam en Omstreken Maan:dag 9 Fekruari 1953 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 3986.4 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur, B, de Vries - Hooldredacteur, S|. van der Schaal Vrij, Onverveerd Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal é.OS; losse nummers 10 ct Enkele buien W eersverwach ting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Veranderlijke bewol king met enkele bui- ?n. Aanvankelijk ma- '.ige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke 'nd. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 10 Febr. zon op 8.05 uur: onder 17.44 uur; maan op 5.59 uur: onder 12.48 uur. MORGEN zal de regering in de Tweede Kamer opnieuw een verklaring afleggen over de overstromingsramp. Zonder twijfel zal deze uiteenzetting vollediger zijn dan die van drie Februari. Een globaal overzicht van de toestand kan nu wel worden gegeven. .Men weet wat is be houden en wat (voorlopig) is verlo ren; het aantal slachtoffers is zo ten naastebij bekend en waarschijnlijk zijn ook wel ramingen mogelijk om trent de schade als gevolg van het verdrinken van vee, het instorten van huizen en gebouwen, het vernielen van dijken en andere kunstwerken en bet onttrekken voor korter of langer tijd van waardevolle grond aan ons landbouwareaal. Verder is veel te mel den omtrent al datgene, wat sinds ruim een week is geschied; ten be hoeve van de slachtoffers en aan her stelwerk. Zal de verklaring nog verder gaan? Wij verwachten het wel. De regering beseft "waarschijnlijk zeer goed, dat zij niet kan volstaan, met deze na tuurramp te beschouwen als een soort incident, dat gesloten kan worden verklaard als de dijken weer heel, het land weer droog en de geëvacueerde bevolking naar haar dorpen is terug gekeerd. Wat nu is geschied kan dan opnieuw gebeuren. De schade is te herstellen, zij het ten koste van zware offers; maar het gevaar is daarmee -niet bezworen. De zee kan terugko men; over tien jaar, over vijftig jaar, wie zal het zeggen? DIT is de reden, dat het vraag stuk van de afsluiting der zee gaten plotseling in hoge mate actueel is geworden. Tot nu toe was het een belangwekkend studieobject voor een aantal geleerden, maar in genen dele een aangelegenheid, die sterk leefde bij de regering en de ver antwoordelijke waterstaats-autoritei ten. Zo stevig verankerd en goed be schermd waren, meende men, de eilanden in het Zuidwesten des lands, dat er geen reden leek, zeer kostbare en zeer moeilijke voorzieningen voor te stellen op een ogenblik, dat de Zui derzeewerken nog midden in de uit voering waren. Men hield er wel reke ning mee, dat in de toekomst iets zou moeten gebeuren; doch er was, zo dacht men, tijd genoeg. Deze laatste opvatting is thans op ymiskenbare wijze door de feiten weerlegd. De springvloed is over de dijken gelopen, het zoute water heeft de goede landbouwgrond over stroomd. De zekerheid i3 verdwenen. De strijd tegen de'verzilting heefteen belangrijke slag verloren. Is liet mo gelijk, alleen maar terug te gaan naar de oude toestand en het er nog eens op aan te laten komen? De regering kan deze probleemstelling niet uit de weg gaan; en als zij het mocht pogen, zou de Kamer daar stellig geen ge noegen mee nemen. Het kostenargu- ment, dat voorheen uiteraard zwaar woog. kan nu moeilijk meer van over wegend belang zijn. Waarschijnlijk zal het herstel van de thans aange richte schade ook aanzienlijk meer dan een milliard vorderen. OP 't ogenblik zijn naar onze me ning twee dingen noodzakelijk. Het eerste is een gedegen on derzoek naar wat zich in de noodlot tige nacht van 31 Jan. op 1 Febr. pre cies heeft afgespeeld en wat daarna is geschied en nagelaten. En het tweede is, onverwijld een deskundige commissie te benoemen, met de op dracht, op de kortst mogelijke tijd te rapporteren over de mogelijk heid van en de voorwaarden voor een afsluiting van de zeegaten tussen de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Een aantal vraagstuk ken, waarmee ons land worstelt, komt daarmee in een ander stadium. Wij noemen dat van de verzilting en dat van de indijking van de Waddenzee. Dit laatste kan, naar wij menen te weten, niet los worden gezien van het bouwen van een nieuwe afsluitdijk, ditmaal in hei Zuidwesten. En mis schien zal hij het aanvatten van dit werk de verdere Zuiderzee-inpoldering moeten stagneren. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. f 35.000 op no. 11050 DEN' HAAG. ln de 518e staats loterij is in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prjjs gevallen van f 35.000. Op deze Zondag, nu het Nederlandse volk de doden van de watersnood herdenkt en in rouw het hoofd buigt, is ons land gehuld in een sneeuwkleed, dat met zijn pure nog onbetreden wit de sfeer van stilte en bezinning nog versterkt. Het is of de natuur ook ingekeerd is tot zichzelf en de geluiden van de dag dempt. Onhoorbaar gaan de mensen door de stille, ochtend lijke straten, waar bijna huis aan huis de vlaggen halfstok hangen, nauwelijks bewegend op een windzucht. En overal stromen de bedehuizen vol met ernstige mensen, die zich diep bewust zijn van de machteloosheid van de mens tegenover het geweld der elementen. En zoals de leden van het konink lijk gezin hebben meegeleefd met het zware leed. dat het land nog maar een week geleden trof. bui gen zij nu met velen het hoofd in bezinning en herdenken. De Ko ningin. Prins Bernhard en de bei de oudste prinsessen bezochten de Nederlands-Hervormde kerk te Baam, waar ds. J. A. J. Vermaat voorging. Prinses Wilhelmioa woon de de bijzondere oecumenische kerkdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij. waar ds. M. Groe- nenberg voorging, omdat prof. Ber- kelbach van der Sprenkel uit Utrecht door de treinslagnatie op de lijn Amsterdam-Utrecht was opgehou den. Hij kon aan het slot van de dienst echter voorlezing doen van een telegram van de Wereldraad der Kerken. De dienst werd beslo ten met het zingen van drie cou- Jiletten van het Wilhelmus. De col- ecte voor het Rampenfonds bracht 4.400 op. En de Ned. Herv. Kerk in het Koningin ging naar verdronken land SOESTDIJK. Koningin Juliana is vanmorgen te half acht naar Spijkemsse op Voorne-Putten ver trokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar verschillende eilan den te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog men sen wonen. Avondklok ingesteld in Zierikzee Politie maakt zo nodig gebruik van vuurwapens ZIERIKZEE. De burgemeester heeft bekend gemaakt, dat de avond klok voor Zierikzee is ingesteld van tien uur 's avonds tot zeven uur *s morgens. Het is verboden, zonder schrifte lijke vergunning van de politie, de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van de gemeente, voor welk doel dan ook, te begeven. Dit verbod geldt niet voor militairen, die in deze gemeen te zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden af gesloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waaraan geen gevolg wordt gegeven, zal de politie van de vuurwapens gebruik maken. zwaar getroffen Middelharnis zag behalve minister-president dr. Drees ook de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper onder hen, die luisterden naar de legerpredikant ds. Moll. In de Rooms-Katholieke Kerken werd Zondagochtend een kort her derlijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen en werden gebeden voor de slachtoffers van de ramp in de dienst ingelast. De collecten voor het Nationale Rampenfonds werden overal ruim bedacht. Ook in verschillende Joodse bede huizen werd de watersnood met bij zondere gebeden en predikaties her dacht. In geheel Australië hebben Zon dag Nederlandse emigranten kerk diensten ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijgewoond. Er werden speciale collectes gehouden voor de getroffen gebieden. De ernst en de wijding, welke deze nationale rouwdag in de mor genuren kenmerkten bleven de ge hele dag hun stempel op het leven drukken, omdat van alle vermaak en ontspanning in grote eensgezind heid afstand was gedaan. De pro gramma's over beide radiozenders sloten zich daarbij op stijlvolle wij ze aan, terwijl de radiorede van de Koningin een toon van oprechte ernst en eenvoud had. waarvoor niemand ongevoelig kon blijven. Functionarissen (onder wie vele Joden) gearresteerd of uit functie ontheven WENEN Uit Zondag te Wenen ontvangen Hongaarse dagbladen blijkt, dat Gjoela Decsi is ontheven van zijn functie als minister van Justitie. Hij is vervangen door Bela Kovacs. Decsi bekleedde geen hoge functie in de Hongaarse communis tische partij. Hij is een voormalige advocaat en bekleedde na de twee de wereldoorlog hoge posten hij de Hongaarse geheime politie. Decsi is een Jood. In Wenen ging reeds eni ge dagen geledenhetgerucht.dat hij was ontslagen. Verder zou generaal-majoor Peter Gabor. hoofd van de communisti sche geheime politie, gearresteerd zijn. Gabor is van Joodse afkomst. Zijn opvolger zou thans zijn gene raal-majoor Laszlo Piros. tot dusver hoofd van de Hongaarse grenswacht. Verder zou ZoRari Vas niet langer meer hoofd van het Hongaarse planbureau zijn. Vas is eveneens van Joodse afkomst. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer arrestaties gewaagd, o.m. van professor Benedek. die bekend is als de beste Hongaarse zenuwarts. Benedek was verbonden aan een DEN HAAG. Het aantal genoteerde slachtoffers be draagt heden 12.00 uur: 1395. ziekenhuis van de „joint" in Boeda pest. Verder zou de Joodse direc teur van de Hongaarse radio, Szir- may, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van premier Rakosi. Molnar, eveneens een Jood en oud minister van Buitenlandse Zaken, zou sinds een maand niet meer ge zien zijn. Tenslotte zou een mede werker van Gabor enkele dagen geleden gearresteerd zijn. Geen nieuwsgierigen kwamen er naar de noodgebieden (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK. Het verzoek van de regering aan de mensen buiten de noodgebieden Zondag niet naar de gevolgen van de ramp te gaan kijken en de nieuwsgierigheid en de sensatiezucht niet te bevredigen, is blijkbaar in goede aarde gevallen. De talloze militaire en politieposten op de toegangswegen naar het rampgebied hebben weinig of geen mensen zonder toelaatbewijzen moe ten tegenhouden. De sightsee'ers kwamen niet en dat was voor iedereen, die hier meer dan genoeg werk heeft, een aanmerkelijke opluchting. Mr VAN ROIJEN: ,JNederIand zal zijn defensieprograni niet beperken" WASHINGTON De Neder landse ambassadeur in Washington, J. H. van Roijen, heeft voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet het plan heeft zijn defensieprogram te beperken, nu het door de overstroming ge troffen is. De ambassadeur voegde eraan toe: „Wij zullen alles in het werk stellen om onze verplichtingen volgens de NATO na te komen. Nu 500.000 huizen verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid energie kos ten om deze huizen weer op te bouwen. Ge kunt er echter verze kerd van zijn, dat wij ons best zul len doen en dat ons volk zijn schouders onder de last zal zetten." Op de vraag of Nederland zijn economische stabiliteit zal kunnen herwinnen, ondanks de jongste ramp. antwoordde de heer Van Roijen: ..Ik vertrouw er op Doch het moet worden toegegeven, aat de slag een ernstige is en dat wij onze invoer zullen moéten beper ken." -v. fr" „/..7M-lit air en van het Kerkdienst .>-sr.o ba:,:]! on Grenadiers, dat III I llOleil dienst deed bij de hulpverlening op 't overstroom de Tholen. in de kerkbank. MIDDELHARNIS Minister-pre sident dr W. Drees en mr L. A. Kesper heoben gisteren de kerk dienst die voor alle gezindten in de Ned. Herv. kerk in Middelharnis werd gehouden, bijgewoond. Het werk aan de dijken nabij dit stadje op Overflakkee werd voor zover dit mogelijk was gestaakt, zodat het grootste deel van de achtergebleven bevolking tezamen rhet soldaten, helpers en verplegers naar deze godsdienstoefening kon gaan. De kerkdienst werd geleid door een le gerpredikant. De kerk is het enige gebouw, dat geen last van het water heeft gehad. In Zierikzee namen soldaten het werk aan de herstellingswerkzaam heden van de burgers over. waar door deze mensen ter kerke konden gaan. In de grote kerk. werden enkele godsdienstoefeningen (waar onder 2 katholieke) gehouden. Di rect na de kerkdiensten, nam de burgerij de spade weer tér hand. Aantal slachtoffers Britse watersnood tot 281 gestegen LONDEN. Zaterdagavond was het aantal slachtoffers van de over stromingen in Engeland gestegen tot 281. Het door de burgemeester van Londen ingestelde rampenfonds had Zaterdagavond 125.000 pond sterling bijeen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Hoewel het bedrijf zelf voor millioenen guldens schade heeft geleden wil de PTT toch op haar eigen wijze meehelpen de nood in de rampgebieden te lenigen. Van morgen af tot 1 April zullen daarom op alle postkantoren speciale watersnood-postzegels van 10 ct., met een toeslag van eveneens 10 ct. verkrijgbaar zijn, deelde de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Ncher, vanmorgen op een persconferentie mede. Deze oranje zegels met zwarte opdruk blijven het gehele jaar geldig. Een speciale commissie, gevormd door de leiding van het Nationaal Rampenfonds, zal de propaganda voor de zegels Voeren. Twee rijden de postkantoren zullen bij de vei- koop ervan worden ingeschakeld, waarschijnlijk zal ook een beroep op de Nederlandse jeugd Worden gedaan. Philatelisten kunnen hun deel in de hulpverlening bijdragen door zich tegen de prijs van zeven tig cent speciale enveloppen met postzegels te verschaffen. Herenigd dank zij koninklijke hulp BAARN. ln slechts enkele uren veranderde het leed nan landbouwer livaarden uit Ooster- land in de grootste vreugde. Vrij dag evacueerde hij naar baarn zonder vtoxlw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt ivas ge raakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een koninklijke duto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging niet zjin dochters. Daarna werd de reis vaar Assen voortgezetwaar zijn vrouw wachtte. Met de slagzin: „De nood aan pakken door zegels plakken" hoopt de PTT zoveel mensen voor zijn actie te winnen, dat de ee:ste op lage van één millioen zegels door de fa Enschede in Haarlem gratis vervaardigd door meer d-ukken moet worden gevolgd Op het Plein in Den Haag zal de verkoop van de zegels morgen om tien uur met enige plechtigheid beginnen. In Baarn bezochten de Koningin, i Bcntri.r en Irene de kerkdienst. Prins Bernhard en de prinsessen Onze foto toont het koninklijk gezin bij het verlaten van de kerk. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovclen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hendie bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. van medeleven met elkander. De eendraent uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens «>p boven alle afschei dingen en ieder compromis der sa menleving uit, Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en ln ons enthou siasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook hel normale leven weel een groot, deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederop bouw in dezelfde geest mogen vol brengen, met onze saamhorigheid Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maai het heeft ook als een kind het hoogste ge bod gevolgd van d? naastenliefde. Ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wen den. Zij moest het opgeven tegen over wat ons lot moet* zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar. op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon wor den aangewend, werd de geest kracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep. daartegen in, een springvloed op in het oog en voor ieder zicht baar Hoe dieper de nood. die zijn offers nam. des te dieper is tevens in de harten het beginpunt ge legd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weei klank vond. Dit was zo bij hen die zelf ge troffen en zelfs zee* zwaar ge- troften werden door deze zelfde ramp, dit was zo. nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit. in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oor logen treft ons deze ramp. die ons echter niet door menselijke ver dorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan hem. die weet wan neer Hij elk van zijn kinderen tot zich roept, en die weet welke be proeving. welke krachtmeting wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen ln hem Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, endat is: naai de barmhartigheid van God waar deze werkt in de mens. Over al waar leed is, is zegen nabij.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1