Niet allen komen klaar met verklaring van Dominee Gericht over Schouwen Geëvacueerden staan 's morgens 8 uur klaar om zand te schepp En de giften blijven maar stromen... Prins Bernhard getroffen door moed en vasthoudendheid In de getroffen gebieden staan ten hoogste 200,000 woningen DE HONGAARSE GALEISLAAF De Rotierdammer Pag. 3 Maandag 9 Februari 1953 (van onze §-redacteur) TT ET VALT vandaag de dag niet mee gemeentesecretaris van de gemeente Haamstede te zijn. Men mag hem gerust de uitvoe rende macht van de gemeente noemen. Hij zorgt, dat er gebeurt wat zijn burgemeester nodig vindt. Dat is heel wat. Het dorp is meer dan vol. In de woningen van de bevolking zitten geëvacueerden uit alle plaatsen van Schouwen. Op een enkele uitzondering na heeft iedereen zijn woning wagenwijd open gezet voor hen, die in de stormnacht alles verloren. Die uitzondering zit in een van de grootste huizen van de gemeente. Het klinkt verschrikkelijk, maar daar was plaats noch gelegenheid, voor wat ook. Het is ellendig, dat er zulke mensen zijn. Of de burgemeester dan niet had kunnen vorderen? Wis en zeker. Maar zou u, als u alles verloren had gelukkig zijn ii het huis van iemand, die zelfs nog niet bereid ig zijn wasmachine af te staan voor het reinigen van de doorweekte kleren van zóveel mensen om in dit vreemde gebied te helpen. Geloof gerust dat het een hele opgaaf is voor een Katwijker logger, een Stavo- rense jol, een visserman uit Vlaardingen of uit Harderwijk om in dit woelige, wilde water te manoeuvreren, Zij zijn allemaal op de eerste oproep uitgevaren en uit hun vertrouwde stro men in deze vreemde wereld van banken en felle watertrek terechtgekomen. Als schipper Karssen van de V.I. 1 hebben zij een week lang allerlei werkzaam heden verricht: van evacué's vervoeren af, tot het transporteren van een tele foonambtenaar of telegrafist naar een onbereikbaar punt toe. En uit de havens, die zij aandeden, namen zij steeds wei een of meer passagiers mee, die dan met hen de thuisreis maakten. Op onze reis waren dat Jan Klootwijk uit Zwijn- drecht met zijn vrouw Ali Hansen, wier ouders een boerderij hadden in de polder bij Burgh. Hadden. Ze zitten nu in een zomerhuisje in de Haamstedese duinen. Vader Hansen was een van de gelukkigen, die al hun vee redden. Dochter en schoonzoon waren toege sneld op het eerste bericht om hulp te bieden. Maar dat was, als meer hulp in Haamstede- niet nodig. „Maar je weet nu tenminste iets", zeiden ze. Het is één van de problemen, die het hart van de gemeente secretaris verontrusten. Hij heeft, als hoofd van de brandweer van alles te maken gehad met reddin gen wijd en zijd in het land om Haamstede. Er zijn verschrikke lijke dingen gebeurd. Men heeft oude mensen gevonden, dood han gend over de deuren van hun bedstede. Daarop waren zij, uit angst voor het water, geklommen. Vandaag vragen de gemeente secretaris en vele anderen, die zich als hij, de voorbije week aftobden om alle leed te lenigen af: waar om moest dat alles gebeuren? Wat is de zin van deze verschrikkelijke ramp en waarom trof zij wéér Zeeland, dat toch al zo van de oorlog leed? Hebben de Duitsers het land niet onder water gezet? En wierpen de Engelsen geen bom op de toren van Burgh? En is men toen ook niet naar elders gebracht? Er is een bidstond op Haamstede geweest. De grote kerk was stampvol burgers en geëvacueerden. Het waren de woorden van de dominee, die de harten verontrust hebben. Die predi ker had de verklaring kant en klaar hij de hand: „de overstroming en alles wat er mee samenhangt, is een straf van God over de zonde der be woners van Schouwen en die van alle bewoners van overstroomde gebieden. De Godverlating neemt hand over hand toe, ook onder U", heeft de dominee gezegd. „Thans rust Zijn hand zwaar op U. Buigt U diep in het stof voor Hem". 4 Ernstige gezichten De secretaris is niet de enige, die deze verklaring niet neemt. Zijn de mensen in Drenthe zoveel vromer dan die in Zee land? En hoeveel vromen zijn niet om gekomen in de golven? Mensen, die alles voor de naaste over hadden! Maar dat ene droeve geval in de plaats, dat huis én hart stijf gesloten houdt, bleef ge spaard. Met aüe rijkdommen! Kaarsen in de nacht De avond is intens duister in Haam stede, Renesse en Burgh en het grijze waterland er om heen. Bij kaars- en petroleumlicht zit men bijeen, nu de zeiï, mét de telefoonkabels ook die van het electrische licht meegenomen heeft. Op het gemeentehuis doet men bij kaarslicht de zaken af. En in de Landbouwhuishoudschool, waar Centrale keuken is gevestigd voor allen, die, buiten de eigen bewoners op het duin-eiland in de wijde zee vertoeven, telt men bij dat schijnsel de uitgegeven maaltijden. Werkers aan de dijk Het vale licht van de ochtend onthult na zo'n nacht van duister nis de toestand van de eilanden. De eb is ingetreden Door het gat in de dijk bij Burghsluis bruist het water naar buiten, alsof het door een gootsteen afvloeit. Met evenveel geweld en met dezelfde alles meesleurende kracht Er staat een rijtje burgerhuisjes op de weg naar de kleine haven. Vernielde huisjes, waaruit men doden heeft gehaald en waar in de stormnacht alles aan flarden geslagen werd. Zakken uien liggen in de kleine voortuinen naast een dode koe. Nu plukt de golfstroom een dakgoot mee, rukt het dak van een schuur en voert het allemaal af, de Ooster- schelde in. Aan de overkant van het dijkgat staat een klein, van z'n fundament geslagen gebouw: het gemaal voor de Burghpolder. Waardeloos is het geworden. En rechts staan de woningen, die de eerste klap van het naar binnen bar stende water te verduren hebben ge kregen. Alleen de zijmuren staan nog en daarop hangt het dak. Dwars door het huis sloeg de golfstroom, voor- er achtergevel meenemend en alles ver nietigend wat zioh daarin slapend be vond. Achter de dijk, die, negen meter hoog, sinds mensenheugenis een veilige schuts was, voelde men zich zo veilig! Dit is de plek, waar een gezin van tien personen in de slaap verrast werd en omkwam. Evacuatie van Noordwelle Een van de laatste plaatsen, die in deze buurt geëvacueerd zijn, is Noordwelle bij Renesse geweest. Een deel van de bevolking had daar een onderdak gevon den in de dorpskerk. Het kerkplein bleef droog en dat bleek een uitstekende plek voor vliegtuigen om er levensmiddelen en kleren af te weipen. Bovendien had de eb de ingeslotenen gelegenheid gege ven van tijd tot tijd naar hun woningen terug te keren, om er nog wat in de koffers te pakken. Zo kon de meester z'n kat en de schoenmaker z'n hond redden. Vliegers uit alle meewerkende landen hebben deze mensen van levens middelen, kleding en andere middeler om warm en niet ziek te worden gehol pen. Toen zij Vrijdag jl. eindelijk verlost werden, was de stemming in deze kerk zeer goed. De wagenmaker kon zelfs met krijt een woord van dank voor de vliegers op de stenen van het kerkplein schrijven. Het was een model-evacuatie. Een van de weinige. Het land is overal vol van zóveel mateloze ellende, dat één dag in deze streken U al ziek van verdriet maakt. Ontelbare gaten Ontelbaar is het aantal gaten- dat de dijken langs alle wateren tussen Schou wen en Vlaanderen vertonen. Even on telbaar als het aantal schepen, dat uit alle landen van West-Europa naar deze plek van de wereld gekomen is. Duitse politieboten stomen, in kiel-linie op naar Westerschouwen. Een Belgische politie- boot kruist voor Zierïkzee. Voor Brui- nisse liggen „De Hoop" en een Ned: landse mijnenlegger. In de Krammer varen ons Engelse landingsvaartuigen tegemoet. De sneeuw striemt de opva renden. Zij zijn als onze schipper Kars sen van de visserij-inspectie en zijn Rijks-politieloods Roggeveen uit Krimpen aan de Lek, gekomen uit hun eigen vaarwater, om in dit vreemde vaarwater, Koningin per boot naar getroffen eilanden Koningin Juliana is vanmorgen om half acht naar Spijkenisse op Voorne- Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken, die nog niet ontruimd zijn. Kerkcollectes voor de slachtoffers In de Geref. kerken van Schevenin- gen is een totaal van ƒ15.678.69 opge haald. In de Hervormde kerken van Scheveningen werd een bedrag van rond ƒ15.000 ingezameld. In de Geref. kerken van Voorburg 5600. De Geref. Kerk IJsselmonde bracht 2325bijeen. De R.K. Kerken in Rot terdam ruim 120.000. De gehele dag blijven berichten bin nenkomen over hulpacties voor de slachtoffers van de watersnood. Aan het elders gemelde kunnen we nog het vol gende toevoegen. In de R.-K. kerken van Dordrecht is gisteren in totaal 9520 gecollecteerd. In Djakarta is aan bijdragen ontvan gen meer dan 136.000 en in Bandoeng 74.300. Dagelijks gaan met de K.L.M. honderden kilo's goederen naar Neder land. Het Indonesische Rode Kruis wil, in overleg met de Indonesische regering, koffie, thee, suiker e.d. zenden. De Christelijke Middenstandsbond zal een actie ondernemen voor getroffen standgenoten. De Bond van Chr. Bak kerspatroons heeft als richtsnoer aan bevolen dat elke bakker ten minste de waarde van een baaltje bloem schenkt. Het Vacantiefonds voor de Land bouw schenkt 100.000. De inzame ling in Arnhem is nu al tot 719.000 opgelopen. Wassenaar adopteert Ab- benbroek op Putten en schenkt 25.000. Een Haagse firma heeft een compleet uitgeruste ziekenauto, zes motorrijwielen en twaalf electrische naaimachines geschonken, ter waarde van 23.250. Het militaire personeel van de vliegbasis Twenthe bracht 2500 bijeen. Indonesische bedienden van de Oranje 500. In Indonesië is het totale bedrag Nederl. Rode Kruis betuigt dank Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft de liga van Rode Kruisverenigingen te Genève getelegra feerd diep ontroerd te zijn door de enorme hoeveelheid van gaven, welke van alle kanten toestromen. Dank zij deze bewonderenswaardige hulp is in eerste noden voorzien kunnen op enkele speciale artikelen na, van de liga op de hoogte zal gehouden. Hoezeer het op prijs gesteld, kunnen aanbiedingen van indi viduele hulp van artsen en verpleeg krachten niet aanvaard worden, omdat Nederland op het ogenblik over voldoen de personeel beschikt op dit terrein. Tal rijk zijn ook de aanbiedingen van huis vesting en zelfs adoptie van kinderen. „Wij zijn er erkentelijk voor, aldus het Nederlandse Rode Kruis, doch geven er de voorkeur aan deze hier te houden, onder voorbehoud er later op terug te komen wanneer zulks nodig is". De li ga is verzocht de Rode Kruisverenigin. gen in deze zin in te lichten. Koninklijke hulp H. M. de Koningin heeft in de afge lopen week voor de hulpverlening in de ruimste zin ter beschikking gesteld: De Koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten etc. voor het Roode Kruis, zwaar rol lend materieel voor veevervoer, de stallen op de landgoederen voor het onderbrengen van geëvacueerd vee, en ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag etc. van goederen. Indien dat wenselijk zal blijken, zal het paleis 't Loo ter beschikking wor den gesteld voor huisvesting van eva- H.M. de Koningin naar Texel H. M. de Koningin zal deze week weder enige bezoeken aan de nood- gebieden brengen. De Koningin zal daarbij ook Texel bezoeken. IfERKGANG te Tholen. Even zijn ze van de dijk weggelopen om met de gemeente samen te bidden en te zingen. T\E prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdag een bezoek aan enkele evacuatie-centra in de provincie Utrecht. Corrie Kesteloo was dolgelukkig met het speelgoed beertje, dat prinses Beatrix haar gaf. Al haar speelgoed thuis werd met al het andere huisraad door de vloed op Schouwen verzwolgen. Aantal slachtoffers gestegen tot 1395 Het aantal genoteerde slachtoffers bedroeg hedenmorgen om 12.00 uur 1395. De specificatie luidde als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreisclior 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goesesas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Hal steren 23, Hellevoetsluis 5, Heynen- oord 2, Nieuwendïjk 3, Heijningen 25, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewe- ring 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Kraböen- dijke 5, Krimpen a/d IJsel 4, Kruinin- gen 27, St. Maartensdijk 4, Middelhar- nis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieu- werkerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster-Schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a/d IJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendrecht 2. Poor- tugaal 7, Sint Philipsland 9, Raams- donkveer 2, Rilland Bath 6, Rotter dam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Slie- dracht 1, Stormpolder 6, Strijen 42, Temeuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlïssingen 3, Wagenberg 1, "Willemstad 2, Wissekerke 1, Wolfaarts- dijk 9, Ierseke (aangespoeld vaH el ders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierik- zee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3, Zevenbergen 7. Zuidland 37. Zij mogen het houden Door het Rode Kruis verstrekte bed den, dekens en matrassen en bedde- goed blijven eigendom van de geëva- presteerd. Hij herdacht de heldhaftige strijd van de zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf. van de toegesnelde particulieren en studenten, de Duw- arbeiders, vissers, schippers, vrachtrij ders en de stille werkers, die het dag en nacht op hun posten hebben uitge houden, om slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Derde dag in de nood- gebieden Voor de derde achtereenvolgende dag heeft Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdag bezoek gebracht aan de getroffen gebieden. Hij steeg ie Soesidijlc op en landde kort daarna in een polder bij Zonnemaïre. Vandaar staple hij over op in een helicopter, die hem naar Dirlcs- land bracht. Daar sprak hij met voorbij trekkende evacué's. Daarna bezocht de Prins Herkingen, Middelharnis, Melis- sant, Stellendam, Goedereede, Zijpe. Bruinisse, Oollgensplaal en Willemstad. In al deze plaatsen sprak de Prins lang durig met de burgemeesters en de be volking. Wat hem het meest opviel, was 'dige stemming van de be-'( de wilskracht waarmee hei( herstel" van de dijken is ter hand ge nomen. In Willemstad ontmoette de Prins de commissaris van de Koningin in Noord- Brabant. prof. dr J. E. de Quay. De Prins kwam met een sportvliegtuig, dat deien dat zij een vacantiedag wensen hij m een van ae weilanden bU de stad nn tA r>A hliiven neerzette. Met een helicopter vloog hij Landbouw-arbeiders geven vacantiedag De Stichting voor de Landbouw - heeft alle losse en vaste arbeiders in de voorbeeldige stemming van de £e" de agrarische bedrijfstakken geadvi- volking de w.l.kr.cht n» k?'.seerd de waarde van ién vlcantiedag ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Bedoelde arbeiders kunnen dan aan de betrokken werkgevers mee- door naar Willemstad. Nadat enkele punten in deze stad waren bezocht, sprak de Prins de bevolking voor het raad huis toé. Om kwart voor vijf landde de Prins op Ypenburg. Daarna woonde hij weel een vergadering bij van het Nationaal Rampenfonds. Tenslotte ging hij naar het gebouw van de regeringsvoorlich tingsdienst, waar hij een aantal verzoè- ken van burgemeesters der bezochte plaatsen aan de berichtendienst doorgaf. Bezoeken "gaan door In een rede, die hij Zaterdagavond f voor de radio hield, zei de Prins: „Ik geloof dat ik nu zo ongeveer iedere van de zwaarst getroffen steden en dorpen op Schouwen en DuivelancL, Goeree en Overflakkee. Tholen en een enkele plaats in West-Brabant heb gezien en mij van alles op de hoogte heb laten stellen. Van af Maandag zal ik doorgaan met mijn bezoeken in West-Brabant en de overige Zuidhollandse en Zeeuwse rampgebieden. Daarna zal ik de getroffen Wadden eilanden gaan zien. De Prins verklaarde vooral getroffen te zijn door de vast beraden moed en de taaie vasthoudend heid van iedereen. Hij was diep onder op te nemen. De arbeiders blijven echter aan het werk en verzoeken hun werkgever het bedrag, waarop zij recht hebben, aan het fonds af te dragen. Men acht het wenselijk, dit bedrag, dat uiteraard voor velen verschillend is, af te ronden tot tien gulden. Losse arbeiders worden in de gele genheid gesteld, vacantiebonnen voor één dag in te wisselen bij de pen ningmeesters van de landarbeiders bonden. tussen 11 en 18 Februari. cueerden, evenals het aan hen ver- |de indruk gekomen van hetgeen er aan strekte geld. reddingswerk pp elk gebied was Schaden beneden 1000 volledig vergoed (Van onze parlementsredacteur) J Decentralisatie Soms hoort men getallen noemen overl getroffen woningen in de geteisterde j Wederopbouw is gereed, zijn appara- g gebieden, die omstreeks de 500.000 liggen. tuur voUedig in te schakelen. Een geluk Van, departement van Wederopbouw hierbjj is_ dat zoveel mogelijk kan wor. en Volkshuisvesting vernemen wfl, dat,den voortgebouwd op de bestaande or- dit onmogelijk het geval kan zijn. Ge-1 ganisatie van de woningbouw. Het heel Nederland telt twee milUoen wo-|spreekt vanzelf dat de getroffen gebie- ningen, waarvan er m de getroffen gebie- den bij het WOningbeleid met voorrang en hoogstens 200.000 staan. En van deze zuUen worden behandeld. Men streeft 0.000 staan. En van deze woningen zijn er gelukkig nog ver scheidene, die geen of zeer weinig schade j hebben geleden. f«g|f Er wordt hard gewerkt aan het ter ■msBB hand nemen van het herstel van onroe rende goederen. De schaderegeling voor woningen is natuurlijk, evenmin als die voor landbouwschade, los te zien van de komende algemene regeling op de voet de wet op de materiële oorlogs schade. Het schijnt in de bedoelinng te liggen, schaden beneden f 1000.na controle j zonder meer geheel te vergoeden (met een minimum uiteraard). Een andere er naar. de zaken zo eenvoudig mogelijk te houden, zodat niet alle aangelegen heden over Den Haag zullen behoeven te lopen. De opzet is, dat de gemeente lijke technische diensten, zo nodig met geleend personeel versterkt, in eerste instantie aan het werk gaan. Bijzondere moeilijkheden kunnen zich voordoen, wanneer bepaalde dorpskernen zijn ge troffen. Het is dan mogelijk, dat èen nieuw opbouwplan moet worden samen gesteld. Overigens worden de gemeenten, de woningbouwverenigingen en de par ticuliere bouwers op normale wijze in geschakeld. Bij de goedkeuring zullen regeling wordt getroffen voor schaden ongetwijfeld de provinciale diensten I beneden f 3000.—. Waarschijnlijk zal ivoor de Wederopbouw een bepaalde rol j hiervoor een bepaald percentage worden gaan spelen, terwijl voor de kleinere vastgesteld. Voor nog grotere schade moet weer een andere regeling worden (ontworpen. Het ambtelijk overleg hier- I over is in volle gang. Daarnaast moeten regelingen getroffen worden voor ka- I pitaals- en bedrijfsschade. schaden de schade-enquête-commissies (waarvan er vijftien zijn opgericht), waarbij deskundigen van Wederopbouw en van Landbouwherstel zijn gedeta cheerd, vele zaken zullen kunnen af doen. 20 van 300.000 reeds ver overschreden. De BPM-ers in Zuid-Sumatra hebben meer dan 20.000 gegeven en er zijn tientallen van zulke voorbeelden van het Ned. personeel van bedrijven en firma's. Een importeur van papier en twee drukkerijen geven in grote op lage een gedenkboek uit. Een officiële herdenkingsavond is in voorbereiding. Overal worden inzamelingen gehou den. Ook Indonesische maatschappijen hebben grote bedragen geschonken. In Italië is al een half milliard lire 1.200.000) bijeen. Ontroerende brieven en telegram men van vluchtelingen-vestigingen in West-Duitsland en Oostenrijk zijn in Nederland ontvangen. In ver scheidene kampen zijn bidstonden voor behoud en herstel van Neder land gehouden. In andere kampen worden inzamelingen gehouden... De firma P. Meyer te Oslo. die onder de naam Meyer line een dienst onder houdt tussen Rotterdam en andere havens, heeft 10.000 geschonken. In de drie Bata-schoenfabrieken in Frank rijk zal het personeel (4000 man) een uur overwerken t. b. v. de slachtoffers. In Suriname is nu 220.000 Ned. cert, bijeen. Een motie werd aangenomen waarin de wenselijkheid wordt uitge sproken dat de Landsregering 100.000 schenkt. „Ik kan dat allemaal niet volgen", zei de vrouw. „Een bijbel heb ik niet ik weet al leen, wat ik in het sei-moen hoor. En daar houd ik me bij. Maar dat het érg is voor jullie dat van je vader dat begrijp ik." Ze had medelijden met de jonge man voor haar; met zijn moeder, ver weg... Aan haar zou het niet liggen, als haar man voor sinjeur Aczél niet deed, dat hij kon. Haar man deed wat hij kon voor sinjeur Aczél. 's Avonds al kreeg Lajos antwoord van vader: de gevangenisbewaarder kwam het zelf brengen. Nee, binnen kwam hij niet daar had hij geen tijd voor. Hier was een briefje. De man haalde een opgevouwen papiertje uit zijn wambuis; reikte het aan Lajos; ging toen... En geen van beide zag de in een mantel gewik kelde gestalte, die in de schaduw van de huizen aan de overkant hen had bespied. Die in de scha duw blééf tot de bewaker de weg naar huis had ingeslagen en Lajos de deur had gesloten. Die toen voorzichtig nog te voorschijn kwam en zich met stille stap verwijderde. «Ml HOOFDSTUK IX. Het plan. Lajos had zijn oom verteld van zijn kennis making met één van de gevangeniswachters had hem ook verteld, dat die wachter een bi'iefje aan Vader zou in handen spelen. Thomas was met het gebeurde wél ingenomen geweest, al had hij zijn neef toch op het hart gedrukt voorzichtig te wezen. „Dat zal ik," had Lajos beloofd en nu er een antwoord op zijn briefje was gebracht bleek, meende hij, dat de gevangenbewaarder te ver trouwen was. „Het is de vraag, hoe ver," vond Thomas voorzichtig. Hij ging niet dadelijk op dit ant woord door: alle drie, de mannen en Maria, wa- DOOR H. te Merwe ren té vei-langend om te weten wat Lajos' va der schreef. Dat was weinig. Dat was belangrijk. Hoe hij behandeld werd: streng en hard. Met wie hij zijn kerkerkot deelde: met Ambrus To- keli, één van de predikanten uit Buda. „Dat is onze dominee," zei Maria. De ande ren gaven daar geen van beiden weerwoord op het briefje had hun volle aandacht. „Onze cel ligt aan de achterkant van het ge bouw, als ik me aan de tralies van het raamp je ophijs, kan ik bomen zien." Dat was belangrijk. „Wanneer ik voor de rechters moet verschij nen weet ik niet. Dat hoor je pas, als je ge haald wordt, zegt Tokeli. Die is al een paar maal ondervraagd. Hij denkt, dat zijn von nis niet lang meer op zich zal laten wachten. Ver moedelijk de galeien." Dat was ook belangrijk. Vooral merkte Tho mas op omdat er haast nooit één gevange ne naar de galeien werd gebracht. Daar wachtten ze meestal mee, tot er een hele groep veroor deelden bij elkaar was. En als dominee Tokeli tot de galeistraf werd veroordeeld, kon je ver wachten, dat de andere predikanten eenzelfde vonnis zouden krijgen. Lajos legde het briefje neer en keek somber voor zich uit. Zijn oom nam het papiertje las het nog eens over wierp het toen in het vuur. „We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn," zei hij. „Als we wat voor Vader willen doen..." Hij maakte zijn zin niet af. Dat hoefde ook niet: zijn oom begreep hem. Ja, als ze wat wilden doen, moesten ze niet lang wachten. Want hoe gauw, hoe onverwacht gauw misschien, kon het vonnis niet komen! Maar wat zouden ze kunnen doen? Ze overlegden ernstig en zorgvuldig. Tot laat in de avond. Toen Lajos de volgende dag zijn „vriend", de gevangenbewaarder, opzocht, trof hij hem niet thuis. Maar de vrouw beloofde, haar man het briefje te zullen geven, dat Lajos kwam bren gen. En dan kreeg de vader van sinjeur Aczél het zo gauw mogelijk in handen. Daar kon hij van op aan; haar man zou er zeker voor zor gen. (Wordt vervolgd) Toch is het zo! (260) Van de oude slrandwal die vele duizenden jaren vóór onze jaartelling voor ome Wesfkusf werd opgeworpen en waarbinnen de wadden dichtslibden en vele eenwen later na verzoeting van de binnenzee zich de weelderige veenvegelatie ontwikkelde, van dit oude duinlandschap dus, is alleen in Noord-Holland nog een en ander zichtbaar. Onze tegenwoordige blonde en lachende duinen zijn niet meer de duinen van duizenden her, ja, het zijn zelfs niet meer de duinen waarin de Kanninefalen zich ophielden ioen zij hun aanvoerder Brinno op hel schild hieven en on der zijn leiding de Romeinse grens posten in de kuststreek onder de voel liepen. Onze duinen Hunnen (en hoogsle bogen op een ouderdom van 1500 jaar. wanf zij zijn pas onlslaan, nadat de zee hef land binnen de schoorwal weer geregeld overspoel de. Dit moet gebeurd zijn omstreeks de vierde eeuw na Chr., dus nadat de Romeinse bezetting onze streken had prijsgegeven. Geheel duidelijk is de situatie, althans wat Holland en Zeeland betrelt, zeker niet. Wèl kan op grond van verschillende vondsten worden vastgesteld, dat de kust tussen Oostende en Katwijk gedurende de Romeinse tijd een eind verder naar hef Weslen moei hebben gelegen, maar de ontwik keling van de gebeurtenissen in de daarop gevolgde eeuwen kan alleen worden gereconstrueerd aan de hand van opgravingen in het Vlaamse kustgebied, welke een zeilde bouw hebben a/s die van Holland en Zeeland, zodat men uil archaeologische vondsten gelijk luidende conclusies voor ons iand heelt gelrokken. Op het veen van hel oorspronke lijk dichtgeslibde wad en welk veen een voorzetting is van de Hol landse venen ligt in Vlaanderen een laag van jonge zeeklei, die ook aan verschillende streken van ons land zo grole vruchtbaarheid ver leent. Welnu, in hel Vlaamse veen zijn verschillende Romeinse oudhe den aangetroffen, waaruil gecon cludeerd moei worden dal de klei laag zich na de Romeinse tijd moet hebben algezet. Op deze kleilaag liggen de Vlaamse duinen, welke blijkens historische berichten reeds in de 9e eeuw op dezelfde plaats lagen als thans. Hieruit volgt dat de periode, waarin de legenwoor- dige Vlaamse duinen zich hebben gevormd, meet liggen tussen de 5de en 9de eeuw. De ontwikkeling der gebeurtenis sen moei in Nederland in dezelfde opeenvolging en ook ongeveer in dezelfde tijd hebben plaats gevon den. De overspoeiing van West- Nederland zal dus omstreeks de 5de eeuw zijn geschied en de ontwik keling van het jonge duinlandschap, dat dus in het algemeen wat ver der landinwaarts kwam (e liggen dan de oude schoorwal. kan even eens tussen de 5de en de 9e eeuw worden gesteld. Bij een beschouwing van de toe komst is het voorts belangrijk te weten, dat de stijging van de zee spiegel ook in onze dagen nog voortgang vindf. Daarover morgen. (Wadruk verboden) J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2