Rotterdam geeft onderdak aan meer dan tienduizend evacue's Hoekse Waard sluit de dijken en maalt overstroomde polders leeg Permanente organisatie voor burgerbescherming is nodig Ontmoetingscentra voor evacué's in alle delen van de stad Zandzuiger „Ahoy" helpt een handje mee Het leven in Rotterdam neemt weer zijn normale gang Kerk en School Merkwaardig gesprek van Stalin met Argentijnse ambassadeur De Rotterdammer Pag. 2 Maandag 9 Februari 1953 Dankbaarheid voor hulpverlening j Genoeg adressen voor r> j. 1 f. lil J de geëvacueerden cué's behoeven voorlopig: niet meer te worden opgegeven. Mocht het in een later stadium weer noodzakelijk zijn. dan zal gaarne opnieuw een beroep op de burgerzin van de bevolking worden gedaan. ZEER VEEL WOORDEN van dank en waardering zijn vanmorgen gesproken voor de grote hulp, welke vorige week in Rotterdam is verleend aan de duizenden uit de noodgebieden geëvacueerde personen. Onder leiding van burgemeester Van Walsum waren name lijk in het Stadhuis de leidsters en leiders van de diverse hulporgani saties bijeen, zoals zij dit vorige week dagelijks te half twaalf waren, ter bespreking van de diverse problemen. Nu de eerste faze van de hulpverlening achter de rug is, achtte burgemeester Van Walsum het zeer wenselijk een voorlopige balans op te maken. Het is volgens hem duidelijk gebleken, dat het nodig is een permanente organisatie voor rampen-hulp in het leven te roepen. De Bescherming Burgerbevolking zal deze zaak in studie nemen. Reeds staat vast, dat men zal moeten beschikken over 2700 vrijwilligers bij de Overheidsorganisaties en over 17.018 hulpkrachten voor de Zelfverdediging, die in normale tijden volledige instructies moeten krijgen voor hetgeen in nood zal dienen te geschieden. Volgens de gegevens van Zaterdag G uur bevinden zich thans 9.550 geregistreerde geëvacueerden in de Maasstad. Stroom van goederen uit buitenland De geregistreerden zijn afkomstig uit 90 verschillende gemeenten. Het merendeel hoort thuis in 's Graven deel, namelijk 1386, dan volgt Middel- harnis met 1228, Sommelsdijk met 680, Nieuwe Tonge met 416 en Sta- venisse met 189. Reeds heeft een amb tenaar van de Burgerlijke Stand een huwelijk voltrokken tussen twee ge- evacueerden afkomstig uit Steenber gen en Oude Tonge. Burgemeester Van Walsum had zeer veel waardering voor hetgeen op allerlei gebied en door zeer vele per sonen vorige week is gepresteerd op het gebied van de hulpverlening. Trouwens dat waren ook de diverse leiders, die een en ander vertelden over hetgeen door hun medewerkers is verricht. Commissaris Staal was dankbaar voor hetgeen de mannen van de po litie hebben gedaan bij het_ toezicht houden op de goederendepots, het opvangen van de evacué's en het af zetten van de toegangswegen naar de randgebieden. De Rijksverkeerspolïtie deed prachtig werk in het herstellen van spoorwegverbindingen -door het inlassen van tientallen autobussen. Vele bussen, schepen en vrachtauto's werden ingeschakeld in de hulpverle ning. Het kwam voor dat er dagen waren waarop meer dan 2000 vracht auto's in dienst waren. Rode Kruis De Kringcommissaris voor Zuid- Holland van het Rode Kruis memo reerde eveneens met grote dankbaar heid het prachtige werk der transport- colonnes die grote hoeveelheden le vensmiddelen, medicamenten, kleding naar de getroffen gebieden hebben gebracht. Via een eigen radio-station wordt nog steeds geregeld contact met de getroffen gebieden onderhouden en de noden opgenomen. Nu de taak van eerste noodvoorziening in die gebie den zo goed als voorbij is, gaat men zich prepareren op de sortering en distributie van de enorme hoeveelheid goederen van verschillende aard, die uit het binnen- en buitenland zijn toegestroomd en nog zijn toegezegd. De hulp is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Er is aan goederen nog onderweg of toegezegd, voor een waarde van dertig millioen gulden. Enigszins pijnlijk deed het aan van de Kringcommissaris te vernemen, dat aan de sortering en distributie van de goederen uit het buitenland, die met zulk een enorme en ver kwikkende spontaneïteit zijn ge schonken, nog niet is begonnen. De distributie zal te zijner tijd, voor namelijk bfj de revacuatie geschieden door het Comité Watersnood onder lei ding van de heer Japikse. Het is onze vurige wens, dat met voortvarendheid en die vele prachtige, nieuwe goederen naar de mensen gaan, die er om verle gen zitten. Een hiaat in de distributie zou juist tegenover het buitenland, dat we zo veel dank verschuldigd zijn, on vergeeflijk zijn. Nu reeds rijst meer en meer de vraag, waarom nieuwe goederen blijven liggen terwijl vele geëvacueerden vaak moeite hebben aan behoorlijk kleding te komen. Een speciaal woord van dank is van morgen ook gewijd aan de Gemeentelij ke Drinkwaterleidinigsdienst, die vaak met levensgevaar van het personeel de getroffen gebieden geholpen heeft aan drinkwater. Na-zoig De Evavuatïe-Commissaris ziet zijn taak nog niet als beëindigd. De evacuatie namelijk zal thans in geordende banen dienen te worden geleid. Grote na-zorg is nodig om te zien of de geëvacueerden op goede adresen zijn terecht gekomen en of zij nog verder moeten worden ge holpen. Dit werk zal zeker nog twee maanden tijds vragen. Uiteraard hoopte de wethouder, dat hij bij dit werk dezelfde teamgeest zal er varen, welke de arbeid de vorige weck op zo gelukkige wijze heeft gekenmerkt. Nu voor de verdere verzorging der geëvacueerden nog veel zal moeten worden verricht is op Westersingel 111 een Coördinatie Bureau gevestigd, De heer Van Mill, de directeur van Sociale Zaken, gewaagde van het enor me werk. dat in de Ahoy'-hallen is ae- presteerd en dat zich nog aan ons voor doet als een verwarde film. De Vrouwe lijke Hulpverlening, het Rode Kruis, de Politie, de G.G. en G.D. en Sociale Za ken hebben er prachtig werk verricht. Maar ook de huishoudscholen, de keuken van het Tehuis van Ouden van Dagen, en vele anderen hebben er zich danig geweerd. Al spoedig had men er een klein vlot werkend ziekenhuis ingericht. Meer dan 12.000 geëvacueerden hebben de Ahoy'-hal gepasseerd, van wie er cir ca 1000 in Rotterdam zijn gebleven. Wat vanmorgen vergeten werd, mag hier nog wel even worden gememoreerd: de bijzondere hulp die de kerken van Rotterdam hebben verleend inzake het Verbinding Rotterdam nnn»rm. geëvacueerden. met de eilanden Weinig zieken Dr. Speijer, de directeur van de G.G. en G.D. was er dankbaar voor dat op het grote aantal geëvacueerden geluk kig weinig zieken voorkwamen, In to taal zijn er 296 in de diverse zieken huizen opgenomen. Mevrouw Sjollema memoreerde het werk der Vrouwelijke Hulpverlening. Ruim driehonderd dames hebben bij dag en nacht vele hand- spandiensten verleend, waarvoor men niet dankbaar genoeg kan zijn. De ontvangst en distributie der diver se goederen, vooral wat kleding be treft, heeft enorm veel sorteerwerk gevraagd. Personeel van C. en A. en De Bijenkorf heeft er prachtig bij ge holpen. Ook de studenten van de Be lasting Acadamie, de Economische Hoge school. en M.T.S.-ers waren er present. Er zal nog wel veertien dagen nodig zijn om alles te venverken er. te sor teren. Gezien het vele wat is binnen gekomen, valt het nog al mee. wat er van de goederen niet bruikbaar is. De afdeling Burgerlijke Stand heeft vorige week in het Stadhuis tot negen uur 's avonds dertig tafels voor de registratie der geëvacueerden ingescha keld. Het registreren geschiedde op kaartjes in triplo, een voor de Gemeen te Rotterdam, een voor de Gemeente van herkomst en een voor het Ned. Roode Kruis, teneinde ana familie en kennissen inlichtingen te kunnen ver schaffen. Aan iedere tafel zat tevens iemand van het Rode Kruis, die voor de voorziening der mensen zorgde, zo dat zij zich niet nog eens elders be hoefden te vervoegen. Tevens kregen de geëvacueerden een folder mee met Inlichtingen, waar zij geldelijke steun kunnen ontvangen. Autobus Z botste tegen vrachtauto Op de glooiing van de Maastunnel is vanmorgen een autobus van lijn Z tegen een vrachtauto gebotst. De chauffeur van de beladen vracht auto wilde op weg naar de Pleinweg het kleine tunneltje onderdoor. Toen hij vlak bij bet tunneltje was. remde hij plotse ling, daar hij dacht dat zijn lading te hoog was. Ofschoon de chauffeur van de er achter rijdende Z-bus ook remde, gleed de wagen door de gladheid door. De con ducteur en een vijftal inzittenden liepen lichte verwondingen op. De vrachtauto kreeg geen, de bus aan de voorzijde ern stige schade. Maar 't wordt een „tref" om elkaar te vinden (Van een onzer verslaggevers) GROENTENHANDELAAR A. Koote uit Middelharnis zit in z'n eentje aan een lange tafel in de behaaglijk verwarmde foyer van gebouw „Odeon" aan de Gouvernestraat. Om hem heen zitten nog wat mensen: evacué's zoals hijzelf, of Rotterdammers, die hopen hier hun familie of kennissen van de eilanden te ontmoeten. „Odeon" is name lijk sinds vanmorgen het contactcentrum voor alle vluchtelingen uit de noodgebieden, voor zover zij in Rotterdam zijn ondergebracht. De Rotterdamse Gemeenschap en het Convent van Kerken werken hier samen om de her en der in de stad verblijvende evacué's op dit centrale punt behulpzaam te zijn met het vinden van elkaar. Actuele tijdschriften bijzonder welkom Vanmorgen om tien uur is het con taotcentrum geopend. Mede door het slechte weer. maar ook omdat niet iedereen de weg naar „Odeon" al heeft gevonden, waren er nog slechts enkele tientallen, die kwamen informeren. Bdj een kopje koffie was er ruimschoots ge legenheid om eens een gesprek met een kennis uit een ander dorp of een ander eiland aan te knopen. Vriendelijke dames beijverden zich met het noteren van namen en adressen van gezochte fami lieleden en bekenden. Een speciale tele foonlijn met het informatiebureau van hei Roode Kruis komt vandaag nog tot stand. Lectuur is er ook, al zal men nog heel wat Christelijke weekbladen pas verschenen, geen oude! kunnen ge bruiken. Vanzelfsprekend zal dit initiatief slechts kunnen slagen, als de geëvacu eerden gebruik maken van de hier ge boden gelegenheid. De moeilijkheid is, dat ook in het Carnisseliuis aan de Lepe laarsingel. liet Emmahuis aan de Schic- kade, het Recreatiecentrum te Schïe- broek en op andere plaatsen ontmoe tingscentra zijn ingericht. Voor de be trokkenen zijn deze centra in vele ge vallen natuurlijk gemakkelijker te be reiken, maar wij vragen ons af, of et nu nog van een waarlijk contact sprake Sneeuwballende jeugd bracht narigheid Al te baldadige jeugd heeft gisteren door het gooien met sneeuwballen veel narigheid veroorzaakt. Zo werd gister morgen een controleur, die naar fami lie fietste, om mee te delen, nat zijn moeder was overleden, bekogeld door een troep jongens, Begrijpelijkerwijs zei de man er wat van, waarop een van de jongens hem plotseling op de nek sprong. De wielrijder viel en liep flinke wonden aan het hoofd op. zodat hij in het Coolsingelziekenhuis moest worden behandeld. De dader, een vijf tien-jarige magazijnbediende, werd ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. Voorts moest in het Bergwegzieken huis een meisje worden behandeld, die in de Zwaanshals een sneeuwbal tegen het oog had gekregen, terwijl een wiel- rijdster naar het Zuiderziekenhuis moest daar een jeugdige electricien een bonk sneeuw naar haar toewierp, waardoor zij kwam te vallen. Ten slotte hebben ruim twintig jongens gisteren enkele uren in verschillende po- üticbureaux vastgezeten, daar zij rui ten hadden ingegooid. In de meeste ge vallen zijn met de ouders schaderege lingen etroffen. Er sneuvelden 27 rui ten, Rotterdamse Beurs gaf 130.000.- Het bedrag, dat de bezoekers van de Rotterdamse Beurs voor het Nationale Rampenfonds bijeen hebben gebracht, bedroeg Woensdag j-1. reeds meer dan 100 000. Thans heeft men een eindcij fer bereikt van 130.000. Groene Kruisweg weer geopend De Groene Kruisweg tussen Schulp weg en Rijsdijk is thans weer vrij ge worden. De busdienst Rotterdam-Rhoon- Poortugaal-Hoogvliet volgt de normale route. Weer 155 evacué's te Rotterdam aangekomen Zaterdag zijn bij de Rivierpolitie te Rotterdam vijf schepen met samen 155 evacué's aangekomen. Gisteren arriveer den er geen geëvacueerden. kan zijn. Via het informatiebureau van het Roode Kruis kan men natuurlijk evacuatieadressen te weten komen, maar het wordt een „tref" om een familielid of bekende in een van deze centra te onmoeten. Een warm kopje koffie, een boek of tijdschrift en een praatje met lotgenoten, terwijl de kinderen met inderhaast bij eengebracht speelgoed zoet gehouden worden, is op het ogenblik al een wel kome afleiding voor de geëvacueerden, die in hun tijdelijk tehuizen vaak geen rust kunnen vinden. Dieven achter slot en grendel De afgelopen dagen zijn te Rotter dam verschillende inbraakjes en dief stallen gepleegd. De politie heeft een drietri oneerlijke Rotterdammers ach ter slot en grendel gezet. Zo zit de 54-jarige sloper J.S. in het trachtte aan de Brede Hilledijk uit de woning van de garagehouder M.K. kle ding weg te nemen. De bewoner e- trapte hem, waarop de sloper het op een lopen zette. K. en een chauffeur wisten hem al spoedig te achterhalen. In het bureau Oostervantstraat kan een 18_jarige kantoorbediende het inwen dige var. een cel bekijken. Deze jonge man nam ten nadele van zijn patroon drank weg om dit aan klanten af te le veren. Hel geld stak hij in eigen zak. Uit de winkel van A.J.S. aan de Ja- cobusstraat had de 30-jarige H.W.P. Za terdagmiddag een fles met goudlikeur weggenomen. De politie nam de fles, die de familie reeds grotendeels had ge leegd. in beslag en sloot de dief op in het hoofdbureau. Vanmorgen kwam men bij de expe ditiefirma H-H. Co aan het Nieuw- land tot de ontdekking, dat er was in gebroken. Er worden sigaren, sigaretten en een sigarettenkoker vermist. Ingebroken is ook in de cantine van W.J.P, aan de Vierhavenslraat, Hier zijn sigaretten, een hoeveelheid zware shag en 7.50 gestolen. Evacué reed met auto de sloot in Door onbekendheid met de weg is Za terdagnacht de 54-jarige garagehouder J. Pulleman uit Oude Tonge. die thans in de Elizabethlaan verblijft, met zijn auto op de Kleiweg in de sloot gereden. Hij en de 24-jarige kok J. den Engels man uit de Segherstraat te Den Haag wisten zich zelf te redden. De Hagenaar moest wegens verwondingen aan het hoofd, in het Bergwegziekenhuis worden behandeld. De zwaar beschadigde auto kon eerst de volgende dag op het dro ge worden gebracht. Kerkelijk Rotterdam offerde veel geld Hoewel nog geenszins overzien can worden hoeveel kerkelijk Rotterdam gisteren heeft geofferd in de voorzie ning van de vele noden tengevolge van de watersnood (vanavond worden nog ele collectes geteld! kan toch reeds van grote offervaardigheid gesproken w >r- den. Zo is in de Ned Herv. kerken van Rotterdam-Centrum 24.000 bijeenge bracht. In de Rem. Geref. Gemeente •uim 6000; in de Ev. Luth. kerken werd ruim 1900 gecollecteerd, in die van Pernis rüim 4200. De Geref. kerk van Rotterdam-Zuid bracht gisteren 7480 op, terwijl gedu rende de bidstond, welke in de Brec- pleinkerk zijn gehouden, vorige week reeds 1323 was geofferd. De collecten in de Geref. kerken van Delfshaven be droegen ruim f 11.000. Bij de Ned. Prat. Bond in Zuid bedroeg de opbrengst der collecte gisteren 847.30. De collecte, gehouden in de Geref. kerkt e Rhoon heeft opgebracht ƒ694,14 en in de Ned. Herv. kerk 1995, terwijl, de collecte voor het rampenfondsi n het I Een groot aantal verbindingen van Rotterdam met de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden is weer tot stand gebracht. Wat betreft de Hoekse Waard wordt een bootdienst onderhouden ven Rot terdam via Vlaardingen naar Oud- Beijerland. Een autobusdienst wordt onderhouden tussen Strijen, Maassluis. Klaaswaal en Oud-Beijeiiand. Op Voorne-Putten onderhouden auto bussen de verbinding Rotterdam, Maas- oord. Hoogvliet, de verbinding Spijke- nïsse, Oostvoorne en de verbinding Spijkendsse, Hellevoetsluds. Ook rijdt de traan van Rotterdam naar Spijkendsse weer. Naar Goeree-Overflakkee is een ver binding georganiseerd met behulp van bussen, boten en trams. Eenmaal per aag is er zo een verbinding van Rot terdam met Middelharnis. De veerdienst MiddelharnisHellevoetsluis wordt ook weer onderhouden. Met ingang van heden heeft men levens een driemaal wekelijkse boot- dienst ingesteld van Rotterdam naar Schouwen-Duiveland. De boten vertrek ken van de Oosterkade te Rotterdam en doen aan: Dordrecht, Willemstad. Zijpe Zierikzee en BurghSluis. Moeilijk sleepweik „Carthage" dieper weggezakt Het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van Van den Tak's Bergingsbedrijf te Rotter dam, is Zaterdag bij de Franse vracht- i geweest, die voor Scheveningen strandde. Om weer in zee te komen moet voor de hoog op het strand liggen de .Carthage" eerst een geul gegraven worden. Er zijn nu eerst zware ankers uitgezet, vanwaar staaldraden naar de winches van het schip gebracht worden. Via de te graven geul moet de Frans man, met behulp van zijn winches, zich dan naar zee optrekken. Sleepboten van Smit en Co. te Rotterdam kunnen er dan nas aan te pas komen, en houdt het oog gericht op volgende week Maandag als bet springtij en dus hoogwater zal zijn. Dan is er een goede kans, het schip vlot te trekken. Ondertussen wordt de po sitie van het zware schip, dat in het le vende zand dreigt weg te zakken, er n>et beter op. Vijftig jaar bij Wilton Fijenoord De heer G. van Schaik is morgen 50 jaar in dienst bij Wilton Fijenoord, als baas in de ijzergieterij aan de Piekstraat. In verband met de tijds omstandigheden is de huldiging uit gesteld. Bloemenverkoop op Coolsingel Dinsdagmiddag één uur is er een grote verkoping van bloemen en nog eens bloemen ten bate van het Ram penfonds. De hele Rotterdamse bloe menhandel werk# er dan mee. De bloe menverkopers ztKlen staan bij de trap. pen van het beursgebouw aan de Cool singel. Thans reeds 50.000 geëvacueerden De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt deelt ons mede, dat het aantal uit de noodgebieden geëvacueerde mensen thans ruim 50.000 bedraagt. dorp de som van ruim 16.000 ople-1 doden aan verde. vertrouwd. Fietsen van geëvacueerden naar Hoofdbureau gebracht In het hoofdbureau van politie aan het Haagseveer is een aantal fietsen van helpers en geëvacueerden gedepo neerd. De fietsen bleven in de Ahoy'- hal achter. Ook zijn er twee rijwielen van het schip „Afhankelijkheid" ge bracht. Voor inlichtingen wende men zich tot de Rijwielcentrale aan dit bu reau. KORT BERICHT In de Koninginnekerk is Woensdag avond een solistenconcert onder auspi ciën van het R'dams Muziek Lyceum. De medewerkenden zijn Sophie Both- Haas, Adrie Slootmaker. Bram Boe- iee, Cor de Bije, Wim Clemens. Al- bert Vogel en het R'dams Philh. Sex tet. Uit de rails liep vanmorgen op de hoek van de Eendraehtsweg end e Witte de Withstraat een tramwagen van lijn 8. Het tramverkeer ondervond hierdoor een uur vertraging. In de cantine op het Stationsplein bij D.P. zal men Donderdag a.s. de gehele opbrengst van deze dag afdragen aan het Rampenfonds. Dc uitgestelde vergadering van de A.R, Kiesver. „Nederland en Ronje X" zal, thans morgenavond om 8 uur wor den gehouden, doch niet in het lokaal Prins Hendriklaan, maar aan de Stiel tjesstraat 18. Dertig doden begraven te Oude Tonge In Oude Tonge hebben Vrijdag de 126 achtergeblevenen de eerste dertig slachtoffers van de watersnood naar hun laatste rustplaats gebracht. De graven waren gedolven aan de dijk, waarachter, onder de gure wind, hert, water klotste, het water, waarin vele cadavers en stukken huisraad, bed- degoed en stro ronddrijven. Het kerkhof van Oude Ton-ge is in het water niet meer terug te vinden en daarom was op deze droge plek de grond geopend. Het was een digp-tragisch moment. Niemand kon spreken. De burgemeester bracht het, hevig ontroerd, slechts tot enkele woorden. De vlootpredikanl;, ds. Kwakkelstein, las Openbaringen 9 en sprak de Geloofsbelijdenis uit. Daarna bad de pastoor van het dorp het Onze Vader. Zwijgend trok de stoet van 126 man nen terug naar het dorp. dat Zaterdag nog bewoond was door 3000 burgers en waar nu de geest van de dood rond waart. Over de oneindige watervlakte bomen helicopters gevlogen, van ver varen schepen aan met voedsel en materialen. De Marine is bezig, de talloze cadavers van verdronken dieren op hopen te leggen en te verbranden. Een dikke walm hangt over de dijk. Honden, die verlaten rondzwerven en aan de cada vers knagen, worden doodgeschoten omdat zij anders ziekten kunnen ver spreiden. Zo hebben de achtergeblevenen ar-rtig dorpsgenoten begraven. Zij hebben, in lange rij, de kisten gedragen nadat de omroeper van het dorp, op zijn post ge bleven, hen daartoe had opgeroepen. Ook in Middelharnis zijn de eerste j schoot der aarde toe- (Van één onzer verslaggevers) PUTTERSHOEK, ZATERDAGMIDDAG. Het Lorregat, een anders stille kreek in dit deel van de Hoekse Waard, is in heftige beroering. Driftig stuwt het gemaal ,/t Hooft van Benthuizen" twee tot drie honderd kubieke meters goor water per minuut uit de polder Nieuw Bonaventura via het Lorregat de Oude Maas op. Een pompinstallatie, ergens op een dijk geplaatst, doet hetzelfde. Nog verderop in de kreek rijst een machtig silhouet op. Het is de zandzuiger „Ahoy", welbekend van de „Faustus", nu op het punt om zijn geweldige capaciteit in dienst van dit verdronken land te gaan stellen. Geen zand maar water zal de „Ahoy" hier zuigen: 5000 kubieke meters per minuut, alle gemalen ver achter zich latend. Kapitein Teun Oosterwijk is niet erg tevreden. Hij kan met het brede vaartuig niet ver genoeg de kreek inkomen. Net niet ver genoeg om de polder Nieuw Bonaventura binnen het bereik van „Ahoy's" lange slurf te brengen. Nieuw Bonaventura, waar het water twee tot drie meter hoog tegen de dijken en boerderijen staat. Waar wij verdronken paarden en koeien bij tientallen uit de stallen zien halen. De ondergestroomde polder, die nog altijd een bedreiging vormt voor het drooggebleven deel van het reeds zo geteisterde Maasdam. de sluis zijn gescheurd. Te Strijensas is de sluis zover inrtact, dat enige buiten- polders via deze sluis grote hoeveelhe den water kunnen lozen. Wegverbinding Dank zij de grote inspanning van de achtergeblevenen in 's-Gravendeel is er Vrijdagavond een wegverbinding met Strijen tot stand gekomen. Licht weg verkeer kan het gehavende dorp weer bereiken. In de dijk ter plaatse zijn daartoe enkele grote gaten gedicht. In Strijen, nabij de wijk Steenplaats, deed men hetzelfde. Terloops vernemen wij, hoe het de Beerenpolder, een apart eiland ten Noorden van Oud-Beyerland, is ver gaan. Deze polder, ingesloten door Spui en Oude Maas, is geheel over stroomd. Alle bewoners werden ge red, maar van het vele vee ontsnap ten slechts acht paarden en enkele Mr L. A. Kesper kwam per helicoptère Maar toch is de Hoekse Waard vol goede moed. Men rouwt om de 144 slachtoffers, men be treurt het verlies van duizenden stuks vee, men beseft, hoeveel tijd en moeite het zal kosten om het eiland van het overtollige water te bevrijden. Toch durven al deze mensen de toekomst weer aan. Wie1 we ook spreken, hoe somber de ge zichten soms zijn, er is weer hoop en vertrouwen in de toekomst. Ze zitten hier in de Hoekse Waard niet stil. Grote aannemingsmaatschap pijen zijn ingeschakeld om verscheidene grote dijkbreuken te herstellen. Het be stuur van het Waterschap heeft in over leg met technici van Provinciale Water staat de haven van Oud-Beijerland, die gelukkig juist vóór de ramp was uitge baggerd. tot centrale aanvoerhaven be stemd. Grote hoeveelheden materiaal worden hier nu reeds aangevoerd. Het eerste streven is er op gericht, de rivier- waterkerende dijken te dichten tot ten minste twee meter boven N. A. P., zodat er bij normale vloedstanden geen water meer binnen kan stromen. Een gigan tisch karwei, want in binnen- en buiten dijken zijn honderden gaten en zwakke plekken ontstaan. Soms is de dijk over kilometers weggeslagen. Herstel begonnen Het definitieve herstel van de Spui- dijk is al begonnen. Deze dijk heeft de polder Nieuw-Beijerland voor overstro ming behoed. Hij heeft zware schade op gelopen omdat het water er over heen is gespoeld. Met het herstel van de dijk bij de Noordpolder te Piershil is men ook al begonnen. Wat de gemalen betreft, behalve dal bij Puttershoek, is ook het gemaal Over- water bij Strijen intact. Zolang de pol ders echter blank staan, kan dit gemaal niet werken. Het kan zijn water nergens lozen. Men wil nu het water uit de on dergelopen polders in de buurt van Strij en door middel van hevels naar droge polders overbrengen. Hier zijn de gema len wel te gebruiken. Als wij op onze tocht door de Hoekse Waard uit de drooggebleven gebieden Nieuw- en Oud-Beijerland, Westmaas, Nieuwland, Groot Cromstrijen en Groot Zuid-Beijerland in de richting Maasdam rijden, passeren wü uitgestrekte gebie den drassig land. Ook dit vormt een probleem. Ternau wernood zijn deze polders aan de wa tersnood ontsnapt. Het zal evenwel ook hier tijd vergen, het overtollige water met pompen of hevels af te voeren. Aan de Zuidzijde van het gebied wordt het gemaal te Nieuwendijk in gereed heid gebracht. De oude sluis in de ge meente Zuid-Beijerland is zodanig be schadigd, dat deze door middel van een in te heien stalen damwand afgesloten moet worden. Een kwade, maar noodza kelijke oplossing, daar de wanden van r~ Bij onze abonné's, die moesten evacueren, willen wij graag ons blad laten be zorgen. Als aan onze admi nistratie wordt opgegeven de naam. het oude adres en het adres, waar men nu verblijf houdt, zullen wij trachten dagelijks de krant toe te zenden. koeien aan de dood. Vrijdag is men hier begonnen met het dichten van een groot gat in de dijk. Van de 40.000 inwoners van de Hoekse Waard, zijn er ruim 10.000 van huis en haard verdreven. Ongeveer 500 evacué's verblijven in Oud-Beijerland en zijn hier bij particulieren ondergebracht. Aanvan kelijk waren de meeste inwoners van Numansdorp in Klaaswaal gehuisvest, maar in hun eigen belang moesten er 400 doorgezonden worden. Via Oud- Beijerland zijn er 120 naar Rotterdam afgevoerd. Mobiloioons Dank zij de aanwezigheid van een aantal mobilifoons en zenders van de Amsterdamse politie is nu regelmatig contact mogelijk met die plaatsen in de Hoekse Waard, waar het telefoonverkeer nog gestoord is. Dit vergemakkelijkt in het bijzonder het overleg tussen water schapsbestuur en de gemeentebesturen. Dagelijks zijn er in Klaaswaal bespre kingen, waarbij de plannen en de stand van zaken worden besproken. Vrijdag heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, per helïcoptere een bezoek ge bracht aan de getroffen gebieden in de Hoekse Waard. Later landde hjj op het H.B.S.-terrein om overleg te plegen met de burgemeester van de drooggebleven gemeenten. Kadavers Een probleem apart vormt in de Hoek se Waard evenals in vele andere ge bieden het opruimen van het verdron ken vee. Niet alleen het grote aantal, maar vooral het feit, dat vele dieren moeilijk bereikbaar zijn, maakt het weg halen van de kadavers tot een eindeloze bezigheid. De dieren zijn vaak op de onmogelijkste plaatsen bekneld geraakt en moeten dikwijls worden uitgebroken. Op sommige plaatsen staat er in de pol ders te weinig water om te varen. Via de havens te Oud-Beijerland, Putters hoek en Numansdorp wordt het ver dronken vee naar de destructiebedrij ven vervoerd. De zwaar getroffen Hoekse Waard pakt aan. „Eerst droog en dan verder", is het parool. Aan de bevolking daar zal het niet liggen! Allerwege trokken gisteren grote scharen naar de kerken IN DE PRILLE, witte Zondagmorgen waren gisteren van vele huizen en gebouwen de vlaggen halfstok uitgehangen en aller wege in Rotterdam betraden groter scharen dan gewoonlijk de kerk gebouwen. Ook vele evacué's namen in de banken plaats om tezamen met de gemeente de slachtoffers van de watersnood te gedenken. Het waren ontroerende diensten en het viel velen zwaar de tranen te be dwingen. Er klonk echter ook een ondertoon van dankbaarheid in de predikaties voor het behoud van velen, die vaak in de ergste nood hebben verkeerd en de psalmen werden veelal dankliederen. Aller wegen werd er n>ild geofferd. Ahoy'-hal biedt thans beeld van rust Na deze herdenkingsdag nam vandaag het leven in onze stad steeds meer zijn normale gang. Rotterdam heeft zijn ge wone aanzien herkregen, De Linker Maasoever is de schade, door de over- stroming teweeg gebracht alleen nog niet financieel te 'boven, zelfs de tunnel bij het Sandelingplein is in de nacht van Zaterdag op Zondag geheel droog gekomen en wordt sinds vanmorgen weer voor het verkeer gebruikt. Deze schakel in de hoofdverkeersweg naar Dordrecht was het laatste object, dat nog onder water stond. Ook de Ahoy'-hal biedt weer een beeld van rust, nadat zij dagenlang een toe vluchtsoord is geweest voor duizenden slachtoffers en evacué's, die hier provi sorisch in de kleren werden gestoken en wat tot rust konden komen, eer zij bij particulieren een tijdelijk tweede huis vonden, 't Is overigens vaak be wonderenswaardig wat tal van Rotter dammers voor hun nieuwe huisgenoten doen. De laatste Gisteravond om zes uur heeft de laat ste evacué de Ahoy'-hal verlaten. Het enige, dat nu nog in deze grote exposi tieruimte aan de spannende etmalen van de afgelopen week herinnert, is een sta pel geschonken goederen en een ver pleegster. die is achtergebleven om ge reed te zijn op het eerste sein. als dit onderverhoopt mocht komen. De hal zal binnen enkele dagen echter geheel zijn ontruimd. De goederen worden name lijk naar de Rivièrahal gebracht, tot dat zij een definitieve bestemming heb ben gekregen. De geëvacueerden hebben thans de meeste beslommeringen, zoals het zich laten inschrijven, het afhalen van kle ding, andere goederen en de nodige fi nanciën, achter de rug. Velen zijn thans bezig contact op te nemen met familie of bewoners uit hun streek en daartoe bieden de verschillende ontmoetingscen tra hun veel hulp. Het leven gaat ver der, voor ons en voor hen. IN DE SOWJETPERS is gisteren grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat maarschalk Stalin Zaterdag heeft gehad met de nieuwe Argentijnse ambassadeur te Moskou, Bravo. Het onderhoud, dat 45 minuten duurde, werd bijgewoond door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinsky. Stalin verklaarde volgens Bravo, dat er geen oorlog zal komen, als elk land thuis blijft en zich niet mengt in de interne zaken van andere landen. Bravo verklaarde, dat Stalin een voor treffelijke gezondheid genoot. Over de kwestie van de Koreaanse oorlog niet gesproken; wel over oorlog in het algemeen ..Ik ken het Kremlin niet- maa ik kreeg de indruk, dat we in Stalin particuliere vertrek waren", aldus Bravo. „Het was een grote ruimte. Gedurende het gehele onderhoud hebben we gezeten. Stalin zag er gezond en krachtig uit. Hij droeg een eenvoudig uniform zonder de coratie?, Stalin en Wysjinsky rookten ■m>t. De nieuwe ambassadeur verklaarde, om het onderhoud te hebben verzocht, toen hij aan president Sj ver nik op 16 Januari z'n geloofsbrieven overhandigde. Zaterdag om 18.00 uur werd hij op het Kremlin ontboden hij bleef er tot 18.45 uur. Stalin toonde zich een voortreffelijk causeur en had veel gevoel voor humor. Bravo, die Stalin's opmerkingen vriendelijk en aan genaam vond. geloofde, dat het onderhoud tot resultaat zou hebben, dat Rusland en Argentinië hun handelsbetrekkingen zul len uitbreiden In Moskou wordt aan Stalin's bereid heid veel betekenis gehecht. Het schijnt er op te wijzen, dat de Russen waarde hechten aan de uitbreiding van de tus sen beide landen bestaande betrekkin gen en van de onderlinge handel. Stalin scheen helemaal geen haast te hebben. Als Bravo hem nog eens wilde ontmoe ten. moest hij het hem (Stalin) maal laten weten Tijdens het onderhoud werd zelfs over voetbal gesproken. Stalin informeerde naar het voetbalspel in Argentinië en de mogelijkheid, dat een Argentijns elftal nog eens naar Moskou gaat. lijkt niet uitgesloten. Stalin bleek goed op de hoogte van de Argentijnse ges Na jaar in Amerika in Nederland terug Met de „Rijndam" zijn vandaag 17 Nederlandse vaklieden in Rotterdam teruggekeerd. Binnen het kader van het Werk-Studie-Program van M.S.A. heb ben zij een jaar in Amerikaanse be drijven gewerkt en het leven in de Ver. Staten bestudeerd. Het gezelschap vertrok op 29 .Januari 1952 met de „Nieuw Amsterdam" om er tezamen met 300 collega's uit andere landen als Amerikaan te leven en te werken. B ero epingswerk NED. HERV. KERK Benoemd: tot hulpprediker te Utrecht J. van Veen a.s. emeritus predikant te Vroomshoop. GEREF KERKEN Beroepen: te Harkstede-Zuidbroek cand. W. v. d. Zwaan te Middelburg. Bedankt: voor Appingedam (vacature E. J. Oomkes) H. T. van Bochove te Een; voor Monster E. 1. F. Nawijn, miss pre dikant voor de zending onder de Joden te Den Haag-Oost. PROMOTIES Rotterdam, 6 Febr. Gepromoveerd tot doctor in de econ. wetenschappen F. Hartog te Scheveningen op proefschrift: Problemen der moderne economische politiek. Vrijwilligers bouwen een noodkerk Door de grote stadsuitbreiding zullen over enige tijd in Slotermeer (Amster dam-West) ongeveer 1600 Hervormden gevestigd zijn. De bouwcommissie van de kerkvoogdij overweegt plannen om een noodkerk in dit nieuwe stadsdeel te bouwen, die geheel door vrijwillige krachten zal worden opgetrokken. Hulp uit het buitenland (Vervolg van pagina 1.) DUITSLAND: De Westduitse Voetbalbond zal 9000 overmaken en verscheidene sport clubs zijn met acties bezig, De Deutscher Kohlen Verkauf te Essen schonk 45.000 en een ander Duits kolenbedrijf 9000, PORTUGAL: De rijnboot India heeft Za terdag voor Nederland ingeladen: 10.000 dekens. 20.000 meter bedelakens. 2000 paar schoenen, 400.000 brikjes conserven, een grote hoeveelheid tabak en vetten, een ton levertraan, tien ton geconcentreerde leger- rantsoenen. vijf ton koffie, vijftig ton rijst, tien ton suiker. 10.000 pakjes gedroogde vij gen en 34.000 flessen portwijn! Vele arbei ders in Portugal werken per dag twee uur over; zelfs kapperszaken blijven langer Getrofien landen ENGELAND; Alle Britse partijen In het Lagerhuis hebben een motie Ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd bij de hulpverlening alle grenzen uit te wissen en behalve eigen land dus ook Nederland van harte te helpen. BELGIiJ: De Ned. Ambassade ontving tot gisteren f 35.000. De destructiebedrijven te Schoten en Denderleeuw hebben medewer king aangeboden voor het verwerken van cadavers. SPANJE: Hier is f 28.000 bijeen. OOSTENRIJK zorgde al voor f 400.000. Ra pid Wien. de voetbalkampioensploeg wil te gen een Nederlands elftal spelen ten bate van het Rampenfonds. VER. STATEN: de firma Merck te New York heeft aangeboden 50.00 ampullen procaï- ne-penicillinc te zenden, ter waarde van meer dan f 100.000. CANADA heeft thans 24.000 pond goederen geschonken. VENEZUELA: leden van de ollegemee» schap Shell Cardon hebben f 135.000 beschik baar gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2