Het ware gezicht van de ramp Gedempte vreugde onder een floers van rouw Wegen die nergens naar toe leiden Wederopbouw in noodgebied zal soepel werken MEE WASHINGTON LEEFT De Afsluitdijk voorkwam over stroming Zuiderzeeprovincies HET VADERLAND S MAANDAG 9 FEBRUARI 1958 Soldaten uit verscheidene landen De tehulpgesnelden zijn actief in de weer ofliggen na hard werken even te slapen. Het lijkt vreemd, Britse soldaten rond een houtvuurtje te zien rusten terwijl even verderop Nederlandse genietroepen in koortsachtig tempo de dijken langs het Voornse kanaal versterken. Onze helpers uit het. buitenland hebben echter de gehele nacht, terwijl onze jongens op een oor lagen, aan diezelfde dijken gewerkt. In de truck, die ze hierheen bracht, liggen schijnwerpers. Wie een ogenblik de vele vlijtige banden beschouwt en dan weer de onmetelijke watervlakte, waartegen de strijd wordt ge voerd, die begrijpt, dat al ons twintigste eeuws kunnen nodig is om deze strijd tot een goed einde te brengen. Tegenover onze ducks, radioposten, helicopters en zandzakken stellen de vijan delijke bondgenoten water en wind niet alleen het brute geweld, maar ook het verraderlijke wegspoelen, het doorsijpe len en ondermijnen van dijken, gebouwen en spoorlijnen. Terwijl het eiland Putten helemaal is overstroomd, is er op Voorne weinig of niets veranderd. Beide eilanden zijn ge scheiden door een kanaal tussen twee dijken. Achter de ene dijk ligt het lage, groene land nog ongerept, achter de an dere blinkt nu een watervlakte, waarin men de verdronken plaatsjes ziet liggen. Die watervlakte stijgt langzaam en de kanaaldijk, die aldus in de rug wordt aangevallen, begint het op verscheidene plaatsen te begeven. Honderden soldaten en andere jonge kerels zijn in de weer om te voorkomen, dat de dijk ergens doorscheurt en de brede watermassa zich in het kanaal stort. Want dan zal de over liggende dijk het ook niet lang kunnen houden en zal Voorne in het vreselijke lot van Putten delen. Het rijden over de dijken van Noord west-Brabant is eigenlijk 'n soort puzzle- nt. Telkens komt men na een paar kilo meter op een driesprong, waar een mare chaussee met zijn witt. helm staat. Als hij vraagt, waarheen de rit gaat, raakt Uw verslaggever een beetje in verlegen heid. Wamt er zijn getroffenen èn helpers èn verslaggevers. Alleen aan krantenmen sen is het vergund om zonder meer de ravage en ellende in ogenschouw te gaan nemen. Zij moeten de plaatsen opzoeken, waar de gevolgen van de overstroming het ergs', zijn. Natuurlijk zou men aan de witgehelmde man op de driesprong kunnen vragen, waar het meeste van de ramp te zien is. Beter is het evenwel, te vragen, waar de wegen naar toe leiden. Daarvoor staat er een keurige bondswy- zer, maar die geeft alleen aan, wat vroe ger te bereiken was. Wanneer men nu nog welgemoed op weg gaat, loopt men kans, dat men de straatweg plotseling schuin naar omlaag in het vuilgrijze wa ter ziet verdwijnen. Dan geeft een einde loze, dubbele rij boomtopjes boven de watervlakte wel aan, hoe de weg vroeger verder ging naar een stadje of dorpje, dat in de verte nog hall boven het water uitsteekt. Daarom heeft men over dat deel van een wegwijzer, dat toch nergens meer naar toe leidt, een juten zak ger hangen. Het vuile grijze water Men gaat naar het ondergelopen gebied cn verwacht een ramp te zien. De huizen staan een of twee of drie meter in het water. Aan niets is te zien, dat ze ver laten zijn. Nergens blykt uit, dat binnen de meubels tegen elkaar op drijven. Een stukgeschoten of uitgebrand huis is veel eer een toonbeeld van verwoesting. De vernieling in het verdronken land is een stille, onzichtbare, binnen in de huizen cn onder de fundamenten. Wat daar ge beurt, doemt vele bouwwerken, dit schijnbaar nog onaangetast staan, tol ruïnes te vervallen. Het zijn geen nader gierende en krakend inslaande projec tielen, het zijn geen dansende felknette- rende vlammen, die hier het werk van mensen verwoesten. Het is het vuile, grijze water, dat stilletjes de huizen en de dijken omsluit, waarop de mens staat te vechten voor zijn behoud. Men moet binnen de huizen zien, wat daar soms in enkele uren is geschied. Een kleine hoeve ligt weer droog en is over een smal dammetje te bereiken. Bin nen scharrelt de bewoner wat rond. Hij heeft zijn vrouw en kinderen al in veilig heid gebracht en probeert nu zijn boeltje te redden. Wat er van over is, brengt hij naar boven. Als ik mijn hoofd door zijn open venster naar binnen steek, staat hij net met een stapeltje keurig gevouwen kinderondergoed, waaruit het zeewater druipt. Zijn kamers zijn bedekt met een sliklaag. Zijn buffet ligt neergesmeten in een hoek als een verslagen bokser in de touwen. De kinderwagen staat boven op de tafeL De rest van de meubels ligt er omheen als de houten paarden van een draaimolen. Hier is het woedende water gekomen en gelukkig meteen weer ge gaan. De bewoner vertelt mij blij, dat hij zijn polissen en andere papieren be houden in de bovenste lade van zijn lin nenkast aantrof. Dan stapt hij met zijn rubberlaarzen verder door het slik naar zijn slaapkamer en stelt pogingen in het werk een peluw uit te wringen. Vlakbij fort De Hel voorbij Fijnaart is een bres van twintig meter in de dyk geslagen. Tien meter achter een der dijk- einden staat een boerderij in het water, kennelijk verlaten. Er is van staldeuren, stukken van een boerenwagen en zo een bruggetje naar het huis gemaakt. Op de dijk staat een baal geperst stro. Daarop liggen een haardkleedje, een opgevouwen Nederlandse vlag, een gebreid wollen borstrok en een broek. Heeft de boer dat op zijn vlucht vergeten? De boer, zo vertelt men ons en zijn zuster weigerden hun boerderij te verlaten toen de dijk vlakbij hen be zweek. Ze klommen op de vliering. Een uur later stortte alles met donderend ge raas In. Sindsdien is het stil in de boer derij. Duitsers in actie Wat is het ware gezicht van de ramp? Het verbergt zich achter de horizont, waar men over land niet kan komen. Wie redden wil, moet met boten over het water gaan. Er zijn ook Duitsers gekomen met vrachtauto's van hun Bundesbahnen, waaruit keurige motorboten te voorschijn komen. Drie Duitsers, van top tot teen in rubber kleding, zijn zichtbaar energiek in de weer. Amerikanen breken records Natuurlijk braken de Amerikanen weer alle records. Wie hen Dinsdagavond door Brabant onderweg naar de noodgebieden zag, was verbaasd over de kolonne on telbare, voorbijzoevende zware trucks, die ze meebrachten. De bevolking had al gauw gezien, dat de Yanks niet meer terug behoefden om hun spullen te halen, Wat men van de verten niet kan zien, dat kan men horen. In een tweede-klasse coupé van de stoomtram te Hellevoetsluis hebben zich vier radio-amateurs met een 20-watt-zender en ontvanger geïnstal leerd. Zij spreken met radioposten in Goeree-Overflakkee en zo nodig in Zee land en vormen de tussenschakel met de centrale in Den Haag. Ook helpen zij vliegtuigen bij het vinden van de plaat sen, waar goederen moeten worden neer geworpen. Behalve hun radio-apparatuur hebben ze in de tramwagen- ook nog een soort slaapgelegenheid geïnstalleerd. Maar van slapen komt niet veel. Als een oude vrouw Het ware gezicht van de ramp, die de zee over Nederland heeft gebracht, is een mensengezicht. Het is het gezicht van een oude vrouw van Overflakkee, die door twee matrozen gesteund aan land gaat le Hellevoetsluis. Zij heeft alles, wat haar lief en dierbaar was, in één nacht verloren: haar kinderen, haar kleinkinderen, haar huis, de grond waar zij geboren is en waar zij had gehoopt te mogen sterven. Zij is gered, deze grootmoeder, die Zaterdagavond nog met haar presenteertrommel in haar opge wreven salonnetje stond en gezichten om zich heen zag, die zij nooit meer zien zal. Niemand vermoedde, wat de nacht zou brengen. De nacht kwam en een. angst kreet klonk van Schoonhoven tot Cad- zand, van Maassluis tot Hontenisse. Die kreet om hulp echode in Hilversum en weerklonk over heel Nederland en tot ver over de grenzen. Als één rAan greep het Nederlandse volk naar de spade en snelde te hulp. Auto's, schepen, voedsel en kleren uit het gehele land bewegen zich sinds het krieken van de Zondag morgen in een stage stroom naar Zuid west-Nederland. Zij is gered, deze grootmoeder, die nog nooit het eiland. Overflakkee had ver laten en nu zonder bagage op de kade van Hellevoetsluis staat, waar geen be kenden haar opwachten. De mensen van het Rode Kruis begeleiden haar naar het stationsgebouwtje, dat als ontvangstcen trum is ingericht. Er komen ook mensen over de loop plank, waarop wel wordt gewacht. Twee oudere mannen begroeten elkaar op de kade met een handdruk. De man, die op de kade heeft gewacht, vraagt: En waar is je vrouw, Jobse? Jobse, met zijn diepliggende ogen, kijkt de vrager even aan en draait dan zijn hoofd met een ruk opzij. Hij heeft nooit geschreid. Hij schreit ook nu niet. De wind glijdt aan over het verdronken land. De mannen huiveren en gaan naar binnen. Prins Bernhard bracht hulde aan vrijwilligere Gesprek in Halsteren Deze week de eerste schadegevallen Koninklijke familie woonde kerkdiensten bij H.M. de Komfagfo, Prins Bemlheirid en d'e Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zondagmorgen de kerkdienst in de Ne derlands Hervormde kerk te Baarn bij gewoond. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13, vers 4 en 5: ,,Of meent Frans bezoek aan getroffen gebieden In opdracht van de Franse minister van Openbare Werken brengt de in specteur-generaal „des ponts et des chaussées", de heer Renaud, een bezoek aan hei getroffen gebied. Dit bezoek heeft ten doel zioh op de hoogte te stel len van de behoefte, die er bestaat aan materiaal voor drooglegging van de ondergelopen gebieden. De heer Renaud is vergezeld van de voorzitter van de Franse vereniging van aannemers van openbare werken, de heer A. Dehé. Veel vee naar slachtbanken In de komende weken zal veel vee naar de slachtbanken gevoerd worden. Een groot deel van het van Goeree en Overflakkee geëvacueerde vee blijkt namelijk slachtvee te zijn. Het heeft geen zin de dieren langer in leven te houden. De Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, heeft in Groningen als voorzitter van de Alge mene Emigratiecentrale, de aanmeldings commissie van deze centrale voor de drie Noordelijke provincies geopend. H.K.H. Wilhelmina ging in Amster dam ter kerke. gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood wer den, schuldiger waren dan aile andere mensen, die in Jeruzalem wonen? Neen, ik u, maar als gij u niet bekeert, znM gij allen evenzo omkomen". In de Nieuwe Kerk aan-de Dam, waar ingezamelde goederen voor de hulpver lening hoog lagen opgestapeld, ls een bijzondere oecumenische dienst gehou den. die door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Zij werd ontvangen door ex-minister mr H. Mulderije als verte genwoordiger van de Oecumenische Raad van Kerken In Nederland en door president-kerkmeester der Hervorm de Gemeente te Amsterdam, mr dr W. Dijckrneester, Onder de aanwezigen was ook burgemeester d'Ailly met zijn echt genote. Enige consternatie ontstond, toen bij het aanvangstiidstip de voorganger, prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Spren kel uit Utrecht, niet aanwezig bleek te zijn. Naar later bekend werd, was d-e trein, waarmede hij naar Amsterdam reisde, door een dwars over de rails staemd'e auto opgehouden. In allerijl spoedde ds M, Groenenberg, Ned, Her- vrrnd predikant en voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken te Am sterdam. zich naar huis om de preek, die hij daar voor een avonddienst ge reed had liggen, te halen. Halverwege de dienst arriveerde dr Berkelbach van der Sprenkel, die de dienst besloot met het voorlezen van een telegram, ontvan- van het secretariaat van de Wereld raad wan Kerken. Minister ir Witte van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft na verscheidene trips door het noodgebied verklaard, dat ten aanzien van deze gebieden door het departement soepel zal worden gewerkt. Met de afwikkeling van de lichte schade gevallen van f 1000 tot f 3000 zal deze week een aanvang worden gemaakt, waarby als regel zal gelden: eerst maken, dan betalen. Het zal dus zo gaan, dat na goedkeuring van de aannemingssom door Wederopbouw meteen met bouwen kan worden begonnen, waarna betaling zal volgen. Voor de afwikkeling van die schadege vallen wordt een aantal rampbureaux van Wederopbouw in het getroffen ge bied gehuisvest, o:a: vier in Brabant. Het apparaat van deze bureaux zal als het ware achter de dijkhersiellers aanschui ven en van uur tot uur op de hoogte blijven van de gebieden, waar met af wikkeling kan worden 'begonnen. Volgens zeer globale rekening zijn in Zeeland 1000 boerderijen zwaar bescha digd of verwoest. Hoewel de buitenwij ken van Zierikzee er troosteloos uit zien, zou in oorlogsschadetermen gere kend deze stad tot de lichte schade gevallen worden gerekend. In de dorpen, waar geen vloedgolf kwam valt de scha de erg mee. De schaderamingen voor Oude Tonge varieren van 100 tot 200 wo ningen. Fijnaart is totaal verwoest: 15 boerderijen en 60 woningen. Zwaar be schadigd werden 120 gebouwen. Of de regeling gelijk of iets lager wordt als de oorlogsschaderegeling, is nog in studie. CNEEUW LIGT IN HALSTEREN. Maar: er is óók zon. Dat dorp heeft een ander karakter gekregen, nu het grenst aan de wijde, onafzien bare vlakte van het overstroomde gebied. Het leefde op de kleine dingen van de dag, de gezinsvermeerdering van de hakker, de emigratie van de zoon van de Blager. Nu heeft dit geen betekenis meer, het leed van de ramp heeft de mensen gegrepen. Het grote leed maar ook de helle vreugde der dankbaarheid voor die gezinnen, die werden gespaard. De Prinsessen Beatrix en Irene delen geschenken uit aan evacué's te De Bilt. De zon schijnt over Halsberen, doch het sombere gebimbam van de toren klok werpt een schaduw over deze kleine samenleving. De ijzige wind van de watervlakte trekt door de dorpsstraat, waar de dorpelingen in hun donkere kleren scherp afsteken tegen de sneeuw. De eenvoudige mensen lopen naast elkaar, in één richting: het kerkhof. Vandaag Zaterdag worden weer twee drenkelingen begraven. Gisteren drie, Donderdag zeventien. In een kamer van het klooster Ligt een nieuw sLacht- offer onder een laken, staat een aantal zwarte kisten gereed. De burgemeesters vrouw wast de lichamen zorgvuldig er doet hen een doodskleed aan. Iedereen spreekt met eerbied over de vrouw van de burgemeester Niet verzekerd tegen water Tussen optelsommen en taalschriften liggen enkele vrouwen dn het noodzieken huis, in de school. De banken zijn langs de wanden opgestapeld om ruimte maken voor de veldbedden. Het Rode Kruis heeft 53 van deze depóts, elk met 90 bedden als dde nodig zijn. De echte zieken worden naar een ziekenhuis over gebracht, de depots zijn voor ouden van el-gen, lichte zieken, kinderen. In één der bedden ligt een oude virouw, een wit kapje over het hoofd. Naast haar zit de dochter. Er wordt geen woord gewisseld tussen die twee, d-e dochter staart voor zich uit, een verbit terde mond. Toch zijn ze niet onvriende lijk. Zodra ze wordt aangesproken, gaan twee lichtjes branden in de ogen van de oude vrouw. De dochter vertelt: moeder is 82, we zijn uit Stavenisse. We hadden vijf koeien, een paard, een varken en 120 kippen. Er is niets van over. De oude vrouw popelt om het zelf te vertellen: We hoorden de sirene loeien mijn zoons riepen „De polder loopt onder". We liepen de trap op naar de zolder. Het water steeg zó hoog, dat zelfs op zolder een halve meter water stond We wonen een eindje uit het dorp. Toen het licht werd zagen we dat de Kerk straat in het dwp een nieuwe straat helemaal was weggespoeld. Onze schuur was ook verdwenen. Die beesten gingen zo verschrikkelijk be keer! Ons huis bleef staan, het is een oud huis, maar als er windstoten kwamen, was het of je op een schip zat, dat slingerde, Overda; hadden we een wit gordijn aan een stok 's nachts brandden we kaarsen voor de ramen die had ik nog op zolder. We zagen een buurman redden door een rubberboot dat is erg, al6 je zelf niet weg kunt! Bij ons konden ze zo'n rubber boot niet afgooien, er waren te veel staketsels om het huis. Eindelijk kwamen Dinsdagmiddag schippers van Thole® ons halen met een roeiboot. We hebben vreselijke dorst geleden. Aan eten had ik geen behoefte, ik zou toch niet hebben kunnen eten van de zenuwen. Eén van mijn twee zoons pro beerde wat regenwater op te vangen in zijn hand. Dat ging natuurlijk niet. Toen ik hier kwam dacht ik heerlijk te kunnen drinken. Dat mooht niet van de dokter, ik kreeg telkens maar één lepeltje. Neen, van de verzekering krijgen we niets. We waren tegen brand verzekerd en tegen ongevallen. Maar tegen het water nee. Wie denkt daar nu aan? Moederleed Het verpleegstertje, dat stil heeft staan luisteren, zegt: U hebt er tenminste het leven afgebracht. Mijn broer heeft al zijn kinderen verloren. Ze vluchtten ook naar de zolder. Hij brak een stuk uit het dak. legde daar een paar Dlanken op en van 11 maanden had hH op de arm. Toen ze een uur gelopen hadden gaven de kinderen geen geluid meer. Ze waren gestorven. Het kleintje was reeds lang stijf. Hy zette het kistje op de dijk. Ziin vrouw wilde bü de dode kinderen blij ven. Ze vochten samen op die dijk. Ein delijk gaf ze snikkend toe, maar smeek, te: „Steek een lucifer aan, ik wil de ge. zichtjes nog eens zien". Ze was haar zin nen kwyt, dacht dat ze in de boerderij was. Samen zün ze volmaakt uitgeput in Steenbergen aangekomen; de volgende dag hebben mannen de kinderlijkjes ge haald. Het verpleegstertje vertelt dit, terwijl de tranen haar over de wangen stromen. De oude vrouw zegt: „Ja. Wij zijn dankbaar dat we gered zijn, al hebben we dan ook alles verloren". Dat is de vreugde die in Halsteren leeft, vlak naast de rouw om de dood van velen. In dat ziekenhuis loopt een meisje van 14 of zij iets zoekt. Zij is de enig over geblevene van een gezin van vader, moeder en zeven kinderen. De Denen hebben twee wagenvrachten kleren in Halsteren gebracht. Mooi goed. Van het leger kregen de geredden twee stel ondergoed en een broek, De burgerij zorgde voor verdere bovenkleren, Bata zond 500 paar schoenen. In Ossendrecht komen 2000 Amerikanen In de legerplaats Ossendrecht zijn die nieuwe en moderne kazernes ge bouwd. Geweldige blokken achter el kaar, centraal verwarmd. 2400 evacué's uit de omgeving werden daar onderge bracht. Zaterdag waren 2250 daarvan reeds afgevoerd naar Eindhoven en om geving. 150 moesten blijven, omdat in dat blok mazelen geconstateerd was. Hier zijn 24 wagens met goederen uit Arnhem aangekomen. Alles werd voor lopig in kelders opgeslagen. Belgen uit Antwerpen brachten vruchten en choco- Z. K H. Prins Bernhard, voorzitter van het Nat. Rampenfonds, heeft Zater dagavond via beide Hilversum.se zenders een rede uitgesproken. „Vandaag heb ik voor de derde keer de getroffen gebie den met een vliegtuig of een hehcoptere bezocht", zo zeide de Prins. Ik geloof dat ik nu zo ongeveer alle zwaarst ge troffen steden en dorpen op Schouwen en Duivelend, Goeree en Overflakkee, Tholen en een enkele plaats in West- Brabant heb gezien en mij van alles op de hoogte heb laten stellen. Van Maan dag af zal ik met m«n bezoeken dood gaan in West-Brabant en de overige Zuidhollandse en Zeeuwse rampgebie den. Daarna zal Ik nog de getroffen Waddeneilanden gaar. zien. Tot nu toe ben ik vooral getroffen door tie vastbe raden moed en de taaie vasthoudenaaeid van iedereen eigenlijk, maar ook ben ik diép onder de indruk van wat er aan reddingswerk op elk gebied redden van mensen, behoud van dijken, ren den van vee is gebeurd. En dan wu ik er hier gaarne de nadruk op leggen, hoeveel wij te danken hebben aan alle gewone burger-vrijwilligers, die te hulp zijn gesneld. Het optrekken van mili taire hulpformaties spreekt natuurlijk meer tot de verbeelding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf, van de toe gesnelde particulieren en studenten, van de D.TJ.W.-arbeiders, van de vissers uit alle vissersdorpen, van de schippers en vrachtrijders en vooral niet te ver geten de vele stille werkers achter de schermen, die dag en nacht op hun pos ten het hebben uitgehouden. Kortom de strijd van de naamloze vrijwilliger, die zo krachtig heeft geholpen slach'offers te redden en groter leed te voorkomen zo besloot de Prins. mot' dat vlot dreven ze naar de dijk die Iladc' ,™aar-.d« me,°s™ aij" srotendeels was dichtbij. Op hun blote voeten en weg. Die uit Kruisland waren met alleen met een pyama aan liepen ze dooi de ijzige kou en de regen over de natte dijk. De kinderen van 4 en 3 huilden en riepen telkens, dat ze het zo koud had den, niet verder konden. Hg zag een lege appelkist, die was aangespoeld, en legde te houden toen ze hoorden, dat daar het water verdwenen was. Ze gingen onmid dellijk terug. Waarom heeft U al die evacué's hier niet gehouden, het is hier een ideaal evacuatiecentrum. Er komen hier 2000 Amerikaanse sol de kinderen daar in. Samen met zjjn I daten om aan de dijken te werken, ant- vrouw droeg hjj dat kistje. Het kleintje I woordt de kapitein. Voor radio en televisie Hulpactie georganiseerd "PiE RAMP, DIE ONS LAND heeft getroffen, is een catastrophe, die wij ons eenvoudig niet kunnen voorstellen. Wie tot voor korte tijd deze mogelijkheid zou hebben geopperd, zou te horen krijgen, dat ze uitge sloten was. Nu het dan toch is gebeurd, krijgen wij, Nederlanders in Washington, allen een hevig heimwee naar bet. vaderland in nood. En wij vinden elkander om te zien, wat kan worden gedaan. Van alle zijden bel len bevriende en ook wel ons onbekende Amerikanen op om hun sym pathie te betuigen. En ieder uur geeft W.G.M.S., een der voornaamste radio-omroepen van Washington D.C., nieuws van de ramp; In overleg met en met instemming van de Ned. Ambassade zijn we aan het werk getogen om te zien, wat wij zouden kun nen bijdragen. W.O.L., een andere radio- omroep hier ter stede, biedt mijn vrouw tien dagen achtereen een korte uitzen ding aan om het woord te voeren. Ik zelf mag heden hetzelfde doen voor een der televisie-stations. Gisteravond kwamen drie Nederlandse doctoren, te Washington en het nabije Arlington werkzaam, met de Nederlan der Van Zwaren en mij samen ten huize van mevr. Hamilton-Koning. die ook in oorlogstijd hier de organisatie heeft ge leid van hulp aan Nederlmd en de Ne derlanders. Aldus ont tond de Washing- tonse afdeling van „xhe Holland Flood Relief Incop.", terwijl The Netherlands- American Foundation te Washington D.C. gelden en goederen in ontvangst zal nemen. Bij het inzetten van deze hulpactie is de grote moeilijkheid, dat we nog over geen andere gegevens beschiken dan die, welke we hebben gelezen in Amerikaan- bladen en gehoord van de Ameri kaanse radio. Beide wijden er grote aan dacht aan en uiten zich bijzonder sym pathiek. Zodra we echter meer details kunnen geven, die men hier nog niet kent, is er vruchtbaarder werk te doen. De belangstelling voor al wat Hollands is paart zich met de deernis der Washingtonians voor de ramp. Men vraagt ons naar Nederlandse volks muziek en andere uitingen van ons land. De ambassade bezit een copie van de film „De Dijk is dicht", waarmee wij lezingen zullen houden voor verschillen de verenigingen, die onmiddellijk bereid waren, hiervoor hun leden te convoceren. Uiteraard realiseren wij ons, dat dit alles slechts een druppel is op een gloeiende plaat, maar wij kunnen eenvoudig niet nalaten, die druppel bij te dragen. Daar- r waren allen het direct eens. Luc Willink. Te Zaandam is Zaterdagmiddag de benedenverdieping van een huis geheel uitgebrand. De bewoners, onder wie een bejaard echtpaar, die allen ziek te bed lagen, konden worden gered. Weinig dijkbreuk door oorlogsschade De Afsluitdijk heeft de randprovincies l hebben ondervonden in tegenstelling tot van het IJsselmeer voor een hoogst ern- andere, merkte ir Maris op, dat men er stige ramp bespaard. De waterstanden bij rekening mee moet houden, dat de zee- de stormvloed waren hoger dan de com- dijken nieuw gemaakte dijken zijn. De missie-Lorentz bij het opstellen van de I andere zijn historisch gegroeid. Het zou Ambtenaren over de watersnood Opbouwende vooretellen ,.Het spreekt vanzelf, dat het Over heidspersoneel in ruime mate zijn bij drage zal leveren. De vraag is hoe" Voor enkele categorieën, w.o. de leraren is een ovenverkregeling of het afstaan van een snipperdag niet mogelijk", al dus het maandblad van de Centrale van Hogere Rijks-ambtenaren. „Daarom menen wij bet voorstel, dat de Hoofden van Dienst te Almelo, ressorterende on der Financiën, telegrafisch aan de Mi nisterraad zonden, aanbeveling verdient. Dit houdt in, dat de Regering bevor dert, dat op de meest efficiënte wijze door alle ambtenaren gedurende enige maanden 1 van hun salaris wordt af gedragen aan liet Rampenfonds". „Voorts zouden •wij als algemene maatregel nog willen voorstellen, diat de P.T.T, op alle porti gedurende het jaar 1953 een toeslag heft van bv, 50%. Deze bijdrage lijkt ons het eenvoudigst te innen door verhoging van de porti van alle binnenslands ter verzending aangeboden brieven enz. met 50%. „Tenslotte indachtig de vergissingen op organisatorisch gebied in het Jongste verleden t.a.v. dergelijke rampen be gaan, rekening houdende met het ge wone menselijk verschijnsel, dat velen hun standje zo erg belangrijk vinden, menen wjj er op te moeten wijzen, dat nauwe samenwerking van Gemeente lijke en Ryksinstanties (bv. Landbouw, Hyp. en Kad„ Waterstaat. Belasting dienst, Registratie en Successie, enz) voor het bepalen van de schade en do vergoedingen een nationaal belang ls". PADVINDERS DOEN MEE „Mouwen omhoog, ons land moet droog" Kabouters, welpen, padvindsters, gid sen. verkenners, voortrekkers, pioniers, leidsters en leiders trekken er Zaterdag op uit om onder het motto „mouwen omhoog, ons land moet droog", in uni form allerlei werkjes te verrichten en zo tenminste één gulden te verdienen voor het Nationaal Rampenfonds. Op geen enkele wijze en onder geen beding zullen werkjes, die in verband staan met de ramp. tegen betaling mo gen worden uitgevoerd. Ook de padvin ders. die reeds rechtstreeks hij de hulp verlening zijn betrokken, mogen hun werk voor deze actie niet onderbreken. plannen op grond van de gebeurtenissen bij de storm van 1894 had berekend. Zon der Afsluitdijk zou een overstroming hebben plaats gehad van tenminste de zelfde afmetingen als in 1916. Dit zei de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir Maris, op Schiphol na een rond vlucht boven het overstroomde gebied. Met betrekking tot de springvloed van 16 Februari, die hoger zal zijn dan de springvloed in de nacht van de ramp. zei ir Maris, dat het gevaar afhankelijk is van de windkracht. Bij een stormach tige wind op die dag zal de schade zeker toenemen. Vooral als men bedenkt, dat de dijken zwak zijn. Wij zijn nog in het winterseizoen en dan kan men altijd win terstormen verwachten. Zo spoedig mo gelijk gaat men de buiten- en binnen- keringen besehermen. Zo heeft men de dijken van het Voornsche kanaal reeds versterkt, welke thans een waterkering vormen voor het niet overstroomde deel van Voorne. ten Westen van het kanaal. Dijken vragen aandacht De ramp heeft de Rijkswaterstaat ook nog verrassingen in gunstige zin bereid, Volgens ir Maris betreffen die de hoge Schielandse zeedijk en de dijk van de Krimpenerwaard. Men heeft daar een ramp kunnen voorkomen. Het herstel aan de zo belangrijke Schielandse zeedijk wordt voortgezet. Ir Maris verwacht geen moeilijkheden bij hoog water van de bovenrivieren. Deze hebben op het geheel een geringe invloed. Op een hem gestelde vraag of er dijk breuken zijn geweest op plaatsen, die indertijd door het oorlogsgeweld werden beschadigd of vernield antwoordde ir Maris, dat hem slechts één geval bekend was, Ten Oosten van de dijk bij Willem stad was een breuk, waar een bunker zou zijn geweest. Andere gevallen waren hem niet' bekend. Hij verklaarde, dat er geen onderscheid bestaat tussen de kwaliteit van de dijken der lagere organen en die van het Rijk. In een dijk, welke bij Rijkswaterstaat in beheer is, die bij Ouddorp op Goeree, zijn gaten geslagen. Naar aanleiding van een opmerking, it de grote zeedijken weinig schade naar West, te verhogen. Zo is die ver hoging geprojecteerd langs het Hollands Diep in de richting van Willemstad en langs de Kil. Het is de bedoeling be- een zware taak voor de gemeenschap paalde dijkgeöeelten aan te passen aan BjF a- het advies van de commissie. Ter. aan zien van de Biesbosch merkte ir Maris op, dat men na deze storm daarvoor nieuwe berekeningen zal moeten maken. Met betrekking tot de Britse pontons, welke werden aangeboden, werd nog meegedeeld, dat men zal vragen om klei ne pontons, zoals deze bij Normandië in de oorlog werden gebruikt. Over de dijken zei ir Maris nog, dat zij niet een volkomen homogeen kunst werk vormen. Er zijn sterkere en zwak kere gedeelten. Zij hebben niet overal dezelfde hoogte, men heeft te maken met mollengaten en dergelijke. Evenals bij een ketting is er in een dijk ook wel ergens een zwakke schakel. Wel zyn er bepaalde punten in de dijken, die om extra voorzieningen vragen. zijn geweest, deze de profielen te geven van de dijken van nu. Het zou een econo misch niet te verwerken probleem be tekenen. Nieuwe berekeningen nodig Sprekende over de staatscommissie voor zeewering en het door haar uitge brachte voorlopig verslag, zei ir Maris, dat deze commissie is uitgegaan van een toestand van 4 plus te Hoek van Holland. Bij deze ramp werd 3,50 plus bereikt. Hij merkte op, dat men bezig was de dijken van binnen naar buiten, van Oost Gejneente-arbeiders herstellen de schade aan de boulevard.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3