Niet allen komen klaar met verklaring van Dominee Gericht over Schouwen Geëvacueerden staan 's morgens 8 uur klaar om zand te scheppen Prins Bernhard getroffen door moed en vasthoudendheid DE HONGAAMSE GALEISLAAF J Pag. 3 Maandag 9 Februari 1953 (van onze ^-redacteur) TT ET VALT vandaag de dag niet mee gemeentesecretaris van de gemeente Haamstede te zijn. Men mag hem gerust de uitvoe rende macht van de gemeente noemen. Hij zorgt, dat er gebeurt wat zijn burgemeester nodig vindt. Dat is heel wat. Het dorp is meer dan vol. In de woningen van de bevolking zitten geëvacueerden uit alle plaatsen van Schouwen. Op een enkele uitzondering na heeft iedereen zijn woning wagenwijd open gezet voor hen, die in de stormnacht alles verloren. Die uitzondering zit in een van de grootste huizen van de gemeente. Het klinkt verschrikkelijk, maar daar was plaats noch gelegenheid, voor wat ook. Het is ellendig, dat er zulke mensen zijn. Of de burgemeester dan niet had kunnen vorderen? Wis en zeker. Maar zou u, als u alles verloren had gelukkig zijn in het huis van iemand, die zelfs nog niet bereid is zijn wasmachine af te staan voor het reinigen van de doorweekte kleren van zóveel mensen Het is één van de problemen, die het hart van de gemeente secretaris verontrusten. Hij heeft, als hoofd van de brandweer van alles te maken gehad met reddin gen wijd en zijd in het land om Haamstede. Er zijn verschrikke lijke dingen gebeurd. Men heeft oude mensen gevonden, dood han gend over de deuren van hun bedstede. Daarop waren zij, uit ang9t voor het water, geklommen. Maar water uit de Ooster-Schel- de weet ook de bovenste randjes van bedstee-deuren te overspoe- ren In haar armen gekneld, op de nok van het dak zat. Toen men haar ein delijk kwam afhalen, moest zij haar kin deren achterlaten. Zij stierf tijdens het transport. Werkers aan de dijk Het vale licht van de ochtend onthult na zo'n nacht van duister nis de toestand van de eilanden. De eb is ingetreden Door het gat in de dijk bij Burghsluis bruist het water naar buiten, alsof het door een gootsteen afvloeit. Met evenveel geweld en met dezelfde alles meesleurende kracht. Er staat ]en. Geredden als Jan Verboom en!een riWe burgerhuisjes op de weg lijn vrouw die tot het leger der naai de klema haven- Vermelde geëvacueerden behoren, hebben de kreten der verdrinkenden gehoord lot het water ze versmoorde! Nooit zullen zij die nacht verge ten. Vandaag vragen de gemeente secretaris en vele anderen, die zich als hij, de voorbije week aftobden om alie leed te lenigen af: waar- öffi-JSöësfctfët aHes gebeuren? Wat is de zin van dêzè verschrikkelijke ramp en waarom trof zij wéér Zeeland, dat toch al ZCf-V&ïi de oorlog leed? Hebben de Duitsers het land niet onder water gezet? En wierpen de Engelsen geen bom op de toren van Burgh? En is men boen ook niet naar elders gebracht? Er is een bidstond op Haamstede Cïweest. De grote kerk was stampvol, urgers en geëvacueerden. Het waren de woorden van de dominee, die de harten verontrust hebben. Die predi ker had de verklaring kant en klaar bij de hand: „de overstroming en alles wat er mee samenhangt, is een straf van God over de zonde der be woners van Schouwen en die van alle bewoners van overstroomde gebieden. De Godverlating neemt hand over hand toe, ook onder U", heeft de dominee gezegd. „Thans rust Zijn hand zwaar op U. Buigt U diep in het stof voor Hem". Ernstige gezichten huisjes, waaruit men doden heeft gehaald en waar in de stormnacht alles aan flarden geslagen werd. Zakken uien liggen in de kleine voortuinen naast een dode koe. Nu plukt de golfstroom een dakgoot mee, rukt het dak van een schuur en voert het allemaal af. de Ooster- schelde in. Aan de overkant van het dijkgat staat een klein, van z'n fundament ^geslagen gebouw: het gemaal voor de Burghpolder Waardelos is het geworden. Ep reek staan de woningen, die de eerste- "klap-, van hei naar binnen stende water la —verduren hebben kregen. Alleen de zijmuren slaan en daarop hangt het dak. Dwars door het huis sloeg de golfstroom, voor achtergevel meenemend en alles nietigend wat zich daarin slapend vond. Achter de dijk, die. negen rr hoog. sinds mensenheugenis een veilige schuts was, voelde men zich zo veilig! Dit is de plek, waar een gezin van tien personen in de slaap verrast en omkwam. Mateloos triest is de tocht door het verdronken land. Zompig zijn de dijk wegen, één weke kleimassa, een verloren post in een land waar de overwinnaar, het water- de baas is. In die boerderij woonden drie oude mensen, wier groot ste ellende thans is, dat zij, bij de over haaste vlucht, de brillen vergaten en sinds Zondag jl. in een wereld leven, npg grijzer dan zij van nature reeds is. Elk huis heeft hier de eigen geschie denis van ondergang en dood maar ook van redding en heldhaftigheid. Want dat •-uit" gekomen om in dit vreemde gebied te helpen. Geloof gerust dat het een hele opgaaf is voor een Katwijker logger, een Stavo- rense jol, een visserman uit Vlaardingen of uit Harderwijk om in dit woelige, wilde water te manoeuvreren. Zij zijn allemaal op de eerste oproep uitgevaren en uit hun vertrouwde stro men in deze vreemde wereld van banken en felle watertrek terechtgekomen. Als schipper Karssen van de V.L 1 hebben zij een week lang allerlei werkzaam heden verricht: van evacué's vervoeren af, tot het transporteren van een tele foonambtenaar of telegrafist naar een onbereikbaar punt toe. En uit de -havens, die zij aandeden, namen zij steeds wei een of meer passagiers mee, die dan met hen de thuisreis maakten. Op onze reis waren dat Jan Klootwijk uit Zwijn - drecht met zijn vrouw Ali Hansen, wier ouders een boerderij hadden in de polder bij Burgh. Hadden. Ze zitten nu m een zomerhuisje in de Haamstedese duinen. Vader Hansen was een van de gelukkigen, die al hun vee redden. Dochter en schoonzoon waren toege sneld op het eerste bericht om hulp te bieden. Maar dat was, als meer hulp in Haamstede- niet nodig. „Maar je weet nu tenminste iets", zeiden ze. Een andere passagier was Piet Bogerts, wiens ouders in Ouwer- kerk wonen. Hij werkt in Sittard in de mijnen en was gekomen om te zien wat er van de familie ge worden was. Hij is op het eiland niet veel wijzer geworden. Ouwer- kerk is onbereikbaar, Zierikzee gaf niet thuis en op Haamstede wist men van niets. Hij zou nu in Dordt nog eens rondkijken. Drie van de duizenden, die in zorg leven, om familieleden. In de nacht zet de schipper hen af op de kade in Vlaardingen. Hij zelf gaat naar het kantoor van de vis serij-inspectie. Nieuwe orders ha len voor een andere reis, weer naar het noodgebied. Dag in, dag uit! al die andere j zijn, danken zij aan de mannen uit de De secretaris is „iet de enige, die deze verklaring niet neemt. Zijn de mensen in .JJgJT JSJJSSLmSB want Drenthe zoveel vromer dan .die in 1 S^den viS dll&fo^n Sj tot velen niet door. En wie de klokken land? En hoeveel vromen zijn niet gekomen in de golven? Mensen, die alles voor de naaste over hadden! Maar dat ene droeve geval in de plaats, dat huis én hart stijf gesloten houdt, bleef ge spaard. Met alle rijkdommen! Jan Verboom en zijn mede-logé bij de schilderbaas van Burgh verdiepen zich maar niet in dat vraagstuk. Hun vrou wen huilen zo'n beetje, als zij weer den ken aan die stormnacht. Sinds Zondag zitten zij met zeven personen bij één familie, waar toch al vijf mensen wa ren. De gastheer zegt: als 't moet kan alles! En zijn vrouw schenkt voor allen nog eens een verse kop thee. „Er is ge noeg" zegt zij. Het is een hartelijke, moederlijke vrouw en zij heeft, als alle mensen hier, een ernstig gezicht. Dat is de schuld van de zee en van de wind, eeuwige bedriegers van Schouwens kust. Ook in hen leeft de vraag van het „waarom?" Maar ze zoeken een uitweg in het dagelijkse werk. Het bestaat uit het scheppen van zand in de zandzak ken, die uit Brabant per vliegtuig naar hier gebracht zijn. Vijftienduizend in totaal. Bij het eerste licht trekken alle mannen er. de schoppen onder de arm, op uit. De dijk moet dicht, wil Schou wen niet verloren gaan. Kaarsen in de nacht wèl hoorden dachten, dat de kerk blijk baar wel erg vroeg begon. Toen zij uit hun bedden ltwamen stonden zij meteen tot hun middel in het water! Verschillende van die waarschuwers onbekende, plichtsgetrouwe mannen hebben amper de weg terug kunnen maken. Het water volgde hen op de voet. Evacuatie van Noordwelle Een van de laatste plaatsen, die in deze buurt geëvacueerd zijn, is Noordwelle bij Renesse geweest. Een deel van de bevolking had daar een onderdak gevon den in de dorpskerk. Het kerkplein bleef droog en dat bleek een uitstekende plek voor vliegtuigen om er levensmiddelen en kleren af te werpen. Bovendien had de eb de ingeslotenen gelegenheid gege ven van tijd tot tijd naar hun woningen terug te keren, om er nog wat in de koffers te pakken. Zo kon de meester z'n kat en de schoenmaker z'n hond redden. Vliegers uit alle meewerkende landen hebben deze mensen van levens middelen, kleding en andere middelen om warm en niet ziek te worden gehol pen. Toen zij Vrijdag jl. eindelijk verlost werden, was de stemming in deze kerk r,zeer goed. De wagenmaker kon zelfs j 2\°nd is intens duister in Haam- - met krijt een woord van dank voor de «tene, Renesse en Burgh en het grijze vliegers op de stenen van het kerkplein waterland er om heen. Bij kaars- en schrijven, petroleumlicht zit men bijeen, nu de Nederl. Rode Kruis betuigt dank Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft de liga van Rode Kruisverenigingen te Genève getelegra feerd diep ontroerd te zijn door de enorme hoeveelheid van gaven, welke van alle kanten toestromen. Dank zij deze bewonderenswaardige hulp is in de eerste noden voorzien kunnen worden op enkele speciale artikelen na, waar- van de liga op de hoogte zal worden gehouden. Hoezeer het op prijs wordt gesteld, kunnen aanbiedingen van indi viduele hulp van artsen en verpleeg krachten niet aanvaai d—worden, omdat Nederland op het ogenblik over voldoen de personeel beschikt op dit terrein. Tal. rijk zijn ook de aanbiedingen van huis vesting en zelfs adoptie van kinderen. „Wij zijn er erkentelijk yoor, aldus het Nederlandse Rode Kruis,'doch geven er de voorkeur aan deze hier te houden, onder voorbehoud er tater op terug te komen wanneer zulks nodig is". De li ga is verzocht de Rode Kruisverenigin gen in deze zin in te lichten. Koninklijke hulp H. M, de Koningin heeft in de afge lopen week voor de hulpverlening in de ruimste zin ter beschikking gesteld: De Koninklijke stallen en het huls Lange Voorhout 16 als opslagruimten etc. voor het Roode Kruis, zwaar rol lend materieel voor veevervoer, de stallen op de landgoederen voor het onderbrengen van geëvacueerd vee, en ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag etc. van goederen. Indien dat wenselijk zal blijken, zal het paleis 't Loo ter beschikking wor den gesteld voor hulsvesting van eva cué's. H.M. de Koningin naar Texel H. M. de Koningin zal deze week weder enige bezoeken aan de nood- gebieden brengen. De Koningin zal daarbij ook Texel bezoeken. Stichting voor Landbouw bezint zich op herstel f^ERKGANG t« Thnlen. Even zijn ze van de dijk leeggelopen om met de gemeente samen te bidden en te zingen Voor de derde achtereenvolgende dag heeft Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdag een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden. Hij steeg ie Soestdijk op en landde kort daarna in een polder bij Vertegenwoordigers van de Stichting Zonnemaire. Vandaar stapte hij over op voor de Landbouw in de provincie }n helicopter, die hem naar Dirks- J 7nton^nff rne5'lan(i bracht. Daar sprak hij met voorbij- Zeeland hebben Zaterdag te Goes j^j^ende evacué's. Daarna bezocht de iaatregelen besproken ter tegemoet' Prins Herkingen. Middelharnis. Melis- koming van de getroffen boeren. sant, Stellendam, Goedereede, Zijpe, Een schaderegeling zal waarschijn- Bruinisse, Ooligensplaat en Willemstad, lijk op korte termijn te verwachten In al deze plaatsen sprak de Prins lang- zijn. Zowel voor noodslaohtingen als met de burg.mee,le„ - de bc- voor sterfgevallen onder het vee adv.-Vet seerde men premies uit te keren. volkïng en de wilskracht waarmee het Thans is gebleken, dat er minder vee herstel van de dijken is ter hand ge verdronken is dan aanvankelijk ver ondersteld werd. Op Schouwen-Duive- land bedraagt het verlies niet 90 maar 50%. Het voornemen bestaat uitsluitend t.b.c.-vrij en abortusvrij vee aan te schaffen voor de noodgebieden. Het bedrijfslaboratorium voor grond onderzoek te Goes zal worden inge richt als „zout-laboratorium". Vandaag is reeds de bemonstering van Zeeuws- Vlaanderen begonnen. Voor de behandeling en het onder houd van de uit het water gekomen machines zal speciaal personeel wor den aangetrokken. Hierover is dezer dagen een nadere publicatie te ver wachten. J\E prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdag een bezoek aan enkele evacuatie-centra in de provincie Utrecht. Corrie Kesteloo was dolgelukkig met het speelgoed beertje, dat prinses Beatrix haar gaf. Al haar speelgoed thuis werd met al het andere huisraad door de vloed op Schouwen verzwolgen. Derde dag in de nood- noodgebieden Postverbindingen met de noodgebieden Op Goeree was Stellendam Zaterdag niet bereikbaar, doch deze plaats is vrijwel geheel ontruimd. Op Overflakkee kan geen verbinding worden verkregen met Oude en Nieuwe Tonge, terwijl de post voor en van Achthuizen en Ooltgensplaat via Roosen daal en het veer Dintelsas-Ooltgensplaat zijn bestemming kan bereiken. In de Alblasserwaard zijn Bleskens- graaf en Oud-Alblas tijdelijk voor de post onbereikbaar geworden. De post voor en van Schouwen Duiveland wordt nu geregeld een maal per dag in aansluiting op de nachttrei nen via Goes Katscheveer verzonden en bereikt Zierikzee in de namiddag, kanroren Ouwerkerk, Nieuwerkerk. Oos- terland en Bruinisse kunnen op dit ei land niet worden bereikt. Een gedeelte van de bevolking van deze plaatsen is in Zierikzee ondergebracht, zodat de post daar kan worden gedistribueerd. In Goes wordt geregeld door een om roeper gewaarschuwd als post voor die plaatsen aanwezig is. zodat de bewo. ners hun brieven kunnen afhalen. Naar Zeeland neemt het verkeer weer sterk toe. zodat van Roosendaal uit extra-postritten naar Zeeuws-Vlaan- deren moeten worden uitgevoerd. Overal lagen schepen klaar Volendamse kotters konden niet helpen De achttien Volendamse kotters, die vorige week naar het rampgebied wa ren vertrokken, zijn alle weer terugge keerd. Schipper Jan Molenaar zeide zeer te zijn teleurgesteld wat het kunnen ver lenen van hulp betreft. „Wij waren 'vrij willig gegaan, in de hoop zoveel moge lijk hulp te kunnen bieden, maar over al waar wij kwamen, waren al schepen of konden wij met onze kotters het overstroomde gebied niet invaren". Van de ene naar de andere plaats zijn de Volendammers gevaren, maar overal lagen reeds schepen klaar. Al leen vletten konden enige dienst bewij zen. In Willemstad ontmoette de Prins de commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, prof. dr J. E. de Quay. De Prins kwam met een sportvliegtuig, dat •hij in een van de weilanden bij de stad neerzette. Met een helicopter vloog hij door naar Willemstad. Nadat enkele punten in deze stad waren bezocht, sprak de Prins de bevolking voor het raad huis toe. Om kwart voor vijf landde de Prins op Ypenburg. Daarna woonde hij weer een vergadering bij van het Nationaal Rampenfonds. Tenslotte ging hij naar het gebouw van de regeringsvoorlich tingsdienst, waar hij een aantal verzoe ken van burgemeesters der bezochte plaatsen aan de berichtendienst doorgaf. Bezoeken gaan door In een rede, die hij Zaterdagavond voor de radio hield, zei de Prins: „Ik geloof dat ik nu zo ongeveer iedere van de zwaarst getroffen steden en dorpen op Schouwen en Duiveland. Goeree en Overflakkee, Tholen en een enkele plaats in West-Brabant heb gezien en mij van alles op de hoogte heb laten stellen. Van af Maandag zal ik doorgaan met mijn bezoeken in West-Brabant en de overige Zuidhollandse en Zeeuwse rampgebieden. Daarna zal ik de getroffen Wadden eilanden gaan zien. De Prins verklaarde vooral getroffen te zijn door de vast beraden moed en de taaie vasthoudend heid van iedereen. Hij was diep onder de indruk gekomen van hetgeen er aan reddingswerk op elk gebied was presteerd. Rij herdacht de heldhaftige strijd van de zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf. van de toegesnelde particulieren en studenten, de Duw- arbeiders, vissers, schippers, vrachtrij ders en de stille werkers, die het dag en nacht op hun posten hebben uitge houden, om slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Landbouw-arbeiders geven vacantiedag De Stichting voor de Landbouw heeft alle losse en vaste arbeiders in de agrarische bedrijfstakken geadvi seerd de waarde van één vacantiedag ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Bedoelde arbeiders kunnen dan aan de betrokken werkgevers mee delen, dat zij een vacantiedag wensen op te nemen. De arbeiders blijven echter aan het werk en verzoeken hun werkgever het bedrag, waarop zij recht hebben, aan het fonds af te dragen. Men acht het wenselijk, dit bedrag, dat uiteraard voor velen verschillend is, af te ronden tot tien gulden. Losse arbeiders worden in de gele genheid gesteld, vacantiebonnen voor één dag in te wisselen bij de pen ningmeesters van de landarbeiders bonden tussen 11 en 18 Februari. Busdienst B. op Zoom- Breskens uitgebreid De door de Nederlandse Spoorwegen tussen Bergen op Zoom en Breskens via Antwerpen ingestelde autobusdienst, zal ingaande morgen met een rit in bei de richtingen worden uitgebreid. Vertrekuren van Bergen op Zoom: 10.30. 13.20 en 15.20 uur. Vertrekuren Breskens: 8.30, 10.30 en 14.30 uur. De reisduur is ruim drie en een half uur. Op Belgisch grondgebied mag niet in en uit worden gestapt. Bureau Watersnood Rode Kruis verhuisd Het Bureau Watersnood van het Ne derlandse Rode Kruis is thans gevestigd op Prinsessegracht 33 te 's-Gravenhage. De telefoon nummers bleven 184790, 184791, 184792. Alle aanbiedingen en aan vragen van goederen in verband met de watersnood dienen daarheen gericht te worden. Militairen worden afgelost De troepen, die op 1 Februari werden ingezet voor militaire bijstand in de watersnoodgebiedën, zullen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen terug, maar blijven daar nog geconsigneerd. Op eigen initiatief zijn de Volendam- Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet mers toen voedsel gaan varen, maar I worden verleend. Het betrokken perso- omdat ook daarin weinig viel te doen, neel wordt verzocht zo spoedig mogelijk I zijn zij uit eigener beweging naar hum bericht te zenden naar huis, voor zoveel I vissersdorp teruggekeerd. 1 dit niet reeds is gedaan. xee, mét de telefoonkabels ook die Het was een model-evacuatie. Een van Ontelbare gaten /-»_ ui i 1 zóveel mateloze ellende, dat één dag in heeft. Op het gemeentehuis doet men (jeze streken U al ziek van verdriet bij kaarslicht de zaken af. En in de maakt. Landbouwhuishoudschool, waar de Centrale keuken is gevestigd voor allen, die, buiten de eigen bewoners op het duin-eiland in de wijde zee Ontelbaar is het aantal gaten- dat de vertoeven, telt men bij dat schijnsel dijken langs alle wateren tussen Schou- de uitgegeven maaltijden. 1 wen en Vlaardingen vertonen. Even on- Dit zijn de moeilijkste uren voor deze I telbaar als het aantal schepen, dat uit dorpen. Er is geen radio. Er zijn geen'alle landen van West-Europa naar deze kranten. En er komt slechts zo nu en plek van de wereld gekomen is. Duitse dan een brief. Er is ook geen lust totpolitieboten stomen, in kiel-linie op naar het doen van spelen en zo zijn er deWesterschouwen. Een Belgische politie verhalen, die steeds weer om hetzelfdeboot kruist voor Zierikzee. Voor Brui- draaien: de watersnood en de ellende,j nisse liggen „De Hoop" en een Neder- die men doorstond. Iedere avond trek- landse mijnenlegger. In de Krammer ken de doden voorbij. Een lange stoet I varen ons Engelse landingsvaartuigen van mensen, die iedereen nu wel kent. j tegemoet. De sneeuw striemt de opva- Voor de zoveelste maal vertelt Rik renden. Zij zijn als onze schipper Kars- Bulthuis het verhaal van 2ïjn wegdrij- sen van de visserij-inspectie en zijn vende varkensstal en hoort men de ge- Rijks-politieloods Roggeveen uit Krimpen •rtuedenis van de moeder uit Seroos- aan de Lek, gekomen uit hun eigen óée, met haar twee dode kinde-vaarwater, om in dit vreemde vaarwater, 20 „Ik kan dat allemaal niet volgen", zei de vrouw. „Een bijbel heb ik niet ik weet al leen, wat ik in het sermoen hoor. En daar houd ik me bij. Maar dat het èrg is voor jullie dat van je vader dat begrijp ik." Ze had medelijden met de jonge man voor haar; met zijn moeder, ver weg... Aan haar zou het niet liggen, als haar man voor sinjeur Aczél met deed, dat hij kon. Haar man deed wat hij kon voor sinjeur Aczél. 's Avonds al kreeg Lajos antwoord van vader: de gevangenisbewaarder kwam het zelf brengen. Nee, binnen kwam hij niet daar had hij geen tijd voor. Hier was een briefje. De man haalde een opgevouwen papiertje uit zijn wambuis; reikte het aan Lajos; ging toen... En geen van beide zag de in een mantel gewik kelde gestalte, die in de schaduw van de huizen aan de overkant hen had bespied. Die in de scha duw blééf tot de bewaker de weg naar huis had ingeslagen en Lajos de deur had gesloten. Die toen voorzichtig nog te voorschijn kwam en zich met stille stap verwijderde. HOOFDSTUK IX Het plan. Lajos had zijn oom verteld van zijn kennis making met één van de gevangeniswachters had hem ook verteld, dat die wachter sen briefje aan Vader zou in handen spelen. Thomas was met het gebeurde wél ingenomen geweest, al had hij zijn neef toch op het hart gedrukt voorzichtig te wezen. „Dat zal ik," had Lajos beloofd en nu er een antwoord op zijn briefje was gebracht bleek, meende hij, dat de gevangenbewaarder te ver trouwen was. „Het is de vraag, hoe ver," vond Thomas voorzichtig. Hij ging niet dadelijk op dit ant woord door: alle drie, de mannen en Maria, wa- DOOR H. te Mertve ren té verlangend om te weten wat Lajos' ve der schreef. Dat was weinig. Dat was belangrijk. Hoe hij behandeld werd: streng en hard. Met wie hij zijn kerkerkot deelde: met Ambrus To- keli, één van de predikanten uit Buda. „Dat is onze dominee," zei Maria. De ande ren gaven daar geen van beiden weerwoord op het briefje had hun volle aandacht. „Onze cel ligt aan de achterkant van het ge bouw, als Ik me aan de tralies van het raamp je ophijs, kan ik bomen zien." Dat was belangrijk. „Wanneer ik voor de rechters moet verschij nen weet ik niet. Dat hoor je pas als je ge haald wordt, zegt Tokeli. Die is al een paar maal ondervraagd. Hij denkt, dat zijn von nis niet lang meer op zich zal laten wachten. Ver moedelijk de galeien." Dat was ook belangrijk. Vooral merkte Tho mas op omdat er haast nooit één gevange ne naar de galeien werd gebracht. Daar wachtten ze meestal mee, tot er een hele groep veroor deelden bij elkaar was. En als dominee Tokeli tot de galeistraf werd veroordeeld, kon je ver wachten, dat de andere predikanten eenzelfde vonnis zouden krijgen. Lajos legde het briefje neer en keek somber voor zich uit. Zijn oom nam het papiertje las het nog eens over wierp het toen in het vuur. „We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn," zei hij. „Als we wat voor Vader willen doen..." Hij maakte zijn zin niet af. Dat hoefde ook niet: zijn oom begreep hem. Ja, als ze wat wilden doen, moesten ze niet lang wachten. Want hoe gauw, hoe onverwacht gauw misschien, kon het vonnis niet komen! Maar wat zouden ze kunnen doen? Ze overlegden ernstig en zorgvuldig. Tot laat in de avond. Toen Lajos de volgende dag zijn „vriend", de gevangenbewaarder, opzocht, trof hij hem niet thuis. Maar de vrouw beloofde, haar man het briefje te zullen geven, dat Lajos kwam bren gen. En dan kreeg de vader van sinjeur Aczél het zo gauw mogelijk in handen. Daar kon hij van op aart; haai man zom er zeker voor zor- (Worth tMnoifd) r~ Toch is het zo! (260) Van de oude slrandwal die vele duizenden jaren vóór onze jaartelling voor onze V/esfkusf werd opgeworpen en waarbinnen de wadden dichtslibden en vele eeuwen later na verzoefing van de binnenzee zich de weelderige veenvegefafie ontwikkelde, van dit oude duinlandschap dus, is alleen in Noord-Holland nog een en ander zichtbaar. Onze tegenwoordige blonde en lachende duinen zijn niet meer de duinen van duizenden her, ja. het zijn zelfs niet meer de duinen waarin de Kanninelaten zich ophielden toen zij hun aanvoerder Brinno op het schild hieven en on der zijn leiding de Romeinse grens posten in de kuststreek onder de voet liepen. Onze duinen kunnen ten hoogste bogen op een ouderdom van 1500 jaar. want zij zijn pas ontstaan, nadat de zee het land binnen de schoorwal weer geregeld overspoel de. Dit moet gebeurd zijn omstreeks de vierde eeuw na Chr., dus nadat de Romeinse bezetting onze streken had prijsgegeven. Geheel duidelijk is de situatie, althans wat Holland en Zeeland beitelt, zeker niet. Wèl kan op grond van verschillende vondsten worden vastgesteld, dat de kust lussen Oostende en Katwijk gedurende de Romeinse tijd een eind verder naar het Westen moet hebben gelegen, maar de ontwik keling van de gebeurtenissen in de daarop gevolgde eeuwen kan alleen worden gereconstrueerd aan de hand van opgravingen in het Vlaamse kustgebied, welke een zelfde bouw hebben als die van Ho/land en Zeeland, zodat men uit archaeologische vondsten gelijk luidende conclusies voor ons land heelt gelrokken. Op het veen van het oorspronke lijk dichtgeslibde wad en welk veen een voorzetting is van de Hol landse venen ligt in Vlaanderen een laag van jonge zeeklei, die ook aan verschillende streken van ons land zo grote vruchtbaarheid ver leent. Welnu, in het Vlaamse veen zijn verschillende Romeinse oudhe den aangetrollen. waaruit gecon cludeerd moet worden dat de klei laag zich na de Romeinse tijd moet hebben algezet. Op deze kleilaag liggen de Vlaamse duinen, welke blijkens historische berichten reeds in de 9e eeuw op dezelfde plaats lagen als thans. Hieruit volgt dat de periode, waarin de tegenwoor dige Vlaamse duinen zich hebben gevormd, moet liggen tussen de Sde en 9de eeuw. De ontwikkeling der gebeurtenis sen moet in Nederland in dezelfde opeenvolging en ook ongeveer in dezelfde tijd hebben plaats gevon den. De overspoeling van West- Nederland zal dus omstreeks de 5de eeuw zijn geschied en de ontwik keling van bet jonge duinlandschap, dat dus in het algemeen wat ver der landinwaarts kwam te liggen dan de oude schoorwal, kan even eens tussen de 5de en de 9e eeuw worden gesteldi. Bij een beschouwing van de toe komst is hef voorts belangrijk te weten, dat de stijging van de zee spiegel ook in onze dagen nog voortgang vindf. Daarover morgen. (Nadruk verboden')

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3