Afsluitdijk spaarde randprovincie der Zuiderzee voor een ramp TONEELUITVOERINGEN IN NOORD-NEDERLAND UIT DE OMGEVING Drie lokalen voor verkeersonderwijs Burgerlijke Stand Vreemde vogel op het H. de Grootplein Vrouwen Luxor DROOGLEGGING ALBLASSERWAARD Amerikanen waren in Dordt SUPER-STORM VAN ONGEKENDE HEVIGHEID Baten voor het Rampenfonds Afdeling Dordt K.N.V.B. zal stagnatie ondervinden FaP.v.Herwijnen] J. A. v. d. Velde KLEINTJES L U X O R Tomahawk" TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953' Vervolg Stadsnieuws In school aan Geldelozepad Op de openbare en bijzondere lagere scholen wordt het verkeersonderwijs ge geven aan de hand van de „Leidraad voor het Verkeersonderwijs". Voor het aan schouwelijk verkeersonderwijs werden des- tjjds maquettes vervaardigd, die in lokali teiten der gemeente werden opgesteld. Voor dit doel werd indertjjd o.m. in het school gebouw aan het Geldclozepad 35 een ver- kecrslokaal ingericht. Door de bijzondere omstandigheden tij dens en na de oorlog kon, wegens gebrek aan lokaliteit, het aanschouwelijk verkeers onderwijs niet worden gegeven. Thans doet zich de gelegenheid voor om voor dit onderwijs weder lokaliteit beschik baar te stellen. In het schoolgebouw aan het Geldelozepad .35 is op 1 Januari j.J., door de ontruiming van de benedenverdie ping van dat gebouw door de Prinses Ju- lisnaschool (Krispijn), een aantal lokalen vrijgekomen. Om het aanschouwelijk ver keersonderwijs goed tot zijn recht te doen komen, zijn drie lokalen nodig, t.w. twee voor het opstellen van verkeersmaquettes HET RODE KRUIS VERZOEKT De informatiedienst van het Rode Kruis verzoekt ons mede te delen, dat elke middag tussen 2 en 3 uur de nieuwste lijsten met namen van slachtoffers terinzage liggen. Voorts verzoekt het alle in Dordt verblij vende evacué's. zich te laten registreren op het bureau Singel 162. THEEWATER UIT SNEEUW Talrijke stadgenoten hebben dezer dagen het gechloreerde water van de waterleiding gelaten voor wat het is. Zij verzamelden sneeuw en ziften deze door neteldoeken. Het aldus gezuiverder en zuivere smeltwater deed uitstekend dienst in het bakje thee of koffie. OP DE VOORDRACHT De aanbeveling voor de benoeming van 4 le den van 't alg. bestuur van de stichting voor lichamelijke opvoeding en sport, wegens pe riodieke aftreding van de heren P. J. Koop man, H. J. J. M. Lips, mr P. J. van de Polder en dr F. Vriesendorp, luidt als volgt: a. 1. P. J. Koopman: 2. H. J. J. M. Lips; b. 1 H. J. J. M. Lips; 2. mr P. L. van de Pol der; c. 1. mr P. L. van de Polder; 2. dr F. Vriesendorp; d. 1. dr F. Vriesendorp; 2. P. J, Koopman. Restantoju-uiming B. en W. hebben de raad voorgesteld hun wederom de bevoegdheid tot benoeming, schorsing en ontslag van het brandweerper soneel te verlenen. In 1944 werd deze bevoegdheid bij het Tijdelijk Brandweerbesluit in handen van de burgemeester gelegd, maar de Brandweer wet van Juni 1952 leidt deze materie weer in normale banen. KOMEN EN GAAN Vertrokken: B. J. Stegeman, chem. tech nicus en gezin, van Jul. v. Stolbergstr. 31 naar Rotterdam, Rochussenstraat 289B; A. Goossens, dienstbode, van Bt Walevest 4 naar Hengelo, O. Schalkburgerstr. 27; M. van der Kuijl-Busink, zonder beroep, van Rijnstr. 15 naar Amsterdam, Von Zesen straat 76 I; H. van Ravenstein, lakspuiter, van Vrieseweg 27 rd naar Rotterdam, Ro denrijselaan 13 b; B. G. Wolters, studerend van a b p 'a Noordendijk 157 zw naar Hoens- broek, Bernhardstraat 5; W. G. IJsendorn, dienstbode, van Spuiweg 55 naar Hengelo O, Burg. Jansenplein 25; K. M. Heijstek, op zichter, van Jul. v. Stolbergstr. 1 naar Nieuw-Guinea. Verhuizingen: G. Hol, arbeider, van Hol- landerstr. 32, naar Aardappelmarkt 1 ben.; D. J. ten Pas en gezin, zonder, idem; H. L. Stieding en gezin, voorsorteerder P.T.T., van J. Marisstr. 18 zw. naar Reeweg (O) 72 rood; H. W. Maas en gezin, chauffeur, van W. Marisstraat 51 naar Havikstraat 3 B rd. Ingekomen: B. K. E. Koptzkij, vliegtuig maker, en geziri, van Middelburg, Stations- str. 6 naar Joh. de Wittstr, 13; P. J. Mons- houwer, huishoudster, van Gorinehem, Mo- lenstr. 93 naar Krisp.weg 103 rd; W. Haag- sma, leerl. verpl., van Leeuwarden, Ossc- kop 11 naar Bankastr. 47; C. de Wit geb. De Lange, zonder, en dochter, van 's-Graven- hage, Gramsb.laan 113 naar Voorstr. 36; T. van der Wiel, leerl. verpl. van Nw. Lekker- land. Middelweg 60 naar Prinsenstr. 36; A. S. Vader, actuaris, van Waalwijk, Kerkstr. 70 naar Wijnstr. 87 rd; J. Leeman, hulp in de huish., van O. en W. Souburg, Spoorstr. 18 naar Ceramstr. 49; J. P. Bosua geb. Helmer. zonder, van Breda, Vestkarit 57 naar Boog- jes 57; A. Bras, iizervlechter. van Dubbel dam. Noordendijk W 15 naar i e woonwagen pa Ad. van Bleijenburgstr. 34. Advertentie Assurantiekantoor SNEL Buitenwalevest 10, Telefoon 3359 Bevallen: J. Jacobs echtg. v. L. v. d. Schalie z., Krommedijk 41 rd.; M. v. d. Lin den echtg. v. L. v. Ditten z,, Javastraat 22 rd.; A. Blokland echtg. v. J. H. Giphart z., Borneostraat 20; M. v. Es echtg. v. J. Staat d., J. W. Frisostraat 67; T. A. v. Riel echtg. v. B. Schrijvers d., Oranjepark 26; P. J. den Boer echtg. v. B. v. Houwelingen d„ Bankastraat 56; M. K. v. d. Made echtg. v I. M. Moerlemans z, Burg. de Raedtsingel ICrd; A Bouw echtg. v. P. Kien z., En- gelbr.straat 21; A. E. Jonkers echtg. v. C. M. Aaerts z. en d., H. Bakstraat 12; D. C. Bax echtg. v. G. F. Marseille z., Burg. de Raedtsingel lArd.; G. Sprangers echtg. v. T. Santman z„ le Kunstminhof 17; B. G. Nederlof echtg. v. C. in 't Veld d., Paul Krügerstraat 59 rd. Overleden: M. Hendriks 82 jr., Spuiweg 60 rd; A. Helsemans 76 j-, Kolfstraat 93 rd.; J. E. v. Peeren 59 j., I. da Costastraat 54, echtg. v. D. J. v. Balkum; H, Klein 74 j„ Krommedijk 154, echtg. v. J. H. v. d. Straa- ten; W. Visser 70 j., Maasstraat 16, echtg. v. J. K. Kloosterman; J. H. Gerritsen 77 j., Kuipershaven 3; J. Kloot 64 j-, Hendrik straat 27; H. H. Schepers 58 j., v. Mander- straat 30; L. J. v. d. Schalie 2 dg., Krom medijk 41 rd. Ondertrouvid: L. v. Spanje 28 en C. H. A. v. d. Ven 21 j.; H. G. Zevenhoven 30 en E. H. C. M. Driessen 22 j.; T. v. Wijk 24 en J. M. A. v. Prooijen 24 j.; A. P. de Vries 20 en E. G. Corvers 20 j.; N. Bouma 42 en J. Aarnoutse 45 j.; J. P. Schalken 48 j. en T. Verhoef 43 j.; J. Hofwegen 55 en G. Rtenstra 47 j.; C. Goedhart 24 en C. Ver schoor 23 j J. v. d. Herik 30 en R. Bergsna 32 j. Getrouwd: L. in 't Veld en J. Bakker; J. Kooger en J. A. de Bruijn; W. M. Mast en J. G. Brandt; W. C. v. Dijk en J. Besseling; Q. T. C. v. Buuren en C. K. C. M. Dokman. en één voor het geven van theorie en film- lessen. In verband met de grootte van de inmid dels vernieuwde maquettes dient de schei dingsmuur tussen twee lokalen aan de straatzijde weggebroken te worden. De hier aan verbonden kosten, alsmede die van de bijkomende werken, worden op f geraamd. Gezien het grote belang, dat verbonden is met het geven van goed verkeersonderwijs aan onze jeugd, en omdat bovendien deze lokalen, na uitvoering van de hier bedoelde werkzaamheden, ook benut kunnen worden voor de verkeersopvoeding van weggebrui kers, zijn B. en W. van oordeel, dat de bo vengenoemde kosten voor het beoogde doel ten volle verantwoord zijn. Zij vragen der halve genoemd crediet. Hedenmiddag omstreeks 2 uur landde op het plein aan de Hugo de Grootlaan we derom een Amerikaanse helicopter. Bijzon der laag vloog- het vreemdsoortige toestel over de Krispijnwijk en trok daarmee veel belangstellende blikken. Toen het er op be gon te lijken, dat de bemanning van het toestel tot landen over zou gaan, stoven de omwoners van het plein uit hun woningen en nog voor het toestel de geslede wielen aan de grond zette, stonden reeds vele tientallen mensen om het landingsveld. De bemanning, bestaande uit twee in Ameri kaanse uniform geklede mannen, voerde kennelijk een vooruit besproken opdracht uit, want direct nadat het toestel was ge land, verscheen een motorordonnans van de Rijkspolitie ten tonele, die een kist van de helicopterbemanning overnam. Enkele seconden later verdween het toestel even snel als het was gekomen. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Tomahawk De strijd tussen opdringende blanken en voortgejaagde Indianen is een dankbaar object voor het witte doek. Regisseur George Sherman heeft getracht dit veel ge bruikte thema nieuw leven in te blazen. Natuurlijk komen er in de film Tomahawk zeer bekende beelden voor: achtervolgin gen en vechtpartijen; pijlen en geweren; vrouwen en paarden; helden en verraders. Zonder nu direct een werk van grote be tekenis te zijn, steekt deze film toch uit boven hetgeen men in dit genre over het algemeen produceert. Er is begrip, zowel voor de onvermijdelijkheid van het opmar cheren der Westerse civilisatie als voor het harde lot van de Indianen, die lijden onder deze opmars. Deze Western in technicolor heeft een his. torische inslag. De hoofdpersoon (Van Hef- lin) is een man, die tussen de twee strijden de partijen in slaat en niet kiezen kan. Zijn Indiaanse vrouw en hun kind werden door blanken vermoord. Eén van de hoofdschul digen bij deze moordpartij blijkt een Ameri kaans fortofficier te zijn. De vriend van Indiaan en blanke komt vanzelfsprekend ook op het fort, juist als de roodhuiden zien gereed maken voor een serie aanvallen. De moordenaar wordt ontmaskerd, nadat zich een groot aantal verwikkelingen hebben voor gedaan. Het happy-end wordt eerlijk gedeeld: de Indianen worden verslagen, maar de blanken ontruimen het fort. Al met al een avontuurlijk verhaal met een behoor lijke dosis spanning. Van Dinsdag af in Luxor. Nu de dijk te Papendrecht gedicht is, is alle belangstelling der autoriteiten gericht op het droogmaken van de Alblasserwaard. Bij de Grote Waal hebben twee zuigers lig plaats gekozen, de Boka van de Fa. Bos en Kalis uit Sliedrecht en een grote zuiger van de fa Van Hattem en Blönkenvoort uit Heemstede. De Boka, die vanmorgen in werking was, gooide iedere minuut 75 m3 water uit de polder. Sinds Zaterdagmiddag was men druk in de weer de buizen over de dijk aan te leggen, die bedekt werden met een dikke laag zand en een groot aan tal zandzakken. Het polderbestuur had krachtige pogingen gedaan het poldergemaal op gang te bren gen. Door toedoen van de heer v. d. Kamp uit Rotterdam werd Zaterdagmiddag begon nen met het drogen der motoren. In de loop van de Zondag kwam men met dit karwei gereed. Even 6 uur kon het gemaal in werking worden gezet. Het gemaal heeft een capaciteit van 90 m3 per minuut. Per radio werden enige pompen gevraagd, die op de Grote Waal opgesteld moeten worden. De dijk heeft bij de doorbraak een ge heel nieuwe vorm gekregen. Liep ze vroe ger S-vormig, thans is dat gedeelte geheel recht getrokken. Bovendien is de dijk aan de Noordzijde heel wat breder geworden, om dat men nog steeds zand blijft bijstorten. Bij hoog water sijpelt de dijk nog steeds door. Men wijt dit aan 't 8'/: m. diepe wiel, dat bij de doorbraak in de polder is ont slaan. De Sliedrecht V van de fa Volker uil: Sliedrecht is in volle gang dit gat vol te spuiten. Voor doorgaand verkeer is de dijk nog niet vrij gegeven. Bij de Eilandstraat staan borden met het opschrift „Dood lopende weg". Om de weg vrij te houden voor de aanvoer van materiaal, is het ge oorloofd driemaal daags dat weggedeelte te betreden. Een helicopter landde Zondagmorgen nabij de watertoren en er uit stapten majoor Rubv en twee luitenants. De majoor en één luitenant waren van de Engineers en kwa men een inspectie houden. De andere luite nant hield zich bezig met problemen van de waterwinning. Later op de dag zijn ook nog twee Amerikaanse kolonels geweest, die vergezeld waren van een fotograaf. De laat ste kwam foto's maken voor het Amerikaan se legerblad Stars and Stripes. De beide hoofdofficieren kwamen zich op de hoogte stellen van de Amerikaanse hulpverlening in dit rayon, Dijken braken van binnen uit kapot (Van onze speciale verslaggever.) De storm, die de vorige week ons land heeft geteisterd, heeft waterstan den veroorzaakt, die op sommige punten een halve meter hoger waren dan ooit in ons land zijn voorgekomen! De directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir Maris, deelde dat mede na afloop van een vlucht boven het zo pas verdronken land, welke Zaterdag door waterstaatsdeskundigen en journalisten werd gemaakt. En hij voegde er aan toe het als een zeer belangrijk lichtpunt te beschouwen dat de afsluitdijk zich zo goed heeft gehouden (ja, zelfs slechts geringe schade heeft opgelopen). Als deze superstorm die heviger was dan die van 1894, waarop de berekeningen van de commissie-Lorentz voor de houw van de afsluitdijk zijn geba seerd!,zich in het gebied van de voormalige Zuiderzee had kunnen ontwikkelen, zou een herhaling op grote schaal van de ramp van 1916 het onvermijdelijke gevolg zijn geweestZonder restrictie moet worden vastgesteld, dat de afsluitdijk de randprovincies van de Zuider zee voor een vreselijk drama heeft gespaard. Maken wij overigens een vergelijking tussen de gevolgen van de stormen van bijvoorbeeld vijftig jaar geleder, en van nu. dan blijkt wel dat de hulpmiddelen van de moderne techniek bq de bestrijding van storm en watersnood buitengewoon goede diensten verlenen. Zonder radio, vliegtuigen, hélicoptères, amphibic-vaar- tuigen, mobilofoon, enz. zou het bepaald onmogelijk zijn geweest om al binr.en en kele dagen 'n zij 't dar nog oppervlakkig overzicht van een ramp van een derge lijke omvang te verkrijgen, en het werk tot redding van een 50.000 mensen in ruim een week tijds te voltooien. Historisch gegroeid "LTOEVEEL gaten er in de dijken zijn ge- slagen kon tot dusverre nog niet worden nagegaan. Maar wel is het zeker dat er bij het vaststellen van de schade in Éeen enkel opzicht iets gebleken is van een kwalitatief verschil met betrekking tot het onderhoud van de dijken door de Rijkswaterstaat of de waterschappen. Uiteraard hebben de nieuwe dijken: de af sluitdijk en de Hondsbosser Zeewering bij voorbeeld, zich aanmerkelijk beter gehouden dan de oude. Ir. Maris is echter van oordeel dat men hierop geen enkel verwijt mag ba seren. De dijken in Zeeland zijn als het ware historisch gegroeid en in de loop van de ja ren verhoogd en versterkt. Het zou econo misch niet te verwezenlijken zijn geweest om aan, al die dijken op korte termijn het stellig betere en meer veilige profiel van de afsluitdijk te geven! Een indertijd ingestelde staatscommissie (de zogenaamde Stormvloedcommissie) con cludeerde in 1940 in haar rapport dat nieu we voorzieningen aan de dijken bepaaldelijk dringend nodig waren en Rijkswaterstaat heeft daar toen rekening mee gehouden. Zij was er o.m. mee bezig om dijkgedeeiter. aan het Hollands Diep richting Willemstad) en langs de Kil aan de voorspellingen de commissie aan te passen. Maar in eerste plaats is een dergelijk werk kwestie van vele jaren, en bovendien neeft de commissie bij haar berekeningen wel erg hoog gegrepen door uil te gaan van een su per-storm, nog heviger dan die van than Dijkbreuken aan lij-zijde QPVALLEND is dat de meeste dijkbreu ken op de Ze.euwse eilanden aan de lij zijde van de eilanden zijn ontstaan, en ook: dat de dijken van binnen uit zijn be zweken! Niet de directe druk van de aanstormende vloed heeft dus de schade toegebracht, doch de kracht vam het te rugvloeiende water, dat: a. van het zuide lijker gelegen eiland terugkwam, en b. eerst over de dijk was geslagen en daarna terugkerend de waterkering aan de binnenkant kapot brak Met man en macht wordt er nu overal ge zwoegd om vóór 16 Februari de noodvoor zieningen te voltooien. Die datum namelijk zal samengaan met de top van een nieuwe springvloed, welke nog wat hoger zal zijn dan die, waardoor de huidige ramp is ont staan. Reden tot bijzondere verontrusting is er daarbij niet. Natuurlijk zou er ernsti ge schade kunnen worden aangericht als de springvloed andermaal met een super- storm gepaard zou gaan, want er zitten nog Prachtig initiatief van M.T.S.-Dordt De Dordtse M.T.S.-ers, van wie velen zich reeds verdienstelijk hebben gemaakt in hun actieve strijd tegen het water langs de dijken en in de overstroomde gebieden en die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de hulp aan de getroffenen, willen geld bijeenbrengen voor het Na tionale Rampenfonds. Zoals reeds werd aangekondigd, zou de M.T.S. Toneelvereniging op 13 Februari het stuk „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H. Fcnstra opvoeren onder regie van de heer Chr. Walson. De opvoering van dit stuk in Dordrecht zal ongeveer een maand worden uitgesteld, maar vóór die tijd zal het in verschillende plaatsen in het Noorden van het land op de planken worden gebracht. Op initiatief van dr T. Melder hebben de M.T.S.-ers namelijk besloten met dit stuk geld te gaan verzamelen voor het Nationale Rampenfonds in een deel van Nederland, dat er naar hun mening het meest voor geschikt is: het noordoosten. Ivele zwakke plekken in onze dijken. Maar statistisch is vastgesteld dat super-stormen slechts eenmaal in de 300 jaar uitbarsten en het is nauwelijks aan te nemen, dat wij er dus nu twee zouden krijgen in enkele we ken tijds! Aller streven is er momenteel op gericht om droog te houden wat droog is. En het is zo zeide dé heer Maris ons zeer te hopen dat wij daarbij geen tegenslag zullen krij gen door vorst. Want allereerst zou het grondwerk tijdelijk onmogelijk worden ge maakt en verder zouden na het invallen van de dooi de ronddrijvende ijsschotsen grote schade kunnen aanrichten aan alles wat in het water staal. Tot welke ernstige gevolgen dat leiden kan, heeft men in 192G gezien in „Land van Maas en Waal". Rijksweg naar Moerdijkbrug spoedig weer berijdbaar "LTET zal nog lang duren voordat alle over- stroomde gebieden weer geheel droog zullen liggen. Hier en daar is het water al beduidend gezakt, zoals men zien kan aan de donkere voc-htplekken op de huizen, die gemiddeld nog tot halverwege de deuren in het water staan. En andere dorpjes en lan derijen vielen al droog. Maar deze zijn nu overdekt met een dikke laag geelgrijs slib. dat ongetwijfeld ook in de woningen zal zijn doorgedrongen en straks uiterst moeilijk te verwijderen zal zijn Intussen komt er in het voorjaar een pe riode. waarin het peil van de grote rivieren aanzienlijk zal stijgen door de grote hoeveel heden sneeuwwater uit het Zwitserse ge bergte. Kan dit de situatie bij ons opnieuw verergeren! Ir Maris meent van niet. De stand van de bovenrivieren is in dit zeege bied van zo geringe invloed dat men er daar geen gevaar van te duchten zal heb ben. Met betrekking tot onze verbindingswe- Koninklijke liulp Koningin Juliana heeft voor de hulp verlening in de ruimste zin in de loop dezer week ter beschikking gesteld: de koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten, etc. voor het Rode Kruis; zwaar rollend materieel vóór veevervoer; de stallen op de land goederen voor de onderbrenging van ge- evacueerd vee; ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag, etc. van goederen. Indien dat wenselijk blijkt, zal het Paleis 't Loo ter beschikking worden gesteld voor huisvesting van evacué's. Bankroof nabij Scotland Yard Zaterdagnacht hebben zes gemaskerde mannen in het hart van Londen, n.l. in de Canadese bank op Trafalgar Square, welke vlak bij Scotland Yard is gelegen, met springstoffen zich een weg pogen te banen tot de kluizen en brandkasten. Het gebouw is van vele alarminstallaties voorzien. De mannen belden Zaterdagavond aan, wierpen de bewaker tegen de grond, bon den hem, en werkten de gehele nacht onge hinderd door. Zij slaagden er slechts in, twee kleine safes te openen en kregen min der dan 1000 pond in handen. De stalen tra lies van de grote kluis hielden echter stand. Zondagochtend, nadat zij 12 uur geweïkt hadden, mengden de mannen zich ongezien tussen het wandelende publiek. gen naar het Zuiden heeft de directeur- generaal van de rijkswaterstaat tenslotte meegedeeld: a. dat de situatie bij Moerdijk geen reden tot verontrusting geeft, en b. dat er gegronde aanleiding is om aan te nemen, dat de rijksweg van Dordrecht naar de Moerdijkbrug zeer spoedig weer berijdbaar zal zijn als men het water een maal heeft kunnen wegpompen. Vrijdag is dienaangaande namelijk een ondeizoek ingesteld. Een vrachtauto, voor afgegaan door een duck, reed toen door het •ater van Dordt naar de brug om te con troleren of er grote gaten in de weg waren geslagen. Als die gaten er geweest waren zou de duck zijn gaan drijven, wat dan een waarschuwing voor de inzittenden van de vrachtauto zou zijn geweest om niet verder te gaan. Doch niets van dat alles geschiedde. De weg bleek behoorlijk berijdbaar en zon der ernstige tegenslag kon het traject heen en terug worden afgelegd Zwijndrecht Ruim negentigduizend bijeengebracht Ongeveer 5.50 per hoofd Vrijdag en Zaterdag is in onze gemeente de nationale inzameling gehouden, tot hulp voor de geteisterde gebieden. Uit alle lagen der bevolking waren er personen, die deel namen aan het incasseren van deze gelden. Van hoog tot laag collecteerde en offerde Zaterdagavond werd afgesloten met een bedrag van ruim 90.000 gulden, welk be- dag echter nog belangrijk zal worden over schreden, omdat velen him bijdragen zou den gireren. Het bedrag is weer opgelopen met 4100, zijnde de collecte welke Zondagmorgen in de Godsdienstoefening van de Geref. Kerk werd gehouden en welke geheel aan het Rampenfonds zal worden afgestaan. werd 5.50 per inwoner gegeven. Uit de Tuinbouw Vrijdagmidag is een groepje van hen per auto vertrokken om het een en ander te gaan regelen en het is erin geslaagd een tournee te organiseren. Hierbij hebben zij belangrijke steun ondervonden van de bur gemeesters van verschillende plaatsen, van eigenaren, die hun zalen gratis ter beschik king stelden en van de M.T.S. te Groningen. Verder verleende de fa. Lips een machtige steun door het vervoer van de toncel-beno- digaheden voor haar rekening te nemen. Het stuk zal Dinsdagavond a.s. voor de eerste keer worden opgevoerd in Assen, dat het centrale punt van de groep zal worden. Woensdagavond zal het in Groningen en Donderdag in Meppel gaan. Men verwacht, dat de tournee een week zal duren en dat o.a. nog plaatsen als Deventer en Emmen zullen worden bezocht. Men heeft nog plan nen om behalve door middel van entree gelden op een andere manier geld le ver zamelen. Verder ligt het in de .bedoeling om de Regionale Omroep Noord in te schake len. Het programmablad, dat bij de gele genheid van de opvoeringen zal worden uitgegeven, zal de -vorm krijgen van een herinneringsalbum aan de nationale ramp, o.a. doordat er foto's van de overstromingen in Dordrecht en omgeving in worden afgedrukt. Ook dit zal naar men hoopt geld in het laadje brengen voor hel grote doel: hulp aan de getroffenen. Inderdaad een actie, die de M.T.S., die al zoveel goeds heeft gedaan, eer aan doet. Schade op tuinderijen valt mee De schade in de tuinbouw van de leden bij de veiling alhier aangesloten, is over het algemeen meegevallen. Van enkele tuinderijen, die kort bij de Ringdijk te Zwijndrecht zijn gelegen, zijn de ramen weggespoeld en de gewassen onder water gelopen. Onder de gemeente Ridderkerk zijn enkeLe warenhuizen ineen gestort en te 's Gravendeel, Biesbosch en Papen drecht: staan enkele tuinderijen van leden der veiling nog onder water. Met uitzondering van Maandag waren de aanvoeren op de latere veilingen weer normaal. De prijzen van de producten Mooi offer Bond Ouden van Dagen Hoewel de Algemene Bond van Ouden van Dagen zelf de gevolgen van de water ramp heeft ondervonden, heeft hij be sloten 500 uit te trekken voor ^teun aan de slachtoffers. Beiizinebons Aangezien het voorkomt, dat voertuigen, die in overleg met het Rode Kruis worden ingeschakeld voor transporten naar en van de noodgebieden, door gebrek aan geldmid delen zonder autobenzine komen te staan, heeft het Rode Kruis een aantal crediet- bons laten drukken, waarmee door bestuur ders van deze motorvoetuigen op crediet autobenzine aan pompen kan worden be trokken. Groot deel van distriet in getroffen gebied Dc Afdeling Dordrecht van de K.N.V.B. bestrykt de Hoekschewaard, De Viifheren- landcn, het Land van Hcusden en Altena, de Bommelerivaard, het Eiland van Dordrecht en de omgeving van Zwqndrccht cn Heer- jansdam. Een heel groot gedeelte van dit district ligt dus in het zwaar getroffen gebied. Volgens voorlopige gegevens zijn de ter reinen van de volgende clubs voorlopig niet bespeelbaar, omdat ze of nog onder water staan, of doordat ze teveel van de vloed hebben te lijden gehad: Alblasserdam; Almkerk; Nieuwendijk; Ameide; Andel; A.S.W.; A.S.W.H.; 's-Gra- vendeel; Grote Lindl; Kozakken Boys; Maasdam; Merwebovs; O.T.O.; Papendrecht; Pelikaan; R.I.O.S.; Rijswijksc Boys; Sleeu- wijk; Strijen, V.V.G.Z.; De Zwervers; Slie- dracht. Onderstaande clubs zouden volgens deze voorlopige opgave de competitie kunnen hervatten: Aalburg; Aalst; Brakel; D.FC.; D.M.C.;- Drongèlse BoyspDubbeld^m; E.B.O.H.; Em ma; Fluks; Gelukvogels; G.J.S.; Hardinx-, veld; Heerjansdam; Ilellouw; I.F.C.; Kerk wijk; Leerdam; L.S.V.; Meerkerk; Merwede; Merwesteyn; Noordelöos; O.D.S.; O.O.V.D. Oranje Wit; O.S.S.; Peursum; P.T.T.; Rap- tïm; R.C.D.; Rijsoord; S.B.W.; Scheiluinen; Bedrijfsbiljart Uitslagen 16e week: Afd. A: ArdathJohan de Witt 44; Elec traVerblila 44; TonadoPenn.Band 53 en V.O.Z.—Avio 1 44. Voorl. uitslag Vic toriaSchelde 35. Afd. B: Betonnia—V.O.Z. 4—6; Davos— Avio 64; Gawa—Medo 6—4; Joh. de Witt— Bavo Venbouw 64 en ScheldeFidor 46. Voorl. uitslag Penn. BandW.O.B. 28. Afd. C: B.A.G.—Joh. d.e Witt 4—6; Gebe— Electra 100; Scheld»—Gawa 64 en V.O.Z. —Victoria 28. Nagekomen 14e w. B.A.G.— Eleetra 46. Afd. D: BetonniaDavos 010; Electra— Ardath 64; Joh. de WittSchelde 4 46; Schelde 5Penn. Band 64; Victoriav. Twist 4—6 en W.O.B.—Avio 0—10. In verband met de watersnoodramp heeft de Fed. van Personeels Verenigingen beslo ten alle bedrijfscompetitiewedstrijden tol nader order te soen staken. S.S.W.; S.T.E-D.O.-Co; C.V.W.; Unitas; Veen; Vuren; V.V.E.: Well; Wieldrecht; Woudrichem: Wijk; Zuilichem; Zwijndrecht. Noch van de eerste groep, noch van de tweede zijn verdere gegevens bekend om trent de geleden materiele schade. Van het clubhuis van S.S.W. is het dak weggeslagen. Ook tast men bij de Dordtse Bond in het duister over persoonlijke ongevallen, be treffende de voetballers uit het rayon. Van daag worden opgaven gevraagd aan de con- suis. lagen over 't algemeen hoger dan in de vóórgaande weken. Daar voor export be perkt werd gekocht en de Brabantse en Zeelandse kopers geïsoleerd waren door hel water, werden de producten nagenoeg geheel door 't binnenland gekocht. Dit was wel de oorzaak, dat abnormale prijsstijgin gen voorkomen konden worden. Op verzoek van de burgemeester van Willemstad werd Vrijdagmiddag door de veiling een schuitje te Dordrecht geladen met verse groenten voor genoemde plaats voor ongeveer 1200 personen. MILITAIRE TRUCK KANTELDE. Een lange colonne militaire vrachtwagens, op weg naar de getroffen gebieden voor het verlenen van hulp, passeerde Zondagmiddag Zwijndrecht over de Verkeersweg 16. Een der grote trucks kwam door de glad heid van de weg te slippen-'cn kantelde. Dwars over de verkeersweg bleef de wagen liggen, waardoor hel overige verkeer ern stig gehinderd werd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Dubbeldam Oproqp tot steun Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari a.s. zullen in dat gedeelte van de gemeente, dat niet door de overstromingsramp werd getroffen, huis aan huis gelden worden ingezameld. De opbrengst zal gestort wor den in het Rampenfonds. Bijdragen kun nen desgewenst ook gestort worden op girorekening 314405 ten name van de Boerenleenbank te Dubbeldam. Onderstaande personen vormen het plaatselijk comité en hebben zich met de organisatie der geldinzameling belast: J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, bur gemeester. voorzitter: L. Emmerzaal, Ned. Herv. predikant, vice-voorzitter; mevr. A. Lugthart-Breet, secretaresse, Krommedijk 3; H. Preesman, kassier der Boerenleen bank, penningmeester, Burg,. Jaslaan 24, gironummer 314405; A, J. Poeiert, hulp prediker, Rijksstraatweg 17, 2e Tol; I-I. C. van Eek, Dordwijldaan 3; mevr, P. J. Kruithof-Kayen. Zuidendijk West 26; P. in 't Veld, Zuidendijk Oost 47; G. de Bruijn, Haaswijkwcg Oost 2; A. van Wal raven, Burg. Jaslaan 2. Papendrecht AANRIJDING. Zondagmiddag kwam een lege zandauto met vrij grote snelheid de'Veerstocp in rijden met het voornemen benzine te tan ken bij de heer C. v. Wijngaarden. Aldaar stonden twee auto's geparkeerd. Doordat de chauffeur een te grote bocht maakte en doordathij bij hel remmen slipte, werd mej. A. de Heer. die zich aldaar bevond, bekneld tussen de beide auto's. De plaat selijke doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, constateerden dijbreuken. Bovendien kreeg zij een hoofdwonde. De motor van een der auto's, de volkswagen, werd geheel ingedrukt. Balatum Vloerbedekking Viltpapier Vriesestraat 25-23-13, Telefoon 5252 Dc Ncdcrlandsche Heidemaatschappij vraagt JONGE HOEREN- cn LANDARBEIDERS uit de geïnundeerde gebieden. Zich aan te melden om opgeleid te worden teneinde leiding te geven bij de uitvoering van herstelwerkzaamheden. B Eisen: lagere school, lagere landbouwwinterschool of landbouwwintercursus. Ongehuwd, min. leeftijd 23 jaar. B Schriftelijk aanmelden: Bijkantoor Nederl. Heide- JJ maatschappij, Spoorlaan 8, Tilburg. HUBBflflBflBBBBflBflBflBBHHKaaaBHlK" 't 't J? Vlees- en kaassntjmachincs, I weegschalen. Ook revisie. Kees I Milnders, Soetendaalsekade 53, Tel. 40307, Rotterdam-Noord, j Onze motoren kunnen weer draaien Ofschoon met enige vertraging kunnen wij U weer van dienst zijn. Oplicien Bagijnhof 56 Wie de steeds eert. is het t,SUCCES' altijd weerd Van DINSDAG t.m. DONDERDAG, dus slechts 3 dagen: VAN IIEFLIN—YVONNE DE CARLO c.v.a. in de technicolor film Het machtige epos van de grote Siouxopstand Toegang 14 jaar. Vooraf: UITGEBREIDE REPORTAGE van de CATASTROPHALE WATERSNOOD o.a. op namen van Dordrecht,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5