K I STADSNIEUWS Dordt gaf al f140.000 Yia Dordt al 7000 evacué's naar elders gebracht DE NEST IS LEEG Pakhuiszolders als kledingmagazijn Alleen tijdens eollecte van Vrijdag en Zaterdag Van de Toren KEELPIJN Een vlot verloop gewaarborgd Goed nieuws uit 's Gravendeel Trekdam nu aan de beurt Gevarieerde voorraad doet uitstekende diensten Tweepersoons bedden nodig Dankbaarheid Het „papieren dijldeger MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA T DE woninginrichting schijnt wat in de ver drukking te komen. Te verwonderen ia dit allerminst. Er is woningnood. Vroeger was het regel, dat een huwend paar zich ge heel ging installeren, vandaag is dat bijna een uitzondering. De inwoning brengt uiter aard een beperking van het meubelverbruik mee. Doch tegenwoordig bestudeert elke bran che de markt en haar kansen. Onze statistische rekenmeesters verschaf fen daartoe veel materiaal, dat elke bedrijfs tak van de eigen gezichtshoek uit bekijkt. De fabrikanten van bromfietsen en televisie toestellen pluizen hun kansen terdege na, maar de makers van zeer ingeburgerde ar tikelen, zoals meubelen, beschouwen deze nieuwe „indringers" op de markt met een miniem welgevallen. Te Utrecht wordt een meubelbeurs ge houden. Dat betekent een verhoogde werk zaamheid van de verkoopsorganisatie en van de propaganda in de meubelbranche. De stichting Propaganda 'Woninginrichting zal op volle toeren draaien. De speurders van deze stichting hebben eens precies nage gaan, hoe het Nederlandse volk zijn loon zakje besteedt. Daarbij kwamen zij tot de voor hen minder prettige maar waarschijn lijk geenszins verrassende ervaring, dat de Nederlander lang niet zoveel voor woning inrichting uitgeeft, als enkele jaren geleden. Voor de woninginrichters is dat natuurlijk belangrijk. Voor het volk ligt dat anders. Het geeft zijn geld anders uit. Laten wij dat eens met een neutraal oog bekijken. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bleek, hoe in 1949 iedere honderd gulden werd besteed, door het ge middelde Nederlandse gezin met twee kin deren en een inkomen van 50 a 60 per week. De voeding vergde 37.50, verzekeringen en belastingen 12.20, roken 2.30, kleding en schoeisel 13.30, ontwikkeling en ont spanning 10.10, woninginrichting en huis raad 6.70, huur. water en woningonder- houd 9.20, verwarming en verlichting 5.10 en gezondheids- en geneeskundige zorg 3.40. U kunt het even narekenen, le zer. Denk er om, deze bedragen zijn geen wekelijkse uitgaven, zij vormen eer een gemiddelde over elf dagen a twee weken, voor een zeer groot deel van ons volk. Het lijstje ziet er, naar Kijkers mening, niet eens zo kwaad uit. Deze cijfers van 1949 zijn voor verschil lende statistische berekeningen van het C.B.S. hetïpunt van uitgang gebleven. Met behulp daarvan kon men o.a. vrij nauwkeu rig vaststellen, dat die consumptiebeperking over 1951, die onze plannenmakers hadden gewenst om de betalingsbalans beter in evenwicht te krijgen, heel netjes op 5 was afgemikt engeraakt. Maar, zo zeg gen nu de woninginrichters, die beperking is niet gegaan ten koste van de voedings middelen of van huur, kolen, gas en dok terskosten. Het moet dus van de duurdere verbruiksartikelen zijn gekomen, o.a. meu belen. Doch zij ontwaren bovendien kapers op hun kust. De bromfiets! Van Augustus 1951 tot een jaar daarop, waren er volgens een voorlopi ge opgaaf van het C.B.S. niet minder dan 70.000 bromfietsen bijgekomen. Een extra consumptieve uitgave van ruim 30 mill., zo menen zij. De productie van de levensver zekeringen steeg en bereikte over 1951 het respectabele cijfer van 2 milliard. Het va- cantie-toerisme is sterk toegenomen. Ten slotte zien de woninginrichters de huurver hoging als een nieuwe aanleiding tot het besteden ven minder geld voor meubelen. Door gezamenlijke propaganda en reclame wil de stichting trachten de kooplust van het publiek wat meer in de voor de meu belindustrie gunstige bedding te stuwen. Zij koesteren daarbij een ideaal: dat het Nederlands publiek, evenals dat in Dene marken, veel meer voor zijn woning over heeft. Daar is de woninginrichting een kwestie van steeds wisselende mode, waar in men elkaar wil overtroeven. Kijker wenst de meubelbevorderaars met hun actie gaarne alle succes. Het is altijd een goed teken als een branche zich weert en niet lijdelijk toeziet, dat de omzet terug loopt. De heren zien in verband met onze veel gunstiger betalingsbalans een kans op consumptieverhoging in net verschiet en zij willen hun portie daarvan binnenslepen. Daar kan men weinig op tegen hebben. Maar Kijker meent, met alle respect voor het streven van deze propagandisten, dat enkele zaken toch wel heel sterk uit het standpunt van de meubelindustrie wor den bekeken. Zo betwijfelt Kijker zeer, of de hoge productie van de levensverzekering maatschappijen als een in 't algemeen ongun stig verschijnsel dient te worden beschouwd. Niet dat de stichting der meubelindustrie 't regelrecht zo stelt, maar erg mooi wordt het ook niet genoemd. Toch is dit soort spaar zaamheid juist nu, zeker niet uit den boze. En als de levensverzekeringmaatschappijen huizen laten bouwen, worden er ook weer meubels verkocht. Bromfietsen kan men in zeker opzicht als consumptieve uitgaven beschouwen, maar als een groot deel van de werkende bevolking daarmee bereikt, dat het fris, snel en zonder inspanning op zijn werk komt, kan dat een gunstige invloed op de productiviteit hebben. Bij televisietoestellen ligt de zaak weer anders. Inderdaad kan men deze rekenen tot die „hele serie voor het publiek verleidelijke kapers op de kust", zoals de propagandastichting dat uitdrukt. Maar wanneer Kijker voor de keus zou wor den gesteld wat hij liever zag, dat de tele visie hier werkelijk snel inburgerde of dat de mensen om de zoveel jaren vanwege de mode hun huis heel anders gingen inrichten om hun kennissen de ogen uit te steken, dan koos Kijker de televisie. Die andere methode acht hij helemaal niet zo aanlokkelijk en ook zeer weinig passend bij onze volksaard. Daarmee strookt meer, dat men zich bij het trouwen degelijk inricht, zodat men er een hele tijd tegen kan. En gaat het goed, dan wordt de brandverzekering heus wel 6teeds hoger! Ook het vacantietoerisme acht Kijker niet zozeer een bewijs van achteruitgang in de besteding van het volksinkomen. ALs de mensen er eens op uittrekken om iets van de wereld te zien, kan dat ook al geen kwaad. De Nederlanders doen dat meer dan vroeger. Geleidelijk komt er steeds wat va riatie in de levensgewoonten. De uitgaven voor radio bestonden dertig jaar geleden nog niet en ruim vijftig jaar geleden gaf Nederland amper iets voor auto's uit. Over tien jaar zal waarschijnlijk de televisie weer algemeen zijn. Als ons volksinkomen maar genoeg stijgt, kan het er ook wel af. Enfin, de meubelindustrie, die toch al behoorlijk en niet zonder succes op de buitenlandse markt vecht, gaal het nu doen om de binnenlandse. Op zichzelf altijd een goed teken. Men spant zich in! KIJKER. Dordt demonstreert op practische wijze zijn medeleven met de grote ramp, die ons vaderland getroffen heeft. Onder voorzitterschap van mevr. v. d. Dussen-Biegel en de heer J. van Randwijk vormde zich Woensdagmiddag een comité, waar van wij de namen reeds eerder publiceerden. In enkele uren tijds werd een complete organisatie op gebouwd en deze bleek Vrijdag en Zaterdag schitterend te kloppen. Toen het comité met de vele assis tenten Zaterdagavond een eerste eindtelling had opgemaakt, bleek reeds liefst 140.000 te zijn ont vangen. De boeken zijn nog lang niet afgesloten. Bovendien zijn in dit bedrag nog niet be grepen de diverse georganiseerde inzame lingen, die bijv. door de kerken, de werk nemers en werkgevers, door organisaties enz. zijn op touw gezet. De medewerking voor deze inzameling is wel zeer algemeen geweest. Er waren zoveel dames en heren opgekomen voor de Vrijdagse lijstcollecte, dat zelfs velen teleurgesteld moesten wor den. Ook voor de straatcollecte was de animo enorm. Het gevolg was, dat wel haast niemand achterbleef bij het offeren. In het hoofdkantoor Joh. de Wittstraat 17 heerste een opgewekte, maar intense span ning. Alles moest geregistreerd en geteld worden. Toen eindelijk Zaterdagavond de grote slag geleverd was, bleek het resul taat van Vrijdag en Zaterdag ongeveer 140.000 te zijn, hetgeen neerkomt op ge middeld 2.per inwoner van Dordt. De voorzitter, de heer J. van Randwijk, sprak tot slot zijn naaste medewerkers(sters) toe. Hij vond het jammer dat de eendracht, die zich dezer dagen zo ontroerend heeft gedemonstreerd, zulk een trieste aanlei ding heeft gehad. De spontane medewer king uit elke kring was boven alle lof verheven. Hij dankte de presidente van het comité, mevrouw v. d. DussenBiegel oor haar stimulerend voorbeeld bij het •erk, de heer Ruurs, die zich weer een organisator van grote allure toon de, de heer Langerak met zijn staf, die onvermoeibaar alle moeilijkheden over- de vele lijsten- en buscollectanten De burgemeester huldigde de heer Van Randwijk voor zijn arbeid, zijn krach tige en tactvolle leiding. Spreker achtte de tijd om hen te danken, die in deze dagen werk voor anderen hebben verricht, nog niet gekomen., Er is in de komende dagen nog zoveel te doen. Wel wilde de burge meester constateren, dat onze oude, zelf zwaar getroffen stad, zich èn door de vor stelijk geslaagde inzameling èn door het vele werk voor hulpverlening voor evacué's enz., waardig heeft gedragen. De heer Scheepbouwer sprak woorden van dank en waardering tot voorzitter Van Randwijk en huldigde nog speciaal de heren Wepster en Langerak voor hun voorbeeldige arbeid. Indien ooit gesproken kan worden van een alleszins geslaagde actie, dan is het toch zeker van deze. Dordt heeft spontaan gevolg gegeven aan het devies: Keer het tij. BUS VOORMENEER? J In het postkantoor, Zaterdagmorgen, g j Meneer, heeft u nog iets voor het 5 Rampenfonds? vraagt een der eollee- s I trices met haar liefste stemmetje aan g 5 een heer. g Kind, het spijt me, maar ik ver- g loor deze week 50.000, was het droe- g 5 ve antwoord. g Nu, (de collectrice weer), dan maakt een kwartje ook niet meer uit. Daarop deed de heer een greep in zijn binnenzak, pakte uit de portefeuille g een briefje van 10 gulden en stopte g »hl!» s dit de collectebus. Bravo, meneer. En voor mevrouw Alle Nederlanders op een enkeling 5 na, steunen thans financieel en ma- g terieel waar dit nodig is en bovendien s heeft men nog een flinke duit over t om in de collectebus van het Rampen- g fonds te stoppen. Toch zijn er nog mensen, en zij vormen dan de kleine g minderheid, die beslist niets kunnen g missen en zonder blikken of blozen een collectrice met rammelende bus s voorbij kunnen lopen. Dan voelt de ware collectrice zich beledigd en is zij als vrouw mans genoeg om deze on- g s verschilligen op hun nummer te zet- g ten. g Zo gebeurde het Zaterdagmorgen, g j midden op het Begijnhof. g g Mevrouw, heeft u iets voor het g g Rampenfonds? i g Aangesprokene draait haar hoofd g een andere richting uit en doet alsof g zij de vraag niet heeft gehoord. De collectrice wandelt pardoes ach- g 5 ter de dame aan en pakt haar bij de g g schouder. g U kunt natuurlijk niets missen, g maar dat geeft niet, hoor. Hier heeft g g u toch een insigne, dan wordt u in g g reder geval niet meer lastig gevallen, g 5 De kosten ervan zal ik zelf wel bij- g g passen. g •andïag.. morgen verkouden! Be scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van l/ICKC HOEST- VlwfXd BONBON Zo mogelijk nog triester dan de dagen te voren was Zondagmiddag de aanblik van de beide Kalkhavens, waar enige schepen evacué's uit het zo zwaar ge teisterde Zeeland en Goeree en Over- flakkee werden gedebarkeerd. Het fraaie, kalme weer van de afge lopen dagen veranderde plotseling en binnen enkele uren had een dik, wit pak sneeuw zich over onze stad gelegd. Het waren slechts twee schepen, de Ooster-Schelde en de Zeeleeuw, die de tocht van Zierikzee, de hoofdstad van het Zeeuwse eiland Schouwen en Duive- land, hadden gemaakt. De debarkatie van de tachtig opvarenden, wier ge zondheidstoestand vrij goed was, bood een treurige aanblik. Verkleumde men sen, in natte kleding, werden op de wal geholpen en daar met open armen ont vangen door de onvermoeibare „strij ders" van het Rode Kruis en de bezet ting van de evacuatiepost in het Ha venkantoor, bestaande uit Marine-men sen, doktoren, vertegenwoordigers \ran de evacuatie-commissie en leden van de Havendienst. Alles is in onze stad tot in de puntjes geregeld en georganiseerd en de heren Mul der, voorzitter van de evacuatie-commissie te Den Haag, en Van Nispen, toegevoegd lid van dezelfde commissie, die gisteren een bezoek brachten aan de Dordlse post, het Havenkantoor, noemden Dordt, alsmede Zierikzee en Utrecht, een voorbeeld van uitstekende samenwerking en organisatie. Na deze debarkatie was de Rijksver keersinspectie in actie, een afdeling, die van de eerste dagen, dat de verschrikkelijke ramp ons land teisterde, autobussen en an dere voertuigen beschikbaar stelt om de mensen naar de plaats van bestemming te brengen. Deze evacué's kunnen, zodra ze de loop plank van het schip zijn afgegaan, in de goed verwarmde bussen stappen, om daar mee naar de evacuatie- en hulpcentra in de stad te worden vervoerd. Melk wordt ver strekt aan de jongste evacué's en de man- Tijdelijk Openlucht-depót aan de Binnen Kalkhaven. er minder ernstig aan toe zijn, kunnen de scholen en andere plaatsen, waar men verpleeghulp kan aanbieden, worden on dergebracht. De spoorboot W. F. van der Wijck, die voorheen de dienst tussen Enkhuizen en Stavoren onderhield, werd verbouwd tot hospitaalschip, bemand met de dap persten en zette koers naar Dordt, waar het witte, heldere schip, voorzien van ruim zes tig bedden, in de Binnenkalkhaven ligplaats koos. Daar zal het schip blijven liggen, tot dat het in Dordt gemist kan worden. Thans hebben reeds veertig zieken hun intrek in deze moderne ziekenhuis-accommodatie ge kregen. Zieken, die met de schepen aankomen en die niet meteen kunnen worden vervoerd naar de ziekenhuizen, worden eveneens in dit drijvende hospitaalschip ondergebracht om later met ambulance-wagens van de gemeente en het Rode Kruis naar de zie kenhuizen worden vervoerd. De zieken en behoeftigen zijn dankbaar, o zo dankbaar, hier zo vriendelijk en goed te worden ontvangen. Over het juiste aantal evacué's, dat Dordt in de afgelopen week heeft aangedaan, is men nog steeds niet op de hoogte. Men schat hun aantal op ruim zevenduizend. Natuurlijk is er wel een degelijke registra tie, maar er zjjn ook verscheidene schepen gesignaleerd, die op eigen initiatief of een enkele maal ook per vergissing, naar Rot terdam stoomden. Voor zover bekend, deden tot nu toe een en zeventig schepen, van allerlei grootte, de Merwestad aan. Zij brachten naar schat ting zevenduizend evacué's, in hoofdzaaic afkomstig van Schouwen en Duiveland en van Goeree en Overflakkee. Al deze mensen werden in Dordt ver zorgd. kregen eventueel verpleeghulp en voeding en werden, indien nodig, in droge kleding gestoken. Zij gingen door naar Utrecht, waar de grote stroom evacué's wordt opgevangen om vandaar over het gehele land te worden verspreid. Buiten de zieken bleven enkele mensen in Dordt achter. Zij werden bij familie onderge bracht en zullen hier blijven tot het mo- nen krijgen sigaretten. Met koffie en soep staat men dadelijk klaar, zodat de door het water verjaagde mensen goed gevoed, en gekleed met de overal in ons land verza melde kledingstukken, de reis naar Utrecht kunnen aanvaarden. Drijvend hospitaal Onder de evacué's bevinden zich vanzelf sprekend vele mensen, die in ziekenhuizen dienen te worden opgenomen. Anderen, die ment, waarop ze naar hun eigen Zeeland kunnen terugkeren. Volop actie Nog tal van vluchtelingen houden zich momenteel in Zierikzee op. Vandaag zou den ruim duizend van deze ongelukkigen via Dordt naar Utrecht reizen. Dat hier gisteren slechts tachtig evacué's werden ge debarkeerd komt, omdat velen van deze mensen, die zich in Zierikzee ophouden, niet bereid zijn vrijwillig te evacueren. De diensten in de kerken greep men aan om het vertrek nog enkele uren uit te stel len. Om deze diensten niet te storen, be sloot men de evacuatie slechts tot de vrij willigers te beperken. Toch moet geheel Zierikzee worden ontruimd, op enige men sen na, die kunnen helpen bij de herstel werkzaamheden op Schouwen. Hun aantal zal slechts zeer beperkt zijn. Alle materialen naar Schouwen moeten per schip worden aangevoerd. Vele van deze materialen en schepen doen. alvorens naar Zeeland te vertrekken, Dordt aan om te bunkeren en eventueel proviand aan boord te nemen. Zondagmorgen verscheen aan de Binnen kalkhaven een Amerikaans oorlogsbootje met enkele tientallen tanks aan boord, in hoofdzaak gevuld met water en benzine. Ook het vee Het vee uit de getroffen gebieden wordt dag en nacht geëvacueerd. Op de Kil ligt een schip van de Rijkswaterstaat, dat niet alleen schepen met mensen naar Dordt diri geert, maar tevens de onophoudelijke stroom schepen, die dag en nacht vaart om 2t vee te evacueren. Op de Handelskade wordt dit vee, dui zenden paarden, koeien, schapen en var kens, ontscheept en in vrachtwagens over geladen. Dan gaat het naar de keuring, die in het abattoir is gevestigd. De beesten worden daar stuk voor stuk gekeurd en als men termen aanwezig acht er een uit de troep te nemen, wordt het meteen naar de slachtbank geleid. De beesten, die gezond worden verklaard, worden gemerkt en geregistreerd en krij gen een plaatsje in de veewagens, die ze vervolgens naar gebieden brengen, waar i vee kan herbergen. De Nest ofwel de nieuwste wijk van 's-Gravendeel is leeg! Grote voldoening heerste er op het „hoofdkwartier", toen dit bericht doorkwam. 11 Hectare vrij van wa ter; men moet er daarginds even aan wennen, en evenzeer aan de toevoer van electra in het Westelijk deel der gemeente. Het transfor- Veel, heel veel geld heeft het Nationaal Rampenfonds reeds ontvangen: het omde binnen, uit ons land, uit het buitenland, van arm en van rqk, van particulieren en van bedrijven, van verenigingen, vakbonden, industrieën, enzo voort, enzovoort. Het was en blijft nodig, hard nodig, want onnoemelijk veel is er verloren. Spoedig zal zulks blijken; binnen niet te lange tijd zal de mil- lioenenschade, die de grote ramp op haar geweten heeft, bekend zijn. Die zaak komt nog! en ver, met auto en per schip, is het ge- schonkcne hier verzameld. Welk een moei lijke taak wachtte daar de helpsters en helpers om alles uit te zoeken cn te sor teren! Maar onder leiding van mej. Dedccker had men de zaak spoedig onder de knie. Keurig is alles gerangschikt; veel is na controle weer in de dozen gepakt; schoenen staan in baalzakken voor ver zending gereed; costuums, overjassen, man tels zelfs bontjassen hangen als in een confectiemagazijn in hele rijen. Veel babygoed is er, lakens, luiers, kortom, alles wat nodig is. Alleen bedden moeten er nog veel zijn: vooral tweepersoons. Toen wij het resul taat van lang, moeilijk werk in ogenschouw namen, toonde men zich zeer verheugd, dat onze komst niet een half uur eerder was geweest, want toen was men nog bezig de laatste hand aan de sortering te leggen. Het was prima voor elkaar: de uitgeef- post aan het Geldelozepad kan weer be voorraad worden. Dan komt er weer ruim te op de donkere zolders van de heer Smaal om het uitzoeken voort te zetten, want er ligt nog genoeg in het pakhuis daarnaast en aan de Knolhaven. Dan gaat mej. Dedecker met haar toe gewijde staf die een hekel heeft aan luidruchtige, grootsprakerige invasies weer kou lijden; er is geen stookgelegen- heid en de kou komt door glasloze dak vensters in alle hevigheid het werk belem meren. Maar nu worden deze onbaatzuch- tigen, zoals de eerste dagen, niet vergeten. Uit de keuken van het Gem. Lyceum zorgt men, dat tijdens de lange periode van 's morgens negen tot 's avonds acht, geen honger wordt geleden. Nogmaals: hulde aan de tien stille wer kers op de donkere, koude zolders! Van urgen'ter betekenis was in de afgelopen week reeds van Zondag, de dag, die met vurige letters in de annalen der geschiedenis geschreven zal blijven, af de onmiddellijke verzor ging der door het steeds verder opstu wende water verjaagde mensen en kin deren. Niet in staat zelfs zich te kleden, soms in onder- of werkgoed zijn zij ge vlucht, al hun aardse bezit als buit aan de weerwolf latend, zonder geld, zon der goed, zonder eten Doch in veiliger oorden was er voor voedsel gezorgd en voor kleding en voor ligging. Liefdevolle handen strek ten zich naar hen, uit, bekommerden zich om de verkleumde, soms versufte medemens! Het Rode Kruis pakte de zaken energiek aan. Kleding moest er zijn, schoeisel, er moesten bedden komen en warme dekens. En het was er: iedereen gaf en gaf meer vaak dan hij kon missen. Met schepen en vracht auto's, op wagens en fietsen werd het allemaal naar de verzamelplaatsen ge bracht, naar de grote graanzolders van de heer Smaal aan de Kuipershaven, naar de Knolhaven en naar andere op slagruimten. Dankbaarheid is er alom: in de harten der slachtoffers, in die van de gevers en in die van ons, ja, in die van alle men sen in Nederland voor de opofferingsge zindheid. die ons volk heeft gedemon streerd. Maar nog meer dank, nog meer hulde verdienen de honderden vrijwilli gers, die paraat waren om in de kleding- chaos orde te scheppen, opdat geen enkele gedupeerde behoefde te wachten. Dagen en nachten hebben zij gezwoegd, velen zon der eten, zonder zich tijd te gunnen enkele welverdiende uren van rust te nemen. Alle hulde en grote eerbied voor deze daad! Aan de Kuipershaven Boven op de drie grote zolders van een pakhuis was en is het aanpakken geblazen. Daar is de aanvoerplaats van spontaan ge schonken kleren, schoenen en beddegoed. Uit het hele land, aangevoerd van heinde IS'aar Dierenasyl Veel los goed, dat aan de Kuipershaven niet verwerkt kan worden, gaat met Dordtse vracht- en verhuisauto's naar de cantine van de Vuilverbranding in de Maasstraat. Hier heeft men het' gemak van lange tafels, maar het nadeel, dat veel voor distributie ongeschikt is. Daarover kan natuurlijk veel onprettigs worden gezegd. Kunnen de gevers er niet voor zorgen, dat het ge- gevene in betere staat verkeert? Kunnen losgetornde zomen niet genaaid worden? Is het zo bezwaarlijk, ontbrekende knopen aan te zetten? En begrijpt men niet, dat totaal versleten kledingstukken kwalijk kunnen worden uitgereikt? Om nog maar niet te praten over ongereinigd goed. Maar is het ook niet zo, dat mensen, die zelf niet beters in de linnen- of klerenkast hebben, van dit weinige nog het beste konden mis sen? In ieder geval doen de niet geschikt be vonden stukken goed dienst in het Dieren asyl, waar ze de daar aanwezige honden en katten warme ligging verschaffen. De vrijwilligers in dit centrum zouden er veel gemak van hebben, als de maten er op werden gezet, zoals we dat aan de Kuipers haven zagen. Ook hier wordt alles netjes gereedgemaakt voor verzending naar het Geldelozepad en soms gaat het meteen naar School Mühring, waar de vluchtelingen uit Schouwen-Duiveiand een welkom onderdak vinden. Gesorteerd De benedenverdieping van de school aan het Geldelozepad is herschapen in een soort kledingdepot van de militairen, met het gelukkige verschil, dat de gegadigden op hun gemak de juiste maten kunnen uit zoeken, Men krijgt hier niet de idee. dal het er niet zo nauw op aan komt, maar dat de slachtoffers zo goed mogelijk worden geholpen. Er is een speciale afdeling voor dames- en één voor herenkleding; in een ander lokaal geschiedt de uitgifte van le dikanten en bedden als u in deze branche nog iets te missen hebtvooral twee persoonsbedden zijn er nog veel nodig linnengoed en alles voor de baby is in ruime mate aanwezig. Veel. ontzettend veel is er geschonken, vaak splinternieuw, uit het gehele land en uit België, door parti culieren en kledingmagazijnen. Twee nach ten is men hier bezig geweest om alles keurig te rangschikken. Ook nu nog is het soms nodig, dat ër 's nachts wordt door gewerkt; mevr. Van Namen van het Rode Kruis weet er van mee te praten. Ook de fruitteler uit Arnhem, die er niet aan denkt naar huis terug te gaan. nu zijn ar beid hier nog zo dringend nodig is. Eerst heeft hjj aan het evacuatiewerk deelgenomen, toen zakken met zand vol- gesckept en nu fungeert hij als portier en wijst dc binnenkomers de weg. Hjj is ge makkelijk herkenbaar, want een warme uniforjas met drie strepen op de mouw herinnert aan de zwaai gegalonneerde portier vóór een dansclub of nachtbar. Verstandig, mijnheer, u hebt het koudste baantje. De anderen kunnen tenminste hun heil zaam werk nog doen in verwarmde loka liteiten, maar ze zijn daar ook van 's mor gens acht tot 's avonds twaalf uur. Op de bovenverdieping leren de kin deren van aap-noot-mies, en dreunen de tafels van vermenigvuldiging op, maar aan het anders zo prettige vak: zingen, wordt nu begrijpelijkerwijs niets gedaan. Lange dagen Ook de hoofdonderwijzer staat niet voor de klas. Hij is er wel, maar beneden. Daar heeft hij nu de leiding over de kleding- distributie. De heer Suiker heeft een an dere functie: niet van 9 tot 4, maar van 8 tot 's nachts 12! Een lange werkdag, die hij gaarne op zich heeft genomen. Zijn vrouw en dochter houden hem daarbij trouw gezelschap, zij zijn twee van de 25 vrijwilligers, die geen minuut rust hebben. Honderden mensen komen voor duizenden gedupeerden om kleding, schoeisel en beddegoed. Een door Sociale Zaken of Rode Kruis ge signeerd bewijs is daarvoor nodig. Hoe veel mensen er per dag komen? Dat zal later blijken; nu heeft men voor een tel ling geen tijd. Eerst moet alle nood zo snel mogelijk worden gelenigd. Ieder dient ten spoedigste te worden geholpen. Goed gehol pen, ook bescheiden slachtoffers, die soms al te gauw genoegen zouden nemen met het gebodene. Doch zij hebben een staf tegenover zich, die een juist psychologisch inzicht heeft en genoeg mensenkennis om hier extra aandacht aan te besteden. Het is geen zeldzaamheid, als de geholpenen met tranen in de ogen en woorden van dank stamelend, afscheid nemen. Er komen slachtoffers uit Zeeland, van Willemstad, van 's-Gravendeel, Strijen, Numansdorp, uit onze stad, ja, uit het gehele getroffen gebied. Hoeveel Hoeveel bedden worden er uitgereikt? On bekend! Hoeveel jassen? Onbekend. Cos tuums, mantels, ondergoed, werkgoed? Ach, wat doet het er toe, hoeveel! Het is nodig; veel moeten de van huis en haard verjaag den ontberen. Nooit kan alles worden ver goed: het doorgestane leed in kou en ver kleuming; het verlies van soms met veel moeite verkregen eigendommen; erfstukken van dierbare bloedverwan ten; en niet te vergeten het verdriet om verloren ouders, kinderen en andere fa milieleden. Is net niet een genoegdoening voor de schenkers, als er gezegd kan wor den: „Zoveel kleren, als ik nu heb gekregen, heb ik mijn hele leven nog niet bezeten Is het niet een heel, heel klein beetje vreugd in een zee, nee, in een oceaan van verdriet en ellende? Daarom, schenkers, helpers, vrouwen en mannen, jongens en meisjes, is het een eer deze mensen te kunnen en mogen helpen! Desondanks: alle hulde voor uw gaven. Het Rode Kruis requireerde ook het ge bouw van de C.J.M.V. aan de Burg. de Raadtsingel. Hier brengen auto's uit ons land alleen bedden en ledikanten, die spe ciaal voor de ziekenhuizen worden gebruikt. Er zijn veel wiegen en kinderledikantjes bij, vaak met een complete nitzet. Dordtse vrachtauto's staan bU het eerste teken gereed bjj u thuis dergelijke artikelen te komen weghalen. Men wacht op u! Saarlandse Esperantisten bieden hulp aan De Saarlandse Esperantovereniging in Homburg. Saarland is bereid aan enige kinderen uit de getroffen gebieden voor enkele weken gastvrijheid te verlenen. Homburg is een stadje met 24.000 inwoners. Verder heeft deze Esperantovereniging gevraagd om adressen van Esperan tisten uit de getroffen gebieden, die zich in moeilijkheden bevinden, opdat voor toezending van kledingpakketten kan wor den gezorgd. Zij, die daarvoor in aanmerking wensen te komen, worden verzocht zich te wenden tot onze stadgenoot, de heer C. Nelson. Van Slingelandtlaan 30. Dordrecht. (Delegito UX.A.) Universela Esperanto Asocio matorhuis in de Bevershoek is in orde gemaakt en levert nu weer licht. Langzaam, heel langzaam, tekent zich herstel, beter eigenlijk de aanloop tot het herstel, af in de geteisterde gebieden. Men blijft er optimistisch, kou en sneeuw ten spijt. Het overgrote deel van de machtige brandweercor.centratie is vertrokken. Er staan nog enkele spuiten, die zich thans bezig houden met leegzuigen van talrijke kelders. Burgemeester Van Heesen heeft gisteren al deze stoere werkers dank ge zegd bij hun vertrek. Het was een ont roerend moment, toen de groep Alkmaar 's Gravendeels eerste burger spontaan nog een geschenk aanbood: een Edammer kaasje. De bewoners van de Nest mogen nu naar hun huizen terugkomen, alleen echter om schoon te maken of spulletjes mee tc ne men. Niemand mag cr blijven, want. zoals reeds gemeld, eerst dient een grondige in spectie langs deze huizen te worden ge maakt. Aller aandacht richt zich nu op de pol der Trekdam, die wordt ingesloten door Bevershoek, Schenkeldijk en Strijensedijk. Die wil men nu het eerst leegmalen. Daar toe werkt men op volle kracht aan het Spuidijkje, dat nog enkele gaten vertoont. Wanneer die zijn verdwenen, kan het leegpompen en -zuigen van Trekdam be ginnen. Het stoomgemaal in Puttershoek werkt weer en dat geeft de 's Gravendelers volop moed. En als straks nog de Ahoy' in Puttershoek gaat meezuigen, wordt het helemaal goed, zegt men aan de overzijde van de Kil. waar men nog altijd een onge lofelijk optimisme demonstreert. V erontwaardiging in Sliedreclit De Merwestreek is verontwaardigd over het falen van het z.g. Dijkleger te Slie- drecht in de rampspoedige nacht van Zater dag op Zondag. Wc ontlenen aan een bij tend artikeltje in het streekblad hel vol gende: .Reeds in de vroege nacht had men ge tracht telefonisch contact op te nemen met de dijkgraaf. Het was vergeefse moeite. De opzichter, in Papendrecht woonachtig, gaf evenmin gehoor op de telefonische oproep. Via de politie van Papendrecht, op verzoèk van die van Sliedrecht, is deze laatste uit zijn bed gebeld. En aangekomen op het Sliedrechtse raadhuis kon deze alleen me dedelen, dat geen zand, geen zakken aan wezig waren en dat hij niet in staat was de .mannen" van het „dijkleger" te mobilise ren. Van enige organisatie dezerzijds was geen sprake. Het dijkleger sliep. Wij spraken mannen, waarvan wij wis ten, dat zij tot dit „dijkleger" behoorden, doch deze waren rustig thuisgebleven en de schop of spade, waarmede deze „man nen" zijn uitgerust, stond nog rustig in het vet in een verscholen hoekje van een of andere kast. Een oproep had hen niet be- eikt. Ondanks het feit, dat via de radio ver schillende malen reeds Zaterdagmiddag was gewaarschuwd voor „gevaarlijk hoog wa ter", waren de verantwoordelijke personen rustig die avond in bed gestapt en sliepen hun slaap. We kunnen hier inderdaad spreken van een papieren dijkleger met aan het hoofd een papieren generaal en papieren officie ren. Ware het niet, dat de Sliedrechtse politie een niet genoeg te waarderen prijzenswaar dige activiteit aan de dag had gelegd, de Sliedrechtse dijk zou zeker op minstens één punt een doorbraak van dezelfde omvang als in Papendrecht hebben beleefd". OPBRENGST KERKCOLLECTE Tot nu toe is de opbrengst van de collecte i de Noorderkerk en De Mijl bekend. In de Noorderkerk bedroeg die circa ƒ2000 «Q aan de Mijl ruim ƒ900.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4