HONDERDEN NAAMLOZEN REDDEN DUIZENDEN HET LEVEN In Duivelands polders werd iets groots verricht Hij is het enige wat me bleef.... Kotters konden helaas niet in polders varen Vierde lijst van de slachtoffers Verstrekt door het Rode Kruis MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) TTEN jonge vrouw met een grote hond stond bij het dakraam van de zolder. De vlet met Maassluissers was langs gekomen en wilde haar meenemen en in veiligheid brengen. Dreischor, dat zo in nood verkeerde, was door de Maas sluissers ontdekt en met man en macht was men begonnen de bewoners in veiligheid te brengen. Die jonge vrouw had allen verloren, die haar lief waren. De hond was het enige wezen uit de huiselijke kring, die haar overbleef. Het dier mocht natuurlijk mee. Die vletbemanning van Maassluissers en vele honderden anderen uit alle wind streken, militairen zowel als burgers, hadden de noodkreten uit Zierikzee ge hoord en waren op weg gegaan. Ze waren de polders ingetrokken en hebben zichzelf volkomen uitgeschakeld. Zolang het dag was roeiden zij, zeulden zij op ondiepe gedeelten de rubberboten met zieken achter zich aan, drongen zij de ontroering weg als zij van aangezicht tot aangezicht stonden met het diepste leed dat de mens, in het ontvallen van hen, die hem lief zijn, kan tref fen. Ontroering ook over die doden, die de wind door het water in de hoek van twee dijken had gedreven, doden, die men nog niet kon bergen. Want levenden verkeerden nog in nood en die moesten worden gered. Zij allen ver richtten in eendrachtige samenwerking met elkaar iets groots. De sneeuwbuien wolken nu boven de ver- 1 dronken polders van SchouwenDuive- land. De watervlakte, slechts hier en daar gebroken door een dak, een groep bomen, een binnendijkje of de verdronken huizen groep van een dorp, ligt verlaten. Waar tot voor enkele dagen een gewemel van vletten en sloepen was, waar helicopters telkens zich naar een droog plekje lieten zakken om mensen over het water maar Zierikzee of elders over te brengen, is nu leegte en stilte. De polders zijn verlaten. Wie in de eerste vloedgolf het leven wist te behouden en later niet onder het puin van het onder- spoelde en instortende huis een gruwelijke dood vond, is in veiligheid. Van de daken van vele boerderijen waait nog de witte vlag. Maar geen levend wezen zit meer op de zolders. Die zijn stelselmatig afgezocht. Toen heeft men de polders alleen gelaten. Het reddingswerk is afgelopen. Op Haamstede en Renesse is men gebleven. Brouwershaven en Zierikzee zijn nog met de evacuatie bezig. In Bruinisse blijven vijf honderd mannen achter. Om het eiland terug te winnen op de zee. Zij kwamen De honderden redders hoeveel er zijn geweest is met geen mogelijkheid te schatten zijn teruggekeerd naar hun woonplaatsen. Toen tegen het einde van de week ook de Amerikaanse ducks Schouwen Duiveiand bereikten, was het grote red dingswerk reeds bijna voltooid. De Ameri kanen trokken met hun amphibiévoertuigen de polders in. Dat was "hun opdracht en ze wilden zich met eigen ogen er van over tuigen, dat er niemand was achtergebleven. Opdracht is opdracht. Het werk was echter gedaan in een drie tal dagen nadat de eerste noodkreten uit Zierikzee de buitenwereld hadden doen weten, dat Schouwen—Duiveiand er slecht aan toe was en dat duizenden in de dorpen en polders de dood voor ogen hadden. Toen zwermden de schepen aan, grote en kleine, Maar het waren vooral de kleine, die het grote werk zouden opknappen. Want de polders stonden niet zo diep onder water. Sloepen hadden op de hoger gelegen gedeel ten dikwijls moeite voldoende water te vin den om te kunnen blijven varen. De vlet ten bleken ook nu weer de meest geschikte vaartuigen te zijn, weinig diepgang, geen kiel en licht te roeien. Op de eerste noodkreten uit Zierikzee gaven ook vier blazers en een zeegaande vlet van Van den Tak's Bergingsbedrijf ge hoor. De Walrus, schipper H. Br een, lag in Wemeldinge, De Bruinvis, schipper Fr. Sperling, lag in Vlissingen. Zij voeren direct op naar Zierikzee. De Schollevaar was ook in de buurt. n.l. In Dinteloord. De blazer Meermin, schipper J. v. d. Zee, was op de Zuidhollandse stro men met bergingswerk bezig, evenals de zeegaande vlet Otter, schipper F. Verboom, die bij de B.P.M. duikerwerk verrichtte. Zij lieten het. werk in de steek en zetten koers naar Zierikzee. Zo deed ook de sleepboot Maassluis, schipper J. Koppenol. Maandag kwam de Walrus reeds met roeiboten, waarom gevraagd was, te Zierikzee aan. Dreischor A Hen die op de Meermin voeren, zullen zich de redding van Dreischor tot in lengte van dagen blijven herinneren. De drie dagen dat zij er hebben gewerkt en ge- Ted. waren vol spannende en dramatische momenten. Laten wij hier volgen wat een van hen vertelde. Dinsdag kwam de Meermin in Bruinisse aan cn daar hoorde de schipper dat Drei schor er erg slecht aan toe was en dringend hulp nodig had. Vijf vissers uit Breskens boden zich direct aan om mee te gaan en te helpen en deze hulp werd aanvaard. De volgende morgen, bij daglicht, voeren zij de dijk langs tot zij de kerktoren van Dreischor konden zien. Er was geen gat in de dijk, zodat er niets anders oozat, dan dc meegenomen vlet met z'n allen over de dijk te slepen en aan de andere kant te water te laten. Zij waren met z'n achten. Een man moest aan boord op de voor anker gegane Meer min achter blijven. Besloten werd dat vier man de vlet zouden bemannen cn de vier anderen voorlopig op de dijk zouden ach terblijven om later af te lossen. I is een. brokje geschiedenis van de reddino van duizenden in ver duizenden in ver drinkingsgevaar verkerenden op Schouwen-Duiveland. Het verhaal van honderden vrijwilligers die naar het noodgebied stroomden in hun eigen vaartuigen, door de dijkgaten de polders invoeren en van daken en zolders de door de vloed ingeslotenen haalden en in veiligheid brachten. Hun werk eindigde Zaterdag. Zij kwamen als naamlozen, zij gingen stil en zonder zich bekend te maken terug naar huis en haard. Het waren marine-mannen en stoottroepers, vissers, bergers enburgers, veel burgers zelfs. Onze speciale verslaggever in het rampgebied sprak met drie van hen, opvarenden van blazers van Van den Tak uit Rotterdam. Wat zij hem in sobere bewoordingen vertelden, was het epos van de redding van de bewoners van Schouwen-Duiveland. Ook zij wilden naamloos blijven. De namen van hun schippers? Goed. In hen worden dan met dit verhaal geëerd allen die dag en nacht in vletten, sloepen en op vlotten hebben gezwoegd om mensenlevens op een der meest geteisterde van onze Zeeuwse eilanden te behouden. De vlet stak van wel en begon de drie kilometer lange roeitocht naar het dorp, waar zjj als eersten aankwamen. Onder weg pikten zjj nog enige rubberboten op, die op sleeptouw werden genomen. De meeste huizen van het dorp zaten tot het dak in het water en de overlevenden hadden op de zolders éen goed heenkomen gezocht. Dreischor had het hard te verdu ren gehad en bij de eerste aanval van de watervloed hadden heel wat burgers het le- ?'n verloren. De redders moesten beginnen bij alle zol ders aan te kloppen. Maar al te graag wil den de meesten hun huis, dat op instorten stond, verlaten, maar er waren er ook die onder geen beding meewilden. Toen dit aan- tal te groot werd, namen de redders de bur- gemeester in de arm. En die gaf op een kladje een geschreven bevel mee, dat de ge hele bevolking gelast werd hun huizén te verlaten. Dat hielp. De weigerachtigen ca pituleerden. Men verliet zijn wankele huizen. Als ze ;n' twintig mensen in de vlet hadden, gin gen zij op de riemen, het dorp uit naar een dijkje, vanwaar de vluchtelingen een schip konden bereiken, dat hen naar Dordrecht zou voeren. Zo waren zij de gehele dag bezig, roeiend uren achtereen, tot zij cp van vermoeienis waren en hun armen loodzwaar. Tegen don ker moesten zij het werk opgeven. Zij keerden terug naar de dijk en zochten hun schip op voor een maal warm eten en een paar. uur loodzware slaap. De volgende morgen gingen zij .er weer op uit. In de rubberboten sleepten zij ach ter de vlet zieken en gewonden mee. Die lagen in deze boten wat comfortabeler. Het enige TJet was op een van die reddingstochten dat zij de vlet was reeds boordevol die jonge vrouw van de zolder van haar huis haalden. Ze kon eigenlijk nog maar alleen in de vlet en een van de mannen vroeg: Moet die hond beslist nu mee?, waarmee hij bedoelde dat die met de volgende beurt kon worden afgehaald. Het was toen even stil en de vrouw zei eenvoudig en schijn baar beheerst: Dat is het enige wat me overbleef. Mijn kind, mijn man en mijn ouders zijn verdronken. Mag ik m'n hond bij me houden? Dat was een van de momenten, die zelfs deze kerels een brok in de keel joegen. De hond ging natuurlijk mee, zo vol kon de vlet niet zijn. Of die jongeman met een om zijn moeder huilend kind van een paar jaar op zijn arm. Moeder was verdronken. Het kind zat op vaders arm. Telkens maar weer leverden zij op het dijkje zo'n vlet vol vluchtelingen af. Een en kele maal daalde er een helicopter om de zieken af te halen. Die werd het transport naar Dordrecht bespaard. En dan die zorgen om gezinnen zovéél mo gelijk bij elkaar te houden. Hartverscheu rende tonelen speelden zich af als dat eens niet mogelijk was, omdat er te weinig plaat sen in de vlet over waren. Later kwamen zij toch wel weer bij elkaar. Daar zorgden de redders wel voor. Met laagwater konden ze in Dreischor 6nel werken. Want dan liep de omgeving van de kerk bijna droog en werden de vluchtelin gen daar verzameld voor zij naar het dijkje werden overgebracht. Meer dan tweehon derd hebben zij er zo uit de nood gered, tot Driesehor geheel leeg was. Toen hadden de andere vletten en Sloepen en particuliere motor- en roeiboten elders ook hun werk gedaan en was Duiveiand verlaten. Toen waren ze ook nog in Oostèrland geweest, waar het werk al door anderen was gedaan. Op de thuisreis in Dinteloord hebben ze nog een nacht gastvrijheid verleend aan de leider van het Rode Kruis, baron van Tuyl van Serooskerke, die op een inspectiereis was en in een van de kooien eindelijk eens enkele uren kon slapen. Ook ander werk TTet verhaal van de blazer Bruinvis is -'--'-misschien minder dramatisch, maar ze ker niet minder belangrijk. Het schip begon met 25 ton drinkwater van Wemeldinge naar Zierikzee te brengen, die Dinsdagmorgen bij daglicht werden gelost, 's Middags ging het schip met gewonden terug naar Wemeldinge én vervoerde weer een lading drinkwater. Met zijn laadboom plaatste de Bruinvis roei boten op vrachtauto's, die naar de polders werden gereden om hulp te gaan verlenen. De eigen vlet werd afgestaan aan enkele vissers, die er mee op uit trokken om hulp te verlenen waar dat maar kon. Later heb ben die van De Otter de vlet ergens aan de dijk gevonden. Het werk was toen afgelopen. Met de Walrus heeft de Bruinvis heel wat drinkwater, dekens, medicamenten en nog zoveel meer naar Zierikzee vervoerd en naar Scharendijke een lichtagregaat. Werk dat zeker zo belangrijk was als dat van de vletten. Vrijdag was ook voor schipper Sperling en zijn mannen deze taak geëin- digd. Bij Niemverkerk Die kleine zeegaande molorvlet Otter heeft zich ook als «1e beste geweerd, j Met een hele vloot sloepen trok hij naar het I dijkgat by Nieuwerkerk en zij bemanden de I roeivlct, terwijl de Otter bij het gat voor anker ging. Van Dinsdagmiddag af trokken zij door de polder en ze hadden het geluk, dat met hen marine-motorsloepen mee trokken, die een heel convooi telkens op sleeptouw konden nemen naar mosselsche pen uit Ierseke, die het gewaagd hadden DreischorOud en ziek van de zolder i door het dijkgat te varen en in de polder gehaald. De redders zullen haar brengen j voor anker te gaan. Die dienden als basis- naar hel droge plekje waar de helicopter I schepen. wacht 1 Twee leden van de bemanning van de Otter, twee Maassluisse vrijwilligers en twee Scheveningers, bemanden om beurten de vlet, die op zoek ging langs alle boerde rijen, die maar in de polder te vinden wa ren. Van vele woei op dak een witte vlag, maar dikwijls bleken de bewoners niet meer aanwezig. Zij hadden al kans gezien Nieu werkerk te bereiken. Als die schepen uit Ierseke vol waren, voeren zij het dijkgat uit de Oosterschelde op om vluchtelingen naar Ierseke te bren gen, waar zij werden opgevangen. Toen Nieuwerkei-k leeg was, gingen ze achter de reddingboot van Cadzand aan naar Ouderkerk, waar ze heel wat achter geblevenen van de zolders hebben gehaald en naar een droogliggend gedeelte hebben gebracht, vanwaar de helicopters de men sen verder vervoerden. Zo redden zij een 85-jarige zieke vrouw en een jonge moe der met haar baby, die in de orkaannacht was geboren. Woensdag hadden zij het be langrijkst werk achter de rug. Zij zaten toen eigenlijk zo'n beetje gestrand in de polder. Een duck heeft hen naar Zierikzee gebracht, vanwaar ze later zich nog ver dienstelijk hebben gemaakt door opzichters van Waterstaat naar dijkgaten te brengen waar een eerste onderzoek werd ingesteld en de eerste peilingen werden verricht. En de Otter zelf had zich in die tussentijd on ledig gehouden door evacué's te vervoeren en de dokters rond te varen naar al die schepen, die doktershulp nodig hadden. Eendracht W/"at de massale redding van de bevolking van Schouwen het meest heeft ge kenmerkt was het eendrachtig samenwerken van allen. De marine hielp de burgerred ders, waar zij maar kon en dezen op hun beurt, verleenden ae marine alle medewer king. Men zag er bootjes uit alle oorden van het. land, die op hun eigen houtje naar Schouwen waren getrokken en aan het red den waren gegaan. En het best zal misschien wel in hun herinnering blijven, die grote motorvlet met een eenvoudige zeildoekse kap voorop, aan het roer een Amsterdam- mer-op-jaren met twee jonge helpers, die overal waren waar maar te helpen viel en die alles aan boord schenen te hebben, van levensmiddelen af tot medicamenten, ver bandmiddelen en een slokje goed-Hollands kruikenspul toe. Die drie Amsterdammers hebben, als zovele anderen prachtig werk geleverd, En toen Duiveiand ontruimd was, toen er niets meer te redden viel, verdwe nen zij even onopgemerkt als zij gekomen waren, De totale oppervlakte van Nederland is 4.000.000 ha. Daarvan water 670.000 ha. Overblijvend land 3.330.000 ha. Hiervan blootgesteld aan overstroming indien zeeweringen en rivierdijken zouden ontbreken 1.710.000 ha. Drooggemaakt sedert de 13de eeuw 570.000 ha. Overstroomd tijdens de tweede wereldoorlog en na de bevrijding drooggemaakt 22S.620 ha. Thans overstroomd 175.000 a 200.000 ha. Hei diepste punt van Nederland lipt 6.61 meter beneden de zeespiegel. Hoe moeilijk liet was hulp te bieden Bij eb staat er weinig water I rond de hooggelegen kerk. Daar brengen 5 in rubberboten de zieken heen, die later per helicopter in veiligheid wor den gebracht. In de eerste uren en dagen van de overstromingsramp werd het iedereen meer en meer bewust, dat voor de hulp verlening boten nodig waren om de men sen in de polders te redden, die in gure stormvlagen op redding zaten te wachten op de daken van hun huizen, die door het water werden ondermijnd en dreigden in te storten. Stuur boten, dacht iedereen. Boten, botenen snel. Maar de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen zijn verraderlijk wat de diepte van het water betreft. Overal liggen zand- of modderbanken en de bakens waren door de orkaan weg geslagen. Tientallen te hulp gesnelde bo ten zijn aan de grond gevaren. Men moet er de weg kennen. Voor de kleine schepen, die bij hoge waterstand nog wel langs de dijken konden varen, was het levensgevaar lijk een gat in een dijk binnen te gaan als i gevolg van de kolkende stroomversnel- Iingen. j In de polders was de waterstand dik wijls, weer te laag om te varen' of de boten stootten tegen een hek of een ander ob stakel onder water. Maar bij het horen van de noodkreten door de aether dacht men niet aan die moeilijkheden. Men wilde te hulp snellen en zo vertrokken er vrijwillig ook achttien Volendamse kotters. Zaterdagavond kwamen er acht terug en Zondagmorgen de laatste tien. Schipper Jan Molenaar was zeer teleur gesteld over hetgeen de Volendammers hebben kunnen doen. Overal waar wij kwamen, zo vertelde hij, waren al schepen of konden wij met onze kotters het over stroomde gebied niet invaren. Toen één van ons bij Bruinisse door een gal in de dijk het ondergelopen land binnenging, verspeelde hij zijn mast, die in aanraking kwam met de telefoondraden. Hij ver speelde ook drie ankers, maar hulp had hij niet kunnen bieden. Van de ene plaats naar de andere zljr. de Volendammers gevaren, maar overal lagen reeds schepen klaar. Alleen vletten konden enige dienst bewijzen. Op eigen, initiatief zijn de Volendammers daarna voedsel gaan varen, maar omdat ook daarbij weinig te doen viel, zijn zij uit eigen beweging Zaterdag en Zondag in hun vissersdorp teruggekeerd. Zij hadden gevolg gegeven aan de stem van hun hart, Daarom verdienen zij toch huiae, al heb ben zij weinig hulp kunnen bieden. Hun teleurstelling maakt echter duidelijk hoe moeilijk de hulpverlening is geweest. I Medische hulp van 20 I 1 Engelse studenten f s Het was een opvallend gezelschop 5 de 20 flegmatieke jongelui uitgerust s S met een schilderachtige combinatie 5 van landverhnizerscosiuums, wonder- 5 lijke mutsen, rubberlaarzen, leren ves- 5 5 ten en garderobe, gewikkeld in bond- 2 doeken dat Zaterdagmorgen op s Schiphol aankwam. Deze studenten S van het SI Thomas Hospital te Lon- 2 den gaan onder 'leiding van hun Jee- 2 tor, de chirurg E. W. Thomus Morris, j S medische hulp verlenen aan de door watersnood getroffen gebieden. Een 5 jonge Nederlandse kunstschilder, die s tijdelijk in Engeland werkt, begeleidde 5 hen als tolk. „Wij hebben ons eigener 5 beweging tot de ambassade in Londen j gewend", vertelden zij, „en dear 2(jn S ons de middelen toenezegd om de 2 J tocht te bekostigen. Een paar minuten j voordat w\j Londen verlieten zijn 20 5 S rubberboten met buitenboordmotoren en twaalf oppompbare rubbervlotten f voor ons uitgevlogen. Wij gaan ons 5 nu in verbinding stellen met. de Ne- S 5 derlandse Marine voor hel ontvangen s van instructies". s (Opgave A.N.P., onder voorbehoud). Het Nederlandsche Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus moge lijk, dat een enkele wijziging achteraf nood zakelijk zal blUken. Brouwershaven OMGEKOMEN TE BROUWERSHAVEN: DE NOOYER. Janna, geb. 4^1.09; DE Dreischor OMGEKOMEN TE DREISCHOR: BAL, Jannetje, echtgenote van Moermond, Cornells, geb. 1.7.1929. Gem. Dussen (Hank) VERDRONKEN: VERBEEK, Covnelis, geb. 11.4.03 te Andel, laatste adres: Kortedijk 8, begraven te Raams- donksveer d.d. 4.2.53; VERBEEK, Martinus Marinus, geb. 23.9.42 te Dussen, laatste adres. Kortedijk 8, lijk nog niet gevonden. RIJKEN, Leonardus, geb. 17.1.82 te Dussen, laatste adres: Peerenboom 1, lijk nog niet gevonden. Dussen (Biesbosch Hank) VAN WIJK, Dirk, geb. 18.8.02 te Wijk en Aalburg, laatste adres: Boerenverdriet be graven in Aalburg d.d. 5.2.53: VAN WIJK, El- bertus Abraham, geb. 10.8.29 te Eethen, laat ste adres: Boerenverdriet 2, begraven in Aal burg d.d. 5.2.53; VAN WIJK, Johannes Gerrit, geb. 5.8.37 in Dussen, laatste adres: Boerenver driet 2, begraven ln Aalburg d.d. 5.2.53. Fijnaart GEBORGEN SLACHTOFFERS: VAN OPDORP, Francisca Johanna Marina, geb. 7.3.47; te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart d. 228; VAN OPDORP, Adrianus, geb. 10.2.1945 te Fijnaart. laatste adres: Fijnaart <1. 166; te Fijnaart laatste adres: Fijnaart d. 228: VAN BAGGEM, Georgine, geboren 1.1.90 te Utrecht, laatste adrès: Fijnaart d. 165; MARKUS, Jacobus, geb. 11.11.22 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart. d. 176; KNOOK, Johanna, geb. 19.3.20 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart d. 236. Halsteren GEÏDENTIFICEERD SLACHTOFFER: ROKS, Catharina M-, geb. 5.4.52 te Halsteren, laatste adres: b 326 Hellevoetsluis GEÏDENTIFICEERD: SCHRIJVER, Herman, Oostkade 32; SCHRIJ VER, mej. N., Oostkade 22; BAKKER, S., Oost kade 6: SPONSELEE—Finite, mej. E. Opsomer- laan 20; VADF.K—De PUpcr, mevr. Corn., Op- somerlaan 6. Lage Zwaluwe SPRANGERS, Wallherus Wilhelmus Marie, geb. 7.3.92 te Hoge cn Lage Zwaluwe. laatste adres: Groenendijk 2, begraven te Hoge Zwa luwe; DINGEMANS, Cornelia, geb. 14.77 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adres; Groe nendijk 50, begraven in Hoge Zwaluwe. Middelharnis OVERLEDEN SLACHTOFFERS: AN WEZEL, Aren Leendert; VROEGINDE- WEY, Fransje; VAN DER SLUIS, Neeltje; VIS, Leendert; VIS. Tannetje Adriaantje; BREE- MAN, Huiberdina; KRANSE, Maria; NETTEN, Hendrlcus. Moerdijk Papendrecht KRAAL, Grietje Johanna, geb. 5.12.51, laat ste adres: Westeind 154: VETH, Aart Willem, geb. 19.9.06, laatste adres: Plein 8. Raamsdonksveer POLS, Joscphus Adrianus, geb. 25.8.81 te Gorliichem. laatste adres: Sandoel 41, begra- van te Raamsdonksveer d.d. 5.2.53. Sliedrecht Heijnenoord GEÏDENTIFICEERDE SLACHTOFFERS: ZEVENBERGEN, Dirk Pleter, geb. 23 4.83 te Heijnenoord: ZEVENBERGEN, Margaretha, geb.: 15.7.91 te Heijnenoord. laatste adres van belden: Blaaksedijk. Klundert Aanvulling 3e lijst d.d. 6.2.53: Aangespoeld en geïdentificeerd d.d. 6.2.53 ZWARTS, A., dpi. soldaat uit Delft. Het stoffe- VAN GEEL, Lambertus Gabriel, geb. 25.6,16 te Zevenbergen, laatste adres: Steenweg 4. Moer dijk, lijk nog niet gevonden. Nieuw-Vossemeer OMGEKOMEN SLACHTOFFERS: ZWIJTERS, Marinus Johannes, geb. 9.5.25 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Hoogte 65; VER- BOGT—Jansen, Anna Maria Cornelia, geb. 20.3.73 te Nw. Vossemeer. laatste adres: Pel- sendtjk 336; DE KLERK—Vriens, Maria, geb. 1.1.65 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Voor straat 31; VAN DER MALEN, Marijnus, geb. 5.12,96 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pel- sendijk 330: OOMS, Catharine Johanna Tlie- resia, geb. 2.3.S3 le Nw. Vossemeer, laatsie adres: Kade 355;; JEROENSE, Leendert, geb. 2.11.07 te Oud-Vossemeer, laatste adres: Kor- tendijk 78; NIJSSEN—Van Dorst, Wilhelmina Petronella, geb. 17.3.00 te Nw. Vossemeer, laat ste adres: Paardenhoek 367; HELLEMONS— Meesters, Maria Johanna, geb. 10.7.11 le Steen bergen, laatste adres: Kortendijk 84: VAN GEEL, Johannes Adrianus, geb. 26.8.41 te Nw. Vossemeer, laatsie adres: Pelsendijk 327: VAN GEEL, Johanna Petronella, geb. 13.1.44 te' Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327; van GEEL, Marinus Cornelis, geb. 28,3.46 te Nw. Vossemeer, laatsie adres: Pelsendijk 327; VAN GEEL, Cornelis Ferdinand, geb. 9.11.48 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327; VAN GEEL, Petronella Johanna, geb. 9.11.48 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327; VAN OORSCHOT, Maria Elisabeth, geb. 23.9.49 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 323; VAN OORSCHOT, Petrus Wilhelmus Maria, geb. 21.4.43 te Nw. Vossemeer. laatste adres- Pelsendijk 232; VAN OORSCHOT, Wilhelmus Adrianus, geb 18.5,51 te Nw. Vossemeer. laatste adres: Pelsendijk 323; MEEUS—Bastiaanse, Carolina, geb. 24.4.83 te Steenbergen, laatste adres: Paardenhoek 369. Noordgouwe OMGEKOMEN; VAN DER HAVE, Lcvina, echtgenote van Adriaan Adriaanse, geb. 18.10.1877. Nuinansdorp GEÏDENTIFICEERDE SLACHTOFFERS: BOS, Maaike, geb. 28.8.49 te Numansdorp, laatste adres: Schuringsedijk W.Z. 112: REE DIJK, Gerrit, geb. 26.12.30 te Numansdorp, laatste adres Kortebooimveg 15; KOT, Antho- nie, geb. 1.4.23 te Numansdorp. laatste adres: Korteboomweg 13. Ouderkerk a.d. IJssel VERDRONKEN d.d. 1.2,33; KRAAYEVELD, Lena Maria, weduwe, geb. 30.11.70. Stellendam SLACHTOFFERS: TROOST, Neeltje Adriana, geb.: 1911, laatste adres; Meidoornstraat 5. Stellendam: KUIPER, Johanna Dirkje, geb. 1930. laatste adres: Wijk j 2 (Roral 17, stellendam: van DER VOORT - 1 Bljdevaart, J., 43 jaar. afkomstig uit George- i lown. Canada; BOSHOVEN, Johanna, geb. 1918, laatste adres: Voorstraat 11. Stellendam: VAN SOEST, .Jan, geb. 1946, laatste adres: Wijk 2 (Rom). n te Stellendam; VAN HUIZEN, Maria, geb. 1921, laatste adres: Wijk 2, 11 te Stellen dam; VAN DEN BERG. Maria, geb. 1895, laat ste adres: Wijk 2. 26 te Stellendam: VROEGE, Jantje, geb. 1888. laatste adres: Wijk 2, 24 te Stellendam; VAN SOEST, Gerbrand, geb. 1920. laatste adres: Wijk 2. 11 te Stellendam: FLIK- WEERT, janna, geb. 1901. laatste adres: Wijk 2. 6 te Stellendam; VAN OOSTENBRUGGE, geb.: 1911, laatste adres: Wijk 2, 17 te Stellendam; BREEDVELD, Cornelia, geb. 1931. laatste adres- Pr. Wilhelminaiaan 2 te Stellendam: BltEE- DERVELD, Teuntje, geb. 1933, laatste adres- Pr. Wilhelminaiaan 2, Stellendam; TROOST— Zwartkamp, Jacoba, geb. 1877. laatste adres: Burg. Charbonstraat 31 te Stellendam; BREE- DERVELDVan Laan, Grietje, geb. 1893, laatste adres: Wijk 2 5a. Stellendam: VAN DE REE, Barend, geb. 1866. laatste adres: mr IJman Caustr. 47, Stellendam, Strijen GÏDENTIFICEERDE SLACHTOFFERS VERSCHOOR, Teuntje, geb. 23.11.1935 te Strijen; DE VOS, Bastiaan, geb.: 17.9.1878. te •s Gravendeel, laatste adres: Strijen, Mool- hoek 111; DE BOER—Van Rijswijk, Cornelia, geb. 12.9.1886, te Hendrik Ido Ambacht, laatste adres: Schuringsedijk: GOUD, Cornells, geb. 6.6,1884, te Futtershoek, laatste adres: Schen- keldijk 55; REEDIJKIleita, Cornelia, geb. 9.9.1894, te Heijnenoord, laatste adres: Buiten dijk 56; NIET GEÏDENTIFICEERD. DOCH WAARSCHIJNLIJK OMGEKOMEN: VERSCHOOR, Anthony, geb. 21.12.92 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 11: VER SCHOOR—Engels, Elisabeth Pietertje, geb. 5.9.95 te Strijen: VERRIJP, Teunis, geb. 2.10.95 te Strijen. laatste adres: Schcnkeldijk 74: VERRIJP—De Man, Jannetje Elisabeth, geb. 10.8.93 te Hoogvliet, laatste adres: Schenkel- dijk 74 en waarschijnlijk dochter WILLEMPJE VERRIJP, geb. 24.5.33 en nog 2 dochters; MONEN, Harm, geb. 26.5.80 te 1-Iogevecn, laat ste adres: Buitendijk 58: MONENDiphoorn, Maria, geb. 6.3. 86 te Zuidwolde, laatste adres: Buitendijk 58: MONEN, jan, geb. 23.1-18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk S8: MONEN, Harm Marinus, geb, 2-7,22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; SLAGBOOM, Pleter, geb. 27.9.03 te Strijen, Buitendijk 50: SLAGBOOM— Herwller, Neeltje, geb 19.11.07 te Strijen. laat ste adres: Buitendijk 50: SLAGBOOM, Elisa beth, geb. 18.10.29 te Klaaswaal, laatste adres: Buitendijk 50; ENGELS, Jacob, geb. 7-1-18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; ENGELS— Dekker, Jacoba Alicia, geb, 27.10.24 te N.umans- i dorp, laatste adres: Buitendijk 52; ENGELS, Hendrik Pieter, geb 19.6.45 te Lage Zwaluwe, laatste adres: Buitendijk 52; ENGELS, Dirk, geb. 27.1.50 te Strijen. laatste adres. Bu.tendlj;? 52: ENGELS, Elisabeth, geb. Sl.8.53 te Strijen, laatste adres- Buitendijk 52; HERWEYSR. Jo hannes, geb, 7,8.85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17; DE BAAT, Aart, geb.: 27.1217 te Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 17; DE BAAT—Herweyer, Elisabeth, geb. 13,4.22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 17; VAN DEIl REE, Joost, geb. 14.5.88 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15; VAN DER REE—Andeweg, Geer trui. geb. 14.5.94. laatste adres: Buitendijk 15; VAN DER REE, Joost, geb. 14 3.20. '.aaiste adies: Buitendijk 15 VAN DER REE. Geertrui, ueb. 7.7.34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; VAN DER REE, Anthon:a. aeb. 3 0 38 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15*: REEDIJK, Aniho- nie Cornelis, geb. 18.12.22 te Strijen. laatste adres; Buitendijk 50; VAN SOEST—Versonclaal, Petronella, geb. -1,0.11 te Rltoon, laatste adres: Buitendijk 62; GOUD-Desnaeyer, Trijntje Anna, geb. 11.4.86 te Strijen. laatste adres Schenkel- dijk 55; VAN DE MERWE, Dirk, geb. 4.8.30 te Strijen, laatste adres; Schenkeldijk 44, VAN DE MERWE, Huigje, geb. 18.7.14 te Strijen. laatste adres: Schenkeldijk 44; DEN TUIN DER—Elenbaas, Maartje Maatje, geb. 31 7 09 te Alblasserdam, laatsie adres: Schenkeldijk 62; DEN TUINDER. Johanna Martina, geb l'J.12.51 te Strijen, laatste adres; Schenkeldijk 62; DEN IIARTOG. Florls, geb.; 1,12.90 te Strijen. laat ste adres: Schenkeldijk 75: DEN HARTOG, Margrïrha, geb. 18.10.16 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75; VAN DOMMELEN, Arie Teu nis, geb. 6.9.41 te Strijen, laatste adres; Sasse- dljk 4. Terlieijden (Wagenberg) MOERENHOUT, Johanna Mathea Mara. geb. 29.10.50 te Terheijden, laatste adres b 579 be graven te Terheijden Texel OMGEKOMEN en GEBORGEN WALSBER, Slebrcu, 23 Jaar, landarbeider. Zuid land Aanvulling op 2e lijst d.d, 5.2.53, blz, 4 GEÏDENTIFICEERDE SLACHTOFFERS: VAN DER VELDE, Dirk, geb. 21.7.07 te Zuid- land, laatste adres: Kerkweg 324; VAN DER VELDE, Dirkje, geb. 14.7.10 te St. Maartens dijk. laatste adres: Kerkweg 324: VAN DER VELDE, Teunis, geb. 5.7.43 tc Zuidland,, laat ste adres: Kerkweg 324; WOLTERS, Pieter, geb. 2.4.91 te Zuidland. laatste adres: Kerk weg 323; WOLIERS—Van Seventer, Jacoba, geb. 9.2.09 tc Zuidland,- laatste adres: Kerkweg 323; WOLTERS, Geertruida Jacoba, geb. 4.11.34 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; WOL TERS, Arie, geb. 11.2.37 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323; WOLTERS, Cornelis, geb. 24.9.38 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; WOLTERS, Frans, geb. 4.7.42 te Zuidland. laat ste adres: Kerkweg 323; WOLTERS, Saartje, geb. 2.12.43 te Zuidland, laatste adres: Kerk weg 323; WOLTERS, Pieter, geb. 11.3.49 tc Zuid land, laatste adres: Kerkweg 323. NIET-GEÏDENTIFICEERDE SLACHTOFFERS: BitEEDERLAND—Reytenbagh, j„ laatste adres: Kerkweg: VAN DER WEL—Zoelerman. M. G., laatste adres- Raadhuisstraat. 129: VAN EER- SEL, G., laatste adres: Brcedeweg: VAN EER- SEL—Weetla, H., laatste adres: Breedeweg en twee kinderen van de familie Van Eersel, na men nog niet bekend: MINEKUS, G., laats'e adres: Drogendijk; MINEKUS—Blom, B., laat ste adres: Drogendijk. Zijpe PROVISORISCH BEGRAVEN BIJ VLUCHTHAVEN: UYL, Cornelis, geb 23.10.32 te Poortvliet, laat ste adres: Tholen. Krullhaven 7: VAN DER VELDE, Maria Aloysia, geb. 12.8 34 te Stoppel dijk. laatste adres: Vogelwaarde: VERHOEK, Johannes, ca. 43 jaar, laatste adres: Oostèr land. Rijksweg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2