DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD IN ALLE KERKEN IN OOTMOED GEBEDEN Reeds 1395 slachtoffers BLIJVEND MEDELEVEN VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE giro 9575 Het werk gaat door Wij staan allen vol ontzag... De vlaggen hingen halfstok, maar het werk gaat koortsachtig door BID EN WERK! Maandag 9 Febr. 1953 W^TÏflWïf^fl rtW I ^HWWlWlfWUW^M Prijs 10 cent per nummer 66ste Jaargang Na 15600 Verschijnt dagelijks Bureau: Bagijnhof 58 Vfcgfy jgfj Hfe (ffc ügü M Jij fêbsy llbJ? M M fi MMJKfiJM tij 11 OOulllJ ABONNEMENTSPRIJS per week f, 0.47; per maand 2.00 Telefoon 4848 Giro No. 11991 Wnd. Directeur: M. MEELDIJK ADVERTENTIETARIEVEN OP AANVRAAG (Opgave A.N.P., onder voorbehoud). Het totaal aantal genoteerde slachtoffers Is gestegen tot 1395. Abbenbroek 1 Nieuwe Tonge 87 Brandwijk 2 Nw. Vossemeer 50 Brouwershaven 3 Noord Gouwe 1 Bruinisse 1 Numansdorp 67 Burgsluis 10 Oosterschelde Capelle 3 (aangespoeld v. Dinteloord 3 elders) 4 Dordrecht 3 Ossenisse 1 Dreischoor 15 Oostcrland 40 Dusscn 6 Ouddorp 1 Fjjnaart 80 Ouderkerk a.d. Geersdijk 1 IJssel 2 Gocse Sas (aan Oudelande 4 gespoeld van Oude Tonge 300 elders) 7 Papendrecht 's-Gravendeel 57 St. Philipsland 9 Halsteren 23 Raamsdonksveer 2 Hellevoetsluis 5 Rhoon 3 Heynenoord 3 Rilland 6 Nieuwendijk Rotterdam 1 (land v. Heus- Serooskerken 15 den en Altena) 3 Stavenisse 200 Heijningen 25 Steenbergen 13 Elftplaat (gem. Stellendam 27 Poortugaal) 7 Sliedrecht 1 Hoedekenskerke 1 Stormpolder G Hondsbossezee- Strijen 42 wiering 1 (minstens) Hontenisse (kerk Terneuzen 2 dorp Sams- Texel 5 waarde) 8 Tiengemeten 2 Kerkwerve 3 Veere 2 Klundert 13 Vlissingen 3 Kortgene 40 Wagenberg 1 Krahbendijke 5 Willemstad 2 Krimpen a.d. Wissekerke 1 IJssel 4 Wolfaartsdijk 9 Kruiningen 27 Ierseke (aange St. Maartensdijk 4 spoeld v. elders] 10 Maassluis 1 Zaamslag 1 Middelharnis 16 Zierikzee 17 Moerdijk 13 Zuidland 37 Nieuwerkerk en Zijpe (aangespoeld) 3 Ouwerkerk 16 Zevenbergen 7 De burgemeester van Stavenlsse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van circa 300 slachtoffers gecorrigeerd tot eirca 200. De Koninklijke familie blijft medeleven. De prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan evacué's in Doorn, De Bilt, Renswoude en Soesterberg, waar zg overal aan de kinde ren speelgoed uitdeelden. Prins Bernhard bezocht Zaterdagmiddag per vliegtuig Zonnemaire, Dirksland Her- kingen, Middelharnis, Melissant. Stellendam, Goedereede, Zijpe, Bruinisse, Ooltgensplaat en Willemstad, waar hij overal langdurig met de burgemeesters en de bevolking sprak. En daarna woonde hij weer de ver gadering bij van het dagelijks bestuur van het Rampenfonds. Bij de Regeringsvoor- HET BELANGRIJKSTE: van het Nationaal Rampenfonds Het werk gaat door. In het Brabantse dorp Son worden dagelijks duizend cadavers aangevoerd. Son werkt op volle capaciteit, maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Naar schatting ligt het aantal stuks vee dat is omgekomen, tussen de 30.000 en 40.000. Wat het overstroomde deel van Brabant betreft, zijn de daar ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook nog wel dood vee zal aantreffen. De evacuatie van het vee gaat vlot en in een vergadering te Goes van deskundigen voor het herstelwerk, was men van mening, dat er minder vee is verdronken dan aan vankelijk werd vermoed. Op Schouwen Duiveland werd het verdronken vee ge schat op 90 procent van het totaal, doch deze schatting zal wellicht teruglopen tot 50 pro cent. Bij de wederopbouw van de veestapel zal worden gestreefd naar de aankoop van t.b.c.-vrij vee. lichtingsdienst gaf hij verzoeken af van n burgernesstej's die hij had Ook. Koningin Juliana enige bezoeken aan de gen en o.a. ook Texel De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Zondagmiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. Voor kinde ren een enerverende tocht, na alles wat zjj over de ramp hebben horen vertellen. Maar de Koningin en dc Prins waren van oor deel, dat het noodzakelijk is, dat hun doch ters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getrof fen. Ook dr Drees heeft een vliegtocht ge maakt boven de watersnoodgebieden en ook per boot is hij er heen gegaan. Minister Staf bezocht Numansdorp. Minister Algera be zocht Hellevoetsluis en enkele punten van Goeree en Overflakkee. Minister Suurhoff bezocht Moerdijk, Zevenbergen en Halste ren en voorts Middelburg en Zierikzee. Ook mgr Lambertini, de speciale afgevaardigde van de Paus, maakte een rondvlucht boven de geteisterde gebieden, waarna hij Zon dagmiddag voor de radio sprak. Ik zal de Heilige Vader laten weten, zo zei hij, dat zijn opdracht om troost en bemoediging te brengen, spoedig veranderde in het over brengen van gelukwensen voor het liefde betoon, dat allen bezielde. Ik heb werkelijk de broederlijke eenheid bewonderd, die dit werkzame Nederlandse volk aan de dag heeft gelegd. GEZIN HERENIGD VIA 'AUTO VAN KONINGIN In slechts enkele uren veranderde het leed van landbouwer Iwaarden uit Ooster- land in de grootste vreugde. Vrijdag eva cueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagochtend kreeg hij ze kerheid, dat zij nog in leven waren en Za terdagmiddag kwam een Koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet, waar zijn vrouw wachtte. Ook in het zwaar geteisterde Tholen wer den gisteren rouwdiensten gehouden. Mi litairen van het 331ste bataljon Grenadiers namen in de kerkbanken plaats, om de slachtoffers van de watersnoodramp te herdenken Rampenfonds 24 millioen Zaterdagavond was het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampenfonds getelde bedragen gestegen tot 24.080.000. De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan de evacué's in Doorn, De Bilt en Rens- yioude De kinderen der pas aangekomenen werden verrast met speelgoed. In De Bilt gaf prinses Beatrix een pop aan de vier jarige Corrp Kesteloo uit Zierikzee, die juist was aangekomen. HERDENKINGSREDE VAN KONINGIN JULIANA H.M. Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uit gesproken: T ANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin. Wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd over vallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrik kingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening ge worden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod ge volgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, Die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machte loos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot. moest zijn, én dus toch nooit met mensenmacht te kéren is. TVTAAR op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geest kracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van mede leven. met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wjj moe worden of schenken weg zonder te letten, op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aan dacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorig heid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp; dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Z°ï i kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept en Die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzon derlijk en allen tezamen. God doet thans éen beroep oponze geestelijke veer kracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de. levenden, en dat. is: naar de barm hartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. 1VA een minuut stilte werd de uitzending besloten met de klanken van het Wilhelmus, waarvan het twaalfe vers werd gedeclameerd. Soo het den wil des Heeren Op dien tydt had gheweest, Had ick gheern willen keeren Van u dit swaer tempeest. Maar de Heer van hier hoven Die alle dinck regeert, Die men altyt moet loven, En heeftet niet begheert. WEERBERICHT Enkele buien Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. Veranderlijke bewolking met enkele bui en. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. WEEKOVERZICHT. Zondag bewoog een kleine storing over Ne derland. die buien veroorzaakte en in de Zuid- Oostelijke helft .van het land tijdelijk dooi bracht. Een actneve depressie bewoog van IJs land naar het zeegebied ten Noorden van Schotland. Aan de Zuidzijde hiervan ontwik kelde zich een krachtige Westelijke stroming, die iets warmere oceanische lucht in de rich ting van West-Europa stuwde. Het front, dat deze lucht bergensde, bracht op de Britse eilanden en in West-Frankrijk flinke dooi. Het bereikte vanmorgen onze kust en de neerslagzone er van bracht Nederland een flink sneeuwdek. Door de meeste stations wer den sneeuwdikten van 7 tot 13 cm gemeld. Voor het front kwamen op de Noordzee stór men uit het Zuid-Oosten voor. Weerkundige waarnemingen. Barometer: 743.9 mm Wind: Noord West 6 Temperatuur: 2.4 gr C. Maximum temperatuur: 2,4 gr. C. Minimum temperatuur: 8.40 uur —1.4 gr. C. Weersgesteldheid: Lichte regen 10 Februari Afnemende maan Zon op 08.08; onder 17.43 Maan op 06.03; onder 12,46 Oi pijltje! wijten 1n de windrichting. De cijlart bij de ilotiont geven temperatuur, gr. C,. 1000 mbar 750 mm druk, W» weerichip. Occlusie de warme luehi word! door de koude lucht geheet van de grond algesneden. m a w de depressie lost op. O Windstille. ~-\^Zwakke wind. \^-*k--Matige win*. Krachtige wind. Cf Stormachtig» aia<*Zy.um iterm. |an. Bid en Werk! In alle kerken is Zondag in oot moed gebeden na de verschrikkelijke ramp. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene woonden de herden kingsdienst hij in de Ned. Herv. Kerk te Baarn; prinses Wilhelmina was in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Honderdduizenden gingen gisteren ter kerke. De vlaggen hingen halfstok. Maar in de noodgehieden moest worden gewerkt. Terwijl in de kerken werd gebeden, gooiden de vliegtuigen bij Strijen, Renesse, Puttershoek, Middelharnis, Ooltgensplaat, Stellendam, Melis sant, Tiengemeten, Dirksland, Burgh, Colijns- plaat, Zierikzee en nog andere dorpen 40.000 zandzakken naar beneden, 475 paar rubberlaar zen, 100 werkbroeken, 100 stel ondergoed, 2200 liter water, stro in balen, dekzeilen, schoppen en nog veel meer. Bid en Werk! In de noodgebieden werd in de droogstaande kerken ook gebeden. In Middel harnis woonde de minister-president, dr Drees, een deel van de dienst bij. Bij afwezigheid van de plaatselijke dominee leidde de legerpredikant, ds Moll de dienst. Ook in Zierikzee werd in ootmoed gebeden en er werd ook gecollecteerd voor het rampenfonds. De drie kerkdiensten in Zierikzee leverden de verbluffende som van 2518.87 op. De getroffenen offerden voor de getroffenen. Leven in het water Inmiddels wierpen de vliegtuigen, tijdens de kerkdiensten, bij Wisse- kerke, Wolfaartsdijk, Vlissingen, St. Maartensdijk, Rozenburg, Den Bom mel en nog andere dorpen, 800 paar schoenen neer, 625 paar sokken, kluwens touw, zaklantaarns, 100 liter anti-vries (ook dat nog). In weerwil van slecht weer en sneeuwbuien werden Zondag van het vliegveld Val kenburg 23 vluchten gemaakt naar de noodgebieden, waaraan ook de buitenlanders deelnamen. Bid en Werk! Rondom Willemstad aan het Hollands Diep is men met man en macht bezig vier gaten in de dijk te herstellen. De gevaarlijkste door braak hoopt men Woensdag voorlopig te kunnen dichten. Bij hoog water stroomt door dit gat nog steeds water het land binnen. Er moet daar om snel worden gewerkt. Na de dichting van het gat kan worden begon nen met het droogmalen. Door de onvermoeide krachtsinspanning van militairen uit Oirschot is bij Krahbendijke het gat in de dijk van de Emanuelpolder gedicht, waar door de bedreiging van zeven polders op Zuid-Beveland voorlopig afgewend. Ook de gaten in de buitendijk bjj Poort vliet op Tholen zijn dichtgemaakt, doch er wordt nog met alle kracht gewerkt om de djjk te verstevigen. Inmiddels staat de helft van het 1700 zielen tellende dorp Poortvliet nog onder water. Ongeveer 1500 bewoners hebben zich verzameld rondom de hoge ge deelten van het dorp bjj het raadhuis. Men moet er niet aan denken hoc men in zo'n dorp leeft. Bidden en werken. Voor iets anders is er geen ttfd. Volgens de burge meester gunnen de mensen zich geen tijd om te eten of te slapen. De mannen aan de dijk krimpen van de koude. Een waar lichtpunt is, dat Poortvliet weer licht heeft. Bid en Werk! Maar een week achtereen werken op hoogspanning is dodelijk ver moeiend. Er moeten verse krachten komen. De troepen, die op 1 Februari te hulp snel den, 2njllen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdeel terug, maar verlof of bewegingsvrijheid' kan nog niet worden gegeven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1