De Nest te 's-Gravendeel nu weer droog Dordt keert mede het tij Slangen in strijd tegen het water Voorlopig met f 140.000.- Maar herenmoet ik U AASGIEREN SLAAN HUN SLAG De Dofdtenaaf rampenfonds LAXEER-AKKERTJES Tomahawk Drukke Zondag in het anders zo rustige dorp Watersnoodjournaal ook in Astoria AGENDA Vloedschade in de tuinbouw rond Zwijndrecht valt mee laHtiniiMitiiiniiii Dordtse MTS-ers op tournée voor het Rampenfonds Maandag 9 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 3 Er waren Zaterdagavond louter tevreden gezichten te zien van commissieleden in het hoofdkwartier van de Dordtse commissie „Keer het tij", welke onder leiding van mevrouw v. d. Dussen-Biegel en de heer J. van Randwijk in een minimum van tijd een complete organisa tie opbouwde, welke uit perceel Johan de Wittstraat 17 (daar, waar de inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding, de heer C. J. Rums, die het penningmeesterschap waarnam, zetelt) honderden dames en heren, meisjes en jongens in twee dagen uitzond naar alle wijken van de stad voor de meest grootscheepse collecte, welke ooit in Dordt is gehouden. Vrijdag kamden de dames en heren de stad huis voor huis uit met een lgstcollecte en Zaterdag de ganse dag door was vooral de schoolvrije middelbare schooljeugd op straat om met rammelende collectebussen extra penningen te vragen van de Dordtse ingezetenen ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp. Ruim 40 mille in de bussen Wij vermeldden het reeds: de Vrijdag leverde bijkans een ton op en daarbjj kwam dan Zaterdag via de buscollecte nog een goede veertigduizend gulden by, zodat Dordrecht, hoewel zelf zwaar materieel getroffen door de ramp, het magnifieke cyfer van 140.000 op leverde En dat is nog pas een gedeelte van de inzameling, n.l. slechts het resultaat van de collectes. Bovendien heeft de commissie „Keer het tij" nog een giro nummer (464818), waarop het een aan merkelijk bedrag verwacht terwijl voort durend nog enveloppes met een dikke inhoud bij de heer Ruurs, Johan de Wittstraat 17, in de bus of op zijn bureau worden gedeponeerd. Het is misschien nuttig te weten dat „Keer het tij" voorlopig nog niet van plan is de boeken af te sluiten. Schooljeugd actief Honderden jongelui hebben van acht uur des ochtends tot diep in de namid- ln de centrale van Dordtse geldtcllerij de eerste inzameling voor het Rampi fonds, heerste de spanning van een i kiezingsactie in het laatste stadium. Met dien verstande dat Itier alle partijen sa menwerkten en zich alle evenzeer verheug den over de uitslag. dag op de jongste Zaterdag met bussen- gerammel en onweerstaanbare, over moedige directe verzoeken de beurzen en portefeuilles van de voorbijgangers, zakenlieden, werkers van fabriek kantoor open gekregen. Met ruime hand deden de eigenaren een greep. Meestal was het papiergeld dat in de bussleuf verdween. De meisjes (en ook de jongens) deden paarsgewijs het werk. De een hield de bus onder de neus van de voorbijganger, terwijl de ander de I speldjes op de revers bevestigde. Er| moest immers haast gemaakt worden want de dag was kort! Al heel gauw Waren de oorspronkelijke voor dit doel aangeschafte rood blikken ronde schijf jes uitverkocht. Toen werden andere, vorige collectes overgebleven, speldjes aan de vrouw en man bracht. Daarvan verdwenen er ook nog eens duizenden. Tenslotte liep bij wijze van spreken heel de bevolking met speldjes uitgedost rond. Dordt heeft met milde hand gegeven en op schitterende wijze zijn medeleven met de slacht offers van de ramp betoond! 2 per Dordtenaar Zoals gezegd de commissie „Keer het tij" heeft de boeken nog niet af gesloten. In het bedrag van 140.000 zijn nog niet begrepen de diverse ge organiseerde inzamelingen welke bijv. door de kerken, de werknemers en werkgevers, door organisaties enz. zijn op touw gezet. De medewerking voor deze inzameling is wel zeer algemeen geweest. Er waren zoveel dames opge komen voor de Vrijdagse lijstinzameling dat zelfs velen teleurgesteld moesten worden. Ook voor de straatcollecte was de animo enorm. Het gevolg was dan ook dat welhaast niemand achterbleef bij het offeren. In het hoofdkantoor Joh. de Wittstraat 17 heerste een opgewekte maar intense spanning. Alles moest ge registreerd en geteld worden. Toen ein delijk Zaterdagavond de grote slag ge leverd was, bleek het resultaat van Vrijdag en Zaterdag ongeveer 140.000 te zijn, hetgeen neerkomt op gemiddeld 2.per inwoner van Dordt. Dankwoorden De voorzitter, de heer J. van Rand wijk, sprak tot slot zijn naaste mede werkers (sters) toe. Hij vond het jam mer dat de eendracht, die zich dezer dagen zo ontroerend heeft gedemon streerd, zulk een trieste aanleiding heeft gehad. De spontane medewerking uit elke kring was boven lof verheven. Hij dankte de presidente van het comité, mevrouw v. d. Dussen-Biegel, voor haar stimulerend voorbeeld bij het werk, de heer Ruurs, die zich weer een orga nisator van grote allure toonde, de heer Langerak met zijn staf, die onver- moeilbaar alle moeilijkheden overwon, de Dordtse pers, de vele lijst- en bus collectanten enz. De burgemeester huldigde de heer van Randwijk voor zijn arbeid, zijn krachtige en tactvolle leiding. Spr. achtte de tijd om hen te danken, die in deze dagen werk voor anderen hebben verricht nog niet gekomen. Er is in de komende dagen nog zoveel te doen. Wel wilde de burgemeester constateren, dat onze oude, zelf zo zwaar getroffen stad, zich èn door de vorstelijk slaagde inzameling èn door het vele werk voor hulpverlening voor evacué's enz., waardig heeft gedragen. De heer Scheepbouwer sprak woor den van dank en waardering tot voor zitter van Randwijk en huldigde nog speciaal de heren Wepster en Langerak voor hun voorbeeldige arbeid. Indien ooit gesproken kan worden van een alleszins geslaagde actie, dan is het toch zeker van deze. Dordt heeft spontaan gevolg gegeven aan het devies „Keer het tij". Op de Noordendijk, waar Dordrecht de kracht van het water moest ondergaan kon het niet anders of de collectanten vonden vele beursen, wijd geopend. nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk... Nog steeds zijn er individu's die zich niet ontzien zich te ver grijpen aan eigendommen van be woners uit de getroffen gebieden. Ook in het afgelopen weekend heeft de Dordtse recherche weer drie personen ingesloten die er van worden verdacht zich aan plundering schuldig gemaakt te hebben. Een van hen heeft inmid dels reeds bekend. Zaterdag arriveerde met de logger A. van Leeuwenhoek de 26-jarige Hage naar L. J. van D., eaen bouwvakarbei der. die in Zierikzee een grote partij goederen vooramelijk van het Rode Kruis had gestolen. Bovendien had hij andere perosnen aangespoord enkele dekens mee te nemen die hij in Dordt wel in ont vangst zou nemen. Gelukkig dat deze anderen hier niet op in gingen. In onze stad werd de Hagenaar die inmiddels heeft bekend, ingesloten. Vandaag zou hij naar Den Haag worden overgebracht. Zondagavond kwamen eveneens per boot de 24-jarige J. T. F., automonteur uit Haalderen en W. J. J., bootwerker te N-megen, aan de Buitenkalkhaven aan. Beiden gaven voor evacué te zijn doch zij begaven zich per eigen gelegen heid naar het station. Aan de Buiten kalkhaven waarschuwde men onmiddel lijk de recherche zodat zij spoedig wer den ingerekend. Het duo was in het bezit van een grote zak kleding. F. had bovendien een kij ker, waarvan hij eerst vertelde, dat deze zijn eigendom was. Bij informatie in Nij megen bleek echter dat hiervan niets waar was. Later kwam vast te staan dat hij de kijker van de hals van een slechtoffer had gehaald. Beide mannen zijn ter beschikking van de politie van Willemstad gesteld. Bij ons blad zijn tot dusver de volgende giften voor het Nationale Rampenfonds 1953 ingekomen: A. L. T. Hurkmans (de pot van de kaartclub „De kan kerpit") 22, Werkloze hoofdarbeiders 7,50 Dordr. Tandtech. Labora torium (voetbalpot) 19,95 P. v. d. Wiel1,— Mannenkoor „De Merwe- zangers" (dit geld was eerst bestemd voor een feestavond) 150, Totaal 200.45 Natuurlijk zijn wij bereid meer gif ten in ontvangst te nemen. Deze zullen openlijk worden verantwoord en daarna overgedragen worden aan het plaatselijke comité van het Rampen fonds „Keer het tij". Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Hardnekkig hebben de Indianen hun jacfatgronden altijd verdedigd. De blan- ken hebben tenslotte overwonnen, maarj voordat het zover was, zijn er stromen! bloed gevloeid. In ..Tomahawk" zijn het de Sioux Indianen, die protesteren te gen de bouw van een spoorweg dwars door hun jachtgronden. Natuurlijk loopt het op een bloedige botsing uit. waarbij aan beide zijden vele slachtoffers val- Luitenant Dancy (Alex Nicol) en v Bridger, een ervaren j woudloper (Van Hef- I lin) veobten bovendien nog een vete uit. die tenslotte eindigt met de dood van Dancy. Hij krijgt een pijl in zijn rug van een Indianen jongetje, die hiermee de dood wreekt van zijn vriendje dat door Dancy is doodgescho- j ten. Een gelukkig slot is er voor de, Sioux. De bezetting van het fort trekt j weg en de Indianen kunnen weer in vrede leven. Tussen al deze bedrijven heeft zich nog een kleine liefdesgeschie denis afgespeeld waarvan de bezoeker nu eens niet het slot te zien krijgt. De eerste Zondag na de ramp is een zeer drukke dag geweest in het anders zo rustige 's-Gravendeel. Sneeuw en ys bemoeilijkten nog de ongunstige situatie. 's Morgens was het zelfs zo, dat men nauwelijks het onderscheid zag tussen een stukje droge dijk en het water, waardoor een gevaarlijke situatie ontstond. Nieuwe ongelukken deden zich echter gelukkig niet voor. De mannen van de diverse werkploegen hebben onverdroten doorgewerkt en burgemeester C. van Heesen voerde tal van besprekingen met de hoofden van de verschillende diensten. Luxor In het bericht over het journaal dat de watersnood in beeld brengt, verzuimden wij Zaterdag mede te delen, dat ook in het Astoria Theater deze film vooraf gaat aan het gewone programma. MAANDAG 8 FEBRUARI Waterstanden: Hoog water 12.17 i laag water 7.10 en 19.58 uur. Zon en maan: Zon op 8.07. onder uur; maan op 4.59 onder 11.43 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI AmericainLuchtvaartavond Kon. 1 ver. voor Luchtvaart. Aanvang 8 uur. Kunstmin: Hoofdstad operette met schichten aus dem Wiener Wald". A: Waterstanden: hoog water 1.11 en 13.52 uur; laag water 8.50 en 21.33 uur. Zon en maan: Zon op 8.05. onder o-44 uur; maan op 6.00, onder 0.47 uur. DAGELIJKS Astoria: „Perrucha", 18 jr. Luxor: Alaska", alle leeftijden. Nachtdienst apotheken: Van de Boven- lcamp. Voorstraat 91. tel. 3685. Bel op bij ongevallen 3444 Bel op bij brand 5555. iportfondsenbad geopend 6.159.30 uur. De schade in de tuinbouw van de leden bij de veiling Zwijndrecht aangesloten, is over 't algemeen meegevallen. Van enkele tuinderijen die kort bij de Ringdijk te Zwijndrecht zijn gelegen, zijn de ramen weggespoeld en de gewassen onder water gelopen. Onder de gemeente Ridderkerk zijn enkele warenhuizen ingestort, en te 's-Gravendeel de Biesbosch en Papendrecht staan enkele tuinderijen van leden der veiling nog onder water. Met uitzondering van Maandag waren de aanvoeren op de latere veilin gen weer normaal. De prijzen van de diverse producten lagen over 't alge meen hoger dan in de voorgaande weken. Daar voor export beperkt werd gekocht en de Brabantse en Zeelandse kopers geïsoleerd waren door het wa ter, werden de producten nagenoeg geheel door 't binnenland gekocht. Dit was wel de oorzaak dat abnormale prijsstijgingen voorkomen konden worden. Op verzoek van de burgemeester van Willemstad werd Vrijdagmiddag door de veiling een schuitje te Dordrecht geladen met verse groenten voor genoemde plaats voor ongeveer 1200 personen. Sneeuw en ijs vergrootten de moeilijkheden Een mijlpaal in het nieuwe bestaan van 's Gravendeel was het droogvallen van de polder Beverhoek. waarin de nieuwe wijk De Nest is gelegen. Brand weerlieden van wel dertig verschillende corpsen, hebben in de laatste dagen een opmerkelijke prestatie geleverd met het leegmalen van deze polder, waarin zo veel huizen en gebouwen van 's Gra vendeel zijn gelegen. Daarbij hebben de manschappen van de Dordtse brandweer zich bijzonder onderscheiden doordat deze kerels van stavast eerst een paar etmalen in Dordt onverpoosd hebben gezwoegd, waarna zij als eersten in 's Gravendeel arriveerden om te begin nen aan het droogmaken van een be langrijk gedeelte van het dorp. Hart onder de riem Burgemeester van Heesen heeft Zon- dae afscheid genomen van de brand weren. waarvan de manschappen voor het noodgemeentehuis (de woning van dokter F. H. van der Bijl) stonden aan getreden. Hij dankte de mannen uit naam van alle 's Gravendelers voor het grote en belangrijke werk, dat zij in de getroffen gemeente hebben verricht. Het zal de geëvacueerde bevolking een hart onder de riem steken, wanneer zij elders verneemt, dat zo spoedig weer een stuk van het dorp is teruggewonnen van het water. In een persoonlijk gesprek verzocht de burgemeester ons vooral onder de aan dacht van de geëvacueerde 's Graven delers te willen brengen, dat ook al is nu de polder Beverhoek droog gekomen, het tijdstip van terugkeer nog niet is aangebroken. Er moet nog een paar da gen worden gepompt, om de vele kuilen en kelders leeg te pompen. Boyendien is het gevaar van besmetting niet uit gesloten. terwijl de woningen nog moe ten worden nagekeken op breuken en bouwvalligheid. Zo op het oog ziet De Nest er wel goed uit, doch men kan, ook al in verband met de voedselvoorziening, geen enkel risico nemen. De burgemeester hoopt, dat hy binnen kort bepaalde groepen van de bevolking kan terugroepen. Trekdam nog wankel Een belangrijke factor voor de terug keer is de toestand van de Trekdam. Gebleken is, dat deze dijk op verschillen de plaatsen wankel is, welke omstandig heid nog steeds een gevaar inhoudt voor de naaste toekomst. Het zou rampzalig zijn, wanneer een deel der bevolking was teruggekeerd en de polder zou weer onderlopen. Aan zulke E.D.B.C.-vergadering De voor morgen (Dinsdag) uitgeschre ven algemene vergadering van de E.D.B.C. in het Paviljoen gaat door. ROTTERDAM. 9 Februari. Veemarkt aangevoerd 1287 dieren, waaronder 466 vette koeien, 821 varkens. Vette koeien 2,84—2,94; 2,64—2 78; 2,10—2,40. Varkens lev. gew. 1,83: 1.7; De aanvoer van vette koeier. was groter met levendige handel en de prijzen waren even hoger. Prima's gingen nog tot 3, De aanvoer van varkens was aanmerkelijk ruimer, de handel vlot en de prijzen iets hoger. Prim* exemplaar ging nog boven notering. risico's mag de zo zwaar getroffen bevol king niet worden blootgesteld. In de komende dagen wordt aan het droogmaken van de achter de Trekdam gelegen polder begonnen. Ondertussen werkt het Waterschap energiek aan het dichten van de dijken, met welk werk nog enige tijd gemoeid zal zijn. Herstel van stroomtoevoer Onmiddellijk nadat De Nest was droog- gekomen, kwamen technici van het G.E.B.-Dordt voor het herstel van de stroomtoevoer. In het doorgeslagen trans formatorhuis werden Zondag nieuwe ap paraten geplaatst en het zag er naar uit, dat een klein gedeelte van 's-Gravendeel Zondagavond weer electrisch licht zou hebben. De beschikking over electriciteit vergemakkelijkt ook het werk aan de dijken, terwijl de verwarming van som mige vertrekken waar hulpdiensten werk zaam zijn, dan ook geen probleem meer is. Sombere tijding Dit alles klinkt heel hoopvol en deze zichtbare vooruitgang gaf de mannen die zich dag en nacht inspannen voor de red ding van 's Gravendeel nieuwe moed. Doch in de loop van Zondagmiddag werd weer een domper op dit alles gezet. Omstreeks vier uur ontving de burge meester een telegram van het Meteoro logisch Instituut met de waarschuwing voor harde wind. Met de dreiging van nieuwe moeilijkheden ging men de avond in. Op de dijken was men bijzonder waak zaam, maar veel kunnen we niet doen tegen de natuur, zei de burgemeester ge laten. We zullen maar afwachten, wat er nu weer over ons komt. In s-Gravendeel werd hard gewerkt om de Nest droog te krijgen. Door de brand weerslangen over de dijk langs de Kil vloeide het water af. Draadtrekker hoort 1 week tegen zich eisen De 32-jarige draadtrekker H. van D. uit Hendrik Ido Ambacht was in eerste in stantie veroordeeld tot een week ge vangenisstraf omdat hij op 17 September j.L zijn hond zou hebben geschopt. In hoger beroep voor het Haags Gerechts hof ontkende verd. gesdhopt te hebben, wel had hij de hond meegetrokken. De president las Ln de stukken dat de verd. zelf had verklaard dat de hond begon te janken als hij hem zag. Dat is geen beste verstandhouding, zei de president. Een 33 jarige lasser vertelde als ge tuige dat hij zich zwaar had geërgerd aan het gedrag van verd. Ook de 42 ja rige mevr. H. V.-P. had het schoppen van verd. gezien en zij had de Dieren bescherming er achter gezet: „Een beest voor de beesten", was haar kwalificatie van verd. Een zekere V. had niet zien schoppen. De proc. generaal vond dierenmishan deling altijd laf en hij registreerde be vestiging van het vonnis Arrest 18 Februari a.s. Bestuur stichting L.O. Voor de wegens periodieke aftreding ontstaand'e vacatures in het Algemeen Bestuur van de Stichting voor Lichame lijke Opvoeding en Sport draagt het gemeentebestuur aan de Raad de afge- tredenden voor herbenoeming voor. Het zijn de heren P. J. Koopman, H. J. J. M. Lips, mr P. L. van de Polder en dr F. Vriesendorp. Op initiatief van een hunner leraren, dr T. Melder, dragen de Dordtse M.T.S.-ers op bijzondere wijze bij aan de actie voor het Rampenfonds. Maandenlang wa ren zij onder leiding van de regis seur Chris Walson bezig het span nende toneelstuk „Als de klok luidt" aan het instuderen, doch nu vlak voor de uitvoering ons land door de ramp van de watersnood werd getroffen, moesten zij hun toneelavond uitstellen. Het voor bereidende werk is echter niet te vergeefs geweest. Immers, dr T. Melder nam contact op met de burgemeester van Assen en deze was direct enthousiast voor het idee om in de komende week een serie uitvoeringen te geven in het Noorden des lands, waarvan de baten aan het Nat Rampenfonds zullen worden afgedragen. Allerivegen steun Zaterdagnacht zijn dr Melder en en kele bestuursleden van de M.T.S.- bond van hun contactreis in het Noor den teruggekeerd. Zij kwamen, ondanks de slecht begaanbare wegen, met opti mistische berichten terug. Dinsdag gaat de première te Assen, in welke plaats de Dordtse tonelisten gast vrij logies ontvangen, dank zij de spon tane medewerking van de burgemees ter van Assen. Ook de zaal is gratis ter beschikking gesteld en het staat nu wel vast, dat de Dordtse M.T.S.-ers voor een uitverkocht huis zullen spelen. Assen blijft deze week de standplaats van het enthousiaste amateur-toneelge zelschap. Woensdag treden zij op in Gro ningen en Donderdag in Meppel. In Em- men is de aula van het Chr. Lyceum be schikbaar Dan volgen nog Steen wijk en Deventer Ook in Dordt ontbrak het niet aan medewerking, om dit aardige plan te doen slagen. De directie van Lips stelde een oplegger beschikbaar voor het ver voer van de requisieten, waarbij een prachtig decor, dat door de M.T.S.-ers zelf is vervaardigd. Kapper Willemstein geeft gratis zijn steun. De ploeg die gisternacht terugkwam van een kleine duizend kilometer-lange tocht langs de plaatsen in het Noorden waar zij overstelpende sympathiebetui gingen met hun plannen smaakten, be staat uit dr T. Melder, de voorzitter van de M.T.S.-bond A. Schreuder, A. Ingelse en M. Roskam. Een redacteur van de Steenwijker Courant die op de een of andere manier van hun actie gehoord had. fietste naar Meppel om de Dordtenaren op het hart te drukken toch vooral Steenwijk waar hun bezoek reeds terdege was voorbe reid, niet te vergeten. In Meppel zal aan hun optreden een tentoonstelling gewijd aan de ramp in de pauze te bezichtigen zijn. In Emmen wordt de actie gevoerd onder het door de Meppelaren uitgedachte motto „Door de jeugd voor de jeugd". En in alle plaatsen verschijnt in de plaatselijke cou ranten een opwekking geschreven door burgemeester Van der Dussen vergezeld van een opwekking van de plaatselijke burgemeester. De voorstellingen zullen geheel belastingvrij zijn en ook het ver voer vanuit Assen zal geen kosten met zich meebrengen. „Als de klok luidt „Als de klok luidt" is een spannend 'toneelstuk van R. en C. H. Feenstra, dat de „High Noon" van het toneel wordt ge noemd. Er wordt ook een enerverende wedloop met de tijd geleverd, waarna een even verrassende ontknoping volgt als in de film High Noon. De deskundige leiding van regisseur Walson staat er borg voor, dat alle mogelijkheden van het stuk zijn uitgebuit. Voor deze speciale tournée is een apart programmaboekje samengesteld met foto's van de overstroming in Dordt en omgeving. Met dit boekje, dat tevens een fraai herinneringsalbum is, hoopt men ook het nodige geld voor het Ram penfonds te verdienen. Bij de propaganda in het Noorden des lands is niet alleen de pers ingescha keld, maar ook de Regionale omroep Noord. Verkeersles aan Geldelozepad Voor het geven van verkeersonderwijs wil het Gemeentebestuur een drietal lokalen inrichten in de school aan het Geldelozepad. waar de Prinses Juliana- school thans in een eigen nieuw ge bouw op Krispijn gevestigd enige lokalen heeft ontruimd. Eén lokaal zal dienen voor theorie en filmlessen, de twee andere, samenge voegd. om de maquette van Dordts bin nenstad op te stellen. De inrichting zal een bedrag van ƒ3100 vergen. C.N.V. biedt hulp aan Geëvacueerde leden van de Christelijke Vakbeweging, die verblijf houden in Dordrecht en omgeving en die op eniger lei wijze de hulp van hun vakbeweging wensen in te roepen, kunnen zich wenden tot de districtsbêstuurder van het C.N.V.; H. Leusink, Wolbrandstraat 4. Dordrecht, tel. 8116 of tot de Hoofdbestuurder van de C.M.B., M. v. d. Velden, Chr. de Wet straat 12 Dordrecht, tel. 3576.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3