VANDAAG AANVAL OP ALLE FRONTEN Waar leed is. is zegen nabij Toestand gestabiliseerd Na een Zondag van rowinkeer en herdenking KEKDIENST OP THOLEN Lichte dooi Steun aan het Rampenfonds Koningin sprak voor de radio Aantal doden 1395 Royale giften bij kerkcollectes Zierikzee heeft avondklok LUCHTBRUGGEN INTACT ONDANKS SNEEUW Korte, niet te strenge vorstperiode niet nadelig voor het herstel Prijs van 35.000 Watersnoodzegel komt morgen Hoge springvloed op 16 Februari Internationale wedstrijd voor Rampenfonds Prinsessen boven het rampgebied De Dortff enaof Enkele buien De Doritenaar DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. OE BOTZ J da^flijks ABONNEMENTSPRIJS 47 CENT PER WEEK 45 millioen T ANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in.de ruimste zin. mi slaan allen vol opt/.asitgjerxr over het grote leed, dat ons gehele volk froï toen^en deel dSfcr- van een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegen over de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heen gingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opge ven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. MAAR, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens op geroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens boven alle afscheidingen en ieder compromis der samen leving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthou siasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het nor male leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mens heid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weer klank vond. DIT was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar ge troffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dank baarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aange daan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen ver dragen, elk afzonderlijk en allen te zamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. 15 millioen 5 millioen 50 millioen 40 millioen 30 millioen 20 millioen -10 millioen Zaterdagavond, werd op het bureau van hel i\uiionaal Kampenfonds af gesloten op bijna 25 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 10.000.000 onderweg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's-Gra- venhage. Militairen van het 331ste bataljon namers, uur. up s uuum nutp om deus de kerkdienst op Zondag kerk van Tholen. ROTTERDAM. Het aantal genoteerde slachtoffers van de ramp bedroeg vanmiddag om 12 uur 1395. De laatste officiële op gave vermeldde onder voorbehoud als aantal 1372. AMSTERDAM. Bij het Nationaal Rampenfonds zal een zeer groot be drag binnenkomen als resultaat van de gisteren in de kerken gehouden collectes. Hoe royaal er gegeven is demonstreren de eerst bekend gewor den cijfers: in de r.k. parochieker ken van Amsterdam was de opbrengst ruim 190.000 gulden. Een van de kleinste parochies van ons land, de dekenale kerk in het Begijnhof, gaf 5000 gulden. ZIERIKZEE (A.N.P.) Zaterdag is te Zierikzee de avondklok ingesteld van tien uur 's avonds tot zeven uur des morgens Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van de politie de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van de gemeente, voor welk doel dan ook. te begeven. De toegang tot de door borden afge sloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste sommatie, waar geen gevolg aan wordt gegeven, zal de politie van de vuurwapens gebruik maken. Beeld van de watersnood in Zeeland in 1906. Boven de stralen van Vlissingen stond toen zeker één meter water ROTTERDAM. Zaterdag kon worden meegedeeld aan alle sche pen, welke niet direct bij de eva cuatie van de bevolking in het noodgebied waren betrokken, dat ze naar huis konden gaan. Prins Bemhard, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Lucht macht hebben voor deze spontaan geboden hulp hartelijk dank ge bracht. Van de 240 vissersschepen uit alle plaatsen van het IJselmeer waren er 148 reeds Zaterdag te- Het K.N.M.I. meldt: Een zwakke van de Noordzee afkomstige storm veroorzaakte Zondag Westen winden en sneeuwbuien in het Zuid westelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daarentegen Zuidoosten- winden onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. Zo kon heL gebeuren, dat het in Groningen de ge hele dag 7 a 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bü IJsland een diepe depressie aangekomen- waarvan het front voorafgegaan door een uitge strekt gebied met sneeuwval langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondagavond bereikte de sneeuwzone ons land en vanmorgen lag in een groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 cm dik. Om 6 uur vanochtend bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door Westen winden naar West-Europa wordt gevoerd. In verband hiermede mag men verwachten dat in geheel Neder land een lichte dooi zal intreden. Nieuwe storingen, die met grote snel heid de Oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden, waardoor de sneeuw slechts langzaam zal wegsmelten. Paul van Kempen verbon den aan opera te Bremen BREMEN (D.P.A.) De dirigent Paul van Kempen is benoemd tot Generalmu- sikdirektor van de opera te Bremen. Aan het begin van het nieuwe seizoen, in de nazomer, zou hij behalve de leiding van de opera, ook die van het Philharmonisch Staatsorkest op zich nemen. DEN HAAG. In de 513e staats loterij is vanochtend in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prijs gevallen van 35.000. Antwoord van de week HILVERSUM. De „Weet-wel-man" heeft met de redacteur van zijn rubriek, evenals Annie de Reuver, alle contact met de Avro verbroken, omdat hij zich niet kon verenigen met het optreden van de heer De Clercq, de voorzitter van de Avro. DEN HAAG De watersnood-post zegel welke ten bate van het Nationaal Rampenfonds door P.T.T wordt uitge geven zal reeds morgen in circulatie worden gebracht ruggekeerd en gisteren zal de vloot wel vrijwel in haar geheel thuis zijn geweest. Behalve de schepen die nog voor evacuatie worden ge bruikt, zijn ook de verbindings schepen in het noodgebied geble ven. De luchtbruggen naar het onder gelopen gebied zijn ook Zondag in tact gebleven. Het slechte weer heeft in twee gevallen aanvankelijk het afwerpen van goederen verhinderd en wel bij Sint Maartensdijk en Elle- woutsdijk. Er waren gisteren slechts weinig aanvragen voor goederen. De belangrijkste droppings waren: tweeduizend liter water voor Tiengeme- ten. tweehonderd liter water voor Acht huizen- medicamenten voor Renesse en twintig paar rubberhandschocnen voor de dokter in Stellendam. In Vlissingen werden 18.500. in Eilewoutsdijk 15.000. in Colijnsplaat 6000 zandzakken geworpen Slechts 23 vluchten werden van Val kenburg uit gemaakt, vier met Dakota's van de LSK, elf met Amerikaanse toe stellen. één met een Engels, vijf met toestellen van de Kon. Marine en één met een Fokker S 13 Zaterdag was de activiteit veel groter Ongeveer 170 vliegtuigen kwamen toen boven de rampgebieden. Afgeworpen werden o.a 141 000 kilo zandzakken. 1000 liter water. 1667 laarzen, 8 kisten met medicijnen. 12 pakken met spaden, 1125 paar sokken. Voorts werden verkenningen verricht, welke onder meer ten doel hadden lan dingsterreinen voor lichte vliegtuigen in de nabijheid van evacuatiecentra te zoe ken. Ook werden artsen- gezagsdragers, zieken en bejaarden getransporteerd. Verkenningen Verkenningsvluchten hebben Zondag uitgewezen, dat op de zwaarst getroffen eilanden de omvang van het onder water gekomen gebied vrijwel gelijk is gebleven. Op Goeree en Overflakkee is Ooltgensplaat droog, de grote polder van Dirksland is helemaal droog en ver der is dat ook met West Goeree het gevaL Op Schouwen en Duiveland is het terrein bewesten de lijn RenesseHaam stede watervrij. Maar ook Brouwers haven is droog en eveneens, In het cen trum, Noordgouwe. Zaterdag zü'n vier gaten in de binnen dijk ten Noordwesten van St. Annaland gedicht onder ijzige sneeuwbuien en ook gisteren is daar hard gewerkt. In de avond kon een kerkdienst worden gehouden, een dankstond, dat St. Anna- land voor groter onheil is behoed. In Poortvliet werden twee gaten in de binnendijk en twee in de buitendijk ge dicht. Zaterdag stroomde voor het eerst geen nieuw vloedwater meer Poortvliet binnen en Zaterdagavond was er weer electrisch licht. Het noodherstel van de binnendijken is thans allerbelangrijkst. Herstel is gebeurd op Walcheren, op Goeree en Overflakkee zowel als op Tholen om droog te houden wat droog was. Ir Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, kon dit na een inspec tie uit de lucht zelf waarnemen. Hèt voorbeeld om het belang van het behoud van de binnendijken aan te tonen is Putten, waar de dijken van het Voornse kanaal het water tegenhouden. Geen reden tot angst SCHIPHOL. Op 16 Februari zal er Weer een springvloed zijn en de top van deze vloed zal hoger zijn dan tij dens de ramp van 1 Februari, aldus Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Het za! helemaal van de wind afhangen wat er dan zal gebeuren. Bij een stormachtige wind uit dezelfde richting als tijdens de overstromingen zal er gevaar zijn, maar dit betekent nog niet, dat er reden is om zich ongerust te maken. Eens in de driehonderd jaar maakt ons land zo'n calamiteit mee en hoewel dit alleen maar statistiek Is, zo dat dus inderdaad In veertien dagen tijd twee rampen kunnen voorkomen, om daarna weer 600 jaar rust te heb ben, zag Ir Maris in het feit, dat het water volgende week Maandag weer hoog zal staan geen aanleiding voor een paniek. In dit winterseizoen, aldus Ir. Maris, kan er echter altijd harde wind optreden. Die zal dan zeker extra schade toe brengen, maar daar staan wij machte loos bij. Nederland-Denemarken DEN HAAG. Op Zaterdag 1 Maart zal in het stadion Feijenoord te Rotterdam een officiële voetbal landenwedstrijd worden gespeeld tus sen Nederland en Denemarken. De wedstrijd begint 's middags om half vijf. Deze extra-interlandwedstrijd is tot stand gekomen door het prachtige aan bod van de Deense voetbalbond, om met het nationale elftal te komen spelen ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood. De K.N.Y.B. en het stadion Feijenoord stellen de brnto-recette geheel ter be schikking van het Nationale Rampen fonds. Er zal geen enkele invitatie wor den verstrekt, om de baten zo hoog mo gelijk op te voeren. B. en W. van Rot terdam hebben reeds ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting verleend en alle onkosten Ven ,je wedstrijd komen voor rekening van de K.N.V.B. en het stadion Feijenoord. De bruto-opbrengst zal uit eigen mid delen van de bond nog aanzienlijk wor den verhoogd. De K.N.V.B. verwacht op deze wijze een bedrag van 200.000 te kunnen afdragen. Inmiddels heeft de K.N.V.B. ook een aanbieding van de Oostenrijkse kam pioensclub. Rapid Wien, om in Neder land een wedstrijd te komen spelen ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De voorbereidingen voor een wedstrijd waarschijnlijk tegen een Bondselftal zijn reeds gaande. DEN HAAG De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben gistermiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. De prinsessen Beatrix en Irene hebben ook nog bezoe ken gebracht aan de evacuatie-centra te Utrecht. Doorn en Soesterberg. Zij deel den er aan de kinderen speelgoed uit. Koningin naar dorpen op de eilanden SOESTDIJK. Koningin Juliana is vanmorgen te half acht naar Spijke- nisse op Voome en Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van waterstaat een tocht naar ver schillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen. Geen vrees Ook in Numansdorp in de Hoeksche Waard heeft men succes met de ver sterking van een der binnendijken ge had. Minister Staf die er Zaterdag een bezoek bracht kon zien. dat het water afvloeit. Er behoeft niet meer gevreesd te worden dat opnieuw water naar bin nen zal komen Die mening deelt ir v. d. Wal, direc teur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland Het aantal grote gaten in de dijken ligt volgens hem beneden de tien. Op hoeveel plaatsen dijken zijn bescha digd, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar er worden cijfers genoemd van tachtig tot negentig. Bü alle gaten zijn thans aannemers aan het werk en de toestand is reeds aardig gestabiliseerd. Voor de springvloed van 16 Februari behoeft volgens ir. v. d. Wal geen vrees te bestaan- Hoewel we nooit zeker kunnen zijn. mag volgens hem worden gezegd, dat de zaak wel voor elkaar is en bü normaal weer zich niets bijzonders zal voordoen. De vorst Een korte en niet al te strenge periode van vorst zal niet nadelig zijn voor het herstel van de dijken, aldus ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijks waterstaat. maar gevaarlijk wordt het wanneer de vorst sterker wordt en blijft aanhouden. Dan zal er zeker bü ijsgang belangrijke schade worden aangebracht. TN verband met de steeds toe nemende drukte ter zetterij verzoeken wij onze adverteerders hun advertenties een dag vóór plaatsing op te geven. ■pLAATSING van advertenties, welke ons des ochtends voor dezelfde avond worden aangebo den, kan niet meer worden ge garandeerd. Advertentie-afdeling Verwachting tot Dinsdagavond. Veranderlijke be wolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mo gelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk ver anderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooL Miesje: Breng warmte in de harte» via 9575!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1