Drie jaar geëist tegen Oegstgeester financier „Broederschap, welke de grenzen negeert" Evacué's willen boven geleden ellende uit RODNEY of DISCOVERY Bet vaderland maandag 9 februari 1953 Onontwarbare manipulaties met N.V.'s Na in de loop van drie dagen 28 getiygen gehoord te hebben, heeft de rechtbank Zaterdagmiddag de behandeling van de zaak tegen de financier I. J. S. uit Oegstgeest afgesloten. De officier van Justitie eiste 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (1 jaar) wegens valsheid in geschrifte, oplichting en het als bestuurder openbaar maken van onware balansen, winst- en verliesrekeningen e.d. Deze zaak is bijzonder ingewikkeld geweest. Alleen het lezen vami het dos sier vorderde reeds ongeveer 30 uren. Het opsporingsonderzoek is een teek ge weest. Aanvankelijk druppelden klach ten over manipulaties van S. met een veertiental N.V.'s binnen, waar geen lijn dn zet. Het zakenleven liaat m.l. dikwijls een grote mange voor hamdiediinigen, die ,miet direct strafbaar zijn, maar todh moreel laakbaar geacht worden. De ver dachte, die reeds voor de oorlog een be kend' zakenman was. heeft enkele jaren geleden de Zuid-Hollandse Beleggings- maaischaippij opgericht, een moedermaat schappij, waaronder talrijike andere N.V.'s ressorteerden. Vele personen wer den aangezocht geldi in dieze N.V.'s te steken, waarbij tar> diain een comimdssa'- ris- of directéursipilaats werdi aangebo den, maar na verloop van tijd' bleek, dat op een enkele na al dieze N.V.'s er zeer slecht voorstonden, zodat het Beid ver loren was. Er is niet komen vast te steen-, dat dit geld in de zak van S. ie verdwenen, Integendeel. Hij zou zelf honderdduizenden guldens verloren heb ben door zijn slordigheid en optimisme. Aangeklede misdadigheid ïni zijm requisitoir sprak de officier over „als heer aangeklede misdadigheid". Hij ondtenscheidde delinquenten in uit schot en sjofou'im dier maatschappij, waar- by het schuim veel gevaarlijker is. daar hier de misdadigheid schuil gaat onder het mom van gewoon zakenleven. Hier zijn geen verzachtende omstandigheden In aanmerking te r.emen. S. heeft met zijn manipulaties tallozen in het onge luk gestort. Zijn misdadige geslepenheid ga-at alle perken te buiten. De beide raadslieden van S,, dir A. Mout en mr J. H. WiMems, waren het met deze zienswijze in het geheel niet eens. Zij waren van mening, dat geen enkel feit bewezen is. Vanuit het oog punt van het beheren van N.V.'s is S. inderdaad sterk te laken, maar dit brenzt nog geen strafbaarheid mede. In de eerste plaats was S. volstrekt niet met alles, wat er in de veertien N.V.'s voor viel, op d'e (hoogte. Gebrek aan mensen kennis en leiderschap hebben veile fou ten veroorzaakt. Mr Mout legde voorts de nadirufc op' een naar zijn inzien zeer gebrekkige omschrijving van de feiten in de daigvaarding. Er is nergens precies aangewezen, welke falsificaties S. ge pleegd heeft. Zij zijn slechts geconsta teerd- zonder verdere uiteenzetting. Hij bepleitte dan ook gedeeltelijke nietig heid van de dagvaarding. Geen vergadering, wel notulen Een van de tenilaste gelegde punten was het feit, dat in notulen van een niet gehouden vergadering S. benoemd werd verklaard tot hoofddirecteur van de boekhandel in Deventer. Hij was echter reedt; meer dan een jaar hoofd-directeur en uit zijn benoeming had hij verder geen voordeel kunnen trekken, daar hij dOor een meerderheidsbesluit van de di rectie a-lle verlangens had kunnen ver vullen. Uit -het gebruik van deze stuk ken ds dan- ook geen (nadeel ontstaan, een van de elementen van het strafbare feit. Wait 'betreft de oplichting door het wegwerken van boekingen in- de balan sen voerde mr Mout aan. dat ook hier (Riemend enig nadeel van heeft -gehad. S. zou b.v. winkeldochters niet hebben me- dlegeteld. iets wa-t in het zakenleven niet ongebruikelijk is. Oplichting door het aam-trekken van geld voor slecht rende rende N.V.'s achtte mr Mout eveneens niet bewezen. De zaken liepen op het Opbrengst kerkcollecten Van de collecten, die 'gisteren in alle kerken werden gehouden, waren heden middag nog slechts de volgende cijfers bekend. In de Hervormde Kerken hier ter stede werd ƒ48.000 ingezameld. De collecte voor de noodgebieden, Zondag in de 27 Katholieke parochiekerken in Den Haag gehouden, heeft ruim 140.000 opge bracht. Dit geld wordt gedeeltelijk be steed voor het lezen van missen voor overledenen. In de onafhankelijk Russisch orthodoxe kerk werd tijdens de bidstond 185 opgehaald. De collecte in de Herv. kerken te Scheveningen heeft een bedrag van 21.000 opgebracht, die in de Herv. Ker ken te Wassenaar ƒ56.000, te Voorburg 7000 en in de drie Herv. Kerken te Rijswijk 4000. Begrafenis dr Alexander Loudon Op de Algemene Begraafplaats Kerk hoflaan werd Zaterdagmiddag in het familiegraf bijgezet het stoffelijk over schot van wijlen dr Alexander Loudon, die Woensdag jl. tijdens het concert van het Res. Orkest zo plotseling overleed. Ofschoon op verzoek van de familie tijd, plaats en uur niet was bekendgemaakt, waren toch zeer velen aanwezig om^ aan de overledene de laatste eer te bewijzen. Onder de honderden aanwezigen be merkten wij allereerst de Min. van Buitenlandse Zaken mr J. Beyen. Het Corps Diplomatique was vertegen woordigd door talrijke hoofden van am bassades en legaties, verder varen aan wezig de bijna volledige colleges: de Raad. van State, het Internationaal ge rechtshof en het Permanente Hof van Arbitrage. Het gemeentebestuur van Den Haag was vertegenwoordigd door de burgemeester mr F. d. A. Schokking en door de wethoude- van Onderwijs en Kunstzaken J. var Zwijndregt. Vele be sturen van jnstitiren op muzikaal geoied waren vertegenwoordigd: het Residentie- Orkest. de Net- Opera, het Concertge bouw enz. Df leden van het Residentie orkest voor wie het overlijden van dr Loudon eer zeer grote slag is. waren bij na allen .-enwezig. Op verzoek van de familie v>el'de alleen Rev. Austen van de Engere Kerk het woord en verrichtte de Eng«se liturgische plechtigheden. Een familieid. jhr O. de Graaf uit Parijs, dankt-- voor de belangstelling. Ontelbare kosttare bloemstukken stonden rond het famliegraf opgesteld. moment dat er geld in gesteken werd helemaal niet slecht. De bedde verdedigers concludeerden dein. ook tenslotte tot vrijspraak of een lichte straf, b.v. geddjik aam het voor arrest. De rechtbank zal 20 Februari uitspraak doen. Echtpaar Klaasen-Zieck omgekomen. Op 1 Feburari zijn te Stellendam, waar zij met vacantie waren, tengevolge van de ramp omgekomen de heer en mevrouw H. Klaasen. wonende aan de Wassenaar- seweg. De heer H. Klaasen bereikte de leeftijd van 66 jaar. Zijn echtgenote, mevr. J. D. Klaasen-Zieck. was 65 jaar. De be grafenis heeft inmiddels te Melissant plaats gehad. Kappers uit de noodgebieden De thams hier aanwezige (kaippems, af komstig uit de noodigeibieden, worden verzocht zich te melden bij de secretaris van de kappersbond, Prins Hendrikplein- 90. teL 320223 voor evt. hulpverlening-. De opruiming der bunkers De voormalige Duitse bunkers in de duinenrand van Sohevenimgem tot Hoek van Holland' worden opgeruimd door de zorg vam de Inspecteur der Genie. Reeds vóór de storm van 1 Februari was tot verwijdering besloten. Het Waterschap Delfland, dat de zorg draagt voor deze zeewering verkreeg de financiële steun van het Ministerie van Wederopbouw, en ook de medewerking van het ministe rie van Oorlog, doordat de brigade generaal A. Burgdoffer. directeur Ge bouwen, Werken en Terreinen (dus -niet van het Amerikaanse leger zoals per abuis werd gemeld) na overleg met de Chef van de Generale staf. de bunkers voor opruiming vrij gaf. Met de uitvoe ring van deze opruiming werd belast de Inspecteur der Genie. Daar de Genietroepen thans elders mi litaire bijstand- verlenen in de water- snoodgebieden, maakt de inspecteur dankbaar gebruik van de aanwezigheid van Amerikaanse onderdelen in Neder land om met hun hulp deze opdracht uit te voeren. De methode, welke hierbij wordt gevolgd het onder water zetten van de bunkers is reeds verscheidene malen met succes door de Genietroepen in Nederland toegepast. De bunkers 'orden opgeblazen met Nederlandse spring- en ontstekingsmiddelen, terwijl een Nederlandse genie-ofificier. die tevens is aangewezen als verbindings officier voor het Amerikaanse onderdeel zorg draagt voor de veiligheid. Amsterdam met bankbil jetten ter stembus Door een aanteil ambtenaren van de gemeente Amsterdam ie een Initiatief genomen dat sterk in de openibaarheiidi zal treden-, en dat niet zal nalaten op de fantasie en offerzin van de hoofdstede lijke bevolking te werken. Van Vrijdag a.s. gaat het gehele Amsterdamse kie zerscorps per wijk in optima forma ter stembus, of liever de stembus gaat ter kiezer en een duizendtal ambtenaren zullen zich in de avonduren paarsgewijs met de officiële stembussen, en voorzien van de bekende, zij het engiszims gewij zigde Hollerith oproepkaarten met naam, k-iesnum-mer en adres, bij alle kiezers1 aan huis vervoegen en de stembiljetten' afgeven tegen storting van een bijdrage in de bus. Men hoopt dat de burgerij uitsluitend met bank- desnoods met muntbiljetten zal stemmen, mede om de ambtenaren in hun vrije tijd niet te ar te belasten met nikkel en brons. Daar alles in overwerk nu -gratis wordt "aan, komt de gehele opbrengst aan het 'rampenfonds ten goede. Algemeen wordt gehoopt, dat deze actie van het Amsterdamse kiezerscorps veel succes zal hebben, te meer daar alles zo strict conform is geregeld en door middel van dte bekende verkdezingsaainplakibïljetten, de pers, eventueel de radio en draadom- roep, de aanslag voor deze verkiezing zal worden -bevestigd. Men hoopt, dat alle kiezers hun stem (harde) plicht zul len vervullen en dat niemand' de schan de zal willen dragen, dat zijn kaart on- uitgereikt zal overblijven. Haagse jeugd stapt in autobussen om de speciale foto-editie van Het Vader land te gaan verspreiden. WE MAKEN ER HET BESTE VAN Verstrooide kudde herstelt zich BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: J. P. var Vliet-van Hei ningen. C. F. Romijn-Diependaal, cl.; J. C. Fiebel-Clement, z.; J. DrIJsten-Bel, a M. r. Gort-Witzand, d.; P. J. Nicolaas- Rottevel. d.; N. van der Toorn-Koene, z.; \V A. iijdenbos-Bode, z.; P. M. van der Louw-pnnink, d.; H. M. Terlaak-Hak, d.; "K. R. loekzema-Italiaander, d.; A. J. van Beemt'-Bakker, d.; H, Kou wen herg-Heij- nen, p- Kootkar-Terol, d.; I-I. M. Hen drikstalk, d,; M. C. Mars-Vleeschouwer, d.; den Heijer-Bruin, z.; A. Fiege-de Boer z.; J. R. van Harmelen-Knoester, z.; j, ïv Janssen-Slierendrecht, d.; C. van der Lute-Langerak, z.; L. van Dijk-Verslraa- tend-: A. Pronlc-de Graaft, d. OVERLEDEN: M. H. Hogendoorn, vrouw, geuwd geweest met C. A. Kortekaas, 6KI-: C. C. Hiebendaal, man van W. van Tiuwen, 38 j.; H. L. Roelfsema, man van (M. NVesselink, 87 J.: E. J. M, van Dijk, (chter, 7 maanden: H. J. Harsveld, man an H. J. van de Graaf, 44 J.E. C. H. chravendljk, ongehuwde vrouw, 76 j.; C. an Kooten, man, gehuwd geweest met van 't Hoff, S2 j.; M. Spijer, man van C. Bachrach, 59 j. „En we gaan nóg niet naar huis. nog lange nietdit bekende lied klinkt ons luidkeels tegemoet ate we de trap van een der Haagse huizen bestijgen, waar vluchtelingen uit de getroffen ge bieden onderdak hebben, gekregen. Met een staan we dan in de kamer, waar wij door de blauwe tabakswalm heen een stuk of twintig zittende en rondhangende gestalten- ontwaren, die direct beginnen in. te schikken, „Kom erbij" roepen en vervolgens informeren uit welk getroffen gebied dit slachtoffer komt. Als het slachtoffer dan moet bekennen alleen maar van de krant te komen, valt er in het vertrek een bedachtzaam stilzwijgen, maar goed. na enig overleg wordt onze aanwezigheid geduld. Daar ons verteld was dat op dit adres één familie onderge bracht was. stonden wij aanvankelijk enigszins verbaasd tegenover het enorme aantal familieleden-, maar dit misverstand werd gauw opgehelderd. „Zie je", ver telt iemand, „we zoeken elkaar op. Alles wat hier aan vluchtelingen in de buurt zit, valt bij elkaar binnen. Voor de ge zelligheid". Hij begint te wijzen: „Die daar is van hiernaast en dit is mijn schoonzoon, die boven ons woont. Dat is een vroegere buurmap, van me. die is hierachter ergens ondergebracht. Ja. wè ontmoeten steeds meer oude bekenden". De gezelligheid in deze „Vluchtelingen- sociëteit" laat inderdaad niets te wensen over. Een grote shagdoos gaat rond en v/ie rollen wil, rolt magr, Alles bij elkaar In een hoekje zitten een paar oude vrouwtjes met een soort neepjes-muts op. vredig te knikkebollen. „Daar zit m'n schoonmoeder bij", zegt een jongeman „ze is doodmoe, maar ze wil er toch bij zitten. De oudjes willen natuurlijk de hele tijd hun kinderen om zich heen zien". Een jongen van een jaar of twintig vindt de stemming hier „tof", het enige wat hem ontbreekt is „een moppie muziek". Iemand heeft nog een radio ergens op een zolder in 's Gravendeel staan, die hij wel even wil halen. Maar dan natuurlijk meteen weer terug naar Den Haag. 't Be gint hier immers net leuk te worden? Precies als op Zaterdagavond in de dorps kroeg. „Maor dan mujje nog betaolen ook" zegt een boerenzoon, die er maar niet over uit kan- dat een taxi hem voor niets heeft laten meerijden. De gastvrij heid van de Haagse bevolking vindt trouwens iedereen hier ongelooflijk. Ze Terugkeer op crediet naar de noodgebieden Aan personen, die naar de noodgebie den moeten terugkeren ingevolge een oproep of lastgeving van overheidswege, kunnen plaatsbewijzen voor de spoor wegen op crediet worden verstrekt tegen inlevering van een door of namens de burgemeester ter plaatse afgegeven be wijs, waarop de naam van de te vervoe ren personen en de gegevens omtrent station van vertrek en bestemming zijn vermeld Deze bewijzen fijn te verkrijgen in het nieuwe stadhuis, Burg. de Monchy- plein. Teruggaan kunnen mannen van 16 jaar en ouder mits zij aannemelijk maken, liefst aan de hand van documenten, dat hun tegewoordigheid in het geëva cueerde gebied strikt noodzakelijk is. Voor de leden van het Dameslees museum en hun introducé's zullen mej. K. de Josselin de Jong en mevr. W. Vigeveno a.s. Donderdagmiddag gedichten voor dragen ten bate van het Rampenfonds. Toegangskaarten a f2.50 minimum zyn verkrijgbaar bij de administratie van het Damesleesmuseum, Nassauplein 15. zijn er werkelijk van onder de indruk en beginnen allemaal tegelijk te vertellen hoe goed ze ontvangen zijn en hoé vrien delijk en behulpzaam de mensen zijn. Hun dankbaarheid is grenzenloos. Tussen al deze enthousiaste verhalen is er ook wel een, dat minder prettig klinkt. ..Waarom beginnen ze nü al weer over godsdienstverschillen? We zaten hier nauwelijks of er 'kwam 'n 'geestelijke die ons bij geloofsgenoten wilde onderbren gen". Dat was natuurlijk goed bedoeld, maar is het daar nu wel de tijd voor? „We zijn hier net ingeburgerd, we heb ben elkaar hier zo'n- beetje teruggevon den, waarom zouden we nou ergens an ders naar toe moeten? Dankbaar Voor de rest wordt er echter helemaal niet geklaagd, integendeel.„De narig heid ligt nu achter ons en we moeten al leen kijken naar wat voor ons ligt. Een toekomst waarvoor we hard zullen moe ten werken. Maar dan komen we er ook!" Zo praten ze, de getroffenen. En ze zullen er wel komen als ze, na hun verblijf in- Den Haag. weer terugkeren om aan de slag te gaan. Dat verblijf in Den Haag zullen ze overigens, zo werd ons met klem verzekerd, niet vergeten. Na alle tegenslag was het werkelijk een verade ming. Nee. de geslagen stemming die de vluchtelingen de eerste dag van aankomst kenmerkte is grotendeels verdwenen. „We maken er het 'beste van, nou en is het hier gezellig of niet?" Dat was het. Inval in speelclub aan de 2 e Sckuytstraat Zaterdagavond heeft de politie een inval gedaan in een speelclub aan de 2e Schuylstraat. Deze club was een voort zetting van de club aan de Ieplaan. De oprichter R. Z., een 47-jarige koopman, was niet aanwezig, maar hij heeft zich later bij de politie gemeld en is in arrest gehouden. Er werden 4 vrouwen en 9 mannen, die aan de groene tafels zaten gearresteerd. Drie vrouwen zijn na ver hoor naar huis gestuurd, maar de ande ren werden vastgehouden. Hieronder be vond zich ook de hoofdbewoner van het perceel, de 34-jarige grossier H. O. Be halve fiches heeft de politie nog f800 in beslag genomen. DE NOG TE HOUDEN GELDINZAMELINGEN Op verzoek van het Nationaal Ram penfonds zal het bestuur van de Sociale wijkcentra optreden als plaatselijk coör dinerend orgaan voor alle in Den Haag nog te houden inzamelingen van geld. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen aan het Bureau Prinsestraat 57, tel. 184046. DE ZOMERVACANTIES De aanstaande zomervacantie voor de openbare (M.)U.L.O.-scholen zal inge volge besluit van het College van Burge meester en Wethouders beginnen op 11 Juli 1953 na afloop der lessen en eindigen op 31 Augustus daaraanvolgende. De eerste schooldag zal derhalve zijn Dins dag 1 September 1953. De zomervacan tie voor de openbare scholen voor ge woon, voortgezet gewoon en buitenge woon lager alsmede die voor de open bare voorbereidende scholen is vastge steld op het tijdvak van 18 Juli 1953 (na afloop van de schooltijd) tot Maandag 24 Augustus 1953 op welke dag het onderwijs zal worden hervat. Namens gemeente en bevolking van Aaria (Italië) is door de Sindaco dier stad per telegram aan burgemeester Schokking uitdrukking gegeven aan medeleven en sympathie in verband met de ramp die ons land en volk heeft ge troffen. Ministers in liet ramp gebied Minister-president Drees heeft dit weekend gebruikt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand in de door de watersnood geteisterde ge bieden. Nadat hij Zaterdagmiddag per vliegtuig een algemeen overzicht had ge kregen van de omvang van de ramp. heeft 'hij zich Zondag plaatselijk laten in lichten over de hulpverlening. De mi nister-president was vergezeld van* de secretaris-generaal van het departement van Algemene Zaken, mr C. L. W. Fock, zijn perschef dr G. J. Lammers en prof. ir T. H. van Wisselingh, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat. Van Hellevoetsluis uit heeft hij met een boot van de Rijkswaterstaat een bezoek ge bracht aan Middelharnis, waar hij de kerkdienst heeft bezocht in de Neder lands-Hervormde kerk. waar alle pro testantse kerken een gemeenschappelijke dienst hielden. Daarna heeft hij gespro ken met de burgemeester en verschillen de autoriteiten ter plaatse, waarbij ook aanwezig waren de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. en de waarnemend com missaris mr J. J. R. Schmal. Van Middel harnis werd gevaren naar Den Bommel, waar hij de werkzaamheden aan de dij ken in ogenschouw nam. Hier was een detachement Mariniers ingezet. Van Den Bommel ging de tocht verder naar Nu- mansdorp en vandaar keerde minister Drees via Hellevoetsluis naar Den Haag terug. Hij was diep onder de indruk van de voortreffelijke geest in de getroffen gebieden en van de energieke wijze, waarop gewerkt wordt. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam, hebben Zaterdag en Zondag een bezoek gebracht aan West-Brabant en Zeeland teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken op het gebied van de volksgezondheid. Ook de ministers Algera. Staf en Witte hebben het overstroomde gebied bezocht. Medeleven in het buitenland Buitenlandse pers over de watersnood In deze dagen, waarin elke Nederlander leeft onder de indruk van de slagen, die ons land hebben getroffen, is het verheugend om te zien, hoe- vele vrienden het kleine Nederland over de gehele wereld bezit. Van alle zijden wordt hulp verleend en aangeboden. Nederland heeft redenen te over om voor deze spontane en sympathieke hulp dankbaar te zijn. Ook de buitenlandse pers weerspiegelt op treffende wijze, hoezeer men overal ter wereld met ons meeleeft. „Le Figaro" formuleert het juist, wanneer dit blad schrijft; „In het aangezicht van dergelijke rampen neemt het saamhorigheidsgevoel toe en hervinden de mensen gelukkig het gevoel an broederschap, dat grenzen negeert." t Zijn zeer droevige redeniem, waarom Nederland thans in het middelpunt van de belangstelling der wereldpers is geko men. Doch in deze voor ons volk zeer moeilijke tijden doet het goed te ver nemen, hoeveel waardering er in het buitenland voor Nederland bestaat. Het is ondoenlijk om al hetgeen in de afge lopen week over Nederland geschreven is te citeren of te vermelden, doch en kele karakteristieke voorbeelden, geven een indruk van het totaal. Zo schrijft „Dagens Nyheter" als vertegenwoordiger van de Zweedse pers: „De schade, welke de watersnood in West-Europa heeft ver oorzaakt, is relatief het grootst in Hol land. het zal jaren duren vóór alle spo ren van deze slag zijn weggewist. Doch de taaie Hollanders, dis altijd tegen de zee gestreden hebben en altijd de gevaren daarvan hebben beseft, zullen het ook thans niet opgeven". Onze Zuiderburen en partners in de Benelux, die zelf zwaar door de natuur krachten zijn getroffen, vinden toch nog tijd om stil te staan bij wat in Holland is gebeurd. De „Nieuwe Gids" schrijft: ,Men heeft ons medegedeeld, dat het aantal doden in ons land 13 bedraagt. Hoe rampspoedig ook, toont dit aan. dat de tol, die wij hebben betaald geringer is dan die van Engeland en Nederland. Men komt tot de bevinding, dat Neder land waarlijk door een ontzettende ramp is getroffen. Gisteravond was het aantal getelde doden in Nederland reeds geste gen tot bijna 1000. In Nederland telt of onderzoekt men niet meer, men redt slechts, wat er nog gered kan worden". Ook Engeland, dat eveneens zware slagen te verduren kreeg, denkt even aan de ..low countries". De „Daily Herald" be sluit een overzicht over de ramp in Oost- Engeland aldus: „Wij moeten onze droef heid niet tot onze landgenoten beperken, doch ook denken aan de slachtoffers van de vloed aan de overzijde van de Noord zee. Ook de Nederlanders lijden ver schrikkelijk onder deze gril van de na tuur en ook zij weerstaan deze beproe ving met voorbeeldige moed en hulpvaar digheid". Britse waardering De Britse „Daily Sketch" heeft waar dering voor de wijze, waarop de Neder landse radio reageerde op de ramp en houdt dit optreden ten voorbeeld aan de B.B.C. Het blad schrijft: „Van Zondag morgen vroeg af was de Nederlandse radio dag en nacht het brandpunt voor instructies aan een angstig volk, Tussen de aankondigingen door werd ernstige mruziek ten gehore gebracht, zodat niemand er over twijfelde, dat dood en verderf door 't land waarden. De B.B.C. wachtte rustig tot één uur en be gon de uitzending toen nog niet eens met de watersnood. Voor het overige be perkte men zich tot het geven van een "formele waarschuwing voor hoge wa terstand. Bij niemand schijnt het idiee te zijn opgekomen, dat de radio had kun nen dienen als een middel om te ramp te beperken". De „New York Herald Tribune" beziet de gehete ramp ook van de materiële zijde. Het blad schrijft: „Eerst thans be gint de verschrikkelijke omvang van de ramp, welke Holland heeft getroffen, duidelijk te worden. Nederland is in de wortels van zijn bestaan aangetast. Dit betekent iets geheel anders dan een grote overstroming der Amerikaanse ri vieren of een overstroming in Enge land1; dergelijke rampen zijn immers in verhouding tot het gehele land veel ge ringer. Men kan zich een beeld vormen van de schade, door te bedenken, dat naar schatting de totale kosten van het herstel twee maal zo groot zuilen zijn als de uitzonderlijk zware Nederlandse militaire begroting voor 1953. Het ge volg 'hiervan is, dat de Amerikaanse ambassade in Nederland de schattingen, For my honey fs 'If and for imS^i 20 c>ger«tUi 75 c*. ADOPTIES De gemeente Zierikzee is geadopteerd door Almelo en door Danville, Pennsyl vania in Amerika. De geteisterde ge meente Zuidland op Voorne-Putten is geadopteerd door Alphen aan den Rijn. Herkingen is geadopteerd door een elftal gemeenten w.o. Langeaijk en Bodegraven. Aalten heeft Rilland-Bath geadopteerd. De gemeente Sint Nicolaas heeft zich bereid verklaard alle gemeenten in Ne derland, die ook Sint voor haar naam hebben staan, te helpen. Dit is reeds een oude gewoonte van Sint Nicolaas en de Ned. Sint-gemeenten. Prinsessen Beatrix en Irene bezochten evacué's Zaterdagmiddag hebben de Prinsessen Beatrix en Irene een bezoek gebracht aan evacué's uit Schouwen-Duiveland, dlie in het Bondsbuis van d'e Nederlandse Protestantenbond te Soesterberg een on derkomen hebben gevonden. Zij deel den speelgoed aan de kinderen uit en spraken geruime tijd met de evacué's, van wie sommigen hun ontroering niet >r meester waren. Ook brachten de isessen een bezoek aan het ontvangst- centrum te Doom, waan* juist evacué's uit Zierikzee waren aangekomen. Hier na werden mag De Bilt en Renswoude 'bezocht. Ondernemingsraden In het verordeningenblad bedrijfsorga nisatie zijn afgekondigd verordeningen van de Sociaal Economische Raad tot uitvoering van de wet op de onderne mingsraden voor het spaarbankwezen, de goud- en zilvernijverheid, de handels banken en de zuivelindustrie. Crediet aan middenstands- bedrijven Winkel-, ambachts-, grossiers- en dienstverleningsbedrijven vallen even eens onder de regeling, die het min. van Ec. Zaken met het Rampenfonds zal tref fen tot steunverlening. Dit in tegenstel ling met een anders luidend bericht van Zaterdag. Reclame in de aether Bij wijze van hoge uitzondering heeft de regering toegestaan, dat voor de mi crofoon de namen van firma's genoemd worden, die schenkingen voor de actie doen. De omroep zal niet aarzelen zo nodig op één dag uren zendtyd aan de actie te besteden. Agenten zochten dekking voor zenuwpatiënt Twee agenten zagen Zaterdagmiddag in Amsterdam een vrouw uit een huis naar buiten stormen gevolgd door een jongeman met twee windbuksen. Toen hij de agenten zag richtte hij de wapens op hen. Zij zochten dekking. Twee andere rechercheurs die waren gewaarschuwd, schoten op veilige afstand de jongeman in de rechterzij. Hij moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Achteraf bleek dat de ene windbuks ongeladen was en de andere geheel onbruikbaar. Men bleek te doen te hebben met een 27-jarige zenuwpatiënt die tevoren het meubilair kapot had geslagen en vervol gens zjjn moeder de straat had op gejaagd. De f35.000 uit de Staatsloterij In de 518e Staatsloterij is in de derde klasse op het lot mummer 11050 een prüs gevallen van f35.000. die voorgelegd zouden worden aan Fos ter Dulles, geheel moest omwerken". De Franse „Le Monde" beziet de kwestie eveneens van de pmactische zij de en maakt gewag van het ook door de Hoofd-ingenieur van de Rijkswater staat aanbevolen plan om de zeegaten met een zware dijk geheel af te sluiten. ,.Le Monde" wijst er op. dat de Afsluit dijk, de trots van Nederlands water bouwkundige ingenieurs, de aanvallen van het water met glans heeft weer staan. Doch niet alleen de landau, die wij gewoonlijk tot onze naaste vrienden en hondgenoten rekenen, geven in deze da gen blijk van medeleven. Zelfs de Rus sische „Prawda" wijdt op vriendelijke toon uitgebreide reportages aan de wa tersnood in Nederland. In dit opzicht laten hun Nederlandse satellieten zich thans van een veel minder sympathieke zijde kennen. Een Duitse stem De „Frankfurter Allgemeine" heeft zich op .bescheiden en sympathieke wijze tot tolk gemaakt van het West-Duitse medeleven met de getroffenen in Bel gië en Nederland. In een hoofdartikel schrijft het blad: „Het Duitse volk staat verbijsterd tegenover het zware onge luk. dat de overstroming over zijn West- Europese buurlanden gebracht heeft. Veel meer dan 1000 mannen, vrouwen en kinderen zijn in twee dagen en nachten ten offer gevallen aan de storm en de zee. Juist in deze dagen is het bewustzijn van solidariteit over de wereld met de genen, die het slachtoffer van de catastrophe geworden zijn van des te groter betekenis. Duitsland heeft, toen het zich na de oorlog in de grootste moei lijkheden bevond, de hulp van de Wes terse wereld ondervonden, welke niet licht vergeten zal worden. Wij zijn blij, wanneer wij er toe mogen bijdragen om thans met ons bescheiden aandeel de nood van onze buren te lenigen. Tech nische hulpmiddelen, boten en bergings werktuigen zijn Holland en België door de Bondsrepubliek aangeboden. In ver gelijking met het leed van de betrokken Hollandse en Belgische families is da*, zo goed als niets. Maar het is een begin en sluit aan bij de prestaties van andere volkeren. En de hulp wordt geboden uit een diep medegevoel." Van Sibajak f14.500 De ongeveer 850 volwassen Neder landse emigranten, die met de Sibajak op weg zijn naar Nieuw-Zeeland. hebben aan gezagvoerder kapitein F. J. de Jonge ƒ10.000 overhandigd voor het Nationaal Rampenfonds. De 140 Nederlandse be manningsleden voegden daar nog ƒ4500 aan toe, zodat de Kon. Rotterdamsche Lloyd namens de gezagvoerder van de Sibajak 14.500 heeft overgemaakt aan het fonds. Bovendien verzocht de gezag voerder namens de bemanning te willen onderzoeken, of de kinderen van de door dit schip geadopteerde- school in Dom burg op enigerlei wijze hulp nodig heb ben en deze dan eventueel te verlenen, onder mededeling, dat de bemanning van de Sibajak alle hieruit voortvloeien de kosten bij voorbaat voor haar reke ning neemt. Scliiftingscommissie toelating K.L.-gedemobiliseerden in Indonesië ingesteld De Indonesische minister van justitie, de heer Lukman Wiriadinata. heeft een schiftingscommissie ingesteld voor de behandeling van aanvragen tot verlen ging van toelatingskaarten van in Indo nesië verblijvende gedemobiliseerden van het Nederlandse leger Voorzitter van deze commissie is het hoofd van de im migratiedienst. mr Adiwinata Leden zijn o.a. Majoor Subeno van staf-landmacht. Voorts hebben in deze commissie zitting vertegenwoordigers van de ministeries van binnen- en buitenlandse zaken, ver tegenwoordigers van de politie en van de criminele recherche. De commissie zal beslissen of aanvragen tot verlenging, al dan niet worden ingewilligd. Overstromingen in Atjeh Tengevolge van overstromingen, die Noord- en West-Atjeh ën Tapanoeli heb ben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven ge komen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in groot- At jeh wordt op 15 millioen roepiahs ge schat. Zal Soemitro aftreden? Het Indon. parlement heeft met 59 tegen 41 stemmen (er waren dus slechts 100 leden aanwezig) een amendement van Soeprapto (PNI) aanvaard, waardoor verandering wordt gebracht in de ven nootschapsbelasting 1953, waartoe minis ter Soemitro een wetsontwerp had in gediend. De minister verklaarde, dat door de aanvaarding van het amendement de op brengst 100 millioen Roepiahs minder zal bedragen. Tegen stemden de Masjoemi, de P. (soc. partij), de Parkindo (Christelijke partij) en de Partai Katollk. Tijdens de debatten zei de minister Soemitro dat getracht moet worden te voorkomen, dat het begrotingstekort, de voorafgaande jaren ontstaan is, een gevaar voor de gemeenschap wordt. Hij voegde hieraan toe, dat de regering voor nemens is een politiek van bezuiniging in de staatsuitgaven in alle sectoren uit te voeren. De aanvaarding van het amendement was voor verschillende bladen aanleiding tot speculaties over een eventueel af treden van minister Soemitro. In de volgende kabinetsvergadering zal het amendement worden besproken. P.T.T.-personeel deed wat het kon Waarschijnlijk vijf slachtoffers te betreuren Alle plaatsen in het getroffen gebied', waar nog mensen wonen zijn thans weer bereikbaar via de normale communicatie middelen van de PTT. In een week tijds kor. reeds veel worden hersteld van deze verbindingen, die op de Zondagmorgen na de ramp vrijwel geheel waren ver broken, evenals de verbindingen met Engeland, Frankrijk en België. De verlie zen aan telefoon- en telegraafcentrales, apparatuur en kabels zijn zeer groot. Verder werden ongeveer dertig postkan toren door de stormvloed uitgeschakeld. Het aantal doden onder het PTT-perso- neel bedraagt waarschijnlijk vijf. De materiële schade beloopt in de miilïoenen. De heer Neher v/as vol lof voor het initiatief dat allerwegen door de PTT-ers in de noodgebieden aan de dag is gelegd. Ds post is hoe dan ook bezorgd. Brieven van een enkel velletje met het stempel „noodgebied" werden ongefrankeerd ver stuurd. Op zoldertjes boven het klotsende water vestigde PTT-personeel nood-post kantoren. Ook voor het uitstekende en prijzenswaardige werk der radio-zend amateurs had de directeur-generaal alle lot Inlichtingen over evacué's hij Rode Kruis Alleen schriftelijk Het Rode Kruis deelt mee dat, alle aanvragen naar adressen van geëvacu- eerden kunnen worden gericht tot het Informatiebur. van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. In ver band met de omstandigheid, dat voor elke aanvraag de centrale registratie der geëvocueerden bij de rijks-inspectie vaat de bevolkingsregisters moet worden ge raadpleegd1 en ter vermijding van dub bele registratie, is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingen bureau x worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meis jesnaam) te vermelden. Dit vergemak kelijkt zeer het controleren der zeer vele aanvragen. Indien de gezochte nog niet centraal is geregistreerd, blijft de aan vraag gesignaleerd en na binnenkomst der registrataekaart ontvangt elke aan vrager alsnog bericht. Het informatiebureau van het Neder landsche Rooce Kruis, dat thans geves tigd is Jan Evertstraat 1 te 's-Graven hage, is telefonisch te bereiken onder K1700, 11 18 70. Telefonisch kunnen eefhter geen imliohtïngen over adres sen worden verstrekt. CJMV helpt slachtoffers Het bondsbestuur van het Chr. jonge mannen verbond heeft besloten de finan ciële actie onder de leden, waarvan de opbrengst bedoeld was voor een fonds leiderstraining, niet stop te zetten, maar de opbrengst te bestemmen voor hulp aan de zich in de overstroomde ge bieden bevindende afdelingen. Het conflict met de AVRO Naar aanleiding van het communiqué van het AVRO bestuur over het conflict met de Regeringsvoorlichtingsdienst in zake het uitzenden van berichten voor de noodgebieden heeft de adjunct-rege ringscommissaris voor het radiowezen, mr Ph. de Vries, desgevraagd verklaard, dat de inhoud van dit communiqué for meel volkomen onjuist is. „Ik heb Dins dagochtend zendtijd gevorderd, wel niet in conflictstemming, maar in overleg met de R.V.D.", aldus mr De Vries, die daar aan toevoegde, dat deze vordering overi gens geheel vrijwillig en zonder enig ver zet door de AVRO-voorzitter de heer G. de Clercq. was aanvaard. De mededeling van de AVRO-omroeper: „Wij geven nu de microfoon over aan de Regeringsvoor lichtingsdienst voor het uitzenden van berichten" wijst trouwens duidelijk in de richting van vordering. Mr De Vries deelde tenslotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. Tot wie men zich moet wenden Afgeven kleding: Stopgezet. Afdragen van giften: Nationaal Rampenfonds, giro 9575, Tel. 553200. Inlichtingen evacué's in Den Haag: B.V.B., Goudenregenstraat 36, Tel. 394900. Gem. evacuatiecentrum: Nieuwe Stadhuis, tel. 184681. Aanmelding werkkrachten: Voor zover nog noodzakelijk uit sluitend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, Prinsegracht. Aanvragen hulpverlening: Prinsessegracht 27, TeL 184790, 184791 en 184792. Aanbieding artsen: Parkweg 12, Tel 554835 (voor lopig voldoende aanwezig). Aanbieding materiaal: Schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken, Van Hogenhoucklaan 60. TeL 776890. Berichtendienst: Telefonische onbereikbaarheid van gebieden doorgeven aan RVD, Wassenaarseweg 40. TeL 116130. Aanvragen geestelijke (N.H.) hulp: Ds Gijsman, Koninginnegracht 81, Tel. 116306 (centraalpunt). Inlichtingen evacué's in Nederland: Inlichtingendienst Rode Kruis, Rotterdam (antwoordkaart met frankering bijsluiten). Adressen geëvacueerden: Rode Kruis-Jan Evertstraat 1. (alleen schriftelijk aanvragen). Aanvragen te houden inzame lingen: Bureau Sociale wijkcentra, Prinsestraat 57, Tel. 184046. Hulp voor huisdieren: Stichting Amivedi, Ant. Duyct- stxaat 6, Tel. 556137.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2