ttnnema iM. Landbouwbeleid moet sociaal gericht zijn óók Gezinsbedrijf van grote betekenis Coördinatie Kath. Maatsch. instanties ten behoeve van de getroffen gezinnen GEEF MÏJ EEN OVERZETJE n u I 1 Geëvacueerde jeugd luistert naar Koningin "p'StWoö .(Dü liSi PÏEÏ Maandag 9 Februari 1953 Beleidsprogram K.N.B.T.B. (Van onze landbouwredacteur) TT ET beleid ten aanzien van land- en tuinbouw moet evenals het beleid in andere bedrijfstakken in het algemeen, niet alleen economisch, maar ook sociaal gericht zijn". Aldus luidt de aanhef van het ^Beleidspro grammavoor land- en tuinbouw" dat onlangs door de K.N.B.T.B. is samen gesteld. Met dit uitgangspunt voor ogen moet naar een drievoudig doel ge streefd .worden» Namelijk een goede vervulling door land- en tuinbouw van zijn taak in het nationaal bestel, een redelijk bestaan voor allen die in deze bedrijfstak werken, en het behoud van een sociaal gezonde agrarische be volking. Voor de verwezenlijking van het laatste doel wordt cle instand houding van het gezinsbedrijf en de bevordering van de sociaal-economische grondslagen van dit bedrijf noodzakelijk geacht. Sanering kleinbedrijf door nieuw gewonnen land TN de-na-oorlo,gse jaren heeft het ge- zinsbëdrijf wel eens blootgestaan aan aanvallen: Hét bestaansrecht ervan is links eii rechts meer dan eens in twij- fel getrokken. De katholieke boerenor- ganisatie heeft zich altijd opgeworpen als de verdedigster van het gezinsbe drijf. In hei; beleidsprogram definieert de K.N.B.T.B; het gezinsbedrijf als „een: bedrijf, dat geleid wordt door het hoofd van hetgezin 'en waarin uitsluitend of in hoofdzaak mét behulp van eigen ar beidskrachten wox-dt gewerkt". Hét eco- nomisch-gezonde' gezinsbedrijf .isso ciaal en maatschappélijk gezien- even zeer van -grote betekenis als' uit natio- naal-economisch',oogpunt. Het overgrote deel van de Neder landse boerenbedrijven zijn -gezinsbe drijven;' terécht wordt in het beleids program gesteld'dat het landbouwbe leid in ons land op het" economisch-ge- zonde gezinsbedrijf zal moeten zijn afgestemd. .Nederland kent evenwel nog een groot aantal gezinsbedrijven die economisch niet gezond zijn, na melijk de keuterbedrij ven van 1 tot 6 H.A. Men zal deze bedrijfjes al leen gezond kunnen maken als men de .oppervlakte ervan, vergroot. De grond daarvoor kan gevonden wor den in de nog droog te leggen Zui derzeepolders. In het beleidsprogram Avordt clan ook met betrekking tot het binnenlands ko- lonisatiebeleicl vastgesteld, dat de land aanwinning krachtig moet \vorden be- RÜIM m/o MILLIOEN JODEN OP DE WERELD In het Donderdag gepubliceerde jaar boek van de Amerikaanse joden wordt gezegddat de totale joodse bevolking 11.550.830 bedraagt, waarvan er onge veer 2.500.000 in de communistische lan den gevestigd zijn. Ruim de helft van de joodse bevolking. 50,5 procent woont op het westelijk halfrond. In Israël wocndén in 1952 1.425.000 joden. JOODSE AMBTENAREN IN HONGARIJE WORDEN AAN D'E DIJK GEZET Volgens het Oostenrijkse socialis tische blad „Die Welitpresse" zou een nieuwe zuivering van Joodse functio narissen in Hongarije aan de gang zijn. Vice-premier Arpad Hazi zou in een vergadering van het centrale comité vande communistische partij geëist hebben, dat alle Joodse partij-functio narissen moeten worden ontslagen. Hierdoor zou een moeilijke situatie ge schapen zijn, daar vele vooraanstaande leden van de regering, onder wie pre mier Rakosi, vice-premier Geroe en het hoofd van de veiligheidspolitie Ga- bot joden zijn. Het centrale comité zou besloten hebben, alle joodse functio narissen, waarvan Hazi een lijst had ingediend, aan een grondig onderzoek te onderwerpen teneinde vast te stel len of zij „vrij zijn van zionistische smetten" aldus „die Weltpresse", vorderd en dat bij de uitgifte van nieu we gronden gestreefd moet worden naar sanering van de kleine bedrijven op het oude land. Emigratie en industrialisatie "OEKENING houdend met de snelle aaö\yas van de agrarische bevol king en de schaarsie aan cultuurgrond,, wordt in het beleidsprogram vastgesteld dat een verantwoorde emigratie bevor dert dient te worden en dat eèn zekere industrialisatie ten plattelande ge wenst is. De emigratie moet bevorderd worden „mét alle mogelijke middelen". Een onderwerp van voortdurende zorg be hoort daarbij te zijn de degelijke voor bereiding van aanstaande emigranten en de nazorg voor de vertrokkenen. De particuliere organisaties hebben in dit verband een taak en zij behoren ge lijkgesteld te zijn met de Overheids organen. Deundustrialisatie behoort aangepast te worden aan hét karakter van de plattelandsbevolking en zij zal geen „geforceerd"-karakter mogen krijgen. Grondpólitièh wordt- de voorkeur uitgesproken voor grondeigendom. Ten aanzien van de pacht- en grondprijzen zullen in vele gevallen correcties moeten worden aan gebracht. Het verschil in de pachtprij zen van betere en van minder goede grond, is over het algemeen te gering. Indien het pachtprijspeil van betere gronden zou worden aangetrokken, zou dit ook een juister grond-prijspeil tot gevolg hebben. Met betrekking tot de afzet van agra rische producten, zal het streven gericht moeten zijn op verruiming van de na tionale export. Deze is thans nog re zepr. op enkele landen gericht; dit heeft een grotere kwetsbaarheid tot gevolg. Vandaar de wenselijkheid van grotere export-spreiding. Veevoederbeleid Enkele treffen belangrijke opmerkingen we aan omtrent de vee- voederpohiek. Naast de opvoering van de eigen voederproductie, zal een be duidende import van veevoer moeten plaatsvinden. Het beleidsprogram noemt dit nor maal en economisch ook verantwoord. Het historisch gegroeide agrarische ver- edelingsbe drijf zo wordt gezegd kan in dit opzicht tenminste dezelfde rechten doen gelden als bedrijven uit andere sectoren van het bedrijfsleven. Het streven zal gericht zijn naar de z.g. „optimale veevoederimport"; dat Avil zeggen een import waarbij het renda bele exportoverschot zo groot moge lijk is. GRIEKSE UITArOER NAAR NEDERLAND f 14 MILLIOEN Op het Griekse ministerie van buiten landse zaken is Donderdag een handels overeenkomst tussen Nederland en Griekenland geparafeerd. Deze zal te rekenen van 1 Februari j.l., een jaar A'an kracht blijven. Verwacht wordt, dat de Griekse uitvoer naar Nederland een waarde zal hebben van 14 millioen gulden. De Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond heeft onlangs de samenstelling voltooid van een „Beleidsprogramma voor land- en tuinbouw". De bedoeling die bij de samenstelling hiervan heeft voorgezeten, was het beschikbaar hebben van een leid draad, die door de bestuurders van de katholieke boerenorganisaties zou kunnen worden geraadpleegd bij de vele en variërende vragen die zich omtrent het landbouwbeleid voor doen. Het is dus een soort beginsel program. Op de grondslag van de katholieke sociale en economische beginselen zijn er de grote richtlijnen in vervat voor de voornaamste onderdelen van het landbouwbeleid, zoals dat de KNBTB in de komende periode wil nastreven In de toekomst zal het nieuwe pro gram ongetwijfeld op ruimere schaal verspreid worden. Het lijkt ons ech ter nuttig, reeds nu de voornaamste punten uit het program, voor onze lezers samen te vatten. Een afschaffing van de veevoeder- distributie zou pas mogen plaatshebben, zodra er aan de betreffende voedermid delen geen schaarste meer bestaat. Belasting-politiek TNZAKE de prijs- en loonpolitiek wordt het standpunt ingenomen, dat de re gering minimum-garantieprijzen dient vast te stellen voor bepaalde basispro ducten. Deze minimum-garantieprijzen dienen in principe zodanig te zijn, dat naast een volledige vergoeding van alle kos tenelementen er ook een beloning van de ondernemers-arbeid in verdiscon teerd is. De huidige belastingpolitiek wordt voor vele agrarische bedrijven als on billijk bestempeld. Blijvend zal ge streefd moeten worden naar een vast stelling van de inkomstenbelasting over een periode van meerdere jaren omdat tal van bedrijven een van jaar tot jaar sterk fluctuerend inkomen hebben. BRIDGEN VOOR HET RAMPENFONDS Daar door het bondsbestuur van de Nederlandse Bridge Bond in samen werking met het Nat. Rampenfonds een onderafdeling is gevormd waar gelden van bridge-drives samenkomen verzoekt het districtsbestuur van Nrd.- Brabant alle clubs en comité's die dri ves organiseren, het geld te willen overmaken aan districts-secretaris G. v. d. Griend, Elzenstraat N.W. 581, Den Bosch, giro 189915, AVRO EN NATIONALE RAMP Het bestuur van de A.V.R.O. deelt het volgende mede: „het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft in zijn vergade ring van Zaterdag met verontwaar diging kennis genomen van de geruch ten, als zou de A.V.R.O. geweigerd heb ben cm berichten in verband met de nationale ramp, wélke ons land heeft getroffen te laten omroepen, zodat de regering genoodzaakt zou zijn geweest de A.V.R.O. te gelasten zendtijd ter be schikking te stellen. De A.V.R.O. heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berich ten, welke verband hielden met de nood toestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van het eerste ogenblik af werd gedaan. Elke andere houding van het A.V.R.O.-bestuur zou misdadig geweest zijn. AANBESTEDING BOERDERIJ TE EETHEN Aanbesteding voor een te bouwen boerderij te Eefhen, voor rekening van de Directie der N.V. Noord-Brabant Mij. voor verzekering op het leven te Waal wijk, onder architect N. J. de Bonth te Vught. M. A. Kramer, Babyloniënbroek f 68580 J. E. Haspels, Babyloniënbroek - 69227 Fa. A. Rosenbrand, Sprang-Capelle - 69527 Fa. P. A. Kramer, Genderen - 69666 Fa. Wed. L. Fitters, Waspik - - 69670 M. Wijnands, Waalwijk - 69725 D. M. Colet, Genderen - 69728 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang-Capelle - 69900 Fa. A, J. den Teuling, Waalwijk - .69990 C. Vos, Meeuwen - 700000 H. M. Kramer, Waalwijk - 70000 W. de Haan, Drongelen - 70480 H. en H. A. Kleinloog, Genderen - 70489 A. Hendrikx en Zn., Rosmalen - 70550 S. de Vries, Breda - 70740 A. Tankens, Andel - 70900 Fa. T. Tankens, Andel - 71800 Fa. H. van Noorloos, Andel - 73000 Na overleg met het Ministerie van Maatschappelijk Werk is op initiatief van het Landelijk Sociaal-Charitatief cen trum een coördinatie tot stand gebracht van de activiteiten van het Katholieke Maatschappelijke werk ten behoeve van de door de watersnood getroffen gezin nen. Als nationale centrale voor overleg en samenwerking treedt op het Landelijk Sociaal-Charitatief cen trum te Den Bosch, Zuid-Willemsvaart 143, tel. K. 4100, 5635 en 5148. De zorg voor het inzamelen van gelden en goe deren en ai Avat met materiële hulpver lening samenhangt, blijft berusten bij het Nederlandse Katholieke Huisves tingscomité te Den Bosch, Hekellaan 6, tel. K. 4100, 8491. Onder meer werd tot het volgende be sloten; 1) Indien daaraan behoefte bestaat, zal in de opname-gemeenten het maat schappelijk werk ten behoeve van de geëvacueerde gezinnen ter hand worden genomen, onder meer door de inzet- van maatschappelijke werksters. Informaties hierover zijn te verkrijgen bij de be treffende Diocesane Sociaal-Charitatieve centra. 2) Door de 5 Diocesane Stichtingen voor Gezinszorg, samenwerkend in de Stichting Nationale Katholieke Gezins zorg, zijn reeds en worden nog gezins colonnes samengesteld,, welke, indien daar een beroep op wordt gedaan, zullen worden ingezet in de phase "van reëva- cuatie naar de noodgebieden. De colon- j Eweu €€81 PUZZClffC! LONDEN, Januari 1953. De „wees een heer in het verkeer"-actie, welke al ja ren onder de Britten ge voerd wordt, belooft ein delijk een succes te wor den. De statistiek der on gevallen over 1952 laat een gunstiger beeld zién dan in 1930, wai^het-aantal-dode lijke ongelukken betreft zelfs gunstiger dan in 1926. Propaganda in de pers, be tere verkeersregelingen, zwaardere straffen voor roekeloosheid en misdadig optreden op de weg, ver schillende experimenten met veiligheidsmaatregelen hebben dan toch resultaten opgeleverd. Desondanks blijft er werk aan de winkel. Want al zijn de cijfers gunstiger dan de laatste kwart eeuw het geval ge weest is, het verkeer kost te vorig jaar nog 4705 Brit ten het leven. Overigens mag bij het beoordelen van dat cijfer niet uit het oog verloren worden, dat het aantal voertuigen aanzien lijk is toegenomen, dat de snelheid hoger ligt dan een kwart eeuw geleden en dat de zware mist-periode van begin December bijzonder ongunstige gevolgen had. Hoe veel slachtoffers het moderne verkeer vraagt, blijkt ook uit de opgave van het aantal gewonden. Er liepen bij duizenden on gelukken van vorig jaar niet minder dan 208.141 personen kwetsuren op, van wie er 50.371 bepaald tot de categorie „ernstig gewonden" moesten wor den gerekend. Cijfers welke zelfs hóger liggen dan die van zware offensieven in .de laatste wereldoorlog. Voor 1953, het kronings jaar, hebben dé Britse autoriteiten- iHr&le ^plannen. Ze willen eindcijfer nog meer omlaag drukken, minstens met tien procent. Het verkeersreglement is daarom andermaal ver eenvoudigd, voor circa immiimumiimimmiimiii Verkeersactie in Engeland iimnrnmimiiimmmimm tienduizend gevaarlijke punten in stad en land werden bijzondere maat regelen getroffen. Bijzonder gunstig heb- stig hebben de in 1950 in gevoerde „zebra-zones" gewerkt. Bij deze over steekplaatsen hebben de voetgangers onder alle om standigheden voorrang op het rijdend verkeer. Dat vooral het aantal minder jarige slachtoffers aan zienlijk verminderd is, schrijft menverder toe aan de vrijwilligers die voor en na schooltijd klaar staan om de jeugd op ge vaarlijke punten „over te zetten". Op andere punten past men ook wel zeer originele methodes toe. Op een van Londens meest ge vaarlijke kruispunten staal er bijvoorbeeld een enorm grote houten pop, die met armbewegingen de aan dacht trekt en via een luidspreker' de schooljeugd waarschuwt: „Kinderen, pas op. Kijk naar r-echts en kijk naar links, steek pas over als de auto geremd heeft." In de laagste klas sen leert de onderwijzer zijn pupillen zoveel moge lijk aan volwassenen ts vragen behulpzaam te zijn bij het oversteken van drukke straten. Het is dan ook geen zeldzaamheid, wanneer ge door een tijtje kleuters wordt aange klampt voor een „over- zetje." Ongunstig is ook in En geland het aantal ongeluk ken met motorrijwielen, gebleven. Daarom wordt er nu een actie gevoerd opdat alle motorberijders een valhelm zullen gaan dragen. Vijftig procent der personen, die in deze categorie stierf, had bij een botsing of val namelijk schedelverwon dingen opgelopen. „Laat ivie v,w voorzorg overdre ven noemt, eens 'n bezoek brengen aan het zieken huis", adviseerde een be kend verlceersspecialist de bezitters van een motorrij wiel. En gelijk heeft hij. Want ook hier komt het berouw meestal na de zonde. - r t 9 H - '9 JO NB jy J3 mi'* Hs j» 3. W" "#8 IS \J? nes bestaan uit gezinsverzorgsters onder leiding van maatschappelijke werksters, terwijl eventueel ook vrijwilligsters worden ingeschakeld. De inzet van de colonnes geschiedt van een centraal punt uit, het bureau van het landelijk Sociaal-Charitatief centrum te Den Bosch, waar de Stich- ting Nationale Katholieke Gezinszorg, uitsluitend-:voor het colpnnewerktijde lijk bureau houdt. Aanvragen voor de inzet van de colonnes worden gaarne op genoemd bureau ingewacht. Het Katholieke colonnewerk wordt ge leid van twee werkcentra uit, welke ge vestigd zijn: Voor het rampgebied be horende tot het bisdom Haarlem, te Den Haag,Ledeganckpléln 27, tel. K. 1700- 119282. Voor het overige rampgebied te Breda, Boschstraat 35, tel. K. 1600-9636. Horizontaal: 1. Herkauwen, 3 soort onderwijs, 5. gebogen been, 7. toiletartikel, 8. rust plaats, 10. plaats in België, 12. holl. gra- yin, 15. strook, 17. mop, 18. allen, 21. deel van de week, 22. loterijbriefje, 24. begrip, 27. klein vaartuig, 29. verho ging, soort heuvel. 32.. meisjesnaam, 33. familielid, 35. soort, 36. boom, 38. knaag dier, 40. zangnoot; 41. de lezer heil. Vertic aal. 1. netheid, 2. .zangnoot, 3. bergplaats, 4. oosterse -jongensnaam, 6. Binnenl. Strijdkrachten, 7. vogelgeluid, 8. uit roep -van kou, 9. telwoord, 11. smalle, weg, 13. deel van een huis, 14. water stand, 16. muziekinstrument, 17.. beleefd- - Ifeidsvorm, 19. ik (lat.), 20. bijbelse naam, 28. tentoonstellingsgebouw m A'dam, 25. mak, 26. spoedig, .27. vr. munt (afk.), 20. naar beneden, 30. delfstof, 31. naschrift, 33. rund, 34. slede, 37. lid woord (fr.), 39. reeds. Oplossing van Zaterdag. Horizontaal; 1. Spanje, 6. roos 10. Ger- rie, 11. borrel, 12. solo, 14. dat, 15. klas, 17. Ina,'18. kwaad, 21. ako, 22. n.d., 23, kraan, 24. hun, 26. or, 27. ter, 29. ons, 30. senator, 32. lia, 38. agamist, 34. io, 36. ako, 38. tab, 40. nv., 42. kegelen, 45. lijm, 47 genever, 48 zon, 50. zoz, 52. ur, 53. rek, 54. veter, 55. rw, 56. une, 58. manie, 59. fry, 60. riet, 62. sul, 63. eren,. 64. snedig, 66. gillen, 68. druk, 69 kreeft. Verticaal: 1. sela, 2. pro, 3. ar. 4. nir wana, 5. je, 6. rot, 7. or, 8. ork, 9. sela, 10. gondel 11. bad-, 12. lakooi, 13. sint, 14. dan, 16. sorrow, 18. kro, 19. aasgier, 20. lcunst, 24. hei, 25. natal, 28. Ria, 30. smoezen, 32. akker, 35. onguur, 37. oever, 39. bij-z., 41. vernis, 43. gek, 44. notitie, 46. morren, 49. nee, 51. zwijn, 54. val, 57. eend, 58. mug, 59. fret, 01. tor, 62. si'k, 63. elf, 65. du, 66. gr., 67. In het besef van de ernst en de betekenis van het Koninklijk woord luisteren deze jeugdige evacuê's uit de omgeving .van Zierikzee, die zijn ondergebracht in het noodziekenhuis van het Nederlandse Rode Kruis te Zeist, naar de rede van Koningin Juliana. FLUIM VEEMARKT DEN BOSCH Op de pluimveemarkt werden aan gevoerd circa 12.300 stuks. Kippen f 2.252.40; tamme Konijnen f 1.90 2 per kg. lev. gew.; tamme Konijnen f 4—7.25 per stuk. Vlugge handel in kippen rhet hogere prijzen. Tamme ko nijnen vlotte handel met hogere prij zen.' Wéinig aanvoer vaii wilde konij nen, ganzen en eenden. (Advertentie) BIJ HOEST Sti KEELPIJN SL'JM-OPLOS SE ND Dan <r*» e o On;. G-uill.Uon 3 'doo.-P a WR§W - CEerl verhaal VU,itr hél.Vr'eemdetvrvgoptegioer Onze speurtocht, in de kazerne bleef vruchte loos, evenals de vorige. De hoornblazer bleef weg. Ik verbaasde me niet meer. Ilc slikte alles. Op deze plek worden cius commandanten vermoord door niet,-bestaande mensen; soldaten verdwijnen als rook; en Engelse brieven over je eigen vrienden vind je hier in handen van dode Fransen. Goed. Het zij zo. Wij zouden handhaven, en onze plicht doen. Ik zal je niet virvelen, beste George, met het relaas van onze bespreking van de gebeurde feiten, tijdens ons maal van soep en koffie. Maar misschien vind je het interessant te vernemen, dat ik die avond nog een muiterij te verwerken kreeg". „Grote hemel!" riep Lawrence uit, en draaide zich naar de spreker toe. „Ja. Om vier uur gaf ik het bevel de troep op te laten stellen, opdat in de mannen voor het garnizoen Zinderneuf aan zou kunnen wijzen. De sergeant-majoor bleef heel eigenaardig han gen, inplaats van direct de orders uit te voe ren". „Nu?"' vroeg ik scherp. „Er komt narigheid, majoor", stamelde hij. „Mon Dieu, die is er al lang" snauwde ik, „en ik maak nog meer narigheid als je niet ophoudt met je gezeur. Wat bedoel je?" „De sergeant zegt dat de korporaal zegt dat de manschappen zeggen...."-, „Wel allemachtig!" .donderde ik,„jij zegt dat hij zegt dat zij zegt dat wij zéggen", spotte ik. „Donder op, kletskous", bulderde ik verder. „Over tien seconden -neem ik appèl af, en als jij en je ouwe tantes niet klaar staan voor me. En weg was de arme sergeant-majoor. Ik Avas des te bozer, daar ik onderbewust zelf al zoiets verwacht had. Geen wonder trouwens. Deze kerels vreesden geen levend wezen op aarde, maar dat dodenhuis met zijn wachtersWaar hun - kameraad ingegaan was om nooit weer terug te kerenHet was al met Rastignac begonnen; die was hen voorgegaan, in zijn wei gering,, en waar. die roekeloze donder bang voor was, ging geen van die kerels heen, hoe dapper ze ook mochten zijn. Zo, dat was weer een nieuw feit om te slik ken. .Als de mannen het fart niet binnen wilden gaan, gingen ze het fort niet binnen. Dat was dat. Maar als ik anders wilde dan zij, konden er rare dingen gebeuren. Als ze kwaad wilden, zouden ze het kwaad, krijgen ook en terwijl ik mijn laarzen weer aantrok voelde ik me al beter. „Wat er ook gebeurt er gebeurt iets, en dat zal mijn aandacht afleiden van de vervloekte theorieën en 't gepieker over wat onverklaar baar is", zei ik in mezelf. Ik zou ze léren. Ik liet de sergeant Dufour en de sergeant Lebaudy een stel kerels uitzoe ken voor het garnizoen en ik beval de ergste schooiers er uit te halen. Die konden dan 't fort binnengaan, of die grafkuilen, die ze zelf ge graven hadden. Ik reed naar voren, sergeant-majoor Dufoui zette de troep in de houding, en daar stonde, ze dan, onbeweeglijk, met de uitgezochte kf reis voor het garnizoen aan de rechterkant. I hield een vlot toespraakje, als afscheid va,n d; dapperen, die Ave een militaire begrafenis zou den geven, met alle eerbewijzen die Frainkrij hun verschuldigd was. De tranen welden op in mijn ogen en mi; stemsloeg over toen ik besloot met het citaat Soldats de la Légiom, De la Légion Etramgère, N'ayant pas de nation, La France est votre mère. Toen, op het ogenblik dat het nieuwe garni zoen de opdracht kreeg: „In vieren. Voor waarts. mars", en zo 't fort in zou marche ren om in de eerste plaats de doden naar bui ten te brengen, gebeurde er iets heel anders. Op een teken van een man aan de rechterkant legden ze als één man hun geweren op de grond, en stonden daarna weer in de houding. De rechter soldaat, een vergrijsde ouwe rot var. Madagascar, deed een stap voorwaarts, salueerde en sprak: „We gaan liever met Rastignac de dood in". Dat was een openlijke insubordinatie en muiterij. Dat had ik toen niet verwacht. „Maar Rastignac gaat niet dood. Hij zal nóg vele jaren leven, hoop ik, in de Joyeux. Jullie echter, lafaards, zal een betèr lot treffen. Nu sterven, of het fort Zinderneuf binnengaan én je plicht doen. Sergeant-majoor, verzamel die geweren. Laat de rest' van de troep rechts uit de flank treden, en cp het bevel: „Klaar voor salvo" knielt de eerste rij-, en bij: „Vuur", doet iedere man zijn plicht". Maar; ik wist wel beter, George. Dat deden- ze nooit. Het was mijn laatsté appèl. Dat ver vloekte fort-had ons in zijn macht! Zij dachten dat ze dood zouden gaan als ze 't fort binnen gingen, en ik wist dat ze de dood tegemoet lie pen door niet naar binnen te gaan. Als ik een bevel gaf dat ze niet uitvoeren wilden, zouden- ze me neerschieten, evenals de onderofficieren, en korporaals en de woestijn intrekken.Daar wachtte hutn dan vroeg of laat een zekere dood. (Wordt vervolgd). ii Brigadier en de wonder- voetballer 146. Piet, die voorop had gelopen, was het eerste boven en keek nu roorzichtig met zijn neus over het randje van de brug. Hij zag daar linnen in de stuurhut een klein manneke staan, die dapper de spaken fan een groot stuurwiel vasthield. Hij was gekleed in de uniform van en eerste stuurman en lette scherp op de instrumenten, die hij voor ich had en die een zacht licht wierpen in de overigens donkere ruimte, „Da's maar een klein prutsmanneke, Piet," fluisterde Wubbo. „Die zal teeg'n ons beid'n wel niet al te veel grapjes ltenn'n uithaal'n. Zull'n we maar naar binn'n gaan en hem om hulp vraag'n?' „Vooruit dan maar', zei Piet. „Eenmaal moet het toch gebeuren". Hij klopte netjes aan en stapte stuurhut binnen, op de voet gevolgd door Wubbo. ..Jawat er aan de hand?" vroeg de stuurman, „neem me niet kwalijk stuurman", antwoordde Piet netjes in het Italiaans. „Wij verzoeken u vrienden om hulp. Wij hebben ons aan boord van uw schip verstopt, want wij zijn vluchtelingen. Wij zijnDe stuurman, die onder ons gezegd wel een beetje geschrokken was van de twee zo plotseling bij hem binnenstappende vreemdelingen, had intussen het licht aangedaan en toenja toen was het of er een bom ontplofte. Want daar zégen Wubbo en Piet, dat de stuurman een persoon was, met wie zij al eerder te maken hadden gehad. In het dagelijkse leven mocht hij dan al stuurman zijn, in zijn vrije tijd trad hij op als voetbalscheidsrechter. „Lieve help. Dat "is onze scheids rechter van vanmiddag", steunde Wubbo ontdaan. De stuurman op: zijn beurt was niet minder ontdaan, want hij herkende in de twee vluchtelingen natuurlijk onmiddellijk de twee voetballers, die hem die middag zo'n nare poets gebakken hadden, „porei pedeballisti" „capiti di asinori" gilde hij. Hij stampvoette en schold zijn onverwachte be zoekers uit voor alles wat. mooi en lelijk was eh eindigde met zo hard hij kon te gillen „alle hens aan dek"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4