Wij vlogen boven Zeeland Met drooglegging polders begonnen Ook op fiscaal gebied redelijke regelingen Een Boxmeer-Sambeekdijk in het verdronken land Nederland helpt Nederland De organisatie van de kunstenaar en de intellectueel 'AKKERTJES Wat zal de springvloed 16 Februari doen? van Vergoeding schade watersnood M IftJJLIj Maandag 9 Februari 1953 Vrije standsorganisatie zij de keuze DE. beroepsorganisatie van kunstenaars en intellectuelen is niet te vangen in de bedrijfsorganisatie; wil er te hunnen opzichte van een juiste maat schappelijke ordening sprake zijn, dan zullen zij hun eigen organen en eigen ordening moeten krijgen; geen organisatie dus naar een wettelijk schema, doch een, welke de algemeen menselijke eigenschappen doet behouden blijven, omdat bet intellectuele en kunstenaarsberoep roeping is in tegenstelling tot de bedrijfsgemeenschappen. De ware intellectueel en de ware kunstenaar zullen op grond yan hun eigen karakter de weg kiezen der vrije standsorganisatie, mede omdat het herstel van het universele karakter der cultuur niet via een machtsstrijd verwezenlijkt kan worden. geen geval van overlijden uit de kring der eigen leden van de vereniging ge meld. Het deed hem genoegen te kunnen mededelen, dat de beeldende kunste naars werk ter beschikking zullen stel len ten behoeve van de getroffenen en zeg'de toe, dat het hoofdbestuur der ver eniging grote aandacht zal schenken aan de verliezen, welke enkele collega's heb ben geleden. Ook herdacht hij de onlangs gestor ven schilder Jan van Delft, waarna de vergadering een korte wijle stilte in acht nam. De gewijzigde statuten en reglement verkregen de goedkeuring. Bestuursverkiezing Drs. A. Wijffels, die zijn functie als al gemeen voorzitter neerlegde, zal worden opgevolgd door de heer Willem An- dri essen. Als leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heren G. Brinkgreve, P. W. Lerou, Pater Jos Smits van Waes- berghe en drs. A. Wijffels. Ir. H. Bus- kens had zich niet herkiesbaar gesteld. Ook werd besloten de heer Bernard Verhoeven de groep Toneel i.o. in het hoofdbestuur te doen vertegenwoor digen. Nood der middengroepen Dit was de conclusie, tot welke drs. A. Wijffels in zijn presidentiële rede bij gelegenheid van de te Den Bosch gehou den bijzondere vergadering van de al gemene Katholieke Kunstenaarsvereni ging, is gekomen. Drs. Wijffels sprak over de vorm van organiseren der kunstenaars, naar aan leiding van het overleg, dat kort geleden op initiatief van de St. Adelbertsvereni- ging te Utrecht tussen leden der katho lieke verenigingen der zogenaamde mid dengroepen heeft plaats gevonden als gevolg van de nood, waarin de midden groepen na de laatste oorlog zijn ge raakt. Economische invloed Na uitvoerig te hebben nagegaan de plaats welke de intellectuelen en kun stenaars in de onderscheiden eeuwen in het maatschappelijke en politieke leven hebben ingenomen, constateerde drs. Wijffels, dat thans de geestelijke be- rcepsstand in twee delen is te onder scheiden, omdat ook economici, technici etc., daarin zijn opgenomen. Zodoende zal men bij de organisatie, der kunstenaars rekening moeten hou den met de werkers In het bedrijfsleven en dus met de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Maar onjuist is het de hoofdarbeiders in bedrijf sbinding te ■brengen en terecht verzet de kunstenaar zich dan ook tegen de materiële geest in de organisatie, wijl deze de persoonlijk heid in gevaar brengt. In dit verband wees hij op de strijd, welke het culturele leven bij de ontwik keling van het onderwijs, van de orga nisatie der volksgezondheid en van het dagbladwezen tegen economische in vloeden had of heeft te leveren en waarin de werkers vaak persoonlijkheid moeten offeren aan zakelijke belangen. Advocaten, notarissen en rechters ge nieten nog de grootste vrijheid, maar hun bestaan is voor een goed deel af hankelijk van de gunst der burgers. De kunstenaar is meer nog dan deze categorieën evenals de geestelijke dat van de godsdienstzin der gelovigen is afhankelijk van de volksgunst. Maar desondanks gaat het niet aan de kunstenaar te maken tot een beroeps man, die de hem gegeven opdrachten uitsluitend volgens de wens van zijn maecenas heeft uit te voeren. Om deze redenen kwam drsT Wijffels tot zijn boven saamgevatte conclusie:- 1 Tenslotte wees hij er op, dat de bena ming" „middengroepen" tot misverstand aanleiding kan geven. Wil men deze echter zien als de betiteling van een be middelende groep, die in alles steeds het midden houdt, dan is er minder be zwaar. Herdenking Alvorens zijn red» uit te spreken heeft de voorzitter de slachtoffers van de watersnood herdacht; gelukkig is nog Een bonzend hooEd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een stiel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J De Engelse eerste divisie club Ports mouth zal Zaterdag 14 Februari te Ant werpen tegen een nog nader te bepalen tegenstander (waarschijnlijk Sunder land) uitkomen in een wedstrijd, waar van de baten ten goede zullen komen aan de slachtoffers van de watersnood. Wat er Zondag werd neergeworpen De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede, dat lioswel de vlieg operaties van het marinevliegkamp Valkenburg' uit, Zondag door slecht i weer en sneeuwbuien veel hinder ondervonden, er tussen 8 uur des ochtends en 5 uur des middags goe- 1 deren werden afgeworpen bij Strijen, Renesse, Puttershoek, Mid- delharnis, Ooltgensplaat, Stellen- dam, Stad aan 't Haringvliet, Melis- i sant, Tiengemeten, Dirksland, Burg i Scharredijke, Colijnsplaat, Wisse- 1 kerkek, Wolfaartsdijk, Vlissingen, St. Maartensdijk, Roz^burg, Acht- huizen, Den Bommel, Allewoutsdijk en Zierikzee. Enkele droppings bij i St. Maartensdijk en Ellewoutsdijk 1 konden door het slechte weer geen 1 doorgang vinden. Afgeworpen wer- 1 den: 475 paar rubberlaarzen, 110 rubber pakken, 185 paar lieslaarzen, i 800 paar schoenen, 625 paar sokken, i 100 werkbroeken, 100 stel ondergoed, 1 2200 liter water, 39500 zandzakken, 1 82 paar handschoenen en voorts kluwens touws, matrassen, 100 liter antivries, stro in balen, dekzeilen, zaklantaarns, schoppen, brood en toespijs en voor de burgemeester van Middelharnis 2 dozen en voor de dokter in Stellendam 20 paar rubber handschoenen. Tot 6 uur Zondagavond werden i van Valkenburg uit 23 vluchten ge maakt naar 't noodgebied. De Ame rikaanse luchtmacht verrichtte 11 vluchten, de Royal Air Force een vlucht, de L. S. K. 4 vluchten, de Fokker S 13 een vlucht en M. L. D.- toestellen maakten 5 vluchten. De helicopters van de M. L. D. opereer den van Woensdrecht uit. GEEN CARNAVAL IN SITTARD De gemeenteraad van Sittard heeft Zaterdagavond in een spoedeisende ver gadering' met algemene stemmen goed gekeurd het voorstel van B. en W. om dit jaar het maskeren te verbieden in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen. Dit voorstel was ingediend n.a.v. een schrijven van de carnavals vereniging „De Marotte". Aan het slot van de vergadering verzocht burgemees ter Coenders één minuut stilte om de doden van de ramp te herdenken. (Vun een onzer verslaggevers) De boerderij lag nog in liet water, maar op de hoger gelegen droge weg er naast hing de was al weer te drogen, dit teken van ongebroken levenskracht, dat wij hebben waargenomen nabij Middelharnis op het zwaarbeproefde Goerec-OverJElakkee, beeft ons Zaterdag het meest getroffen tijdens een vlieg tocht boven bet noodgebied. Geen vlag had beter dan deze wapperende was kunnen uitdrukken, dat de periode van herstel aanstaande is, dat ons volk vastbesloten is liet ondergelopen land, nauwelijks gemarkeerd nog door de gehavende besneeuwde dijken, die als repen wit linnen in liet water liggen, weer te ontrukken aan de zee. schade kan daar nu nog hersteld wor den maar er zijn ook tal van boeren hoeven en schuren, die slechts een stootje nodig hebben om in elkaar te zakken. De huidige herstelwerkzaam heden worden niet centraal geleid. Zo dra echter de volle omvang van de schade van dijken alsmede het aantal beschikbare arbeidskrachten bekend is, zal het ogenblik komen waarop de lei ding van het herstelwerk in één hand genomen kan worden. „Wij zijn voor- Vorst kan nadelig werken De directeur-generaal van de? rijks waterstaat, ir. Maris die deze vliegtocht met een groot gezelschap binnen- en buitenlandse journalisten meemaakte, verklaarde ons, dat er op het ogenblik voornamelijk wordt gewerkt aan de versteviging van binnen- en buiten waterkeringen om voorbereid te zijn op de springvloed die 16 Februari a.s. wordt verwacht. Zal ook deze springvloed een zware slag toebrengen aan ons land? ir. Maris meent van niet. Hij is van oordeel, dat er geen reden tot zeer ernstige ongerust heid bestaat, wanneer voor 16 Februari zwakke punten als het Voornse Kanaal, Tholen, de Ablasserwaard en de hoge Schielandse Zeedijk goed versterkt zijn. Indien deze springvloed echter, evenals de vorige, gepaard zou gaan met een zware storm, dan kan er een situatie ontstaan, waarvan niemand de gevolgen kan overzien. Naar menselijke bereke ningen is de kans op dit samengaan van storm en springvloed evenwel zeer gering. Naast de springvloed is ook de vorst een factor, die zeer nadelig in kan wer ken op de herstelwerkzaamheden. Niet alleen maakt de vorst de grond hard en moeilijk te bewerken, een vriesperiode zal bovendien massa's ijsschotsen vor men, die voortgestuwd door de wind grote schade zullen toebrengen aan de dijken en aan de nog overeind staande, huizen in de ondergelopen polders. Veel Het herstel De directeur van het commissariaat voor oorlogsschade maakt het volgende- bekend: Met ingang van 7 Februari 1953 zijn district-bureaux van de schade-enqête- commissies geopend in de volgende plaatsen: Terneuzen: rayon Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Oostburg: rayon West-Zeeuws-Vlaan- deren. Middelburg: rayon Walcheren. Goes: rayon Noord-en Zuid-Beveland. Tholen: rayon Tholen en St. Philips- land (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Middelburg). Bergen op Zoom: voor de gemeenten: Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren. Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vos- semeer, Steenbergen, Dinteloord, Fij naart, Oud-Gastel. Zevenbergen: gemeenten Willemstad, Klundert, Zevenbergen, Standaai'd- buiten, Terheijden, Hoge- en Lage Zwaluwe. Geertruidenberg voor het rayon: de Langstraat ten Oosten van Hoge en Lage Zwaluwe, de Brabantse Biesbos en het land van ITeusden en Altena. standers van decentralisatie" zo zeide ir. Maris, „maar in deze bijzondere om standigheden kunnen wij onze voorkeur niet doen praevaieren". Ir. Maris zag bij de ellende, die dooi de watersnood over ons is gekomen, toch nog een aantal lichtpunten. Wat zou er niet. gebeurd zijn, vroeg hij, wan neer de afsluitdijk er niet geweest zoiï zijn of wanneer de afsluitdijk een zwak kere constructie, gehad zou hebben? Zonder twijfel zou het land rond het IJsselmeer dan een herhaling hebben beleefd van de ramp van 1916 en dan neg op grotere schaal. Een lichtpunt is ook de grote eens gezindheid van ons volk in deze moei lijke dagen en de steun van het buiten land. Briélle: rayon Voorne-Putten en Ro zenburg. Middelharnis: rayon Goeree-Over flakkee. Oud-Beijerland: rayon Beijerland, Hoekse Waard en Tiengemeten. Dordrecht: rayon eiland van Dord recht, Aiblassefwaard en de gemeente Zwijndrecht. Rotterdam: (beursgebouw Coolsingel) rayon: IJsselmonde (met uitzondering van de gemeente Zwijndrecht, Krimpe- nerwaard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg,' Nieuwe Maas en Hollandse IJssel. Deze district-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood gelegen schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfs- uitrusting en voorraden, grond, gewas sen, levende have, landbouwwerktui gen e.d.). De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terug keren en de omvang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maanden nadat het betrokken gebied is droogge vallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte heb ben, kunnen door bovengenoemde bu reaux vrijblijvende voorschotten be schikbaar worden gesteld (met uitzon dering voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het district-bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aanvragen van voor schotten zoveel mogelijk. Evacuatie vee verloopt vlot De evacuatie van het vee verloopt vlot en naar wens, waarbij blijkt dat et- minder vee is verdronken, dan aanvan kelijk werd verwacht. In Schouwen- Duiveland werd het verdronken vee geschat op 90% van het totaal. Deze schatting zal wellicht teruglopen tot 50%. Stamboekpaarden zullen zoveel mogelijk in enkele delen van Zeeland worden geconcentreerd. Er dient ook een premie te worden uitbetaald voor noodslaehtingen en FERME knapen uit Boxmeer, Sambeek en Beugen 'w.o. Oud-Stoottroepers heb ben in het verdronken land boven Halstéren prachtig verk gedaan. Op de eerste oproep van de B.O.S. zijn ze overal uit het Land van Cuigk opgekomen om de dijken in de polders van West Brabant te dichten. En hoe groot dat enthou siasme wél was om gewapend en voorzien van spade en rubberlaarzen de water wolf te lijf te gaan moge blijken uit het feit dat een van de eersten die zich meldde een oud-Beugenaar uit Winnipeg (Canada) ivas, Piet Jans uit Beugen, al 30 jaar in Canada, was toevallig hier op vacantie en natuurlijk ging Piet mee. En zo gingen er tientallen mee. Speciaal de groep werkers uit Boxmeer en Sam beek. die in de nacht van Donderdag op Vrijdag aan een hulpdijk boven het dorp Lepelstraat werkte had groot succes toen het haar gelukte e°.n hulpdijkje in de Kladdese dijk te dichten. Als herinnering aan dit feit en als hulde aan deze arbei- ders-van-liet-eerste-uur die hier geheel gratis hun sterke knuisten in dienst van de strijd tegen het water stelden, heeft een der Oud-Stoters deze hulpdijk de veelzeggende naam Boxm,eer-Sambeekdijk gegeven. De dag erop hebben stoere kerels en Oud-Stoters uit Eindhoven, Gemert en Boekei de hulpdijk verstevigd en begaanbaar gemaakt. Zaterdagmiddag werd te Goes een bespreking gehouden van vertegenwoor digers van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland met een deputatie 'ïttÉ de Landelijke Stichting. Het eerste punt, dat werd behandeld, was de toekomstige schaderegeling, die waarschijnlijk op korte termijn is te verwachten, ingedeeld naar verschil lende rubrieken. Het ligt in de bedoeling om, zodra deze regeling' hekend is, hierover een uiteenzetting te geven in de verschillende districten en evacuatie centra. Er zal op worden aangedrongen om ook op fiscaal gebied tot redelijke regelingen te komen met betrekking tot de uit te keren vergoedingen. Verder werd gesproken over de organisatie van het waterscliapswezen. sterfgevallen van het vee, hetgeen vol gens de bestaande regeling niet mogelijk is. Bij de wederopbouw van de veesta pel zal .gestreefd worden naar de aan koop van t.b.c.-vrij vee. Het bedrijfs- laboratorium voor grondonderzoek te Goes wordt „zout-laboratorium". Van daag zal worden begonnen met de be monstering in Zeeuwsch-Vlaanderen, De behandeling en 'het onderhoud van de uit het water gekomen machines zal speciale aandacht vragen, waarover dezer dagen een publicatie is te ver wachten. Hiervoor wordt speciaal per soneel aangetrokken. Bij een snelle be handeling kan de schade tot een mini mum worden beperkt. Het bouwplan voor Zeeland tengevolge van het ver loren gaan van bepaalde teelten in ver schillende districten, vormde tenslotte een punt van bespreking. St. Annaland Vier gaten in de binnendijk ten Npord-Westen van St. Annaland zijn nu gedicht. Dit succes werd niet zonder meer behaaldtientallen dijkwer kers waterbouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paardenknechten en andere hulpkrachten leverden urenlang een schier ondragelijke strijd tegen de na tuurelementen. Poortvliet De burgemeester van Poortvliet, de heer van Doorn, heeft ons medegedeeld, dat de gaten in de buitendijk thans zijn gedicht. Men is met man en macht bezig dë dijk te verstevigen. Voor de eerste maal is vandaag geen nieuw vloeiwater Poortvliet binnen gestroomd. Bedreiging afgewend De burgemeester van Krabbendijke deelt mede, dat door de onvermoeide krachtsinspanning van 't 332ste bataljon en de II. compagnie van het regiment Johan Willem Friso te Oirsehot de dijk van de Emanuelpolder is gedicht, waar door de bedreiging van 7 polders voor lopig is afgewend. Willemstad Rondom Willemstad is men thans met man en macht bezig- om de dijken te dichten. Er moeten vier gaten worden hersteld. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. provisorisch te kunnen dichten. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT HERVAT COLLEGES De rector magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen deelt mede, dat met ingang van Woensdag 11 Febr. de colleges en practica zullen worden hervat. Met kracht is overal in de geteisterde ge bieden het herstel en opbouwwerk ter zijn reeds aanzienlijke vorderingen' gemaakt Hier zien we de werkzaamheden Bergen op Zoom naar Goes. hand genomen. Op verschillende plaatsen 'joot het herstel van de spoorweg van Zelfs Zierikzee doet mee ^LS een lid van een huisgezin een ramp treft, dan staan de overige huis- genoten klaar om de gevolgen van die slag zo veel mogelijk wég te nemen. Zo is het ook in dat grote gezin dat Nederland heet: van alle kant komt hulp opdagen, hulp in veel vormen! Zelfs getroffenen offeren voor getroffenen! Antiquiteilenveiling Enige veilinghouders zijn een inza meling begonnen van antiquiteiten, schilderijen en kostbaarheden, die bin nenkort in 's-Gravenhage geheel belan geloos publiek verkocht zullen worden en waarvan de totale opbrengst gestort zal worden in het Nationaal Rampen fonds. Zierikzee De burgemeester van Zierikzee deeit mede, dat tijdens de Zondag aldaar ge bonden drie kerkdiensten, ten behoeve van het Rampenfonds de verbluffende som van f 2.518.17 werd bijeengebracht. Koninklijke liulp H. M. de Koningin heeft voor de hulp verlening in de ruimste zin in de loop dezer week ter beschikking gesteld: de koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimte etc. voor het Rode Kruis, zwaar rollend ma terieel voor veevervoer, de stallen op de landgoederen voor de onderbrenging van geëvacueerd vee, ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag etc. van goe deren. Limburg Op de Provinciale Griffie van Limburg is tot nu toe meer dan f 400.000 ont vangen ten behoeve van het Nationale Rampenfonds. Emigranten De ongeveer 850 volwassen Neder landse emigranten, die met de „Sibajak" op weg zijn naar Nieuw Zeeland, heb ben aan gezagvoerder kapitein F. J. de Jonge niet minder dan f 10.000 over handigd voor het Nationale Rampen fonds. De 140 Nederlandse bemannings leden voegden daar nog f 4500 aan toe, zodat de Kon. Rotterdamsche Lloyd na mens de gezagvoerder van de „Sibajak" f 14.500 heeft overhandigd aan het fonds. Koekstad Een aantal meisjes van de huishoud school te Deventer heeft op originele wijze een steentje bijgedragen ter leni ging van de nood. Zij bakten 90.000 olie bollen, waarmee de leden van het poli tiecorps van Deventer van hoog tot laag Zaterdag huis aan huis „collec teerden". De actie werd 'n groot succes, bedroeg, heeft een eindcijfer bereikt van f 130.000. Zeeuws-Vlaanderen De bevolking van de gemeente Water- landkericjc in West Zeeuws Vlaanderen (555 inwoners, verdeeld over 150 ge zinnen) heeft een bedrag van ruim 11.000 gulden bijeen gebracht voor de slachtoffers van de watersnood. Dit be drag komt overeen met een bijdrage van f 73 per gezin of f 20 per inwoner. Iïorea-vrijwilligers De commandant van het Ned. deta chement Ver, Naties heeft namens het N. D. V. N. een bedrag van f 10.000 te legrafische aan H. M. de Koningin over gemaakt, ter bestemming voor de hulp verlening in de noodgebieden. Zeelieden Bij de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" is thans van 19 schepen (onge veer de helft van de vloot) telegrafisch het verzoek binnengekomen giften over te. maken op de rekening van het Natio naal Rampenfonds tot een totaal bedrag van f 28.968. Beursmensen Het bedrag, dat door de bezoekers van de Rotterdamse Beurs is bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds en dat Woensdag j.l. reeds meer dan f 109.000 Ook Willemstad! Het in het noodgebied gelegen Wil lemstad biedt thans veel hulp aan enkele in Zeeland geïsoleerde centra, het ge meentebestuur van Willlemstad heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat Willem stad zich zal belasten met de verzorging van de 50 a 60 boeren, die nog op het eiland Tiengemeten verblijven. In de Ned. Hervormde Kerk van Wil lemstad hebben de hervormden en gere formeerden Zondag een gezamenlijke kerkdienst gehouden. Een collecte tij dens de dienst voor het Nationale Ram penfonds bracht f 905.50 op. Zoals men weet, is Willemstad zelf zwaar getrof fen; het betreurt twee doden, heeft yie» dijkbreuken en verscheidene totaal ver woeste huizen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3