Provinciaal Bestuur nam onmiddellijk maatregelen Eerste noodsein kwam uit Willemstad No S[ in nacht van Zaterdag op Zondag werden eerste contacten voor hulpverlening gelegd Willemstad stond pal ïn de orkaan Cor van 't Hooft nam (voor)tijdig maatregelen Speciaal voor onze évacués Maandag 9 Februari 1953 De Commissaris van de Koningin vertelt Van een onzer redacteuren) In de kajuit van een deinend politiebootje. onderweg naar liet nog rondom door water omgeven Willemstad, beeft de Commissaris van de Koningin, Prof. Dr. J. de Quay, ons een overzicht gegeven van de maatregelen, die in onze provincie werden getroffen vanaf liet eerste alarmbericht, dat omtrent de ramp binnenkwam. Dat eerste alarm was afkomstig van de burgemeester van Willemstad, de heer C. van 't Hooft. Die zag rond twee uur in de nacht van Zaterdag op Zondag de situatie 1 o c/ O Dc Commissaris achtte de berichten van Willemstads burgemeester zo- verontrustend, dat nij onmiddellijk begon contact te zoeken met diverse instanties, betgeen uiteraard gedurende bet week-end niet zo vlot lukte. Van de Provinciale Waterstaat bereikte hij bet eerst de hoofdingenieur, Ir. J. P. van Noorden. Tevens waarschuwde hij de militaire bevelhebber in het 3de territoriale gebied. Generaal J. Warringa, om, indien nodig, militaire hulp bij de band le hebben. Kort daarna belde Willemstad weer: liet water begon hel stadje binnen te vallen. En toen daarop telefonische boodschappen kwa men van de burgemeester van Klunderl, gevolgd door allerlei andere ge meenten uit Brabants Noord-West-hoek, was de conclusie, dat zich een ramp van grote afmeting aan bet voltrekken was. Prof. de Quay gaf alle berichten door aan Generaal Warringa en tegen half zeven was men ervan overtuigd, dat alleen grote maatregelen uitkomst konden brengen, waarbij de hulp van militairen onontbeerlijk was. Met militaire doortastendheid beeft de generaal toen onverwijld op eigen gezag per radio de militairen uit bet onder zijn commando staand gebied laten oproepen, ofschoon de bevoegdheid daartoe eigenlijk alleen de minister van Oorlog toekomt. St. Philipsland. Het laatste was toen al grotendeels geëvacueerd. Nieuw-Vosse- meer was onbereikbaar. Ook hier ging het om bootjes cn zandzakken. Pas tus sen drie en vijf uur 's middags kwamen de eerste twee bootjes, een militair en een particulier uit Breda. Ze konden echter niets uitrichten; van het ene sloeg de motor af en het anaere had te grote diepgang. Daarna kwamen militairen met pontons en zandzakken. In Halsteren stonden de polders wel iswaar onder, doch het stadje zelf lag vrij veilig. Bergen op Zoom had alleen ernstige materiële schade, doch leed geen gevaar. Verder naar 't Zuiden was de situatie eveneens veilig en bleef hei bij wat ondergelopen polders. Zevenbergen werd van twee kanten door het opzettende water bedreigd: vanuit het Noorden en het Westen. De verbinding met Moerdijk was verbroken en geadviseerd werd de bevolking klaar te maken voor evacuatie, doch nog niet tot evacuatie zelf over te gaan. zo donker in, dat hij zich verplicht achtte de Commis saris te verwittigen. Te meer waar hij meende tc kunnen concluderen, dat, gezien het oppervlak dat de orkaan bestreek, buiten Willemstad ook nog andere plaatsen in nood moesten verkeren. Burgemeester Van 't Hooft zag het water toen al zo snel en hoog op komen, dat hij begon de mensen binnen de hoog gelegen kern van Willemstad te halen Taakverdeling Bootj tjes, zandzakken en militairen Onmiddellijk daarna had op de Lunet- tenkazerne een bespreking plaats om trent de te nemen maatregelen door een kleine staf bestaande uit Commissaris de Quay, Generaal Warringa. de Staten- Griffier de heer G. van Rooy, de chef van het Kabinet de heer A, Kieboom, en Ir. van Noorden van de Provinciale Waterstaat. Er hing toen al een staf kaart, waarop het geïnundeerde gebied van de drie getroffen provincies gear ceerd was aangegeven. De maatregelen, welke 't eer~t genomen dienden te wor den, concentreerden zich op twee pun ten: het redden van mensen en het stop pen van de waterlijn. Daartoe waren nodig: bootjes, zandzakken, militairen. Uiteraard dienden de meest bedreigde punten het eerst tc worden voorzien. Teneinde daaromtrent een taxatie te krijgen ging rond tien uur 's morgens de Commissaris met Ir. van Noorden naar het geteisterde gebied van West- Brabant. De toestand op Zondagochtend Willemstad was reeds niet meer te bereiken. Fijnaart nog wel, al kwam het water daar sterk opzetten en stond de polder al onder. Telkens als men de si tuatie ter plaatse had opgenomen, ging er een boodschap naar Den Bosch, waar bij de voornaamste vraag was: Stuur bo ten. Dat bleek niet zo eenvoudig, waar met roeibootjes niets te beginnen was. Om een uur 's middags beschikte men in Fijnaart nog niet over een boot. Via Stampersgat en Dinteloord ging het naar Steenbergen. Daar bleek de ernst van de toestand van Vossemeer en Avondklok le Zierikzee Met ingang van Zaterdag is de avond klok voor Zierikzee ingesteld van tien uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van de politie de gemeente te betreden, zich in het overstroomde of geëvacueerde gebied van de gemeente, voor welk doel dan ook, te begeven. Dit verbod geldt niet voor militairen die in deze gemeente zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden afge sloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eerste som matie, waar geen gevolg aan wordt ge geven, zal door de politie van de vuur wapens worden gebruik gemaakt. Mouwen omhoog, ons land moet droog Reeds duizenden padvinders en pad vindsters hebben de afgelopen dagen meegeholpen de nood in de getroffen gebieden te lenigen. Anderen stonden te pooelen om ook iets te doen. Om al deze padvindsters en padvin ders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje bij te dragen zullen zij a.s. Za terdag 14 Februari voor het nationaal rampenfonds tenminste een gulden gaan verdienen. Kabouters, welpen, padvindsters, gid sen. verkenners, voortrekkers, pioniers, leidsters en leiders; zij allen trekken er die g op uit cm onder het motto „mou wen omhoog, ons land moet droog" in uniform allerlei werkjes te verrichten en zo tenminste een gulden te verdienen. 2340 EVACUé'S VAN OSSEN- DRECHT NAAR EINDHOVEN Zaterdagmorgen om acht uur is het militaire kamp te Ossendrecht, waarin 2340 evacué's uit Zeeland en West-Bra bant waren ondergebracht, ontruimd. Deze plotselinge ontruiming houdt ver band met de legering van Amerikaanse troepen in Ossendrecht, die ingeschakeld zijn bij de hulpverlening. Mei zestig bussen een grootscheeps transport zijn deze evacué's naar Eindhoven gebracht, waar zij bij parti culieren zijn ondergebracht. Voor zover afkomstig uit de verschillende gemeen ten, zullen deze evacué's ook in Eind hoven bij elkaar worden gehuisvest. Deze evacuatie staat onder leiding van het hoofd van het rijksevacuatiecentrum in 's-Hertogenbosch. Deze deelde de eva cué's mede, dat het in verband met het hoge water dat omstreeks 14 Februar Terug in Den Bosch, was de Staf in middels uitgebreid met een evacuatie commissaris, Rode Kruis en andere hulp verleningsdiensten, alsmede hulpvaar dige particulieren. Met de burgemees ters in het noodgebied was de afspraak gemaakt, dat zij aan de Lunettenkazerne zouden mededelen wat ze nod*g hadder.. In de nacht van Zondag op Maandag ging men over tot de taakverdeling, aan gezien de concentratie op een punt (de Lunettenkazerne) tot overbelasting leid de. Bovendien was er inmiddels meer systeem in het geheel gekomen. Het ci viele gedeelte werd op de Griffie ge concentreerd. het militaire op de Lunet ten. Daarop kon men 's Maandags over gaan tot decentralisatie van de eigen taken in een Evacuatiecentrum, Water staat, Rode Kruis en E. H. B. O., Voed selvoorziening. Ondertussen was er Maandagochtend een bespreking van vertegenwoordigers der noodgemeenten met militaire instan ties, Rijks- en Provinciale Waterstaat, Evacuatiedienst, Opbouworgaan, politie en voedselcommissarissen. Dit om een algemeen beeld te krijgen van de toe stand en van de bestaande behoeften. Er was toen nog geen contact met Lage Zwaluwe, Moerdijk, Nieuw-Vossemeer en Willemstad. Wel met Almkerk, Dus- sen en Werkendam. De taken werden verdeeld en adressen en telefoonnummers vastgesteld en aan alle burgemeesters meegedeeld. De ten dens van de binnenkomende berichten was toon: er komen nog steeds slacht offers bij en het water is nog altijd aan de winnende hand. Het water bedwongen Dinsdag kwam er meer tekening in de situatie en de hulpverlening. Men ging over tot het instellen van vakindelin gen met steunpunten: Bergen op Zoom, Steenbergen, Fijnaart, Zevenbergen, Waalwijk. Het contact liep dan van de afzonderlijke gemeenten naar het steun punt van het vak, waarin zij lagen. Het steunpunt gaf dan ales weer door naar Het is uiteraard zeer moeilijk in dit stadium, nu men nog niet over vol doende gegevens beschikt en dus geen globaal overzicht heeft, betrouwbare schadecijfers te noemen, Volgens een eerste taxatie, aldus Prof. de Quay, hebben in het Brabants gebied acht a tien duizend panden wa terschade. Daarvan is 10 geheel ver woest, 15 zwaar beschadigd, de rest licht. Een groot probleem is de berging der kadavers, die een groot gevaar op leveren voor de volksgezondheid. Be graven in kalk is de enige oplossing, aangezien de destructors het niet aan kunnen. Een ander gevaar is de zogenaamde hooibroei, die ontstaat in opgestapeld hooi dat nat is geweest. Hier cn daar heeft de brandweer al moeten uitruk ken. De burgemeester van Willemstad vertelde ons, dat de temperatuur in het hooi al 65° bedroeg. de centrale in Den Bosch en Vught, waar verder de taken verdeeld waren als bo ven aangegeven. Het Land van Heusden cn Altena werd rechtstreeks onder Den Bosch gebracht. Dit apparaat is geleide lijk uitgebouwd. Woensdag had men de waterlijn in de hand en kon worden overgegaan tot de tegenaanval. De opzet daarbij was als volgt: De Waterstaat (Rijks- en Provinciale-, alsmede de waterschappen) herstelt. De militairen verlenen bijstand waar noodtoestand bestaat. De Rijkswaterstaat stelt, in overleg met de Provinciale Waterstaat, de ur gentie vast van werken, uit te voeren door civiele instanties. De militairen helpen thans de „stop- lijn" consolideren. De waterschappen zijn begonnen de eerste dijkjes te dichten. De Rijkswaterstaat zal de grote buiten dijken moeten herstellen, waar maanden werk aan zal zijn. Ten aanzien van de evacuatie heeft men zich op het standpunt gesteld, dat men de mensen zo dicht mogelijk bij de plaats van afkomst zou onderbrengen, De huisvesting is daarom grotendeels in Brabant gezocht. Hier en daar kan reeds re-evacuatie plaats hebben. De burge meester bepaalt net moment daarvoor, na verplicht overleg met de Waterstaai en de Volksgezondheidsdienst. Boven dien registreert iedere burgemeester de evacué's in zijn gemeente en doet daar van opgave aan de burgemeester van de gemeente, waaruit ze komen. Alle materiële hulpverlening, buiten de voedselvoorziening, is thans opgedra gen aan het Oobouworgaan, waarin al lerlei organisaties als Gezinszorg, Sociale en Charitatieve organisaties, Vrouwelijk i Vrijwilligerskorps samenwerken. Verdronken Nederland herrijst! Bevolking is haar „eigenwijze" burgemeester dankbaar (Van onze speciale verslaggever). WILLEMSTAD, Zaterdagmiddag. Het is ontegenzeglijk te danken aan de koppige onverzettelijkheid van zijn burgemeester, Cor van 't Hooft, dat Willemstad, daar ginds aan bet Hollandsch Diep, op de uiterste Noord-Westpunt van Brabant, voor erger gespaard is gebleven. Wie kent hem niet, Cor v. *t Hooft, de man die zulk een grote rol speelde in het verzet tegen de Duitsers en die nu met dezelfde verzetswil legen de woeste elementen optrad. Hij zit daar nu, in de ronunelwinkel die zijn raadszaal is geworden en vertelt zijn ervaringen aan bet kleine gezelschapje, dat met de Commissaris van de Koningin, Prof. Dr. J. de Quay, is meegekomen. toen al opzetten en hij vond het nodig de lage toegangswegen in de wallen tc dichten. De ervaren waterkenners uit Willemstad, die al wel vaker kwaad weer hadden meegemaakt, wilden er eerst niet hard aan. Maar Cor van 't Hooft, die ook enkele jaren heeft ge varen en op schepen heeft gezeten, die in de Golf van Biskaje het S.O.S.-sein moesten uitzenden, verstaat de taal van de wind. Hij hoort het, als er een ge vaarlijk geluid in klinkt en hij zette zijn zin door. Zijn mensen gehoorzaamden. „Als u het per se wilt, burgemeester, zullen we doen wat ge zegt", zo zei de gemeentesecretaris, geboren en getogen in het waterland van Willemstad, „zelfs al laat ge me stenen sjouwen; maar ik voorspel U, dat het allemaal voor niets zal zijn." Achteraf zijn ze blij en dank baar, die van Willemstad, dat hun bur gemeester zo eigenwijs wasEn hij zelf is er een beetje trots op, dat hij ge lijk heeft gekregen, al is het dan, wat hij noemt, een „wrange voldoening" Prins Bernhard onverwachts op bezoek Met een energieke blijmoedigheid, die deugd doet en er bij zijn burgers de moed inhoudt, heeft burgemeester Van 't Hooft de zaak aangepakt. En door zijn houding heeft hij het volle vertrouwen en de grootst mogelijke medewerking van alle bewoners weten te verwerven. De kern van het stadje, dat nog enkele gapende straatwonden vertoont en enige verwoeste huizen, ligt al weer droog se dert Woensdag. Dank zij de oplettend heid. waarmee men dag en nacht de wa terhoogte in het oog heeft gehouden en de sluizen bediend. Ieder centimetertje water, dat bij eb geloosd kon worden, heeft men laten afvloeien, en door de dijk- en walgaten direct op te hogen kon men bij vloed verhinderen, dat in Wil lemstad zelf het water hoger kwam. In liet teken van herstel Het stadje zelf ligt nog geïsoleerd en buiten de kom staan de huizen nog tot de raamdorpels in het water. Daar is ook het huis van de burgemeester bij; hij is er sedert Zaterdagavond niet meer in geweest, want daar heeft hij geen tijd voor. Er is ander werk te doen voor zijn menslievend hart en rusteloze handen. Zijn vrouw werkt hard mee bij de hulp verlening en de kinderen zijn veilig bij grootvader in het droge achterland. Alle kadavers zijn hier al opgeruimd, de straten worden dichtgegooid, de dij ken op deskundige wijze hersteld. Alles staat er al volop in het teken van het herstel. En burgemeester van 't Hooft is zelfs al druk doende zijn getroffen col lega's in de omgeving assistentie te ver lenen Wrange voldoening De eerste maatregelen heeft burge meester van 't Hooft reeds genomen op die onvergetelijke, rampzalige Zaterdag. Hi.j hield het thuis niet mes,- uit, toen wordt verwacht, niet mogelijk en ver- het op het Hollandsch Diep zo begon te antwoord is hen naar Zeeland te laten spoken en is tegen twaalf uur naar het terugkeren. I gemeentehuis gegaan. Het water kwam Commissaris uit bed gebold Burgemeester van 't Hooft is ook de eerste geweest, die Prof. De Quay van de dreigende ramp op de hoogte stelde. Hij schrok er gelukkig niet voer terug om de Commissaris in de eerste nachtelijke uren van Zaterdag op Zon dag uit zijn bed te bellen. Als wind en water hier zo te keer gaan, was zijn redenering kan er ook elders gevaar dreigen. En de Commissaris is hem dankbaar voor zijn gestoorde nacht rust, want nu heeft hij al zeer vroeg maatregelen kunnen nemen. Daarover kan men elders in ons blad lezen. Kort na twaalf uur 's nachts heeft de burgemeester alle mensen laten waarschuwen. Zij kregen bevel op te staan en zich aan te kleden en zich op hooggelegen punten in veiligheid te brengen. De situatie nog steeds niet be seffend, mopperde men op die voorbari ge, heetgebakerde burgemeester. Maar nu begrijpt men met ontroering, dat hier door in Willemstad slechts twee slacht offers zijn gevallen: Uvee oude mensen, die bezig waren zich aan te kleden, doch wier leeftijd het tempo van de orkaan niet aan kon. „De Prins!' Terwijl burgemeester van 't Hooft ons door Willemstad rondleidt en de gevol gen van de ramp laat zien, daalt een helicoptère gonzend op een hoog gele gen stukje clijlc. Er stapt een lenige fi guur uit .bet toestelletje. En meteen galmt een kreet door het stille Willem stad: „de Prins". In een oogwenk is de hele bevolking bijeengestroomd rond de figuur van Prins Bernhard, die zich enige ogenblikken onderhoudt met Prof. de Quay en de heer van 't Hooft. Als de Prins kort daarna weer in zijn toestel klimt om andere plaatsen te be zoeken, juicht het volk van Willemstad over de dijk: „Leve Prins Bernhard!" Slechts enkele dagen na de ramp, met het leed nog in het hart, weten dez- Pauselijke waarnemer boven noodgebied Mgr. Lamjertini, de bijzondere pause lijke waarnemer voor Nederland, heeft Zatermorgen per militair vliegtuig een verkenningsvlucht gemaakt boven de overstroomde gebieden. Dit vliegtuig was hem ter beschikking gesteld door het ministerie van buitenlandse zaken. De pauselijke afgezant was vergezeld van Z.Exc. ör. Visser, chef van het pro tocol van het ministerie van buitenland se zaken. ZWARE SLAG VOOR LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA Blijkens de globale cijfers, ons van officiële zijde verstrekt, zijn in Westelijk Noord-Brabant en in het land van Heusden en Altena in totaal bijna veer tigduizend stuks vee verdronken. Hier volgt het staatje dat aantoont, dat onge veer een derde deel van het vee verlo ren is gegaan. Van de 3700 paarden zijn er 500 verdronken. Van de 45.000 run deren zijn er 10.000 verdronken. Van de 1500 schapen zijn er 400 verdronken. Van de 63.000 kippen zijn er 25.000 verdron ken. Van de 9000 varkens zijn er 4000 verdronken. POSTVERBINDINGEN MET NOODGEBIEDEN Op Goei'ee is Stellendam niet bereikbaar, doch deze plaats is vrijwel geheel ontruimd. Op Overflakkee kan geen verbinding worden verkregen met Oude en Nieuwe Tonge, terwijl de post voor en van Achthuizen en Ooltgensplaat via Roosendaal en het veer DintelsasOoltgensplaat zijn bestemming kan bereiken. In de Alblasserwaard zijn Bleskensgraaf en Oud Alblas tijdelijk voor de post onbereikbaar geworden. De post voor en van Schouwen en Duiveland wordt nu geregeld één maal per dag in aansluiting op de nachttreinen, via GoesKatseheveeer verzonden en bereikt Zierikzee in de namiddag. De kantoren Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Ooster- land en Bruinisse kunnen op dit eiland niet worden bereikt. Een gedeelte van de bevolking van deze plaatsen is in Zierikzee ondergebracht, zodat de post daar kan worden gedistribueerd. Om de post in de andere plaatsen van dit eiland te brengen wordt van elk middel gebruik gemaakt. Op Zuid-Beveland zijn Kruiningen en Wolphaartsdijk vrijwel geheel naar Goes geëvacueerd. Ir» Goes wordt geregeld door een omroeper gewaarschuwd als post voor die plaatsen aanwezig is, zodat de bewoners hun brieven kunnen afhalen. Naar Zeeland neemt het verkeer weer sterk toe, zodat van Roosendaal uit extra postritten naar Zeeuwsoh-Vlaanderen moeten worden uitgevoerd. OSSENDRECHT De legerplaats Ossendrecht is, naar ons door de derde militaire afdeling wordt bericht, voor het grootste gedeelte door evacué's ontruimd. Dezen zijn overge bracht naar hst cntvangst-centrum „Katholiek Leven", Wal. te Eindhoven. De evacué's uit Kruisland kunnen naar Kruisland terugkeren. GOES-KATSEVEER De afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bericht dat ingaande 9 Februari a.s. een tijdelijke autobusdienst zal woiden onderhouden tussen Goes en Katseveer vice versa met aansluiting in Kateveer per boot naar en van Kortgene op Noord-Beveland. De vertrektijden uit Gces zijn: 9.15 11.15 13.15 en 15.15 uur. De vertrektijden uit Kortgene zijn: 9.35 11.35 13.35 en 15.35 uur. STICHTING 1940-1945 De verzorgden van de Stichting 19401945 uit de noodgebieden wordt ver zocht zo spoedig mogelijk hun nieuw adres rnede te delen aan het hoofdbureau van de Stichting 19401945, Herengracht 527 te Amsterdam, Tel. 35280, opc'at voor een tijdige betaling kan worden zorggedragen. Het verdient aanbeveling het vroegere adres ook te vermelden. ADRESSEN VAN EVACÜé'S AUe aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen worden gericht tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. In verband met de omstandigheid', dat voor elke aanvraag de centrale registratie der geëvacueerden bij de rijks-inspectie van de bevolkingsregisters moet worden geraadpleegd en ter vermijding van dubbele registratie, is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatse lijke en regionale inlichtingen bureaux worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te d'ienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen haar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Dit vergemakkelijkt zeer het controleren der zeer vele aanvragen. Indien de ge zochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na binnenkomst der registratiekaart ontvangt elke aanvrager alsnog bericht. Het informatiebureau van .het Nederlandsche Roode Kruis is gevestigd: Jan Evertstraat 1 te 's-Gravenhage. WAGENBERG De burgemeester van Terheijden bij Breda deelt ons, ter voorkoming van teleurstellingen mede, dat terugkeer van geëvacueerden naar het gehucht de Wagenberg tot nadere bekendmaking niet kan worden toegestaan. BUREAU WATERSNOOD Van heden af is het Bureau Watersnood van het Nederlandse Rode Kruis ge vestigd op Prinsessegracht 33 te 's-Gravenhage. De telefoonnummers bleven 184790, 184791, 184792. Alle aanbiedingen en aanvragen van goederen in verband met de watersnood dienen daarheen gericht te worden. mensen het hoofd weer fier op te rich ten. Omdat zij weten leiders boven zich' te hebben, die met hun lot begaan zijn en bij wie zij zich veilig kunnen voelen: Prins Bernhard, Commissaris de Quay burgemeester van 't Hooft en zovele an deren die uit het zelfde hout gesneden zijn en in deze dagen op hun post, waren. Symbool Wij weten, dat de burgemeester van Willemstad ons dit relaas kwalijk zal Toen de Commissaris der Koningin. Prof. Dr. J. de Quay, Zaterdagmiddag met een idein gezelschapjeonder wie de Griffier van de Staten, de heer G. van Rooy, en 't lid van Gedeputeerden, de heer G. Philippart, Willemstad bezocht, deed onver wachts Z. K. Hoogheid Prins Bernhard per helicoptère het getroffen, maar niet gebroken stadje aan. Op de foto ziet men van links tiaar rechts: Prins Bernhard; Burgemeester C. van 't Hooft van Willemstad, Prof. Dr. J. de Quay en Mevrouw van 't Hooft. nemc-n, Maar wij trotseren zijn toorn en willen voor deze ene keer zijn beschei denheid en belangeloosheid niet ontzien. Hijzelf vindt, dat hij sleohts zijn gewone plicht heeft gedaan. Doch wij kunnen het niet laten deze oude vriend uit het verzet even in de schijnwerper te zetten. Als het voorbeeld van een man, die in de razende storm van die Zaterdagnacht het hoofd koel wist te houden, zoals hij ook in de bezetting pal stond, toen de storm der Duitse razernij over onze hoofden gierde. En laat ons dan in hem. het symbool zien van al diegenen, die in deze harde dagen op dc bres stonden voor hun medemensen, in daadwerke lijke naastenliefde en praktische burger trouw zichzelf en eigen have cn goed vergetend. Nederland richt zich weer op Tegen de wal in Willemstad ligt een politiepost. Daarin is een steen gemet seld, die aangeeft hoe hoog het water in het stadje heeft gestaan bij de storm ramp nu bijna veertig jaar geleden. Drie en zeventig centimeter hoger tekent zich een donkere streep af: zo hoog heeft het water Zondag, toen de situatie het critieke hoogtepunt bereikte, binnen de wallen gestaan. Nu zijn de straten weer droog. Een blauwe lucht spant zich boven het landschap en het water van 't Hollandsch Diep vloeit kalm en vlak langs de dijken. De storm is voorbij. Er zijn diepe wonden geslagen. Maar het herstel is begonnen. Het verdronken Willemstad herrijst. Symbool van het geslagen, maar zich weer oprichtende Nederland. PRINSESSEN BOVEN RAMPGEBIED Daar de weersomstandigheden Zon dagmiddag gunstig waren, hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De koningin en de prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vor men van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen, MILITAIREN IN NOODGEBIED WORDEN GELEIDELIJK VERVANGEN De troepen, die op 1 Februari werden ingezet voor bijstand in de watersnood- gebieden, zullen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen terug, maar blijven daar nog geconsigneerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3