Wereld één in hulp aai. Nederland Als er geen waterkeringen waren Waar leed is, is zegen nabij Evacué's 1 u isteren naar de Koningin LAWINE VAN GOEDHEID Bij hoog water zou f, onderlopen Maandag 9 Februari 1953 Nationale rouwdag in Den Haag, de zetel der regering. Van de regerings gebouwen op het Binnenhof waait de vlag halfstok. Op de voorgrond het standbeeld van Koning Willem II. De waarde van het in Zweden voor Nederland ingezamelde geld en goe deren wordt op ongeveer, vijf millioen kronen geschat. Dit is meer dan drie en een half millioen gulden. Finland De Finse regering heeft 50 millioen mark beschikbaar gesteld. En zo ontstaat het verschijnsel dat in lagere polders langs de kust een steeds grotere rol gaat spelen, de verzilting. Het brakke water dringt in de bodem op en staat daarin zijn zout af. Men heeft eens berekend dat in één Hoogheemraadschap in het Westen, zich jaarlijks 350 miljoen kilo zout zou ophopen! Eén middel: gesloten kustlijn Wil men dit verziltingsproces tegen gaan, dan is er slechts één middel: het zeewater definitief buitensluiten door een gesloten kustlijn. Daardoor zullen wij tevens kunnen bereiken dat ons zeefront korter wordt. En frontverkorting betekent gemakke lijke verdediging. De uitvoering van het gesloten-kusipl'an zou miljarden vergen. Maar de veiligheid van één vijfde van het Nederlandse grondgebied en van de miljoenen die op dat deel leven en wer ken is deze miljarden waard. Een ramp als de Ignatius-vloed van deze week, moet met alle ten dienste staande middelen voor de toekomst voor komen worden. Op dit ogenblik is, naar het woord van de minister-president, onze taak drie voudig: redden, verzorgen, herstellen. Voor de toekomst zal onze taak zijn: Voorkomen. Formosa bereidt offen sief tegen China voor De opperbevelhebber van de Chinees- Nationalistische marine, Vice-admiraal Ma Tsji-Tsjoeang, heeft Zondag te New York verklaard, dat de 600.000 natona- listische manschappen op Formosa, zich onafgebroken voorbereiden op het of fensief tegen het vasteland. Hij zei de, dat de nationalisten tevens 1.500.000 guerilla-strijders in China heb ben, die een nationalistische aanval op het vasteland zouden steunen. Generalissimus Tsjiamg Kai-Sjek had hem medegedeeld, dat hij rekende op de steun van Formosa's bevolking van acht millioen mensen en van twaalf millioen Chinezen in vreemde landen, bij de voorbereiding van het offensief tegen het vasteland van Formosa ut. FRANSE TREILERS IN BOTSING Twee Franse trailers, de „France Libre" en de „Villedys", zijn Zondag met elkaar in aanvaring gekomen, on geveer negentig mijl ten Westen van Brest. Er worden drie man vermist. MENING VAN TITO OVER BONDGENOTEN VAN MOSKOU Maarschalk Tito is van mening, dat de V.S. Mao Tse Toeng, de Chinese pre sident, niet voldoende aanmoedigen om hem er toe te brengen te breken met de Sowjet-Unie, aldus heeft George Allen, Amerikaans Ambassadeur te Bel grado, in een vraaggesprek via de tele visie verklaard. Men diende de bondgenoten van de Sowjet-Unie niet de indruk te geven, dat zij onder de heerschappij van een andere mogendheid zouden komen, wanneer zij aan Moskou's greep zouden ontsnappen, ald-us de ambassadeur. VgfLING N.C.B. DEN BOSCH In de week van 1 tot 6 Februari wa ren de prijzen als volgt: Groenten: Andijvie 5684 per Kg. Spruiten 2680 per Kg. Witlof 26—69 per Kg. Prei 22—44 per Kg. Veldsla 34— 75 per Kg. Sav.kool 1831 per Kg. Rode kool 1015 per Kg. Witte kool 811 per Kg. Boerekool 1429 per Kg. Uien 30 45 per Kg. Waspeen 16—29 per Kg. Breekpeen 913 per Kg. Kroten 8—20 per Kg. Knolselderij 1129 per stuk. Fruit: Golden Delicious 24—39; Goud- reinette 1032; Sterappel 624; Belle fleur 622; Jonathan 1638; St. Remy 712; Brederode 611. TIELSE VEILING Bellefleur, Brab. 194; Bellefleur, Eng. Kon.zuur 2:65; Bramley Seedling 74; Coox Orange Pippin 5043; Goudreinette V 3315, 286; Golden Delicious 1412; Gravensteiner 104; Jasappel 155; Jonathan V 3321, 23 4; Keulemans, rode 134; Klumpkens, Eisaener 206; Lombarts Calville 325 Pater v. d. Eisen 124; Pomime Rosa 264; Present van Engeland 1816; Rijnzoet 167; Sterappel 25S; Zuccal- maglio Remette 154; Zuur kroet per 100 K.G. f 3; Zoet kroet per 100 K.G. f 2.—. Peren: Beurre de Merode 20; Brede rode 93; Comtesse de Paris 156; Gieser Wildeman 195; Kamperveen 65; Pondspeer 63; St. Remy 33; Winterjan 74; IJsbout 73; Zwijn- drechtse wijnpeer 203; Perenkroet oer 100 K.G. 1.60. Groenten: Knolraap 53; Prei 27. Alles in ets. per K.G., tenzij anders vermeld. V is verpakt fruit. TJIT alle windstreken stromen geld en goederen naar ons land en liet heeft er veel van of er een edele wedkamp in edelmoedigheid is losgeslagen. Wij doen slechts een greep: Amerika De stad Hays in Kansas, in de Verenigde Staten, heeft Zierikzee geadopteerd. De Amerikaanse kardinaal Spellman schonk 10.000 dollar als een persoonlijke bijdrage en 5.000 dollar als een gift uit de John Raskob Stichting. Kardinaal Spellman schonk zowel aan België als aan Groot-Brittanië een som van 5.000 dollar. Een Amerikaanse fabriek, de „Evinrude Outboard Motor Company", stelde 50 buitenboord-motoren ter beschikking. Zij zullen per vliegtuig naar Nederland worden gebracht. Het geld vloeit bij het bureau voor de hulpverlening te New York snel binnen: „te snel om geteld te worden". Men moest het personeel met tien personen uit breiden. Griekenland Een Grieks vliegtuig dat van Athene naar Amsterdam op weg is, heeft 45 kisten krenten, een kist medicamenten, honder paar legersohoenen, vijftig dekens, drie kisten zeep, twee kisten wijn en acht kisten sigaretten aan boord. Italië Naar Radio Romemededeelt, stromen in geheel Italië nog steeds'giften in geld en natura voor de slachtoffers van de overstromingen binnen. Alleen al de plaatselijke kantoren van de Italiaanse Radio-Omroep ontvingen reeds een bedrag van 80 millioen lire. Er zijn nog vier vliegtuigen met levensmiddelen, dekens, enz. naar Nederland onderweg. De militaire adjudant van president Elnaudi, •kolonel Valentini, is aan boord van een dier vliegtuigen. Verscheidene afdelingen van de brandweer uit Milaan en Rome, uitgerust met amphibiewagens," zijn even eens onderweg, terwijl ook uit vele stations wagons met dekens en sinaasappelen zijn vertrokken. Portugal Ook uit Portugal blijft de hulp voor de door de watersnood getroffen gebieden toestromen. Lissabon heeft Zaterdag afgezonden: 10.000 dekens, 20.000 bedde- ■lakens, 2.000 paar schoenen, 400.000 blikjes conserven, een grote hoeveelheid tabak en vetten, 1 ton levertraan, 10 ton geconcentreerde legerrantsoeenen, 5 ton koffie, 50 ton rijst, 10 ton suiker, 10.000 pakjes gedroogde vijgen en 34.000 flessen portwijn. Noorwegen Halden in Noorwegen heeft een compleet houten huis verzanden, ingericht met bedden en meubilair. In dit huis kunnen 8 mensen wonen. Luxemburg Het groothertogdom Luxemburg leeft in deze dagen geheel met Nederland mee. Radio en pers roepen de bevolking voortdurend op deel te nemen aan de hulpactie ten bate van Nederland. Bij de Nederlandse vereniging in de stad Luxemburg, bij het Rode Kruis en bij Caritas Catho-lica stromen de goederen en giften binnen. Tot nu toe heeft men zes treinwagons met in totaal 150.000 ton, voor het grootste deel nieuwe kledingstukken, bedden, levensmiddelen en medi camenten naar Nederland kunnen sturen. Zwitserland Het Zwitserse Rode Kruis heeft zoveel geld en goederen bijeengebracht, dat thans twintig spoorwagons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed klaar staan voor Nederland. De „Ghaine du Bonheur", waarbij de telefoonabonné's hun bijdragen telefonisch kunnen opgeven, welke actie Dinsdag is begonnen, heeft reeds 2.200.000 Zwitserse francs opgebracht. De Spaanse regering heeft Vrijdag besloten, een trein vruchten te sturen voor de kinderen in de getroffen gebieden. Denemarken Zondag zijn in Kopenhagen 1.000 personen druk doende geweest met het sor teren van Deense giften voor Nederland. Acht vliegtuigen met in totaal 64 ton zandzakken, rubberlaarzen en rubberkleding zijn reeds vertrokken. Ook worden nog steeds grote sommen gelds ontvangen. Indonesië Het totaal-bedrag, dat in Bandoeng voor de slachtoffers van de watersnood in vier dagen tijds werd bijeengebracht, is 250.000 roepiahs groot (meer dan f 80.000). Van dit bedrag werd op de intekenlijst van de Preangerbode 160.000 roepiahs verzameld. Duitsland Met een machine van de Pan American Airways is Zaterdagmiddag nog een zending van ruim 2 ton (2.353 K.G. kleding van particlieren uit Duitsland) aan gekomen. Frankrijk In Frankrijk gaat de hulpverlening aan Nederland onverminderd voort. De bedragen van particulieren variëren van een briefje van honderd francs (één gulden) tot een chèque van negen millioen francs (ruim 90.000 gulden) van de Coca-Colafa-briek. Honderden tonnen kleding en andere goederen zijn inge zameld. Oostenrijk Een wagon met ruim zes ton textielgoederen is Zaterdag uit Wenen naar Ne derland vertrokken. De lading bestaat in hoofdzaak uit beddegoed. Naar schat ting is in Oostenrijk 3 a 400.000 gulden ingezameld voor Nederland. Venezuela Leden van de oliegemeenschap Shell Cardon (Venezuela) hebben 135.000 gul den beschikbaar gesteld voor Nederland. Zweden (Van onze landbouw-redacteur). Als er in Nederland geen waterkeringen, geen dijken of duinen aanwezig waren, dan zou bij hoog water ons land voor één-vijfde deel door de zee worden overspoeld. De denkbeeldige grens van het dan nog droogliggende land loopt ruw genomen vanaf Bergen op Zoom via Oudenbosch, Oosterhout, Heusdcn, Beesd, Vinnen, Utrecht en Hilversum naar hel IJssehneer. Van daar volgt zij ongeveer de Zuidelijke oever van het IJssehneer tot Elburg, buigt daar naar het Oosten via Zwolle tot Dalfsen en loopt vervolgens over Steenwijk, Wolvega, Drachten, Eelde en Groningen naar Winschoten. Het Nederlandse grondgebied ten Zuiden en Oosten van deze denkbeeldige lijn ligt boven 1 M. plus N.A.P. Het andere deel van ons land, dat ten Noorden en Westen van deze lijn ligt en dat beneden 1 M. plus N.A.P. gelegen is. is dus door onze voor vaderen op de zee veroverd. Toekomstige taak: voorkomen Met dit resultaat voor ogen valt het te begrijpen dat men in het buitenland steeds met enige bewondering heeft op gezien tegen de Nederlanders die de grond waarop ze woonden en leefden voor een groot stuk op de zee verover den. En nu in deze week van rampspoed ons gehele volk zich eendrachtig te weer stelde, begrijpen we weer beter waarom het in het buitenland een gangbare opi nie is, dat de Nederlanders hun eenheid hebben gesmeed in de strijd tegen de oude vijand: het water. Het is niet bekend hoe de eerste be-1 dijkingen tot stand kwamen. Belangrijke vooruitgang kon er ge boekt worden toen men in staat was windwatermolens te construeren. Zodra de windmolen met beweegbare kop was uitgevonden, ontstond de mogelijkheid om meren droog te leggen, hetgeen dan ook in de eerste helft van de 17e eeuw op ruime schaal plaats had. Nadien brachten stoomkracht en eiec- triciteit de toepassing van mechanische bemalingen en daarmee de beheersing van de waterstand. Want voortaan was men in staat te allen tijde en onaf hankelijk van de windkracht, het water te lozen. Wij meenden Grote bedijkingen hebben invloed op de buitenwaterstanden. Maar ook dit wisten wij vooraf in waterbouwkundige laboratoria te berekenen. En zo meenden wij, dat in onze dagen I techniek en wetenschap ons in staat ge steld hadden, de driestheid van de erf vijand definitief te beteugelen. Wellicht is dat zo ook. Want reeds enkele jaren geleden hebben knappe waterstaatkundigen g-epleit voor een ge sloten kustlijn van Borkum tot Zeeuws- Vlaanderen. En ze hebben de plannen daartoe op papier gezet. Weliswaar golden daarbij voorname lijk andere overwegingen dan beveili ging: namelijk die van landaanwinning en van het tegengaan der verzilting. Het sluiten van de kustlijn zou ons nog 150 duizend Hectaren grond kunnen bezorgen. Vandaag aan de dag zullen er heel wat Nederlanders zijn, die deze mededeling voor kennisgeving aanne- Verzilting: 350 millioen kilo zout Anders is het gesteld met het pro bleem der verzilting. Dit vraagstuk knaagt reeds lang aan Neerlands bodem. In 't kort komt het hierop neer: Onze bodem zinkt jaarlijks V/2 milimeter ten opzichte van het zeeniveau. Dit is een gevolg van het afsmelten van ijsbergen en gletschers. In de laatste honderden jaren is er namelijk een gemiddelde stij ging van de temperatuur die deze smel ting bevordert. Beter is dus, als men spreekt van een stijging van het zee niveau. Hoe hoger nu het zeeniveau komt lig gen, hoe minder rivierwater wij kunnen lozen. Elke centimeter hogere zeespie gel, betekent voor ons land zoveel mil lioen kubieke meter water die minder geloosd kan worden. Dit water wordt dus teruggedrongen en vormt een langzaam groeiende bedreiging voor onze dijken. De terugdringing geschiedt door het zou te zeewater. Dit heeft tot gevolg dat er steeds meer zoet rivierwater brak wordt. Met diepe ontroering luisteren deze hoog bejaarde evacné's, die zijn ondergebfe. ciA. in hei noodziekenhuis van ha Ncdenau .se Rode Kruis re Zeis', naar de rede, welke II M. Koningin Juliana Zondagmiddag uitsprak voor de Nederlandse radiozenders. Het zijn te beginnen met tweede persoon van rechtscle 85-jarige wed. Schons- Ringenberg uit Zierikzee, de 75-iarige wed. J. Veltman-Overbeke uit Nieuwe kerk, een Rode Kruis zuster en de 77- jarige H. Noteboom uit Nieuwe Tonge.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2