Organisatie weldra voltooid Reeds negentig aanmeldingen Nieuws uit Boxtel Uit het Gewest Mann dag 9 Februari 1953 Bescherming Bevolking in Waalwijk slachtoffers nog maar niet te spreken. Want de burgers in Londen waren pa raat. Na do film „De Les van Londen", eveneens van Kees Stip, zette zette mr. A. Smits, werkzaam ter gemeente-se cretarie, duidelijk en bondig de rechten en plichten van de noodwachter uit een. Materiaal beschikbaar Tijdens de korte pauze die volgde be stond gelegenheid zich voor de Bescher ming Bevolking aan te melden. 90 Man nen en vrouwen gaven zich tijdens de vergadering op als vrijwilligers vcor de Bescherming Bevolking. In onze ge meente, waar reeds belangrijke voorbe reidingen waren getroffen, ontbraken nog 120 personen voor de blokploegen; wanneer ieder nu in eigen omgeving Het is een volkomen logische gedachtengang, dat, wanneer wij zeggen Bescherming Bevolking, wij in deze dagen denken aan dc grote ramp die over ons volk is gekomen. IS' ij weten niet of dit de oorzaak er van is, dat zaal Thalia tot de laatste plaats, en nog meer, hezet was. toen het Waalwijkse gemeentebestuur daar Vrijdagavond de belangstelling van de ingezetenen vroeg voor de Bescherming Bevolking. Waalwijk heeft die belangstelling in buitengewoon bevredigende mate getoond en aldus wijzen de eerste tekenen er op, dat dit facet van onze verdediging tegen een agressor in onze ge meente up to date zal zijn. Dit is geruststellend, want de zelfbescherming is van uitermate groot belang. Slachtoffers van ramp herdacht Alvorens het onderwerp van deze avond aan de orde te stellen, aldus be gon burgemeester Teijssen zijn ope ningswoord. meen ik dat het voegt even in gedachten te vertoeven bij de ramp die het wilde en ruwe water over Nedei'land heeft gebracht en bovenal hen te herdenken die de dood in de golven vonden. Dat zij voor eeuwig de rust mogen vinden in de handen van God. Na deze woorden herdacht de ver gadering enkele ogenblikken staande de doden. De burgemeester vervolgde dank Ne derland moet paraat zijn en er naar streven een zodanige organisatie te scheppen, dat in tijden van oorlog wij in elk opzicht in staat zijn, binnen de grenzen der redelijkheid de gevaren die de bevolking bedreigen te weer staan. Het verheugt mij zeer, dat de oproep van het gemeentebestuur een zo goede weerklank heeft gehad. U heeft de noodzaak van de Bescherming Bevolking beseft. Hierna werd de film „Wij leven blij" vertoond, waarin Kees Stip zijn goede naam als geestig en slagvaardig scena rio-schrijver volkomen handhaafde. Toespraak generaal Sitsen Voor het geheel gevulde Tnalia, waar de gehele Waalwijkse bevolking, ook de H.H. geestelijken van beide kerken, de heren doktoren en de gemeenteraad vertegenwoordigd waren, sprak ver volgens de promotor van de B. B. en lid van het Stichtingsbestuur de gene raal b.d. J. Sitsen. Ook de generaal appelleerde aan de grote ramp die ons volk had getroffen. Als een regering 100 millioen beschik baar stelt en zulke maatregelen durft te nemen, aldus generaal Sitsen, dan spant 't er. Wij zijn beklemd, dat dat kleine stukje Europa, dat leunt tegen die grote rode massa, in de knel dreigt te komen. We leven nog vrij en we weten wat het zeggen wil niet vrij te zijn. Er zijn optimisten die zeggen, dat er geen oor- lag feoanit.. Er zijn pessimisten, die zeg gen: er komt natuurlijk oorlog, hij is er al, hij hoeft zich alleen maar uit te breiden, kijk maar naar Korea. En dacht ge "dat wij er iets tegen kunnen doen? Er is bok een grote g'roep die zegt: als er iets tegen te doen is, wees er dan van verzekerd, dat wij mee zullen doen. Generaal Sitsen sprak over Rotter dam en ook over Londen. De laatste nog een beetje propaganda maakt, dan is de organisatie in Waalwijk in de kortste keren een feit. Na de pauze werd de B.B.-propagan dafilm „Buurmans Buurman" vertoond. Hierna gaf het krir.ghoofd van Midden- Brabant, de heer Rietveld, een uiteen zetting van de organisatie der B.B. Uit hetgeen de heer Rietveld meedeelde bleek o.m. dat ook de EHBO in Waal wijk een best verzorgd onderdeel zal worden, want een 70-tal personen is be gonnen met een cursus. Ook de brand weer vormt hier een goed georganiseerd geheel, evenals de reserve-politie, die al zeer belangrijke vorderingen heeft gemaakt. Het materiaal voor de blokploegen etc. is al grotendeel beschikbaar. In zijn slotwoord betuigde burge meester Teijssen zijn erkentelijkheid jegens de vertegenwoordigers der beide kerken, die aanwezig hadden willen zijn. Hij dankte ook alle aanwezige da mes en heren, vooral hen die de voor lopige bereidverklaring hadden onder tekend. VLIJMEN Volharding. De uitvoeringen die de R.K. Toneelvereniging Volharding Za terdag, Zondag en Maandag zou houden zijn tot nader te bepalen datum Xiitge- steld. Collecte watersnood. De collecte voor de watersnood die Zondag in de H.H. Missen en Lof werd gehouden, bracht op f 1823,10. Liefdadig Den Bosch De straatcollecte, welke Zaterdag in Den Bosch werd gehouden, bracht de som op van f 41.682.22; de collecte in de kerken der verschillende gezindten f 27.755.04. Verder werden grote schenkingen gedaan aan kleren, bedden, schoeisel, matrassen, lakens enz. enz. en werden rechtstreeks aan het Nationaal Ram penfonds en aan ons blad belangrijke giften, die totaal ver boven honderd vijftig duizend gulden uitgaan, door Bosschenaren gezonden. Derde ledenvoorstelling filmkring. Vanavond om 8 uur zal in de Ark de derde voorstelling gegeven worden voor de leden van de Boxtelse Filmkring. Het programma vermeldt drie bijzondere films, die wij hier gaarne even in het kort willen toelichten. De film „Venetië" geeft een visie op Venetië, zoals drie cineasten de stad hebben gezien. Ieder van hen legt op zijn manier de indrukken vast, die hen heb ben getroffen en die voor ieder een an dere zijde van het karakter van Venetië belichten. De film „Storey of the time" is een kleurenfilm, die in beeld brengt, hoe de mens, door de eeuwen heen, de uren van de dag heeft bepaald van de primitieve zonnewijzer tot het ingenieuze mecha nisme van het moderne uurwerk. Tenslotte is er dan nog de film „An- toine en Antoinette" van Jacques Bec ker. Wanneer wij 'buiten geschouwing laten de grote groep films, die alleen maar een oppervlakkig amusement (en minder) beogen en. die (gelukkig) voor het grootste deel nooit in ons land ko men, dan blijft er over dat, wat wij kunnen betitelen als de Franse film. .En daarbij doet zich een merkwaardig ver schijnsel voor, dat zijn evenknie vindt op het politieke, terrein,. De officiële Franse politiek immers berijdt een aan tal stokpaardjes en kent een. aantal stel-' regels, die Europa nog al eens last be- ESCH Verdronken. Het tweejarig zoontje uvex XIU11UB.1. wJitrfam' H- isgisteren nabij de stad was 300 maal zo hevig gebombar-1 f -i m eirn sl°°t geraakt. Nadat deerd als de eerste, maar in Londen ri'11, Sereci was, is tevergeefs ge- waren maai- 5 maal zo veel huizen ver woest als in Rotterdam, om van de ACTIE TEGEN WEST-DUITSE COMMUNISTISCHE ORGANISATIE In geheel West-Duitsland is Donder dagavond een actie begonnen tegen de „arbeidscommissie van het nationale front", die beschouwd wordt als een mantelorganisatie, waartoe alle com munistische groepen in de bondsrepu bliek zijn aangesloten. Over het resultaat van de actie, die op bevel van de federale procureur- generaal te Karlsruhe werd ingezet, is nog weinig bekend. Bij de voorzitter van het nationale front in de Rijn-Palts zouden compromitterende documenten zijn gevonden. Volgens niet te contro leren berichten zou de organisatie van plan zijn geweest, in Oost-Eerlijn een regering-in-ballingsehap op te richten onder leidin van de voormalige rijks kanselier Wirth. PANTER NEEMT SIGAREN FABRIEK OVER Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat. in afwijking van een eer dere publicatie, de voormalige Gustaaf Adolf" sigarenfabriek te Zeist is overge nomen door de Panter sigarenfabrie ken der firma H. en J. van Schuppen te Veenendaal. De fabriek te Zeist wordt nu geëxploiteerd als filiaalfabriek. Tevens vernamen wij, dat de Panter sigarenfabrieken een eerdere werkafde- ling in de gemeente Dodewaard thans uitgebreid hebben met de sigarenfabri cage, zodat ook daar een filiaalfabriek onderhouden zal worden. IETS MINDER WERKLOOS HEID IN' W EST-DUITSLAND „Voor het eerst sedert November jl. heeft het aantal werklozen in West- Duitsland een daling ondergaan. Se dert November 1952 was de werkloos heid voortdurend groter geworden. Op 31 Januari jl. bedroeg het aantal geregistreerde werklozen 1.822.675, of 47.009 minder dan op 15 Januari jl. t: •bit: Weersverwachting geldig van Maan dagochtend tot Maandagavond. Tijdelijk sneeuw. Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke wind, later op de dag in het Zuidwesten mogelijk ruimend naar Noordwest en enkele regen- of hagelbuien. Matige tot lichte vorst. In het Zuidwesten echter lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 10 Februari. Zon op Zon o. Maan op Maan o. 8.05 17.44 5.59 12.48 tracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. HELVOÏRT Rampenfonds. Nadat door een collec te in de gemeente door vrijw. brand weer en leden der EHBO een bedrag van f 2216 en een even groot bedrag aan goederen was bijeengebracht, wc-rd gisteren bij een collecte onder de H.H. Missen in de parochiekerk nog een be drag van ruim f 2000 opgehaald. Ontwikkelingsavond KAB. De plaat selijke afdeling KAB heeft voor Dins dag een ontwikkelingsavond georgani seerd in de zaal van het R.K. Vereni gingsgebouw, aanvang 3' uur precies. Als spreker zal optreden pater Fiden- tius, terwijl het knapenkoor „Cante- rnus" voor omlijsting van deze belang rijke ontwikkelingsavond zorg draagt. Jaarvergadering K.V.P. Donderdag zal de afdeling van de Katholieke Volks partij haar algemene Jaarvergadering houden in de zaal van het R.K. Vereni gingsgebouw, aanvang half acht precies. Burgemeester Alberts van Rucphen zal op deze avond, een rede uitspreken onder te titel „Gemeentepolitiek'', In verband met p'unt 7 der agenda, de gemeenteraadsverkiezingen, waarbij ver uitgewerkte plannen aan de verga dering zullen worden voorgelegd en waarover door de leden op deze verga dering zal mo,eten worden beslist, is dringende opkomst der leden gewenst. UDENHOUT. R. K. Boerenbond. De R. K. Boeren bond hield in het parochiehuis een druk bezochte buitengewone ledenvergade ring. Ir. Crijns behandelde het onderwerp: „Het bouwplan" en toonde aan dat het wenselijk is, voedsel voor de veestapel op eigen bedrijf te winnen. In deze om geving is het bouwland goed, doch de weide minder van kwaliteit. Als midde len tot verbetering gaf spreker aan: kunstweide, wisselbouw, verzorging en bemesting. De nog te zeer verwaarloosde stoppelgewassen werden extra aanbevo len. Het kuilvoer staat nog in het experi mentele teken, maar moet als zeer nut tig gezien worden. Het lezen van vak bladen en het houden van excursies werd zeer aanbevolen. In de mededelingen werd gezegd, dat voor de bietentelers in het N.C.B.-gebied binnenkort eèn vergadering belegd zal worden, waarop een contract zal worden besproken waarin een gedeeltelijke leve-- ring en geen plicht tot telen vervat is. Van de Zusters Clarissen was een dankschrijven ingekomen voor de gele verde granen. Tenslotte werden nog drie het onder werp betreffende films vertoond. Muzikanten succesen. Op het muziek concours behaalden de "leden van de R.K. harmonie St. Cecilia de. volgende prij zen: kwartet 80 pnt. eerste prijs; P. Broeders 75 pnt. Ie prijs; H. Wcijtmans 74 pnt. Ie prijs; E. v. Dijk 73 pnt., VV. Hamers 70 pnt., J. Weijtmans 70 pnt., Jos. Dielen 65 pnt., allen een tweede prij: zorgen. De doorsnee-Fransman trekt zich van deze officiële inzichten weinig aan, is de goedmoedigheid zelve en kan met elke vreemde landsaard het goed vinden. Als wij alles zouden geloven, wat de erkende Franse filmkunstenaars ons in hun werken voorzetten, zou Frankrijk een hel van verwording, venijn, klein- •burgerlijikheid, levenspessimisme en amoraliteit zijn. In de literatuur is het al net zo. Zouden deze kunstenaars zo zeer het contact met hun volk hebben verloren, dat zij verzuurd en geïsoleerd, met graagte een dithyrambe in het nega tieve aanheffen op de feilen van hun medeburgers? In ieder geval, de door snee-Fransman waarmee men in het da gelijkse leven in aanraking komt, beant woordt niet aan dit beeld. Integendeel, hij is een blijmoedig mens, die met een nonchelant optimisme maakt wat er van te maken is van dit moeilijke aardse leven. Wij zijn dan ook werkelijk blij, als wij in bepaalde filmwerken de bevestiging krijgen, dat Frans niet identiek is met levenspessimisme etc. en dat er .-films zijn waarin goedmoedigheid, humor en charmante levensblijheid net zo spraken als in de werkelijkheid. Wij denken :hier aan „Jour de fête" van Tati en i^freb- ben nplt een goed voorbedd in .^jMpna "én Antoinette." Jacpües Bèolcer «rjwyniëfc aan Sarlreaanse philisophïe. - Hij obser veert nauwkeurig, geeft een getrouw verslag en laat de mensen tevreden zijn met het leven zoals het is. Dat laatste is kennelijk ook Jacques Beckers opvat ting. Het verhaal van Antoine en Antoi nette is simpel maar de uitwerking een psychologisch werkstukje van de ebrste rang. In een driftig Ryt'hme, mous serend als glas schuimende wijn, zijn wij iets van dat grote geheel, dat Parijs heet. Het leven van „de gewone man" in Frankrijk, niet al te gemakkelijk, ge moedelijk, vol humor, met zijn lief en leed. Het is een van de weinige films, waarin de gemiddelde Fransman zich zelf kan indentificeren d.w.z. het proto type van zich zelf kan zien. Lijst van slachtoffers. Door de informatiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis is de eerste lijst van de slachtoffers „Watersnood" ter inzage gelegd op de volgende adressen; Politiebureau; secretariaat Rode Kruis: /an de Laar, Prins Bernhardstraat 7 en 'op de administratie van Brabants Centrum, Molenstraat 19. Geslaagd. Voor het te Tilburg gehouden examen machineschrijven slaagden o.m. de vol gende Boxtelse candidate»: de dames D. van Dommelen, E. van Berkel en Th. van der Vorst. OISTERWDK De Poedcltjes leverden weer harde strijd. In de wintercompetitie is de in het Hotel Adriaen Poirters van de heer A. Th. Puts gevestigd biljartvereniging De Poedeltjes gekomen tot aan het mid den ervan. Er moet dus nog heel wat strijd worden geleverd op het groene laken. Momenteel kan nog niemand zeggen hoe de einduitslag zal zijn. Donderdag j.l. werd er weder verwoed gestreden. De eerste de beste partij leverde al remise op. A. Elshout en H. Schilders hebben de punten samen gedeeld. G. de Jong bracht de kastelein een nederlaag toe, die klonk als een klok. P. van Roes- sel wist nog net met een carambole voorsprong te winnen van Sjef op den Oordt. Piet blijft in de voorste gelederen strijden. W. v. d. Breekel had geen moeite met Van Zundert, en met de winstpunten erbij, bezet hij mo menteel de tweede plaats. F. v. d. Big- gelaar kon het niet tot een overwin ning brengen en verloor van C. Marce- lissen. Kees kon de punten goed gebrui ken. Op het ogenblik zit hij in de mid dengroep. Koos Puts won in een goede partij van J. v. d. Lee. De spelers Ver- hoof, v. d. Lee en v. Zundert hadden het niet gemakkelijk. Deze personen moeten evenwel carambole spelen als de hoogst geklasseerden. Verhoof ver loor liefst twee partijen op één avond, n.l. de eerste van H. v. Heumen en de tweede van C. Marcelissen. Kees heeft een goede dag gehad. Chr. Smulders bond L. Zwerts aan zijn zegekar. Christ schoot uit zijn slof en maakte de partij met een prachtige serie van 34 caram boles uit. Dit is het hoogste van de wintercompetitie van De Poedeltjes. Wij laten hier de uitslagen volgen: A. ElshoutH. Schilders 4960; Adrs. Puts—G. de Jong 29—23; Op den Oordt v. Roessel 2442; L. v. ZundertW. v. d. Breekel 46—65; C. Marcelissen— i F. v. d. Biggelaar 49—62; Koos Puts— J. v. d. Lee 5444; H. v. HeumenA. Verhoof 8028; L. ZwertsChr. Smul ders 2566 en C. MarcelissenA. Ver hoof 49—39. Woensdag a.s., n.m. 7 uur. aanvang der finale om de Z.H.B.-beker. De Poedeltjes tegen 't Centrum in het café van de heer A. L. Faas. Rikconcours Het Molentje. Zaterdag j.l. werd door de Kaart- vereniging Het Molentje, gevestigd in het café Het Molentje van de heer Ad. van Riel, aan de Kerkstraat, een aan vang gemaakt met het uitgeschreven rikconcours dier vereniging. De deel name op deze eerste speelavond was goed te noemen. De uitslag van deze avond was als volgt: le A^ Mathijs- sen, 47 voor, 2 tegen, over 4o p.: 2e C. v. Eerven, 55 voor, 10 tegen over 45 p. en 3e M. Becx, 44 voor, 2 tegen, over 44 p. De dag prijs werd gewonnen door A. Mathijssen. Hier volgen de prijzen: personeel: f 40f 25.f 15corps: f 60.—. f 40.—, f 20.—, f 10.—. Inleg- geld f 1.p. p. De 2e speelavond heeft plaats heden Maandag, 9 Febr. Ontwikkelingsavond K.A.B. Een bij zondere ontwikkelingsavond zal Dins dagavond a.s. door de K.A.B. worden gehouden in de foyer van de Katholie ke Kunstkring, waarop alle leden van K.A.B.K.A.V. en K.A.J. worden ver wacht. De heer Van Genuchten, hoofd onderwijzer in Den Bosoh, komt spre ken over al hetgeen actueel is op het gebied van het katholiek onderwijs. Het belooft een zeer interessante en leerzame avond te worden. Leniging Watersnood 1953. Wij heb ben reeds het een en ander hierover, medegedeeld. In deze hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt.de afdeling Ois- sterwijk van het Ned. Rode Kruis, de R.K. E. H. B. O., het R.K. Huisves tingscomité, zeer vele ingezetenen door het houden van een huis-aan-huis-col- lecte (parochieel, om van andere acties als filmvoorstellingen, een gymnastiek- uitvoering, bijdragen van bedrijven en afstand van uur-loon maar niet te spreken. Naar alle waarschijnlijkheid zal de geldcollecte de f 11.500.wel over schrijden. Inenting tegen diphterie. Gelegen heid daartoe zal worden geboden Dins dag a.s. vanaf 10 uur des morgens in jhet Wit,-Gele-Kruis gebouw aan de Hoogstraat. De inenting geschiedt kos teloos. Burgerlijke stand 30 Jan.1 Febr. Geboren: Ivonne, d. van J. van Min- derhout-Meeuwis; Johannes, z. van L, v. d. Louw-Rooijakkers en Rudolf, z. van J. Liebregts-Möbius. Overleden: Jacoba de Brouwer, wed. van P. v. d. Loo, oud 79 jaar. Geslaagd. Onze dorpsgenoten, de jon gedames Lidy Roosen, Anny Smits, Ce cile van Venrooij, Tiny Janssen en Toos Schilders, slaagden te Tilburg voor het aldaar gehouden type-examen. Zij genoten, hare. opleiding bij de Eerw. Soeur Alphonsia van het Pensionaat „Catharinenberg" alhier. BOEKEL. Burgerlijke stand. Geboren: Theodorus zoon van G. van Alphen-Peters; Johan nes, zoon van J. van Haandel-van de Valk; Martinus, zoon van A. Donkers van Uden; Maria, dochter van J. van den Boogaard-v. d. Burgt; Antonius, zoon van E. Smits-Jonkers; Christina, dochter van Chr. van Bergen-Tiebosch; Lambertus, zoon van B. Welte-van Kes- sel; Martinus, zoon van M. Janssen-Tie- bosch; Antcinetta, dochter van J. van Uden-van Maren; Francïscus, zoon van A. van Zeeland-v. d. Broek; Leonarda, dochter van K. Gijsbers-Megens; Anna, dochter van H. M. T'iebosch-Adriaans; Franciscus, zoon van A. Ketelaars-Don kers. Overleden: Elisabeth Peters, 9 maan den; Petrus Panken, 76 jr.; Harm Kroe- zenga, 22 jr. Gehuwd: H. Goorts en Martina v. d. Rijt; Johannes Kuijpers en Anlonia Kanters. Vergadering K.V.P. Heden, Maandag avond half acht, zal in het Parochiehuis een vergadering worden gehouden voor leden en niet-leden van de K.V.P. Ais spreker zal optreden mr. Michels uit Someren. Aanbesteding. De verbouwing van een burgerwoonhuis voor rekening dames Van Kessel werd onderhands opgedra gen aan Fa. Gebr. Vos te Gemert. GEMEKT. Burgerlijke Stand over Januari 1953. Geboren Antonius, z. van Karei v. d. Burgt-Beekmans; Henricus, z. van Ma- rinus Vermeulen-v. Kessel; Francina, d. van Carolus Vos-v. Hoof; Edit'n, d. van Claude Lammerts van Bueren-v. Nuis- senburg; Johannes, z. van Carolus Raaijmakers-v. Ansem; Marinus, z. van Antonius de Koning-Selten; Wilhelmus, z. van Augustinus v. Mil-v. d. Boogaard; Antonius, z. van Joseph Haegens-Keizer Aup'nonsa, d. van. Julius Rijnders-van Dorsten; Theodora, d. van Johannes v. Hek-v. Gemert; Laurentia, d. van Petrus Gijsbers-v. d. Heuvel; Antonius, z. van Johannes v Extel-v. d. Spsk; Johannes, z van Wilhelmus Vogels-v. Houtert; Ray mond, z. van Karei v. Munster-Roelofs; Johannes, z. van Gerardus de Laat- Kolenburg; Carl, z. van Hemrich van Schleenstein-v. d. Schraaf; Petronella, d. van Dicnysius Roxs-Vermeulen; Ja cobus, z. van Wilhelmus Barten-Goos- sens; Robert, z. van Arthur Flohr- Kuhuwael; Godefridus, z. van Johannes v. d. Elsen-v. Hout; Egbertus, z. van Johannes Mezenberg-v. d. Ligt; Fran ciscus, z. van Martinus. Kuijpers-v. Maren; Petra, d. van Peter v. Lieshout - v. Melis; Elisabeth, d. van Johannes v. d. Laar-v. Asten; Maria, d. van Johannes Geurts-Wilms; Frederik, z. van Willem Huizing-Pereira; Hubertina, d. van Jo hannes Mols-van Lankvelt; Petrus, z. van Antonius Burgt-Tielemans; Maria, van Cornelis v. Sinten-v. d. Aa; Wil helmus, z. van Martinus v. d.. Broekr. Bruisten; Wilhelmina, d. van Gijsbertus Megens-Emonds; Ardina, d. van Petrus Manders-v. d. Boogaard; .Laqrentia, d. v. Franciscus'.Scheegefs-Huiberfe; Theo* dorus, z. 'Petrutos v.d.'* Hotst-v. d; Heuvel; Arnoldus,: z.- van Karei' v.- d.j Loon-Bouw. Overleden: Johanna v. d. Aa, 84 jr. Marinus van Dinther, 66 jr.,- echtg. van Prachtig, Haaren! De collecte ten bate van de slachtof fers van de watersnood heeft in Haaren bij Oisterwijk opgebracht, in geld de som van f 6524, dat is gemiddeld f 14.50 per gezin of f 2.22 per inwoner. Voorts werden bijeengezameld voor -een waar de van f 4700 aan dekens enz. en voor een bedrag van f 2000 aan veevoeder. SON EN BREUGEL. Motor- en auto-club „De Sonse Ber gen". Op de jaarlijkse algemene verga dering van de motor- en automobielclub ,De Sonse Bergen" zal een van de voor naamste punten van de agenda vormen het verder samenstellen en uitwerken van de omvangrijke voorbereidende werkzaamheden van de in het komende seizoen te houden grote internationale motor wedstrijden. Er zullen behalve bekende renners van de R.K. N.M.B. ook deelnemen be kende motorcoureurs zowel uit België, Frankrijk als Duitsland. Verder heeft men intussen de beschikking gekregen over een geheel nieuw en prachtig ge legen cirguit, hetgeen in alle opzichten aan de hoogst mogelijk te stellen eisen voldoet en een lengte heeft van pl.m. l'/o K.M. Bijzondere omstandigheden voorbehouden zal dit groot sportgebeu ren plaats vinden op de eerste Zondag in de maand Mei, dus op 3 Mei. SONSE DESTRUCTOR ONDER HOOGSPANNING De N.V. Brabantse Destructor te Son, die onder nomale omstandheden met 21 wagens een groot deel van Nederland afreist om cadavers van koeien, paarden, varkens en kleinvee op te ruimen, om daarvan nog alle mogelijke nuttige en kostbare produc ten te fabriceren, werkt de laatste da gen onder hoogspanning. Het begon al Zondagmiddag, toen er een noodkreet uit Halsteren kwam om de talloze drij vende cadavers op te komen ruimen. Acht wagens werden direct naar dit deel van West-Brabant gedirigeerd, maar door de chaotische toestand, die daar heerste, was effectief werken uit gesloten, temeer daar vaartuigen ont braken. De heer Holland, directeur van c-e destructor, kreeg de leiding van dit uiterst belangrijke opruimingswerk; er werden paarden gevorderd, er kwamen militairen met carriers en alle rond drijvende cadavers werden naar de kant gesleept en naar Son vervoerd. Van de destructor in Berghem werden 14 wa gens geleend, uit Purmerend vier en nog een uit Hoorn. Veertig wagens met een gemiddelde capaciteit van 16 a 17 cac'avers rijden nu ieder, tweemaal per dag van het getroffen gebied naar Son, waar dagelijks ongeveer duizend cada vers worden verwerkt. Het gebied van de Sonse destructor strekt zich uit tot Rilland Bad; de des tructor in Hansweert (Zuid-Beveland) werkt weer en de destructor in Over- schie verzorgt een ander deel van Zeeland. Bovendien heeft het destruc- tie-bedrijf in Antwerpen de zorg voor de cadavers in Zeeuws-Vlaanderen op zich genomen. In het Brabantse heeft men de drij vende cadavers vrijwel allemaal opge ruimd; men is nu doende met de tweede phase: het' doorzoeken van de stallen der verlaten boerderijen, waar men op sommige p-laatsen 60 tot 70 koeien aan treft. Als men dit vee heeft opgeruimd, zal eventueel met hulp van anderen, het puin, dat zich tegen de dijken heeft verzameld, gaan doorzoeken, want ook daaronder zullen zich nog heel wat ca davers bevinden. Het is voor de volksgezondheid een zaak van het grootste belang, dat alle mogelijke besmettingshaarden zo snel mogelijk uit het getroffen gebied wor den verwijderd en het personeel van de Sonse destructor is dag en nacht in de weer om alles te doen, wat op dit ge bied mogelijk is. Naar een voorzichtige, raming zijn er ongeveer 30.000 stuks vee omgeko men. LIESHOUT Onderscheiden. Door de Minister van Oorlog is het Ereteken voor Orde en Vrede toegekend aan de dienstplichti gen A. van Berlo, P. A. van den Big gelaar, J. van Duijnhoven en J. A. M. Swinkels. Intreding. Op Dinsdag 3 Febr. is An drea Brouwers in de orde van de Zus ters van Liefde te Sehijndel ingetreden. Andrea Brouwers is 26 jaar oud. Burgerlijke stand Januari. Geboren: Jozef a, d. van J. Stoop-van Hoof; Lu- dovicus, z. van G. Vervcort-Vos; Hen- drikus, z. van K. van Kaatihoven- Rooijakkers; Anna, d. van L. Timmers- Vesters; Paulus, z. van A. Teurlings- van Herpen; Henricus, z. van J. Brou- wers-Bloks; Martinus, z. van M. Man- ders-Habraken; Maria, d. van G. Spie- rings-van de Vorstenbosch; Geertruda, d. van Eg. Brouwers-van Sleuwen. Overleden: Gerardus Roijackers, oud 26 jaar; Francis Kooien, wednr. van Adr. Thiebout, 77 jaar; Hendricus Cou- wenberg, wednr. van J. Dovens, 87 j. Getrouwd: Martinus van Lierop, 26 jaar en Maria Koks, 24 jaar; Antonius van Hemmen, 28 jaar en Hendrika van Berkel, 28 jaar; Martinus Engelen, 29 ,jaar en Christina Reloe, 20 jaar. Maria van Hek; Petrus Smits, 85 jr., wedn. van Adriana Constant; Wilhelmus v. d. ilout, 61 jr., echtgen. Petronella Joosten; Theodorus v. d. Ven, 81 jr.; Hubertus Jonkers, 7S jr. Getrouwd: Gerardus Sterken en Mar tina Kluijtmans; Johannes Otten en Hu- berta Ropyackers; Hubertus A. de Groot en Antonia van Asseldonk: Franciscus Gruijters en Gerarda Peters. ODILIAPEEL Oprichting Mestvarkensverzekering. Donderdagavond wordt in de zaal van de Kleuterschool een vergadering ge houden tot oprichting van een Mestvar kensverzekering. UDEN Rikwedstrijd Ten bate van het instuifhuis vond Vrijdagavond in de zaal van de heer J. v. Zutven een rikwedstrijd plaats. Deze eerste rikavond is ten zeerste geslaagd. Deze beginavond is zo goed bevallen en was dermate goed georganiseerd, dat de deelnemers en deelneemsters heb ben besloten een zodanige propaganda te voeren, dat voor de volgende rik avond de zaal te klein zal blijken. Na afloop werden de volgende prijswin naars bekend gemaakt: 1 H. Haarbosen; 2 W. v. Dinther; 3 L. Swinkels: 4 P. v.. d. Avoort; 5 C. Ebben; 6 A. v. Hek; 7 P." v. Hek; 8 A. Snijders; 9 A. Martens en 10 mevr. J. v. Zutven. Dc volgends avond is vastgesteld op 24 Febr. a.s. Echo uit het kersenland Dinsdag 10 Februari houdt bovenge noemde vereniging haar jaarvergade ring. De agenda bevat o.m. kasverslag, bespreking uitvoering, damesplannen. Emigratie Op Vrijdag 13 Februari vertrekken de families G. J. en W. Vogels van Sla broek naar Australië. In totaal emigre ren hiermede 18 personen. RKJB Op Woensdag 11 Februari 'a.s.'houdt de RKJB een algemene ledenvergade ring in de zaal van de lieer J. v. Zut ven. Als eerste spreker treedt op >de zëereerw. heer. Francino, Kruisheer, met als onderwerp: „Het volle léven in". Vervolgens spreekt de heer F. v. ,d. Berg, lid van de RKJB. over „Voor- én nadelen 'van de emigratie en- industria lisatie". VORSTENBOSCH EHBO. Vrijdagavond werd alhier de cursus voor EHBO geopend, ,De voor zitter van het Wit-Gele Kruis, de heer Loeffen, opende de cursus en sprak':de hoop uit, 'dat dokter Esser uit, -Veg'hel, die deze cursus geeft, veel succes -zal hebben. Het aantal cursisten beril',oeg 27, maar naar alle waarschijnlijkheid zal dit aantal nog wel' stijgen tot 30. Uit de omgeving MAUSKAMF-ROSMALÉN Voor lvet rampenfonds. De,Ivuisi^n- 'buis-eolTëctë :Van' Zaterdag voor",.''-de slachtoffers van', de watersnood .-bra'cht alhief het prachtig^ 'bedrag, van,"i' 15:86 op. .Plet-'sanatorium „Mariaobrd" 'hfacjit reeds een bedrag van f 116 bijeen, ter wijl de psychiatrische inrichting „Cou- dewater" ruim f 1330 inzamelde. Een totaalbedrag dus van ruim f' 3000. BERLICUM Burg. Stand. Geboren: Johannes z. van P. v. d. Braak-van Sohijn'del; Lam- berdina d. van H. v. d. Berg-v. d. Berg; Lambertus z van P. v. Vlijmen-v. Pin-x- teren; Theodora d van P. v. d. Ddnlc- Haibraken; -Dorothea d. van H. Schlu- macher-v. d. Berg; Maria d. van J. v! d. Wijst-Martens; Theodorus z. van M; Pennings-Sleutjes. Gehuwd: J. Hanegraaf 39 j. en A. van Grinsven 26 j.; A. Schellings 34 j. en H. v. Grinsven 26 j.; C. v. Boxtel 33 j. en A. Roelofs 21 j.; P. Krol 27 j. en H. v. d. Broek 25 j. Overleden: Josephus v. d. Veerdonk; Adrianus v. Doorn; Maria Venroov; Adrianus Kappen; Albertus Pennir.gs; Theodora v.d. Donk. NISTELRODE Vergadering Herwonnen Levenskracht. In lunchroom „De Poolster" vond de jaarvergadering, tevens herdenking van het eerste lustrum, plaats van Herwon nen Levenskracht. Behalve alle propa gandisten waren hierbij ook de be stuursleden van da KAB tegenwoordig. Na de opening door de voorzitter de Laat, werd staande een gebed gestort voor de gevallenen der watersnood. In verband met de rampspoedige tijd werd de viering van het lustrum zober ge houden. Uit het uitvoerige en goedver zorgde jaarverslog vernmen wij. dar de gemiddelde opbrengst voor2 ILL. f 808,- bedroeg. Er werd een nieuwe propagandist ge- installeerd, nl. J. de Groot. De aftre dende bestuursleden F. de Laat, A. Geurden en P. v. d. Boogaart werden bij acclamatie herkozen. De heer de Laat zal de voorzitter-hamer blijven hante ren. Hierna werd aan elke propagan dist een kleine verrassing uitgereikt. De heer W. de Groot, voorzitter KAB. prees de jubilerende vereniging en stel de haar t envoorbeeld. Hierbij aanslui tend wekte voorzitter de Laat zijn'pro- pagandisten op, om ook zoveel mogelijk propaganda te maken voor de KAB. Lu Herwonnen Levenskracht werkt, vol gens de heer de Groot, de elite der KAB. Dan hebben wij ook de taak. om ook de zaak der KAB zo goed mogelijk te dienen. Spr. zei verder nog. dat'-KAB en HL tot elke hulpactie voor de getrof fen gebieden bereid zijn. De WelEerw. Heer Kapelaan v. d. Sande, schetste de nood ontstaan, door de overstromingen. Hij .vergeleek deze nood met die der t.b.c.-lytfèndé en spoorde de propagandisten aan om.hun werk van naastenliefde met kracht-te blijven voortzetien. Verkeersongelukken, In de loop van Vrijdag jl. kwamen op het gevaarlijke kruispunt bij dé kerk twee personenauto's met elkaar' in bot sing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade is aanzienlijk. In de „Udense bocht" reed een vracht wagen op een groentekar. De laatste werd licht beschadigd. Ook hier geen persoonlijk leisel bij de bestuurders. Het verkeer was geruime tijd gestremd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2