Provinciale NoordsBrafoantse Courant Met Huisgezin Nederland bad voor doden Koningin |uliana: doorbraak springvloed van medeleven DAT ZIJ RUSTEN IN VREDE Een witte nationale1 reuwd-ag De Koningin sprak tot haar volk Rampenfonds: 24 millioen! De Prins bracht eresaluut 0ftn naamloze vrijwilliger Actie Watersnood Nog meer doden in inaart? Fiji Prinsessen gaven speelgoed aan geëvacueerde kinderen Directeur: A. SCHOTTEN Hoofdredacteur: Drs. JOEP NANINCK „PRO ARIS ET FOCIS" KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMA PLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH TEL, K 4100-8259 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, f 5.45 per kwartaal plus 10 cent incasso; FRANCO PER POST f 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling t 1.voor de eerste 10 woorden, ieder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Maandag 9 Februari 1953 181e Jaargang No. 33 AND A AG, één week geleden, werd liet de meesten onzer in de vroege ochtenduren pas enigszins duidelijk welk een slag ons land in de rampnacht' van Zaterdag op Zondag-Sep- tuagesima getroffen had. Die rampnacht werd een rampweek, want dag na dag regen zich de treurmaren aaneen tot een lange trieste kralenkrans. En heel die week was, en ook thans nog is die ramp ieder uur op de achtergrond van al ons denken en handelenOver de hoofden van onze spelende kinderen zien wij de lange dodenlijsten met al die kinderen, die de zee nam, en het kleinste windgerucht in de schoorsteen doet ons ontsteld terugdenken aan die rampzalige nacht, toen die zelfde wind de golven opzweepte tot tomeloze losbandigheid en zo de water- denioon ontketende, die ons volk besprong. "Vandaag, meer dan een week later, kunnen we nog altijd niet bevroeden hoe groot de slag wel is geweest, hoe hoog de cijns, die wij de zee betaalden, wel zal zijn. Maar Zeeland, West-Brabant, ja héél Nederland zal al worstelende weer bovenkomen en over winnen. Allerwegen is een lawine van goedheid en medeleven losgekomen en ontroerend en tevens hoopvol is de eenheid die het anders zo verdeelde Europa weet op te brengen waar het geldt het kleine moedige Nederland te hulp te snellen. Dit zal ongetwijfeld de overlevenden, de nabe staanden van de slachtoffers, de duizenden van huis en haard verdrevenen een grote troost zijn. Dat zal ook zeer zeker de dag van gisteren geweest zijn, toen heel Christelijk Nederland de han den vouwde om voor zijn verdronken zonen te bidden en te offeren. En intussen gleden de amphibievaartuigen door de Zeeuwse wateren, intussen dreven de helicop ters boven doorbroken dijken, intussen streden en werkten Nederlandse mannen schouder aan schouder met Amerikanen en Fransen aan het watersnoodfront. Na dagen van onverpoosd redden, na dagen van rouw gaan we nu met tranen in de ogen maar met grote vastberadenheid in het land het verloren terrein weer duim na duim terugveroveren! Zo zij het! ]\[EDERLAND was op deze nationale rouwdag in het wit gekleed. Na een nacht van flinke vorst ontwaakte het land onder een vacht witte, op vele plaatsen nog lang smetteloze, sneeuw, die in de morgen uren het geluid dempte en lange tijd glinsterend in de stralen van de winterzon lag te Minken. Bijna huis aan huis wapperden de vlaggen halfstok traag heen en weer in het flauwe windje en in de straten spoedden zich duizenden naar de kerken. Ook H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene bevonden zich onder hen. Later op de dag sprak onze vorstin voor beide zenders. J' ANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers J in de ruimste zin, ivij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd over vallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heen gingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geivorden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, Die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontivikkelde techniek ivas machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het op geven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. „Dit lijden voere naar de barmhartigheid Gods" MAAR, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een spring vloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. "Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor een grote zaak, en in ons enthou siasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken io eg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saam horigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten liet beginpunt gelegd vooTeó verbroedering der mensheid, wat to ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervon den wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aange daan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aaan Hem, Die weet wan neer hij elk van zijn kinderen tot zich roep, en Die weet welke beproeving welke krachtmeting, wij kunnen verdra gen, elk afzonderlijk en allen te samen. GOD doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar een uit komst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhar tigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. FRANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Bij Eysines in Zuid-West-Frankrijk is Zaterdagochtend een Dakota van de Franse maatschappij „Union Auro Ma ritime de Transport" neergestort en in brand gevlogen. Het toestel was met negen passagiers en een bemanning van vijf leden uit Abidjan (Frans-West- Af rilca) vertrokken. Ten behoeve van de getroffenen zal door de P. T. T. een speciale watersnood-post zegel worden uitgegeven in de frankeer- waarde van 10 cent met een toeslag van ■eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. De zegel, die een formaat heeft van 2.6 bij 3.3 c.M, Zaterdagavond Was het eind bedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampenfonds getelde bedragen gestegen tot f 24.080.000. Graag een evacueetje met blauwe ogen De geëvacueerde bevolking uit de noodgebicden is overal met open armen ontvangen. Typisch daarbij is dat grote gezinnen altijd nog wel een plaatsje weten waar een of meer getroffenen te bergen zijn. Er doet zich natuurlijk wel eens een disso- nante voor in deze symphonie van naastenliefde. Bijvoorbeeld dat ge val in Eindhoven. Meer dan 2000 evacué's moesten daar worden on dergebracht. Men had ook honder den adressen waar een of meer ge- evacueerden verwacht werden. Nu heeft men er één minder. Over dis- sonantjes gesproken: Een van deze dissonanten was het bezwaar van een juffrouw, die zich had opgege ven voor het opnemen van een évacué, dat zij alleen maar een kind wilde hebben en dan nog met blau we ogen Dit evacuatieadres is toen maar zonder verder praten afgeschreven. Nieuwe Pauselijke gift Naar wij vernemen, heeft Mgr. Lam- bertini namens de Paus na de vorige gift van f 30.000 een tweede gift van eveneens f 30.000 voor de rampgebieden in Nederland gegeven. Mgr. Lambertini bracht op Zaterdag middag een bezoek aan de aartsbisschop- coadjutor Mgr. Dr. B. J. Alfrink; boven dien bezocht hij tijdens het weekeinde de bisschoppen van Haarlem en Roer mond. Maandagochtend brengt Mgr. Lamber tini een bezoek aan de vice-minister-pre sident en minister van Binnenlandse Zaken, Prof. Dr. L. Beel. DE BALANS IN ENGELAND Zaterdagavond was het aantal slacht offers van de overstromingen in Enge land gestegen tot 281. Het. door de bur gemeester van Londen ingestelde ram penfonds had Zaterdagavond 125.000 pond sterling bijeen. ^OK Z. K. H. Prins BcrnharcI, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, heeft via heide Hilversumse zenders een rede uitgesproken. Vandaag heb ik voor de derde keer de getroffen gebieden met een vliegtuig of een helicoptère bezocht. Ik geloof, dat ik nu zo ongeveer iedere van dc zwaarst getroffen sleden en dorpen op Schouwen en Duiveland, Goeree en Overflakkee, Tliolen en een enkele plaats in West-Brabant heb gezien en mij van alles op de hoogte heb laten stellen. Vanaf Maandag zal ik met mijn be zoeken doorgaan in West-Brabant en de overige Zuid-Hollandse en Zeeuwse rampgebieden. Daarna zal ik nog de getroffen Waddeneilanden gaan zien en tot nu toe ben ik vooral getroffen door de vastberaden moed en de taaie vast houdendheid van iedereen eigenlijk, maar ook ben ik diep onder de indruk van wat er aan reddingswerk op elk gebied redden van mensen, behoud van dijken, redden van vee is ge beurd. En dan wil ik er hier gaarne de nadruk cp leggen, hoeveel wij te danken hebben aan alle gewone burger-vrijwil ligers, die te hulp zijn .gesneld. Het op trekken van militaire hulpformaties spreekt natuurlijk meer tot de verbeel ding. Maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het noodge- bied zelf, van de toegesnelde particulie ren en studenten, van de D.U.W.-arbei- ders, van de vissers uit alle vissersdor pen, van de schippers en vrachtrijders en vooral niet te vergeten de vele stille Volgens mededeling van de Secretarie te Willemstad, zouden, volgens onbevestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te be treuren. Bekend is, dat de water snood aan 46 inwoners van Fij naart het leven lieeft gekost. De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan de evacué's in Doorn, de Bilt ,en Renswoude. De kinderen der pas aangekomenen werden verrast met speelgoed. Te de Bilt geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Corry Kosteloo uit Zierikzéedie juist is aangekomen. RechtsPrinses Irene. werkers achter de schermen, die het dag en nacht op hun posten hebben uit gehouden, kortom de strijd van de naam loze vrijwilliger, die zo krachtig heeft geholpen slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Jongeman door agenten neergeschoten Zij dachten dat hij op collega schoot Zaterdagmiddag om vier uur werd de Amsterdamse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een perceel aan de Bilderdijkkade. Twee agenten gingen erheen en juist toen zij bij de woning aankwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een 27-jarige jongeman, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een omstander waren gewaar schuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de jongeman bij zich had. Zij trokken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervolgens door de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina gasthuis te Amster dam overgebracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Naar wij van de zijde der politie ver nemen heeft de moeder van de jonge man verteld, dat hij geestelijk niet ge heel normaal is. JEUGDIGE VERNIELSTER GESNAPT Reeds maanden werd steeds weer in het Nederlands studenten sanatorium te Laren schade toegebracht aan overgor dijnen, tafelkleden, linnengoed, bad doeken enz. Klaarblijkelijk met opzet werden gaten in de genoemde voorwer pen gebrand. De dader(es), die zich binnenhuis moest bevinden kon nimmer worden betrapt, zodat ten einde raad de politie werd gewaarschuwd. Tijdens de nasporingen der politie ging de ver nieler (ster) voort. Thans is de schul dige ontdekt. Het bleek te zijn een 19 jax'ig dienstmeisje uit Hilversum. Zij heeft tegenover de politie bekend. BENELUXCONFERENTIE UITGESTELD De- conferentie van het permanent comité van ministers van de Benelux die op 14 Februari a.s. op een nog nader te bepalen plaats zou worden gehouden is, als gevolg van de watersnood, enkele i dagen uitgesteld. imiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiimiiiiimiiliiiiii Giften voor tieze actie aan ons blad bezorgd worden door ons overgedra gen aan het Nederlands R.K. Huisves tingscomité te 's-Hertogenbosch dat deel uitmaakt van het Nationaal Ram penfonds. N.N. Den Bosch f 10- N.N. Den Bosch - 500.— N.N. Den Bosch - 25. A. K. Den Bosch - 25. P. Den Bosch - 5. B. S. Den Bosch - 5- Een snipperdag van het personeel van Drukkerij „St. Jan" en 100% v. d. Directie - 193.92 W. v. d. K. Vught - 25.— Pers. Gem. Secretarie Boekei - 10. Directie en Personeel Meubel fabriek „Novum" Boxtel - 450. H. B. Eerde - 100.— N.N. Haps - 10.— N.N. Vught. Veel steentjes dichten de dijk - 10. Bos Westerbeek - 50.— B. I. Den Bosch - 5. N.N. Oss T 2.— Gem. Personeel Afd. Plant soenen 's-Hertogenbosch - 100-.-^- Een vacantiedag Personeel Uitg. L. C. G. Malmberg Den Bosch - 308.34 N.N. Den Bosch - 500.— Bridgeclub je Vught - 100.— Wedstrijddansclub Terpsichore Dansschool T. I-Lrijbolder - 12.50 P. M. Den Bosch 1 week vacantieloon - 25. W. M. Den Bosch - 15.— Bridge-club Safety-play Gevestigd Trianon - 100.— Ziekenkas Broederhulp Den Bosch - 100.— H. Peters, Schildersbedrijf 2 uur loon gezellen f 24.76 firma bijgelegd f 25.24 - 50.— Carnavalsclub „Licht en Donker" - 25.— Kaartclub Schoppen vier Den Bosch - 10.— D. V. Den Bosch - 100.— Kweekschool „Concordia" van de Zusters v. d. Choorstraat - 69.75 Van de familie Smedts- Goossens Evere-Briissel - 50. N.N. Den Bosch 3.50. E. M. Den Bosch - 10. Collecte Personeel Vroom en Dreesmann Den Bosch Afd. Confectie-atelier, Behanger jj en Winkel - 1770.07 M. T. S. Den Bosch, Klas M. 4 - 26.82 Overschotje uit St. M.-Gestel - 7. Giften ter leniging van de nood kan men onder het motto „Actie "Water snood" op de volgende wijze aan ons doen toekomen: door stortingop de giro-rekening van ons blad: postgiro no. 438100; door overmaking per postwissel; door uw bijdrage te bezorgen op onze bureaux: Markt 42 en Emmaplein 2 in Den Bosch en Hooghuisstraat 12 te Herenigd dank zij koninklijke hulp In slechts enkele uren veranderde het leed van,landbouw er Iwaarden uit Oosterlund in de grootste vreugde. Vrij dag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zater dagochtend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdag middag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn doch ters, daarna werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw wachtte. DE KONINGIN NAAR TEXEL Het kabinet van de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin zal deze week weder enige bezoeken aan de noodge- bieden brengen. De Koningin zal daar bij ook Texel bezoeken. SOCIALISTISCHE CRITIEK OP KONING BOUDEWIJN In de Belgische socialistische pers is Vrijdag hevige critiek geleverd op het vertrek van koning Boudewijn naar de Rivièra, een dag nadat hij een bezoek had gebracht aan de door overstromin gen getroffen gebieden in België. Het vooraanstaande socialistische blad „Le Peuple" vergelijkt, de foto's van de koninklijke familie met vacantie in An tibes en die van de overstroomde gebie den. Het blad schrijft, dat het besluit van koning Boudewijn een „betreurens waardige indruk op de openbare mening maakt". Voor het vertrek van koning Boude wijn in gezelschap van koning Leo pold en de prinses van Rety was officieel medegedeeld, dat de koning voor een korte tijd met vacantie ging na een griepaanval. Koning Boudewijn van België is Zon dag te Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Franse Rivièra. Het tvoord is c MARLOWE Het is een troost voor onge- lukkïgen deelgenoten te heb ben in hun ellende.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1