Nederland reageerde onmiddellijk op aankondiging van radio-actie 'CUIlfHIft Nederlandse ploeg sloeg Zweden met stevige cijfers liiii vijftienhonderd evacues werden te Eindhoven ondergebracht Destructors werken op volle toeren Huiskes won 5000 en 10.000 meter te Oslo Broekman vreest de Russen niet Brabant Grensrit gaat niet door SCHULTE-PETERS BLEVEN BAAS OVER STERKSTE KOPPELRACERS TE PARIJS Wedstrijd onder zeer koude temperatuur Nederland-Denemarken ten bate van Rampenfonds Liitgelietmann be haalde de titel Maandag 9 Februari 1953 Pagina 5 OPGEJAAGD DOOR HET WATER Vluchletingen arriveerden in zestig autobussen uit het militaire kamp te ossendrecht EINDHOVEN, 8 Febr. Ruim vijftienhonderd evacué's uit West-Brabant en Zeeland de meesten waren afkomstig van Zuid-Beveland zijn Zaterdag in Eindhoven aangekomen en bij particulieren ondergebracht. Eindhoven had op een groter getal, ruim 'tweeduizend, gerekend, doch een aantal ouden van dagen, circa 60, werd doorgevoerd naar St. Oedenrode, een tweede groep vertrok naar Budel en een derde naar Diessen. Voorts konden onge- veer driehonderd voor Eindhoven bestemde evacué's uit Kruisland naar hun dorp terugkeren. Al deze vluchtelingen kwamen uit het militaire kamp te Ossendrecht, waar zij begin vorige week waren ondergebracht. Eerst Zaterdagmorgen werd hen medegedeeld, .dat zij uit het kamp, waar de verzorging uitstekend was, moesten ver trekken, daar bij de hulpverlening aan het rampgebied ingescha kelde Amerikaanse troepen hier gelegerd moesten worden. loofsgenoten onder te brengen. Vaak dit evenwel uitgesloten, daar het overgrote deel der evacué's protestants is en Eindhoven nu eenmaal een katho lieke stad. Er was daarom in de op vangcentra voor gezorgd, dat de uren "3 kerkdiensten op Zondag v katholieken en protestanten bekend werden. Soms bleek op de evacuatie adressen, dat daar onvoldoende slaap gelegenheid was, omdat het aantal eva cué's, -dat werd gebracht, groter was, dan waarop gerekend was. Maar ook lïierin kon dan snel worden voorzien door uit de industriehal van Philips, welke in de loop der afgelopen dagen door het Rode Kruis tot een groot ma gazijn van ingezamelde kleding, dek king, schoeisel en meubels is ingericht, het benodigde te laten komen. Aldus werd van alle kanten hard gewerkt om de vluchtelingen zo hartelijk en zo goed mogelijk te ontvangen en te herbergen. DISSONANTEN „De koningin heeft het goedgekeurd" Het was voor de evacué's een hard gelag, toen zij Zaterdagmorgen te ho ren kregen, dat zy naar Eindhoven zouden worden overgebracht. Dus nog verder van huis, nog verder van de ge boortegrond. Diep bewogen namen zij afscheid van majoor Speek, de com- njaiidlant van het kamp en van de man nen en vrouwen van het Rode Kruis uit Eindhoven, Bergen op Zoom, Oisterwyk en Den Bosch, die al die dagen zich zo beyverd hadden om het leed dezer men sen zoveel mogelyk te verzachten. Vooral de Zeeuwen viel het vertrek hard. „Wij weten, dat het In het belang is van Zeeland! en dat de koningin rleze maatregel heeft goedgekeurd en daar om zullen wy gaan", zei een oude man met tranen in de ogen. Alleen de Kruis- landers konden naar huis terugkeren en zy gingen met grote vreugde. Driehon derd anderen moesten in Ossendrecht achterblijven wégens een uitgebroken lichte mazelenepidemie. Vermoeid en niet zonder zorg voor hetgeen deze dag voor hen m Eindho ven zou brengen kwamen de evacué's tn de Brabantse lichtstad aan. Het transport met zestig autobussen de eerste arriveerde tegen het middaguur geschiedde geleidelijk, zodat in Eind hoven de ene groep na de andere kon worden ontvangen, verzorgd en gere gistreerd, Er waren hier vijf opvang centra ingericht: het gebouw Katho liek Leven, het Kajottershuis, het gym nasium der paters Augustynen. het'ge- zellenhuis Ons Thuis en het pensionaat Eikenburg. Wanneer de mensen wat tot rust waren gekomen, een maaltijd had den gebruikt en de registratieformali teiten waren vervuld, werden zij per autobus naarde evacuatie-adressen overgebracht. Uiteraard deden zich hierbij nogal eens pijnlijke momenten voor. Er waren onder de evacué's vele grote gezinnen. Zoveel mogelijk werd eraaar gestreefd, deze intact te laten en In hun geheel bij de particulieren onder te brengen, doch de omtandigheden bleken moer dar eens hiervoor een onoverkomelijk belet sel. Dan kwamen er tranen by moeders en kinderen, doch steeds werd dan toch nog altyd de meest gelukkige oplossing gevonden, waarbij het gezin in een en dezelfde straat werd ondergebracht. Ook werd. getracht de evacué's bij ge- Dat zich daarbij enkele kleine disso nanten voordeden, kon het enthousias me en de goede wil der werkers werksters niet temperen. Een van deze dissonanten was het bezwaar van een juffrouw, die zich had opgegeven voor het opnemen van een evacué, dat zij al leen maar een kind wilde hebben en tlan nog bovendien met blauwe ogen. Dit evacuatieadres is toen maar zonder verder praten af ges «hreven. De evacué's toonden zich overigens zeer dankbaar voor hetgeen voor hun gedaan wordt. Veel sprakéh zij niet; meegemaakte leed1 en de doorstane ont beringen, gevoegd by de nogal gesloten aard dieezr mensen, hadden hen zwijg zaam gemaakt. Sommigen vertelden met enkele woorden, wat in hun geest nog als het meest verschrikkelijke rond spookte: een vrouw, die haar oude moe der voor haar ogen zag verdrinken; een moeder, die langer dan een etmaal' met een baby van twee weken op het dak van haar huis had gezeten. Wy zagen een jonge man en een jonge vrouw, die elkaar aldoor vast bij de hand hielden, zoals zij elkander.steunden toen zij te zamen voor het water moesten vluch ten. Het waren lijdensgeschiedenissen, zoals al die andere van de afgelopen dagen, vol schrijnend leedi en nooit eer der gekende angst. DE POES We zagen onder de. evacué's ook een meisje, dat'haar poes had meegebracht. Het kind wilde het dier niet afstaan. De kleine meid was nu alleen nog bang, dat in het huis, waarheen zy gebracht zou worden, een hond zou zijn, die haar poes zou verjagen... Eindhoven bleek zich goed op de ont vangst der evacué's te hebben geprepa reerd. Er hadden zich meer particulie ren voor opname gemeld dan voor deze vluchtelingen nodiig waren. Enkele, gro- ;ezinnen, die uit elkaar gerukt zou den'moeten word'en, zijn per autobus naar Budel overgebracht, waar voor hen in.de cant ine van de zinkwitfabriek een uitstekende huisvesting was ingericht. Onder de evacué's bevonden zich een kapelaan uit Kruisland en een Capu- cyn uit Rilland, die zich speciaal wijd den aan de geestelijke verzorging der katholieken. SON, 8 Februari Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrype- lyk dat de destructors In het Zuiden des lands reeds op volle toeren hebben gedraaid. De destructor in Son, onder normale omstandigheden met ruim twin tig wagens opererend, was Zondagmid dag (1 Febr.) al paraat voor het opha len van vee te Halsteren. Door allerlei omstandigheden kon toen nog niet zo worden gewerkt als men gaarne wilde. Eerst nadat een groot aantal paarden, carriers en men sen waren gevorderd, konden de rond drijvende cadavers worden weggesleept en naar de destructors worden gebracht. Men kreeg bovendien hulp van andere destructors uit het land o.a. uit Ber- gum, Hoorn en Pui-merend. In Son wor den op het ogenblik dagelijks duizend cadavers aangevoerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen "werken mee. Voor wat het overstroomde deel van Brabant be treft, daar zijn-de ronddrijvende, cada vers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin. waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. A A N KOM ST VAN EVACUÉS TE EINDHOVEN. Zaterdag arriveerden in de Brabantse lichtstad ruim 1500 evacué's uit West-Brabant cn Zeeland. Zij werden allen bij particulieren ondergebracht. De. foto geeft een beeld r.an de. aankomst van enkele autobussen op de Wal voor het gebouw Katholiek Leven. (Foto „Visie") OSLO, 8 Febr. Anton Huiskes en Wim de Graaff hebben deelgenomen aan internationale schaatswedstrijden Jn hei Bislet-standion te Oslo. Anton Huiskes won zowel de 5.000 als de 10.000 meter. In het eindklassement iverd hij vierde achter Finn Hodt, Nic Ptenc en Ivar Martinson. AVESTA, 8 Febr. Na afloop van de landenwedstrijd tussen Zweden en Nederland verklaarde Kees Broek man, dat de gehele ploeg verheugd was over het bericht, dat de Russische schaatsenrijders naar de wereldkam pioenschappen te Helsinki gaan. Dc namen van de Russische deelnemers waren nog niet bekend, maar Boris Shilkov, de beste all round rijder van Rusland zou er volgens Broekman wel bij zijn. Huiskes, Van der Voort. Maarse, die alsnog aangewezen is, en ik zullen tezamen ons best doen niet alleen Sverre Haugli en Finn Hodt bij Noorwegen, Sigge Ericsson en Carl Erik Asplund bij Zweden, Franz Of- fenberger bij Oostenrijk, Kaukko Sa- lomaa en Toivo Salonen bij Finland te overwinnen, maar ook zullen wij trachten een einde te maken aan het sprookje, dat de Russische rijders on overwinnelijk zijn. De Russen moeten van Alma Ata naar het doodgewone Helsinki komen, waar wij allen zoveel mogelijk in dezelfde omstandigheden zullen rijden. Wij weten, zo vertelde Broekman verder, dat zij zeer sterk zijn, vooral hun specialisten op de di verse afstanden, maar tenslotte !s het wereldkampioenschap een klasse mentswedstrijd en wordt die rijder winnaar, die over de vier afstanden, de 10.000 nieter inbegrepen, en daar zien de Russen het meest tengenop) de beste gemiddelde prestatie levert. Noren voor Helsinki OSLO, 8 Febr. Door de Noorse schaatsenrijdersbond zyn de volgende rijders aangewezen om Noorwegen op de wereldkampioenschappen te Helsin ki te vertegenwoordigenSverre Haugli, Finn Hodt, Ivar Martinsen, en Nic Stene TILBURG, 8 Febr. Het bestuur van de R.A.C.-Zuid, organisatrice van de Brabant Grensrit, welke op 20 en 21 Maart zou worden gehouden, heeft besloten deze niet te laten doorgaan la verband met de nationale ramp. EVACUÉ'S TE EINDHOVEN. Na een hartelijk onthaal verlaat een groep evacué's het Kajottershuis om naar de evacuatie-adressen gebracht te worden. (Foto „Vi-sie") Zwaluwen voor 17 Febr. DEN HAAG, 8 Febr. Voor de op 17 Februari te Gent te spelen wed strijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen "heeft men voor de Zwa- luwenploeg de vólgende spelers uit genodigd: Vrijhof (Bleyerheide), Steenbergen (SVV), Claus (Helmon- dia), Van Voorst (Vitesse), Voogd (Haarlem), Klaassens (VVV), De Jong (Willem II), Van der Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma), Clavan (ADO), Luyten (DOS). Re serves: Dufourné (Sparta), Herberts (Vitesse), Dutrieux (HBS), Brusse- lers (PSV), Stephan (Heracles). Een dezer dagen zal het elftal definitief worden samengesteld. „Beurzen open, dijken dicht" Vijf telefoons begonnen te rinkelen in de nog lege kamers Uren op de grond zitten en maar noteren HILVERSUM, 7 Febr. De N ederlandse omroepverenigin gen gaan gezamenlijk een natio nale actie beginnen onder het motto: „Beurzen open, dijken dicht". Deze actie zal worden on dernomen, zo zeide prof. dr. J. B. Kors O.P. als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie, „om de bewonderenswaardige offervaar digheid van het Nederlandse volk te blijven aanmoedigen, ook als de grootste spanning geweken is, omdat de ellende blijft". Hiervoor had het Nationaal Ram penfonds een verzoek tot de Neder landse Radio Unie (N.R.U.) gericht en toen is hiertoe onmiddellijk be sloten. Het gironummer dat men voor deze actie gekozen heeft is zeer eenvoudig: 17. Het postbusnummer in Hilversum, waarheen de postwissels kunnen wor den gezonden luidt eveneens: 17. Men hoeft slechts te adresseren aan „Beur zen open, dijken dicht" te Hilversum. Het correspondentie-adres is: Suzan- napark 6, Hilversum, dat, onder ken getal K 2950, telefonisch met vijf lij nen is aangesloten: 2545, 2546, 4675, 9075 en 9275. De eerste uitzending van deze actie zal Maandagavond (heden) na het nieuws van 8 uur geschieden. De tweede op Zterdagavond 17 Febru ari op dezelfde tijd, in beide gevallen over de twee zenders. Prof. Kors ver wachtte, dat reeds Maandagavond mededeling, kan worden gedaan van het hinnenkomen van een belangrijk bedrag. In elk geval, zo vernamen wij. zal Maandagavond de f 30.000, welke de AVRO met zijn programma „Zoden aan de dijk" binnenkreeg, aan het nieuwe fonds worden overgedragen. De AVRO, die thans ook aan deze ge zamenlijke actie deelneemt, zal dit programma beëindigen. EN TOEN BEGON HET Nauwelijks had prof. Kors zijn toe spraak beëindigd of de vijf telefoons waarvan hij de nummers had ge noemd begonnen te rinkelen. Daarop was niet gerekend. Het bu reau was voor dergelijke arbeid nog niet klaar en zou Maandag worden in gericht. PTT-monteurs, die Zaterdag de telefoons hadden aangesloten had den deze in nog lege kamers provi sorisch op de grond geplaatst. Pro grammaleider G. Hoek van de NCRV was echter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden enkele an dere omroepfiguren, o.m. de omroep- secretaris van de VARA J. B. Broeksz en zijn echtgenote toe om mee te hel pen met het aannemen van de tele foontjes. Enkele wonderlijke uren volgden. De telefoons kwamen bij wijze van spreken witgloeiend staan en er kwamen spontane reacties uit het gehele land. Op de grond zittend bij de telefoons werden de mededelingen en giften van luisterend Nederland genoteerd en f Advertentie) BjJJiOEST EN KEELPIJN Dan ""blWCP SLUM-OPLOSSEND de toezeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote, van f 1.000 en meer. Zodat men Maandag op het bureau van „Beurzen open, dijken dicht" onmiddellijk aan het werk kan gaan om na geïnstalleerd te zijn de eerste toevloed van giften te verwer ken, Dit bureau zal onder leiding ko men te staan van de heer Kees Cabout, Voor de microfoon zullen tijdens de speciale actie-uitzendingen, die geza menlijk via beide zenders worden ver- (Advertentie) zorgd, als omroepers optreden Johan Bodegraven van de NCRV, Jan Bootz van de AVRO, Wim Quint van de KRO, Koen Serre van de VARA en een nog aan te wijzen medewerker van de VPRO. Initiatieven en acties zullen via de microfoon worden gekanaliseerd naar liet Rampenfonds. De betrokkenen zullen de resultaten van hun acties persoonlijk voor de microfoon op de Zaterdagavonden komen aanbieden, zodat het gehele Nederlandse volk kan meeleven. Bij hoge uitzondering heeft de rege ring ontheffing verleend van de stren ge bepalingen betreffende het maken van reclame door de aether. Voor deze actie is namelijk toegestaan, dat de namen van de firma's en bedrijven, die schenkingen voor dit doel doen, voor de microfoon mógen worden be kend gemaakt. De duur van de Zaterdagavondpro gramma's van „Beurzen open, dijken dicht" zal afhangen van de tijd, die de mededelingen en aanbiedingen tussen de muziek door vereisen. En men zal niet aarzelen er twee uur aan te be steden, als het een „dijkdoorbraak van milddadigheid" wordt. Wagtmans gaf Verschueren schitterend partij Van Vliet snelste man te Zürich EINDHOVEN, 8 Febr. Schulte— Peters zyn te Parijs weer eens de sterksten geweest. Zondag hebben zy op de winterbaan de lakens uitgedeeld tn een drie uur koppelwedstrljdi, waar in het internationale element sterk was vertegenwoordigd. Maar geen Strom Arnold noch PobletTeruzzi, hoe sterk zij het ook probeerden, konden de Ne derlanders bedreigen, zelfs niet toen zy hulp kregen van de Belgen Van Steen bergenBruneel en de Duitsers Müller Hoermann. Het tempo waarmee SchultePeters naar de overwinning oprukten, was zo hoog en strak van lijn, zo zonder zwak ke momenten, dat zij in drie uur 141,540 km. hebben afgelegd, en het bestaande baanrecord daarbij bijna met 300 meter verbeterden. Kort na de start domi neerde echter de Franse koppels Gous- sotDarrigade en MignatBareth. Doch Schulte—Peters hadden spoedig genoeg van dit gestumper, en sloegen zeer krachtig toe. Toen na één uur de kruitdamp wat was opgetrokken, had den de Nederlanders de beste papieren in handen gekregen, en met één ronde voorsprong de leiding veroverd. Deze eerste fase van de strijd was voor het Franse favoriet-koppel CarraraSenfft- lebeh noodlottig geweest. Senfftleben was komen te vallen, en als gevolg daarvan de strijd móeten staken. En Carrara, aan Chapatte gekoppeld, had zijn draai niet mger kunnen vinden. In de resterende twee uren hebben Schulte Peters vaak zware aanvallen op him positie moeten verduren.. Maar hebben deze met élan afgeslagen, zodat zij tot de laatste meter meesters van het ter rein bleven. Op één ronde werden zy gevolgd door die Australiërs Strom Arnold en de Spaans-Italiaanse combi- Nieuw succes van schaatsenrijders In persoonlijk eindklassement eindigde Broekman als eerste AVESTA, 8 Febr. Te Avesta hebben tweedaagse wedstrijden in het hardrijden op de schaats tussen Zweden en Nederland plaats gevonden, welke ge ëindigd zijn in een stevige Ne derlandse overwinning. Onze ploeg was zonder Anton Huiskes naar Avesta gekomen en kwam dus zeker niet op haar sterkst uit, hetgeen de prestatie der Nederlanders nog groter maakte. Met deze landenwedstrijd is het overi gens wel eigenaardig gegaan. Reeds maanden van te voren wist men, dat de ze ontmoeting op 7 en 8 Februari zou worden uitgeschreven. Niettemin vernam Klaas Schenk, de leider van de Neder landse ploeg, pas 24 uur van te voren, toen hy te Sandefjord in Noorwegen op meer dan 1000 km. afstand van Avesta zat, dat niet vier maar vijf rijders Neder land zouden moeten vertegenwoordigen. Met veel kunst en vliegwerk kon Henk Schuier, die Vrijdagavond Iaat uit Drontheim naar Oslo was gekomen om het weekeinde deel te nemen aan de wed strijden in het Bisletstadion nog per vliegtuig van Oslo naar Stockholm rei zen, tegelyk met Kees Broekman en Van der Voort, die in Sandefjord hadden ge reden. Toen men te Avesta arriveerde, enkele uren voordat de wedstrijd aan ving de reis van de Zweedse hoofd stad naar Avesta over 160 km. had men per auto over dik besneeuwde wegen ge maakt bleek, dat men ook niet op de hoogte was gesteld op welke wijze de landenwedstrijd zou worden gereden. Niet de tijden, omgerekend volgens het internationaal aanvaarde puntensysteem, waren bepalend voor de uitslag, maar het plaatscijfer op elke afstand, waarbij slechts vier van de vijf rijders van elk land werden geklasseerd. Numero een elke afstand kreeg 8 punten, numero twee 7 punten, nummer drie zes punten enz., De weersomstandigheden hebben op de eerste dag niet meegewerkt om de wedstrijden te doen slagen, De 500 en de 3000 meter werden in de a.vondurer gereden, Bij het begin van de wedstrij den wees het kwik 19 graden celsius on der het vriespunt aan. En toen Kees Broekman, tezamen met. Asplund ah laatste de 3000 meter reed, was dé tem peratuur nog verder gedaald, tot 23 gra- den onder nul. Bovendien stond er een harde wind, welke het verblijf op en om de baan bijzonder onpleizirig maakte Slechts 800 toeschouwers de Zweden blijven onder zulke, weersomstandigheden liever bij de kachel woonden deze avondwedstrijden bij. Op het sprintnum mer werd Van der Voort eerste in 46,6 aec. met Gerard Maarse, die een beetje verkouden was, als tweede in 46,7 sec. en Kees Broekman op de derde plaats. De krachtsverhouding op de 3000 me ter was beter verdeeld. De strijd tussen Wim van der Voort en Sigge Ericsson was bijzonder spannend; voor beide rij ders werd dezelfde tijd genoteerd, maar de Zweed werd tot winnaar uitgeroepen, al meende onze landgenoot zelf, dat hij als eerste de finsh was gepasseerd. Kees Broekman draaide aanvankelijk snelle ronden, maar de wind blies op het laatste gedeelte van de avond zo fel en de koude was zo hevig, dat in de laat ste ronden de tijden van de Europese kampioen omhoog liepen, zodat hij de voor hem matige tijd van 5 min. 16,1 noteerde, hetgeen hem nog de derde plaats opleverde. Na twee afstanden had Nederland de leiding met 40 punten te gen Zweden 32 punten. ZONDAG Op de tweede dag sneeuwde het in Avesta. De wind was gedraaid van Noord naar Oost en blies met wat minder kracht dan Zaterdagavond, maar niette min stond het kwik Zondagmiddag nog 17 graden beneden het vriespunt. Door de weersomstandigheden de wind was soms zeer krachtig, maar blies tijdens enkele ritten ve'ël minder hard vielen ei* op de 1500 meter onregel matige uitslagen t.e floteren. Wie zou hebben gedacht, dat "Wim van der Voort in zijn speciale nummer zou worden ge slagen. niet met tienden van seconden, map.r met meer dan drie volle seconden door de 22-jarige Sigge Ericsson? Hier bij dient aangetekend te worden, dat on ze landgenoot in de tweede baanronde door een foutieve kruising van zijn te genstander Jjoelin zwaar gehinderd werd, hetgeen Va.n der Voort zeker l',i k 2 seconden heeft gekost. En het feit, dat Gerard Maarse, die Ericsson in rle serie prachtig part.ij gaf en door de Zweed werd meegetrokken naar een goe de tijd, nog boven Broekman en Van der Voort zou eindigen op deze afstand, gaf toch veel te denken over wind, koude en toestand van het ijs, die voor de een gun stiger waren dan voor de ander, Door het bezetten van de tweede, derde vierde plaats op deze afstand werd de voorsprong van de Nederlandse ploeg, welke na de eerste dag reeds 8 punten bedroeg, nog groter .Want Nederland veroverde 21 punten op de 1500 meter en Zweden 15 punten, zodat het totaal werd: Nederland 61 pnt., Zweden 47 pnt. Met nog slechts één afstand te rijden, de 5000 meter, kon Zweden de wedstrijd al leen maar winnen, indien zijn rijders de eerste tot en met de vierde plaats op de 5 km, zouden bezetten. Hoewel in deze landenwedstrijd geen individueel klasse ment is opgemaakt, hadden ijverige re kenaars de conclusié getrokken, dat Sig ge Ericsson 147.567 punten had verkre gen na drie afstanden. Van der Voort 148.100 punten en Broekman 148-783 pun ten. Dit betekende, dat Broekman 12.2 sec. sneller moest' zijn op de 5000 meter Nobelprijs voor de vrede voor het I.O.C.? OSLO, 7 Febr. Bij de Nobel-com-, missie van het Noorse parlement is een verzoek van Zweedse en Finse parle mentsleden binnengekomen om ermee accoord te gaan, dat aan dc Zweedse academie van wetenschappen wordt voorgesteld de Nobelprijs voor de vrede dit jaar toe te kennen aan het Interna tionaal Olympisch Comité, zulks op grond van de zending, welke het I.O.C. vervult in het belang van de toenade ring tussen de volken. De jongste win terspelen te Oslo en de zomerspelen te Helsinki hebben deze taak van 't I.O.C in het helderste licht geplaatst. DEN HAAG, 8 Febr. Het K.N.V-B.-bestuur heeft het prach tige aanbod van de Deense voetbalbond om het nationale elftal een extra wedstrijd te laten spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood, dankbaar aanvaard. Op Zaterdag 7 Maart, aanvang des middags om half vijf, wordt de officiële landenwedstrijd Neder landDenemarken in het Feyenoord-stadion te Rotterdam gespeeld. De K.N.V.B. en het Feyenoord-Stadion stellen de bruto-recette geheel ter beschikking van het Nationale Rampenfonds. Er wordt geen enkele invitatie ver strekt. Elk plaatsbewijs dient derhalve te worden betaald. B. en VV. van Rotter dam hebben reeds ontheffing van vermakelijkheidsbelasting verleend. Alle on kosten van de wedstrijd komen voor rekening van de K.N.V.B., resp. het Feye noord-Stadion. De bruto opbrengst zal uit eigen middelen van de bond nog aan zienlijk worden verhoogd. De K.N.V.B. venvacht op deze wjjze een. bedrag van 2G0.000 gulden te kunnen afdragen. dan Ericsson, wilde hij de Zweed nog van de eerste plaats in het klassement verdringen, waarbij aangenomen werd, dat Ericsson van Van der Voort zij reden tegen elkaar zou winnen. En zo is het ook gegaan. Voor Broekman werd '8.40.3 afgedrukt. hij was gestart op een schema van 8,50.0 en Ericsson, die in de laatste serie startte zag zich dus voor de taak gesteld ten hoogste 8.52.4 te rijden, wilde hij als eerste in het al gemeen klassement eindigen. Had de Zweed op de 1500 meter een uitstekend resultaat bereikt doordat de wind wat was gaan liggen, toen hij de 5 km. reed, woei er juist een striemende, sneeuwbui over de baan, diagonaalsgewjjs. De sneeuw bleef aan het ijs kleven, waar door het' glijden moeilijker ging. Zeer 3nel begonnen,, zakte Ericsson na 3000 meter af en met een tijd van 8,53.2 sec. ontging hem op het nippertje de eerste plaats. Kees Broekma.n, die van dit alles onkundig was gebleven, omdat men in dé landenwedstrijd op plaats reed, na afloop verrast, dat hij toch nog i ste was geworden in het persoonlijk eindklassement. Ook op de 5000 meter behaalde Neder land meer punten dan Zweden, dank zij ook de naar verhouding goede prestatie van Bertus van 't Oever en Gerard Maarse, die de vierde en vijfde Zweedse rijder ver achter zich lieten. Met 18% tegen 17.5 punt. op de 5000 meter zege vierde Nederland met een puntentotaal van 79.5 tegen Zweden 64.5. In deze tweedaagse wedstrijd. Individueel klas sement: 1 Kees Broekman, 2 Sigge Ericsson, 3 Wim van der Voort. EUROPEES TOURNOOI PIET VAN DE POL IN LAATSTE PARTIJ GEKLOPT VIERSEN, 8 Febr. De laatste partij van het tournooi om het Europees kampioenschap 71/2 te Viersen, de beslissende strijd tussen Lütgehet- mann en Van de Pol, gaf het beste spel te zien, dat men, volgens de aan wezige biljartkenners, ooit in Duits land had gezien. Na achter te hebben gestaan met 200 tegen 12 hervond Van de Pol zijn vorm en na verloop van tijd was de Rotterdammer in het voordeel met 298 tegen 290. Toen miste Van de Pol en kon de Duitse meester de partij uitmaken. In de na- stoot kwam ook Van de Pol op 300, maar dat was niet voldoende voor de titel. Lütgehetmann 300 17 Tl 9 Van de Pol 300 17 127 Eindstand: 1 en Europees kampioen Lütgehetmann (Dl.) 15 2400 174 Van de Pol (Ned)' 13 2352 147 Van Hassel (B) 12 '2292 105 Vinger hoedt (B) 10 2142 150 Galmiche (Fr.) 8 1767 92 Rudolph (D.) 6 1977 102 Reicher (Oost.) 4 1679 93 Spielimann (D.) 4 1551 97 Metz (Ned.) 0 1708 72 17.64 17.64 22.01 18.51 20.83 17.55 11.02 12.20 12.81 11.23 13.88 natie PobletTerruzzi. De overige kop pels lagen nog verder achter. ZÜRICH Op de baan te Zürich hebben van daag de splinters ook rond gevlogen. Het internationale sprinterswereldje met wereldkampioen Plattner aan het hoofd was hier vertegenwoordigd. De Zwitser heeft zich met eer uit de slag gered, door een plaats vóór de Engels man Harris te veroveren. Maar Van Vliet werd) de grote man. Hij kwam met 8 punten als overwinnaar uit het strijd perk, gevolgd door Derksen 12 p., Platt ner 12 p., Harris 13 p. en de Fransman Bellenger 20 p. De Zwitser Hugo Ko- blet deed een hoge greep door een ach tervolging te rijden tegen de wereld kampioen Patterson. De Australiër gaf Koblet geen kans. Hij maalde de 5 km. af in 6.18.6, niet eens een bijzondere tijd voor een overdekte baan, toch ver loor de Zwitser nog met 80 meter. Dit nummer staat ook voor de winterbaan te Parijs op het programma, maar zal door het royale verlies van Koblet, daar wel veel van attractie hebben verloren. De aanvallen op enkele officieuze re cords die hierna volgden "zyn allen mis lukt. De resultaten hiervan zijn: 1 Kilometer a l'Italiënne met vlie gende start (record 58 sec.) Derksen, Harris, Van Vliet en Plattner 59.2 sec. 1 Ronde van 250 meter met vliegende start (record 14 sec.) Bellenger 14.2 sec, 1 Kilometer met vliegende start (re cord 1.03.2) Van Vliet 1.05.6, Derksen 1.06.2, Patterson 1.05.2. 1 Kilometer met ^taande start (re cord 1.09.0) Harris 1.10.6, Plattner 1.12.2. BRUSSEL De wereldkampioen der stayer de Belg Verschueren, heeft op de winter baan te Brussel, de Fransman Queug- net overtuigend kunnen verslaan. De Belg kan weer gerust slapen. Want dia laatste weken moet Queugnet als een spookbeeld in de dromen van Verschue ren zyn gekomen. Verleden week nog bleef Queugnet de baas over Verschue ren. Maar vandaag bleek de Belg onge naakbaar. Hy draaide rond zijn tegen standers zonder de minste moeite. En tussen zyn tegenstanders was er feite lijk maar één, die zyn snelle tred op 'n redelijke afstand kon volgen. Die ene was Wagtmans, eigenlijk nog maar een leerling, maar die zoveel kwaliteiten en vechtlust heeft getoond, dat hy in dit aparte wereldje in ongeloofelyke tijd een kracht van betekenis is geworden. Verschueren veroverde spoedig de lei ding, door van de vierde positie in één rush naar voren te springen. Wagt mans had de sprong van de Belg intijds beantwoord, en kon daardoor eveneens 'n bevoorrechte plaats veroveren. Doch Verschueren bleek voor de Nederlander een niet te veroveren veste, hoe vaak hij het ook probeerde. Het duel tussen deze twee was spannend. Op het laatst evenwel begon Wagtmans te verzwak ken, en tien ronden voor het einde werd hij door Verschueren gepasseerd. 1 Verschueren (B.) 62.275 km. in 1 uur; 2 Wagtmans (Ned.) op 1 ronde en 65 meter; 3 Martino (It.) op 5 ronden; 4 Queugnet (Fr.) op 6 ronden5 Bes- son (Zwits.) op 8 ronden. In een voorwedstrijd over 10 kilome ter maakte Martino met een tijd van 9 min. 28.8 sec. een nieuw baanrecord (oud record Linart 9 min. 37 sec.) Ver schueren werd tweede op 80 meter, Queugnet derde, Besson vierde en Wagtmans vijfde. DORTMUND De Nederlander Pronk heeft Zater dagavond in de Westfalen Halle een stayerwedstrijd gewonnen. Zijn tegen standers waren niet van bijzondere klasse. Verder werd er 'n ploegomnium verreden waarin een Duitseploeg tegen een buitenlandse uitkwam. In de bui- tenlandseploeg zat Van Est, maar die heeft de situatie ook niet kunnen red den, al had hy dan hulp van Gillen (Lux.), Robic (Fr.), Ockers (B.) en Bartali (It.) Zij haalden evenwel 109 punten, terwijl de Duitsers Preiskeit, Schorn, Schürmann, Holzmann en San ger 111 punten binnen kregen. Kees Pellenaars weer ploegleider DEN HAAG, 8 Febr. Na in een brief van de K.N.W.U. het reeds be kende standpunt van dit lichaam ver nomen te hebben inzake de samen stelling en de voorbereiding van een Nederlandse wielerploeg voor de ronde van Frankrijk 1953 heeft de vertrouwensman van deze organisa tie in Nederland, de heer R. de Grood, zich opnieuw gewend tot de heer C. Pellenaars met het vei'zoek als ploeg leider van de Nederlandse ploeg te willen optreden in de komende ronde van Frankrijk, en zich te willen be lasten met de selectie van de renners en de voorbereiding van de ploeg. De heer Pellenaars heeft zich hiertoe be reid verklaard. Het ligt in zijn bedoe ling om in het kader van deze op dracht met de Nederlandse ploeg deel te nemen aan de eerste belangrijke wegwedstrijd van het nieuwe wieier- seizoen, Milaan-San Remo op 28 Maart Hij heeft hiervoor de volgende ren ners uitgenodigd: H. van Breenen (Amsterdam), W. van Est (St. Wille- brord), H. Faanhof (Roosendaal), J. Nolten (Beek, Limburg) J. Suyker- buyck (Breda), A. Voorting (Roosen daal) of G, Voorting (Haarlem) en W. Wagtmans (Princenhage).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3