Spontaan en georganiseerd stijgt de goede vloed van de hulp hoger Buitenland zet hulp onverzwakt voort Kleine plaatsen verrichten prachtige prestaties Logboek Naastenliefde Enkele resultaten der kerkcollecte Hulp in allerlei vorm, initiatieven van alle soort AKKERTJES „Mouwen omhoog, ons land moet droog" DE BURGEMEESTER VAN WILLEMSTAD BELDE COMMISSARIS DER KONINGEN ZWEEDS PRINSESJE HELPT MEE Korea-vrijwilligers schenken 10.000,- Prinsessen vlogen boven ramn» Maandag 9 Februari 1953 Pagina 4 VANDAAG PRECIES EEN WEEK GELEDEN moest de krant berichten over de ontzettende ramp die ons land getroffen had, al was omtrent de omvang, de dodenlijst en de materiële schade toen nog niet een tiende part van de werke lijkheid bekend. Op diezelfde Maandag verscheen ook de eerste oproep van het Nationaal Rampenfonds, maar de hulpverlening was toen al spontaan begonnen. Het Rampenfonds groeide aan met millioenen, tal van initiatieven kwamen los. Mogen we tevreden zjjn? Dat mogen we eigenlijk nooit zolang er nog enige nood te lenigen valt en ten andere moet ieder van ons maar uitmaken of hij met recht over zichzelf tevreden kan zijn. Wie zich aan een ander spiegeltWe mogen ons spiegelen aan de buitenlandse hulp. die ge elders in dit blad verantwoord vindt en die geweldig is. „Agge mar goed doet" zegt Bergen op Zoom Uit de stortvloed van gegevens over de binnenlandse hulp geven wij weder om een bloemlezing, ter signalering en ter aansporing. De kleinere plaatsen blyven prachtig hun best doen. Grijpskerk (Gr.) bracht (voorlopig) ƒ37.492,90 op. dat is tien gulden per inwoner. Een zelfde gemid- deelde haalde Aalten met 35.678,84. De 7.050 inwoners van Zuidwolde (Dr.) kre gen ƒ50.425 bijeen: ƒ7.10 per hoofd. In Diever (Dr.kwam ruim ƒ20.000 bijeen, dat is bijna 27.per gezin en ruim zes gulden per inwoner. Bovendien werden hier duizend zakken en een vrachtauto met kleding en dekking ingezameld. Wijmbritseradeel (Fr.) zamelde al meer dan een ton in. dat is 35.per gezin. Voorts is hier een groot aantal stuks-vee ter beschikking gesteld. De gemeenteraad van Enschede heeft besloten ten behoeve van het Rampen fonds een bedrag van 100.000 beschik baar te stellen. De Zaterdag in De Bilt, een gemeente der Gevangenen en personeel van een gevangenis te Rome hebben 80.281 lire bijeengebracht voor Nederland. De leerlingen van een meisjes college te Stockholm hebben van een fonds voor een sportveld ad tweedui zend kronen de helft aan Nederland afgestaan. Schoolkinderen van Gaevle aan de Zweedse oostkust ten noorden van Stockholm schonken1 alles wat zij met. sneeuwruimen verdiend hadden 600 kronen aan Nederland. Halden in Noorwegen heeft een compleet houten huis verzonden, in gericht me't bedden en meubilair. In dit huis kunnen 8 mensen wonen. Uit Vrefsen (Rheinland) kwamen vier heren, o.w. stadtdirector Alex, met een 3,5 tons vrachtauto, beladen met 30 bedstellen, 20 4-delige matras sen. 70 wollen dekens, 100 nieuwe badhanddoeken en 10 paar gummi laarzen, alles nieuw, tot een gezamen lijke waarde van 2500 D.M. De hulp actie wordt in Viersen voortgezet. De firma Merck te New York heeft aangeboden 50.000 ampullen procaine-penniciline te zenden. Deze vertegenwoordigen een waarde van meer dan f. 100.000. In Nieuw Vennep zal de eigenaar zijn twee kleine huizen laten veilen ten bate van het rampenfonds. De K.L.M. kan de goederen, dip uit Canada naar Londen zijn overge vlogen, nauwelijks verwerken. Men zit „tot de nok toe vol." De Deense K.L.M.-piloot Stein beck en zijn zoon zijn beiden in Zee land aan het werk, de vader als piloot van een DC 3, de zoon als Deens mili tair vlieger in een Catalina-vliegboot. De Weense ijsrevue, die binnen kort naar Nederland komt, zal de ge hele opbrengst van de eerste uitvoe ring hier te lande schenken. Het gemeentebestuur van de Duitse grensstad Bocholt heeft, via het gemeentebestuur van Aalten, 200 dekens beschikbaar gesteld voor de Nederlandse rampgebieden. De Amerikaanse violist Louis Kaufman zal de ontvangsten van zijn concert op 14 Februari in Diligentia in Den Haag afstaan voor het Natio naal Rampenfonds. Italiaanse wiskundigen staan ge reed om te helpen waar nodig. Een Franse particulier stelde zijn bemande helicopter gratis ter beschik king. Tien zeeverkenners uit Nancy boden zich aan met drie rubberboten. De 13.000 militairen van de Amerikaanse 82e luchtlandingsdivisie, waarmede op 17 September 1944 de landingsoperaties bij Grave en Nij megen werden ondernomen, hebben tijdens oefeningen in het noordelijk deel van de staat New York 12.240,19 dollar bijeengebracht voor de hulp aan Nederland. Vijf mannen, die aan de luchtlandingsoperaties in Neder land hebben deelgenomen, hebben de cheque overhandigd aan de organisa tie voor hulp aan Nederland te New York. Een familie uit Hillegom, die zelf een zoon heeft, die In Korea dient, heeft aan twee binnenkort uit Korea wpatriërende Nederlandse Ko- rea-vrijwilligers, afkomstig uit de noodgebieden, huisvesting aangebo den. De weduwe van de kunstschilder prof. H. J. Wolter uit Laren heeft een schilderij uit diens nalatenschap be schikbaar gesteld voor een loterij ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De Spaanse regering stuurt een trein vruchten voor de kinderen in de getroffen gebieden. Een Nederlandse vrachtauto, die toevallig voor het gezantschap te Luxemburg stond, is spontaan door de bevolking volgestcpt met goederen voor Nederland. De heer Erik Kopp uit Kopenha gen, fabrikant van rubbergoederen, arriveerde met een vriend uit Dene marken en leverde op Valkenburg i.000 paar hoge rubberlaarzen af. Toen hij in het Bureau Watersnood hoorde, dat deze laarzen in elke hoe veelheid dringend nodig waren, heeft de heer Kopp telefonisch in Kopenha gen een nieuwe bezending besteld. De heren Rune Gummarsson, Kurt en Karl Erik Johansson kwamen met drie vrachtauto's uit Halmstad (Zweden) in Den Haag aan, met voor het Nederlandse Rede Kruis een zen ding van 2100 dekens. met krap twintigduizend zielen, gehou den collecte heeft ruim ƒ45.500 opge leverd In de Nooi'd-Oost Polder is reeds een bedrag ingezameld van 71.589. Voorts is nog een bedrag van ƒ13.230 toege zegd. Een grote hoeveelheid goederen werd ingezameld en voorts werden man krachten. transportmiddelen en materia len beschikbaar gesteld. In de polder zijn reeds 109 evaeué's ondergebracht. Er is nog ruimte voor meer evaeué's. Stalling voor vee wordt in gereedheid ge bracht. ..AGGE MAR GOED DOET" De inzameling voor de slachtoffers van de ramp welke te Bergen op Zoom ter hand was genomen door het carna valscomité dat zich tot een weldadig heidscomité had omgeschakeld en de actie voerde onder de leus ..Agge mar goed doet" heeft 108.500 opgebracht. In Termunten bedroeg de opbrengst van de collecte tot nu toe ƒ23.000, dat is zes gulden per inwoner. In Laren (Gld.): ruim ƒ42.000, dat is 30.per gezin. Arnhem staat op dit moment aan 620.000. In Zwijndrecht hebben de ongeveer 16000 inwoners 90.000 bijgedragen. De gemeenteraad van Zaandam besloot ƒ50.000 beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds, de straatcollecte bracht ook 50.000 en de inzameling bij instel lingen, bedrijven en verenigingen lever de 100.000 op. som :twee ton. Offingawier dat bij de gemeente Wijm britseradeel hoort en maar 140 inwoners telt, bracht 2.082 bijeen plus 15 koeien, waarde 7500. Delft is al dicht bij de twee ton en de giften blijven vloeien. DE BRABANTSE BOEREN De Brabantse boeren vergeten Zeeuwse boeren niet. Cuyyk aan de Maas: tien ton goederen en 4500; Overloon (zwaar oorlogsgetroffen): ƒ3000; Maria- heide 1627 (is elf gulden per gezin) plus 24.000 kg. bieten en 4000 kg. hooi voor het vee; Uden: 6650 en 165.000 kg. veevoeder; Udenhout: ƒ7500 en voor 500 aan granen. Het zelf getroffen Zeeuws-Vlaanderen helpt ook mee. Daar heeft de gemeente Waterlandkerkje met 555 inwoners ƒ11.000 bgeengebriacht, dat is 73.— per gezin of 20.per inwoner. De ge meente Temcuzen-SIuisKil; die zelf veel last heeft gëliad van de watersnood, col lecteerde onder de 14.000 inwoners op één dag een bedrag van ƒ30.000 bijeen. Bij dit bedrag zijn dan nog niet inbegre pen schenkingen van industriële en andere personen. In Limburg is het totaalbedrag vol gens opgave van de provinciale griffie thans ruim 400.000. VAN ZEELIEDEN EN EMIGRANTEN By de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" is thans van 19 schepen (onge- r de helft van de vloot) telegrafisch het verzoek binnengekomen giften over te maken op de rekening van het Natio naal Rampenfonds tot een totaal bedrag van ƒ28.968. De ongeveer 850 volwassen Neder landse emigranten, die met de „Sibajak" op weg zijn naar Nieuw-Zeeland, heb ben aan de gezagvoerder, kapitein F. J. de Jonge, niet minder dan 10.000 over handigd voor het Nationale Rampen fonds. De 140 Nederlandse bemannings leden voegden daar nog ƒ4500 aan toe, zodat de Kon. Rotterdamsche Lloyd na mens de gezagvoerder van de „Sibajak" ƒ14.500 heeft overgemaakt aan het fonds. Bovendien verzocht de gezagvoer der namens de bemanning te willen on derzoeken, of de kinderen van de door dit schip geadopteerde school in Dom burg op enigerlei wijze hulp nodig heb ben en deze dan eventueel te verlenen, onder mededeling, dat de bemanning van de ..Sibajak" alle hieruit voortvloeiende kosten bg voorbaat voor haar rekening neemt. AMSTERDAM. 8 Febr. De schaalcol- lecten voor de slachtoffers van de na tionale ramp hebben in de katholieke parochiekerken van -Amsterdam tezamen ruim 190.000 opgebracht. In het Be gijnhof. de dekenale kerk van de hoofd stad en een van de kleinste parochies van ons land, was het resultaat meer dan ƒ5000. Te Nijmegen heeft deze collecte vol gens eerste opgaven 35.000 tot 40.000 opgebracht. In de protestantse gemeen ten was deze voorlopige opbrengst ca. 10.000. Behalve kleding voor 5000 ge zinnen heeft Nijmegen 150.000 samen gebracht. De collecte in de parochiekerken van Arnhem heeft ƒ26.300 opgebracht. Met de Vrijdag en Zaterdag op straat en huis aan huis gehouden inzameling heeft Arnhem aan collectes alleen al 122.931 bijeen weten te brengen, Het totale be drag is hierdoor gestegen tot 733.789. Onverminderd duurt de stroom van gif ten via bank en giro voort. Verwacht wordt, dat Arnhem binnenkort 1.000.000 zal kunnen afdragen aan het Nationale Rampenfonds. In Eindhoven bedroeg het totaal-be drag van de collecte in de parochieker ken ƒ61.000. Hulp in allerlei vorm en initiatieven van allerlei soort bewijzen, dat. het mede leven in ons volk nog niet v erminderd is. Daar zyn vooreerst de adoptieplannen. De burgemeester van Herkingen bericht ons, dat elf gemeenten de zijne hebben geadopteerd o.a. Langedijk en Bodegraven. Den Helder heeft voor adoptie van een rampgemeente, welke het dan ook worden zal, alvast 50.000.gevoteerd. Deventer heeft behalve Willemstad ook Fijnaart geadopteerd. Aalten zal de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten voorstellen, de plaats Rilland-Bath te adop teren, omdat de heer van de Bath-polder, de heer Slicher van Bath, vroeger in Aalten woonde. En Alphen aan de Ryn besloot Zuidland op Voorne-Putten te adopteren. Delft heeft de burgemeester van Middelharnis adoptie aangeboden. Een technische ploeg van de dienst voor openbare werken te Delft, onder leiding van hoofdingenieur ir. H. H. Vos, heeft haar diensten aangeboden aan Middelhar nis. Thans is de pioeg ingezet om de weg tussen Hellevoetsluis en Abhenbroek, die zeer van het zware verkeer heeft geleden, te stutten met bekistingen. Oliebollen, muziek, schilderijen en antiek De burgemeester van Zaandam heeft, meegedeeld, dat Ncord-Holland benoorden het IJ zo nodig als geheel een passend deel van het geteisterde gebied zal adopteren. De poldercommïssie van de Noord- Oost-Polder heeft in principe besloten een nader aan te wijzen gemeente of streek te adopteren. Een technische groothandel te Win schoten heeft in overleg met de bur gemeester van die gemeente duizend zaklantaamhulzen cn vierduizend bat terijen (ter waarde van ruim f. 2500) gratis ter beschikking gesteld van het Rode Kruis. VEILINGEN Enige veilinghouders zijn een inza meling begonnen van antiquiteiten, schilderijen en kostbaarheden, die binnenkort in Den Haag geheel belan geloos publiek verkocht zullen wor den en waarvan de totale opbrengst gestort zal worden in het Nationaal Rampenfonds. Dit initiatief opent de mogelijkheid met waardevolle schen kingen in natura bij te dragen tot le niging van de nood door particulieren en handelaren voor wie het soms be zwaarlijk is grote giften in geldsbe dragen te storten. De uitvoering der plannen geschiedt in nauwe samenwerking met het Na tionaal Rampenfonds. Deskundigen, kunstkenners en juweliers hebben hun medewerking toegezegd. Voor de veiling bestemde kunst voorwerpen enz. worden ingewacht bij N. van Duykeren, Balistraat 71, Den Haag, tel. 111073 en bij Hau Jiiengeling. Fred. Hendriklaan 23, Den Haag, tel. 555214., KOEKSTAD NU OLIEBOLLENSTAD Een aantal meisjes van de huishoud school te Deventer heeft op originele wijze een steentje bijgedragen ter le mging van de nood. Zij bakten 90.000 oliebollen, waarmee de leden van het politiecorps van Deventer van hoog tol laag huis aan huis „collecteer den". De actie, werd een groot succes. (Advertentie: Een bonzend hoofd van de pijn, die maar 'geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijnneem één of twee -...die helpen direct! J De oliebollen gingen vlug van de hand: men kwam zelfs een aanzien lijke hoeveelheid tekort. Dank zij deze actie kan de koekstad aan het Ram penfonds een extra-bedrag van f. 12.217 overdragen. DE MUSICI Onze musici zijn van plan het hunne bij te dragen tot leniging van de nood. Een concert, dat Zondagmiddag in de Oude Kerk tc Amsterdam werd gegeven door Jo Vincent, sopraan, Annie Woud, alt, en Piet van Egmond. orgel, heeft ruim f. 1000,voor het Nationaal Rampenfonds opgebracht. Het hoofdbestuur van het Prinses Irene Fonds deelt mede, dat de artis- ten, die gewoonlijk uitsluitend voor de langdurig verpleegden in ziekenhui zen en sanatoria optreden, hebben be sloten hun krachten belangeloos ter beschikking te ste'.len van het Natio naal Rampenfonds. Op korte termijn wordt onder auspiciën van het Prinses Irene Fonds een aanvang gemaakt met een landelijke tournee. Met toe stemming van de commandanten wordt hieraan medewerking verleend door de muziekkorpsen van de mari- ne-luchtvaaxtdicnst en van het regi ment Limburgse Jagers. In Schiedam en Utrecht worden concerten gegeven ten bate van het Rampenfonds. Bovendien zal de op brengst van de derde uitvoering van Bach's Johannespassion door het koor en orkest van de Utrechtse studenten aan het fonds worden afgedragen. GASTVRIJHEID Dordrecht is een centrum op onder wijsgebied en uit de wijde omtrek be zoeken leerlingen er middelbare, U.L.O. en nijverheidsscholen. Veleu van deze „buitcnleerlingen" zijn thans geëvacueerd, zij kunnen gedurende enige tijd dg scholen niet meer bezoe ken. Op uitnodiging van het onder wijzend personeel hebben zeer veel ouders van Dordrechtse leerlingen zich bereid verklaard om een of meer van dergelijke gedupeerde jongens of meisjes in huis op te nemen. Zij zul len daarbij onder de hoede staan van de leraren, die o.a. bij het huiswerk toezicht zullen houden. De wethouder van onderwijs in de gemeente Dor drecht heeft het plan alle steun toe gezegd. DEN HAAG. 8 Febr. Reeds duizenden padvinders en padvindsters hebben de afgelopen dagen meegeholpen om de nood in de getroffen gebieden te lenigen. An deren stonden te popelen om ook iets te doen. Om al deze padvinsters en padvin ders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje bij te dragen zullen zij Za terdag 14 Februari voor het Nationaal Rampenfonds tenminste één gulden gaan verdienen. Kabouters welpen, padvindsters. gidsen, verkenners, voortrekkers, pioniers, leid sters en leiders, zij allen trekken er die dag op uit om onder het motto „mou wen omhoog, ons land moet droog", in uniform allerlei werkjes te verrichten en zo tenminste één gulden te verdienen. De Nederlandse Padvindstersraad en de Nederlandse Paövindersraad die deze actie te organiseren wijzen er met nadruk op dat op geen enkele wijze en onder geen beding werkjes die in verband slaan met de ramp. tegen betaling mogen wor den uitgevoerd. Ook zij. die reeds recht streeks bij de hulpverlening zijn be trokken, mogen hun werk voor deze actie niet onderbreken. Koningin vervolgt haar bezoeken aan de noodgebieden DEN HAAG. 8 Febr. Het kabinet van de Koningin deelt mede: H.M. de Konin gin zal deze week weer enige bezoeken aan de noodgebieden brengen. De Ko ningin zal daarbij ook Texel bezoeken 1 Zondagmorgen 1 Februari tegen vier uur (Vervolg van gag. 1) Al spoedig bleek men met roeibote: niets tegen het geweld te kunnen uit richten. Zelfs buitenboord motoren ble- achteraf te zwak. Om drie uur wa- i er de eerste twee boten, een burger een militaire boot, maarze waren de eerste dag in de storm niet te gebrui ken; de motor sloeg af en ze liepen vast op dijken en gangen. Pontons moesten komen met motoren. DE TOESTAND Steenbergen was zeer ernstig, 's Mid dags kwamen daar de eerste militairen. Halsteren gaf eenzelfde beeld. Hier stond het water tegen de Hoge Ham. het scheen op die lijn te houden en dreigde nog niet verder te gaan. Bergen op Zoom had vooral veel materiële schade. Zevenbergen was nog niet hóógst zorg wekkend, maar het water kwam van het Noorden en het Westen. Moerdijk was ïsloten. Lage Zwaluwe was ernstig bedreigd en stond voor de vraag van de evacuatie. Besloten werd vooralsnog al en alles „evacuatie-rijp" te maken en desnoods een uitgang te houden op St'an- aaarbuiten. Overal en op elke plaats liet de Com missaris de boodschap achter om alle be richten en moeilijkheden te melden op het hoofdkwartier, op de Lunettes. Zelf trachtte hij. zoals te voren afgesproken, met hei' hoofdkwartier ook telkens en DEN HAAG! 8 Februari De com mandant van het jVedi Detachement Verenigde Natiën heeft namens het N.D.V.N. een bedrag van f 10.000,— telegrafisch aan H.M. de Koningin over gemaakt, ter bestemming voor de hulp verlening ln de noodgebieden. Binnen twee dagen was m Zweden een bedrag van een millioen Zweedse Kronen voor' de slachtoffers van de watersnood in Nederland bijeengebracht. Het gehele Zweedse volk leeft mee met onze landgenoten, die zo zwaar getroffen zijn. Een bijzondere wijze van offeren is georganiseerd in het stadje Köeping in Midden Zweden. Op Zaterdag en Zondag moeten alle voetgangers, die een van de zes bruggen in het stadje passeren, een bijdrage geven voor het fonds dat gesticht is voor de hulpverlening aan Nederland. De foto toont ons Pri7ise.s Christina, die de bijdrage van haar en haar schoolkameraadjes overhandigd aan de Nederlandse ge zant te Stockholm, de heer W. A. A. M. Daniëls. 1 O DEN HAAG, 8 Februari Daar de weersomstandigheden Zondagmiddag gunstig waren, hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De koningin en de prins zyn van oor deel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Het Zwitserse Rode Kruis heeft zoveel geld en goederen bijeengebracht, dat thans twintig spoorwagons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed klaar staan voor Nederland. De Oostenrijkse jongerenbeweging organiseert een inzameling en zal zor gen voor onderkomens voor getroffen Nederlandse kinderen. De bond van Rode Kruis-verenigingen te Génèye heeft uit alle delen der wereld hulp voor Nederland ontvangen, die op een bedrag van anderhalf millioen dollar wordt geraamd. De leiding van de bond heeft meegedeeld, dat het dringen de verzoek van het Nederlandse Rode Kruis om 20.000 compléte bedden ruim schoots kon worden vervuld. Uit Athene is een militair vliegtuig naai- Amsterdam vertrokken met medicamenten, schoenen, dekens, sigaretten en voedingsmiddelen. Het toestel wordt voor reddingswerk ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten ge steld. Andere goederen worden per spoor verzonden. Leden van de oliegemeenschap Shell Cardon (Venezuela) hebben 135.000 gulden beschikbaar gesteld voor Nederland. De waarde van het in Zweden voor Nederland ingezamelde, wordt op on geveer vijf millioe;i kronen geschat. Dit is meer dan drie en een half millioen gulden. Een Italiaanse particuliere firma bood aan 20 pompen met bijbehorende generatoren en werklieden te lenen. De burgemeester %an Genua wil een groep van 40 politiemannen en 2 ploegen van 10 specialisten voor reddingswerk zenden. Voorts is een grote partij telefoonkabel aangeboden. De Nederlandse gezant te Rome ontving in totaal 1.200.000 lire voor het Nederlandse Rode Kruis. Finland zal 12 grote, ingerichte barakken voor 600 personen elk, 500, standaard gezaagd hout voor barakken en 440 vadem rondhout voor dijkreparatie alsmede tien ton insulite isolatiemateriaal zenden. Uit Luxemburg komen 6000 dekens. Oostenrijk stuurt nog boten met buitenboordmotoren- Zweden stuurt damwandhout en betonmolens. Portugal wil 1500 kinderen opnemen. Uit Argentinië zyn 680 dekens en 500 lakens verzonden. De pauselijke hulpcommissie heeft aangeboden in haar vacantiekolonies aan zee en in de bergen 2000 Nederlandse en 1000 Belgische kinderen te ontvangen. De Italiaanse Orde van Malta schonk haar zusterorganisatie in Nederland 6000 gulden en hulpgoederen ter waarde van een zelfde bedrag. Zij stelde boven dien een vliegtuig ter beschikking voor reddingswerkzaamheden Drie vrachtauto's van de RenaultfahJ.B. u le I'arys zyn onderweg met 21 ton goederen. ?en pla De Nederlanders te Karachi hebben 'il.5oO, - overgemaakt aan het Na tionaal Rampenfonds. De centrale commissie „Watersnood 1953", afdeling Sin gapore, heeft 5000 ponrl sterling overgemaakt. Van de Klöckner-Homboldt Magiruswcrke te F lm zyn zes vrachtauto's met chauffeur op weg naar de beviaehtingscommissnris te Rotterdam. Bij de auto's zijn o.a. kipvrachtwagens, waaraan een grote behoefte bestaat. De Zwitserse regering overweegt genie, pontonniers en andere gespeciali seerde militairen verlof te geven in Nederland te gaan helpen. Als onderdeel van „Operation stop gap" (operatic dijkdoorbraak), heeft de Pan American duizend zandzakken in Amsterdam afgeleverd, een geschenk uit Noorwegen. Duizenden kilogrammen kleren, bijeengegaard door de „Save the children federation" te New lork zyn onderweg naar Nederland. Ook uit Portugal blijft de hulp voor de door de watersnood getroffen ge bieden toestromen. Lissabon heeft afgezonden: 10.000 dekens. 20.000 m bedde- laken. 2000 paar schoenen. 400.000 blikjes conserven, een grote hoeveelheid tabak en vetten, 1 ton levertraan. 10 ton geconcentreerde legerrantsoenen. 5 ton koffie, 50 ton ryst, 10 ton suiker, 10.000 pakjes gedroogde vijgen en 34.000 flessen portwijn. In Nancy begon 's middags een inzameling. Te zes uur vertrok al een vliegtuig naar Nederland met 250 dekens en 50 grote dozen kleren. De Sabena (België) blijft de K.L.M. helpen met het vervoer van goederen. De hulp is gratis. Het groothertogdom Luxemburg leeft in deze dagen geheel met Nederland mee. Radio en pers roepen de bevolking voortdurend op deel te nemen aan de hulpacties ten bate van Nederland. By de Nederlandse vereniging in de stad Luxemburg, bij het Rode Kruis en bij Caritas Catholica stromen de goederen en giften binnen. „Tot nu toe hebben wy zes treinwagons met In totaal 150.000 ton, voor het grootste deel nieuwe kledingstukken, bedden, levensmiddelen en medica menten naar Nederland kunnen sturen", aldus de voorzitter van de Nederlandse vereniging P. J. Lammers. De schoolkinderen te Echternaeh braehten fr. 7000 bijeen. Verschillende verenigingen geven liefdadigheidsvoorstellingen, waarvan de opbrengst ten goede komt van Nederland. Van alle kanten zyn auto's aangeboden voor het ophalen van de kledingpakketten uit de provincie. De 80 Nederlandse families, die in Luxemburg woonachtig zijn, hebben hun huizen ter beschikking gesteld als verzameldepöts. De Finse regering besloot Vrijdag 50 millioen Finse marken (ruim 750.000 gulden) te storten voor de Nederlandse slachtoffers. Een wagon met ruim zes ton textïelgoederen is Zaterdag uit Wenen naar Nederland vertrokken. De lading bestaat in hoofdzaak uit beddegoed. Naar schat ting is in Oostenryk 3 a 400.000 gulden ingezameld voor Nederland. Alle Britse partijen in het Lagerhuis hebben een motie getekend waarin aangedrongen wordt op hulpverlening aan liet geteisterde Nederland. Twintig medische studenten van het Engelse St. Thomas Hospital hebben ten behoeve van het reddingswerk hun dienst aangeboden aan de Nederlandse ambassade te Londen. Deze diensten zyn mt overleg met de marinecoinmandant te Vlissïngen dankbaar aanvaard. De K.L.M. heeft (lit team, dat 20 kleine boten, 20 buitenboordmotoren, rubbervletten, proviand etc. meebrengt, gratis vervoerd. Dankbaar is door Nederland gebruik gemaakt van het aanbod van België om mede te helpen het in het overstroomde gebied verdronken vee op te ruimen. Het aantal verdronken runderen, paarden en varkens is zo groot dat de Neder landse destructoren, die alle op volle capaciteit draaien, dit niet kunnen ver werken. De „Deutscher Kolden Verkauf" te Essen, een der grootste Duitse kolen- exporteurs, heeft via haar Rotterdamse vertegenwoordigster, de firma Ruys en Go., 50.000 mark beschikbaar gesteld voor de Nederlandse slachtoffers van de watersnood. Een ander Duits kolenbedrijf, dat tevens de Rynvaart uitoefent, stelde 10.000.beschikbaar. Vrijdagmiddag is de Zwitserse inzamelingsactie voor Nederland, België en Engeland, genaamd „internationale geluksketen", geëindigd. De actie bracht ruim twee millioen Zwitserse francs op. Een Zweedse fabriek stelde via het Rode Kruis 1000,beschikbaar. Daarnaast 500 primus-petroleumkooktoestellen en 250 primus-petroleumlantaarns. De Deense regering zal een tweede Catalina-vliegboot beschikbaar stellen. Uit het fonds der Deense landbouworganisaties worden nog 30.000 spaden, 175 kruiwagens en partij spaden aangekocht. De Deense stad Frederlksberg bood ba rakken aan. Aarhuus schonk 1500 paar rubberlaarzen. Naar radio Rome mededeelt, stromen in geheel Italië nog steeds giften in geld en natura voor de slachtoffers van de overstromingen in West-Europa binnen. Alleen al de plaatselijke kantoren van de Italiaanse radio-omroep ontvin gen reeds een bedrag van 80 millioen lire. Vier Belgische vliegers hebben zich beschikbaar gesteld voor vluchten boven de overstroomde gebieden. Uit Gent vertrokken drie vrachtwagens kleding, geneesmiddelen en schoeisel naar Middelburg. Het Belgische Rode Kruis stelde een. hefschroefvliegtuig beschikbaar en verzendt goederen. „Rapid Wien", voetbalkampioen van Oostenrijk wil in Nederland een wed strijd spelen voor het Rampenfonds. De wei-eldfederatie van oud-strijders, die meer dan honderd organisaties uit honderd verschillende landen omvat, heeft besloten een fonds te stichten voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Een Zwitserse hei-verzekeringsmaatschappij, de Schweizerïsche Ruckver- fiicherungs-Gesellschaft te Zïirich, heeft een bedrag van 100.0U0,voor het Nationaal Rampenfonds beschikbaar gesteld. De Amei-ikaar.se kardinaal Spellman schonk aan Nederland 10.000 dollars en als een persoonlijke bijdrage zowel aan België als Groot-Brittannië een som van 5000 dollars. Het Westduitse ministerie van financiën heeft zyn douane meegedeeld, dat alle door officiële verenigingen verzonden hulpgoederen voor Nederland zonder bijzondere formaliteiten kunnen worden uitgevoerd. In Frankrijk gaat de hulpverlening aan Nederland onverminderd voort. De bedragen van particulieren variëren van een briefje van honderd francs (een gulden) tot een cheque van negen millioen francs (ruim 90.000 gulden) van de Coca-Colafabriek. Honderden tonnen kleding en andere goederen zijn ingezameld. 20.000 Franse gezinnen zijn bereid een of meer Nederlandse kinderen op te nemen. De gemeenteraad van Bordeaux heeft 60.000 gulden" beschikbaar gesteld. De Franse ministerraad heeft besloten tot instelling van een comité voor coördinatie van de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Een Franse compagnie van vier-en-veertig auto-kipwagens uit Duitsland, zijn naar het noodgebied ln Nederland vertrokken. i vanuit elke plaats telefonisch contact te krijgen. Dat ging niet zo gemakkelijk en er kwam zwaar geschut aan té pas want alle lijnen waren overbelast. Terug in Den Bosch was er opnieuw en voortdurend het probleem om men senhulp en materiaal goeddeels op taxa tie naar verhouding van de behoeften te verdelen. Intussen waren de evacuatie- commissaris vol-op in werking en het Rode Kruis en allerlei instanties. In de nacht van Zondag op Maandag blijkt het voordeel van concentratie niet meer op te wegen tegen het nadeel van te dichte aaneensluiting. Derhalve besluit men dat de griffier en het hele civiele apparaat moet terugvallen op zyn eigen post. Maandags decentraliseert men dus het werk naar ieders eigen taak: militai ren, provinciaal bestuur. Ryks- en Pro vinciale Waterstaat, evacuatie, politie, opbouworganen, voedselcommissaris. Ro de Kruis, hulpverlening enz. Om half elf is er eerst nog een geza menlijke bespreking op de Lunettes met vertegenwoordigers (niet de burgemees ters, die op hun post moesten blijven) uit elke gemeente. Men krijgt er een overzichtelijker beeld en men regelt de hulpverlening vooreerst naar het redden van mensen, vervolgens naa» het keren van het water en daarnaast naar andeie zaken b.v. naar politie-, voedsel- en goe deren-voorziening. Ieder werkt nu op eigen terrein maar met behoud van on derling contact. En na de conferentie wordt een telegram met instructies naar alle burgemeesters verzonden. MEER TEKENING De nacht van Maandag op Dinsdag brengt nog altijd het bericht dat het wa ter aan de winnende hand blijft, hoe wel met afnemende kracht. Dinsdag ver krijgt men over de hele linie duidelijker tekening. Voor het gehele bedreigde en getrof fen gebied wordt nu op alle terreinen van werkzaamheden een zelfde vak-in deling aangehouden, parallel aan de vak indeling van de militairen met steunpun ten in Bergen op Zoom, (in Fynaert), in Steenbergen, Zevenbergen, Waalwijk en in 's-Hertogenbosch voor Heusden en Altena. Deze gelyke vak-indeling met bijbehorende concentratie bleek zeer be langrijk en byzonder gelukkig te zyn. Op Woensdag eindelijk heeft men de waterlijn grotendeels in de hand en kan men van de verdediging op de tegen aanval overgaan. Hierbij is ook een goe de regeling dringend gewenst om ie voorkomen dat door minder noodzake lijke hulp mensen en materiaal worden verbruikt, die elders harder nodig zijn. v De militairen blijven hun bijstand geven aar de nood dit eist, nu vooral om de stoplijn te versterken en te consolideren. En waterstaat herstelt, Rijkswaterstaat bepaalt de urgentie in overleg met Pro vinciale Waterstaat Uitvoering ge schiedt door waterschappen en civiele in stanties. Men werkt van binnen uit on der de Provinciale Waterstaat, terwijl de Rijkswaterstaat de buitenkanten voor haar rekening neemt. En men werkt furieus, met het oog op mogelijke storm en de nieuwe springvloed op 16 Februari. DE EVACUATIE Het verhaal van de Commissaris hier in de kajuit gaat-verder over het voor treffelijke werk van de evacuatlocqmmis- earis de heer De Leeuw en zijn dienst en over de prachtige adhaesie op dit werk, waarbij niet alle goede diensten, die worden aangeboden, gebruikt kun nen worden, omdat de mensen dichtbij willen en moeten blijven als-het kan. en omdat verre hulp goede hulp in de weg kan 6taan. Ongeveer 15.000 Brabantse mensen moesten evacueren, practisch geheel in eigen provincie en nog van Zeeland ko men daar ongeveer 10.000 mensen bij. Iedere burgemeester registreert onmid dellijk de evaeué's die zijn gemeente op neemt naar do plaats van hun herkomst en geeft daarvan terstond bericht 'aan', de burgemeester van deze plaats. Wat de verdere hulpverlening betreft, die is voor goederen buiten de voedsel voorziening opgedragen aan het Provin ciale Opbouworgaan, dat fungeert als knooppunt tussen vraag en aanbod. Do inzameling moest geschieden door de burgemeesters in overleg met organisa ties en Rode Kruis. Na de inzameling moest men niet zonder meer rechtstreeks verzenden, doch opgave doen van aantal en soort van goederen aan het Opbouw orgaan, waar ook de aanvragen we-»len geconcentreerd. De hoeveelheid goede ren schijnt voorlopig voldoende, ondanks het feit dat grote hoeveelheden onbruik baar waren, versleten en slecht van kwaliteit. De geldinzameling, die ook per gemeente plaats vjndt, gaat direct naar het Nationaal Rampenfonds. DE SCHADE Do schade is op dit ogenblik ook voor onze provincie nog niet te overzien. Naar de beschikbare gegevens moeten wy ongeveer 200 slachtoffers betreuren. Het aantal hulzen en boerderijen dat kapot is, is nog niet te overzien. Naar schatting hebben acht tot tienduizend panden waterschade, "waarvan volgens zeer ruwe taxatie 10 totaal verwoest en boven 15 zeer ernstig, zo niet on herstelbaar is getroffen. De schade aan dyken, aan goederen, aan veestapel en - oogst is nog niet te overzien. De situatie van het ogenblik yfaagt aandacht en toenemende versterking van het politie-apparaat tegen zogenaamde ..strandjutters" en soortgelijkó ongure lieden. Dringende maatregelen moeten getroffen worden voor het opruimen van kadavers. De capaciteit van de destruc tor is uiteraard ver ontoereikend. Dit kan zeer gevaarlijk -worden. Op grote schaal zal men moeten overgaan tol be graven (met kalk) ter plaatse. DE RE-EVACUATIE En dan vraagt nu al de re-evacuatie, de terugkeer van de opgejaagde mensen, de volle aandacht. Het moment hiervoor zal uitsluitend door de burgemeester van de betrokken plaats bepaald mogen wor den nadat bij vooraf VERPLICHT over leg heeft gepleegd met Waterstaat en Volksgezondheid. Het verhaal is bijna ten einde. Nog mag er aan worden toegevoegd, dat vrij wel alle nieuwe dijken, die trouwens veel hoger en sterker zijn, het onverlet hebben gehouden. Dit wordt duidelijk geïllustreerd als wij vanuit de boot naar buiten kijken en de gaten zien door het water te weeg gebracht, terwijl Drim- melen en Made practisch voor een ramp zijn gespaard. Intussen landen wij in Willemstad, waar de parate burgemeester ons blij onthaalt, vertelt van het onvermoeibare werken van zijn mensen, toont hoe er een nooddijk werd gemaakt en aan het verder droogmaken wordt gewerkt. Maar plotseling wordt hy weggeroepen, want „de Prins is er!", geland per heli copter om te vragen of er nog hulp nodig is en om de groeten en de beste wensen van de Koningin te brengen. De burgemeester rent naar zyn nieuwe gast en wy achter hem aan en Prins Bernhard gaat spoedig naar andere plaatsen, zo dra blykt dat hy hier niet behoeft te helpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3