KOPPIGE KRACHT VAN ZWIJGZAME ZEEUW Evacuatie loopt ten einde CONCERTGEBOUW ORKEST Jan Damen speelt Sibelim JCOOKTS AKKERfTJESfr HET VADERLAND 2 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Weer vraagt men zich af: wie heeft toch dit programma samengesteld? Het Concertgebouw-Orkest komt zo dik wijls niet hier en de concurrentie is zó groot, dat men zich de luxe niet kan per mitteren door met vier of vijf oninteres sante programma's achter elkaar, de abonné's weg te jagen. Nu waren er al heel wat lege plèkken in de zaal. Wij hebben niets tegen pogingen om nu eens van de platgetreden programma paden af te raken en iets nieuws te zoe ken, maar dan moet de nieuwe richting toch werkelijk belangwekkend zijn. Het Concert voor Orkest van de Zweed Hilding Rosenberg b.v. is een gruwelijk vervelendstuk muziek. Hier is nu een componist aan het woord die a tout prix w i 1 componeren en die niets te zeggen heeft, Niet één markant thema zijn we in de vijf en twintig of dertig minuten die het stuk duurde tegengekomen, het waren al maar noten zonder enige dich terlijke inslag of interessante gedachte. Als men nu per se .iets nieuws wil vinden, had men toch ook binnen onze grenzen kunnen zoeken. Men zal toch ge makkelijk bij onze vele hedendaagse com ponisten iets interessanters kunnen vin den dan dit Zweedse product. De heer Hilding Rosenberg kan nu overal vertel len, dat hij door hei beroemde Concert gebouworkest te Amsterdam gespeeld is wij weten zeker dat dit de enige maal zal zijn dat zijn naam.hier op de affiches verschenen is. Ook het Vioolconcert van Sibelius is lichtelijk vervelend en het eerste deel eigenlijk niet om door te komen. De inzet belooft geweldig veel maar alle schoon heid gaat al heel gauw onder in grauwe mistige verveling, Het tweede deel is dan een verademing. Het is kort en prachtig van thematiek, het is lyrisch en hier en daar uitbundig, maar de gunstige indruk Kunstuitwisseling 't Gooi—Brussel Door de afdeling ,,'t Gooi" van het comité Benelux is het initiatief genomen tot een uitwisseling van wenken van beeldende kunstenaars uil 'het Gooi en Brussel. In verband hiermede zullen, van 7 tot 21 Maart a.s. in de expositieruimte der „Grands Magasins de la Bourse" te Brussel een 50-tal werken van Gooise schilders, grafici en beeldhou wers worden geëxposeerd. Teneinde tot een representatieve inzending te ge raken, is een commissie van voorberei ding gevormd, waarin zitting hebben de heren M. Brandenburg, K. Koster en L. K. C. Prins te Hilversum, F. Hamers te Kortenhoef en C. Schrikker te Laren. De opening der tentoonstelling zal ge schieden in tegenwoordigheid van de Nederlandse ambassadeur te Brussel. Ongeveer in dezelfde periode zal te Hilversum een expositie worden gehou den van werken van enkele Brusselse 6ch)ilders. Bij de voorbereiding hiervan verleent de Belgische ambassade haar medewerking. HET VADERLAND 50 Jaar jgeledén 9 Februari 1903 Mevrouw M. W. H. Rutgers-Hoitsema is opgetreden als secretaresse en mejuf frouw D. Sanson als vice-presidente van de Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw. wordt direct weer teniet gedaan door het kleurloze derde deel, dat hoewel markant van rhythrne (de componist zelf spreekt van een Danse macabre) toch al heel gauw eentonig wordt, omdat men tever geefs op verrassingen zit te wachten. Jan Damen speelde het werk met prachtige toon en met zóveel overtuiging dat men als 't ware gedwongen werd te luisteren. Damen is een van onze grootste violisten en ten slotte hebben we respect voor het feit, dat hij goedkoop succes met een van de geijkte concerten versmaadt en eens iets anders tracht te geven. De tweede Symphonie van Dvorak was daarna als een verkwikkend bad. Deze symphonie is geen meesterwerk, maar zij bevat goede muziek zonder meer. Men voelt men zich behaaglijk thuis bij alle Brahms-reminiscenties en daar Kubelik in zulk soort nationale werken op zijn grootst is, was men al gauw de verveling van vóór de pauze tenminste gedeeltelijk vergeten. Het concert werd aangevangen met de Maurerische Trauermusik van Mozart ter herdenking van de slachtoffers van de nationale ramp en van Dr Alexander Loudon, de zo plotseling overleden voor zitter van het Residentie Orkest. C. v. B. Haagse Kunstkring Op 10 Febr. a.s. zal de Haagse Kunst kring in Pulchri Studio een Thé musical organiseren met de Zwitserse componist Henri Gagnebin, directeur van het con servatorium te Genève. Medewerkenden zijn: Olga Ongena, alt; Alex van Ame- rongen, piano; Dick de Reus,, viool en Jolle de Wit, fluit. AVRO schrijft prijsvragen uit Het bestuur van de A.V.R.O. heeft ter gelegenheid van de viering van het 30-ja. rig bestaan in Juli a.s. drie prijsvragen uitgeschreven, n.l. voor ernstige muziek, hoorspelen en lichte muziek. Voor de eerste twee categorieën zijn 'de prijzen telkens 750, ƒ500 en ƒ250, voor de laat ste 400, 200 en ƒ100, buiten de normale rechten en honoraria. De inzending sluit op 1 Mei a.s. Buiten dezeprijsvragen om heeft het A.V.R.O.-bestuur aan vijf Nederlandse componisten opdracht gegeven voor resp, twee werken voor symphonie-orkest, een voor fanfare-orkest, een voor blaaskwin- tet en een voor twee piano's, Paul van Kempen in Bremen Zoals wij reeds enige maanden geleden meldden, is Paul van Kempen benoemd tot „Generalmusikdireetor" te Bremen, Deze benoeming is nu officieel bekrach tigd, De dirigent zal niet alleen de opera leiden maar ook de concerten van het Philharmonische Staatsorkest. Inmiddels staat het wel vast, dat Paul van Kempen het Radio Philharmonisch Orkest in Hilversum niet in de steek zal laten, want hij zal in het vervolg bijna zes maanden van ieder jaar ook in Hil versum werkzaam zijn. LOUIS MEYS In het gebouw PanoramaMesdag heeft de hier ter stede welbekende Louis Meys de drie expositiezalen gevuld met schilderijen en tekeningen, die een over zicht van zijn werk geven van het eerste begin af: het voor de aardigheid toege voegde, .een tikje Utrillo-achtig uitziende „landschapje met molen" van 1910, toen hij dus 8 jaar was, tot aan de reeks buitenstudies etc. van het vorig en van dit jaar. Hoe alleszins begrijpelijk onder de i mentele omstandigheden, het is voor de kunstenaar jammer dat de bezoekers de laatste dagen gemakkelijk op de vin gers te tellen zijn. Want Meys blijkt goed aan het werk te zijn geweest en sommige recente schilderstukken lonen Zeer be paaldelijk de moeite. Ik heb hem vroeger meer dan eens een aangenaam causeur en een lyrisch char meur genoemd, daar dan echter aan toe gevoegd, dat de deugd ener frisse vriendelijke welsprekendheid in dit werk meestal begeleid werd door haar „onedele zusters": een aan de oppervlakkigheid grenzend gemak, een neiging tot het zoete én modieuze, een volgen Van de lijn van de minste weerstand. En bepaalde werken op deze expositie bekijkend, bij voorbeeld de drie stilleven-gouaches uit 1947 in de laatste zaal, lijkt mij deze critiek geheel rechtvaardigd te zijn ge weest. Meerdere schilderijen' van de laatste jaren zijn inmiddels zo trefzeker en goed, dat mijn bedenkingen vervallen. Men vergelijke met de bovengenoemde gouaches bijv. het bloemstuk nr 33 dit jaar, in de grote zaal gehangen, w een nooit 1 Hij was zwijgzaam, bij na stug de boer uil Drei- schor, die wij hier in Den van doodsnood getekend die scherpe keelklank van tezamen met de harde wil de kustbewoners. dit niet nog weer eens Een Zeeuwse boer vlucht Haag aan de uitgang van in woorden te herbeleven, niet voor de zee. Ik geef de kerk na een bidstond dat men niet verder vraagt, mijn land niet prijs. Niet aan het water. Nederland ""aker hem mn de klein. Zeeland uitgang van de kerk deze boer. Met de beste bedoe- voor de watersnood ont moetten. Een stoere veer tiger, geenszins ziek, ont moedigd, uitgeput of zelfs Hendrik Hagenaars Hoek Dit zijn twee doodgewone dingen die ik vanmorgen in het doodgewone kap perszaakje hoorde. Het eerste was: dat de kapper aan een heer-met-een-gemelijk-gelaat vroeg of hij z'n maandelijkse potje scheerzeep niet moest hebben en dat c'.ie heer antwoord de: „ik heb thuis nog een oud stukkie staaf, daar doe ik het deze maand maar 's mee; de centen voor die pot heb ik maar 's aan het Rampenfonds gegeven." En het tweede: dat de patroon en zijn éne bediende elkaar beloofd hebben een maand niet te roken cn iedere dag zestig cent in 'n spaarpot te doen, om op de eerste Maart zes-en-dertig gulden te kunnen afdragen. Dit zijn geen verhaaltjes, want ik heb ze vanmorgen zélf gehoord. Het zijn ook geen schokkende onthul lingen, want ze zijn dóódsimpel. Toch hebben ze waarde. En niet zo héél geringe waarde eigen lijk ook. Want het komt niet zó dikwijls voor dat een mens zich werkelijk iets ontzegt voor een ander. Mensenmin gaat dik wijls niet verder dan dat het nog best kan, zonder dat ge het zelf écht mérkt, Maar wanneer ge gewend zijt elke dag twintig cigaretten te roken dan is het om den drommel niet gemakkelijk elke dag helemaal niet te roken. Ik weet dat er heel wat grotere helden zijn dan deze drie en dat hun namen zeker niet zullen worden bijgeschi'even in de boeken der historie. Ik weet dat er velen zijn, die dag aan dag hun leven wagen om dat van ande- re7i te redden en dat zelfs d i e onbekend zullen blijven. Maar tóch vind ik die drie mannetjes van vanmorgen de moeite waard, omdat zij de menselijke waardigheid op over tuigende wijze dienen; omdat hun kleine, bijna-hulpeloze, gebaar van mensenmin, ons het vertrouwen in de mensen schenkt, dat wij soms zozeer behoeven. Er gebeurt namelijk niets als die man zijn potje scheerzeep wél koopt. En wanneer die twee zich hun ciga- retje niet zouden ontzeggen dan zou daar zo op 't oog niets van blijken. Maar deze dingen zijn tekenen en sym bolen en van grote waarde voor het in zicht in het menselijke hart. pat is alles wat erover te zeggen valt. En dat heb ik even willen doen. maar een klein stuk er van. uu., uj Wij vluchten? Dan vreet vermoeid. Toch had hadden wij 0„ Und m deze koppige Zeeuw'n ge- ''l'*, coergezoroen mei ome zullen het water keren, hele watersnood over 2ich e£ deleden leed sterke dijken ons wa- te spreken - wt, westen, tegen het water, dat het grootste deel van >Land h t zm vee was omgekomen ,eT Au jets ^oc, en zm htmwimd nog lag ten dm wal„% te verzaten onder het Wd- mel ik De is ter. W,j wilden met hem Voor over de toekomst praten mij u 2„ maar kllin en stelden,naar achteraf derUndi zeetand. onze pol- heen zien gaan en alle on derdelen van de ellende daarmede verbonden, mee gemaakt. Zijn vrouw en vier kinderen heeft hij naar Den Haag bij familie gebracht. Niemand weet. hoe hij voor hun behoud kun mëriocM *r, «8» b* '"aar blijf heeft moeten vechten gen water, wind. kou, voedselgebrek, moedeloos heid en wanorde. Waar schijnlijk heeft hij van Zondagnacht tot Vrijdag avond, toen hij hier aan kwam niet geslapen en nauwelijks gegeten. Hij zwijgt er over met goed gesloten kaken. Het is hem ook niet meer aan te ik. ga ik terug. Ik zal het vraag, die wij hadden kun' nen stellen, of hij, gezien de grote door hem geleden verliezen, de door het bui tenlaud gedane mnbieiln- de rug tegen de trouwens al de beste dingen bijeen zijn. Een delicaat kleurgevoel was wel steeds de sterkste, in elk geval de meest aan- nemelijkste kant van dit talent, maar de voorkeur voor ochtendlijk hemelsblauw, zacht rose en citroen- of okergeel bleef toch vaak aan de weke kant. In het re-, cente bloemstuk treft een rijker ge schakeerd, warm palet, met een aanmer kelijk sterker accent van innerlijke door- leefdheid en bewuste controle. Het is een mooi doek, waarin niets overgelaten werd aan het toeval of de handigheid, en dat toch zijn ongedwongenheid, zijn fraïcheur heeft. Hetzelfde schrijft men van verschillen de middelgrote landschappen, als de „Engelse kerk ln aanbouw", de „brug in aanbouw bij 't Westbroekpark", het paneel „Pres le pont de Chatou" e.a. Meys heeft vermoedelijk veel geleerd (in de richting ener scherpere controlering vooral van het grote berglandschap bij Monte Carlo, nr 18, dat aan een blanke en beschaafd genuanceerde - kleur een doordachte, haast geometrische bouw paart. Toch spreekt voor mij het persoon lijke karakter van de exposant meer uit de laatste landschappen dan uit dit werk van een paar jaar geleden. Het bergland schap was een discipline die hij zeer be hoefde, maar het blijft wat koel. Bij een zelfde blankheid en structurele zuiver heid heeft het strandje van 1952 (nr 30) grotere tinteling en directheid. Ook het bekoorlijke, hiernaast gehangen meisjes portret de overige 'figurale werken zijn minder bevredigend wil ik afzonder lijk vermelden. De Gr. Willem Andriessen voorzitter Alg.f Katholieke?. Kunstenaars vereniging Op de Zondag te 's-Kertogenbccch ge houden vergadering van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging werd Willem Andriessen tot voorzitter geko zen. De scheidende voorzitter drs A. Wijffels uit Den Haag werd gekozen tot vice-vooratter. Nieuwe radio-actie: „Beurzen open, dijken dicht" Na 'de dagelijkse toespraak van dr Koirterahorat heeft prof. dr J. B. Kors O.P. in zijn kwaliteit van voorzitter der Nederlaimdkie Radio Unie over de beide Hilversuimse zenders Zaterdagavond me dedeling gedaan van een grote actie, welike de omroepverenigingen gezamen lijk willen voeren ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Prof. Kors zei, dat deze actie zal wor den ondernemen om de offervaardigheid van .het Nederlandse volk te blijven aanmoedigen, ook ate de grootste span ning geweken is, omdat de ellende blijft. Toen Vrijdag van! het Nationaal Ram penfonds het verzoek binnenkwam een radio-actie :'öp touw te zetten; was het bestuur van de N.R.U. dadelijk bereid deze voor te bereiden en'door te voeren. Onder 'het motto „Beurzen open, dijken dicht" aal men trachten de offervaardig heid van. Nederland levendig te houden. Het gironummer, dat men voor deze actie gekozen heeft is zeer eenvoudig: 17. Het -postbusnummer in Hilversum, waarheen de postwissels kunnen worden gezonden luidt eveneens; 17. Men hoeft slechts te adresseren aan „Beurzen open. dijken dicht" te Hilversum. Het corres pondentie-adres is: Suzannapark 6. Hil versum,. dat, - onder kengetal K 2950, te lefonisch met vijf lijnen is aangesloten: 25 45. 25 46, 26 75, 90 75 en 92 75. De eerste uitzending van deze actie zal vanavond na het nieuws van. 8 uur geschieden, de tweede op- Zaterdagavond 17 Februari op dezelfdd tijd, in beide gevallen over de twee zenders. Prof. Kors eindigde zijn toespraak met het uitspreken van de verwachting, dat reeds Maandag avond1 mededeling kan worden gedaan van het binnenkomen van een belang rijk .'bedirag. In elk geval zal Maandagavond de. ƒ30.000, we like de AVRO met zijn pro gramma „Zoden aan de dijk" binnen kreeg, aan het nieuwe fonds wonden overgedragen. De AVRO, die thans ook aan de gezamenlijke actie deelneemt, zal dit programma beëindigen. Driejarig jongetje overreden Tussen Nes en Uithoorn is Zaterdag middag op de Ainstéldij'keen. drie-jarig jongetje uit Uithoorn door een vracht auto .gegrepen en gedood. Het kind liep plotseling van achter een geparkeerde auto de weg op. Drie kisten reinetten brachten goud op Drie kisten goudreimetben liet een fruitteler Vrijdagmiddag op de veiling te Geldenmailsen ten bate van het Nationaal Rampen fonds verkopen. De kisten brach ten resp. ƒ71. ƒ83 en ƒ96 op. doch de kopers lieten ze nog eens vei len. De opbrengst werd toen resp. ƒ96, ƒ103 en ƒ118. Doch ook deze kopers brachten de appels weer voor het goede doel in veiling, en zo verwisselden de goudireine.tte.n nog enkele keren van eigenaar, tot de totale opbrengst was ge stegen tot ƒ3600. Toen schonken de laatste kopers de drie kisten appelen in naturk aan de tijde lijke bewoners van de Aboy-bal te Rotterdam. Het bestuur van de coöperatieve .veiling vulde ten slotte bet' bedirag voor het Ram penfonds aan tot ƒ10.000. Britse motie voor hulp aan Nederland „Ba.ck-benchers" van alle Britse par tijen in het Lagerhuis, onder leiding van het Labourite Walter Elliot, hebben een motie getekend waarin aangedrongen wordt op hulp verlening aan het geteis terde Nederland, De tekst ervan luidt: Dit Huls is van mening, dat gezien het gemeen belang van alle door de huidige watersnoodrampen getroffen landen bij een zo snel en doelmatig mogelijke be strijding ervan, nationale grenzen voor het ogenblik zoveel mogelijk daarbij buiten beschouwing gelaten moeten wor den en dat in het bijzonder de in ons bezit zijnde materiële hulpbronnen alle soort ter beschikking gesteld moeten worden van onze oude buur en vriend, Nederland., zonder .dat op iets anders wordt gelet da,n dat het zo groot moge lijk nut oplevert en zo spoedig mogelijk geschiedt. Roode Kruis-helpsters onder arrest Drie helpsters in vaste dienst van het Roode Kruis uit Sdhiedah zijn door de politie aangehouden, verdacht van het plegen van onregelmatigheden. Twee zijn nog in arrest; de derde is door tra; sche familie-omstandigheden voorlopig op vrije voeten gesteld. Tweeduizend Zeeuwen in Eindhoven Het .evacuatiecentrum Bergen op Zoom- hieeft in totaal 10.000 evaoué's geregis treerd. Ongeveer duizend hiervan zijn in de stad zelf onderdak gebracht. De grote stroom van vluchtelingen was Zaterdag reeds geluwd. Gisteren beeft anen nog één gezin ingeschreven. Ook Delft heeft .duizend geëvacueerden opgenomen, w.ie enkele honderden zijn ondergebracht dn het studentendorp 't Duyvelsgat, dat voor .de helft door de bewoners werd ontruimd. .De Zeeuwse vluchtelingen, die in het militaire kamp Ossenidrecht een onder komen hadden gevonden, zijn vandaar verder vervoerd.,omdat dit.kamip moest wordenbritruinfkf dvv.m' dé. legering A-morikaa rise troepen. Riiam 2000 var 2348' zijrimaar'Eindhoven^ gebracht!' -Velen hadden er .de voorkeur aan gegeven om naar Zeeland terug te keren, doch- met het oog op .de springvloed, die 16 Februari wordt verwacht, werd dit niet verant woord geacht. Alleen 300 inwoners van Kruisland bij Steenbergen mochten terug keren'. Een kleine groep moest .Ln Ossen- De Mexicaans-Poolse violist Henryk Szeryng, die op Dinsdag 10 Februari een recital in Diligentia geeft, brengt een programma met werken van: Bach (Par tita), Brahms (Son'até Op. 108 No 3), Bloch, Ravel en een eerste uitvoering van de Sonate brève van de Mexicaanse componist Manuel Ponce. Medewerking aan de vleugel wordt verleend door Tasso Janopoulo. Verlies van veestapel valt wij houden gen en de door de regering muur. geboden faciliteiten, mis- schien van plan was te F"org en sterk beende hij emigreren. weg, de koppige Zeeuwse „Nooit". Het antwoord boer, als ging hij het aan- klonk als het plotseling stormende water tegemoet. breken van een dijk. De En ik voelde mij zo zien. Vraagt iemand naar vaalgrijze ogen flitsten fel klein, zo'n slecht vader zijn belevenissen, dan kijkt en de boer sprak meer dan lander. Ik zal met geen hij die aan; en zo duidelijk' dit ene woord. Hij sprak Zeeuwse boer meer over staat in die ogen een week in kor.te, harde zinnen met emigreren spreken. en we begonnen daar onmiddellijk gewel dig enthousiast over te doen, Hij kwijlde een groenachtig spuug op onze handen, dat zonder ophouden uit zijn mondhoeken druppelde. Een grote zwartachtige massa misvormde zijn mond, zijn lippen staken als presenteerblaadjes naar voren. Wr vroegen ons al af van welke afschuwe lijke ziekte dit hét gevolg kon zijn, toen de gnoom zijn hand aan .de mond bracht, er het zwarte brok uithaalde en op mijn hangmat deponeerde, Het bleek een pruim groene tabak te zijn, wel zo groot als een halve sinaasappel. Vijftien mannen waren inmiddels uit het halfduistere onderhout te voorschijn getreden, Ze waren van top tot teen beschilderd en hun gespannen bogen wezen dreigend in onze richting. Ver moedelijk waren zij al naar ons kampe ment geslopen toen wij nog sliepen en hadden zij ons een hele tijd roerloos be spied. Misschien waren de nachtelijke geluiden wel van hén afkomstig geweest. Onze kleine Maquiritare trok een gezicht of hij ter dood veroordeeld was. Hij fluisterde ons toe; ,Die ouwe, die u aan uw baard heeft getrokken, is de tovenaar hij is het die hier beveelt bij die smeerlappen hebben de tovenaars altijd het meeste te zeggen!" Wij begonnen een groteske pantomime met de tovenaar op te voeren. We deden ons uiterste best onafgebroken te blijven lachen en het had succes, want ook de tovenaar begon te grijnzen en al gauw schaterde de hele clan. De kano was inmiddels een soort ge regelde heen-en-weer-dienst begonnen tussen ons kampement en hun dorp, dat niet ver af kon liggen. De ene lading nog mee Naar schatting zijn bij de watersnood 30 tot 40.000 stuks vee omgekomen, het geen een lager aantal is dan aanvanke lijk werd geschat. Gebleken is,- dat de zÜtë"water" 'uit mijn'land helft van de veestapel op Schouwen zuigen. Ik zal ploegen en Duiveland is gered, hoewel men rekende zaaien, ik zal oogsten. Wij op verlies van de gehele veestapel. De destructors werken inmiddels op volle kracht om de cadavers te verwerken. Trucks en mensen zijn gevorder om de stoffelijke resten te vervoeren. In Bra bant werken alle bedrijven op volle kracht, maar ook elders in het land zoals b.v. in Oversehie, wordt op top-capaciteit gewerkt. Uiteraard heeft men thans al- een nog het drijvende vee aangevoerd. Het puin van stallen en schuren moet nog worden geruimd. Spoortvegen en service De Spoorwegen hebben het niet gemakkelijk in deze periode, de passagier moet daarvoor begrip tonen. Die passagier wordt echter zwaar gehandicapt als hij uit het Zuiden komt en nu via Utrecht naar Den Haag of R'dam moet. Zaterdagavond werd de trein uit de richting Den Bosch met reizigers uit hei gehele Zuiden plus Vlissingen en Middelburg vóór het station Utrecht opgehou den en kwam daardoor iets later dan 20.42 binnen. Inplaa'ts van de trein Den HaagRotterdam even op te houden hij rijdt dit ge makkelijk weer in liet men deze vertrekken, zodat hónderden passagiers een uur moesten wach- ■ten. Terwijl de route over Utrecht op zichzelf toch al veel meer lijd ver.gt. De Spoorwegen moeten om de service denken! Friesland loopt 21 Februari van stapel De tewaterlating van die onderzee- bootjaiger Friesland, diie o.p 14 Februari te- Amsterdam zou geschieden, is een week uitgesteld. We babbelden nog een poosje over het geen ons de komende dag te wachten stond, daarna blies ik de kaars uit en al gauw vielen we ais onschuldige kinderen in slaap. Om zes uur 's morgens wei-den wij met een schok wakker: het oerwoud weer galmde van schelle kreten. Een troep apen buitelde hoog boven ons door de boomkruinen, maar dat waren niet de enige lawaaimakers. Het geschreeuw, dat van verderweg tot ons doordrong, was ongetwijfeld van mensen afkomstig. We haastten ons naar onze observatie post. Al gauw kregen we een kano in 't vizier een kano volgepakt met india nen, die ons snel naderde. Een gnoom met kroeshaar kroop uit de achtersteven overeind, waggelde-op han den en voeten over de koppen en schou ders van de anderen naar voren, greep onze tak en trok zich er aan op. Zijn hele costuum bestond uil, een bosje zwarte veren rond zijn linkerarm en een dunne liaan, die hij om zijn lendenen had gewonden. Hij knorde, lachte, schreeuwde en huppelde. Hij trok ons beiden aan de baard onder het slaken van bewonderende kreten. Hij had zelf vier haren aan zijn kin hangen, iets uiterst merkwaardigs voor een indiaan, Gualharibo's na de andere werd aan. land gezet en het duurde niet lang of overal zagen we druk gebarende en huppelende aardmannetjes. Ze waren allen gewa pend mét enorme bogen, waarbij ze zelf eens zo klein leken. De meesten waren niet langer dan anderhalve meter, Na een tijdje verschenen er ook vrouwen, die nog kleiner waren, gemiddeld 1.35 m. De oude vrouwen waren volkomen naakt, de jongere droegen een gerafeld stukje buik, Verder hadden zij een grote toef wit dons achter het oor en door hun neus zat een slokje. Allen droegen grote lege manden op de rug en we hoefden er niet aan te twijfelen dat ze vast be sloten waren die zo snel mogelijk ten koste van ons te vullen. Ze schenen al lerminst verlegen. Ze dromden om ons heen én onder wierpen ons aan een gedetailleerd onder zoek. waarbij ze schelle kreetjes van ver rassing slaakten en luidruchtig commen taar gaven op alle merkwaardigheden, die onze anatomie opleverde- Maar de mannen hadden onze bagage ontdekt en ontrolden juichend de stuk ken bedrukte katoen, die we. voor de berg-Maquiritares meegenomen hadden. Plotseling had niemand meer belangstel ling voor onze baarden en behaarde borsten. Alle mannén liepen kakelend om het katoen heen, terwijl d.e.manden der vrouwen steeds voller werden We probeerden, zo goed en zo kwaad als dat ging. bemiddelend op te treden; we moesten deze zonderlinge uitverkoop in ;eval zo lang mogelijk zien te recht duidelijk. We wilden hun boven dien de indruk geven dat het om een ruilhandel ging-, zoals de vorige dag met. de onderhandelaar. Ik overhandigde onze aluminium kook- ketel aan de tovenaar, maar ik nam er de boog en pijlen van een krijger voor terug. -En toen ik een vrouwtje ,zag, dat een- stuk katoen aan haar hart drukte, ontdeed ik haar met een voorzichtig ge baar van haar witte oor-versieringen We konden echter niet overal tegelijk zijn. Op een gegeven moment waren de manden van de vrouwen vol en onze pak ken leeg Maar ze maakten nog altijd geen aanstalten om weg te gaan. Ze schenen -nog op. iets anders te wachten. Maar w'e hadden hen niets meer aan te bieden. Toch was 'het nodig hun belangstelling en verbazing gaande te houden. Hier en daar begonnen een paar krijgers al naar hun bogen en pijlen te grijpen. Als we niet oppasten zouden ze ons zo dadelijk nog een tikje op het hoofd geven met hun knotsen of ons een paar pijlen in de borst schieten, zo maar om zich te amu seren., zoals ze ook voor de grap aan onze baarden trokken. Pierre begon krachttoertjes te verto nen. Hij tilde de mannen de een na de ander met één hand boven zijn hoofd. Ze betastten zijn spierballen, ze probeerden hem op hun beurt op te tillen, ze lachten. nam de tovenaar mee naar een boom, waar ik mijn leica had opgehan gen. Ik brandde van verlangen het ding te. gebruiken, .Nog nooit was het een drech't blijven, omdat in het blok, waar zij zich bevinden, enkele gevallen mazelen zijn geconstateerd. Het A.V.R.O.-bestuur verweert zich Het bestuur van de A.V.R.O. deelt het volgende mede: „Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft met grote verontwaardiging kennis genomen van de geruchten, als zou de A.V.R.O. geweigerd hebben berichten in verband, met de nationale -ramp, welke ons land1-- heeffy. getroffen- -te la.ten - om roepen, zodat de- Regering genoodzaakt zou zijn geweest de A.V.R.O. te gelasten zendtijd' ter beschikking te stellen. De A.V.R.O. heeft vanzelfsprekend wiet ge weigerd berichten, welke verband hiel den met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van hiet ■eerste .ogenblik af werd gedaan. Elke andere houding van het A.V.R.O.-bestuur zou misdadig geweest zijn.. De Regering "heeft geen zendtijd van de A.V.R.O. ge vorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren dit te doen. De A.V.R.O. heeft onmiddellijk aan de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen aangeboden aan de Regering onbeperkte zendtijd voor de berichtgeving ter beschikking te stellen, welk voorstel door d.eze is aanvaard". moe, huiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er Iets tegen: neem een AKKERTJEV^x In korte tijd voelt U zich weer he/pen direct.' VAfsl t» E D A c Van dit kruiswoordraadsel geven wij nu eens niet de omschrijving maar de oplossing echter zijn de letters van de sleutelwoorden vervangen door andere letters, zodat in teite de oplossing in geheimschrift gegeven is Gevraagd wordt met' behulp van het kruis- woordschema de oorspronkelijke opiossin" terug te vinden, HorizontanI: 1 E.DR—GU—E 4 J—N; G. H—B—F; 7. TBUKLA-M— GI; 10. U—B—M—B—C'; 12 A—Q—D—I- 13. CBED; 14. O—D—E—D—U; 16 V— ^u~io_ °AXI 11R—N—E- 18' Verticaal: 1. E—D—T—D—A—O2 RG U—U—D—O—Q—E3. U—B—L-ljyp 4 j_ B—T; 5. N—F; 6. H—G—C—B—U— Q—K—I- K—B—I—D—C; 9. MBCDH14 E—D—H—O—D—A; 15. E—B—O—D- 16 V— N—U; 17. R—B. AB CDED—A F—GHI JG AA D KLMN—A A—B -GDPMDQO RCD -EOiD vormen een soreeltoord ken, want wat er gebeuren -moest als onderzoeker gelukit een Guaharibo op de straks al onze schatten van eigenaar ver- foto te krijgen..,. wisseld zouden zijn, was ons nog niet' (Wordt vervolgd) J Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. vast; 4. gage; 7. 8 lor; lire; 13. filiaal; 16. Lea; Plata; 21. Ebro; 22. have; 24. Eos; 25. ree; 26. rits; 27. ijdel Verticaal: 1, vast; 2, aal; 3 snuf; 4. Gohath; 5. aria; 6. ezel; 10. willoos-; 12, ram; M. Lea; 15. lab.; 17. leer; 18. pret; 19. aard; 20, ceel; 23, vee. HETCUvaderl/WQ NIEUWE COURANT Anno J869 Uitgave en tlruki De Courant HET VADERLAND JV.K, Parketraat 25-27 'e-Qravenhage Telefoon. 184.349 Giro littdO Directeur; TH.D. STRUJCK Hoofdredacteur; Dr W. VAN WIJK ABONNEMENTSPRIJZEN, f24.60 per kalenderjaar, f6.25 per kwartaal en f2.10 per maand. Losse nummers 8 cent1 's Zaterdags 15 cent ADVERTEN Tl EPR1J ZE N32 cent per millirneterregel,op contract van 26 cent af. Advertenties in de tekst 2 maal de go. wone prijs Korte Sletten BINNENLAND Mgr R. Lambertini, de speciale af gevaardigde van de Paus, heeft Zaterdag een rondvlucht gemaakt boven de ge teisterde gebieden. Mgr Lambertini sprak Zondagmiddag- een kort woord voor de Ned. radio. De Ahoy-hal, waarin de eerste eva- cué's hun toevlucht vonden, wordt ont ruimd; Zaterdag verliet de laatste evacué de hal. De goederen zullen worden over gebracht naar de Rivièra-hal. Burgemeester d'Ailly heeft Zaterdag het Amsterdamse comité Bescherming Bevolking geïnstalleerd. De Zuiderkruis, aan boord waarvan zich de opvarenden bevinden van de Klipfontein,, die onlangs bij Madagascar is gezonken, is Zaterdag te Las Palmas op de Canarische eilanden aangekomen. De legerplaats Ossendrecht is voor 't grootste gedeelte door de evacué's ont ruimd, zij zijn overgebracht naar het ontvangstcentrum Katholiek Leven te Eindhoven. De vorige burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, de heer J. Gotwaldt, thans burgemeester van Etten, is tijdelijk weer belast met het burgemeesterschap van Hoge en Lage Zwaluwe zolang de noodtoestand duurt; Hoge eh Lage Zwa luwe had namelijk nog geen nieuwe bur gemeester, Woensdag 8 April zal de Christelijk- Historische Unie een algemene vergade ring houden in Krasnapolsky te Amster dam; op deze vergadering zullen hoofd bestuursleden worden gekozen in de plaats van de aftredende leden prof, dr G. C. van Niftrik, W. Nauta en W. J. van. Muiswinkel, die niet herkiesbaar zijn, De gemeenteraad van Deventer be sloot een nieuwe schouwburg te laten bouwen -p de plaats van de huidige schouwburg; de kosten bedragen f 1.8 millioen. Te Hengelo wordt in September een school voor uitgebreid technisch onder wijs geopend, die leerlingen opleidt tot leidende functies in de industrie. Van 10 tot 14 Februari zal de adjunct-directeur-generaal van het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève in. Den Haag besprekingen voeren -met mi nister Suurhoff en staatssecretaris Van Rhijn over de Internationale Arbeids organisatie. Met ingang van Woensdag 11 Februari zullen te -Nijmegen de colleges en practica hervat worden. BUITENLAND Koning Paul van Griekenland, die in Hannover de uitvaart van zijn schoon vader, Hertog Ernst August van Bruns- wij.k, heeft bijgewoond, vertoeft thans, op uitnodiging van de Engelse koninklijke familie, in Engeland. Koning Paul zal eerst over enkele weken naar Grieken^- land terugkeren. Bij het dorp Lacock in het Westen, van Engeland is Zaterdag een Ameri kaanse bommenwerper van het type B-36 neergestort. De 15 inzittenden wisten zich met valschermen in veiligheid te brengen. De Amerikaanse schout-bij-nacht Byrd is van plan een nieuwe Zuid-Pool expeditie te ondernemen voor het zoeken van mineralen en het oefenen van mi litairen in het strijden bij zeer lage tem peraturen. Hij zal echter niet vertrekken voor het einde v-an de oorlog in Korea. Dr James Conant. oud-president van de Harvard Universiteit, heeft de eed afgelegd als Hoge Commissaris van de Ver. Staten in Duitsland. Volgens de „Prawda" zal begonnen worden met de aanleg van Installaties voor het opwekken van electrische stroom bij de Angara, een grote rivier in Siberië, De ontworpen centralen zouden meer stroom opwekken dan alle kracht stations van W.-Europa tezamen, aldus het officiële orgaan van de Russische comm. partij. - Een rechtbank te Moskou heeft von nissen van 15 tot 25 jaar gevangenisstraf uitgesproken tegen een aantal Russsiche handelaars, die horloges fabriceerden van uit een regeringshorlogefabriek gestolen, onderdelen en deze met valse papieren verkochten via een aantal juweliers te Moskou. Volgens Radio-Peking zijn in de af gelopen twee maanden meer dan 20.000 Noordkoreaanse wezen in weeshuizen in Mandsjoerije opgenomen, Generaal Hoyt Vandenberg, chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, heeft in het tijdschrift „Flying" verklaard, dat de S.U. honderden bommenwerpers van het type Superfort bezit, die in staat zijn atoombommen te vervoeren naar doelen waar ook in de V.S. De actieradius van de bommenwerpers zou echter niet vol doende zijn voor terugkeer van de S-U. Onlangs is in diep kustwater bij Port Elizebeth (Zuid-Afrlka) een bij zondere soort snoek gevangen, de derde vangst van dit soort, voorzover bekend. De snoek bezit 2 zijlijnen in plaats van één, kenmerkt zich door een donkere kleur en heeft scherpe tanden in de bovenkaak. De Amerikaanse organisatie voor vluchtelingen heeft te Genève een chèque van 102.350 dollar (bijna 400 000 gulden) overhandigd asn de commissie voor Europese migratie als eerste bijdrage op rond van de overeenkomst tussen de Amerikaanse regering en genoemde com missie voor hulp aan vluchtelingen uit Oost-Europese landen. Maarschalk Tifo van Joegoslavië, heeft verklaard, dat zijn besprekingen met de Griekse minister van Buit, Zaken, Stephanopoelos, „met succes waren be kroond". HERDENKING. „De heilige eendracht is het zout, dat huis en stad in wezen houdt". Vondel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2