Hef is alsof reuzen met een voorhamer in hef wilde weg hebben rondgezwaaid Achtergebleven inwoners van Zierikzee leven als in een bevrijdingsroes Zierikzee op Schouwen-Duiveland Getroffene keerde als geslagen telkens naar zijn verwoest bezit hond terug Ook eliende buiten gebied GEREDDE PAARDEN, KOEIEN EN VAR KENS NAAR GOES GETRANSPORTEERD OOK AVONDKLOK IN ZIERIKZEE Zierikzee offerde voor getroffenen Katk. jeugdbeweging biedt hulp aan Maandag 9 Februari 1953 Pagini (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 8 Febr. De man stond temidden van zijn totaal verwoeste bezittingen in een totaal verwoeste straat in Zierikzee op het zwaar getrof fen Schouwen-Duiveland. vanaf Bergen op Zoom 42 kilometer varen over ide Oosterschelde. Hij zal ongeveer 35 jaren oud geweest zijn. „Zie", zei de man, een sprekend beeld van ellende, „zie", zei hij, „dit pand en dat daar aan de overkant van de straat zijn mijn eigendom. Als een geslagen hond keer ik er telkens weer terug, nog steeds niet be grijpend, dat dit alles naakte realiteit is. Mijnheer", zei hij, „er lag hier voor een waarde van ongeveer 40.000 gulden aan verkoopgoederen, haarden, kachels, ijskasten en verder nog emaille artikelen. Het is allemaal kapot geslagen, verwoest, vernie tigd en weggedreven. Kijk", zei de man weer en het was precies alsof hij, de razernij nabij, slechts tot zichzelf sprak, „wat ik nu draag is nog mijn enige bezit- In mijn kleerkast hingen nog vier goede costuums. Zij zijn verdwenen". Toen keerde de man zich om, zette de kraag van zijn colbert jas, die met een veiligheidsspel dicht gehouden werd, omhoog, stapte door een gat in de muur het restant van zijn huis binnen en begon daar te scharrelen tussen gedeukte potten en pannen, die met een laag modder waren bedekt. „Sterkte, heel veel sterkte," riepen wij de man nog na in een zinneloze en belachelijke poging om de man te troosten. Hij hoorde het niet. De wind gierde langs de overal verspreid liggende brokstukken van hui zen. Het regende en soms viel er sneeuw. Op de kade, een eind verder, speelden kinderen. Hun lach en hun blijde kreten klonken over het verdronken land. Twee dagen later voeren wij weer de stinkende haven van Ber gen op Zoom binnen- De sleper- „Hollander II" had ons terug ge bracht tot in het zicht van de stad en daarna waren wij overge stapt op een voertuig met zeer geringe diepgang, omdat de „Hol lander II" wegens het lage tij de haven niet had kunnen binnen varen. Half verkleumd er woei een ijskoude wind over het water vluchtten wij een café binnen om daar wat warmte te zoeken. Achter de kachel zat een man van ongeveer 40 jaren. Hij heette Pieter Boers en woont in Zierikzee. Daags voor de overstroming had hij zijn vrouw en kind vaarwel gezegd en was vertrokken naar Berg-Ambacht om daar de verjaardag van zijn oude vader te vie ren. De ramp trof Pieter Boers wel heel in het bijzonder, omdat hij in grenzeloze onzekerheid kwam te verkeren omtrenj. de toestand van zijn vrouw en kind. God zij dank, beiden maken het goed, zoals na enkele dagen uit een telegram, gericht tot de vader, bleek. Maar nog voor dit telegram in het bezit was van Pieter Boers een man wie de goedheid en de eenvoud van geest op het gezicht geschreven stonden had hij uren ongeteld en wanhopig van angst, dicht bij de Ahoyhal in Rotterdam gestaan om daar evacué's te kunnen aanklampen, hetgeen hem evenwel door iemand in uniform belet was. Dat moet een mens zonder hart geweest zijn. Nog zo iemand, ook een collega van de ontelbare onverschrokken en opofferende redders in het noodgebied, belette Pieter Boers de kade van Bergen op Zoom te betreden om er te trachten scheep te gaan. Eerst Zon dag is hij vertrokken. Maar had wel iemand méér recht om naar Schouwen-Duiveland te gaan dan deze Pieter Boers? Toen hij zijn triest verhaal vertelde dachten wij terug aan een persoon, onbe rispelijk gekleed, die wij in Zierikzee getroffen hadden en die daar zijn zakenrelaties aan het bezoeken was. Waanzin. Ellende in en buiten het geteisterde gebied, grepen uit de herinnering van een bezoek aan Schouwen-Duiveland, Op hellevaart door verdronken land De „En attendant" is een kotter uit Jerseke, waarmee vader J. C. Sinken en zijn zoons regelmatig in de Zeeuwse wa teren op de oestervangst gaan. Sinds het begin van deze maand echter is de kot ter bereidwillig afgestaan aan het Rode Kruis en vaart hü regelmatig op en neer tussen Bergen op Zoom en de eilanden in het geteisterde gebied. Op een mor gen voeren wy op de „En attendant" de Rode Kruisvlag in de mast uit Bergen op Zoom weg, nog juist op tijd, want als de schipper nog enkele minu ten had gewacht, zou de kotter wegens de eb niet meer zyn weggekomen en had dan moeten wachten tot diep in de namiddag. We waren geladen met voed selpakketten en met lege zakken die nog op het laatste moment op het dek ge worpen waren, hetgeen vertraging in 't vertrek had veroorzaakt. Aan boord bevonden zich medische studenten uit Utrecht, die op Schouwen- Duiveland. de achtergebleven bewoners injecties gingen toedienen (later bleek dat zij 'ingeschakeld werden in de ber ging van lijken en cadavers) en mannen van het Rodie Kruis uit Eindhoven, die reeds dagen lang in touiw waren: ser geant-majoor Burgwout, en de helpers Mulder, Van den Brink. Schaap, Van dei- Aa en Zoetmulder. Beschutting zoe kend tegen de koude wind lagen wij daar aan bakboordzijde van de kotter echter de stapels zakken. Sommigen had. den een plaats gevonden in het ruim en om beurten mocht ieder zich gaan war men in de kajuit, waar de plattabuis fQpd-gloeiend stond. l>e eerste gaten in de dijken zijn reod-s direct na het verlaten van Bergen op Zoom tè zien. Links staat een fabriek, waarvan de gehele administratie is weg gespoeld. welk ongeluk niet eens wordt geteld. Spoedig zal de reiziger in deze hellevaart met grote rampen worden geconfronteerd. De Oosterschelde is vrij rustig vandaag, .'.inks glijdt eindelijk Ierseke en Wemeldinghe op Zuid-Beve land voorbij; rechts het eiland Tholen met aan zijn uiterste spits het onnoem lijk zwaar getroffen Stavenisse, dat treurt om het verlies van driehonderd inge zetenen. Inmiddels is aan de linkerzijde Zuid-Beveland overgegaan in Noord-Be veland. „Ginds in de verte ligt Kats en daaris Colijnsplaat", wijst de jonge schipper, alpino op de kop. fleurige das rond de nek. Zo klieft ..En attendant" rustig door het water en bereikt na uren de brede ingang tot de haven van Zie rikzee. De toren van Zierikzee steekt reeds grauw tegen de donkere lucht af; soms is hij geheel verborgen door de sneeuwvlokken, die naar beneden wen telen. Dan doet zich de eerste grote moeilijk heid voor. Uit een gat rechts in de moe- gebeukte dijk stroomt water met een hel. se kracht en veroorzaakt daar een stro ming overdwars, die uiterst gevaarlijk is. zeker voor een betrekkelijk lichte kotter als de „En attendant" is. De schipper wijfelt. Hij en allen aan boord kijken naar twee Engelse marinesche pen, die om beurten de sprong gaan wagen. Vlak voor de stroom werpen zij zich op volle 'kracht vooruit, maar niet temin worden zij. zodra zij met de neus in de verraderlijke stroom komen, met een angstaanjagende voort over onge. veer tien meter naar links geslagen, waarbij het gevaar lang niet denkbeel dig is, dat de schepen te pletter gesla gen zullen worden op de kant. Maar de marine-vaartuigen ploeteren er zich doorheen. Als de neus van het schip eenmaal maar weer in die normale vaar- beu'l zit, komt alles wel weer terecht Niet alleen Engelsen, maar ook Belgi sche en Nederlandse marinemannen wagen onversaagd de sprong en verder ook zwaardere schepen met een krach tige motor. De schipper van de „En at tendant" wil ook wel verder, maar de Rode Kruis-commandant zegt: „Laat ons geen risico nemen, dat dient nergens voor. Nog even wachten en dan komt het water hoger te staan en valt de kracht van de stroming uit het gat weg." gedaan. Maar de schipper kan toch niet tot het uiterste wachten. Nog voor het water gelijk staat, ploegt de kotter met stampende motoren door de draaikolk, wordt naar links geslagen en trekt zich daarna weer recht. ZIERIKZEE En daar is dan Zierikzee. datzelfde Zierikzee, van waaruit enkele dagen ge leden dringende kreten om hulp v geseind werden en dat toen in het mid delpunt van het medeleven stond. Thans ligt de haven vol schepen van allerlei nationaliteit, het is er een drukte van belang. Zelfs ontwaart men er een oor logsschip, ook al ter redding toegesneld, maar dat daar vrijwel niets kan uitrich ten. Staande op de voorplecht van de „En attendant" voeren wij de haven binnen. Onmiddellijk was te zien, hoe onmeedogenloos het water hier heeft huis gehouden en hoe geweldig de schade is. Het is alsof reuzen uit 'n andere wereld hier in het wilde weg met enorme hamers hebben rondgezwaaid, al dus het een na het ander verplet terend en straten onder hun laarzen, met groter kracht dan die van tanks, vermorzelend. De verwoesting openbaart zich voor namelijk in die straten, die recht op de kade uitkomen. Ook op de kade zelf is schade aangericht, vooral binnenshuis; er is zelfs een huis ingestort, maar dit is toch niet te vergelijken met de totale vernietiging in bedoelde straten. Het water, een uitweg zoekend, heeft zich daar met samengebalde kracht inge perst, alles kapot geslagen, huizen on dermijnd. doen instorten, met geen tien man te tillen voorwerpen meegesleurd, kortom, men wordt er geconfronteerd met een allerbedroevendst beeld van het resultaat van brute kracht. Links is de hele voorgevel van de grond tot het dak, van eeii hotel als door een reuzen- hand weggerukt, zodat het verlaten ho tel zijn geheim aan ieder dde kijkt, prijs geeft. Op een der bovenverdiepingen is een bed te zien, de dekens zijn wej slagen; blijkbaar heeft iemand in deze schrikkelijke nacht in allerijl het bed verlaten. Onder staat een piano, half in het water. Niemand bekommert zich er om. Voorzichtig verder lopend en sprin gend over de opgestapelde klinkers van een straat is niets meer te bespeuren hier aan deze kant van Zierikzee, komt men 't ene kapot geslagen voorwerp na het andere tegen. Daar liggen duizenden erwten in een gescheurde zak, kruide niersartikelen, klompen, een klok, een bal en de hemel mag weten wat nog meer. In de huizen staat niets meer overeind, de gordijnen hang aan flarden voor dat wat eens de ramen waren. Een zware vrachtauto ligt op zijn kant in een nauwe straat. Deze in-droeve lita nie is zonder eind. GEËVACUEERDE JEUGD LUISTERT NAAR DE KONINGIN. In het besef van de ernst en de betekenis van het Koninklijk woord luisteren deze jeugdige evacué's vit de omgeving van Zierikzee, die zijn ondergebracht in het noodziekenhuis het. Nederlandse Rode Kruis te Zeist, naar de rede, welke H.M. Koningin Juliana Zondagmiddag voor dc Nederlandse radiozenders uitsprak. Maar zo is het gelukkig niet overal in Zierikzee. Deze plaats heeft een hoog centrum, zodat de gevolgen van de over stroming in dit fraai gedeelte niet ca- tastrophaal waren. Wel heeft men ook daar last gehad van het water, dat de woningen binnenstroomde, maar het is inmiddels weer teruggevloeid. Op de markt van Zierikzee zijn de bomen weg gekapt teneinde de mogelijkheid te scheppen om voedselpakketten af te wer_ pen en helicopters te laten landen. Vijf minuten verder echter, aan de andere kant van Zierikzee, staat men weer voor een eindeloze vlakte kabbelend water, waaruit huizen, boerderijen en schuren triest omhoog steken, verlaten door hun eigenaars die in de nacht van de vloed golf zo snel zij konden een goed heenko men zochten binnen de poorten. VERHAAL VAN COMMANDANT Het zal 's nachts één uur geweest zyn, toen de commandant van de politie te Zierikzee ons hotel kwam binnen stap pen. Hy is' een rustig en kalm mens, de- commandant, die ons in het kort de jongste geschiedenis van Zierikzee ver telt. „In die bewuste nacht", zo vertelt hij, „waren wij met een man of twintig bezig vloedplanken op de kade aan tc bren gen, daar wij hoog water vreesden. Wij hadden op dat moment nog geen vermoe den van wat ons te wachten stond. Maar het water begon hoger en hoger te rei ken, dewind joeg met een bulderende vaart langs de huizen en zwiepte het vratfr nog hoger op, zodat de vloedplan ken'het niet keren konden. Het was plots of de wereld verging. In een oog- venk sloegen de golven over de planken in zochten zich bruisend een uitweg in de straten. Hals over kop holde ik naar dat nu kapotte hotel en gaf vandaar uit de telefonische waarschuwing de sirene verking te stellen. Inmiddels was ik tot mijn borst in het water komen te staan. Nog snel heb ik kans gezien via de telefoon mijn vrouw het sein te ge ven met de kinderen naar de zolder te vluchten. Zij vertelde mij nog, dat zij reeds een verdronken paard langs had zien drijven. Vervolgens ben ik, het hotel uit gevlucht om daar. waar het nodig was. assistentie te verlenen. Het aantal slachtoffers in Zierikzee bedraagt 15. De jongste van deze ongelukkigen was 41 jaren oud. Onder de omgekomenen be vond zich onder meer een oude man, die zich niet. bewegen kon wegens rheuma- tiek, een echtpaar op jaren, dat wegens doofheid het alarmsein niet gehoord had, kortom, in Zierikzee betreft het omge komenen, die niet uit de voeten konden. Er zijn ook wonderbaarlijke reddingen, bijvoorbeeld van kinderen, die op met kapok gevulde bedden sliepen en zo weg dreven. Zij verkeren momenteel in bla kende welstand." Dit laatste is een bly accent in het droeve verhaal van de politie-comman- Reportage vanuit centrum van geteisterd gebied Een van onze speciale verslaggevers heeft enkele dagen in Ziérikzee op schouwen-Duiveland vertoefd. Vrijwel geheel dit eiland staat onder water. Behoudens een deel van de inwoners van Zierikzee is de gehele bevolking van Schouwen-Duiveland geëvacueerd. Op deze pagina zijn de belevenissen van onze verslaggever in dit centrum van het geteisterde gebied te lezen. dunt. Bedachtzaam tipt hy aan zyn bor rel. „Maar tegenover dit laatste staan duizenden trieste gebeurtenissen. Van daag nog kwam een jonge huisvader uit de polder myn bureau binnen. Hy had het lykje van zyn baby in een rieten reiskoffer geborgen. Wat moet je tot zulk een geslagen man zeggen? Even later volgde nog een jonge boer om aan te duiden op welke plaats in de polder hy zelf zyn vrouw en drie kinderen had be graven. Weer iemand anders slaagde er ternauwernood in zyn vrouw op de vlie ring in veiligheid te brengen, terwijl hét water tot aan zijn mond stond. Zyn kind KON hy niet redden. Hy MOEST een van de twee prijsgeven." De comman dant stokt dan. „Dit geslacht", mompelt hy, „dit geslacht wordt wel uitzonderlijk zwaar getroffen." TERUG Een dag later zaten wij weer op de boot naar huis, De schipper van de „Hol lander II" was een puike, rondborstige kerel, en zo ook de kleine bootsman Leen. „De Hollander II" had ook veel Limburgse-Jagers aan boord, die in de polders van Schouwen-Duiveland aan de dyken gewerkt hadden en daar bar veel koude geleden hadden, méér dan iemand die Zeeland niet' kent, zich kan voorstel len. Maar geen enkele soldaat mopperde. Vol goede moed en dankbaarheid wuif den zij de schipper van de „Hollander H" na, nadat zy overgestapt waren op. het vaartuigje, dat ook hen naar de haven in Bergen op Zoom bracht. In de polders van West-Brabant wachtte een nieuwe taak voor de Limburgse-Jagers, een on derdeel van het reuzenleger, dat overal in het geteisterde gebied onvermoeid aan het werk is. In de donkere avond reden wy naar huis, terug uit een onwezenlijke wereld van vernietiging en ellende. Zo uit auto naar bulten kijkende en de ver lichte etalages ziende, viel er niets te be speuren, dat aan de ramp, enkele kilome ters verder, herinnerde. Alleen de cada vers op militaire vrachtwagens, die wij passeerden en die naar de destructor op weg waren, riepen telkens heel duidelijk weer het beeld van de huiveringwekken de ramp op. DE VLAG WAAIT HALFSTOK BOVEN HET HART VAN NEDERLAND. Nationale rouwdag. Van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdamhangt de vlag halfstok een symbolisch beeld van het medeleven van de Koninklijke Familie met de door de watersnoodramp getroffen landgenoten. Schouwen-Duiveland zonder veestapel Twee paarden maakten een lelijke val (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 8 Febr. Ook op Schouwen-Duiveland is ontelbaar veel vee verdronken. Niettemin kon een gedeelte van de paarden, koeien en varkens worden gered. De dieren werden per schip naar Goes gebracht. Voor een leek was het machtig in teressant te zien, hoe de schreeuwen de en gillende varkens per mand in het ruim werden neergelaten. Ook mannen van de Nederlandse marine Welden zich met dit werk bezig en het dient gezegd, zij deden dit met volle overgave en met plezier. Boeren zorg den voor het transport van de koeien en paarden, waarbij zich enkele onge lukken voordeden, welke echter goed uitvielen. Het was namelijk zo, dat de paarden met behulp van een hijs kraan en dus door de lucht in het sahip gezet werden; dat de dieren het daarop niet begrepen hadden is voor ieder begrijpelijk. Om de luchtreis mogelijk te maken werden twee dikke, dubbele touwen rond de buik der paarden bevestigd, het uiteinde werd aan een haak bevestigd en zo kozen de dieren het luchtruim. Zeer tegen hun zin, hetgeen duidelijk viel af te leiden uit de stampende bewegingen, die zij al zwevend maakten. Een zwaar Zeeuws paard ging dermate te keer, dat het voorste touw naar achteren schoof met het gevolg dat het paard met het hoofd naar beneden kwam te hangen en tenslotte als een blok naar beneden kwam. Het schoot met zijn hoofd in de nauwe ruimte tussen twee schepen en maakte, aldus zielig liggend, nog enkele bewegingen met de achterste poten, waarna het uit zijn benarde positie kon worden bevrijd. Ieder vreesde het ergste, doch gelukkig had het paard vrijwel geen schrammetje opgelopen! Éen ander paard maakte van een hoogte van een meter of vier een harde smak op het. dek, doch ook dit dier mankeerde niets. Naar wij veronderstellen zal het overigens nog al moeite kosten later de dieren terug te bezorgen bij hun rechtmatige eigenaars. De paarden werden gemerkt, maar dat was b.v. bij de varkens een onbegonnen werk. In allerlei soorten werden zij in de sche pen geladen met bestemming Goes. Wie zal kunnen uitmaken, waar de varkens overal prècies thuis horen? Vreemde sfeer in geteisterde stad Mensen hebben te herinneringen aan veel onplezierige vorige evacuatie (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 8 Febr. „Havenzicht" is een café op de kade van Zierikzee. Zoals alle huizen langs de haven heeft liet veel te lijden gehad van het water, dat overal de woningen kwam binnen gestroomd en daar vernielingen aanrichtte, zo het al niet het ge hele huls verwoestte. Het was reeds avond, toen wij het café binnen stapten. De kachel gloeide en er rondom heen zaten mannen van de zee, in uniform of in de internationale zeemanskleding, matro zen, stokers, bootsjongens en wat voor kerels al niet meer. Niemand stoorde zich aan een verdwaalde hond, die ook al bij de kachel lag te slapen, noch aan de kleren, die aan rekken te drogen hingen. I-Iet zag er in de gelagkamer maar sjofeltjes uit. „Ga niet daar in die hoek zitten", zei een meisje ons, toen wij een plaatsje ?S*£g£en. „Het is daar niet erg safe. De schoorsteen is verzakt en c^son ibe- staat, dat die muur bij enige druk instort. Wat wensen d?°Fxi?" Al hei drinkwater smaakt naar chloor Dit is een beeld uit het leven van Zierikzee. De mensen zijn niet bij de pakken neer gaan zitten, maar wer ken alweer aan het herstel. De café's vooral die van de haven, tappen méér dan op normale dagen, want het stadje is overstroomd met mannen van allerlei slag. Talrijke inwoners van de 6 a 7.000 hebben Zierikzee reeds verlaten, maar nog lang niet allen. Prins Bernhard, die midden op de markt van Zierikzee per helicopter landde, heeft er nog rens nadrukkelijk op gewezen, dat al gehele evacuatie dringend noodzake lijk is, maar deze aankondiging werd sceptisch ontvangen. Vrijwel iedereen verzet er zich tegen. Het gevaar van verdere overstroming is geweken en het risico, dat ieder loopt in verband met ziekten, die de overal verspreid liggende cadavers kunnen doen uit breken, wordt niet eens "gelald. Om deze laatste en om andere redenen is de algehele evacuatie verplicht ge steld, „Maar ik weiger pertinent te vertrekken", zeggen de meesten, „ik heb bij de vorige evacuatie al ellende genoeg meegemaakt en ik ben met van plan mijn bezittingen opnieuw in de steek te laten om bij mijn terug komst tot de ontdekking te komen, dat alles onderkomen en veel gesto len is." Doch ook andere geluiden zijn te horen. „Ik. ga naar Bergen op Zoom", zei Piet Duson ons, terwijl zijn vrouw dit bevestigde. Het huis van dit echtpaar op jaren staat in het water, maar beiden zijn er al content mee, dat zij gezond en wel de ramp hebben overleefd. „Wat moeten wij in 's hemelsnaam hier doen? Alle water leidingen b.v. zijn kapot en het wa ter, dat beschikbaar is om te drinken, wordt eerst ontsmet. Heb je hier al koffie gedronken? En heb je de chloor- smaak niet geproefd?" Zo zijn er tien tallen nadelen meer, waarvan dit niet het ergste is. „Neen, wij vertrekken," zegt Duson. DRUKTE Piet Duson heeft tijdelijk onderdak gevonden in hotel ,,'t Vosje", dat voorlopig nog meer geëvacueerden telt, totdat dezen naar het vasteland worden overgebracht. Naar buiten kijkend zag men soldaten achter koeien en paarden lopen, die gered werden van midden in het water ge legen boerderijen in de polders. Ducks reden af en aan. Zij waren bemand met Duitsers, die dienst verrichten in het Amerikaanse Rijnleger. Militairen en marine-mannen brengen een grote drukte in dit fraaie stadje. Men zou geneigd zijn te veronder stellen, dat iedereen in Zierikzee met een bedroefd gezicht rond loopt, maar dat is toch bezijden de waarheid. Er is wel een voor de hand liggende ver klaring te vinden voor het vreemd aandoende verschijnsel, dat lang niet iedereen zich neergeslagen voelt op de eerste plaats is het zo, dat degenen, die huis en goed verspeeld hebben, vrijwel allen van het eiland vertrok ken zijn. Achtergebleven zijn degenen, die in het geheel geen schade hebben opgelopen en ook veel mensen, die de nadelige gevolgen van de ramp heb ben moeten ondervinden, maar al de zen hebben de woorden op de lippen: God zij dank zyn wij nog in leven. De materiële schade wordt niet geteld. Verder wordt Zierikzee niet zodanig met kranten overstrooid als het ge spaard gebleven gedeelte van het land, en evenmin had men er de tijd voortdurend de angstaanjagende radio-berichten te beluisteren, zodat velen in Zierikzee, ofschoon verblij vend in het hart van het rampgebied, zich geen juiste voorstelling van de werkelijke stand van zaken kunnen geven. Voeg daar tensiotte nog bij 't feit, dat de ontelbare militairen, het stadje in een soort bevrijdingssfeer brengen, dan valt het toch wel te be grijpen, dat de stemming er nog niet down is. Onze stellige indruk is ech ter, dat dit snel anders zal worden en dat het tot de nu nog opgeruimde in woners met de dag duidelijker zal doordringen, wat hun is overkomen. Natuurlijk zijn er zeer velen, die de volle klap van de algehele slag al meteen hebben gevoeld. Maar hoe dan ook, het was er tijdens ons verblijf toch maar een onwezenlijke wereld. ALLES TE KOOP In de winkels is alles nog te koop; etenswaren, cigaretten en snoepgoed waren er in overvloed, al zal dit spoe dig minder worden, hetgeen ook al 'n reden is voor de bevolking om te eva cueren. Uiteraard is er minder te ver krijgen dan in de niet getroffen stre ken. Wij stapten b.v. op een avond „Duyvenlands koffiehuis" aan de Markt binnen en bestelden daar, zij het schuchter, een uitsmijter. De man achter de tapkast meende, dat hij het in Keulen hoorde donderen. „Een uit smijter", vroeg hij verbaasd en met wijd opengesperde ogen, „een uit smijter! geen enkele kip op Schouwen- Duiveland heeft de ramp overleefd. Waar zal ik deze eieren vandaan ha len?" De volgende middag konden wy echter volop dineren in „Concordia", dit ondanks de moeilijkheden, die er ongetwijfeld toch wel waren. Slaapge legenheid was niet zo gemakkelijk te vinden maar het Rode Kruis tracht hiervoor een zo goed mogelijke oplos sing te vinden. Wij vonden onderdak in een hotel dank zij de bemiddeling van de politie, doch moesten met drieën genoegen nemen met één handdoek en een halve emmer water Noodtoestand! Wij hebben nog een man ontmoet, die op Maandag na de ramp kans ge zien had een voor de afbraak bestem de duck voor een denkelijk zacht prijsje op de kop te tikken. „Daar zit winst in", moet die kerel gedacht heb ben en inderdaad, de duck heeft hem geen windeieren gelegd. Hij infor meerde links en rechts bij in het stad je gelegerde geëvacueerden of zij er prijs op stelden, dat hij goederen ging halen in hun onder water gelopen huizen of boerderijen. Natuurlijk was dat het geval. Wel, dan koerste de duck, een amphibievoertuig, de polder in naar het aangeduide huis, iemand kroop door een dakraam naar binnen en de voornaamste spullen werden uit het huis gehaald. De be loning bleek achteraf meestal royaal te zijn. In onze onnozelheid dachten wij aanvankelijk dat dit alles slechts uit menslievendheid gebeurde, doch toen een der helpers in de duck ons vertelde hoe de vork nu precies aan de steel zat, hadden wij eerst de nei ging van de duck in 't water te sprin gen. Alleen het feit, dat de eigenaar arme gezinnen voor niets hielp, hield ons hiervan af. (Advertentie). Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Beanies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint', kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Ren nies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygië nisch verpakt; ze smaken lekker en fris. (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 8 Februari Ook in Zierikzee hebben de autoriteiten zich genoodzaakt gezien een avondklok in te stellen teneinde plundering tegen te gaan. Reeds werden ongure onverlaten, die zich aan dit beestachtig bedryf had den schuldig gemaakt, in de kraag ge grepen. Het is in -Zierikzee verboden zich tussen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens op straat te begeven. Na de eerste sommatie, waaraan geen gevolg wordt gegeven, wordt onverbiddelijk ge schoten, en niet in de lucht. De ver nielde gedeelten van de stad mogen ook overdag niet betreden worden. Het is wel hartverscheurend, dat dergelijke maatregelen genomen moeten worden. ZIERIKZEE, 8 Febr. De burgemees ter van Zierikzee deelt mede, dat tij dens de heden aldaar gehouden drie kerkdiensten, ten behoeve van het Rampenfonds, de verbluffende som van f. 2.518,87 werd gecollecteerd. Zierikzee geadopteerd ZIERIKZEE, 8 Febr. Zierikzee is geadopteerd door Almelo (Ov.), en door Danville, Pennsylvania. U.S.A. Voorts heeft een gever, die onbekend wenst te blijven f 1.000.geschonken ten behoeve-van de getroffenen van de overstromingsramp. UTRECHT, 8 Febr. De groeperin gen van de katholieke jeugdbeweging: de verkenners, het jongensgilde en de clubs zullen gaarne een taak op zich nemen in het kader van de oprui- mings-, herstel- en wederopbouwwer- ken, die ongetwijfeld te zyner tijd een aanvang zullen nemen in de door de watersnood geteisterde gebieden. De katholieke jeugdbeweging heeft aan de minister van binnenlandse zaken aangeboden, een aantal werkkampen te organiseren, van waaruit jongens boven de 16 jaar, voortrekkers en lei- .ders daar te werk gesteld kunnen worden, waar de met deze werkzaam heden belaste autoriteiten hun kun nen gebruiken. De groeperingen die aangeboden worden, zullen onder eigen leiding staan, zullen gesloten groepen vormen, kunnen alle werk, waarvoor geen specifieke geschoold heid vereist is, zoals o.a. het schoon maken van huizen en wegen, verrich ten, kunnen zo nodig voor eigen voed selvoorziening zorgen. Bij het dorp Lacock in het graaf schap Wiltshire (West Engeland) is Zaterdag een Amerikaanse bommen werper van het type B-36 neergestort. De vijftien inzittenden wisten zich met valschermen in veiligheid te brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2