KATHOLIE VOOR DE MEIERIJ De dijkwerkers verkleumden in ijzige sneeuwbuien, maar weken niet De burgemeester van Willemstad belde de Commissaris der Koningin op Wij voelen de weldadigheid, weer samen te werken voor één grote zaak UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" DE 24 MILLI0EN GEPASSEERD Dr. De Quay doet het verhaal van de strijd tegen de watersnood in Brabant RUIM 300 DODEN IN ENGELAND DODENCIjFERNIET GESTEGEN DROOGLEGGING BIESBOSCH WATERSNOOD POSTZEGEL KUSTVAARDER ZOEK 99 Oost - Bmbörit Maandag 9 Februari 1953 Negende Jaargang No. 82 ff Hoofdredacteur J E F DE BROUWER Redaetle-Burfeau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven - Telef. K 4900-2526 DE GATEN MOETEN DICHT Tal van bressen in de dijken konden met enorme inspanning - al worden gedicht GETEISTERD GEBIED, 8 Febr. IJzige sneeuwbuien striem den de reeds verkleumde gezichten van de dijkwerkers die in het weekeinde desondanks alles op alles bleven zetten om de gaten in dijken van het rampgebied te dichten. Deze dijkwerkers en het zijn lang niet allemaal dijkwerkers van professie leverden wer kelijk een bijna ondragelijke strijd tegen de elementen. Het is erg, dat kou en sneeuw de eerste fase van het herstelwerk komen be moeilijken, maar de dijklegers hielden stand. Op meerdere plaatsen kon gelukkig een goed resultaat bereikt worden. Zo werden bij St. Annaland vier gaten in de binnendijk gedicht, maar ze kregen het niet cadeau! Maar het hielp toch, dat over de eigenlijk onbe gaanbare dijken de mannen van het plaatselijke Rode Kruis en enkele particulieren geregeld kwamen aandragen met koppen koffie en koppen soep. 's Morgens werd er in St. Annaland geen kerk dienst gehouden, de dijk kwam eerst, maar toen het donker was, werd een dankdienst gehouden omdat het dorp voor groter onheil is gespaard. Want wel is het dorp zwaar beschadigd, maar niet één mens verloor het leven Burgemeesters en hun ambtenaren staan onvermoeid op hun post De burgemeester van Krabben- dijke kon Zondag meedelen en hij was er een gelukkig man mee dat door de onvermoeide krachtsinspanning van het 332e bataljon en de H-compagnie van het regiment Johan Willem Friso uit Oirschot de dijk van de Emanuelpolder is gedicht. Dit roemruchte feit, al is het geen wapenfeit, heeft voorlopig de be dreiging van zeven polders afge wend. Alle vier de bressen bij Poortvliet twee in de binnen- en twee in de buitendijk zijn gedicht. Men is met man en- macht bezig, de dijk te ver sterken. Voor de eerste maal is nu geen nieuw vloeiwater Poortvliet bin nengestroomd. De bevolking is er vol lof over de „droppings" en over de hulp van de Nederlandse en ook Franse militairen en van arbeiders uit alle delen van ons land. Intussen staat nog meer dan de helft van dit dorp onder water. Ongeveer 1500 van' de 1700 zielen tellende bevolking heeft zich verzameld op de hoge ge deelten van het dorp. De mensen gunnen zich geen tijd om te eten of te slapen: de dijk moet versterkt vóór de springvloed, sneeuw of geen sneeuw. En Zaterdag beleefden ze daar een evenement: als ze toen het knopje omdraaiden ging de lamp weer aan, en dat betekent ginds al heel wat. „HUN" GEMEENTE Bij Rilland Bath werd al evenzeer enorm hard gewerkt aan het dichten der dijken. Amerikaanse negers werk ten broederlijk naast de Nederlandse soldaten. Vrachtauto's op hoge wielen schoten over het ondergelopen weg gedeelte bij Kruiningen. Deze wagens zijn, behalve uiteraard de ducks, de enige'rijdende voertuigen, die bij laag tij jjver de Kreekrakdam kunnen. In Rilland Bath, dat evenals Krui ningen geheel ontruimd is, neemt na het verdrinken van de burgemeester, gemeentesecretaris Kouman de zaken waar. Hij stond Zaterdagavond met een zware griep in het huisje, dat tot gemeentehuis is getransformeerd en waar thans alles geregistreerd wordt: wie er weg zijn, waar de mensen woonden, en zo mogelijk waarheen ze Vertrokken zijn. Secretaris Kouman heeft geen tijd om ziek te zijn. Hij is een van de zeer vele ambtenaren (lie in de zeer moei lijke uren méér dan hun plicht heb ben gedaan en thans nog niet van hun post wijken, omdat het tenslotte „hun" gemeente is, waarvoor zij bewezen hebben de verantwoordelijkheid te bezitten, die een Nederlands ambte naar betaamt. Overal waar wij ge weest zijn, hebben wij de burgemees ters en hun ambtenaren op hun post getroffen en vrijwel overal waren zij het. die in de eerste dagen de lei ding hebben gegeven, totdat de mili taire commandanten de organisatie van het reddingswerk hebben overge nomen. De werknemers van het eerste uur, de vrijwilligers, burgers, studenten militairen, zijn thans vrijwel afgelost. Slechts hier en daar nog zo'n taal clubje, dat niet van wijken weet en zich geïnstalleerd heeft in een droogstaande schuur of woning. Anderen hebben zich weer jemeld bij de evacuatiecentra en tref fen daar soms de mensen, die zij in de eerste vreselijke dagen vaak met ge vaar van eigen leven hebben gered, in de dorpen in de overstroomde ebieden is, zo hebben wij kunnen constateren, het constructief werk eer ter hand genomen. De dijken moeten dicht, dat is uiteraard het eerste werk, maar daarnaast zijn er alweer enkelen, die verder kijken, naar de invloed van het water en naar de dijken, die eerlang het land weer zullen beschermen, zoals ee zovele eeuwen hebben gedaan. Verder in de toekomst ,waar in het verschiet toch al een lichtstraaltje gloort door de dikke sneeuwlucht heen. Adressen evacué's alleen schriftelijk aanvragen DEN HAAG, 8 Febr. Het informa tiebureau van het Rode Kruis deelt het volgende mede: Alle aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen worden gericht tot 't informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis te Giavenhage. Slechts schriftelijke aanvragen zijn mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingenbureaux worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aan vrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest z\jnde vrouwen eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Het informatiebureau van het Neder landse Rede Kruis, dat thans gevestigd is: Jan Evertstraat 1 te 's Gravenhage, is telefonisch te bereiken onder no. K 1700/11.18.70. Telefonisch kunnen ech ter geen inlichtingen over adressen worden verstrekt. Dr. James Conant, oud-president van de Harvard-universiteit, heeft Zaterdag de eed afgelegd als hoge commissaris van de Verenigde Staten in Duitsland. PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE DEELDEN SPEELGOED UIT AAN GEËVACUEERDE KINDEREN. De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan de evacué's in Doornde Bilt en Renswoude. De kinderen der pas aange- komenen werden verrast niet speelgoed. Te de Bilt geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Corry Kestelee uit Zierikzee, die juist is aangekomen. Rechts: Prinses Irene. NATIONAAL RAMPENFONDS DEN HAAG, 8 Febr. Zaterdagavond was het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Ram penfonds getelde bedragen gestegen tot- 24.080.000 gulden. Zó helpt Amerika NEW YORK, 8 Febr. Het geld vloeit bij het bureau voor de hulpver lening aan Nederland te New York snel binnen: „te snel om geteld te worden". Men moest het personeel met tien personen uitbreiden. Hulpverlening aan slacht offers geregeld DEN HAAG, 7 Febr. De minister •an maatschappelijk werk heeft de ge meentebesturen gemachtigd, aan slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkomsten zjjn, met ingang van 1 Februari uitkeringen te doen op basis van de regeling hulpver lening oorlogsslachtoffers, i verband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers by tierden moet worden ondergebracht, heeft de minister in aansluiting; op de zoeven ge noemde regeling voorts de gemeente besturen gemachtigd ten behoeve van de inkwartiering van rampslachtoffers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartiernemers. Hierbij wordt on derscheid gemaakt tussen inkwartie ring met of zonöer voeding. Aan deze regeling is terugwerkende kracht ver leend tot 1 Februari j.l. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Na tionale Rampenfonds. De Koningin spreekt tot haar volk IN HONGARIJE: Hoofd geheime politie gearresteerd WENEN, 7 Febr. Volgens in "Wenen WENEEN, 7 Febr. Volgens in Wenen ontvangen berichten uit Eoedapest, zou generaal-majoor Peter Gabor, hoofd van de communistische geheime politie, ge arresteerd zijn. Gabor is van Joodse af komst. Zijn opvolger zou thans zyn ge neraal-majoor Laszlo Piros, tot dusver hoofd van de Hongaarse grenswacht. Verder zou Zoltan Vas niet langer meer hoofd van het Hongaarse planbureau zyn. Vas is eveneens van joodse afkomst. Reizigers, dlie uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer ar restaties gewaagd, o.m. van professor Benedek, die bekend is als de beste Hongaarse zenuwarts. Benedek was verbonden aan een ziekenhuis van de „Joint" in Boedapest. Verder zou de joodse directeur van de Hongaarse radio, Szirmay, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van premier Rakozi. De Joodse minister van justitie, Guyla Dec- si, zou 16 Januari al reeds gear resteerd zijn. Erik Molnar, w eveneens een jood en oud-minister van buitenlandse zaken, zou sinds een maand niet meer gezien zijn. Tenslotte zou een medewerker van Gabor enkele dagen gelede» gearresteerd zijn. Zondagmorgen 1 Febr. tegen vier uur: De D-treinen uit Basel kwamen gisteren, Zondag, meer dan een uur te laat. Tengevolge van de hevige sneeuw val in de Ardennen moest op het baan vak Troispont-Rivage met enkel spoor worden gereden. Premier Churchill heeft zijn schoonzoon, kapitein Soames, benoemd tot zijn particuliere parlementaire se cretaris. (Van onze speciale verslaggever) OP HET HOLLANDS DIEP, 7 Febr. In de kajuit van de politieboot, die ons onder leiding van opperwachtmeester Kloots van Raamsdonksveer over het Hollands Diep naar Willemstad vaart, vertelt ons de Commissaris van de Koningin, prof. dr.- E. J. de Quay, over zijn ervaringen in verband met de waterramp. Het begin en het einde van het verhaal zijn gelijk: een uiting van warme en oprechte dankbaarheid. Vooreerst dankbaarheid, omdat de nieuwe Amer-centrale van de P-N.E.M. volledig intact is geble ven en ononderbroken kon blijven werken. Gelukkig werd destijds besloten, dat zij op zes meter hoogte gebouwd moest worden. Als deze centrale was getroffen en zoals die van Dordrecht en Rotter dam buiten werking geraakt, dan zouden de gevolgen praktisch op elk gebied nog veel en veel ernstiger zijn geweest. Tenslotte dankbaarheid en enorm respect voor alle personen en instanties van burgers en militairen, die zonder lange tenen met een bewon derenswaardige offerbereidheid en in loyale samenwerking de han den uit de mouwen hebben gestoken. zich tot Willemstad beperkte. Daarom stelde de Commissaris zich in verbinding met ir. Van Noorden, de directeur van de Provinciale Waterstaat en met Gene raal Warlnga, de bevelhebber van het Derde Gewest (waaronder naast Brabant ook Zeeland ressorteert) om zich gereed te houden. Naar schatting 200 doden in onze provincie Tussen deze twee uitingen van dank baarheid dan hoorden wy het eenvou dige, onopgesmukte verhaal van onze Commissaris. Hy werd Zondag-morgen, 1 Februari, tegen vier uur opgebeld door de burgemeester van Willemstad, waar een geweldige vloed en een zeer hoge waterstand tot bijzondere maatregelen dwongen en het nodig maakten de men sen „naar binnen" te halen. Het Een kwartier later belt de burgemees ter van Willemstad opnieuw. Nu komt er ook een telefoon uit Klundert en gelei delijk uit meer plaatsen uit het Wes ten. De berichten worden doorgegeven en gewogen. Tegen half zeven is het dui- weinlg waarschijnlijk, dat die toestand delijk, dat „grote" maatregelen moeten Hare Majesteit de Koningin: DEN HAAG, 8 Febr. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Zondag voor de Nederlandse radio zenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegen over het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen Nederland is niet alleen het kind van de rekening gewor den op het punt van de doorbraak van zijn dyken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naasiöalic-fde - das- d-.-or Christus gegeven. Die alle leed doorleden heeft en kent, Zelfs onze superieur-ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot meest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, oen springvloed op van medeleven met elkander. De een dracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder com promis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadig heid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder or op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze samhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe diéper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vér over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na,'de ergste aller oorlogen, treft, ons deze rarap, die ons echter niet door ménselijke verdorven heid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en Die weet welke beproeving, welke kracht meting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden vöert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartig heid van God en waar deze werkt in de wens. Overal waar leed is, is zegen nabij. DE GRIEP-EPIDEMIE: MÜNCHEN: 73 SLACHTOFFERS LONDEN, 8 Febr. In de grote steden van Engeland en Wales zyn in de afge lopen week 313 mensen aan griep ge storven. In de week daarvoor waren het er 132. De griep-epidemie heeft in München al 73 slachtoffers geëist. De epidemie breidt' zich ongewoon snel uit. worden genomen. De Commissaris advi seert de generaal de verloven in te trek ken. Theoretisch mag dit alleen de minis ter van Oorlog doen. Maar er is geen tyd meer te verliezen en de generaal stelt zich direct ïn verbinding met de radio Iaat ook alarm afkondigen in de nizoensteden. HOOFDKWARTIER Voorts besluit men terstond bij elkaar te blijven om te voorkomen dat verschil lende instanties verschillende maatrege len zouden nemen die elkaar zouden hin deren en doorkruisen. De Commissaris toog dus met de griffier, met de chef van zijn kabinet en met de directeur van de Waterstaat naar de Lunettes, r het hoofdkwartier van de generaal. Daar beschikte men over uitstekende verbin dingen en kaarten en daar werden alle doorbraak- cn alle voorzieningsberichten geconcentreerd. Om ongeveer 10 uur was het duidelijk, dat alles en alles moest worden ingezet ten eerste op het redden van mensen en ten tweede op het: stop pen van het water op een uiterste lijn. Nodig waren vooral boten en bootjes en autobussen en zandzakken en soldaten en pontonniers. Die moesten gespreid en gedirigeerd worden naar de meest be dreigde punten, welke min of meer op taxatie moesten worden vastgesteld om dat het temperament van de mensen van invloed was op de kleur van ieder be richt. NAAR HET NOODGEBIED Nu de gedragslijn in grote trekken vast ligt, trekt de Commissaris met ir. Van Noorden terstond naar de geteis terde gebieden. De anderen blijven ach ter op het hoofdkwartier. Prof De Quay gaat naar Fijnaert, vandaar over Stam- persgat en Dïnteloord naar Steenbergen» DEN HAAG, 9 Febr. Tot heden bedroeg het aantal geno teerde slachtoffers van de waters nood 1372; derhalve geen toe name. Wel zouden, volgens nog onbeves tigde berichten, (aldus het secretarie te Willemstad) in Fijnaart rond 80 doden te betreuren zijn. Bekend is, dat de watersnood aan 46 inwoners van Fijnaart het leven heeft gekost. Dulles voorzitter van Ame rikaans hulpcomité BRUSSEL, 7 Febr. Bij zijn aankomst in België heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaiken, Foster Dul les, aan de pers meegedeeld, dat hij door president Eisenhower is benoemd voorzitter van het Amerikaanse comité voor hulp aan de door de overstroming geteisterde landen: Nederland, Enge land en België. NATIONALE ROUWDAG Kerkdiensten in binnen- en buitenland AMSTERDAM, 9 Febr. Overal in het land zijn gisteren in kerkdiensten de slachtoffers van de nationale ramp herdacht. In de katholieke kerken werd een kort herderlijk schrijven voorgelezen, terwijl zoals bekend, een collecte werd gehouden. HM. de koningin, prins Bernhard en de princessen Beatrix en Irene woon den de kerkdiensten bij in de Neder lands Hervormde kerk te Baarn. In de nieuwe kerk aan de Dam te Amsterdam woonde prinses Wilhel- mina een bijzonder oecumenische dienst bij. Ook in het buitenland werden in tal van plaatsen kerkdiensten gehouden. DEN BOSCH, 7 Febr. De ontzetten de overstromingsramp heeft bij velen de mening doen postvatten, dat de drooglegging van de Brabantse Bies bos hiermee op langere baan gescho ven zal zijn, zo niet bedreigd wordt. Desgevraagd zeide ons de commissa ris der Koningin, dr. J. E. de Quay, dat hij, na ernstige en aandachtige bestudering van de situatie, van me ning is, dat het klimaat voor dezt werken nu eerder gunstiger dan on gunstiger is geworden. vervolgens naar Halsteren, naar Ber gen op Zoom en naar Zevenbergen laat in dc nacht weer terug naar 's-Hcr- togenbosch. Overal waren vluchtende mensen, auto bussen, redders en kykers, berichten van gesneuvelden, dringende kreten om bo ten, boten, boten! en om zandzakken by duizenden en als bet enigszins kon GE VULD, ondanks het moeilyker transport, want vullen ter plaatse bracht nog meer moeilijkheid. Willemstad en Nieuw- Vossenieer waren over land al niet meer bereikbaar. In Nieuw-Vossemeer (en Philipsland) was toen al een noodtoe stand en moest direct geëvacueerd wor den. (Zie vervolg pag. IJMUIDEN, 7 Febr. Alle schepen is verzocht uit te kijken naar de Neder landse kustvaarder „Westland". onder- eg van Brunsbüttel naar Kingsley. Het schip is ruim veertien dagen zoek. Na dere bijzonderheden zijn niet bekend. Jongeman door politie neergeschoten AMSTERDAM, 8 Febr. Zaterdagmid dag om vier uur werd de Amsterdam se politie gewaarschuwd voor een vecht partij in een perceel aan de Bilderdijk- kade. Twee agenten gingen erheen en juist toen zij bij de woning aankwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar. kwam een 27- jarige jongeman, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag, stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. .Twee andere agenten, die door een omstander waren gewaarschuwd, konden op een af stand niet zien wat voor vuurwapens de jongeman bij zioh had. Zij trokken hun revolver en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman in de rechter- By viel neer en is vervolgens door de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina- gasth-uis te Amsterdam overgebracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Naar wij van de zijde der politie vernemen heeft de moeder van de jongeman verteld, dat hij geestelijk niet geheel normaal is. Gasvergiftiging te Eindhoven EINDHOVEN, 8 Febr. Zaterdag- avond omstreeks 6 uur is cis 18-jarige Z. P. in de Nicolaïstraat te Gestel door gascomfoor en de ketel had onvolledige Het meisje was zich in de badkamer aan het wassen. Op de vloer stond een brandend twee-pits gascomfoor, waar op een grote ketel water was geplaatst. Door onvoldoende ventilatie tussen het gasconfoor en de ketel bad onvolledlige erbranding plaats, zodat zich kool- monoxyde vormde. Nadat later het meisje was gevonden kon de gewaar schuwde geneesheer slechts de dood constateren. Ten behoeve van de getroffenen zal door de P.T.T. een speciale watersnood-post zegel worden uitgegeven in de frankeer- waarde van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. De zegel heeft een formaat van Uj6 bij 3,3 cm. Het uma Tydelyk sneeuw. Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind, later op de dag in het zuidwes ten mogelijk ruimend naar noordwest en enkele regen- of hagelbuien. Ma tige tot lichte vorst. In het zuidwes ten echter lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. Zon op 8.07, onder 17.42 Maan op 4.58, onder 11.44

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1