Urker kotterkonvooi speelt nachtelijk Klein Duimpje Stunt van vissers redt honderden het leven Kans op meer dan 50.000 évacué's Dijkwerkers sloffen moe door nachtelijk Zierikzee Terug naai eigen dorp Handschoenen, lieslaarzen nog nodig „Fairsea"brengt emigranten terug naar huis Zeeuwen vrezen plunderaars Huisvesting Hodt overtreft Broekman RAMPGEBIED ZEELAND: DRIE EN DERTIG GATEN - ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA if (Van een speciale verslaggever) Pas nu wordt in bijzonderheden bekend welk een uiterst belangrijke rol een deel der Urker vissersvloot heeft gespeeld bij de redding der zwaarst getroffen eilanden Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkce. Reeds in de nacht van Zondag op Maandag, toen van deze rampzalige eilanden nog niets bekend was, waren zij bezig een verbindingsnet in de wateren er omheen uit te zetten, dat gebleken i^ de voorwaarde te zijn voor de snelle actie later. Zwart was de nacht en het stormde nog. toen zij, geen gevaar erkennend, de woeste Westerschelde overstaken van Breskens naar Vlissïngen Vandaar begonnen zij in konvooi te varen over dc duistere, voor hen vreemde stromen. En overal waar hun dat nodig leek. lieten zij als Klein Duimpje zijn kruimels een hunner schepen achter. Dit moest dan verkenningen doen en per radio de anderen. rarlio-Scheveningen en de wereld kond doen. En zo is het ook inderdaad geschied! Deze pioniersarbeid is van on schatbare waarde geweest. Pas Dinsdagmiddag gaven zij op eigen voorstel de leiding van hun ge- improviseerde inlichtingen- en ver bindingsdienst aan het militaire com mando over. Tot gisterochtend is hun net van radiostations volledig intact gebleven! Hun namen waren op dp nood golf van 137 meter niet. van de lucht. Zij rapporteerden. gaven verzoeken door. bestelden, riepen om hulp. gaven desnoods voor de burgemees ter van een bedreigd dorp zélf te zijn en zullen ook wel eens fouten gemaakt hebben. Maar zij zijn in de meest kritieke uien dank zij hun doortastendheid en dank zij hun radio's onmisbaar geweest De Urkers lagen in Breskens Dat wil zeggen: hun kotters, waarmee zi.f in de week i in dit seizoen i in Het Kanaal vissen Maar toen de grote rampspoed kwam. waren de vissers zélf thuis, op het. veilige, hooggele gen Urk. bij moeder de vrouw Toen werden zij Zondag wakker. Misschien hadden zij ook wel naar de storm geluisterd, 's Morgens om half zes luisterden zij naar de radio En toen gingen de koppen bij elkaar. Het was Zondag, de dag des He ren... Niemand sprak daar ditmaal over. Zij charterden een autobus en reden naar Oostende Via Brussel, want de tunnel van Antwerpen stond vol water. In Breskens lagen drie van hun kotters eigens tussen de dakpannen, op de dijk Maar dat. kwam later wel. Hoe konden zij helpen? Dat. hadden zij in de bus allang bedacht Zij hadden radio! Ten minste de meesten van lien. Met zestien kotters staken zij om half een 's nachts de kokende Wester schelde over Zij meerden zonder ongelukken in Vlissingen. Naar de loodsdienst! Want. zij wilden de Zeeuwse wateren op en die zijn verraderlijk Dp loodsdienst voelde niets voor het plan. Ganzen pas Te gevaarlijk, zei men daar. Ach ja Maar de Erkers gingen het kan toor niet uit. Ten slotte werd de Commissaris van de Koningin uit zijn bed gebeld. „Doen!" zei die En toen was er een loods, t an der Klooster was zijn naam. die zieh beschikbaar stelde. Hij klom op de voorste kotter en leidde de ganzen pas. En lange tijd heeft hij de eigen lijke leiding lan de reddingdienst gehad. Het konvooi kwam in Hansweert en liet er de ..Ne eitje" (UK 60) achter Die had de sterkste zender en zou het contact met radio-Sche- veningen onderhouden. Daar was bovendien een bevrachtingscommis saris die nog telefoon met Middel burg had Daarop gingen de overge bleven vijftien het kanaal door naar Wemeldinge. Daar bleef UK 104. de Vriendschap De UK 68 (Jon ge Johannes) stoomde op naar Ouddorp op Goeree: dat kon hij al leen wel vinden De rest van de vloot zetle koers naar Zierikzee. waai zij voor alle zekerheid ook wilden kijken. Waren zij in de Oosterschelde niet reeds lijken van dieren en men sen tegengekomen? Zie de burgemeester stond hen dankbaar, maar vertwijfeld op te wachten Hij had tot op dat moment (het was Maandagochtend negen uur) nog geen enkel contact met de buiten wereld gehad! Er bleven twee kot ters achter, de J a n n e en de Jacob. De laatste is ook op dit ogenblik nog steeds het schip, van waaruit het militaire commando via de aether leiding geeft aan het red- dingwerk Natuurlijk traden de Urkers in verbinding met de Neeltje te Hans- weert. en deze meldde de ramp van Schouwen-Duiveland aan Radio- Scheveningen. (In overleg met de schippers had Scheveningen intussen een speciale noodgolf ingesteld) Zo kwam die dag Nederland ten min ste iets te weten over het lot van dit eiland. Maar de Urker vloot was al weer verder Bij Binghsluis bleef de Viiendschap II Schipper Ja cob Brands was de eerste man-van- buitcn. die in Schouwen-Duiveland doordrong en er mensen redde. Der- iz in een roeibootje, die Maandag-* middag! Voor Scherpenhoek. waar wel drie gaten in de dijk waren, maar geen haventje, gine de Drie Gebroe ders voor anker Dwars van Oos- terland en Ouwerkerk splitste de Lummelje zich. af Bij Zljpe i Bruinisse) werd de S u m u s Umbra achtergelaten De Zeven G e br oed e rs spoedde zich naar Brouwershaven. De P1 e- t e r en de Broedertrouw gin gen op verkenning uit bij Nieuwe Tonge en dc- Vertrouwen nam poolshoogte voor Oi ie Tonge. Iloe erg het daar was kon deze l'rker kotter, de laatste van de rij. nog bijna gelijktijdig melden met de helicoptèrc. die zieh in de middag van Maandag boven de dijk aldaar vertoonde. Te weinig personeel Maar de verkenning viel hun niet mee. Denk eens aan. Zij hadden aan vankelijk niet eens een behoorlijke kaart van Zeeland. Zij waren op hun boten gestapt met te weinig per soneel omdat de gehuurde autobus uit Urk nu eenmaal niet meer men sen had kunnen bergen, i Gelukkig waren er te Breskens opstappers meegegaan). Maar liet ergste was, dat vrijwel geen enkele kotier vletten of roei boten had Tjalken werden aange houden. die daar wel over beschik ten, en ja. natuurlijk kwamen ei' ook al andere scheepjes in de buurt zich vertonen. Wat de bemanningen, die zich op de dijk begaven of met een roeiboot de galen in de dijk binnengingen, zagen, was afschuwelijk. Zo kwamen de mannen van de Lummetje bij- voorbeeld voorbij een dak waarop zieh een bevalling voltrok. Maar hun boot was al vol. Bij Ooslerland voeren zij langs een groot kampvuur, waarbij zich hon derden mensen warmden. Die begon nen te vechten, toen het bootje iangs kwam. Zij wilden allen mee. Totdat een schipper uit Bruinisse er met een roeispaan op los sloeg en de jongeren plaats maakten voor de vrouwen en kinderen. De Jonge Johannes meldde al gauw. dat te Ouddorp niets was ge beurd. maar een half uur later, toen hij verder gekeken had. brulde de schipper voor zijn microfoon om hulp. De Vriendschap had ondertussen Wemeldinge. waar niet. veel was ge- De burgemeester van Sprang-Ca- pelle (N-Br) deelt mede. dat het gevaar voor zijn gemeente geweken is Wel is waar is een deel van het grondgebied der gemepnte over stroomd. doch lede door hulp van een detachement stoottroepen van 150 man en DUW-arbeiders is het ge vaar voor doorbraak van de winter- dii bezworen De burgemeester heeft toestem mine verleend tor hPt te ngkeren van de geevacueeidMi van de wntei- terdijk en de Waspikse dijk. In de noodgebieden is dringend be hoefte aan nieuwe materialen ont slaan. Veel van de bestaande voor raden zijn uitgeput. Zo zijn er bij voorbeeld helemaal geen lieslaarzen en rubberhandschoenen meer. Wie daarvan nog voorraden heeft, wordt verzocht zich te melden bij het bureau Rode Kruis, watersnood, Den Haag. telefoon 18.47.9. Voorts heeft men dringend behoef te aan smalspoormaterieel en aan kipkarren, draglines, bulldozers, dant- wandhout, ijzeren rijplaten tegen het wegzakken van vrachtauto's, krui wagens met smalle wielen, sleuven- gravers en dumpers. (Van onze parlementsledactie) Het emigranlenschop „Faissea" I omstreeks half Februari uit Aus- stralië in Amsterdam aankomen. Aan boord bevinden zieh verschillende Nederlanders, die korter of langer tijd geleden als emigrant naar Aus- stralië waren vertrokken. Van bevoegde zijden in Den Haag deelde men ons mede dat het. hier gaai om 17 gevallen in totaal 51 personen omvattend. Vijf en twintig van deze emigranten waaronder dus ook een aantal kinderen zijn korter dan een half jaar in Australië ge weest. Een onderzoek heeft aan het licht •ïehracht. dal in veel gevallen heim wee vooral van de vrouw een belangrijke rol in de mislukking van de emigratie heeft gespeeld. beurd .verlaten en reisde Slavenisse, St, Jansland en Ooltgensplaal af. De centrale post. eerst de Neeltje te Hansweert, later de Jacob te Zie rikzee, deed allerlei oproepen, Zelfs ging er een vraag om babykleertjes uit. want op een coaster, die ook al op verzoek van de Neeltje naar Zijpe gekomen was, schonk een geredde vrouw het leven aan een kind. Er werd drinkwater gevraagd en Breskense bottertjes brachten het. De schippers bestelden rubber boten vooi Oosterland. brood voor Bruinisse (al-, lebei uit de lucht t, medicamenten. 1 voedsel, enz enz. Hun stemmen waren niet van de lucht. Dag cn nacht gingen de aanwijzingen, waarschu wingen en de hulpkreten door. Via hun radio deden zich burgemeesters en waterstaatsingenieurs horen, later ook de militairen. Zij zijn liet grote contact geweest, dat zich onder scheidde door de snelheid en de moed. waarmee het werd gelegd. Prachtig besluit En zij vonden daarbij nog de tijd om zelf de mensen uit de bomen en huizen te halen en de kachel van hun kajuit te stoken voor hen. die stijf i en stom van de kou waren. In Urk. op die beslissende Zondag morgen. hebben de vissers een beslui' genomen, waaraan Nederland op dat i ogenblik schreeuwend gebrek had: liet I besluit om het noodgebied stelsel-1 matig en tot in het hart te gaan verkennen en bestrijken. Dat zij het zo snel hebben gedaan als hun maar mogelijk was. heeft ongetwijfeld de hele reddingaetic bespoedigd en honderden de dood bespaard. In een cafeetje in het zuiaar geteis terde Oude Tonge op Overflakkce zaten en lagen enkel: nachten ge leden bijna honderd uitgeputte EHBO-ers, militairen en marine mannen. Dekens en kussens waren er niet. Suj van de inspuitingen met typhus-serum probeerde men een ogenblik, het moede hoofd op een opgevouwen das of zoiets neer te leggen. Zo lagen ze daar, de mensen die hulp kwamen bieden. Onder en óp het. biljart. Op oude zakken en op brancards. En buiten, in de afge brokkelde huizen van het dorp lagen de nog niet geborgen lijken ban biina 300 mensen. lit de opgevangen radiobe richten is gebleken, dat veel vis sers. die naar dc Zeeuwse wate ren trokken om bij dc evacuatie en de redding te helpen, zeer te leurgesteld zijn. Zij hebben wei nig kans gekregen te helpen, om dat hun boten te grote diepgang hebben, om de overstroomde pol ders binnen te varen. Wanneer zij dan na veel moeite met sloe pen mensen hehben gered, blijken er honderden niet te willen eva cueren. Dat vele Zeeuwen tot het uiter ste bij hun huis willen blijven kan men zieh overigens goed voorstellen Velen hebben in de oorlog reeds een evacuatie mee gemaakt. Toen zij daarvan te rugkeerden. bleek al hun buis- raad verwoest of gestolen. Beide standpunten zijn zeer begrijpelijk. Slechts een uiterst sterke cn niets ontziende politie bewaking zou én evacuatie mo gelijk maken én plundering kun nen voorkomen. (Van onze parlementsredactie) Aangenomen mag worden, dat de evacuatie uit de ramp gebieden a.s. Dinsdag voltooid is. Hoeveel personen er dan geëvacueerd zullen zijn, valt thans nog niet te zeggen. Vermoedelijk zullen het er meer zijn dan 50.000, het getal dat aanvankelijk geraamd werd. Maar men kan er ook rekening mee houden, dat verschillende personen eerder naar hun woonplaatsen zullen kunnen terugkeren. (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, Vrijdagnacht Niets maakt alles zo mistroostig in Zierikzee als de nacht. Door de duistere straten, in de binnenstad, die slechts op schaarse punten verlicht zijn, marcheert een colonne militairen naar hun noodkampement. Jonge boeren drijven tientallen koeien, die nog niet aan de beurt kwamen om met schepen te worden afgevoerd, naar het hooggelegen terrein bij de kerk. De opengereten straten, waar overdag nog mensen naar hun bezittingen zoeken, zijn nu verlaten. Het is er spookachtig stil, alsof de kilte van de üood er nog rondwaart. Dijkwerkers komen terug van het schier onbegonnen dichtingswerk, moe sloffend met de laarzen, een zwemvest om het middel. Op het eeuwenoude gemeentehuis in een nog gespaarde straat, wordt de hele a\ond druk vergaderd Zo is het iedere avond cn iedere dag. Uren en uren achter elkaar. Er zijn dui zend en één problemen die besproken moeten worden. De burgemeester van Zierikzee komt met een grote bundel telegram men en bescheiden onder zijn arm uit de raadzaal in de schemerduistere hal. Tegen de stadhuisbode zegt hij: „Ik ga nu eerst een boterham eten. daarna vergader ik met de politie. Je weet waar ik te vinden ben." Als een antwoord op enkele vra gen, vertelt hij. dat prins Bemhard. na met een helicoptère te zijn ge land. Vrijdag de bevolking van Zie rikzee heeft aangespoord zoveel mo gelijk te evacueren Het is nood zakelijk. dat allen die niet van direct belang zijn bij het noodherstel, de stad uitgaan. Bedreigde dijk Driekwart van Zierikzee zal alsnog weer onder water komen als dc grote dijk tussen Brouwershaven en Schar- rendijke het begeeft De dijk staat aan weerszijden in het water. IVil zij behouden worden dan is het nood zakelijk, dal binnen de korist moge lijke tijd achter de dijk een groot zandlichaam wordt opgespoten. Maar de bevolking, wie de ellende van de evacuatie in de tweede we reldoorlog nog vers in het geheugen ligt, voelt er niets voor weg te gaan. Zij verkiezen nog ontbering in een geteisterde maar vertrouwde stad boven huisvesting in een vreemde streek. Niettemin zijn er in de loop van Vrijdag op herhaald aandringen weer 700 mensen afgevoerd via Dordrecht naar Utrecht. Zeer scherpe politionele maatrege len zijn in Zierikzee noodzakelijk. Het valt niet meer te controleren of zich beiocgdcn in de geschonden straten bevinden, dan wel schurken zonder moraal en zelfbeheersing, die juist in het duister hun slag slaan. De nacht in Zierikzee is dubbel afschuwelijk Het licht maakt de ellende nog draaglijk. Overdag ziet men de rampspoed in het gezicht, kan men zich te weer stellen, kan men zich kapot werken, om aan de schade, die voor Schouwen-Duiveland, ruwweg op 500 millioen gulden wordt geraamd, een fractie te niet te doen. s Nachts voelen zij. die de storm vloed overleefden, de angst weer in zich opkomen, horen zij het water door de straten gieren en schrikken Dit is de eerste officiële kaart van de rampgebieden in Zeeland, samengesteld door de Planologi sche Dienst voor die ProMncie. Men ziet erop. welke stukken land en polders nog droog bleven. De pijlen wijzen de 33 punten aan, waar het water door de zee dijken brak. De ontclhare bescha digde of verdwenen binnendijken zijn uiteraard, zolang het water nog niet weggetrokken is, niet aan te geven. zij op als een late auto over het ver zakte wegdek boldert. De algemene vergadering van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland <PJGN) op Zaterdag 14 Februari te Utrecht, is afgelast. (Van onze parlementsredactie) Rijkswaterstaat heeft een aanbod va ii (wee tentoonslellingsschepen aanvaard voor de huisvesting van de dijkwerkers op de geïsoleerde eilan den. Ook andere aanbiedingen van woonschepen voor de huisvesting zijn in dank aanvaard. Het huisvestingsprobleem van de honderden dijkwerkers is een van onze belangrijke zorgen, aldus ver telde ïr A. G. Maris, de directeur-ge neraal van Rijkswaterstaat ons. Over leg met de afdeling huisvesting van tie Dienst Uitvoering Werken is aan de gang. Gedacht wordt daarbij aan -'cmontabele barakkenkampen. De Noorse schaatsenrijder Finn Hodt heeft de internationale wed strijden te Tonsberg gewonnen, dank zij het feit. dat hij op de eerste dag de 500 meter met ee 1 verschil van 2.8 van Broekman gewonnen had en zijn zeer goede prestatie op de 1500 meter van de tweede dag Op deze afstand Meef hij zelfs nog een halve seconde voor Broekman. De Europese kampioen heeft dit op de 3000 en de 5000 meter, welke afstanden hij beide won. niet kunnen goedmaken De voornaamste resultaten van de tweede dag waren- 1500 niPter: l Van der Voort 2 min. 19.8 sec,: 2. Hodt 2.21.1: 3. Broekman 2.21,6; II. Huiskes 2.28.0. 5000 meter: 1 Broekman 8.21.3: 2 Huiskes 8.29.1. 3 Hodt 8 33 7: 4. Van der Voort 8.34.8 Eindklassement- 1. Hodt 193.720: 2. Broekman 194.607: 3 Huiskes 197.310; 4. -Van der Voort 198 330. Tw ee overw inningen voor Van (le Pol In Viersen (West-Duitsland) is Donderdag het toernooi om de Europese biljarttitel 71 2 begonnen Van de Pol won 's middags van Metz (300 tegen 190 in 21 beurten) en des avonds van de Oostenrijker Reicher <300 tegen 201 in 16 beurten) Ver der won Van Hassel zijn partij tegen Vingerhoedt (300258 in 17 beur ten) en boekte de Liteihouder Lüt- gehetmann de beste cijfers door van Spielmann in 14 beurten te winnen. Franse voetbalbond organiseer rt hul] In een bijzondere vergadering heeft het bestuur van de Franse voetbal bond zich beraden over de wijze, waarop de bond hulp zou kunnen bie den aan de getroffen gebieden in Nederland. Er werden drie suggesties gedaan welke nader zullen worden bestudeerd. In de eerste plaats is voorgesteld de netto-opbrengst van de zestiende finales in het toernooi om de Franse voetbalbeker ten goede te laten ko men aan de bevolking van de ge troffen gebieden. Voorts wil men le Parijs lichtwed- strijden organiseren tussen vertegen woordigende elftallen van Frankrijk en Nederland en tussen Franse regio nale en Nederlandse provinciale elf tallen. Ten slotte overweegt men de moge lijkheid van het door enkele honder den clubs adopteren van een of meer kinderen uit getroffen gebieden. De evacuatie is een van de zorgen, waarmee de Coördinatiecommissie in Den Haag te maken heeft. Deze commissie is in het begin van deze week door de regering ingesteld om de bemoeienissen van verschillende departementen en diensten od één punt te doen samentreffen. Minister Beel is de voorzitter van de Commissie. Alle departementen die iets met de ramp hebben uit te staan, zijn er in vertegenwoordigd. Dr M. J. Prinsen, secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken, sprak gisteren de verwachting uit, dat de commissie over een dag of tien haar taak zal kunnen beëindigen. De com missie zorgt ook voor het noodzake lijke contact met het Rampenfonds en het Rode Kruis. Een sub-commissie, onder leiding van minister Van de Kieft bestudeert intussen de regeling van de schade vergoeding. Een andere sub-commissie onder voorzitterschap van mr Van Thiel, de minister van Maatschappelijk Werk, bereidt verdere maatregelen voor de maatschappelijke zorg voor Zo mo gelijk moeten de plannen de volgende week aan de Tweede Kamer bekend worden gemaakt. De nood regeling voor de oorlogs slachtoffers is op de gedupeerden van de ramp van toepassing verklaard. Volgens deze regeling kunnen allen, die geen inkomsten meer hebben. 90 procent of meer van hun laatst ge noten inkomen uitgekeerd krijgen. De gemeente van verblijf zorgt voor de uitbetaling. Kosten van inwoning Men werkt thans hard aan een tweede regeling ten behoeve van hen, die elders onderdak moesten worden gebracht. Zij moet voorzien in de kosten, die de inwoning met zieh kan brengen. Het is nog niet bekend, hoe de opzet precies zal zijn. Op het departement van Binnen landse Zaken houdt men zich intus sen ook bezig met het herstel van de bevolkingsregisters. Men ziet voorts reeds onder het oog. welke voor zieningen nodig zijn, met het oog op de komende gemeenteraadsverkie zingen. De Zwitserse schaakbond heeft be sloten, dat de wedstrijden van het candidatentoernooi voor het wereld kampioenschap. waarvan de organi satie aan Zwitserland is toevertrouwd in September en October te Zürich en te Neuhausen zullen worden gespeeld. Prins Bernhard heeft Vrijdagmor gen, na de vergadering van het Ram penfonds, ten huize van de Ameri kaanse ambassadeur, een onderhoud gehad met de heren Forster Dulles en Stassen. De ministers Beyen en Luns heb ben de beide Amerikaanse bezoekers een diner aangeboden. ADVERTENTIE I.M. U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische Odol Mondwater pbqvinc'flLE gLaWQLOO'SCHE QIENST VQQP 2EEL flnq

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2