Antillen: 171 millioen! Dat is aanpakken ingezameld ZWIJGEN EN HELPEN Kleine plaatsen, grote giften Evacuatie Nare dagen Be, zinning Plank nu geraakt Hulp De angst Assistent gevraagd Vacantiebonnen voor storting in Rampenfonds 9575 Vandaag geen socialistisch commentaar Voor de slachtoffers Prijs van landbouwgrond moet beheerst blijven NOG GROOT GEBREK AAN MATRASSEN Hulpcomité in Amerika Huizen uit Finland Geen stijging vlees prijzen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Morgen wordt het stil in Nederland. Dan rust niet alleen het werk. Ook sport, ontspanning, vermaak, blijven achterwege. Het volk wijdt die dag aan bezinning op de ramp, die in een nacht van nood over ons is gekomen. De kerken zullen vol zijn, bezinningsbijeenkom sten zullen vele buitenkerkelijken trekken, In de huiskamers zal geluisterd worden naar het woord, dat de Koningin tot het gehele volk zal spreken. Alom zal gerouwd worden om de doden. Maar het zal niet alleen rouw zijn. waaraan de Zondag gewijd wordt. Er is ook een reden tot dankbaarheid. In deze dagen van nood is een drang tot helpen, een bereidheid tot offeren in ons volk 'opgestaan, die alles overtreft wat in rustiger tijden mogelijk schijnt. De eensgezindheid, die in de bezettingstijd heerste en daarna weer geheel verloren scheen te zijn gegaan, is andermaal spontaan opge staan onder de verpletterende slagen van de ramp. die drie provincies heeft getroffen. De belangstelling van de gehele wereld, die niet alleen in vriendelijke woorden, maar ook in krachtige hulp van alle kanten tot uiting komt. getuigt van een eenheidsbesef over grenzen en tegen stellingen heen. Dit alles stemt tot dankbaarheid en tot vreugde. Het zal ons aanvuren de strijd met onverflauwde kracht voort te zetten. Als het morgen stil wordt in Nederland, dan is het niet de stilte van een dadenloze rust, die over ons daalt. Er is een gedeelte van het land, waar geen rust zal zijn en geen bezinning. Dat is het gebied waar de strijd tegen het water wordt ge voerd. Daar is geen tijd voor rust of bezinning. Daar ls elke minuut kostbaar. Op de slag, die dan wordt geleverd, zijn morgen in geheel Nederland de gedachten geconcentreerd. De betekenis van de bezinnings-Zondag zal tot uiting moeten komen in de daden, die er op volgen. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich in een adres aan de leden van de Tweede Kamer uitgesproken voor prijsbeheersing van de landbouwgronden. Daarmee is de Stichting teruggekomen op een adres dat in October 1951 aan de Kamerleden werd gericht, naar aanleiding van het in de zomer van dat jaar inge diende wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden. Toen sprak het hoofdbestuur zich met de kleinst mogelijke meerderheid uit voor vrije prijsvorming. In Het Vrije Volk van 23 November 1951 schreef dr ir A. Vondeling naar aanleiding van deze nota een artikel, waarin hij wees op de grote gevaren van ditt standpunt voor de boerenbevolking. „Stichting voor de Landbouw slaat plank mis", stond daarboven. Gelukkig heeft het hoofdbestuur dit ook ingezien. Het is alleen jammer dat de Stichting niet zo ver is gegaan, dat zij het idee, de verkoop van landbouwgronden via de Grondkamers te leiden, aanhangt. Dat alleen zou een deugdelijk middel zijn om knoeierij tegen te gaan. Wij hopen daarom, dat de Stichting in de naaste toekomst ook op dit punt zal tonen, raak te kunnen en te durven slaan. Nu de hulpactie op volle toeren draait en hier en daar een eerste aanloop tot herstel reeds is genomen, komt de indrukwekkende kracht waarmee de hulp is verleend, voor haar eerste beproeving te staan. Bij elk ongeluk van enige omvang zijn er vanzelfsprekende maatregelen, die vergeten worden. Er zijn mensen, die de ernst van de toestand niet snel genoeg begrijpen. Er zijn mensen, die zich niet voldoende uit de dagelijkse sleur kunnen losmaken. Er zijn ten slotte zelfs enkele mensen, die zelfs van zo'n gelegenheid gebruik maken, zich te verrijken. Hoe zouden bij een onverwachte ramp als ons met de huidige over stroming heeft getroffen deze verschijnselen achterwege gebleven zijn? Het gevaar, dat de kracht van de hulpactie bedreigt, is d'at de onmiddellijke tekortkomingen bij deze actie worden opgeblazen en een aandacht ontvangen, die in geen enkele verhouding staat tot hun betekenis. Immers, bij de moed en de opofferingsgezindheid van zoveel duizenden vallen de tekortkomingen geheel in het niet. Men late zich het enige geluk, dat deze dagen bij zoveel ellende kennen, het geluk over zoveel spontane hulp, zoveel moed en zoveel meeleven, niet door het falen van weinigen ontnemen. Het enthousiasme en de ernst waarmee hulp is geboden, kan geen schade velen. Het is nog zo bitter nodig om de gevolgen van deze ramp te boverï'te komen. Het Engelse weekblad „The Observer" maakt de opmerking, dat tal van communistische topfiguren in de Russische satellietstaten zich langzamerhand wel bijzonder onrustig moeten voelen bij de tweede grote zuiveringsgolf, die over Oost-Europa gaat. Er is niemand, wiens verleden hem enige waarborg voor veiligheid biedt. Neem bijv. Gottwald. Hij was tegen de staatsgreep van 1948 en voor aanvaarding van Marshall-hulp. Hij heeft gepoogd, de verbindingen met het Westen te handhaven. Met het vernietigen van de groep-Slansky moest hij een vonnis vellen over zijn eigen politiek beleid. Hoe zal hij zich bij Moskou's volgende eis om zondebokken redden? En de Joodse topfiguren in de communistische partij- en staats apparaten van Polen en Hongarije, hoe zullen zij de naaste toekomst onder ogen zien? „Het is niet onwaarschijnlijk", aldus het Engelse weekblad, „dat deze kei-harde politici inzien, dat een verder samen gaan met de Russen voor hen persoonlijk gevaarlijker is dan het leiding geven bij de afval van de Sowjet-Unie." De eigen legers dei- satellietstaten zouden ongetwijfeld bereid zijn, te helpen bij een Titoïstische staatsgreep, maar de penibele vraag is wat de Russen zouden doen. In elk geval moge de crisis in de satellietstaten er West-Europa aan herinneren dat de kracht van zijn eenheid zeer belangrijk kan zijn in de naaste toekomst. Want vlak over de oostelijke grenzen zijn verras singen geenszins uitgesloten. Foster Dulles is er In minder dan drie weken in geslaagd, het zwarte schaap van het nieuwe Republikeinse kabinet te worden. Zijn eerste rede in Amerika werd heel slecht ontvangen, vooral zijrï passage over „de bevrijding van de tot slavernij gebrachte volken". Het verholen dreigement, dat Washington zijn Europese politiek zou herzien, als Engeland. Frankrijk en Duitsland niet gezamenlijk in de Europese Defensiegemeenschap zouden treden, heeft in de eerst genoemde twee landen kwaad bloed gezet: zij willen daarover niet onderhandelen met Uncle Sams mes op hun keel. En ten slotte verklaarde Dulles in Bonn, „dat Europa de vreedzame hereniging van Duitsland alleen tot stand kan brengen door middel van de E.D.G." Terwijl dit een zuiver defensief verbond is, dat zich derhalve met kwesties als de hereniging van Duitsland niet heeft in te laten. Het is dan ook niet vriendelijk, maar ook niet geheel onbegrijpelijk, dat de „Manchester Guardian" aan Eisenhower vraagt een assistent van Foster Dulles te benoemen, „met de speciale taak, uit te leggen, waar de heer Dulles over spreekt." (Vervolg van pag. 1) De Rijkspolitie te water heeft dan ook dringend verzocht geen nieuwe schepen naar dit gebied te zenden. Hoe de evacuatie van Renesse verliep, was in de loop van de och tend nog niet bekend. Duivel and is met uitzonde ring dus van Bruinisse en enkele families op Z ij p e geheel ge- evacueerd, heeft overste Beets, com mandant van de Commandotroepen, meegedeeld. Hoewel er vele gunstige berich ten over de evacuatie van Schouwen binnenkomen, mag men niet vergeten dat er nog één punt is, waar honderden wel iswaar droog, maar toch volko men geïmproviseerd en in ellen dige toestanden bijeen moeten zitten- de meest westelijke punt van het eiland in het duinenge bied rondom Haamstede en Burgh. Er zijn vrijwel geen gegevens over deze mensen, ^lie in de ijzige kou en omringd door de zee reeds, van Zondag af in de duinen kamperen. Via Dordrecht, Rotterdam Uit Zierikzee is vrijwillige eva cuatie mogelijk. Vrijdagochtend ver trokken er twee boten naar Dordrecht die zevenhonderd mensen mee kon den nemen De evacuatie van Zee land immers gaat voornamelijk via Dordrecht, terwijl men via. Rotter dam zoveel mogelijk de mensen van de overstroomde gebieden in Zuid- Holland tracht te verwerken. Zij worden in de eigen provincie gehou den. De regering heeft, besloten Den Haag niet de bestemming van eva- cuatiestad te geven. De honderden, die in het opvangcentrum in de Haagse dierentuin aankwamen, wpr- den doorgezonden naar het West- land. Er waren in Den Haag zeven duizend aanbiedingen om mensen te herbergen. Inmiddels is er voor dc cvacué's een aantal belangrijke maatregelen genomen. Ieder die onderdak heeft gevonden, wordt verzocht daarvan bericht aan zijn naaste familieleden te zenden. Voorzover zij in loondienst zijn, moeten zij zich ook per brief kaart bij hun directies melden. Geëvacueerdcn kunnen via hel Rode Kruis alle hulp krijgen die zij nodig hebben. Informaties over ge- evacueerden kunnen uitsluitend bij het Rode Kruis. Princessegracht 27 te Den Haag. worden verkregen. Landarbeiders, die een aantal va cantiebonnen van het boekjaar 1952- '53 wensen te verzilveren voor stor ting ten bate van het Nationaal Ram penfonds kunnen dat doen tussen 11 en 18 Februari. Hierbij wordt uitgegaan van een be drag van ƒ10.— De bonnen moeten worden aange boden bij de plaatselijke penning meesters van de Algemene, de Chris telijke of de Katholieke Landarbei- dersbond. De penningmeesters zorgen voor storting in het Nationaal Ram penfonds. De K.L.M. heeft, met haar Da- kotas op de luchtbrug tot. dusverre 41 vluchten uitgevoerd. Daarbij is 106 ton aan goederen boven het ramp gebied uitgeworpen. Curayao heeft al meer dan een millioen Nederlandse guldens bijeen voor de getroffen gebieden. „Vóór Zaterdag een millioen", had het ijlings georganiseerde „Fonds Overstromingsramp Nederland 1953" beloofd. Donderdagavond was het millioen er al. De slagzin „Gooi geld in dat water" werd op heel Curacao gehoord. De bevolking van honderdduizend zielen gaf meer dan een tientje per man. Aruba heeft ruim twee ton bijeengebracht. Hiermee is de hulp van de Antillen tot een en een kwart millioen gestegen. Nóg beseffen tallozen nauwelijks, dat ze leven, of de eerste dijken worden gedicht. Dijkwerkers, die nog niet weten, hoe,'waar en wanneer ze slapen zullen, zijn aan de slag gegaan. Nederland weet van aanpakken. Aanpakken deden ook de velen, die meteen geld gestort hebben op de giro van het Rampenfonds. Is uw gift er al bij? En als dat zo is. heeft u dan al uitgerekend, of u misschien nog iets missen kunt? Het, gironummer is: Advertentie l.M. Verdrijf de periodieke pijnen en dat lome, lusteloze gevoel'! direct enafdoend meteenpaarj Een groot aantal Europese landen heeft in een gemeenschappelijke radio-uitzending Donderdagavond uiting gegeven aan zijn medeleven. Staatshoofden en andere autoriteiten riepen op lot steunverlening aan de getroffen landen, speciaal Nederland. Bij het Internationale Rode Kruis is tot dus ver ongeveer vier millioen gulden binnengekomen uit negentien landen. Bepaald ontroerend was de Euro pese radiouitzending van Donderdag avond. Uit, Parijs sprak de Franse minister-president René Mayer, uit Bern de Zwitserse Bondspresident. Philip, Etter, uit Wenen de Oosten rijkse" president en de burgemeester van Wenen. „Vergeet niet. wat Ne derland voor de Oostenrijkse kinde ren heeft gedaan". Radio Rome bracht de stem <an piesident Einaudi: „Nederland hielp oil de bestrijding van de ramp in de Pc-vlakte" Voor Radio-StuLtgart sprak Carlo Schmidt, de tweede voor zitter van de Bondsdag: „Gedenk, dat wil werden geholpen door volken, die veel van ons te lijden hebben gehad". Namens Nederland heeft, prins Bc-rnhard bedankt voor de vele bewij zen van Europa's solidariteit. In Noorwegen is 250.000 gulden bij elkaar gebracht. Amerikaanse mili tairen in Duitsland brachten 4500 gulden bij elkaar, het Zwitsers Sneeuwbalfonds had gisteravond al ruim twee millioen franc bijeen. Dc Belgische Nationale Bank zal honderdduizend gulden overma ken: de regering van Zuid-Afrika geeft een half millioen gulden; een geldinzameling is begonnen in een aantal Zuidafrikaanse steden De Spaanse bevolking bracht bijna veertig duizend gulden bijeen. Eén tot duizend dollar In New York is een kantoor voor „Hulp aan Nederland" geopend, waar de giften uit, alle delen van de Ver enigde Staten binnenstromen. Zij variëren van één tot duizend dollar. Ondanks de mededeling van de Nederlandse ambassadeur, dat geld de beste vorm van hulp is, omdat, in de behoefte aan kleren door Neder land en de nabuurlanden voorzien kan worden, blijft, men goederen in zamelen. „Als Nederland ze me; meer nodig heeft, moeten ze maar naar Korea of elders, waar ze wel nodig zijn", is de algemene opinie. Danville, een plaats van 7200 men sen in Pennsylvanïë heeft Zierikzee geadopteerd. In Canada, worden in zamelingen georganiseerd door de radio. De Canadese regering heeft zich bereid verklaard, alle emigranten uit de noodgebieden een credict te ver strekken voor de overtocht naar Ca nada. Het hoeft niet in twee jaar te worden terugbetaald, zoals thans gebruikelijk is," er zal een langere termijn voor worden vastgesteld. Het socialistisch commentaar ver schijnt vandaag niet in de krant. We hebben de ruimte dringend nodig voor de berichtgeving uil bet ramp gebied en het allerbelangrijkste an dere nieuws. En bovendien is er op dit ogenblik toch niet veel anders te zeggen dan: helpt helpt zoveel ge kunt. Het gironummer van het Ram penfonds is 9575. Tot vanavond, na de mede delingen van 10 uur. Mensen van hel Canadese Rode Kruis zijn op weg hier naar toe om te zien hoe het best geholpen kan worden, Canadese, Britse. Nederlandse, Franse. Duitse, Noorse en Zweedse scheepvaartmaatschappijen, die lij nen onderhouden tussen Canada en Europa zullen gratis goederen ver voeren voor de rampgebieden. In Nieuw Zeeland heeft men al 20.000 gulden bijeen gebracht voor Engeland en Nederland. Nieuw-Zeeland zal een nationale inzameling houden. De Duitse mijnen hebben 45 000 gulden geschonken, een Franse fabriek van electrische apparaten 30.000 gulden. Nationaal Rampenfonds. Den Haag. Geen girobiljet bij de hand? Kom maar naar het kantoor van De Arbeiderspers. Ieder bedrag is welkom en wij zorgen er wel voor. dat het bij het Rampenfonds terecht komt. De rekensom die wij vandaag voor u kunnen maken is als volgt: stand op 5 Februari 32.906.57 tot 12 uur op 6Febr. gemeld 1.569,49 Totaal t 34,476.06 Het medeleven, vooral ook het medeleven van ver, is in al het leed een lichtpunt. Dr Napolitauo. de Italiaanse tegenstander van dr Euwc in dc correspondentie-schaakwedstrijd, heeft ons verzocht honderd gulden voor hem in het Rampenfonds te storten. DAT DOEN WIJ GRAAG VOOR IEDEREEN! PIET PAK-AN (Vervolg van pag. 1) Arnhem heeft met zijn inzameling en giften het halve millioen gepas seerd, 545.350 gulden. Dc buscollcete in Den Ilaag heeft 437.000 gulden op gebracht. Dc gemeenteraad van Hel mond stelt ren ton beschikbaar. De Noordbrabantse Elect rici teil smaat- schappij stelt ook honderdduizend gulden beschikbaar. Lrk heeft tien duizend gulden opgebracht. Het kleine Hedel. destijds zelf zo zwaar getroffen, bracht 5700,— bij een. Het dorp Schijndel bracht 11.000 gulden op. dit dorp werd in de oorlog eveneens zwaar geteisterd. De collecte bij de Fordfabrieken in Amsterdam bracht ƒ37 000 op, waar van 13.500,— of twintig gulden per persoon van het personeel en 23.500 van de directie. Op het kantoor van een hoepel- handel kwam een cheque binnen ten bedrage van ƒ2750.— afkomstig van de Deense importeurs van witte hoe pels, In de gemeente Wonseradeel is thans 40.000.— bijeengebracht, waar bij van de 23 dorpen dezer gemeente Longerhomv het leeuwendeel bij droeg, nl 10,45 per inwoner. Woris gaf gemiddeld per inwoner 9.35. Fer- woude 7.65 en Schettens 6.65. Voorts schonken deze dorpen grote hoeveelheden goederen, die recht streeks naar Middelburg en Breda zijn gezonden. De ambtenaren van de binnen dienst van het ministerie van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening, ongeveer 600 man, hebben reeds 16.000 bijeengebracht. De Algemene Nederlandse Dia- mant-bcwcrkersbond geeft 5.000. aan het Nationaal Rampenfonds. Een inwoner van Assen stuurde een machtiging' elke maand vijf gul den van zijn rekening af te schrijven-. Een Parijzenaar stuurde zijn Èspe- rantovriend in Eindhoven een brief met duizend francs erin. Zelfs men sen met voor ons onuitspreekbare namen in Columbië en Ecuador stu ren geld. De Amsterdamse Woning bouwvereniging De Dageraad zond duizend gulden. Een Zweedse rederij stuurde 5000 gulden; een Brusselse Verzekerings maatschappij duizend. Een Noorse fabriek maakte vijfhonderd gulden over en een Weense fabriek zevendui zend. Zelfs bemanningen van buiten landse schepen maken geld over. Limburg: drie Ion De hulpactie in Zuid-Limburg heeft 304.158,67 opgebracht. Gorssel in Gel derland (tienduizend inwoners) is de halve ton al gepasseerd. Coca-Cola heeft een ton geschonken. Het, personeel van de provinciale griffie van Zuid-Holland zal 4000 gul den van zijn salaris geven. De Ver- Verantwoording van op 5 Februari bij De Arbeiderspers voor het Ram penfonds binnengekomen bedragen: P v.d.A., Warmond ƒ15; A. V. t e Leeuwarden ƒ10; A de J„ Leeuwar den ƒ5: A, T„ Leeuwarden ƒ40; H. B„ Leeuwarden ƒ25: V, E. G. B., Arnhem ƒ200: A.P.-bezorgers. Arn hem 135.21K.. Arnhem ƒ10: v. S., Arnhem ƒ10; A.P.-bezorgers Al melo 19. Amsterdam: Klaverjasclub Arbei- eniging van Tabakshandelaren te I j-,i =>0K /9ó'• N d /17 1: fgwngmlwrtt 110.0000 beschik- viierL'Aó; ïï„f «T k mm trpcpiri Geleen ƒ5; L. 200: B. 10; S. 5 baar gesteld. Uit het Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische Bedrijven zal een zeer belangrijk bedrag beschikbaar worden gesteld voor hulp aan gra fische werkgevers en werknemers in de getroffen gebieden. Gedetineerden van de Roermondse strafgevangenis, die zeven en een halve cent per dag verdienen hebben met elkaar 121 gulden beschikbaar gesteld voor het fonds. Gratis brillen voor getroffenen De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakopticiens in Nederland maken bekend, dat ge troffenen die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiens van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde in stanties afgegeven verklaring. ƒ5: J. ƒ10: B. ƒ5: S. ƒ10; ƒ2,50: M ƒ10; H. ƒ50; B. ƒ2.50; B ƒ100: Kerkhoven ƒ7,50, T ƒ5: A.P-bezorgers wijklokaal K ƒ10: K.» 25: M. ƒ10. De B. ƒ100: H ƒ10: L f 50; T ƒ25; S. ƒ2.50: B. ƒ5; B. ƒ10; Vacanliepot 20: G. v. A. ƒ20; A M. ƒ10; Ziekenpot Verkeers politie ƒ100: J. A, ƒ2,50: M. de B. ƒ5: Z. ƒ15; Nederlandse Opera Club 75.63: E H. 5; P R. 5; Fam. B. ƒ10; Vlucht Kullaberg ƒ57.75; R. 25: H. F H. ƒ10; J. P B. 25; N. N. ƒ1,25; T. de B. ƒ5: L. W V. 10: F. v. V. ƒ20; J. L. ƒ5. Koningin Juliana heeft dat deel van Paleis Noordcinde, dat haar nog ter beschikking stond, voor het Rode Kruis laten inrichten als kierende- pol. Het wordt ccn centraal punt voor de distributie van goederen over Zuid-Holland. Het Franse „Flotille du Rhin" heeft twee platboomde vaartuigen (1.994 en 1.995) met spoed naar Rot terdam gezonden en Ier beschikking van de Nederlandse Marine gesteld Stichting Landbouw meent: Wanneer grote rampen een Als iemand beweert: „Het is een mens geroepen wordt, de natuur te f1 oordeel, de dijken zijn Nederlands beheersen en het leven te ordenen. VOlK treilen, alingen zien |rots_ daar pochen wij op en nu slaat Daarmee is het begrip geschiedenis alle moge- God alles, waar wij zo trots op wa- gegeven, een geschiedenis, die voort ij ren, kapot", kan ik onmogelijk van schrijdt, ondanks alle teleurstellin- onweerstaanbaar lijke vragen aan ons op. wij de 'paryj z'jjn. Het komt" niet uit gen cn tegenslagen Willen begrijpen en verklaren. Want de dijken, waarop wij echt trots Telkens blijkt dc natuur sterker Wii willpn anl wnnrd on hpt waren de Afsluitdijk hebben het dan de cultuur Wij geven de strijd Wij winen antwooia op net gehouden en op de dijkcni die iiet echter niet op Ook deze ramp zul- waarom en het waartoe. Wij niet hielden, waren wij niet trots, len wij te boven komen. Wij zullen gende keer zal de watervloed op die sterke dijken breken. (Van een onzer verslaggevers) Dekens zijn er voldoende om de eerste nood te bestrijden. De grote vraag blijft, matrassen. In de hoofd intendance van het Rode Kruis aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag komt het beddegoed dag en nacht binnen. Hier komen de wegen bij een, waarlangs dekens, matrassen, enz. de noodgebieden en de cvacué's bereiken. Voor Vrijdag waren er al tachtig a negentig duizend stuks doorgezonden Wat nog niet, door is, maar waar voor de vrijwillige chauffeurs al in de rij staan, ligt, opgeslagen in het Logegebouw aan de Muzenstraat. Een indrukwekkende stapel manassen maar niets in vergelijking mët wat nodig is. Waarlijk niets. Zoals gezegd over dekens maakt men zich de eerste dagen geen zor gen meer. Een enorm aantal is al binnen, onder meer uit Zweden dui zenden nieuwe, en Vrijdag- alleen al verwachtte men nog honderdduizend stuks uit verschillende landen van Europa. Ook honderden pakketten levensmiddelen komen binnen. Deze dag nog uit Engeland. Duitsland en Zwitserland, Een textielfabriek uit-Twente stuur de 72.000 luiers, 5000 lakens en even veel kussenslopen. We zouden door kunnen gaan met het noemen van enorme getallen. Ook met het op sommen van de aanvragen uit Ril land, Haamstede, Middelharnis en dozijnen andere rampplaafsen. om dekens, wollen wanten en waterlaar zen. Voor het moment moge volstaan worden met te zeggen, dat de orga nisatie prima begint te lopen. "Rode- Kruismensen. soldaten, vrijwillige chauffeurs en schoolkinderen doen het werk. Geen bijster spectaculair werk, maar bitter nodig. T- bang voor. om. als het natuurgebeu- verstaan. Dat geldt van ge- ien v001. 0I1S pesef bijzondere afme- lovigen evengoed als van niet- tingen aanneemt, van de vinger Dit is geen uiting van menselijke <™io,m,y;>yï Gods te spreken. hoogmoed, maa: van goddelijke roe- geiovigen. Ik geioof, dat God met alles te Ping. al kan het. wanneer wij Gcd Ik ben geschrokken van de maken heeft. Maar dan ook even- vergeten, menselijke hoogmoed wor- vlotte en gemakkelijke wijze, veel met het zoMicht. dat vanmor- door J. J. BUSKES JR den. Wij zullen moeten weten, een mens een mens is. Er is geen reden de mens te overschatten. Er is evenmin reden, de mens te onder schatten, In deze dagen worden wij herinnerd tan onze grenzen. Het komt mij /oor, dat, wij goed zullen doen, in deze dagen niet alleen te spreken, spreken over de oordelen van gen bpt Oosterpark in een milrie maar ook te zwijgen. Te zwijgen ge- glans zet als niet- de watervloed, legenover het leven in zfjn onbere- die ons land teistert. kenbaarheid. Te zwijgen tegenover Laten wij deze natuurramp niet God, van wie een psalm zegt: Ik zou allen, die met mij geloven in exploiteren voor al te goedkope Uff we_ was jn dG zee God, de Schepper van hemel en aar- boetpredikaties Een mens moet de, zeer dringend willen verzoeken, zichzelf niet tot profeet promoveren voorzichtig en bescheiden te ziin en dat moet hij zeker niet doen, als Ik aanvaard het. wanneer een mens hij zelf niet getroffen werd. Zulke die zelf getroffen werd, zich door christelijke studeerkamerprofeten God getroffen weet. Ik denk aan de zijn even belachelijk en weerzinwek- Roomse boer op Texel, wiens boerde- kend als de leiders van de C.P.N. rij in de ondergelopen polder De Zoals de laatsten de ellende ten ba- Eendracht ligt en die ik tot enkele tR va" hun politiek exploiteren. Texelsche boeren hoorde zeggen: poen de eersten het waarop ook dit keer ge lovigen hun antwoorden gereed hebben. Vragen hebben zij niet, enkel antwoorden. Zij weten het precies en zij God, alsof zij God zelf interviewd hebben. „Zie je. wij verbeelden ons vaak zo hun theologie en dogmatiek. In bei- veel. ik had liet aardig voor elkaai óp gevallen hebben wij te doen met en ik had de laatste jaren goed ge- een afschuwelijk farizeïsme, boerd, maar nu weet ik, dat je ei- niet, op vertrouwen moet, je komt mei niks op de wereld en straks ga 'e met niks weg". Hu gebruikte bei een groot verschil bestaat, tus- woord God met, maar wij voelden R» O"**» allen dat hij God bedoelde. Uw pad in groote wateren, zodat Uw voetsporen niet werden gekend Laaf ons hart rust vinden in God en laten onze handen zich uitstrek ken naar allen, die onze hulp nodig hebben. Met de Prediker zou ik willen-, zeg- ten bate van ®en Camus heeft, er in zijn „De i in opstand" op gewezen, dat ei „Overigens, wees gewaarschuwd, er is geen einde aan het, maken van veel boeken en veel doorvorsen is afmaltting van het lichaam. Van al hef gehoorde is het slotwoord: Vrees God en onderhoud Zijn ge boden, want dit geldt voor alle mensen". Wat dal. gebod van God inhoudt op hun verhouding tot de natuur Grieken willen de natuur gehoorza- het ogenblik, weet een ieder. Maar wee de toeschouwer, die op men, de Christenen evenals de En wie het nog niet weet, die leze zijn studeerkamer op grond van Marxisten willen de natuur be- de gelijkenis van de barmhartige de een of andere theologie pre- heersen Samaritaan. Men kan die gelijkenis cies weet uiteen te zetten, hoe het Ik kan niet, beoordelen, in hoever- vinden in het tiende hoofdstuk van gebeuren in elkaar zit. om welke zon- re deze opmerking van Camus juist het Evangelie van Lucas. Zwijgen en n..,ri11vl1r. den van ons volk de dijken doorbra- is. In elk geval is het juist, dat helpen! Dat ls in deze dagen God genomen door de minister van sociale ken en het land onderliep. volgens het christelijk geloof de dienen! 1 zaken, de socialist Voini Leskinen. De Stichting voor dc Landbouw heelt zich in een adres aan de leden van de Tweede Kamer uitgesproken voor prijsbeheersing van landbouw gronden. Met grote meerderheid is. het hoofdbestuur tot de conclusie geko men dat vrije prijsvorming van land bouwgronden in Nederland onder de tegenwoordige omstandigheden niet gewenst is. Toen de regering in Augustus 1951 met een gewijzigd ontwerp van wet betreffende de Rechtshandeling Landbouwgronden kwam. richtte de Stichting zich in October van dat jaar met een adres tot de Tweede Kamer. Hierin sprak het hoofdbe stuur zich uit tegen prijsbeheersing voor landbouwgronden. Dit besluit, dat met de kleinst mo gelijke meerderheid genomen was, deed veel stof opwaaien. Het gehele landbouworganisafieleven hield zich er mee bezig en de Stichting stelde het vVaagstuk opnieuw aan de orde. De reden voor deze verandering van standpunt ligt voorai in de wanver houding tussen vraag naar en aan bod van landbouwgronden. Deze wan verhouding vraagt prijsbeheersing om het inkomen van de pachter te be schermen. Zonder deze prijsbeheer sing verliest de bescherming, die de pachter door de Pacht.wetgeving ge niet. veel betekenis. Vooral naar los land, waar dus De Amerikaanse president Eisen hower heeft een kabinetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor de hulp aan door watersnood getrof fen gebieden in West-Europa. Het comité, waarvan de minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles voorzitter is, zal nagaan in hoeverre actie van het Amerikaanse Congres nodig is. Het zal nauw samenwerken met het Amerikaanse Rode Kruis. geen boerderijen op staan, is over stelpende vraag. Daarom zullen de prijzen daarvan stijgen boven die van boerderijen. De wijze van prijsbeheersing, die de regering in het wetsontwerp voor stelt, namelijk de pachtprijs vermin derd met de lasten op de grond, ge kapitaliseerd tegen een nader aan te geven rentepercentage, acht de Stichting aanvaardbaar. Deze kapitalisatievoet zal naar de mening van de Stichting lager moe ten liggen dan het gemiddeld over een langere periode geldende rende ment. Men denkt hierbij aan een kapitalisatievoet van 75 procent van langlopende Staatsobligaties. Bij een bepaling van de rentevoet, die verschillend is al naar gelang de kwaliteit van de grond (op zee klei bijvoorbeeld een hogere rente voet dan op zandgrond), houd! men volgens de Stichting wel rekening met aanpassing aan de bestaande toestand, maar aan de andere kant, doorbreekt men dan in zekere zin het doel van de prijsbeheersing. Over dit vraagstuk van meer sprei ding van de grondprijzen en de kwes tie van de waardering van het ge- bouwenkapitaal wil de Slichting zich een oordee voorbehouden. Zij dringt verder in haar adres aan op een effectieve wijze van prijsbeheersing. waarbij de tegen woordige ontduiking van de wet af doende wordt voorkomen. De Finse regering heeft Vrijdag besloten twaalf prefabricated huizen haar Nederland te sturen alsmede hout, hardboard en mijnstutten. De officiële Finse hulp beloopt een waar de van 800.000 gulden. De financiële commissie van het, Finse parlement nam dit besluit met instemming van alle partijen, behalve de communisten. Het initiatief werd In sommige plaatsen schijnen ge ruchten de ronde te doen, dal de vleesprijzen als gevolg van de over stromingen sterk zouden moeten stij gen. Naar wij van deskundige zijde, vernemen, is hiervoor geen enkele reden. Voor vleestekorl behoeft geen vrees te bestaan. Ten hoogste kan enige verschui ving plaats vinden van consumptie van rundvlees naar varkensvlees, dat als gevolg van verlaging van de voe- derprijzen per 1 Maart, in prijs zal Geen verliezen bij commandotroepen De commandant van het corps Commandotroepen, overste Beets, heeft meegedeeld, dat het corps geen verliezen heeft geleden. Het, bericht, dat, het corps vijf doden zou betreuren, is niet juist.' De bedrijfsgroep Horeca heeft de ondernemers in. de Horecabranche gezegd, dat hel gewenst is met het oog op het ingetogen karakter van Zondag, die dag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van amdere muziek aan die van de offi ciële radio-uitzendingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2