EVACUATIE DINSDAG VOLTOOID hulp groeit, herstel begint Meesten van in veiligheid eilanden Vele vissers gaan Aantal doden thans 1372 In fonds bijna 17 millioen weer naar huis Ga niet kijken Zwaarst getroffen Per gezin f 65 nood Slot van tragische vlucht Maar wat speelt zich af rond Haamstede? Dit jaar toch oogst in deel van noodgebied Dijken worden gedicht Herhalings oefeningen afgelast Ook Zweden draagt bij Nog mensen in Het Vrije Volk )AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Zaterdag 7 Februari 1953 Achtste Jaargang No. 2367 CTITG. N V. DF. ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H.. r. KUILENBURG en C. r. d. WAERDEN. ZWANESTRAAT 14. GRONINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 44 CENT PER WEEK ƒ5.70 PER KWARTAAL. DEMOCRATISCH.SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL WW LOSSE NU.MMIRS: IO CENT PER EXEMPL. Weet wel man segt medewerking met AVRO op De Weet-wel-manook bekend als de „Antwoord"- man") en de redacteur van 't Avro-progranima „Ik weet, ik weet wat u niet weet", heb ben het volgende telegram aan het bestuur van de Avro gezonden: „Door betreurenswaardige houding voorzitter Avro inza ke gedragslijn in huidige na tionale noodtoestand zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet ik weet ivat u niet weet" te be ëindigen." Beide heren waren als losse medewerkers aan de Avro verbonden. De collecten voor hel. Rampen fonds hebben in Sassen helm een bedrag van ruim 104 000 reeds overschreden en nog steeds komen giften binnen. Dit betekent per ge zin in Sassenheim ƒ65. Gisteren heeft een groot aantal vis sersschepen, dat in de wateren rond Schouwen-Duiveland opereerde, koers gezet naar huis. Een van de redenen was, naar een terugkerende kotterkapitein ons ver- lelde (en ook uit de radiogesprekken bleekt een afgeluisterd gesprek op de 137 meter tussen de marinecomman dant van Zierikzee, kapitein ter zee kolonel) Van Waning. en een zijner ondergeschikten, aan wie hij verbood verder nog orders in ontvangst te nemen van een andere kapitein ter zee, kolonel Van Dullem, die in de nabijheid van Zi eveneens leldng- gevende reddingar'oeid verrichtte De hoge toon. waarop dit (ook door ons gehoorde gesprek werd ge voerd. heeft de vissers onaangenaam getroffen. „Laat die kolonel het dan zelf maar doen", was hun reactie, waar van wij de redelijkheid overigens niet willen beoordelen! Het onmiddellijk daarna gedane verzoek eveneens per radio om nog een dag of vier in de buurt te blijven, ook al was er op dat moment geen werk, hebben vele schippers in De meeste slachtoffers zijn ge vallen op het eiland Goeree-Over- flakkee. nl. 433. Over de andere eilanden en ge bieden zijn de verliescijfers thans als volgt: Tliolen 304, Brabant 187, Hoek- schewaard 144. Schouwen-Duiveland 115. Noord-Beveland 41. Voorne- Pnttcn 27. Zuid-Beveland 26. Zuid- Holland 18. Oost-Zeeuwscb-Vlaande- ren 12. IJsselmonde 10. Sint Philips- land 9. Noord-Holland 6. Walcheren 5, Alblasserwaard 4. Land van Heus- den en Altena 3, Tien Gemeten 2, Beijerland 2. Aangespoeld van elders 24. Het Nationaal Rampenfonds had Vrijdagavond 16.900.000 gulden ge teld. Dat is het bedrag, dat binnen is; er is nog veel op komst. De pro vincie Groningen heeft at met al reeds twee millioen bij elkaar ge bracht. Arnhem, dat het halve mil lioen gepasseerd is. hoopt een mil lioen bij elkaar te krijgen. Een goed idee heeft de gemeente Eist in de Over-Betuwe. Men zit daar met een tekort op de gemeente begroting voor 1953 van 112.000 gul den. zodat uit de gewone middelen niet te putten valt. Eist heeft echter uit zijn saldi-reserve van ƒ120.000 een bedrag van ƒ20.000 aan het Rampenfonds geschonken. Eist weke andere gemeenten met tekorten, maar een mogelijke onbestemde re serve op het zelfde te doen. (Zie elders in dit nummer) Als dit moment voor de vluchte lingen uit Schouwen was aangebro ken, was het ergste voorbij. Voorbij de angstige uren op zolders en daken, in bomen soms. voorbij de urenlange vlucht over dijken die het elk ogen blik weer dreigden te begeven. Hier begon in Zierikzee het laatste stuk van hun tragische tocht: goed verzorgd in het ruim van een schip, dat hen naar veilige oorden bracht, waar zij op hun verhaal kon den komen. Maar dan? (Van een onzer verslaggevers) De evacuatie is nog in volle gang. Er is geen sprake van, dat ze geheel en al voltooid zou zijn en het zal nog dagen duren voor het zover is. Maar wel kan men zeggen, dat het grootste gedeelte van de bevolking van de meest bedreigde gebieden Schouwen en Duiveland, Goeree. een aantal in groot gevaar verkerende dorpen thans naar veiliger plaatsen is overge bracht. Ellende heerst echter nog rondom Haamstede. De twee grote doorgangscentra. Rotterdams Ahoy-hal en Dorarechts Victoriafabriek. vangen het grootste eecieelte van de verdrevenen op. ook Brabant herbergt een groot aantal Men tracht wel is waar de mensen zo dicht mogelijk in de buurt van hun woonplaats te houden, maar dit lukt slechts in een klem aantal ge vallen. Twee plaatsen wAren er Vrijdag slecht aan tor: Brulnisse en Re- nesse Beide moesten zij hoog nodig worden geëvacueerd. Van Brui- nisse uit zond burgemeester Michae- lis 's morgens vroeg als eerste eva- eue's honderd ouden van dagen naar Dordrecht. De evacuatie moet thans zover worden voltooid, dat, er nog slechts vijfhonderd van de achttienhonderd, die er van de oorspronkelijke 2400 inwoners bleven, over zijn. Deze vijf honderd man zullen met kracht de herstelling van de doorgeslagen bin nendijk ter hand nemen. Ondanks het feit, dat Rcnesse's dijk Donderdag niet doorbrak, heeft incn radiotelcfonisch een dringende oproep om schepen voor evacuatie gedaan. Onmiddellijk is daaraan op grote schaal gehoor gegeven. De scheepvaart van hulpbiedende vaar tuigen is hier echter zo groot, dat er verwarringen dreigen te ont staan. Latei op de dag dcriden de burgemeester en de evacuatie-com missaris mee. dat eerst het huisraad in veiligheid gebracht moest worden en dat de evacuatie kon worden uit gesteld. (Vervolg op pap. 2)t de wind geslagen. De mannecomman- dant zette in dit verzoek uiteen, dat de evacuatie bii voorkeur werd uit gevoerd met binnenschepen, maar dat de grotere schepen diensten kon den bewijzen als reddingboten voor het geval er stormweer zou opsteken en zich een nieuwe noodtoestand zou ontwikkelen. Vele vissers vonden dat rijkelijk vaag Zij waren gekomen om mensen te redden en nu die er blijkbaar niet meer waren, wilden zij terug aan de arbeid. Dit geldt intussen niet voor allen. Daarom zal, indien zich werkelijk een nieuwe noodtoestand ontwikkelt, scheepsruimte genoeg aanwezig zijn. temeer daar nog steeds boten van allerlei slag wij hebben o.a. een aantal Lemster botters gezien in de richting Zeeland opstomen. Ook voor hen zal het een teleur stelling zijn wanneer zij vernemen, dat het grootste werk is gedaan. Ook het hospitaalkerkschip De Hoop is op zijn tweede reis op de rede van Zierikzee geduldig blijven wachten De haven was vol en alle berichten wijzen er op. dat de afvoering der ;n gevaar verkerende bevolking van het eiland nagenoeg is voltooid. (Van onze landbouwredacteur) „Zo snel mogelijk beginnen" is het devies.- dat. minister Mansholt aan zijn medewerkers en allen, die be trokken zijn bij het landbouw -herstel in de overstroomde gebieden, heeft Visserij-inspectie bezocht de minister Woensdag en Donderdag het getrof fen gebied, om zich te oriënteren over de omvang van de ramp en de moge lijkheden voor het herstel. Bij dit herstel kan men steun v den in de wetenschap, dat. bepaalde delen van Westelijk Noord-Brabant en Zuid-Beveland vrij snel drong kunnen komen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Tijdelijke wijzigingen in het bouw plan in verband met enige verzilting kunnen daarbij niet uitblijven. Schouwen-Duiveland noemde de minister „een tweede Walcheren". Tijdens dit bezoek heeft de minis ter zo veel mogelijk reeds de richt lijnen vastgesteld, die zullen gelden bij het landbouwherstel. Zo snel mogelijk zal een nieuw ganisch apparaat worden geschapen voor het herstel, waarbij men gebruik zal maken van de met de Rijksdienst voor het Landbouwherstel opgedane ervaringen, ten einde de noodzake lijke werkzaamheden te doen verrich ten. Alle mogelijkheden, die de organi satie van het ministerie van Land bouw biedt, zullen hierbij ingescha keld worden. Ook de schaderegeling In het on dergelopen gebied en het ontwerpen van een financiermgsregeling voor het landbouwherstel zijn reeds ter hand genomen. De weersverwachting van het K.NM.I. Ie De Bilt. geldig tot Zatei dagavond luidt: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Matige tot lichte vorst. De regering doet een dringend be roep op de bevolking zich niet onno dig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of wil len trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulp verlening en de herstelwerkzaam heden belemmeren. Daarom wordt hun dringend ver zocht aan hun voornemen, hoe be grijpelijk op zichzelf ook. geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van vandaag deze per sonen met tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijjheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverle ning en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en ver keersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de be volking ook in dit 'opzicht alle mede werking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter be perking van het verkeer achterwege kunnen blijven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH De herstelwerkzaamheden worden in verschillende gebieden al op grote schaal aangepakt. In Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zuidhollandse polders is het voorlopig herstel in volle gang. De polder Dirksland zal waarschijnlijk behouden blijven. In de Hoeksche Waard en op Voome en Putten wordt hard gewerkt. Bij Dordt en op verschillende plaatsen van het eiland IJselmonde zijn al dijk- gaten dicht. Ook op Goeree-Overflakkee worden gaten dichtgemaakt. De hulp in binnen- en buitenland voor de getroffen gebieden is overweldigend. Het Rampenfonds had gisteravond bijna zeventien millioen binnen. De Antillen hebben in een paar dagen tijd een en een kwart millioen gulden bijeengebracht voor het moederland. Vliegtuigen vol goederen komen binnen Van het aanbod, ons uit vele landen gedaan, om kinderen op te nemen, zal de eerste weken geen gebruik worden gemaakt. De minister-president heeft, aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dal hij voornemens is een nota met betrekking tot de waters nood aan de Kamer te doen toekomen. De nota zal Maandag aan de leden w orden toegezonden. De herhalingsoefeningen voor mili tairen, die in de eerste helft van Maart onder de wapenen moesten ko men. zijn in verband met de nood toestand afgelast. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige Korporaals, die een oproep hebben ontvangen om zich op 2 of 5 Maart voor herhalingsoefeningen te melden, hoeven aan deze oproep dus geen ge hoor te geven. Hetzelfde geldt voor hen, die een oproep hebben ontvangen voor 16 Maart. De rechtbank heeft de gevangen houding van de Russische journalist Pissarev. verdacht van spionnage, weer met dertig dagen verlengd. (Van onze verslaggevers r begint enig overzicht te komen in de toestand. De eva- cuatie is Dinsdag waarschijnlijk voltooid: er wordt op vele plaatsen al hard gewerkt aan het dichten van de dijken en het herstel van dorpen en steden. Alles wordt er op gericht de dijken dicht te maken en het land veilig voor de nieuwe winter. Of het lukken zal is nog op geen stukken na te zeggen. Eén van de grote problemen is rijshout! Minister Mansholt, die een inspectie-tocht door de getroffen gebieden heeft gemaakt, zei. dat van de minst ernstige streken in Zuid-Holland. West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar waarschijnlijk toch wel een oogst verwacht mag worden. Voor de zwaar getroffen gebieden zoals Schouwen-Duiveland zal dat langer duren. Er bereiken ons berichten, dat er zich nog een paar honderd mensen in moeilijke omstandigheden zouden bevinden in de duinen bij Haamstede en Burgh op Schouwen. Definitieve be richten hieromtrent ontbreken. Er zou vandaag een voedsel- transport heengaan. Voor zover nodig is Schouwen-Duiveland geëvacueerd. Hel zwaargelrof- fen eiland begint langzaam een beetje droog te vallen. Een van onze ver slaggevers kon Vrijdag, zij het met veel risico en deels door het water, per auto van Brouwershaven, via Zonnemaire en Noordgouwe, naar Zierikzee rijden. Over de hele wereld ziin mensen bezig klaren en eten te verzamelen voor de getroffenen in de Neder landse noodgebieden. Kisten vol klnderkleertfes kwamen uit Zweden zie de foto maar dat waren de enige niet. Van alle kanten bren gen vliegtuigen kisten en kisten vol goed aan op Schiphol. De evacuatie loopt nu vrij geordend. Men tracht zoveel mo gelijk évacué's in eigen provincie te houden. Voor zover dat zoals voor zeer veel Zeeuwen niet mogelijk is houdt men ze zo dicht mogelijk in de buurt van hun woonplaats. De meeste Zeeuwen ongeveer 18 000 zijn ondergebracht in Noox-d-Brabant. Gistermorgen is de evacuatie begonnen van de laatste mensen in Bruinisse en Renesse. wier aanwezigheid daar niet dringend noodzakelijk is. Uit Zierikzee gaan alleen mensen weg, die zelf willen. Van het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee zijn onge veer twintig duizend mensen geëvacueerd. Nog een tienduizend mensen zijn op het eiland achtergebleven. Er zullen in totaal waarschijnlijk meer dan de aanvankelijk geschatte 50.000 mensen elders moeten worden ondergebracht. Het aantal slachtoffers van de watersnood Is. voor zover thans bekend, gestegen tot 1372. Bekend is geworden, dat in Middelharnis 16 mensen de dood vonden, op Tiengemeten 2. Het aantal slachtoffers in Nieuwe Tonge is gestegen tot 8". Te Zijpc zijn drie lijken aangespoeld. Voorts kwamen uit de volgende plaatsen nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJsel 4; Dor drecht 1; Kerkwene 3: Si Philipsland 8: Zuidland 1.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1