Grote voorraden uien en peen verloren gegaan Polygoon levert snel, goed werk Groenten- en fruitmarkt Koelhuizen nog intact Prins Bernhard per helicopter in rampgebied Honderd gaten in Belgische dijken Automobilisten, laat wegen vrij Prins bezoekt Flakkee ,B.B.persfotograaf in het land Yoeg 343 Geen verhoging van vleesprijs Trio met andermans boot uit spelevaren Halfjaar tegen twee hunner geëist Ontroerende beelden op film Prijs van landbouwgrond moet beheerst blijven Rustige Zondag in cafébedrijf Gratis brillen voor getroffenen Kleirijders voorrang Radio brengt Zondag bijzonder programma HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 Door de ernstige overstromingen is het op sommige punten moeilyk een betrouwbaar inzicht te krygen in de situatie op de groentemarkt. Het Zuid westen van het land is nl. voor sommige tuinbouwproducten een belangrijk productiegebied. Aldus deelt het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland over het verloop van de groente- en fruitmarkt over de periode van 30 Januari t.e.m. 6 Februari mede: Volgens de voorlopige inziohten zijn grote voorraden uien en peen ver loren gegaan. Voor het product uien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het land geen om vangrijke uienproductie voorkomt. Ten aanzien van peen ligt de situa tie iets minder ongunstig, daar de teelt van dit product niet uitsluitend beperkt is tot het Zuidwesten. Ander zijds is het echter niet onmogelijk, dat in de komende weken hoeveel heden peen ter beschikking zullen worden gesteld voor de voedervoor ziening van geëvacueerd vee. Dit zal dan echter uitsluitend gelden voor de grovere sortering breekpeen. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof geweest. Het uitvallen van de productie aldaar zal de aanvoer wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aan leiding te geven, daar deze zelfde Prins Bernhard is heden opnieuw naar de rampgebieden vertrokken, Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaatsen bezoeken, welke niet op andere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hiin burgemeesters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het Ram penfonds presideren. Het ligt in de bedoeling deze dag indeling de eerstkomende dagen, met uitzondemg van a.s. Zondag, te hand haven. (Van onze correspondenten te Brusse en Londen) In Brusselse regeringskringen schenkt men veel aandacht aan be richten nit Nederland, die spreken over het aanleggen van een grote dijk welke alle Zeeuwse eilanden zou be veiligen. In Brussel acht men dit plan van het allergrootste belang voor de ha vens van Antwerpen en Gent: het zou de oplossing van het probleem der waterwegen kunnen vergemakke lijken. Intussen zijn uit Antwerpen twee tjalken naar Schouwen vertrokken. Zij hebben elk een dokter, drie ver pleegsters, bedden en levensmiddelen aan boord. Ook in België zelf is het gevaav echter nog met geweken. In de pro vincie Antwerpen en in het polder land ten noorden van de Antwerpse havens is de toestand zeer kritiek. In deze provincie zijn niet minder dan honderd dijkdoorbraken geteld, 75 in de Scheldedijken en 25 In de dijken der zijrivieren. Verschillende polderdorpen zijn nog geïsoleerd. Veertien polders met een oppervlakte van 16.000 ha staan blank. 4000 stuks vee is verdronken. Socialistische en andere bladen in België uiten critiek op koning Boude- wijn, die Dinsdag na een bezoek aan de overstroomde gebieden naar de Rivièra vertrokken is met zijn vader en stiefmoeder. De bladen vergelijken koning Bou- dewijns houding met die van koningin Juliana, prins Bernhard en koningin ■Elizabeth. Ede: zelfs Nederland... De minister van Binnenlandse Za ken in de vroegere Britse Arbeider-,- regering, Chuter Ede, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de omvang van de ramp in Engeland enigszins wordt verklaard als men bedenkt „dat het Nederlandse volk. zo goed op de hoogte met waterstaatszaken, door de ramp is overweldigd." „De Nederlanders hebben dijken gebouwd, die naar men zou denken ■toch absoluut tegen elke aanval van de zee bestand waren." Het dodencijfer in Oost-Engeland .wordt officieel als 264 vermeld, maai Sinofficiële berichten spreken van 29( ot 377 doden. Honderden worden nog vermist. Van officiële zjjde bereikt ons het verzoek, gericht tot automobilisten, om tijdens de weekeinden geen „sightseeing" tochten te maken, doch de wegen vrij te laten voor de trans porten m verband met de waters nood. Donderdag bracht -prins Berhard per vliegtuig een bezoek aan Flak kee. Hier arriveert hij in Sommels- dijk. Naast hem Gerben Sondermann, die het vliegtuig bestuurde. producten ook in vele niet getroffen tuinbouwgebieden worden geteeld. Wel was er in de eerste dagen na de ramp een geringe prijsstijging bij deze producten te bemerken. Er be staat geen aanleiding te vrezen voor verdere prijsstijgingen. Prijzen stabiel De pryzen van de overige groente soorten zijn betrekkelijk weinig aan verandering onderhevig geweest en er zijn ook geen vooruitzichten dat dit op korte termijn wel het geval zal zijn. Onderstaand volgen nog enige no teringen van 4 Februari jl.: Andijvie 801 per kg; boerenkool 2030 per kg; waspe^n 1520. gele savoyekool 611, wittekool 68, rodekool 713, groenekool 15—25, kroten 1012, knolselderij 20—30, prei 30—45, sprui ten 50—60, witlof 50—60, alles per kg. (Noteringen soms ver boven, soms ver beneden deze prijzen, wegens on overzichtelijke markt). Wat het fruit betreft, kan worden opgemerkt, dat in het Zuidwesten van het land ongetwijfeld een aantal partijen appelen verloren is gegaan. De grote veüingkoelhulzen zijn echter in zover heden bekend is, nog geheel intact en de machines functionneren al weer. Aangenomen mag worden dat. indien de toestand niet slechter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. De in het Zuidwesten aanwezige voorraad maakt slechts een klein gedeelte uit van de totaal in Nederland aanwezige fruitvoor- raad. Een prijsverstoring is dan ook niet te verwachten. Daar in de exportsituatie geen grote veranderingen zyn gekomen, is ook uit dezen hoofde een stabiel blijven van de fruitprijzen waarschijnlijk. 343) Op een kilometer afstand van het senaatsgebouw stond de auto met de andere vrienden. Ze luisterden gespannen of het signaal van Bertus Bink doorkwam. Het kwam. Een kort. maar duidelijk sein. enige malen herhaald. Dat wordt dus de fabriek te Candar, zei Penrose, Klaas Schol stelde de zender in de auto in werking. Ze kregen contact met het Atlantische vliegtuig en gaven het teken van Bertus Bink door met hun krachtiger apparaat. En toen begon het eerste deel van de operatie, waarvan we het verloop beschrijven aan de hand van hetgeen de Atlantianen later vertelden. De Atlantianen ontvingen in hun machine de boodschap. Ze wisten wat er gebeuren moest. Alleen de keus van de fabriek was onzeker, maar die onzekerheid werd door de boodschap van Bertus Bink opge heven. Met duizelingwekkende snel heid vloog het toestel naar de opge geven stad. Boven de militaire vlieg tuigfabrieken van Candar begon men te dalen. Regenwolken begunstigden de opzet. Bovendien begon het toe stel zelf een kunstmatige nevel te verspreiden, die weldra de fabriek in dichte wolken hulde. De machine daalde geruisloos op een aardappelveld naast het landings terrein. Maar in de fabriek was men blijkbaar op iets bijzonders voor bereid. Ongetwijfeld hadden de staf chefs uit de hoofdstad opgebeld om te waarschuwen. Door de nevel flarden klonk sirenegeloei en het gedreun van militaire auto's. (Van één onzer verslaggevers) Er doen o.a. in Rotterdam ge ruchten de ronde, dat de vlees- prijzen verhoogd moeten worden. Er wordt zelfs gesproken van een verhoging met 30 pet. Naar wy van officiële zijde uit Den Haag vernemen is voor een verho ging geen enkele reden aanwezig. Vrees voor een vleestekort Is er evenmin. Het kan zijn, dat er enige verschui ving van rundvlees naar varkensvlees plaats zal vinden. Dit vlees zal nl. in verband met de verlaging van de voederprijzen, die per 1 Maart a.s. in gaat. in prijs dalen. Aangezien Rotterdam wat gevoe liger ligt dan andere plaatsen omdat het voor zijn vleesaanvoeren sterk op het Zuiden is aangewezen zal de be voorrading misschien wat bemoeilijkt worden. Maar door de varkensvlees positie is er voldoende correctie. Men maakt zich in officiële krin gen over de vleesconsumptie dan ook niet de eerste zorgen, al blijft men de situatie nauwkeurig volgen. Ook van de zyde van het openbaar slachthuis deelt men het standpunt, I dat een vleestekort, op zijn zachtst I uitgesproken, „onwaarschijnlijk" is. DRIE DORDTSE KORNUITEN hadden in December elk zo'n zeven tot twaalf glazen bier naar binnen gewerkt en in een vrolijke stem ming toen clandestien zo maar een sleepboot klaargemaakt om er een eindje mee te gaan varen. Ze waren aan boord gegaan, hadden de machine in werking gesteld en het vuur opgestookt en zouden er tussenuit zijn gegaan als niet de eigenaar van de boot plotseling was komen opdagen. Die betrapte het trio op heterdaad. TOEGANGSWEGEN NAAR NOODGEBIED Stichting Landbouw meent: POLYGOON is met grote snelheid begonnen om reportages te maken in de streken, die door het water werden geteis terd. Deze reportages zijn niet alleen van belang voor Neder land, maar ook voor het buitenland, dat door de voortreffelijke filmpjes kan zien wat ons land is overkomen. Vooral de eerste reportage, blijkbaar reeds op Zondagmorgen gemaakt, is uiterst indrukwekkend. Men ziet water en storm nog razen tegen dijken en duinen; men ziet echter ook hoe het reddingswerk op gang komt. De tweede reportage is rustiger, het water ligt dan al vlak over de polders en in de steden en dorpen; de oneindige triest heid van al dit verdronken land is beklemmend gefilmd. Nie mand zal deze beelden zonder diepe ontroering kunnen aanzien. Arena De Stichting voor de Landbouw heeft zich in een adres aan de leden van de Tweede Kamer uitgesproken voor prijsbeheersing van landbouw gronden. Met grote meerderheid is het hoofdbestuur tot de conclusie geko men dat vrije prijsvorming van land bouwgronden in Nederland onder de tegenwoordige omstandigheden niet gewenst, is. Toen de regering in Augustus 1951 met een gewijzigd ontwerp van wet Detreffende de Rechtshandeling Landbouwgronden kwam. richtte de Stichting zich in October van dat laar met een adres tot de Tweede kamer. Hierin sprak het hoofdbe- ituur zich uit tegen prijsbeheersing roor landbouwgronden Dit besluit, dat met de kleinst mo- jelijke meerderheid genomen was. leed veel stof opwaaien. Het gehele andbouworganisatieleven hield zich ;r mee bezig en de Stichting stelde iet vraagstuk opnieuw aan de orde. De reden voor deze verandering van itandpunt ligt vooral in de wanver- ïouding tussen vraag naar en aan- »od van landbouwgronden. Deze wan- ■erhouding vraagt prijsbeheersing om iet inkomen van de pachter te be- chermen. Zonder deze prijsbeheer- dng verliest de bescherming, die de •achter door de Pachtwet gering ge ilet. veel betekenis. Vooral naar los land. waar dus geen ooeraeujen op staan, is over. 'stelpende vraag. Daarom zullen dt prijzen daarvan stijgen boven die van boerderijen. De wijze van prijsbeheersing, die de regering in het wetsontwerp voor stelt, namelijk de pachtprijs vermin derd met de lasten op de grond, ge kapitaliseerd tegen een nader aar te geven rentepercentage, acht d< Stichting aanvaardbaar. Deze kapitalisatievoet zal naar d« mening van de Stichting lager moe ten liggen dan het gemiddeld ovei een langere periode geldende rende ment. Men denkt hierbij aan eer tapitalisa tie voel van 75 procent var langlopende Staatsobligaties Bij een bepaling van de rentevoet die verschillend is al naar gelang de kwaliteit van de grond (op zee klei bijvoorbeeld een hogere rente voet dan op zandgrond), houdt mer volgens de Stichting wel rekening met aanpassing aan de bestaandi toestand, maar aan de andere kanl doorbreekt men dan in zekere zir bet doel van de prijsbeheersing. Over dit vraagstuk van meer sprei ding van de grondprijzen en de kwes tie van de waardering van het ge- oouwenkapitaal wil de Stichting ziel; sen oordee voorbehouden. Zij dringt verder in haar adres lan op een effectieve wijze var prij-*>eheersinc. waarbij de öegen- voordige ontduiking van de wet af doende wnrdt voorkomen In „Arena" draalt, wonderlijk ge noeg, een film met Louis Jouvet, als Nederlandse première. Zoals men weet is de grote Franse acteur ver leden jaar reeds gestorven. „Het uui voor middernacht" is een bijzonder mooi verfilmd speurdersverhaal. Het begint met enige spotternij over het in schouwburg, roman en film veel gebruikte dubbelgangersmotief (Jou vet gaf zelf in „Copie conforme" een goed voorbeeld ervan) en geeft dan een variatie op dit thema. Er is een meneer vermoord, die sprekend lijkt op de door Jouvet gespeelde politie- inspecteur. Deze neemt het leven van de vermoorde op en ontmaskert als dubbelganger een ingewikkelde reeks misdaden. Erg duidelijk is het „cri minele" element in de film niet; wel munt zy uit door knappe beelden en beeldovergangen en door een wee moedige sfeer. Henri Decoin heeft de film gemaakt: Madeleine Robinson speelt er de tweede (lieve) hoofdrol Capitol Wie in deze rampspoedige dagen zyn zenuwen nog meer wil tergen kan in Capitol op eigen risico „Het Zwarte Kasteel" bezoeken. Een grie zelfilm vol angst en gruwel, zo in de trant van Frankenstein. Boris Kar- loff, Lon Chaney, Stephen McNally e.a. zijn de menselijke monsters; Richard Greene en Paula Corday de levende doden. Moord en doodslag aan de lopende filmband. 't Is huive ringwekkend. Lutusca In „Lutusca" draait een muzikale klucht. „De tante van Charley" ge heten. De geschiedenis speelt in het Engelse universiteitsstadje Oxford aan het eind van de negentiende eeuw en is ontleend aan een oude operette. Maar daar hoeft niemand zich door te laten afschrikken; het geheel is onvervalst Amerikaans. Het verhaal komt hierop neer: een jon geman. Charley geheten, verwacht een rijke tante en als deze niet op tijd arriveert, ziet hij zich genood zaakt om oude-dameskleren aan te trekken en voor zijn eigen tante te spelen. Dat lukt hem zo goed, dat hl) zelfs door twee mannen ten huwelijk wordt gevraagd. Enfin, alle goede mannen krijgen na veel zingen en tap-dansen de goede meisjes. Ray Bolger speelt hoogst komisch voor Charley en de tante van Charley. De regie is van David Butler. Rex Een „Vuurgevecht In het Rotsge bergte" valt hier te bewonderen, klas sieke cowboy-avonturen in weelderige kleuren. Vooraf een grappig filmpje over een zeer jeugdige baby-sitter en een documentaire over Bonaire, die vooral opvalt door uitstekend came rawerk. Drie geprolongeerd Drie films zullen voor de tweede week in Rotterdam draaien. In „eineac" en „Victoria" kan men nog eens zien hoe Fernandel omgaat met „De verboden vrucht"; in „Luxor" blijft de geestige film „Operatie Cicero" en in 't Venster draait nog steeds De Sica's filmsprookje „Het wonder van Milaan". „Prinses" toont de Amerikaanse verfilming van Victor Hugo's be roemde roman „De ellendigen"; „Colosseum" laat Errol Flynn en Maureen O'Hara zien in „De arend van Madagascar". Het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond heeft als geeste lijk raadsman voor de geëvacueerden aangewezen de heer H. J. J. Lips (verzoeken om geestelijke steun kun nen gedaan worden via telefoonnum mer K 340022870 of bij het centraal bureau van het Humanistisch Ver bond te Utrecht, tel. K 340010163) Vrijdag stonden zij voor de Dordt.se rechtbank terecht. De 27-jarige ijzer- werker Gerardus V. uit Dordt had zich bovendien een sigarenkoker met paperassen toegeëigend. Reeds acht maal was hy veroordeeld. In dez-elfde zitting stond hij ock terecht voor diefstal van een fiets. De officier van Justitie, mr J. E. Visser die de daad van de drie verdachten vergeleek met plezierrijden. sprak over baldadig heid. Hij eiste tegen V. en tegen Ma- rinus P. de C„ een 24-jarige glazen wasser uit Dordt, een gevangenis straf van zes maanden met aftrek. Het derde lid van het trio, de 27- jarige stuurman A. M. S„ eveneens uit Dordrecht, die nog niet eerder was veroordeeld, hoorde twee maan den met aftrek tegen zich eisen, Mr Van Marwijk Kooy, de raads man van V. voerde aan, dat zijn cliënt onder invloed van sterke drank verkeerde, hetgeen z.i. een verzach tende omstandigheid was. Hij dreng aan op een gedeeltelU'k voorwaarde lijke straf. Mr P. L. v. d. Polder, plei tend voor De C. en S. verzocht- om een clemente straf voor De C. S. zou volgens de raadsman onmiddellijk in vrijheid moeten worden gesteld. De rechtbank ging in raadkamer en S. werd inderdaad in vrijheid ge steld. Uitspraak over veertien .dagen. Twee maanden geëist Cantine RCD binnengedrongen De reeds vijftienmaal veroordeelde 41-jarige koopman Lambertus C. uit Utrecht had de 3e Augustus uit de cantine van de voetbalclub CCD twaalf gulden en enige flesjes Coca Cola ontvreemd, nadat zyn metgezel, de reeds tot twee maanden veroor deelde Johannes Van E. een ruitje van de cantine met een steen had stukgeslagen. De toegang was toen vrij. C. was naar binnen gedrongen. Vrijdag stond hij terecht voor de arrondissements rechtbank te Dordrecht. Ter zitting bleek, dat C. zwerversbloed in zijn aderen had. Hardnekkig had hij tot op heden ontkend iets met dit geval uitstaande te hebber.. De officier van Justitie, mr J. E Visser, eiste ook tegen hem evenals tegen Johan van E. twee maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr Beels pleitte voor een lichtere straf. Uitspraak over veertien dagen. Fiels gepakt om naar huis te rijden De 27-jarige Gerardus V. uit Dordt had 30 November van het vorige jaar een herenfiets gestolen, of, zoals hij het zelf noemde „gepakt om mee naar huis te rijden". Het karretje, dat aan Hendrik B. toebehoorde, had op slot gestaan. V. had het slot open- getrapt. Vrijdag stond hij te Dor drecht terecht. De officier eiste twee maanden gevangenisstraf. De verde diger, mr Van Marwijk Kooy, zette uiteen, hoe verdachte niet het oog merk zou hebben gehad de fiets te stelen. PI. drong aan op een gedeel telijk voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horecabranche, dat het gewenst is in verband met het ingetogen karak ter van a.s. Zondag, die dag het be drijf zo kalm mogelijk te laten ver lopen, in de avonduren de buitenver lichting te doven en zich te onthou den van andere muziek dan die van de officiële radio-uitzendingen. De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakopticiëns in Nederland maken bekend, dat ge troffenen, die door de ramp hun bril hebben verloren, bij de opticiëns van de evacuatieplaats gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder over legging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instantie afge geven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel brilleglazen en monturen gratis ter beschikking stelt van de opticiëns en deze geen werklonen zul len berekenen. De Federatie van Nederlandse Op- ticiënsorganisaties verzoekt alle opti ciëns in den lande bij wie getroffenen zich melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt behoudens verlenging tot 15 Februari. Uitspraken Dordtse rechtbank De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft Vrijdag de volgende uitspraken gedaan: B. O. acht maan den gevangenisstraf en M. J. zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar, beiden wegens medeplich tigheid bij poging tot afdreiging: D. van R. wegens overtreding van de Wegenverkeerswet, twee maanden ge vangenisstraf en ontzegging uit de bevoegdheid om gedurende een jaar een motorvoertuig te besturen; L. G. K. werd vrijgesproken. Dit zijn op het ogenblik de toe gangswegen naar de noodgebieden. Alleen hulpcolonnes en militairen kunnen hiervan voorlopig gebruik maken. De K.N.A.C. geeft op dit kaartje de volgende toelichtingen: 1. Verkeer naar Brabant nog steeds via Utrecht. 2. Alblasserdam via brug over de Noord niet bereikbaar. 3. De weg Dordrecht-Moerdijk is nog steeds gestremd. 4. Het eiland Beijerland is niet be reikbaar via de Barendrechtse brug, doch via Hekeling en-Nieuw- Beierland. 5. Hellevoetsluis en andere plaatsen op Putten zijn thans weer bereik baar via de Spijkenisser brug, Heenvliet, enz. 6. Numansdorp is geïsoleerd, doch te naderen op dezelfde wijze als in punt 4 is omschreven. 7. 's-Gravendeel is bereikbaar via het veer te Wreldrecht, hetwelk te bereiken is langs de weg Rot- terdam-Dordrecht. De politie vestigt er de aandacht op. dat met ingang van Maandag dagelijks tussen licht en donker vrachtwagens met klei gaan rijden uit Hekendorp over de Goejanver- welledijk en de Haastrechtse brug naar de Gouderaksedïjk. Deze auto's hebben voorrang op alle andere ver keer. De VARA en KRO hebben aan de wens van de regering voldaan om hun programma's op Zondag 8 Februari te plaatsen in het teken van „Gebed en bezinning". De KRO heeft het programma reeds samengesteld; wijzigingen zijn natuurlijk voorbehouden met het oog op het doorgeven van belangrijke berichten door de berichtendienst van de regering. V" ARA-PROGRAMMA OCHTENDPROGRAMMA 8 uur: Berichtendienst en nieuws berichten: aansluitend ernstige gra- mofoonmuziek; 8.30 uur: Voordracht van gedichten gekozen door profes sor dr Garmt Stuiveling; 8.45 uur: Ernstige gramofoonmuziek; 9 uur: Berichtendienst. Aansluitend ern* stige gramofoonmuziek. 9.15 tot 9.30 uur: Het menselijk verbond. Toe spraak door dr J. C. Brandt Cor- stius. 9,30 tot 10 uur: Fragmenten uit het oratorium Elias van Men delssohn. MIDDAGPROGRAMMA 17.30 tot 17.50 uur: Bezinning in stormtij. Toespraak door professor dr W. Banning. 17.50 tot 18 uur: Ernstige gramofoonmuziek. AVONDPROGRAMMA 18 uur: Berichtendienst. Aanslui tend nieuwsdienst. Aansluitend over zicht door dr Kortenhorst. Circa 18.30 uur: Fragmenten uit „Ein deutsches Requiem" van Johannes Brahms. 19 uur: Berichtendienst. Aansluitend fragmenten uit- „Ein deutsches Requiem" van Brahms (vervolg). Het KRO-programma ziet er als volgt uit: 2097. Mlesje en ben Josef keken elkaar eerst een beetje wantrouwig aan. Toen vroeg ben Josef opeens" „Vind jij Paulus ook zo aardig?" „Ik wel", zei Miesje. Daarna was het ijs gebroken. Ze sloten vriendschap door elkaar een poot om de nek te slaan Hatsjie ben Ali trok een lelijk ge zicht. Hij zag liever ruzie en boven dien had hij gehoopt de struisveren te Kunnen stelen Maar Paulus glun derde Inmiddels had Gregorius wa' droge cactussen verzameld en een vuurtje gestookt, waarop hij nu het struisvogelei legde. „Mmmmm" mum- mulde hij. „dat zal smekker laken Ik heb honger!" Toen het ei gekookt was. moest de achterpoot van ben Josef er aan te pas komen om er een gat in te slaan, zó hard was de schaal. Maar toen hadden ze dan ook een maaltijd, groot genoeg voor vier personen! Gregorius nodigde zijn vrienden heel edelmoedig ten eten en zelfs Hatsjie mocht aanzitten, hoewel hij het eigenlijk niet verdien de. „Wel wel", zei Paulus. „ik had niet verwacht dat we midden In de Sahara nog zó zouden smullen!" OCHTENDPROGRAMMA 9.30 Nieuwsberichten en weerrap- porten; 9.45 Quatre Petites Prières, van Fr. Poulenc. door de Maas- treechter Staar (gr.pl.); 9.55 Inlei ding hoogmis; 10.00 Hoogmis in de St Jansbasiliek te Laren (N.-H.). Deze uitzending in samenwerking met de Wereldomroep; 11.30 Adagio en fuga van Mozart (gr.pl.); 11.40 Cantate nr 56 „Ich will den Kreuz- stab gerne tragen" van J. S. Bach (koor, orkest en bariton), Stabat Mater van Vivaldi (strijkorkest met alt). MIDDAGPROGRAMMA 12.20 Strijkkwartet (gr.pl.); 13.00 Toespraak door de Koningin (over beide zenders)ca 13.15 Nieuwsbe richten; ca 13.30 De wereld helpt Ne derland, klankbeeld; 13.45 Sympho- nisch concert I, Omroeporkest met bariton; II, Radio Philharmonisch Orkest; 14.45 „Al tot mijn lippen Staat het woelend water", voordracht met muzikale omlijsting; 15.05 Con cert van Maastrichts Stedelijk Or kest, strijkorkest „L'estro Armonico". R.K. Residentiekoor en het Residen tieorkest. sopraan en alt; 16.10 Ver-i troostingen van Fr. Liszt, pianovoor dracht; 16.30 Vespers. AVONDPROGRAMMA: 19.45 Nieuwsberichten: 20.00 Natio naal Rampenfonds, dr L. G. Korten horst, voorzitter van de Tweede Ka mer; 20.05 Paree Domine, programma van kerkmuziek; 20.30 Liederenpro- gramma (gr.pl.); 21.00 „O Dierbaar land", klankbeeld; 21.30 Strijkorkest [(gr.pl.); 22.10 „Weerloos sleuren mij Üe barre vloeden, voordracht met mu zikale omlijsting; 22.20 Negro spiri-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5