Urker kotterkonvooi speelt nachtelijk Klein Duimpje Opbrengst geldinzameling Rampenfonds al f 130.000 Stunt van vissers redt honderden het leven Westland ontving de evacue s Wat doet het weer? Personeel Gistfabriek bracht 30 mille bijeen Velerlei vormen van hulp Geen doorgang Naaldwijk: bijna een ton Pijnacker voor hulp gereed HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 DE OPBRENGST VAN de geldinzameling voor het Rampenfonds is met een ruk de ton zeer belangrijk gepas seerd en in de loop van Vrijdag gebracht op ƒ130.000. Een belangrijk aandeel droeg hiertoe bij het personeel van de Gistfabriek, dat ƒ30.000 bijeen bracht. Personeel van de Rubberstichting fourneerde een bedrag van ƒ4600. Sommige activiteiten moesten worden gestopt omdat van de gevraagde goederen te grote hoeveelheden binnenkwamen. Met name is de inzameling van speelgoed stopgezet, omdat er veel meer binnenkomt, dan onder de geëvacueerde kinderen kan worden afgezet. Toch is het aantal evacué's in de loop van Donderdag met 650 toegenomen. Vrijdag zijn geen nieuwe ontheemden hier aangekomen, maar vandaag worden er weer 300 verwacht. Morgen is een dag van bezinning na een zware week, waarin we ge confronteerd zijn met veel leed. Bioscopen en theaters houden hun deuren gesloten, maar die der ker ken staan wijd open. In alle diensten van alle gezind.ten wordt gecollec teerd voor de slachtoffers van dt natuurramp, die ons land heeft over vallen. Sportwedstrijden vinden in Delft niet plaats, ook niet ten bate van de slachtoffers. Cafe's en restaurants doven hun buitenverlichting. Muziek zal er met ten gehore worden gebracht. Slechts is het geoorloofd, aan exploitanten van Horeca-bedrijven, de beide Hil- versumse zenders in hun zaken te doen beluisteren. De programma's op deze zenders zijn afgestemd op de ernst van deze dag Vermaak, verstrooiing, amusement worden morgen in Delft niet gebo den en dat is goed. Het is goed, deze week, icaarin duizenden Delftenaren zich op velerlei manieren hebben in gespannen om het lot der door de ramp getroffenen te verlichten, te besluiten met een dag van stilte. Een djig, waarin we de krachten moeten vergaren om in de komende dagen teaen de zware taken, die nog op ons aller schouders rusten, opge wassen te zijn. Een dag, waarop wij ons mis schien voor het eerst klaar en duidelijk zullen moeten realiseren de enorme slag die ons land, en een deel van zijn bewoners heeft getrof fen. Uit dat weten moeten we de kracht putten ieder uur beschikbaar te kun nen zijn, ieder op eigen post om leed te verlichten, ontheemden te gene ven slachtoffers te laten merken, dat zij met hun leed niet alleen staan. De Zondjxg laat geen andere moge lijkheid open dan tot bezinning. Moge daar de noodzakelijke kracht uitge put worden, voor geholpenen en helpers. Deze Zaterdag, Deze Zaterdagavond gebruiken we. om een blik te werpen achterom. Bij alle zorg, die ons nog vervult en bij het vele leed. dat door mensen niet te stillen is, wordt het ons toch warm om het hart bij het denken aan het vele, het ontzaglijk vele, dat in de afgelopen week door de Delftse bur gerij is gedaan, om te helpen, waar maar te helpen is. Van dag tot dag heeft de krant u op de hoogte gehouden van de stand van de acties. Met stille vreugde heb ben wij u deelgenoot kunnen maken, hoe de machtige hefbomen van mededogen de burgerij in al haar geledingen in beweging hebben ge- bracht. En toch zijn er zoveel categorieën, die nog niet zijn genoemd. Het gaat hier niet om namen, maar om groe pen. Dit werk immers wil naamloos gedaan zijn. Het gemeentebestuur wees ons nog op de groep autobezitters, zowel van vracht- als van personenauto's. Geen tijdstip van dag of nacht en heel veel gebeurde in de nacht, omdat men zich geen tijd gunde om het daglicht af te wachten of er waren autobestuurders, bereid om uit te rukken. Ga eens even pauw haar Winschoten.... haal in Zwolle 's Nachts 2 uur? Drie uur? Er werd niet naar gevraagd. Een zeer zware taak hebben ook de meisjes van de telefooncentrale ge had. waarvan zij zich schitterend hebben gekweten, zonder dat het particulier telefoonverkeer daar merkbaar onder te lijden had. Ons stadsbestuur Op deze plaats wil Flip ook een eresaluut brengen aan onze vier wethouders, die waarlijk gigantische arbeid hebben verricht, vrijwel con tinu. dag en nacht. Van zoveel-mogelijk plaatsen heeft Flip de hulpacties gevolgd, die zijn ingezet. Maar nergens is Flip het tegengekomen, dat in de loop van de Zondag reeds een volledig ge coördineerde. wijd-vertak te en van stonde af soepel lopende hulporgani satie is in het leven geroepen. Nergens heeft Flip vernomen, dat reeds in de loop van Zondag duizend volledige pakketten kleding naar de noodgebieden werden gezonden, 's Maandags sevolgd door vele dui zendtallen andere. Nergens heeft Flip gehoord, dat reeds Maandag ieder huis in de stad is afgeschuimd met de collectebus en evenmin, dat men op de morgen van die dag reeds was ingericht, om de eerste evacué's op te vangen. Nergens dan in Delft. Op dit mo ment liggen in verzamelcentra van het Rode Kruis duizenden stuks kle ding opgetast, wachtend op een be stemming. Maar de Delftse winter jassen en jurken, schoenen en broe ken worden gedragen door getroffe nen, omdat zij arriveerden op een moment, dat daar de allergrootste behoefte aan bestond, namelijk on middellijk na de ramp, Flip doet niemand te kort, als hij deze vlotte gang van zaken toe schrijft aan inzicht, snelle aanpak en imDrovisatievermogen van de vier wethouders, die ieder voor zich een werkweek van 120 tot 140 uren ach ter de rug hebben. Natuurlijk, zonder het begrip en de wil om mede te werken van de be volking, zouden zij niets hebben kun nen bereiken, maar zij vieren vorm den de „brains" van de actie en verdienen daarvoor deze openbare, welverdiende, levensgrote pluim. Moge ook voor hen de Zondag een dag zijn, die zij. al is het maar ten dele. in de familiekring zullen mogen doorbrengen. Ook zij zullen nieuwe krachten moeten kunnen opdoen om aan de nog komende velerlei werk zaamheden het hoofd te kunnen bie den. Aannemerspatroons gaven f 18.000 Hedenmorgen deponeerde de afde ling Delft van de aannemerspatroons 18.000 voor het Rampenfonds. Enige leden voegden hier nog 4500 bij. zodat het totaalbedrag van het in Delft, ingezamelde geld bedraagt 152.500. Daarom is men voortgegaan schoolgebouwen voor evacué's in te richten. Bij de reeds als zodanig ingerichte scholen voegden zich Donderdag die van de Delftse Schoolvereniging en Vrijdag de J. van Markenschool, Elout van Soeter- woudeschool. Prinses Marijkeschool, Keurenaerschool, De Genestetschool en St Hippolytusschool. De mensen, die hier laatstelijk ar riveerden. kwamen in hoofdzaak van de zo zwaar getroffen plaatsjes Oude en Nieuwe Tonge. Ongeveer een der de deel van de naar hier stromende evacue's vloeit af naai- familie en bekenden in de stad. De overigen blijven in de centrale onderkomens verenigd. Het gemeentebestuur geeft vooralsnog aan deze vorm van huis vesting de voorkeur boven inkwar tiering bij particulieren, al hebben zich hiervoor honderden Delftenaren aangemeld. In verband met de te bekrompen ligging in de Van der Woudenstich ting gaat men daar het aantal on- dergebrachten verminderen. Nieuwe acties Intussen geven telkens nieuwe groepen in de bevolking blijk, met de evacué's mee te leven. Nu weer zijn het de fruitlcvcran- ciers, die de hoofden bijeen hebben gestoken om „wat te doen". Deze week zijn dc fruitgrossiers aan de beurt om de evacuatietehuizen van vitamine tc voorzien en de volgende weck leveren dc fruitdetaillisten ooft. Nieuw is ook de sigarenkistjes-actie van een damescomité. De bedoeling van deze actie is, kistjes en doosjes ln te zamelen, gevuld met „klein gerij", als stop- en naaigaren, naal den, vingerhoed, schaartje, knipspel- den, meetlint en andere kleinigheden, die voor geëvacueerde vrouwen nodig en nuttig zijn. De actie, nog maar nauwelijks begonnen, leverde tot nu toe 85 van deze kistjes op. Groot is ook de behoefte aan kin- dcrledikantjes, wiegen, kinderwagens en boxen, liefst met toebehoren. De dames verzamelden voorts een aantal handtassen voor de hier ge huisveste evacué's. Steeds meer giften Het personeel van de Delftse bio scopen stelt de opbrengst van 8 uren overwerk beschikbaar voor 't Ram penfonds. Het Arbeiderspers-perso- Predikbeurten Nieuwe Kerk Zaterdag 8 uur avond gebed. Zondag 9.30 uur ds A. de Voogd: 11 uur ds W. L. Tukker; 5 uur ds J. J- Poot (doopdienst). Schoolstraatkerk 11 uur ds W. P. ten Kate; 5 uur ds C. A. van Harten. Jaflalaan 10 uur: ds W. H. Bee kenkamp. Cantine Relneveld 10 uur: ds J. Noordmans. Rubberstichting 7—8 uur (Oostsin gel 178). Delfgauw 10 uur: Ds J. C. Neele- man. Kinderkerk N.H. Gemeentegebouw Achterom 78 10.30 uur de heer A. M. J. van Mounk. Kinderkerk „Tlmotheus". Verwers- dijk 154b en 164 10.15 uur: Voor kin deren van 6—8 jaar. spreekster mej. C van Rossum. Voor kinderen van 9—14 jaar. Spreker de heer Joh. Bijs- terveld. In verband met het karakter van de aanstaande Zondag komt de Jeugddagviering van de Vrijzinnige Gemeenten te vervallen en zullen kerkdiensten worden gehouden in de Remonstrantse kerk o.l.v. ds F. E. van Leeuwen. In Ons Gebouw, de Vrijz. Herv. dienst o.l.v. ds D, T, Los. De Doopsgezinde dienst o.l.v. ds S. Gooszen alle om 10.30 uur. Christian Science, 9.45 uur dienst in Ons Huls. Ev. Luth. Gem. 10 uur ds F. N. Nijssen, vicaris 'bij de Ned. Herv. kerk te Delft. Kinderdiensten te 10 uur: O.L.S. Kloosterkade; OLS Voldersgracht; Chr. school Brasserskade; de Wart- burg Annostraat 26. Ned. Spiritueel Kerkgenootschap „Dienende Liefde" te 17 uw in „Ons Gebouw" Koommarkt 75. De heer L. Chr. de Bruijn. Herdenkings Ge bedsdienst. Delftse Ver. v. Spiritisten „Har- monia". Godsd. samenkomst 10.30 in „De Bourdon". Oude Delft 151. PIJNACKER (Dorp) 10 uur ds A. van Roon; 6.30 uur ds J. C. Neele- man. ZOETERMEER 10 en 6.30 uur: dr ,j. Woldendorp. Collecte voor de rampgebieden. NOOTDORP 10 uur ds C. Spoor. Bede en boetedag. Extra collecte Na tionaal Rampenfonds. SCHIPLUIDEN 9.30 en 2.30 uur ds K. W. Slik. T DE LIER 9.30 en 2.30 uur ds J. G. L. Brouwer (H. Doop). 'T WOUDT 10 uur ds H. J. Meyer. Bed. H. Doop. Morgen zijn musea gesloten De musea Prinsenhof en Huis Lam bert van Meerten zijn morgen, Zondag 8 Februari, gesloten. neel. aangesloten bij de Grafische Bond, gaat 11 uur overweken voor de getroffen gebieden. Vrijdag vond ook de eerste avond plaats, waarvan de opbrengst be stemd is voor het Rampenfonds. Or ganisatoren waren de beide mond- accordeonverenigingen Melodia en Symphonia, die daarbij medewerking hadden van een accordeon-duo en een -trio. Met dc opbrengst van een Ameri kaanse verkoping van een mud aard appelen, door een Delftse leverancier beschikbaar gesteld, leverde deze avond ƒ202,17 op. Een Delftse dame leverde aan het evacuatiecentrum 24 prachtige pop pen af. bestemd voor evacueet.jes van 510 jaar. Veel breinaalden en wol kwamen voorts binnen, maar van deze arti kelen kan men altijd nog meer ge bruiken. Andere voorzieniw" Een regeling is getroffen, du evacué's kunnen gebruikmaken van de diverse badgelegenheden in de stad. Geëvacueerde kinderen zullen op Delftse scholen worden geplaatst om achterop raken te voorkomen. Op korte termijn zal de mannen passend werk worden verschaft en zal naar bezigheden worden uitge zien. welke de vrouwen desgewenst kunnen doen. BINNENWATERSLOOT 7 - TELEFOON 2052 Let op de advertentie in de krant van Maandag Omzet ..Delftse Groen ten veiling steeg aanzienlijk Uit het jaarverslag van de ..Delftse Groentenveiling" te Delft blijkt, dat de omzet over 1952 ƒ9 466.713. heeft bedragen. Dit is ruim 642.000 meer dan over 1951. De export had weer het leeuwenaandeel. Daarbij nam Duitsland een eerste plaats in; En geland stelde weer teleur. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Eilardus, z v R. A. Bos en J. Jansen, Gasthuislaan 130; Jacoba Maria, d v C. Pronk en I A. J. Jasperse. Oranje Plantage 50; Adriana Isabella, d v R. Chr. van J den Heuvel en I. Dogger, Mackaystr. 18; Johanna, d v P. J. Gerritse en A, Schilling, Schipluiden, Looksingel 11; Johanna Maria, d v H. J. Mokveld en M. B. Voskuil, Lange Geer 28. Overleden: Johanna Maria de Graaf 77 jr, gehuwd met W. E. van Galen, Rietveld 6: Jacoba Susanna Ma^-ia, Kriste. 79 jr wed. van J. B. Schrelner, Oude Langendijk 28. Tot de vele bijeenkomsten, die zijn geannuleerd in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, behoren ook her concert, dat het Rotterdams Philh. Orkest voor leden van Kunst aan he; Volk en re opera .Lucia di Lammermoor", welke een Italiaans operagezelschap resp. op Maandag 9 en Donderdag 12 Februari in Stads Doelen zouden geven. Voorts laten de besturen van de Delftse Cultuur- en Ontspanningsver eniging „De Vriendenkring" en van de gymnastiekvereniging Sparta hun voorgenomen activiteiten op resp. heden en morgen geen doorgang vinden. NAALDWIJK. Voor georgani seerde ANB-arbeiders is het nood zakelijk te weten dat de vacantie- zegelkaarten van het. 2e halfjaar 1952 op Woensdag 11 Februari om 7.30 uur ingeleverd dienen te worden bij de heer J. Bruning. Van Lijnschooten- I laan 50 te Naaldwijk. DONDERDAGAVOND laat zijn, na veel tegenstrijdige berich ten over het al dan niet komen van de evacué's, toch honderden eiland-bewoners door het gastvrije Westland opgenomen kun nen worden. In 's-Gravenzande kwamen ongeveer 100 mensen uit Nieuwe Tonge en Sommelsdijk, nadat zij eerst in Rockanje ondergebracht waren. Binnen een uur hadden de evacué's hun pleegouders bereikt, dank zij de spontane medewerking van hoog tot laag in 's-Gravenzande. Ook in Naaldwijk kwamen eindelijk de verwachte vluchtelingen. Hoewel het Donderdagavond reeds halftien was geworden, werkte men In COWS onder het toeziend oog van de burge meester, wethouder Emmens die zelf aan het registreren was snel en accuraat. Het Rode Kruis o.l.v. de heer Verhagen en de Vrouwelijke Hulporganisatie o.l.v. mevr. Vellekoop bleken alles goed voorbereid te heb ben en daar de particuliere auto's reeds stonden te wachten konden deze mensen uit Stellendam en om geving snel worden vervoerd. Hoewel het kon gebeuren dat de „pleeg ouders" uit hun bed gebeld moesten worden, was een ieder zeer spontaan en werd daardoor het leed van deze mensen die niets meer hebben zeer verzacht. „Maak je nu maar geen zorgen, wij komen samen wel door de moeilijkheden heen" aldus be groette burgemeester Wouters de 350 mensen uit Nieuwe Tonge en Stellen dam die naar Monster waren ge komen. En zij hebben werkelijk ge zorgd dat het de vluchtelingen aan niets ontbrak. In Wateringen stond ook alles in het Bondsgebouw voor de ontvangst gereed; een ontvangst welke des te verkwikkender was omdat deze 340 vluchtelingen in Den Haag niet uit de bussen waren geweest. Vrijdagmiddag kwamen wederom bussen met vluchtelingen naar het Westland. In Naaldwijk verliep het een en ander weer bijzonder vlot, mede omdat men vanuit het gemeen tehuis thans de verschillende eva cuatieadressen kon waarschuwen, dat hun gasten onderweg waren. Vrijdagavond is verschenen een communiqué betreffende de wijze waarop te Naaldwijk hulp is verleend gedurende de eerste week. Hierin wordt aangetoond op welke wijze de Nationale Reserve heeft gewerkt en welke initiatieven de heren Steenks en Vellekoop hebben genomen in zake het inzetten van schuiten uit deze gemeente in de getroffen gebieden. Na gewezen te hebben op de grootse goedereninzameling van 35 ton, het beschikbaar stellen van 17.550 door het bedrijfsleven van Naaldwijk Honselersdijk, de ƒ20.000 welke raad alsmede het presentiegeld voor het Rampenfonds heeft uitge trokken, werden de cijfers van de lijstencollecte bekendgemaakt. Deze Hjstencollecte welke door de raadsleden is verzorgd heeft in Naald wijk 23.934,43; in Honselersduk 16.818,13 te Maasdijk 10.727 (de kom Naaldwijk sloeg dus relatief een minder goed figuur!) opgebracht. Daar bovendien bij de Spaarbank op het Wilhelminaplein 1205 is ge stort, de veilingver. Naaldwijk 6000 beschikbaar heeft gesteld is er door de gemeente Naaldwijk tot Vrijdag avond 96.234.56 geschonken. Terecht mag dus geconstateerd worden dat de gemeente Naaldwijk geenszins is ach ter gebleven in de hulp aan de ramp gebieden en dat aan allen die heb ben medegeholpen. zonder onder- Doctoren op Zondag PIJNACKER. Van Zaterdag 3 tot Maandag 9 uur voor dringenc' fevniien te waarschuwen dokter Lot: Stationsstraat 29. telef. 47. Zuster Muller, Oostlaan 34a, neen: voor de beide kruisverenigingen waa 's-GRAVENZANDE. Zondag dienst dr Vonkenberg. De doktersdienst wordt te Naak wijk waargenomen door dr Franse: te De Lier door dr Smit; te 's-Gr: renzande door dr W. Vonkenberg: Monster door dr Kleipool en te W teringen door dr Breedveldt. (Van een speciale verslaggever) Pas nu wordt in bijzonderheden bekend welk een niters' belangrijke rol een deel der Urker vissersvloot heeft gespeelc bij de redding der zwaarst getroffen eilanden Schouwen- Duiveiand en Goeree-Overflakkee. Reeds in de nacht var Zondag op Maandag, toen van deze rampzalige eilanden no§ niets bekend was. waren zij bezig een verbindingsnet in de wateren er omheen uit te zetten, dat gebleken is de voorwaarde te zijn voor de snelle actie later. Zwart was de nacht en het stormde nog, loen zij, geen gevaar erkennen#, de woeste VVesterschelde overstaken van Breskens naar Vlissingen. Vandaar begonnen zij in konvooi te varen over de duistere, voor hen vreemde stromen. En overal waar hun dat nodig leek, Heten zij als Klein Duimpje zijn kruimels een hunner schepen achter. Dit moest dan verkenningen doen en per radio de anderen, radio-Scheveningen en de wereld kond doen. En is het ook wwhioiïi Deze pioniersarbeid is van on schatbare waarde geweest. Pas Dinsdagmiddag gaven zij op eigen voorstel de leiding van hun ge- improviseerde inlichtingen- en ver bindingsdienst aan het militaire com mando over. Tot gisterochtend is hun net van radiostations volledig intact gebleven! Hun namen waren op de noodgolf van 137 meter niet van de lucht. Zij rapporteerden. gaven verzoeken door, bestelden, riepen om hulp, gaven desnoods voor de burgemees ter van' een bedreigd dorp zélf te tijn en zullen ook wel eens fouten gemaakt hebben. Maar zij zijn in de meest kritieke uren dank zij hun doortastendheid en dank zij hun radio's onmisbaar geweest. De Urkers lagen in Breskens. Dat wil zeggen: hun kotters, waarmee zij in de week (in dit seizoen) in Het Kanaal vissen. Maar toen de grote rampspoed kwam, waren de vissers zélf thuis, op het veilige, hooggele gen Urk, bij moeder de vrouw Toen werden zij Zondag wakker. Misschien hadden zij ook wel naar de storm geluisterd, 's Morgens om half zes luisterden zij naar de radio. En toen gingen de koppen bij elkaar Het was Zondag, de dag des He ren... Niemand sprak daar ditmaal over. Zij charterden een autobus en reden naar Oostende. Via Brussel, want de timnel van Antwerpen stond vol water. In Breskens lagen drie van hun kotters ergens tussen de dakpannen, op de dijk. Maar dat kwam later wel. Hoe konden zij helpen? Dat hadden zij in de- bus allang bedacht. Zij hadden radio! Ten-> minste de meesten van hen. Met- zestien kotters staken zij om half een 's nachts de kokende Wester- schelde over. Zij meerden zonder ongelukken in Vlissingen. Naar de loodsdienst! Want zij wilden de Zeeuwse wateren op c-n die zijn verraderlijk. De loodsdienst voelde niets voor het plan. Ganzenpas Te gevaarlijk, zei men daar. Ach ja... Maar de Urkers gingen het kan toor niet uit. Ten slotte werd de Commissaris van de Koningin uit zijn bed gebeld. „Doen!" zei die. En toen was er een loods, Vau der Klooster was zijn naam, die zich beschikbaar stelde. Hij klom op de voorste kotter en leidde de ganzen pas. En lange tijd heeft hij dc eigen lijke leiding van de reddingdienst gehad. Het konvooi kwam in Hansweert. en liet er de „Neeitje" (UK 60) achter. Die had de sterkste zender en zou het contact met radio-Sche- vendngen onderhouden. Daar was bovendien een bevrachtingscommis saris. die nog telefoon met Middel burg had. Daarop gingen de overge bleven vijftien bet kanaal door naar Wemeldinge. Daar bleef UK 104, de Vriendschap. De UK 68 (Jon ge Johannes) stoomde op naar Ouddorp op Goeree: dat kon hij al leen wel vinden. De rest van de vloot zette koers naar Zierikzee, waar zij voor alle zekerheid ook wilden kijken. Waren zij in de Oosterschelde niet reeds lijken van dieren en men sen tegengekomen? Zie. de burgemeester stond hen dankbaar, maar vertwijfeld op te wachten. Hij had tot op dat moment (het was Maandagochtend negen uur) nog geen enkel contact met de buiten wereld gehad! Er bleven twee kot ters achter, de Jannie en de Jacob. De laatste is ook op dit ogenblik nog steeds het schip, van waaruit het militaire commando via de aether leiding geeft aan het red- dingwerk Natuurlijk traden de Urkers it verbinding met de Neeltje te Hans- weert en deze meldde de ramp var. Schouwen-Duiveland aan Radio- Scheveningen. (In overleg met de schippers had Scheveningen intussen een speciale noodgolf ingesteld). Zo kwam die dag Nederland ten min ste iets te weten over het lot van dit eiland. Maar de Urker vloot was al weer verder. Bij Burghsluïs bleef de Vriendschap H. Schipper Ja- rob Brands was de eerste man-van- buiten. die in Schouwen-Duiveland doordrong en er mensen redde. Der tig in een roeibootje, die Maandag middag! Voor Scherpenhoek, waar wel drie gaten in de diik waren, maar geen haventje, ging de Drie Gebroe ders voor anker. Dwars van Oos- terland en Ouwerkerk splitste de Lummetje zich af. Bij Zijpe (Bruinisse) werd de Sumus Umbra achtergelaten. De Zeven Gebroeders spoedde zich naar Brouwershaven. De Pie- ter en de Broedertrouw gin gen op verkenning uit bij Nieuwe Tonge en de Vertrouwen nam poolshoogte voor O- ie Tonge. Hoe erg het daar was kon deze Urker kotter, de laatste van de rij. noe bijna geliiktijdi? melden met de hciicoptère. die zich in de middag I ongeiwijrei ■mgMH de dijk aldaar I bespoedigd niet van de lucht. Dag en nacht zingen de aanwijzingen, waarschu wingen en de hulpkreten door. Via nun radio deden zich burgemeesters ïn waterstaatsingenieurs horen, later jok de. militairen. Zij zijn het grote rontact geweest, dat zich onder scheidde door de snelheid en de noed, waarmee het werd gelegd. Prachtig besluit En zij vonden daarbij nog de tijd >m zelf de mensen uit de bomen en "luizen te halen en de kachel van hun jajuit te stoken voor hen, die stijf *n stom van de kou waren. In Urk. op die beslissende Zondag- norgen, hebben de vissers een besluit ?enomen. waaraan Nederland op dat Jgenblik schreeuwend gebrek had: het lesluit om het noodgebied stelsel matig en tot in het hart te gaan f erkennen en bestrijken. Dat zij het 10 snel hebben gedaan Ms hun maar mogelijk was, heeft ongetwijfeld de hele reddingactie en honderden de dood Te weinig personeel Maar de verkenning viel hun niet mee. Denk eens aan. Zij hadden aan vankelijk niet eens een behoorlijke kaart van Zeeland. Zij waren op hun boten gestapt met te weinig per soneel omdat de gehuurde autobus uit Urk nu eenmaal niet meer men sen had kunnen bergen. (Gelukkig waren er te Breskens opstappers meegegaan). Maar het ergste was, dat vrijwel geen enkele kotter vletten of roei boten had. Tjalken werden aange- nouden, die daar wel over beschik ten, en Ja, natuurlijk kwamen er ook a.1 andere scheepjes in de buurt zich /ertonen. Wat de bemanningen, die zich op Ie dijk begaven of met een roeiboot le gaten in de dijk binnengingen, sagen, was afschuwelijk. Zo kwamen le mannen van de Lummetje bij voorbeeld voorbij een dak waarop tich een bevalling voltrok. Maar hun loot was al vol. Bij Oosterland voeren zij langs een jroot kampvuur, waarbij zich hon- ierden mensen warmden. Die begon- aen te vechten, toen het bootje angs kwam. Zij wilden allen mee. Totdat een schipper uit Bruinisse er net een roeispaan op los sloeg en de longeren plaats maakten voor de /rouwen en kinderen. De Jonge Johannes meldde al jauw. dat te Ouddorp niets was ge- oeurd. maar een half uur later, toen -lij verder gekeken had. brulde de schipper voor zijn microfoon om hulp. De Vriendschap had ondertussen Wemeldinge. \yaar niet veel was ge beurd .verlaten en reisde Stavenisse, St Jansland en Ooltgensplaat af. De centrale post. eerst de Neeltje te Hansweert, later de Jacob te Zie rikzee. deed allerlei oproepen. Zelfs ging er een vraag om babvkleertjej uit, want op een coaster, die ook al op verzoek van de Neeltje naar Ziloe gekomen was. schonk een geredde vrouw het leven aan een kind. Er werd drinkwater gevraagd en Breskense bottertjes brachten het. Df schippers bestelden rubber boten voo< Oosterland, brood voor Bruinisse (al ebei uit de lucht), medicamenten voedsel, enz. enz. Hun stemmen warer, bespaard. 7 en 9 uur: The greatest show on earth. Delfia, 2.15, 4.15, 7 en 9 uur: Zo zijn we niet getrouwd. Roxy, 2.15, 4 15, 7 en 9 uur: De gifbeker. Flora, 3 uur: Onder het asfalt van New York. 7 en 9.15 uur: De Frisco-lady. Doelen-kino, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: The drum. MAANDAG Bioscopen: City, Delfia. Roxy en Doelen-kino, 2.30, 7 en 9 uur. Flora, 7 en 9.15 uur; films als Za terdag. PIJNACKER. Spruiten f 3855, prei 35, uien (afwijkende kwaliteit) 26, witlof 48—50, slavellen 128, per 100 kg; sla 3e kw. 8.60 per 100 krop. Pijnacker staat gereed, om wan neer dit nodig is een aantal eva cué's op te nemen, Wanneer zij worden aangekondigd is in zeer korte tijd hun ontvangst geregeld. Na in schrijving zullen de evacué's door vrijwillige gidsen, onder wie de leden van het groepsverband der Nationale Reserve te Pijnacker, naar hun tijde lijke woonplaats worden gebracht. Intussen konden de berooide vluch telingen, die te Pijnacker bij familie of kennissen onderdak vonden, reeds geholpen worden uit de door de bur gerij ter beschikking gestelde voorra den kleding en schoeisel en waar nodig ook met ledikanten en bedde- goed. Het bedrag der collecte groeit nog steeds; op 6 Februari was er reeds 21.525.10 opgehaald. Bij de nageko men bedragen was een gift van het groepsverband der Nationale Reserve groot 100; een bedrag door de leden bij elkaar gespaard om een feest avond te houden. PIJNACKER. Ook in onze ge meente zijn voor dit weekeinde alle sportwedstrijden afgelast. Herinnerd wordt aan de bazar die de sportver. DSVP heden (Zater dag) avond van 7 tot 11 uur houdt in het CJMV-gebouw. waarvan de gehele opbrengst zal worden afgedragen aan het plaatselijk comité van het Natio nale Rampenfonds. WESTLAND Onder auspiciën van het Proefstation voor de Groen ten- en Fruitteelt onder Glas te Naaldwijk wordt op Dinsdag 10 Febr. in de Stads Doelen een praatmiddag gehouden over de komkommerteelt. Groenewegen zal spreken over het „Rassen- en entingsvraagstuk bij platglaskomkommers". S. Vriend spreekt over „Het voorkomen van een vruchtvuur-aantasting" en W. Rem mers over „De economische positie van de platglaskomkommerteelt". Na afloop van de discussies geeft ir J. M. Riemens een samenvatting. Ondanks de reorganisatieplan nen bij het Rijksarbeidsbureau blijkt het in de bedoeling te liggen het bij kantoor Naaldwijk waaronder het gehele Westland ressorteert te la ten voortbestaan. Het Proefstation te Naaldwijk deelt onder voorbehoud overigens mede dat volgens voorlopige schat tingen bij de storm in het Westland 55.000 eenruiters en 13.000 m2 kasglas is vernield. Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 7 uur: Stations Weerstoest Wind PCij Hel,ier zwaar bewolkt matige n.o. Eelde vrijwel onbew. windstil Ypenburg zwaar bewolkt zwakke n.n.o. De Bilt lichte sneeuw zwakke o.z.o. Twente zwaar bewolkt windstil Vlissingen zwaar bewolkt windstil Vlgv. Z.-L. geh. bew., heiig zwakke n. Luchtdr. Temp. Min. Neersl. ln mb In gr. temp In mm 1015 -2 -3 0,6 1015 -8 -8 5 1014 -3 -4 0,2 1 1015 -6 -6 1014 -9 -10 0,5 1014 -2 -3 2 1015 -7 -9 0,3 Stations Weerstoeet. Stockholm geh. bew. Londen geh. bew. Brussel onbew. Parys onbew. Berlijn sneeuw München sneeuw Zurich sneeuw Wenen zw. bew. n.n.o. -13 w.n.w. -3 n.o. -5 w-stil -4 Tussen een krachtig hoge-drukge- bied boven Scandinavië en een de pressie boven Polen, bevindt zich een zone met Noordoostenwinden, die zeer koude lucht, waarin sneeuw buien voorkomen, naar West-Europa waaien. In de afgelopen nacht werd op de vliegvelden Eelde en Twente -10, en op het vliegveld Deelen zelfs -13 graden gemeten. Ook in Duits land kwam op veel plaatsen matige vorst voor. Op de Oceaan ontwikkelde zich 'n zuidwestelijke stroming onder invloed van een depressie, die om .'.e Zuid punt van Groenland in de richting van IJsland bewoog. Een andere sto ring ontwikkelde zich ten zuiden hiervan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4