De tijd was in het gruwelijk complot betrokken 50.000 Nieuws in 't kort Fonds groeit snel Schade aan dijken bedraagt slechts half millioen Kans op meer dan evacués Krimpenerwaard had nog een vijand Hooi-uitvoer stopgezet Goederen voor geëvacueerden Herstel Stormpolder met kracht aangevat Aasgieren Ook Zweden draagt bij Huisvesting dijkwerkers Zeeuwen vrezen plunderaars Er is fruit en groente genoeg Noodbehandeling van trekkers en werktuigen Fiscus biedt nog meer voordelen Scheepswerf Holland liet IJslands schip te water Uitkeringen bij werkloosheid door de ramp Berichtendienst voor de radio ingekrompen Vacantiebonnen voor storting in Rampenfonds Nog gebrek aan handschoenen en lieslaarzen Zuidkant van Flakkee het ergst geleden Kleine Vier werden het niet eens Hulp aan kleine huisdieren Hier begon eens Nieuwerkerk.... HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 De uitvoer van hooi is voorlopig stopgezet door het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten. In de overstroomde gebieden zijn aan zienlijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het geredde vee is elders op boer derijen ondergebracht, waar men veelal wel voldoende hooi heeft voor eigen vee, maar zeker niet voor het geëvacueerde vee. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitge voerd. Geëvacueerden te Waddinxveen. die kleding, dekking, enz. behoeven, kunnen zich melden bij het Vereni- gineseebouw aan de Stationsstraat, dagelijks tussen 10 en 12 uur en 2 en 4 uur. Men neme een lijstje van de benodigde artikelen met vermelding van de maten mede. Generaal De Bruyne in Stormpolder De commandant van het corps Mari niers van het Toepad bracht Woens dag een bezoek aan het detache ment Mariniers, die hier bij de overstromingsramp zijn ingeschakeld en onder leiding staan van de ser geanten-majoor Kuiper en Pruym. Donderdag bracht generaal De Bruyne van het corps Mariniers een bezoek aan het noodgebied in de Stormpolder. (Van een onzer verslaggevers) Behalve een noodlottig samengaan van een ongekend hevige Noordwester, die zich tot een brute orkaan ontwikkelde en een springvloed, was er derde factor, die het IJsselwater in zijn stormloop op de dijk bij Ouderkerk vrij spel gaf. Vorig jaar is namelijk een vier-jarenplan ontworpen, dat tot en met 1955 moest voorzien in het ophogen en verstevigen op een zestal plaatsen van de dijken in de Krimpenerwaard. Volgende maand zou een dijkge- deelte van drie kilometer lengte worden aanbesteed, waarin ook Ouderkerk was opgenomen Deze aanbesteding gaatover enige weken door, ondanks de tegen slagen op die rampzalige, eerste Februaridag. Bij Ouderkerk zul len dan drie. bij Krimpen a.d. IJssel en Krimpen a.d. Lek één dijkvak worden verhoogd. In het derde jaar staan dijkstroken bij Krimpen a.d. IJssel en Gouderak en in het laatste jaar van het plan dijkgedeelten in de gemeenten Krimpen a.d. Lek, Gouderak en Ouderkerk op de nominatie. Intussen heeft men de afgelopen dagen benut als „aanloopperiode": voorbereiding op alge heel herstel van de gehavende dijken in de Waard. Dagenlang is er onder hoogspan ning gewerkt. Zwaar materiaal als bulldozers en draglines is in vol doende mate aanwezig. De technische opzichters hebben genoeg arbeids krachten tot hun beschikking. Van alle kanten voeren zware vrachtwa gens zand aan. Op verscheidene plaatsen laden deze wagens boven dien klei. Dit gebeurt bij Schoon hoven, Gouderak en Hekendorp. Krimpen aan den IJssel werkt hard mee aan de hulp voor de Stormpol der. De mariniers uit het „Toepad" bergt met drie auto's zoveel mogelijk huisraad uit de ondergelopen wonin gen. De afdeling Sociale Zaken ten ge meentehuize onder leiding van de heer A. v. d. Meer werkt onder hoog spanning. Er wordt geholpen door een aantal dames. Zo werd aan de slachtoffers een uitkering verstrekt om in het levensonderhoud te voor zien krachtens de regeling Oorlogs schade. Door huisbezoek in de wo ningen waar de slachtoffers nu zijn ondergebracht, heeft men er voor gezorgd, dat allen weer een behoorlijk bed ën dekens hebben. Maar ook uit andere plaatsen stroomt hulp vooral in de vorm van kleding toe. Zo schonk het kleding magazijn Hoogendam van Rotterdam 15 nieuwe costuums. Ook de bewo ners van Krimpen zelf hebben kle ding geschonken. Uit Oegstgeest en Killegersberg ontving men een zen ding kleding. Dit alles wordt in het Verenigingsgebouw ondergebracht, gesorteerd en uitgereikt. Velen gaven geld. Het personeel van Geleeds- drukkery bracht spontaan 100 bij een. Zo zou nog een lange rij van goede gaven kunnen worden opge noemd. Indien er geen tegenvallers zijn, bestaat de mogelijkheid, dat vandaag of Zaterdag weer op kleine schaal water geleverd zal kunnen worden aan de bewoners. De scheepswerf van C. v. d. Gies- sen en Zn zal spoedig weer op volle kracht werken. Ook bij de UAF Kool- teer roken weer enkele schoorstenen. Op de Hollandia en v. d. Giessen Werktuigenfabriek wordt hard aan het herstel gewerkt. In de gemeente Reusel (N.-B.) Is door de rijkspolitie een echtpaar aan gehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter ten eigen bate aan gewend. Zij zullen voor de officier van Jus titie te Den Bosch worden geleid. De politierechter te Middelburg heeft gistermiddag P. F. de W. uit Hontenisse veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Deze man had zich schuldig gemaakt aan het ver zamelen en zich toeëigenen van langs dijken aangespoelde goederen, af komstig uit geteisterde gebieden. Over de hele wereld zijn mensen bezig kleren en eten te verzamelen voor de getroffenen in de Neder landse noodgebieden. Kisten vol kinder kleertjes kwamen uit Zweden zie de foto maar dat waren de enige niet. Van alle kanten bren gen vliegtuigen kisten en kisten vol goed aan op Schiphol. (Van onze parlementsredactle) Rijkswaterstaat heeft een aan bod van twee tentoonstellings schepen aanvaard voor de huis vesting van de dijkwerkers op de geïsoleerde eilanden. Ook andere aanbiedingen van woonschepen voor de huisvesting zijn in dank aanvaard. Het huisvestmgsprobleem van de honderden dijkwerkers is een van onze belangrijke zorgen, aldus ver telde ir A. G. Maris, de directeur-ge neraal van Rijkswaterstaat ons. Overleg met de afdeling huisves ting van de Dienst Uitvoering Wer ken is aan de gang. Gedacht wordt daarbij aan demontabele barakken kampen. Half millioen schade De noodvoorzieningen zijn achter de rug. De volgende werkzaamheden zijn op een definitief herstel gericht. De eerste berichten spraken over een schade van millioenen aan de dijken in de Waard. Na deskundig onder zoek blijkt deze schatting veel te hoog. Er zal ongeveer een half mil lioen mee gemoeid zijn om de gehele waterkering rond de Krimpener waard te repareren. Twee aannemers nemen het project onder handen. Tijdens de kritieke uren hebben de bewoners van de dijkdorpen alle mogelyke materialen in de gaten ge stort. In Gouderak verdween de ge hele voorraad stenen uit de fabriek van Van Vliet in de bressen. Zakken zand en cement, veevoeder en ste nen, alles moet uit de gaten worden opgediept alvorens het definitief her stel kan beginnen. De schade aan de dijk onder Ouderkerk is het grootst. Waar schijnlijk zullen de arbeiders hier Zondag doorwerken. In Krimpen aan de Lek bij de Waal moeten twee flinke gaten worden gestopt. De schade bleef beperkt, doordat (bij voorbeeld in Ouderkerk) slechts één hoog tij de gescheurde dijk aan tastte. Vóór de IJssel een tweede hoge waterstand kon benutten de gaten verder uit te slijpen, was een geïmproviseerde dam van zandzak ken gelegd. Schade in polder valt mee Achter de doorbraak in Ouderkerk moeten toqnen zand worden gestort in het byna acht meter diepe wiel. Ook de schade aan het ondergelopen land in de Ouderkerkse polder is minder dan aanvankelijk werd ge vreesd. Veel water is reeds weggelo pen. De vernielingen aan de dyk van Nieuwerkerk vallen mee. Zij worden op nog geen tiende begroot van die te Ouderkerk, omdat de dijk hier ligt „afgewend". De dijk te Gouderak is verzwakt, maar acuut gevaar bestaat er niet. Over een lengte van 60 tot 70 meter spoelden in deze gemeente hele stuk ken aan de achterkant van de water wering af. Ouderkerk richt zich op Het herstel van Ouderkerk gaat met rasse schreden. De toestand van de Gereformeerde kerk is vrij gun stig. Men acht zelfs restauratie mo gelijk. Donderdagavond leverde het G/E.B. te Dordrecht weer stroom voor de straatverlichting en krachtstroom voor de Ouderkerkse bedrijven. Ook het gemaal is weer ingeschakeld bij de lozing van het water. De watervoorziening werd voor lopig uit andere gemeenten geregeld. De leidingen hebben zwaar geleden, maar waarschijnlijk zullen de repa raties vandaag zover zijn gevorderd, dat het westelijk deel der gemeente weer op het watemet kan worden aangesloten. Uit de opgevangen radiobe richten is gebleken, dat veel vis sers. die naar de Zeeuwse wate ren trokken om bij de evacuatie en de redding te helpen, zeer te leurgesteld zijn. Zij hebben wei nig kans gekregen te helpen, om dat hun boten te grote diepgang hebben, om de overstroomde pol ders binnen te varen. Wanneer zij dan na veel moeite met sloe pen mensen hebben gered, blijken er honderden niet te willen eva cueren. Dat vele Zeeuwen tot het uiter ste bij hun huis willen blijven kan men zich overigens goed voorstellen. Velen hebben in de oorlog reeds een evacuatie mee gemaakt. Toen zij daarvan te rugkeerden, bleek al hun huis raad verwoest of gestolen. Beide standpunten zijn zeer begrijpelijk. Slechts een uiterst sterke en niets ontziende politie bewaking zou én evacuatie mo gelijk maken én plundering kun nen voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) Over het algemeen is er geen aanleiding een belangrijke prijs verhoging voor groenten en fruit te verwachten. Hoe de groenten- en fruitvoorziening na de over stroming zal werken, valt nog niet te zeggen. Wel zijn er grote voorraden uien en peen verloren gegaan. Uien zul len schaars worden. Peen wordt ook elders dan in het zuidwestelijke deel van ons land ruim geproduceerd. Voor geëvacueerd vee zal wel beslag op enige peenvoorraden nodig zyn maar dat geldt dan uitsluitend de zgn. breekpeen. Spruiten en witlof zullen voldoende te krijgen zijn. Voor prijsstijgingen hiervan behoeft men niet te vrezen Prijsverstoringen voor fruit zullen zich niet behoeven voor te doen. De voorraden in de veilinghuizen zijn in tact gebleven, en de machines werken weer, terwijl in de export situatie geen grote veranderingen zijn gekomen. (Van onze parlementsredactle i Als begin van de volgende week de evacuatie uit de rampge bieden achter de rug is, dan zullen waarschijnlijk meer dan 50.000 mensen hun woonsteden verlaten hebben. Er zullen ech ter ook velen zijn, die spoedig naar hun dorpen kunnen terug keren, zodat de evacuatie voor hen niet van al te lange duur zal zijn. Men hoopt in Den Haag, dat Dinsdag a.s. de evacuatie haar beslag zal hebben gekregen. De noodregeling voor de oorlogsslachtoffers is op de geëvacueerden van de ramp van toepassing verklaard. Men werkt thans bard aan een tweede regeling ten behoeve van hen, die elders onder dak moesten worden gebracht. Deze regeling moet voorzien in de kosten, die de inwoning met zich kan brengen. Onbekend is nog, hoe deze regeling precies zal zijn. Aan het herstel der bevolkingsregisters wordt thans gewerkt. Ook voor de komende gemeenteraadsverkiezingen moeten voorzieningen worden ge troffen. Ziekenfondsen Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den. die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden zich bij een ziekenfonds ln die plaats te laten inschrijven, zo deelt de Zie kenfondsraad mede. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen deze personen met direct ingaande rechten en zonder be perkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle Ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzor ging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen ln ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacueer de verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, verzoekt de Zieken fondsraad aan de fondsen die bijbe taling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de Zieken fondsraad aan de fondsen is onder weg. Emigranten Gebleken is, dat 700 gezinnen met in totaal 2300 personen op de emi- gratielïjsten voorkomen. Daarvan stonden 70 gezinnen met 200 perso nen vertrekklaar om in Februari met één der drie schepen te vertrekken. Reeds heeft men 25 dezer laatste De Instituten voor Landbouwtech niek en Rationalisatie, Tuinbouw techniek, de Landbouwhogeschool en het Consulentschap voor Landbouw werktuigen te Wageningen hebben onderstaand advies uitgegeven aan landbouwers in de noodgebieden voor de voorlopige noodbehandeling van trekkers en landbouwwerktuigen on middellijk na droogkoming. Voor Rampenfonds Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft Vrij dagavond in een radiotoespraak aangekondigd, dat minister Van de Kieft en staatssecretaris v. d. Berghe een tweetal nieuwe belas tingsfaciliteiten in verband met giften aan het Nationaal Ram penfonds zal toestaan. Tot nu toe was de regeling zo. dat giften aan het Rampenfonds moch ten worden afgetrokken van de „te verwachten" winst en het inkomen in 1953. Nu is bepaald, dat men de gif ten, wanneer men daar de voorkeur aan geeft, ook in mindering mag brengen van winst of inkomen ln 1952. Dit betekent, dat men het voordeel van de tegemoetkomende nouding van de fiscus reeds veel eerder kan in casseren dan volgens de oorspronke lijke regeling en ook dat het voordeel aanzienlijk groter kan zijn. Tevens is bepaald, dat bedragen van lonen, die zijn afgestaan aan het Rampenfonds, bijvoorbeeld als ge volg van verricht overwerk, niet al leen vrij zullen zijn van loonbelasting, maar ook van vereveningsheffing. Beide nieuwe tegemoetkomingen zul len de schatkist zeer aanzienlijke be dragen aan inkomsten kunnen sche len. Bij de Scheepswerf en Machi nefabriek „Holland" te Hardinx- veld werd Donderdag een kust vaarder van ca 1000 ton, d.w. in aanbouw voor rekening van de Samband Isl. Samvinnufélaga, Reykjavik, IJsland, te water gela ten. De doopplechtigheid, die door de tijdsomstandigheden een sober ka rakter had, werd namens de rederij BU door de ramp ontstane werk loosheid kunnen de kantoren der be drijfsverenigingen in het algemeen afgaan op de opgaven der betrokke nen. Tegen onjuiste opgaven zal ter zeer streng worden opgetreden. Voor werklozen, die helpen in de noodgebieden, gelden de gewone W/W. uitkeringen, waarbij met kost en kleine verstrekkingen geen rekening behoeft te worden gehouden. Geëvacueerden. die sociale uit keringen genieten, moeten hun tijde lijk adres zo spoedig mogelijk aan de betreffende instanties opgeven. Aangezien bet spoedeisende karak ter van de berichtgeving afneemt en vele plaatsen in de noodgebieden weer rechtstreeks bereikbaar zün, is de berichtendienst via Radio-Hilver- sum vandaag aanzienlijk ingekrom pen. Van vanochtend tien uur af heeft men ernaar gestreefd, berichten slechts op de hele uren uit te zenden. Dringende berichten, die tussentijds moesten worden uitgezonden, werden op de hele uren herhaald. Alle be- hl langrijke berichten werden zoveel c m/MYolitlr ro/^htctr^olfc aan rlo hi*trnlr» mogelijk rechtstreeks aan de betrok ken autoriteiten in de noodgebieden méegedeeld. In verband hiermee hebben KRO, NCRV en VARA van 12 uur af weer hun eigen programma verzorgd, uiteraard aangepast aan de omstan digheden. De reportagediensten der drie ge noemde omroepverenigingen blijven echter voorlopig nog samenwerken. verricht door mevr.Gudru Hjartar. echtgenote van de directeur van het Shipping Departement van de rederij, de heer Sjijrtur Hjartar. Het schip is van het zgn. open shelterdeck-type. met bemannlngs- en passagiersaccomodatie, afmetingen 69 x 10.50 x 6 m en wordt uitgerust met een 1095 P K. Werkspoor motor met Büché-oplading. De modernste hulp- en navigatiemiddelen, zoals echolood, radar e.d. worden geïnstal leerd. Voor het snel laden en lossen zullen 2 ongestaagde masten met 6 laadbomen en 6 örie-tons electrische lieren worden aangebracht. Verder is in het schip een extra hoge, dubbele bodemtank gebouwd, voor het ver voer van 400 ton olie. Op de vrijge komen helling zal de kiel worden ge legd van een stoombaggermolen. af metingen 40 x 7.50 x 3 m, emmer- inhoud 425 liter voor binnenlandse rekening. Landarbeiders, die een aantal vacantiebonnen van het boekjaar 19521953 wensen te verzilveren voor storting ten bate van het Nationaal Rampenfonds kunnen dat doen tussen 11 en 18 Februari. Hierbij wordt uitgegaan van een bedrag van ƒ10.—. De bonnen moeten worden aange boden by de plaatselijke penning meesters van de Algemene, de Chris telijke of de Katholieke Landarbei- dersbond. De penningmeesters zorgen voor storting in het Nationaal Ram penfonds. De hele dag staan er mensen voor de borden met de namen van geëva cueerden, welke borden men in Breda op de markt heeft opgesteld. De een voudigste manier om te weten te komen waar familieleden en vrienden terechtgekomen zijn. In de noodgebieden is dringend behoefte aan nieuwe materialen ontstaan. Veel van de bestaande voorraden zijn uitgeput. Zo zijn er bijvoorbeeld helemaal geen lies laarzen en rubberhandschoenen meer. Wie daarvan nog voorraden heeft, wordt verzocht zich te melden bij het bureau Rode Kruis, Watersnood. Den Haag. telefoon 18.47.9. Voorts heeft men dringend behoef te aan smalspoormaterieel en aan kipkarren, draglines, bulldozers, dam- wandhout, ijzeren rijplaten tegen het wegzakken van vrachtauto's, krui wagens met smalle wielen, sleuven- gravers en dumpers. A. Behandeling trekkers en land- bouwmotoren. 1. In géén geval motoren aandraaien 2. Ter voorkoming van vorstschade alle water en olie aftappen. 3. Uitwendig met water, desnoods zout water, schoon spoelen. Na zout water bedekken met roest- werend middel. 4. Zo mogelyk inwendig met zoet water schoon spoelen. Daarna in wendig behandelen met roest- werende middelen. Bij ontbreken van zoet water direct roestwerende middelen toepassen. B. Andere landbouwwerktuigen. 1. Schoon spoelen met water, des noods zout water. 2. Bedekken met roestwerende mid delen. Roestwerende middelen met ge bruiksaanwijzing zijn verkrijgbaar bij de depots der grote aardoliemaat schappijen. Op genoemde wijze behandelde trekkers en werktuigen zijn gedu rende enige tijd beschermd. Vóór gebruik van de trekker is grondige deskundige behandeling noodzakelijk. (Van onze streekcorrespondent) De controle van de reizigers door de marechaussee te Hellevoetsluis is zeer groot. Er zijn nu nog plm. 2000 mensen in Middelharnis, voorname lijk mannen. Middelharnis heeft de beschikking over vier helicoptères, die ter beschikking van de Rijkswa terstaat staan. De Zuidkant van het eiland heeft zwaar geleden. De zeewerende dijken tellen niet minder dan 60 gaten, waarvan één beneden het maaiveld. De binnendijken hebben echter nog meer geleden, terwijl huizen, zelfs hele straten, zijn vernietigd. Dit alles volgens de dijkgraaf van de Dykkring van Flakkee, Het financieel verkeer wordt weer geregeld. Drie banken hebben hun deuren geopend. De mensen staan in een lange rij om de poststukken af te halen. In Londen zijn vier plaatsvervan gende ministers van Buitenlandse Zaken (Engeland. Frankrijk, Rusland, Amerika) voor het eerst sinds twee Jaar weer bijeengeweest om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spre ken. Zy bereikten geen overeenstem ming. De Turkse president. Celal Bayar, heeft voorgesteld Truman, de voormalige Amerikaanse president, de Nobelprijs voor de vrede toe te ken nen. Maarschalk Tito heeft aange boden bij te dragen in de kosten van de bouw van een gedenkteken te New York voor de zes millioen Euro pese Joden die door de nazi's zyn omgebracht. Uit Zweden en West-Duitsland worden zware sneeuwstormen gemeld. In Stockholm waar het verkeer geheel door de sneeuw in de war is gestuurd, spreekt men van de ergste sneeuw storm ln 30 Jaar. Paul Hoffmann is afgetreden als voorzitter van de „Ford"-stlchtmg om de post van voorzitter van de raad van Beheer van de „Studebaker"- fabrieken weer op zich te nemen. Hoffmann gaf indertijd deze post op. toen hy werd benoemd tot directeur van de Organisatie voor Economische Samenwerking, Hare Majesteit de koningin heeft naar Bergen op Zoom enige hofauto's gestuurd waaronder haar eigen wa gen met personeel om zoveel moge lijk mee te helpen aan het reddings werk en het evacueren van zieken, ouden van dagen en gebrekkingen. gezinnen (60 personen) kunnen be reiken. Alle maatregelen zijn geno men ook in gevallen van verloren ge- gane papieren e.d., om hen op de normale wijze te doen vertrekken. Dit geldt ook voor een voorschot op de toekomstige schade-uitkering. De afdeling Haarlem en omstre ken van het Nederlandse Rode Kruis heeft bij een collecte voor het Rampenfonds bijna twee ton bijeengebracht. Bovendien werd van verschillende bedrijven in dit district een bedrag van 67.000 gul den ontvangen. In Zuid-Limburg is in de eerste drie collectedagen meer dan 300.000 gulden bijeen gebracht. Volgens de tot nu toe bekende cijfers is in de drie noordelijke provincies tezamen ruim vijf mil lioen gecollecteerd. Het Centraal bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland heeft besloten, dat uit het algemeen sociaal fonds een zeer belangrijk be drag zal worden bestemd voor hulp aan grafische werkgevers en werk nemers in de getroffen gebieden. De Vereniging van de Tabakshandel, die gisteren in Amsterdam recipieerde ter gelegenheid van het vijftigjarig be slaan van de organisatie, stelde 110.000 gulden ter beschikking van het Rampenfonds, bijeengebracht door de tabakshandelaren (dus zon der de makelaars, importeurs en de industrie). De coöperatieve Verkoopcentrale voor eieren. „VECE" te Roermond, stelde 100.000 gulden ter beschikking van het fonds. Hetzelfde deed de „Coca-Cola Export-Corporation". Ieder doet wat hij kan. Gedeti neerden uit de Roermondse strafge vangenis brachten 121 gulden byeen. Een grote gift van mannen, die slechts zeven en halve cent per dag verdienen. Een Aalsmeerse kweker veilde vijftig orchideeën ten bate van de slachtoffers. Zeven-schilders die in Tilburg exposeren, stelden elk de op brengst van één schilderij ter be schikking. Tal van kleine en grote gemeenten blijven cijfers bekend maken. De opbrengsten worden steeds hoger. De actie voor het Nationale Rampenfonds is nog niet ten einde, Integendeel, ieder wordt zich nu langzamerhand ten volle bewust welk een enorm bedrag er nodig zal zijn om tenminste de materiële nood af doende te leniger.. Giro 9575 blijft het parool. Over het lot van kleine huisdieren ln het geteisterde gebied ontfermt zich de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Zodra de eerste berichten over de ramp bin nenkwamen, is zij met haar gehele inspectie-apparaat en met reddings ploegen aan het werk gegaan. In haar dderenasyls zijn talrijke kleine dieren, zoals honden, katten, kippen en ander gevogelte en konij nen in veiligheid gebracht. Vele be drijfsautohouders hebben bij het ver voer dezer dieren hun medewerking gaarne verleend. In 's-Gravendeel, Zuidland, Fy- naart, Abbenbroek en elders is op deze wijze hulp gebracht. De vereni ging onderhoudt voor haar actie con tact met de R.V.D. en de provinciale griffie van Zuid-Holland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4