Een vinnig gespeelde partij van de aanvalsspeler Toran! Apotheek HEIDEMA Nederlanders baggeren kanalen voor enorme tankschepen Brabants Nieuws India ontving de oecumene VORST HOUDT AAN TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE BREDASCHE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 AUSTRALIË IN DE GREEP VAN DE OLIE (Van onze correspondent in Australië) "JVTA een lange tocht, van Nederland uit via het Suez-kanaal, is de Nederlandse baggermolen H.A.M., die op 17 October 1952 de haven van Rotterdam ver liet. eind December in Fremantle aangekomen. Een tweede Nederlandse bagger molen was al onderweg, de H.A.M. 301. die een kortere tocht overigens toch nog zo'n 3000 myi moest maken van Newcastle aan de Oostkust van Australië naar de Westkust. Thans zijn. beide baggermolens aan het werk. Zij hebben een grote taak: het graven van kanalen op een plaats, waar een olieraffinaderij zal worden gebouwd. Het is een karwei van drie tot vier jaar. Het moet ongetwijfeld voldoening schenken (zowel aan de Nederlanders in het vaderland als de vele landgenoten, diehier hun toekomst hebben gezocht), dat Australië Nederlands initiatief en Nederlandse techniek te hulp heeft geroepen om de basis te leggen voor één van de grootste projecten, welke op dit continent worden aangevat. Het werk, dat de beide molens uitvoeren, is gecontracteerd voor 2 millioen Australische ponden, d.i. 17 millioen gulden. Het is de moeite waard om er 20.000 kilometer voor te varen! Werk voor 5000 man Maar dit bedrag zinkt volkomen in het niet bij de 100 millioen Australische ponden (850 millioen gulden), die besteed worden aan de vestiging van nieuwe olie raffinaderijen, te zamen het grootste uit breidingsplan vormend, dat Australië ooit gekend heeft. Het Fremantle-plan maakt, in combinatie met nog enkele andere uitbrei dingsplannen te Melbourne en Sydney, het land tegen .1956 voor 90 procent zelfstandig in de voorziening met geraffineerde olie producten. En deze plannen hangen niet in de lucht. De arbeid is werkelijkheid. De grootste raffinaderij komt in Kwinana (bij Fremantle). Toen dit bekend was, ont ketende het dadelijk een geweldige grond- speculatie. Belangrijker is echter, dat nu al vele handen werk. vinden bij het graven der geulen, die de olietankboten van 32 000 ton (ter vergelijking: de Fairsea is 10.000, de Johan van Oldenbarnevelt 20.000 ton) straks toegang zullen moeten verlenen tot de te bouwen raffinaderij. De Anglo-Iranian Oil Company zal dit de lieve som kosten van 40 millioen pond (340 millioen gulden). Vier duizend arbeiders zullen bij de bouw werk vinden. Er komt een opslagplaats voor olie van één millioen ton. Wat dit zeggen wil, blijkt hieruit, dat Australië thans in totaal een opslagruimte bezit van 1.3 millioen ton. De technische staf van de nieuwe raffina derij zal duizend man omvatten. In de laat ste weken zijn herhaaldelijk advertenties in de bladen verschenen, waarin personeel werd gevraagd, ook chemici. Amerikaans groeitempo TTet dorp. waar de raffinaderij wordt ge- -*-A bouwd, Kwinana. telt nu nog slechts 150 inwoners, maar als het werk gereed ïs, zal dit plaatsje 20.000 mensen herbergen in en kele duizenden nieuwe woningen, die er ge leidelijk moeten worden gebouwd. Ook dat brengt ruimschoots nieuwe werkgelegen heid met zich mee in de bouwnijverheid. Over vier jaar zal Kwinana even beroemd zijn als het Perzische Abadan, dat in de chaos der politieke omwentelingen voor de Anglo Iranian verloren is gegaan. Kwinana betekent: „voorwaarts". De naam is een teken. Het plaatsje is genoemd naar een schip, dat er 35 jaar geleden aan de kust is gezonken en waarvan het wrak nog op het strand ligt. Ook in Sydney is iets gaande in de olie. Te Kurnell, op de plek waar eens James Cook, de Britse ontdekkingsreiziger, landde en als eerste blanke voet aan wal zette aan de zijde van het eiland Continent, gaat de American Caltex Oil Company voor de Australian Oil Refining Ltd een raffinaderij bouwen, die 25 millioen pond kost (215 mil lioen gulden). De eerste spade gaat dezer dagen de grond in. Twee duizend arbeiders zullen er werk krijgen. Er is 12 millioen pond uitgetrokken voor lonen. Er is heel wat over te doen geweest, want Kurnell ligt op een landtong van de Bo- tanybaai, waar vele stranden zijn. o.a. het bij Nederlandse immigranten geliefde en be roemde Cronulla. De vrees is niet onge grond, dat een olieraffinaderij niet alleen het landschap ontsierd, maar met haar af valproducten het water van de baai ver- DE BIOSCOPEN Limelight T IMELIGHT" draait in Casino. Reeds eerder onderwierpen we deze film aan een uitvoerige beschrijving; daaruit zij aan gehaald, dat het jongste eenmans-opus van Charley Chaplin geen recht heeft op de be titeling „wonderfilm". Het is, zo schreven wij. een zachtmoedige film, met weinig hu mor, maar met heel veel melancholie, hier en daar ook met een beetje kitschEn traég is Limelight, hoewel toch onderhou dend. Technisch bovendien niet sterk, veel eer zwak. Maar Limelight en dat is er de kracht van heeft iets onthullends, iets onthullends omtrent Chaplin zelf. Men moet Limelight niet te veel ontleden. Men moet de film aanvaarden als een persoonlijke, lange brief van een wereldberoemde clown, die weemoedig en een beetje wijsgerig over de vergankelijkheid van alle glorie medi teert. De vrouw van een ander "TIE VROUW van een ander" in het Grand Theatre is een niet on verdienstelijke film, waarin Greer Garson, Robert Mitchum en Richard Hart hoofd rollen spelen. Het drama ontstaat in een krijgsgevangenenkamp, waar een militair heel vertrouwelijk over zijn vrouw vertelt aan een zogenaamde vriend, die achteraf helemaal niet betrouwbaar blijkt te zijn, die zelfs, als de vrijheid is weergekeerd, de vrouw ten huwelijk vraagt, voorgevend, dat haar eigenlijke echtgenoot is overleden. Deze verschijnt echter weer ten tonele en na spannende momenten komt er toch een happy end. Somebody loves me TV/TE van Betty Hutton houdt, zal wel- licht reden hebben een bezoek te brengen aan het Lux or Theater, waar dit beminnelijke sterretje in kleuren op het witte doek verschijnt. „Somebody loves me" is de titel van de rolprent, waar in dat gebeurt. En behalve haar, ziet men Ralph Meeker, Billy Bird en anderen aan het werk. Een rolprent* waarin de roman tiek niet de minste plaats Inneemt en die in staat is de geest enige uurtjes te ont spannen. Mannen van staal Wild-West-film is „Mannen, van Staal" in Palace. Revolvers, paar den, spannende achtervolgingen en een aar dig meisje ontbreken niet. Een vogelvrij verklaarde komt onder de invloed van een spitsboef en wordt gebruikt voor de uit voering van een misdadig plan: zich uit te geven voor de 25 jaar geleden ontvoerde zoon van een rijke farmer, om aldus voor zichzelf en zijn compagnon enige tonnen dollars in de wacht te slepen. Ten slotte komt echter de ware zoon op de proppen. Maar voordat die zijn positie weer inneemt, is er in filmtaal een boeiend en onderhou dend verhaal verteld. EE ontreinigt en daardoor honderddduizenden zwemmers en baders het strandgenoegen vergalt. Alle waarschuwingen en adviezen echter ten spijt, zal de Olie hier haar hoofd kwartier krijgen op een oppervlakte van 200 hectaren. Er is al begonnen met de aanleg van een 15 kilometer lange weg, dwars door de streek, waar honderden Nederlandse emigrantengezinnen zich in de loop der ja ren hebben gevestigd. Eén der schoonste contreien van Sydney's omgeving wordt ge offerd aan de moloch van het vloeibare goud. Maar tienduizenden arbeiders zullen er directe en indirecte werkgelegenheid door vinden. Olie uit Nederlands Nieuw Guinea T~)e moloch verzwelgt nog meer. Bij Mel- -^bourne (Geelong) bouwt de Shell een olüeraffinaderij van 4 millioen pond (34 millioen gulden), waar de productie in 1953 Hefsehroefvliegtuig Hielp dokter Op de rede van Oude Tonge arriveerde een boot, met aan boord een dokter, voor zien van serum. De boot kon niet binnen lopen, zodat de dokter niet aan wal kon komen. Daarom werd een hefschroefvlieg- tuig ingeschakeld en naar Oude Tonge ge stuurd, teneinde de dokter van boord te halen en aan land te zetten opdat hij zijn werk kon volbrengen, aldus meldt de luchtmachtvoorlichtingsdienst. Electriciteit uit atoomsplitsing Zoals reeds is bekendgemaakt heeft Ne derland plannen om een energie-reactor te bouwen, waarmede men atomen wil splitsen teneinde electriciteit op te wekken. Om electriciteit op te wekken wordt in Neder land, door middel van verbranding van kolen, water verhit tot stoom. Deze stoom brengt dan b.v. een turbine in beweging waardoor men in staat is energie op te wekken. Nu men echter electriciteit wil op wekken met behulp van de atoomenergie, wil men kolen vervangen door de kracht van de atoomsplitsing. Aangezien onze hui dige kolenvoorraden zo ongeveer nog een mensenleeftijd meegaan zijn de plannen voor een energie-reactor belangrijk. Hoe werkt nu zo'n reactor? Het is ge bleken dat enkele zeer zware elementen, waarvan uranium wel de bekendste is in helften uiteen vallen, wanneer deze door neutronen worden beschoten. (Neutronen zijn deeltjes van de atoomkern). Bij het uiteenvallen van uranium nu, (het beroem de splitsen) treedt een grote kracht op, die men in de hoofdzaak in de vorm van rarmte terug vindt. Met deze warmte zou men dan stoom kunnen verkrijgen zodat men de rest van de electrische centrale op de bekende wijze kan bouwen. Het ken merkende van een energie-reactor is wel het feit dat deze, wanneer zij eenmaal is gestart met splitsen, zelf er voor zorgt dat er weer volgende splitsingen voorkomen. De splitsing zet zich dus automatisch voort. Men spreekt dan ook van een „ketting reactie". Deze reactie zet zich dus voort over het aanwezige uranium. Doordat in de cosmi- sche straling die vanuit het heelal naar de aarde komt, neutronen aanwezig zijn, waarvan er altijd wel enkele in de reactor binnendringen, wordt de reactie „vanzelf" op gang gebracht. De neutronen hebben echter een ontzaglijke snelheid. Men moet dus zorgen, dat men deze snelheid vertraagt. (Vertraagd wil hier nog altijd zeggen ca. 10.000 km p. u.). Dit vertragen kan gebeuren in het zg. zwaar water, dat buitengewoon kostbaar is: ongeveer 1000 per liter terwijl men verscheidene duizen den liters nodig heeft. De werkwijze van een reactor is dus in principe eenvoudig te noemen. Het is een soort van controleerbare atoombom. Het is echter een probleem hoe met de in de reactor opgewekte warmte, uiteindelijk water tot zeer hete stoom kan worden ver hit. Gewoon water behoort niet tot die stoffen die men zonder bezwaar in grote hoeveelheden in de reactor kan brengen, het zou de kettingreactie onmogelijk ma ken. Men moet dus op heel speciaje wijze geproduceerde warmte uit de reactor naar buiten leiden en dat is de grote moeilijkheid. De constructiematerialen van de reactor moeten bestand zijn tegen zeer hoge temperaturen en in de keuze van deze materialen is men zeer beperkt, door het gevaar van het stoppen van de splitsing. De keuze van het juiste materiaal is dus ook wel een zeer grote moeilijkheid. Om de mensen tegen de gevaarlijke uit stralingen te beschermen, moet om de reactor heen een laag worden aangebracht. Deze beschermingslaag bestaat uit 50 ton grafiet, 2 meter dik^beton en een hoeveel heid cadmium. Eveneens voor bescherming tegen het gevaarlijke „hart" van de reactor, heeft men bovenop twee tanks met gewoon water gedacht, die eveneens be scherming tegen de uitstralingen bieden, die optreden bij de atoom-splitsing. al 600.000 gallons per dag zal bedragen (een gallon is 4! liter). In dezelfde streek, Al- tona, besteedt de Vacuum Oil Company 13 millioen pond (110 millioen gulden) aan uit breiding van haar oliekraakinrichting, die in 1949 werd geopend en toen 1 millioen pond kostte. Wanneer zij in 1954 gereed komt, zal de productiecapaciteit 250 millioen gallons automobiel- en vliegbenzine, smeer olie en bitumen per jaar bedragen. Elke tien dagen 2ullen olietankboten van 28.000 ton de ruwe olie aanvoeren, o.a. uit Nederlands Nieuw Guinea. In de komende jaren zullen tienduizenden werkkrachten "nun loon verdienen in en door de olie. Van de 7V: millioen ton olie producten, die Australië per jaar verbruikt, zal bijna 90 procent straks in het land zélf worden geraffineerd. Nog vóór de bodem zelf de grondstof aflevert, ligt dit continent al in de greep van de olie. Binnen enkele jaren vormen Kurnell en Kwinana, Geelong en Altona vier nieuwe plaatsen, waar het grote eiland zich verankert in de oceanen. Boerderij bouw te Steenbergen Namens M. Timmermans te Steenbergen werd aldaar aanbesteed het bouwen van een land'oouwschuur. Ingeschreven werd o.m. door: D. van Beers. Steenbergen, 15.900 (hoogste): C. J. van der Wegen, Steenbergen, 15.800; P. de Jong, Steen bergen, 15.794; D. van Agtmaal, Steen bergen, 14.700; K. van Béers, Steenber gen, 14.650; J. Smits, Nieuw Vossemeer, 14.325; M. Clarijs, Halsteren, ƒ13.800 (laagste). Woningbouw te Gilze Door architect J. Waskowsky te Breda werd Dinsdag in café Faas te Gilze namens J. Brouwers aldaar aanbesteed het bouwen van een woning. Ingeschreven werd door; A Bailemans, Rijen, 18.100; C. Schaffe- laars, Rijen, 17 681; C. Vermijs, Ooster hout, 17,500; A. Botermans, Gilze, J 17.200; H. van der Steen. Rijen, 17.038; J. Aarts, Rijen, 16.700; C. van Sprundel, Gilze, 16.400; D. Keusters, Gilze, 16.137; J. van Beysterveldt, Gilze, 16.044; Gebr. van Beysterveldt, Gilze, 16.041. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. GEESTELIJK LEVEN ■"SSC; Oude en Jonge Kerken over de internationale situatie /GEDURENDE de weken rond de jaar- wisseling oefende India een zeer bij zondere aantrekkingskracht uit op de vertegenwoordigers van die Kerken, welke zich hebben aangesloten bij de Wereld raad. In het Verre Oosten waren in deze periode namelijk enige belangrijke bij eenkomsten belegd mei betrekking tot de plaats en taak der Kerken in het huidige, zeer gecompliceerde tijdsgewricht. Zo ontmoetten de leden van het zogenaamde Centrale Comité van de Wereldraad elkaar in Lucknow. Dit Comité bestaat uit onge veer tachtig personen, die jaarlijks bij el kaar komen, teneinde eventueel lopende zaken tot een oplossing te brengen. Tijdens de eerste Assembly te Amsterdam in 1948 was onmiddellijk duidelijk, dat het on doenlijk zou zijn regelmatig de vijfhonderd afgevaardigden van de honderdzestig deel- lemende Kerken in de Wereldraad samen e brengen. Vandaar dat men besloot zulks ■enmaal in de vijf jaar te doen geschieden. Zo staat thans reeds vast. dal de tweede voltallige Assembly in 1954 gehouden zal worden in Evanston (Chicago). Ten einde 'och jaarlijks gelegenheid te hebben tot het uitwisselen van gedachten en het be preken van de talrijke problemen, waarbij 'e stem gehoord zou kunnen worden van le belangrijkste Kerken, ging men over ot de instelling van een Centraal Comité. De leiding van de vergaderingen van dit Comité berust bij het dagelijks bestuur executive committee) van de Wereldraad. Uitdrukkelijk is vastgelegd, dat het Cen trale Comité ten aanzien van hetgeen ter tafel komt wel beslissingen kan nemen, doch dat zij geenszins bevoegd is de auto nomie der verschillende deelnemende Kerken op enigerlei wijze te beïnvloeden. Nederland, Engeland, Canada en Zwitser land huisvestten achtereenvolgens de leden van het Centrale Comité. Onnodig hierbij op te merken, dat dit voor de af gevaardigden der zogenaamde Jonge Ker ken uit "t Oosten aanzienlijke bedragen met zich mee bracht. Vandaar dat ditmaal India gekozen werd als plaats van ont moeting. Teneinde de kosten nóg meer te drukken, koos men met opzet de periode der jaarwisseling, waardoor men één vergadering kon beleggen, welke geldig was èn voor de voorgeschreven samen komst in 1952 èn die in 1953. Immers, de reis naar Chicago in het volgend jaar vergt voor vele Kerken wederom een financieel offer. Reik de helpende hand. Steun, het Nationaal RampenfondsGffO Q5J5. i Geen wonder dus, dat gezien boven staande de Jonge Kerken in groten ge- Verzilvering vacantiebonnen voor de landbouw Voor het Rampenfonds Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mee, dat van Woensdag 11 Februari tot en met Woensdag 18 Fe bruari a.s. gelegenheid zal beslaan ten bate van het Nationaal Rampenfonds een aantal vacantiebonnen van het boekjaar 1952/1953 te verzilveren. Overeenkomstig bovengenoemde oproep wordt hierbij uitgegaan van een bedrag van 10. Arbeiders, die ziek zijn geweest en van de Raden van Arbeid of van de Centrale Onderlinge zgn. chèquebonnen hebben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de gewone vacantiebonnen inleveren. Het aanbieden van bonnen kan uitslui tend geschieden bij een plaatselijk pen ningmeester van één der' navolgende bon den: Alg. Nederl. Landarbeiidersbond, Nederl. Chr. Landarbeidersbond en Nederl. Kath. Landarbeidersbond. Voor overmaking van de tegenwaarde der ingeleverde bonnen aan het Nationaal Rampenfonds zal hierna worden zorggedra gen. Wijziging Pensioenwet militair personeel De commissie A (officieren) voor ge organiseerd overleg militair personeel der landmachtis in Den Haag bijeen geweest, ter bespreking van een ontwerp van wel tot wijziging van de Pensioenwet voor het reserve-personeel der Koninklijke marine- reserve 1923, de wet van 22 December 1938, de pensioenwet voor het reserve-personeel der landmacht-1923 en de bijzondere pen sioenwet reserve-personeel landmacht, met bijbehorende memorie van toelichting. De commissie betreurt het, dat in de voorgestelde wijziging de waardering van de diensttijd, welke niet in werkelijke dienst is doorgebracht ,is uitgevallen, ter wijl zij met klem aandrong om de desbe treffende in de huidige wet voorkomende bepaling te handhaven. Overigens konden de vertegenwoordigers van de organisaties met de voorgestelde wijzigingen instemmen. Boven Scandinavië be vindt zich een vrij krach tige hogedrukgebied, dat geheel met koude lucht- massa's, die tot grote hoog te reiken, is gevuld. Uit Zuid-Zweden worden mini mumtemperaturen van tien tot twintig graden onder nul gemeld en ook in Denemar ken vriest het ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Europa. In ons land heeft het vannacht over het algemeen matig gevroren (min 5 tot min 10), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimumtemperaturen van min 13 graden opgetreden, aldus deelt het K.N.M.I. mee. Deze lage temperatu ren werden veroorzaakt door opklaringen en moe ten worden beschouwd als zogenaamde s'ralingskoude. De koude lucht veroor zaakte ook in Engeland en in Frankrijk, uitgezonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kustgebieden, vorst. De depressie-activi teit op de Oceaan is niet groot. Het hogedrukgebied in Scandinavië vertoont geen teken van verzwak king. Er is daarom geen re den om een spoedig einde van de vorst te venvachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opkla ringen worden verwacht, kan op verschillende plaat sen strenge vorst optreden. SCHAAKRUBRIEK schaaktournooien van enige importantie elkaar over en weer problemen van de meest uiï'êëhlppende aard voorgelegd en deze. een enkele uitzondering daargelaten, bevredigend opgelost. Naar aanleiding van onderstaande partij willen wij echter op een probleem wijzen, dat onoplosbaar is gebleken: het taalprobleem! Schaakspelers spreken over het algemeen meer talen dan alleen hun moedertaal en zo is er altijd wel een mogelijkheid om met elkaar te converseren of de beide zienswij zen over de gespeelde partij uit te wisselen. In Beverwijk heeft zich echter op dit ge bied een probleem voorgedaan. Toren, de jonge Spaanse meester, heeft zich in het bijzonder op de romaanse talen (Spaans, Fr3ns. Portugees. Italiaans enz.) toegelegd, c:e hij met merkwaardige vlotheid uit zijn mouw schudt. De germaanse talen zijn hem echter vreemd. Van Scheltinge, daaren tegen. heeft als honderd-procent autodidact zich alleen maar een beetje bekwaamd in enige germaanse talen (Engels, Duits enz. En zo deed het typische geval zich voor dat beide meesters, die samen bijna tien talen spreken slechts in gebarentaal elkaar konden vinden Zouden schaakmeesters het toch maar niet eens met Esperanto proberen? Wit: T. D. v. Scheltinga Zwart: R. Toran Konings Indisch. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 g7g6 3. Pbl—c3 Lf8g7 4. e2e4 d7d6 5. Pgl—f3 0—0 6. Lfle2 e7e5 7. 0—0 Pb8d7 8. Tal—bl De gebruikelijke voortzetting is hier 8. Tel. c6. 9. Lfl. Te8. waarna Reshewsky een enkele maal de afwachtende zet 9. Tbl heeft beproefd, een zet. die wel van betekenis is voor de plannen van wit op de Damevleu gel. doch in hoofdzaak de strekking heeft zwart te dwingen zijn verdere plannen te verklaren. Thans dreigt 9eXd4. 10. PXd4, PXe4 met pionwinst. Niet zwart doch wit moet zich thans uitspreken. Dit is het be zwaar van 8. Tbl ten opzichte van 8. Tel. 9. d4d5 Pd7c5 10. Lel—g5 Het rustige 10. Dc2 kwam eerder in aan merking. 10h7—h6! 11. Lg5Xf6 Dd8Xf6 12. b2—b4 Pc5—d7 13. Pf3d2? Het is strategisch volkomen juist, dat wit dit Paard gebruikt voor zijn plannen op de Damevleugel (doorzetten van c4—c5) doch inplaats van de manoeuvre Pf3d2b3, welke hij beoogt, was de manoeuvre Pf3 eld3 veel doeltreffender geweest. In de eerste plaats staat het Paard op d3 meer centraal geposteerd en verder wordt op deze wijze invloed uitgeoefend op het veld f4. 13Df6e7 Zwart reageert ogenblikkelijk: hij maakt veld f6 vrij voor het Paard op weg naar f4! 14. Le2d3 Pd7—f6 15. Pd2b3 Pf6h5 16. c4c5 Ph5—f4 Beide partijen hebben hun strategische doelen bereikt. 17. Pc3e2? Wit is niet gelukkig met zijn Paardma- noeuvres. Inderdaad moet het verdrijven van Pf4 onder het oog worden gezien en hiertoe betekent g2g3 een verzwakking van de Koningsvleugel. Maar deze bezwaren zijn niet zo groot els die. welke aan de tekstzet kleven. Deze verschaft Lg7 een rijk arbeidsveld en meakt van het veld e5 een prachtige transito-haven voor de zwarte stukken. Het vervolg leert hoé zwaar deze factoren wegen. 17. 18. Pe2Xf4 Nu kan Lg7 weer. leven! 19. f2—f3 20. Tbl—cl Wit speelt onnauwkeurig; Dd2. enz. De7—g5 e5Xf4 20. Een» nieuw bezwaar van de d2—b3: thans 6teat Pb3 gepend. 21. c5Xd6 Lg7—d4f! 22. Kgl—hl c7Xd6 23 Tel—c4 Hol verleidelijke 23. Tc7 zou na 23 Lb6 slechts een s!ag in de lucht zijn. Wit kar. toch niet op b7 nemen wegens 24 Dd8 en zwart gaat op zijn gemak met de manoeuvre La4—d7c8 de kwaliteit ver overen. 23Ld4—e3! Hier staat de Loper oppermachtig. 24. Ddl—bl Te8—e5 Zwart, maakt een dankbaar gebruik van het veld e5 om hulptroepen voor de aanval te vervoeren. De tekstzet .leidt een zeer echerpe aanval in. waarvan wit de waarde wel wat onderschat. 25. Tfl—el Dg5g3ü De venijnige pointe van de vorige zet. Wit kan niet op g3 nemen, wegens Th5 mat. ter wijl zwart nu eenvoudig 26DXh2f! dreigt. 26. h2h3 Te5h5 Dreigt. 27TXh3f, enz. 27. Tel—e2 Ta8—e8 Dreigt opnieuw het Toren-offer op h3 bijv. 28. Del, TXh3f!. 29. gXh3, DXh3f, 30. Th2 DXf3t, 31. Tg2, Te5! enz. 28. Dbl—fl La4<37 Dreigt voor de variatie een Loper-offer op h3. 29. Tc4c2 Te8e5! Opnieuw wordt over e5 hulptroepen aan gevoerd en deze laatste zending geeft de doorslag. Er dreigt 30Tg5. gevolgd door het Loper-offer op h3 en hiertegen staat wit machteloos. Zijn volgende zet is dus reeds geen fout meer 30. Dfl—el Th5Xh3f! 31. g2Xh3 Dg3Xf3t 32. Te2—g2 Ld7Xh3 Dreigt onafwendbaar LXg2t en Th5 mat. Wit geeft op. CHR. VLAGSMA. (Advertentie) WILHELMINASTRAAT Z SPORTNIEUWS N.A.C.-Baronie gaat niet door De besturen van de voetbalverenigingen N.A.C, en Baronie hadden besloten om Zon dag een wedstrijd te organiseren ten bate van het Nationaal Rampenfonds, maar aan gezien het de wens van de regering is, dat op deze dag geen vermakelijkheden zullen worden gehouden, en omdat de K.N.V.B. ook het advies gegeven heeft om niet te spelen, heeft men besloten deze wedstrijd niet te laten doorgaan. Schaatsenrijden voor het Rampenfonds Te Sandafjortl Te Sandafjord werden Internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan ook Broekman, Van der Voort en Huiskes deel namen. De baten van deze wedstrijden zul len ten goede komen aan het Nationale Rampenfonds. De uitslagen waren: 500 me ter: 1. Roald Konsmo (Noorw.) 45.8 sec.; 2. Kees Broekman (Ned.) 46.6; 3. W i m v, d. Voo r t (Ned,) 46.8; 4. Hughe Pettersen (Noorw.) 47.1; 5. Kornel Pajor (Zweden) 47.0; 6. Per Hansen (Noorw.) 48.0; 7. Anton Huiskes (Ned.) 48.2. 1000 Meter: 1. Kees Broekman 8.46.6; Anton Huiskes 8.52.2. 5000 Meter; 1. Wi m v. d- Voort 5.11.8; 2. Kornel Pajor 5.13.6; 3. Hugne Pettersen 5.16.6. tale acte de presence gegeven hebben in Lucknow. Tot deze „Jonge" Kerken be hoort ook de groep der Thomas-Christenen, aan wie de boodschap van het Evangelie gebracht zou zijn door niemand minder dan de apostel Thomas! Belangrijk programma TIET programma voor de besprekingen AJ-van het Centrale Comité verdient wel degelijk de aandacht. In de eerste plaats werd overleg gepleegd inzake de situatie m Azië, speciaal wat betreft de raak punten met de Christenheid in dit wereld deel. Vervolgens wisselde men van ge dachten over de betekenis in het huidige tijdperk van de toekomstverwachting, ge lijk de Christenen die overal ter wereld uitdragen. Ten slotte beraadden de afge vaardigden zich aangaande de verdere uit bouw der oecumene, gezien de tweeledige taak, waarvoor men zich gesteld ziet: de zendingsopdracht en voortgaande eenheid onder de Christ-gelovigen. Het hoeft geen betoog, dat bij de Jonge Kerken enorme belangstelling bestond voor de behandeling van het rapport van Dr Visser 't Hooft over zijn reis in op dracht van de Wereldraad naar Zuid- Afrika (hieraan wordt nog een afzonderlijk artikel in deze rubriek gewijd). De studie groep, welke hel rassenvraagstuk nader onderzocht, gaf als haar mening te kennen, dat de huidige rassenpolitiek vanwege de Zuidafrikaanse regering volkomen on christelijk genoemd moet worden. De Wereldraad zal van haar afkeuring blijk dienen te geven, anders dreigt het niet- denkbeeldige gevaar, dat men denkt: Wie zwijgt, stemt toe! De studiegroèp, welke de behandeling van het communisme en verdere internationale vraagstukken ter bestudering kreeg voorgelegd, drong met klem aan op een voortzetten der vredes onderhandelingen in Korea. Voorts werd aangetoond, dat de koloniale rijken het zelfbeschikkingsrecht van landen en vol ken in Oost-Azië hebben le verwezen lijken, met dien verstande, dat er gewaakt dient te worden voor een omwenteling op communistische leest. Ten aanzien van binnenlandse tegenstrijdigheden en span ningen werd een oplossing gevraagd van de toenemende moeilijkheden zelfs binnen de Kerk tussen middenstand en arbeiders, stedeling en plattelandsbewoner. Met name werd het kasteslelsel in India genoemd als een ontbindende factor ook in geestelijk opzicht. Ten slotte vroegen enkele om vangrijke taken van organisatorische aard nog de aandacht., namelijk enerzijds be treffende mogelijke vereenvoudiging van de arbeid vanwege de Wereldraad, ander zijds de voorbereiding van de tweede Assemhly in 1954. Typerend zijn de woorden, waarmee Pandit Nehru het Centraal Comité heeft toegesproken op 3 Januari. Hel belang rijkste feil van de huidige wereldsituatie noemde dc premier het feit. dat China zichzelf als het ware weer heeft ontdekt. „Vele Chinezen in het buitenland, die vol strekt geen communist zijn, gevoelen zich trots op het huidige China, dat niet langer door andere landen heen en weer wordt geschopt". Ook Afrika bracht Pandit Nchru ter sprake met het oog op de naaste toe komst en zeide o.m.: ..In de wereld van vandaag is het onmogelijk een politiek te volgen, die gebaseerd is op de ongelijkheid van de rassen". Brief van communistische jeugd Ongeveer gelijktijdig ontving India m December de Wereld Conferentie van Christelijke Jeugd. Ook aan deze belang wekkende bijeenkomst is in deze rubriek reeds gewezen. Wat tóen nog niet bekend was verdient met betrekking tot de toe stand in het Verre Oosten niet verzwegen te worden. Bedoeld is de open brief van de communistische jeugdleiders van Trsvan- core- cn het antwoord er op vanwege de Conferentie. Nadat de deelnemers in dit schrijven eerst hartelijk welkom zijn ge heten. vraagt de communistische jeugd van de Conferentie aandacht te willen geven aan een aantal problemen. Met be trekking tot het oorlogsvraagstuk her innert deze open brief aan de Aziatische Vredesconferentie, welke in Peking plaats- vond en waarop gepleit werd voor een samenwerking tussen landen met verschil lende sociale stelsels en levensgewoonten. Sprekend over de internationale situatie in het Verre Oosten, somt bedoeld schrij ven een reeks voorwaarden op. noodzake lijk voor het herstel van vrede en even wicht.. „De strijd voor de vrede is onver breekbaar verbonden met de.strijd van de Aziatische volken voor nationale onafhan kelijkheid.Het is te betreuren dat een blind anti-communisme 6ommige Christe nen in het kamp van de onderdrukkers heeft gedreven. Wij kunnen niet begrijpen dat de verschillen met de communisten over de basis van de oorspronkelijke Marxistische wereldbeschouwing een Chris ten tot de noodlottige beslissing kunnen brengen verraad te plegen aan de nationale vrijheidsbeweging van zijn land...," Met betrekking tol de functie van de Kerk in de samenleving betreurt de communistische jeugd de wijze, waarop de Kerk van India, en speciaal die in Travancore. „zich on gelukkigerwijze steeds solidair (heeft) ver klaard met de regering om een status quo te behouden Het anticoord Ten slotte nog enkele gedeelten uit het antwoord der Conferentie. Dankbaar voor de belangstelling voor deze samenkomst, verklaart, zij: „Wij zullen alles doen wat in ons vermogen is om de internationale spanningen te verminderen en mede te werken aan een rechtvaardige oplossing van internationale problemen". Ingaande op het gestelde inzake de Vredesconferen tie van Peking wordt een aantal vragen gesteld, o.a.: ..Komt hier niet de twijfel op of de Vredesbeweging waarlijk een vrede wil, die rekening houdt met belangen van alle betrokken partijen? En gaai men niet twijfelen of de Vredesbeweging alleen een vredesbeweging is, maar ook een werktuig in de strijd om de politieke macht?" Ant woordend op de problemen rond nationale vrijheid cn onafhankelijkheid, zegt het Conferentie Comité: „In de huidige inter nationale situatie loopt een poging om ware onafhankelijkheid tot stand te bren gen altijd gevaar over te gaan in nieuw© vormen van overheersingDaarom willen wij organisaties als de Verenigde Naties steunen, omdat deze trachten de internationale betrekkingen binnen de grenzen van het recht en de wet te hou denDe Kerk moet, zonder zich aan enige, politieke partij te verbinden, zonder vrees Gods oordeel, barmhartigheid en liefde verkondigen en daarnaar handelen. Dit betekent, dat de Kerk steeds de ver antwoordelijkheid heeft om alle politieke partijen met Gods autoriteit te confron teren". Zo hielden oude èn jonge vertegenwoor digers van oude èn jonge Kerken in de Wereldraad hun samenkomsten in India, een gebied dat binnen het grote geheel van Azië een sleutelpositie inneemt. Gelet op hetgeen ter sprake kwam. kan volledig worden ingestemd met deze passage uit het antwoord der Christelijke Jeugd op het schrijven der communistische: „Toch ge loven wij zeker, dat er tekenen z{in. dat de Kerk ontwaakt voor haar eigenlijke taak door boetedoening en door opnieuw ge hoorzaam te zijn aan de eisen van haar Heer. aan Wie de heerschappij op de ge hele aarde toebehoort", M. S. G.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3