Antillen: Yb millioen ingezameld Nieuws uit vele hoeken van noodgebieden ZWIJGEN EN HELPEN Nare dagen Elk kwartje, elke gulden telt mee 9575 Bezinning Plank nu geraakt Hulp De angst Assistent gevraagd NOG GROOT GEBREK AAN MATRASSEN Weer .spionnen' gearresteerd in Rusland Federatieplan voor Afrika Emigranten keren terug Hoe meer hoe liever Vee wordt op veel plaatsen weggevoerd Adenauer naar Washington 'n Paar laarzen gestolen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Morgen wordt het stil in Nederland. Dan rust niet alleen het werk. Ook sport, ontspanning, vermaak, blijven achterwege. Het volk wijdt die dag aan bezinning op de ramp, die in een nacht van nood over ons is gekomen. De kerken zullen vol zijn, bezinningsbijeenkom sten zullen vele buitenkerkelijken trekken. In de huiskamers zal geluisterd worden naar het woord, dat de Koningin tot het gehele volk zal spreken. Alom zal gerouwd worden om de doden. Maar het zal niet alleen rouw zijn. waaraan de Zondag gewijd wordt. Er is ook een reden tot dankbaarheid. In deze dagen van nood is een drang tot helpen, een bereidheid tot offeren in ons volk opgestaan, die alles overtreft wat in rustiger tijden mogelijk schijnt. De eensgezindheid, die in de bezettingstijd heerste en daarna weer geheel verloren scheen te zijn gegaan, is andermaal spontaan opge staan onder de verpletterende slagen van de ramp, die drie provincies heeft getroffen. De belangstelling van de gehele wereld, die niet alleen in vriendelijke woorden, maar ook in krachtige hulp van alle kanten tot uiting komt, getuigt van een eenheidsbesef over grenzen en tegen stellingen heen. Dit alles stemt tot dankbaarheid en tot vreugde. Het zal ons aanvuren de strijd met onverflauwde kracht voort te zetten. Als het morgen stil wordt in Nederland, dan is het niet de stilte var een dadenloze rust, die over ons daalt. Er is een gedeelte van het land, waar geen rust zal zijn en geen bezinning. Dat is het gebied waar de strijd tegen het water wordt ge voerd. Daar is geen tijd voor rust of bezinning. Daar is elke minuut kostbaar. Op de slag, die dan wordt geleverd, zijn morgen in gehee» Nederland de gedachten geconcentreerd. De betekenis van de bezinnings-Zondag zal tot uiting moeten komen in de daden, die er op volgen. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich lr, een adres aan de leden van de Tweede Kamer uitgesproken voor prijsbeheersing van de landbouwgronden. Daarmee is de Stichting teruggekomen op een adres dat in October 1951 aan de Kamerleden werd gericht, naar aanleiding van het in de zomer van dat jaar inge diende wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden. Toen sprak het hoofdbestuur zich met de kleinst mogelijke meerderheid uit voor vrije prijsvorming. In Het Vrije Volk van 23 November 1951 schreef dr ir A. Vondeling naar aanleiding van deze nota een artikel, waarin hij wees op de grote gevaren van dit standpunt voor de boerenbevolking. „Stichting voor de Landbouw slaat plank mis", stond daarboven. Gelukkig heeft het hoofdbestuur dit ook ingezien. Het is alleen jammer dat de Stichting niet zo ver is gegaan, dat zij het idee, de verkoop van landbouwgronden via de Grondkamers te leiden, aanhangt. Dat alleen zou een deugdelijk middel zijn om knoeierij tegen te gaan. Wij hopen daarom, dat de Stichting in de naaste toekomst ook op dit punt zal tonen, raak te kunnen en te durven slaan. Nu de hulpactie op volle toeren draait en hier en daar een eerste aanloop tot herstel reeds is genomen, komt de indrukwekkende kracht waarmee de hulp is verleend, voor haar eerste beproeving te staan. Bij elk ongeluk van enige omvang zijn er vanzelfsprekende maatregelen, die v'ergeten worden. Er ziin mensen, die de ernst van de toestand niet snel genoeg begrijpen. Er ziin mensen, die zich niet voldoende uit de dagelijkse sleur kunnen losmaken. Er zijn ten slotte zelfs enkele mensen, die zelfs van zo'n gelegenheid gebruik maken, zich te verrijken. Hoe zouden bij een onverwachte ramp als ons met de huidige over stroming heeft getroffen deze verschijnselen achterwege gebleven zijn' Het gevaar, dat de kracht van de hulpactie bedreigt, is dat de onmiddellijke tekortkomingen bij deze actie worden opgeblazen en een aandacht ontvangen, die in geen enkele verhouding staat tot hun betekenis. Immers, bij de moed en de opofferingsgezindheid van zoveel duizenden vallen de tekortkomingen geheel in het niet. Men late zich het enige geluk, dat deze dagen bij zoveel ellende kennen, het geluk.over zoveel spontane hulp, zoveel moed en zoveel meeleven, niet door het falen van weinigen ontnemen. Het enthousiasme en de ernst waarmee hulp is geboden, kan geen schade velen. Het Is nog zo bitter nodig om de gevolgen yan deze ranjp te boven te komen. Het Engelse weekblad „The Observer" maakt de opmerking, dat tal van communistische topfiguren in de Russische satellietstaten zich langzamerhand wel bijzonder onrustig moeten voelen bij de tweede grote zuiveringsgolf. die over Oost-Europa gaat. Er is niemand, wiens verleden hem enige waarborg voor veiligheid biedt. Neem bijv. Gottwald. Hij was tegen de staatsgreep van 1948 en voor aanvaarding van Marshall-hulp. Hij heeft gepoogd, de verbindingen met het Westen te handhaven. Met het vernietigen van de groep-Slansky moest hij een vonnis vellen over zijn eigen politiek beleid. Hoe zal hij zich bij Moskou's volgende eis om zondebokken redden? En de Joodse topfiguren in de communistische partij- en staats apparaten van Polen en Hongarije,.hoe zullen zij de naaste toekomst onder ogen zien? „Het is niet onwaarschijnlijk", aldus het Engelse weekblad, „dat deze kei-harde politici inzien, dat een verder samen gaan met de Russen voor hen persoonlijk gevaarlijker is dan het leiding geven bij de afval van de Sowjet-Unie." De eigen legers der satellietstaten zouden ongetwijfeld bereid zijn, te helpen bij een Titoïstische staatsgreep, maar de penibele vraag is wat de Russen zouden doen. In elk geval moge de crisis in de satellietstaten er West-Europa aan herinneren dat de kracht van zijn eenheid zeer belangrijk kan zijn in de naaste toekomst. Want vlak over de oostelijke grenzen zijn verras singen geenszins uitgesloten. Foster Dulles is er in minder dan drie weken in geslaagd, het zwarte schaap van het nieuwe Republikeinse kabinet te worden. Zijn eerste rede in Amerika werd heel slecht ontvangen, vooral zijn passage over „de bevrijding van de tot slavernij gebrachte volken". Het verholen dreigement, dat Washington zijn Europese politiek zou herzien, als Engeland. Frankrijk en Duitsland niet gezamenlijk in de Europese Defensiegemeenschap zouden treden, heeft in de eerst genoemde twee landen kwaad bloed gezet: zij willen daarover niet onderhandelen met Uncle Sams mes op hun keel. En ten slotte verklaarde Dulles in Bonn, „dat Europa de vreedzame hereniging van Duitsland alleen tot stand kan brengen door middel van de E.D.G." Terwijl dit een zuiver defensief verbond is, dat zich derhalve met kwesties als de hereniging van Duitsland niet heeft in te laten. Het is dan ook niet vriendelijk, maar ook niet geheel onbegrijpelijk, dat de „Manchester Guardian" aan Eisenhower vraagt een assistent van Foster Dulles te benoemen, „met de speciale taak. uit te leggen, waar de heer Dulles over spreekt." (Van een onzer verslaggevers) Dekens zijn er voldoende om de eerste nood te bestrijden. De grote vraag blijft: matrassen. In de hoofd intendance van het Rode Kruis aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag komt liet beddegoed dag en nacht binnen. Hier komen de wegen bij een, waarlangs dekens, matrassen, enz. de noódgcbieden en de evacué's bereiken. Voor Vrijdag waren er al tachtig a negentig duizend stuks doorgezonden. Wat nog niet door is. maar waar voor de vrijwillige chauffeurs al in de rij staan. liet. opgeslagen in het Logegebouw aan de Muzenstraat. Een indrukwekkende stapel matrassen maar niets in vergelijking met wat nodig ls. Waarlijk niets. Zoals gezegd over dekens maakt men zich de eerste dagen geen zor gen meer. Een enorm aantal is al binnen, onder meer uit Zweden dui zenden nieuwe, en Vrijdag alleen al verwachtte men nog honderdduizend stuks uit verschillende landen van Europa. Ook honderden pakketten levensmiddelen koinen binnen. Deze dag nog uit Engeland. Duitsland en Zwitserland. Een textielfabriek uit Twente stuur de 72.000 luiers. 5000 lakens en even veel kussenslopen. We zouden door kunnen gaan met het noemen van enorme getallen. Ook met het op sommen van de aanvragen uit Ril land. Haamstede, Middelhamis en dozijnen andere rampplaatsen, om dekens, wollen wanten en waterlaar zen. Voor het moment moge volstaan worden met te zeggen, dat de orga nisatie prima'begint te lopen. Rode- Kruismensen. soldaten, vrijwillige chauffeurs en schoolkinderen doen het werk. Geen bijster spectaculair werk, maar bitter nodig. In Rusland zijn vier „geheime vij anden" gearresteerd, die beschuldigd worden van spionnage. Alle vier zijn Russen, één is een vrouwelijke geleerde. E. A. Taratuta, die een aantal geheime documenten zou hebben gestolen uit, «1e archieven van de Sowjet-Academie van Weten schappen waar 'zy werkte. Goerewitsj spionneerde al sinds 1939 voor niet genoemde vreemde mogend heden, Romanow bood zijn diensten juist aan een vreemde mogendheid aan en T. A. Sas, een deserteur, deed „subversief werk" in de Oekraïne. In Hongarije is een aantal Joodse artsen gearresteerd, onder wie de directeur van het Joodse ziekenhuis in Boedapest, dr Benedek. Luitenant- generaal Gabor Peter, hoofd van de Hongaarse veiligheidsdienst en even eens een Jood, zou zijn ontslagen. De artsen zouden gelden van de Joodse organisatie „Joint" voor spion- nagedoeleinden hebben gebruikt. In een nieuwe uitgave van een Rus sische encyclopaedie, die in Moskou is uitgegeven, worden Zionisten be schreven als „agenten van de Britse en Amerikaanse imperialisten en de ergste vijanden van de werkende Joden". De Britse regering heeft een nieuw plan bekendgemaakt voor de federatie van de Centraalafri- kaanse gehieden Zuid- en Noord- Rhodesië en Nyasaland. Het olan is het resultaat van een conferentie te Londen, waaraan door Europese vertegenwoordigers van de drie gebieden en Britse ambtenaren is deelgenomen. Er zou in Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, een federale re gering worden opgericht, die het eco nomische leven van de drie gebieden zou coördineren, De drie locale rege ringen zouden op ander terrein veel bevoegdheden behouden. In het par lement zouden de 6'^ millioen Negers negen en de 200.000 blanken 26 ver tegenwoordigers hebben. Daarnaast zouden de belangen van de Negers beschermd worden door een raad voor Afrikaanse Zaken. De Negers in de drie gebieden zijn zeer sterk tegen federatie gekant. Ook de Britse Arbeiderspartij is er in deze vorm tegen. (Van onze parlementsredactie.) Het emigrantenschip „Fairsea" zal .omstreeks half Februari uit Australic- m Amsterdam aankomen. Aan boord bevinden zich vefschillende Neder landers. die korter of langer tijd ge leden als emigrant naar Australië waren vertrokken. Van bevoegde zijde in Den Haag deelde men ons mede, dat het hier gaat om 17 gevallen, in totaal omvat tend 51 personen. Van deze emigran ten zijn er 25, onder wie dus ook een aantal kinderen, korter dan een half jaar in Australië geweest. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in veel gevallen heim wee vooral van de vrouw een belangrijke rol in de mislukking van de emigratie heeft gespeeld. Premier Churchill heeft zijn schoonzoon, kapitein Soames, be noemd tot zijn particuliere parlemen taire secretaris. Verdrijf de periodieke pijnen ^en dat lome, lusteloze gevoel^ 1 direct en afdoend meteenpsarj Curacao heeft al meer dan een millioen Nederlandse guldens bijeen voor de getroffen gebieden. „Vóór Zaterdag een millioen", had het ijlings georganiseerde „Fonds Overstromingsramp Nederland 1953" beloofd. Donderdagavond was het millioen er al. De slagzin „Gooi geld in diit water" werd op heel Curacao gehoord. De bevolking van honderdduizend zielen gaf meer dan een tientje per man. Aruba heeft ruim twee ton bijeengebracht. Hiermee is de hulp van de Antillen tot een en een kwart millioen gestegen. Mensen van het Canadese Rode Kruis zijn op weg hier naar toe om te zien. hoe het best geholpen kan worden Een groot aantal Europese landen heeft in een gemeenschappelijke radio-uitzending Donderdagavond uiting gegeven aan zijn medeleven. Staatshoofden en andere autoriteiten riepen op tot steunverlening aan de getroffen landen, speciaal Nederland. Bij het Internationale Rode Kruis is tot dus ver ongeveer vier millioen gulden binnengekomen uit negentien landen. Bepaald ontroerend was de Euro pese radiouitzending van Donderdag avond. Uit Parijs sprak de Franse minister-president René Mayer, uit Bern de Zwitserse Bondspresident. Philip Etter, uit Wenen de Oosten rijkse president en de burgemeester van Wenen. „Vergeet niet. wat Ne derland voor de Oostenrijkse kinde ren heeft gedaan". Radio Rome bracht de stem van piesident Einaudi: „Nederland hielp bij de bestrijding van de ramp in de Po-vlakte". Voor Radio-Stuttgart sprak Carlo Schmidt, de tweede voor zitter van de Bondsdag: „Gedenk, dat wii werden geholpen door volken, die veel van ons te lijden hebben gehad". Namens Nederland heeft prins Bernhard bedankt voor de vele bewij- >en van Europa's solidariteit. In Noorwegen is 250.000 gulden bij elkaar gebracht. Amerikaanse mili tairen in Duitsland brachten 4500 gulden bij elkaar, het Zwitsers Bneeuwbalfonds had gisteravond al ruim twee millioen franc bijeen. De Belgische Nationale Bank zal honderdduizend gulden overma ken; de regering van Zuid-Afrika geeft een half millioen gulden; een geldinzameling is begonnen in een aantal Zuidafrikaanse steden. De Spaanse bevolking bracht bijna veertig duizend gulden bijeen Eén tot duizend dollar In New York is een kantoor voor „Hulp aan Nederland" geopend, waar de giften uit alle delen van de Ver enigde Staten binnenstromen. Zij variëren van één tot. duizend dollar. Ondanks de mededeling van de Nederlandse ambassadeur, dat geld de beste vorm van hulp is. omdat in de behoefte aan kleren door Neder land en de nabuurlanden voorzien kan worden, blijft men goederen in zamelen. „Als Nederland ze niet meer nodig heeft, moeten ze maar 'naar Korea of elders, waar ze wel nodig zijn", is de algemene opinie. Danville, een plaats van 7200 men sen in Pennsylvanië heeft Zierikzee geadopteerd. In Canada worden in zamelingen georganiseerd door de radio. - «Je CajrfjtiesH regVriug heeft zich bereid verklaard, alle emigranten uit de noodgebieden een crediet te ver strekken voor de overtocht naar Ca nada. Het hoeft niet in twee jaar te worden terugbetaald, zoals thans gebruikelijk is; er zal een langere termijn voor worden vastgesteld. Mr Roolvink Kamerlid De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mej. dr A. de Waal, die benoemd is tot staatssecretaris van Onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard de heer mr E. G. A. Roolvink te Almelo. De heer Rool vink heeft reeds eerder voor de K.VP. zitting gehad in dit college. De eerste secretaresse van de voormalige Oostduitse minister van Bevoorrading Hamann is naar West- Berlijn uitgeweken, aldus meldde het Westduitse persbureau D.P.A. De Westberlijnse autoriteiten konden dit bericht nog niet bevestigen. Hamann werd in December jl. gearresteerd. Canadese, Britse, Nederlandse. Franse. Duitse. Noorse en Zweedse scheepvaartmaatschappijen. d:e lij nen onderhouden tussen Canada en Europa zullen gratis goederen ver voeren voor de rampgebieden- In Nieuw Zeeland heeft men al 20.000 gulden bijeen gebracht voor Engeland en Nederland. Nieuw-Zeeland zal een nationale inzameling houden. De Duitse mijnen hebben 45.000 gulden geschonken, een Franse fabriek van electrische apparaten 30.000 gulden ADVERTENTIE I.M. U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische Odol Mondwater „Ik heb niet veel, maar hier is een gul den". De oude man was speciaal naar Pieter komen lopen om die kostbare gulden te brengen. Er zijn vele mensen in ons land, die van hun nauwelijks toereikende in-' komsten iets afstaan voor hen, die niets meer hebben. Denk nooit: „Mijn gulden, mijn armzalig kwartje helpt niet!" Alles helpt. Veel guldens en kwartjes zijn samen ook een groot bedrag'. Vel- guldens en kwartjes hebben de reeds grote som gelds gevormd, waarover het Rampen fonds nu al kan beschikken. Maar het is te weinig. Méér geld, veel meer geld is nodig om de noden op alle gebied te lenigen. Pieter is in de gelegenheid geweest iets te zien van de verschrikkelijke gevolgen van de watersnood. Hy heeft met vele tientallen mensen uit de getroffen gebieden gesproken. Daar was groot leed, dftt wij „buiten staanders" nauwelijks kunnen bevatten. Onze Spreeuwenpot blijft wagenwijd open om geld te ontvan gen. Wij zorgen er graag voor, dat het geld bij het Rampenfonds terecht komt. Hoe meer hoe liever. Geef geld, werk over, doe wat u kunt! Het vaste personeel van de Arbeiderspers geeft als minimum een dag loon. Amsterdamse bezorgers van de krant brachten al duizend gulden bijeen. Een Rotterdamse huisvrouw, die N. N. wilde heten, stuurde 'n briefje van honderd gulden. Een trouwe spreeuwenvriendin, die het zeker niet breed heeft, gaf een rijksdaalder. Verschillende goederen werden naar het spreeu- wenmagazijn gebracht. La3t het meer. nog meer zijn. Het giro nummer van het Rampenfonds is 9575. PIETER SPREEUW (Van onze speciale verslaggever) Van het eiland Goeree- Overflakkee zijn in de afgelopen dagen met helicop- tères en dukws ongeveer 1650 geïsoleerde mensen in veilig-r heid gebracht. In sommige plaatsen is 80 tot 90 procent van het vee omgekomen. Men is thans bezig met de afvoer van cadavers. Achter auto's worden ze naar de schepen gesleept, die voor vervoer zorgen naar de destructiebe drijven. Dit tijdrovende werk zal zeker enige weken duren. Amerikaanse genietroepen hebben thans aangeboden de cadavers ter plaatse met vlammenwerpers te ver nietigen. Over dit aanbod is nog geen beslissing genomen. In de Hervormde Kerk te Sommels- dijk zijn grote hoeveelheden goede ren uit Doetinchem opgeslagen ten behoeve van het geadopteerde M i d- delhar nis. De goederen zullen worden bewaard tot het moment, dat bel maatschappelijk leven weer in enigszins normale banen is terugge keerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn vrijwel geheel geëvacueerd. De burge meester van Nieuwe Tonge heeft zijn hoofdkwartier overgeplaatst r.aar Dirksland. Van deze gemeente uit treft hij de voorbereidingen voor hei herstel Wanneer grote rampen een volk treffen, dringen zich onweerstaanbaar alle moge lijke vragen aan ons op. Wij willen begrijpen en verklaren. Wij willen antwoord op het waarom en het waartoe. Wij willen de zin van het gebeuren verstaan. Dat geldt van ge lovigen evengoed als van niet- gelovigen. Ik ben geschrokken van de vlotte en gemakkelijke wijze, waarop ook dit keer ge lovigen hun antwoorden gereed hebben. Vragen hebben zij niet, enkel antwoorden Zij weten het precies en zij spreken over de oordelen van God, alsof zij God zelf ge ïnterviewd hebben. Ik zou allen, die met mij geloven in God, de Schepper van hemel en aar de, zeer dringend willen verzoeken, voorzichtig en bescheiden te zijn. Ik aanvaard het. wanneer een mens die zelf getroffen werd, zich door God getroffen weet. Ik denk aan de Roomse boer op Texel, wiens boerde rij in de ondergelopen polder De Eendracht ligt en die ik tot enkele Texelsche boeren hoorde zeggen „Zie je, wij verbeelden ons vaak zo veel. ik had het aardig voor elkaar en ik had de laatste jaren goed ge boerd. maar nu weet ik. dat Je er niet op vertrouwen moet. je komt met niks op de wereld en straks ga je met niks weg". Hij gebruikte het woord God niet. maar wij voelden allen dat hij God bedoelde. Maar wee de toeschouwer, die op zijn sturiperkamei op grond van de een of andere theologie pre- yies weet uiteen te zetten, hoe het iebeuren in elkaar zit. om welke zon den van ons volk de diiken doorbra ken en het land onderliep. Als iemand beweert: „Het is een oordeel, de dijken zijn Nederlands trots, daar pochen wij op en nu slaat God alles, waar wij zo trots op wa ren. kapot", kan ik onmogelijk van de partij zijn. Het komt niet uit. Want de dijken, waarop wij echt trots waren de Afsluitdijk hebben het gehouden en op de dijken, die het niet hielden, waren wij niet trots. Bovendien ben ik er als de dood zo bang voor. om. als het natuurgebeu- len voor ons besef bijzondere afme tingen aanneemt, van de vinger Gods te spreken. Ik geloof, dat God met alles te maken heeft. Maar dan ook even veel met het zonlicht, dat vanmor- door J. J. BUSKES JR gen het Oosterpark in een milde glan6 zet als met de watervloed, die ons land teistert. Laten wij deze natuurramp niet exploiteren voor al te goedkope boetpredikaties Een mens moet zichzelf niet tot profeet promoveren en dat moet hij zeker niet doen, als hij zelf niet getroffen werd. Zulke christelijke studeerkamerprofeten zijn even belachelijk en weerzinwek kend als de leiders van de C.P.N Zoals de laatsten de ellende ten ba te van nun politiek exploiteren, doen de eersten het ten bate van hun theologie en dogmatiek. In bei de gevallen hebben, wij te doen met een afschuwelijk farizeïsme. Camus heeft er in zijn „De mens in opstand" op gewezen, dat er een groot verschil bestaat tus sen de Grieken en de Christenen in hun verhouding tot de natuur De Grieken willen de natuur gehoorza men, de Christenen evenals de Marxisten willen de natuur be heersen Ik kan niet beoordelen, in hoever re deze opmerking van Camus juist is. In eik geval is het juist, dat volgens het christelijk geloof de mens geroepen wordt, de patuur te beheersen en het leven te ordenen. Daarmee is het begrip geschiedenis gegeven, een geschiedenis, die voort schrijdt, ondanks alle teleurstellin gen en tegenslagen Telkens blijkt de natuur sterker dan de cultuur Wij geven de strijd echter niet op Ook deze ramp zul len wij te boven komen. Wij zullen sterker dijken bouwen en een vol gende keer zal de watervloed op die sterke dijken breken. Dit is geen uiting van menselijke hoogmoed, maar van goddelijke roe ping. al kan het, wanneer wij God vergeten, menselijke hoogmoed wor den. Wij zullen moeten weten, dat een mens een mens is. Er is geen reden, de mens te overschatten. Er is evenmin reden, de mens te onder schatten. In deze dagen worden wij herinnerd tan onze grenzen. Het komt mij /oor, dat wij goed zullen doen. in deze dagen niet alleen te spreken, maar ook te zwijgen. Te zwijgen tegenover het leven in zijn onbere kenbaarheid. Te zwijgen tegenove- God, van wie een psalm zegt: „Uw weg was in de zee Uw pad in.groote wateren, zodat Uw voetsporen niet werden gekend Laat ons hart rust vinden in God en laten onze handen zich uitstrek ken naar allen, die onze hulp nodig hebben. Met de Prediker zou ik willen zeg gen: „Overigens, wees gewaarschuwd, er is geen einde aan het maken van veel boeken en veel doorvorsen is afmattting van het lichaam. Van al het gehoorde is het slotwoord: Vrees God en onderhoud Zijn ge boden, want dit geldt voor alle mensen". Wat dat gebód van God inhoudt op het ogenblik, weet een ieder En wie het nog niet weet. die leze de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan. Men kan die gelijkenis vinden in het tiende hoofdstuk van het Evangelie van Lucas. Zwijgen en helpen! Dat is in deze dagen God dienen! De burgemeester van Dirksland. Melissant en Herkingen verwacht dat bij gunstig weer de polder Dirks land behouden zal blijven. Bij de huidige weersomstandigheden is er geen direct gevaar voor verdere dijk doorbraken - Met het voorlopige-herstel van de dijken is begonnen. Over het defi nitieve herstel plegen de autoriteiten van de Rijkswaterstaat voortdurend overleg mét de polderbesturen. Op hoge punten Op Ti en gem et en zijn onge veer nog zeventig mensen achterge bleven. De rest van de bevolking van 180 zielen is met boten van de rivier politie naar veiliger streken gebracht Het aantal slachtoffers bedraagt twee. De noordelijke dijk van het eiland Tiengemeten is voor het grootste deel weggeslagen. Het eiland is vrijwel ge heel ondergelopen en de achtergeble ven mensen huizen op de hoge pun ten. In Z i d-B e y e r 1 a n d is de Een- drachtspolder (1300 ha) ondergelopen en de grote Zuid-Beijerlandpolder (700 ha). Men heeft op Zuid-Beijer- land geen behoefte meer aan mate riaal. De telefoonverbindingen zijn er bijna 'alle weer intact. Van Dinsdag af. zal er ook weer electricteit zijn. De drinkwatervoorziening met tanks is er goed geregeld. In de Schenkeldijh. tussen de Nu- manspolder en de Eendrachtspolder zijn vijf gaten geslagen en ook in de buitendijk langs het Vuile Gat zitten grote gaten. Tussen Piershil en Gouds waard is de nog begaanbare dijk zeer smal. Nieuw-Beijerland vreest bij slecht weer een doorbraak van de dijk langs het Spui. Mijnsherenland, een „ram pendepót", heeft negentig bedden be schikbaar. In het gemeentehuis heeft het Rode Kruis zijn zetel. In 's-G ravendeel maakt de burgemeester bekend dat met alle krachten wordt gewerkt om het over stroomde gebied watervrij te maken. De bevolking, die het overstroomde gebied heeft verlaten, kan daarin niet. directe terugkeren. Met het oog op voeding, verwar ming, drinkwater, gasvoorziening en veilige huisvesting kan dit eerst na zijn toestemming geschieden. Maasdam: gunstig In Maasdam zijn geen slacht offers. Er zijn geen mensen geëvacu eerd. er zijn geen huizen ingestort en de plaats is goed bereikbaar. Er zijn veel vluchtelingen, onder andere uit Numansdorp, Heinenoord en 's-Gravendeel. Het Oostelijk gedeelte van de ge meente Maasdam lot aan Nieuw Bo- naventura staat echter onder water. O u d-B e Ij e r 1 a n d is 't centrum van de hulp-, erlening in de Hoeksclie Waard. Van hieruit worden bouwma terialen en cada'-s getransporteerd en werkkrachten ar bedreigde pun ten gezonden. De dijxen van de pol ders Klem en Bonaventura zijn ver stevigd. De Beerpolder is even wel voorlopig van de kaart verdwe nen. In Abbenbroek op Voome- Putten is men er Donderdag in ge- I siaagd alle 700 stuks vee uit Abben- I jroek en omgeving in veiligheid te jrengen. Onder andere dank zij het prachtige werk van twintig marine- nannen uit Den Briel. InHellevoetsluis was het wa- .er al weer spoedig verdwenen, maar ,och hebben nog vijf mensen het even verloren. In de hele stad is geen straat be- .ïoorlijk begaanbaar, doordat overal iet wegdek grotendeels is weggesla gen. Aan de Oostkade werden zeven vinkelpanden en verschillende hul- ■en verwoest.. Poortvliet: hoopvol In Poortvliet (Tholen) heeft iet opnieuw gedichte gat in de dijk iet gehouden Men tracht het andere ;at te dichten. Indien dat gelukt, is er voorlopig ?een reden voor algemene eva luatie. Het was is gelukkig niet ïoemenswaard gestegen. Er wordt weer getracht met hoge tractoren verbinding te onderhouden met de naburige gemeenten Scherpenisse en Tholen. Meer dan de helft van Poortvliet staat nog blank, evenals de gehele polder (2000 ha). De bevolking is ondergebracht ai net hoge gedeelte van het dorp, in particuliere huizen en openbare ge bouwen. De burgemeester noemt da toestand hoopvoL In St Annaland in 't noorden van Tholen heeft men thans de schade globaal geschat; 70 pet van de woningen heeft waterschade, hon derd woningen zijn geheel vernield of zodanig beschadigd, dat herstel zeer bezwaarlijk is. Een tiental straten is er geheel ol gedeeltelijk vernield en de huisraad- schade moet in de honderdduizenden 'open. Het aantal stuks verloren vee loopt in de honderden. In Zeeuwsch -Vlaanderen In Zeeuwsch- Vlaanderen was men na anderhalve dag werken de situatie weer meester. In het oos telijke deel hebben dertien mensen de dood gevonden. Aan de zeeweringen zal ook hier sen groot aantal herstellingen moe ten worden verricht Vele schuren sijn verloren gegaan, honderden ituks vee zijn omgekomen. Het verkeer is er vrij normaal. De veerdiensten Breskens—Vlissingen en Temeuzen—Hoedekenskerke func- ïonneren De dienst Perkpolder— Sruiningen is nog steeds gestaakt. De Moerdijkpont die in Krui- ïingen in de haven lag. is door Ie dijk heengeslagen en op een boe- ■enerf terechtgekomen. De spoorwegen onderhouden op 5uid-Beveland en Walche- e n weer een personenvervoersdienst van Goes naar Middelburg. Op de Sloedam moet men dan echter onge veer een kwartier lopen Het overige spoorwegverkeer is tot Breda gestag- De Amerikaanse regering heeft de Westduitse bondskanselier dr Aden auer uitgenodigd tot een bezoek aan Washington in het voorjaar. Aden auer heeft de uitnodiging aanvaard. De uitnodiging was overgebracht door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, tijdens een kort bezoek aan Bonn. Een plunderaar, de 35-jarige fa brieksarbeider T. B. uit Vlaarciingen werd voor de politierechter geleid. Bij het sorteren van goederen voor de getroffen gebieden, in de Touwfa- briek te Vlaardingcn, had hy een paar laarzen gestolen. „Ik kon voor mijzelf onmogelijk een paar schoenen kopen," veront schuldigde verdachte zich. Maar de politierechter vroeg: „Doet dat op dit tijdstip in Nederland veel ter zake?" Mr Van Enschede zei bij zain vonnis van vijf maanden met het be vel tot onmiddellijke gevangenne ming: „Het gaat niet om de hoeveel heden. 't gaat er alleen om, dat deze man zich vergrepen heeft aan goe deren, die de nood. de doodsnood wel te verstaan, van anderen moesten lenigen". Volgens Radio Boedapest heeft Hongarüe dringend behoefte aan 140 duizend mijnwerkers. Er is voorge steld deze te recruteren uit land arbeiders en jongeren, die pas de school hebben verlaten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2