EVACUATIE DINSDAG VOLTOOID HULP GROEIT Herstel begint millioen In fonds bijna 17 Eilandbewoners nu bijna allen in veiligheid In deel noodgebied dit jaar nog oogst Nog mensen in nood? Geen 1000, maar ruim 150 doden Herhalingen afgelast Beurtvaart versterkt Dodencijfer thans 1372 Met onbekende toekomst Terug naar eigen dorp ons land binnen Militairen blazen bunkers op Wil Eisenhower blokkade van Rood-China? Hulpcolonne onderweg 433 doden op Goeree- Overflakkee ^XBEWCH' Koude lucht stroomt Democratisch-socialistisch dagblad HetVrije\blk Zaterdag 7 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2358 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL ADVERTENTIES: 28446 23513.23302. (Van onze weerkundige medewerker) Van het meeste belang voor het weer in ons land zijn op het ogenblik een vrijwel stationnaire depressie boven het zuidelijk deel van de Oostzee en een krachtige rug van hoge druk, waarvan de grenzen ongeveer samenvallen met de begren zing van het Scandinavisch schiereiland. Ten gevolge van deze drukverdeling stroomt thans een koude lucht uit Scandinavië en Noord-Rusland in een vrijwel rechte baan in de richting van ons land. Gelukkig moet deze lucht alvorens hier aan te komen een flinke weg over zee afleggen, waardoor de ergste kou er wat af is. Voor de komende etmalen moeten we er toch op rekenen, dat het kwik van de thermometer onder het vriespunt zal komen. De aangevoerde lucht is enigszins onstabiel, d.wz. dat zich af en toe plaat selijk sneeuwbuien kunnen vormen. Plaatselijk sneeuwbuien? zal dat langer duren. Er bereiken ons berichten, dat er zich nog een paar honderd mensen in moeilijke omstandigheden zouden bevinden in de duinen bij Haamstede en Burgh op Schouwen. Definitieve be richten hieromtrent ontbreken. Er zou vandaag een voedsel- transport heengaan. Van het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee zijn ongeveer twintig duizend mensen geëvacueerd. Nog een tien duizend mensen zijn op het eiland achtergebleven. Voor zover nodig is Schouwen-Duiveland geëvacueerd. Het zwaarge- troffen eiland begint langzaam een beetje droog te vallen. Een van onze verslaggevers kon Vrijdag, zij het met veel risico en deels door het water, per auto van Brouwershaven, via Zonnemaire en Noord- gouwe, naar Zierikzee rijden. De evacuatie loopt nu vrij ge ordend. Men tracht zoveel moge lijk evacué's in eigen provincie te houden. Voor zover dat zoals voor zeer veel Zeeuwen niet mogelijk is, houdt men ze zo dicht mogelijk in de buurt van hun woonplaats. De meeste Zeeuwen ongeveer 18.000 zijn ondergebracht in Noord-Brabant. Gistermorgen is de evacuatie begonnen van de laatste mensen in Bruinisse en Renesse, wier aanwezigheid daar niet dringend noodzakeLyk is. Uit Zierikzee gaan alleen mensen weg. die zeil willen. Er zullen in totaal waarschijnlijk meer dan de aanvankelijk geschatte 50.000 mensen elders moeten worden ondergebracht. Harcl aangepakt De herstelwerkzaamheden wor den in verschillende gebieden al op grote schaal aangepakt. In Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zuiü- hollandse polders is het voorlopig herstel in volle gang. De polder Dirksland zal waarschijnlijk be houden blijven. In de Hoeksche Waard en op Voome en Putten wordt hard ge werkt. Bü Dordt en op verschil lende plaatsen van het eiland IJsselmonde zijn al dijkgaten dicht. Ook op Goeree-Overflak- kee worden gaten dichtgemaakt. De hulp in binnen- en buitenland voor de getroffen gebieden is over weldigend. Het Rampenfonds had gisteravond bijna zeventien millioen binnen. De Antillen hebben in een paar dagen tijd een en een kwart millioen gulden bijeengebracht voor het moederland. Vliegtuigen vol goe deren komen binnen. Van het aan bod. ons uit vele landen gedaan, om kinderen op te nemen, zal de eerste weken geen gebruik worden gemaakt. Schouwen-Duiveland (Van onze speciale verslaggever aan boord van de ..Piet Hein") Het aantal doden op Schou wen-Duiveland ligt aanmerke lijk lager dan gevreesd werd. Er is geen sprake van 1000 slachtoffers, zoals de burge meester van Zierikzee dezer dagen heeft meegedeeld. Het werkelijke getal ligt niet ver boven de 150. Slachtoffers zijn te betreuren in Brouwershaven 3, Zierikzee 17, Serooskerke 15, Oosterland 40, Dreischor 30, Bruinisse 1 en Den Burgh 10. Onzekerheid bestaat nog over Nieuwerkerk en Ouwerkerk. In andere plaatsen zijn geen per sonen omgekomen. Deze mededelingen werden ons Donderdag van officiële zijde ge daan, toen wij als eerste verslag gever in Brouwershaven over de dijk stapten na een tocht met de motorsloep van prins Bernhard. In verband met de noodtoestand heeft de minister van Oorlog bepaald dat de herhalingsoefeningen worden afgelast voor die oorlogsonder delen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplich tige korporaals van de Koninklijke Landmacht die een oproeping heb ben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienst plichtige soldaten van de Koninklijke Landmacht die een oproeping heb ben ontvangen om op 16 Maart voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gevolg te geven. Het Nationaal Rampenfonds had Vrijdagavond 16.900.000 gulden geteld. Dat is het be drag, dat binnen is; er is nog veel op komst. De provincie Groningen heeft al met al reeds twee millioen bij el kaar gebracht. Arnhem, dat het halve millioen gepasseerd is, hoopt een millioen bij elkaar te krijgen. Een goed idee heeft de gemeente Eist in de Over-Betuwe. Men zit daar met een tekort op de gemeente begroting voor 1953 van 112.000 gul den, zodat uit ae gewone middelen niet te putten valt. Eist heeft echter uit zijn saldi-reserve van f 120 000 een bedrag van f 20.000 aan het Rampenfonds geschonken. Eist wekt andere gemeenten met tekorten, maar een mogelijke onbestemde re serve op hetzelfde te doen. De beurtdiensten van Amsterdam en Rotterdam op Zeeuwsch-Vlaande ren, Walcheren en Zuid-Beveland worden weer normaal gevaren. In verband met de noodtoestand zijn extra-schepen ingelegd. Het aantal slachtoffers van de watersnood is, voor zover thans ge stegen tot i^72. Bekend is geworden, dat in Middelharnis 16 men sen de dood vonden, op Tiengemeten 2. Het aantal slachtoffers in Nieuwe Tonge is gestegen tot 87. Te Zijpe zijn drie lijken aangespoeld. Voorts kwamen uit de vol gende plaatsen nog mel dingen binnen: Krimpen aan den IJssel 4; Dor drecht 1; Kerkwerve 3; St.-Philipsland 8; Zuid- land 1. (Van onze landbouwredacteur) BEPAALDE DELEN van Westelijk Noord-Brabant en Zuid- Beveland kunnen vrij snel droog komen en nog dit jaar een oogst opleveren. Dit verklaarde minister Mansholt nadat hij aan boord van een vaartuig van de Visserij-inspectie twee dagen het getroffen gebied had bezocht om zich te oriënteren over de omvang van de ramp en de mogelijkheden voor het herstel. Schouwen-Duiveland noemdé de minister „een tweede Walcheren". Tijdens dit bezoek heeft de minis ter zo veel mogelijk reeds de richt lijnen vastgesteld, die zullen gelden bij het landbouwherstel. Zo snel mogelijk zal een nieuw or- De zon schijnt weer. Maar in de harten van de mensen die met deze grote Duckw uit Rilland-Bath naar veiliger oorden worden over gebracht, heerst de somberste duisternis. Want hun huizen zijn verwoest en om hen heen staat al het land onder water. Wat gaan zij tegemoet? ganisch apparaat worden geschapen voor het herstel, waarbij men gebruik zal maken van de met de Rijksdienst voor het Landbouwherstel opgedane ervaringen, ten einde de noodzake lijke werkzaamheden te doen ver richten. Alle mogelijkheden, die de organi satie van het Ministerie van Land bouw biedt, zullen hierbij ingescha keld worden. Ook de schaderegeling in het on dergelopen gebied en het ontwerpen van een financieringsregeling voor het landbouwherstel zijn reeds ter hand genomen. De burgemeester van Sprang- Capelle (N.-Br.) deelt mede, dat het gevaar voor zijn gemeente ge weken is. Wel is waar is een deel van het grondgebied van de gemeente over stroomd. doch mede door hulp van een detachement stoottroepen van 150 man en DUW-arbeiders is het ge vaar voor doorbraak van de winter dijk bezworen. De burgemeester heeft toestem ming verleend tot het terugkeren van de geëvacueerden van de winterdijk en de Waspiksedijk. (Van onze verslaggevers) Er begint enig overzicht te komen van de toestand. De evacuatie is Dinsdag waarschijnlijk voltooid; er wordt op vele plaatsen al hard gewerkt aan het dichten van de dijken en het herstel van dorpen en steden. Alles wordt er op gericht de dijken dicht te maken en het land veilig voor de nieuwe winter. Of het lukken zal is nog op geen stukken na te zeggen. Eén van de grote problemen is rijshout! Minister Mansholt, die een inspectie-tocht door de getroffen gebieden heeft gemaakt, zei, dat van de minst ernstige streken in Zuid-Holland, West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar waarschijnlijk toch wel een oogst verwacht mag worden. Voor de zwaar getroffen gebieden zoals Schouwen-Duiveland (Van een onzer verslaggevers) DE EVACUATIE is nog in volle gang. Er is geen sprake van, dat ze geheel en al voltooid zou zijn en het zal nog dagen duren voor het zover is. Maar wel kan men zeggen, dat het grootste gedeelte van de bevolking van de meest bedreigde gebieden Schouwen en Duiveland, Goeree, een aantal in groot gevaar verkerende dorpen thans naar veiliger plaatsen is overgebracht. De twee grote doorgangscentra. Rotterdams Ahoy'-hal en Dordrechts Victoriafabrlek. vangen het grootste gedeelte van de verdrevenen op: ook Brabant herbergt een groot aantal. Men tracht weliswaar de mensen zo dicht mogeliik in de buurt van hun woonplaats te houden, maar dit lukt slechts in een klein aantal ge vallen. Twee plaatsen waren er Vrijdag slecht aan toe: Bruinisse en Renesse. Beide moesten zii hoog nodig worden geëvacueerd. Van Brui nisse uit zond burgemeester Micbac- 's morgens vroeg als eerste eva cué's honderd ouden van dagen naar Dordrecht. De evacuatie moet thans zover wor den voltooid dat er nog slechts vijf honderd van de achttienhonderd, die er van de oorspronkelijke 2400 inwo ners bleven, over ziini. Deze vijfhon derd man zullen met kracht de her stelling van de doorgeslagen binnen dijk ter hand nemen. Schepen te veel Ondanks het feit, dat Renesse's dijk Donderdag niet doorbrak, heeft men radiotelefonisch een dringende op roep om schenen voor evacuatie ge daan. Onmiddellijk is daaraan op grote schaal gehoor gegeven. De scheepvaart van hulpbiedende vaar tuigen is hier echter zo groot, dat er verwarringen dreigen te ontstaan. Later op de dag deelden de burge- ieester en de evacuatie-commissaris mee. dat eerst het huisraad in veilig heid gebracht moest worden en dat de evacuatie kon worden uitgesteld. /ie verder pag. 5 (Van een onzer verslaggevers) Van Scheveningen tot Hoek van Holland zijn de duinen afgesloten wegens het herstelwerk. Alle bunkers in dit gebied worden opgeruimd. De regering heeft daar een crediet van één millioen gulden voor beschikbaar gesteld. Met het opblazen van de bunkers ls al een begin gemaakt. Dit werk wordt uitgevoerd door Genietroepen van het Nederlandse en het Ameri kaanse leger. De stukken beton van de opgeblazen bunkers kunnen wor den gebruikt om de strandhoofden te herstellen. Het Waterschap Delfland, dat het onderhoud van de zeewering tussen Scheveningen en Hoek van Holland heeft, wil het herstel zo spoedig en drastisch mogelijk aanpakken. De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Dewey Short, heeft Vrijdag verklaard, dat h(j gelooft, dat presi dent Eisenhower een volledige ma rineblokkade van China overweegt. Militaire hulpcolonne onderweg hij St. Philipsland. Heenreis: eten brengen aan dijkwerkers, die niet geëvacueerd zijn. Terugkomend worden bewoners meegebracht, die niet langer in hun woonplaats mogen of kunnen blijven. De meeste slachtoffers zijn gevallen op het eiland Goeree- Overflakkee, nl. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de verliescijfers thans als volgt: Tholen 304, Brabant 187, Hoeksche Waard 144, Schouwen-Duiveland 115, Noord-Beveland 41, Voome- Putten 27, Zuid-Beveland 26, Z.-Holland 18, Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 12, IJsselmonde 10, Sint-Philipsland 9, Noord-Hol land 6, Walcheren 5, Alblasser- waard 4, Land van Heusden en Altena 3, Tiengemeten 2, Beijerland 2. Aangespoeld van elders 24. Aanhoudende vorst De Bilt verwacht van Zaterdagavond tot Zondagavond Opklaringen, maar ook enkele plaatse lijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Wei nig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. opk. ond. 3.46 10.58

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1