Hoe de E.B.U. kan meewerken aan CONVERTIBILITEIT Nederland op de kolenmarkt Welke winst heeft de im migratie gebracht? Stereoscopische film opkomst GROOTHANDEL FABRIEKSPAND ENGLAND AID A Ie HYPOTHEKEN VRL. KANTOORBEDIENDE AMERIKA-AUSTRALIË 4 4% pandbrieven 100% Gerubriceerde aankondigingen 6 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Mogelijkheid van vergroting der inwisselbaarheid van de E.B.U.-dollar Wil Engeland E.B.U. opslokken? (Van een medewerker) convertibiliteit der valuta is thans in internationale monetaire kringen onderwerp van de dag. Men hoede zich er voor hierin een voor bode te zien van een spoedige terug keer tot een internationaal vrij beta lingsverkeer. Evenals er „accommode- ments" met de hemel zijn. zijn die er ook met convertibiliteit. Wij vrezen, dat de convertibiliteit, waarnaar sommige regeringen streven slechts van beperkte omvang zal zijn en ook wel eens sterk „geleid" zou kunnen worden in de richting van bepaalde nationale belangen. Laat ons echter voorshands tevre den zijn met het zich algemeen baan brekend inzicht, dat wij geen gezon de wereldhandel zullen herkrijgen zonder een gezond geldwezen. Hope lijk zal dit er toe leiden, dat de rege ringen „streven" (zoals het commu niqué van de jongste Britse Gemene best-conferentie aanbeval) naar in terne stabiliteit en naar het scheppen van de voorwaarden voor converti biliteit. West-Europa heeft met de Eur. Be- tallngs-Unie een schrede voorwaarts ge daan in de richting van een beperkte convertibiliteit der nationale munteen heden. Het was maar een bescheiden stap: de goudbetalingen binnen de E.B.U.-kring zijn zorgvuldig gestaf feld en beginnen pas na een erediet- marge (te vergelijken met de „swing" van de bi-laterale betallngsaccoorden, die de E.B.U. verving) van 20%: zli gaan niet verder dan 50% van het sur plus-credit. Men kan thans zeggen, dat zich daarnaast de conventie heeft ont wikkeld, om eventuele surplussen boven het plafond ook met 50% te honoreren. Er Is nog al eens critiek gehoord op de crediteuren in de E.B.U., die even schuldig zouden zijn aan uitputting van de quota als de debiteuren. Het verwijt is zonderling: het is het verwijt aan de crediteur van iemand, die boven zijn vermogen koopt en dus niet kan betalen. Maar in ieder geval geeft dit aanlei ding tot critiek op de E.B.U. zelf: deze eist immers voor haar goed functione ren. dat er een evenwicht is tussen de E.B.U.-landen, wat slechts mogeiyk zou zjjn wanneer het E.B.U.-gebled min of meer autarkisch is, iets wat nlèt moge lijk en ook niet wenselijk is. De cor rectie. die men op excessieve debiteur en crediteur-posities toepast zijn quan titative import- resp. exportreutricties, hetgeen wy ook niet willen. Maar wat wil men dan wel Wanneer er spanningen ziln, komen deze ergens tot ulMng. Na de eerste wereldoorlog via de wisselkoersen. Thans houdt men vast aan gefixeerde pariteiten, waardoor een interne munt- ontwaarding pas tot uiting komt in te grote import, dus te grote debiteur positie in de E.B.U. Zulks geeft dan weer aanleiding tot importcontingente- ring, wat ook een onwenselijk middel is; bovendien mist men hierbij de cor rectie van een dalende wisselkoers in de richting van exportstijging. ZOALS men ziet heeft de E.B.U. nog wel enige gebreken, waarvan eerlijk heidshalve gezegd, de oorzaak met bij haarzelf als verrekeningsinstituut ligt. Sommigen zijn daarom van oor deel. dat een uitbreiding van de E.B.U. geen zin heeft. Dit oordeel wordt ver sterkt of geïnspireerd door een vage roep naar nationale converti biliteit. Het :s al zover, dat Engeland, naar de vorige week door de N. Y. Times werd gemeld, al bij de O.E.E.C. te Pa rijs heeft doen weten, dat het slechts bereid is tot verlenging van de E.B.U. na 30 Juni a.s. wanneer het te allen tijde op korte termijn kan uittreden. Mayer, de nieuwe Franse premier, komt de volgende week naar Londen: zijn grootste bezorgdheid betreft vol gens „The Economist" de vrees dat Engeland tot een systeem van converti biliteit zal over gaan. dat een niet wen selijke voortduring of versterking de handel en de betalingsrestricties im pliceert. Het Britse plan tot het vormen van kringen van convertibiliteit vla „commoditv-accounts"' (zie ons artikel van 10 Januari) zou betekenen, dat de E.B.U.-landen voor de betrokken goede ren zonder dollarbetalingen te Londen ter markt zouden kunnen gaan. dus sterk debet zouden worden t.o. Enge land in de E.B.U.. maar dat Engeland zjjn import uit Europa zou biyven be perken. NU geloven wij niet, dat Engeland dit nieuwe convertibiltel'.s-systeem door het Continent zal laten ge bruiken om het dollartekort te dekken. Ook wanneer de Ver. Staten, die zeer terecht inzien, dat een convertiblKteit in Europa pas gevestigd kan worden wanneer het belangrijkste devies, het Pond. weer convertlbel is, bereid zouden zijn een stabilisatielening van S 2 mil liard aan Engeland te verstrekken, dan nog zou geen duurzame convertibdtelt gewaarborgd zijn. In 1947 kon Enge land dit slechts 6 weken vol houden: zjjn positie is thans zwakker, het ver trouwen in Engeland zelf in een derge lijke convertibiliteit is gering. Churchill zal misschien wel dergelijke plannen kunnen koesteren (hfl was de man die in Mei 1925 de gouden standaard in Enge land herstelde en men grijnt graag naar precedenten) maar Churchill is niet bij machte dè basis te leggen voor het eco nomisch herstel van Engeland: dit kan slechts de arbeid van het Britse volk. door vergroting der productie. Ge schiedt dit niet. dan zal het Britse volk de invoerbeperkingen en rantsoenerin gen moeten blijven dragen: men kan on de duur niet meer verteren dan zijn reële inkomen. I )IT is echter de zorg van Engeland ■L' zelf. Van groot belang voor ons Is wat kanselier Butler op het punt van de z.g. convertibiliteit gaat onder nemen. Dit systeem van partiële con vertibiliteit voor sta.pelgoederen, bete kent dat in de E.B.U. een onevenwich tigheid kan ontstaan, die voor alle leden behalve Engeland onhoudbaar wordt. Sterker nog: de E.B.U. zou als het ware worden opgeslokt door Engeland en dus de reeds vroeger geuite wens van Britse commentatoren, dat de E.B.U. het best in het Sterling-gebied zou kunnen op gaan, worden verwezenlijkt- Men zou dan immers het best en het gemakke lijkst ziln internationale verrekeningen weer over Londen kunnen effecteren, Beurswaarde aandelen in Januari verder gestegen De nominale waarde van alle ter beurze genoteerde aandelen is in Januari met 37 millioen gestegen tot 3.603 mill., de koerswaarde met 332 mill, tot 6542 mill. Alle rubrieken hebben tot deze stijging bijgedragen. De Nederlandse aandelen ver meerderden nominaal met 33 mill, tot 2.032 mill, en in koerswaarde met 212 mill, tot 3.139 mill. De Indonesische aan delen stegen nominaal met 4 mill, tot f 632 mill en reëel met 50 mill tot 439 mill. Petroleumaandelen nominaal onver anderd op 939 mil. maar in koerswaarde I 70 mill, hoger op 2964 mill., evenals het A.N.P.—C.B.S. gemiddelde, da/t In Januari ca 8 punten steeg, ia ook de gemiddelde koers van alle aandelen met 8 punten op gelopen van 174 eind December tot 182 eind Januari. zelfs die tussen de E.B.U.-landen onder ling. Maar onze handel zou ook geheel afhankelijk worden van Londen. Het is nog wel niet zo ver. maar het het is toch goed te trachten zich reken schap te geven van de consequenties van een nieuwe Britse valuta-politiek, die weer een gehele „renversement" in de „monetaire alliances" zou kunnen brengen. Daarom rtist de vraag: kan de E.B.U. inderdaad niet worden uitge breid en verbeterd? Geographische uit breiding laten wjj daar. Wjj geloven niet aan directe mogelijkheden: van een uitbreiding tot Zu.d-Amerika ls nooit serieus sprake geweest: dit is ook on wenselijk. omdat de meeste Zuid-Ame rikaanse landen over geringere goud en deviezenvoorraden beschikken dan de E.B.U.-landen. Wel zou men zijn aandacht kunnen wijden aan de moge lijkheid van uitbreiding van de conver tibiliteit. Zoals gezegd kan men deze op 50% stellen. Wanneer men dit percen tage zou kunnen verhogen, zou de in vloed van onevenwichtigheden directer worden, zou tenslotte ook de autarki sche tendens verminderen. Zouden we het credletelement kunnen beperken tot b v. de eerste tranche van 20%, dan zou In feite convertibllteit bereikt ziin. In ieder geval is b!1 de onderhandelingen over de verlenging van de E.B.U. van groot belang, dat men de mogelijkheden om de E.B.U dienstbaar te maken aan het algemene streven naar convertibili teit onder de ogen ziet. Anders zou het inderdaad wel eens tot een eervol einde met een extra bedankje van Enge land kunnen komen. SULTAN HAMID II ZAL 25 FEBRUARI TERECHT STAAN Een woordvoerder van het hoofd parket te Djakarta heeft medegedeeld, dat sultan Hamid II op 25 Februari voor het hooggerechtshof zal terechtstaan, De zitting zal openbaar zyn. Plan tot vestiging van Nederlandse bedrijven in Brazilië Momenteel verblyft in het American Hotel te Amsterdam Mr. Donald Da niels, president van de Donald Daniels Co. Inc. uit New York, wiens zaken be trekking hebben op de fabricage van en de handel in voedingsmiddelen. Voor ons land vertegenwoordigt hy in Amerika o.a. „Sterovita". Door zijn transacties op zuivelgebied kreeg Nederland een streepje voor op Denemarken dat, zoals bekend, een van onze grootste concur renten is op de agrarische wereldmarkt. Thans beoogt Mr. Daniels ten behoeve van nieuwe vestigingen in het Ama zonegebied van Brazilië by voorkeur daarvoor Nederlandse bedryven te in teresseren. In verband met de mogelyk- heid om hierby gebruik te maken van Nederlandse tropenexperts heeft Mr. Daniels een bespreking gehad met mede werkers van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar tevens enkele lei dende figuren uit het bedrijfsleven, van cultuurmaatschappijen en vertegenwoor digers van regeringsinstanties aan deel namen. Het plan van de heer Daniels is, om het tropengebied tussen de Amazonemon ding en Frans Guyana tot yerdere ont wikkeling te brengen door het vestigen van plantages en het aantrekken o.a. van Nederlandse experts en kolonisten. Op Woensdagavond 11 Februari zal ln de aula van het Museum te Schie dam een concert worden gegeven door de organist Dirk Jansz. Zwart. De op brengst is geheel voor de slachtoffers van de getroffen gebieden. Uitvoer herstelt zich ONS land heeft steeds veel kolen In gevoerd doch ook, deels in de ver edelde vorm van cokes, geëxpor teerd. Topjaar voor de invoer is wel geweest 1937 toen rond 9 millioen ton brandstoffen, vooral uit Duitsland. Engeland. België en Polen werd ge ïmporteerd. Hetzelfde vooroorlogse jaar geeft ook een maximale uitvoer te zien, nml. 6.8 millioen ton, waaronder bijna 2.5 min ton cokes. Dc Maurits- en Emmacokes zijn steeds bij de metaal industrie zeer gezocht geweest. Aangezien onze mijnindustrie van oorlogsschade niet onherstelbaar veel geleden heeft en het land dringende be hoefte had aan deviezen werd uitvoer aan kolen en cokes zodra mogelijk her vat. Ziehier de cijfers omtrent de perio de 1945—1952. Kolen Cokes 1945 121.000 t. 267.000 t. 1946 343.000 1947 533.000 1948 36.000 896,000 1949 18.000 957.000 1950 23.000 1.111.000 1951 12.000 1.196.000 1952 17.000 1.300.000 Over 1953 zal het cijfer van de uit voer van steenkool wel stijgen, daar ook de uitvoer van huisbrand door particuliere mijnen is hervat. Deze gingen voor de oorlog vooral naar Noord-Frankrijk. De uitvoer van cokes wa3 en is een zeer voorname deviezen- bron. De Invoer van steenkool uit andere landen neemt nog geregeld toe. Be droeg deze in 1945 nog maar 1.021.000 ton, in 1946 was het reeds 2.764.000, in 1947 3.542.000. in 1950 4.437.000 en in 1951 5.032.000 ton. Dit cijfer werd in 1952 nog overtroffen; het steeg tot (geschat) 5.300.000 ton. De invoer van cokes was nooit zo aanzienlijk, en van 194549 volkomen onbelangrijk. Sedert 1950 neemt deze evenwel flink toe en voor 1952 is het voorlopige cijfer 190.000 ton. Merkwaardig ls dat tot in de mijnstreek toe ook Russische kolen verhandeld worden; zo kon men onlangs op het statlonsemplacement te Heerlen wagons zien staan met opschrift „Rus sische kolen"; het betreft hoogwaardige AUSTRALIË MAAKT BALANS OP Debet- en credit-zijde van politiek DIVIDENDVOORSTELLEN Heemaf dividend 10 (v.j. 8) (Van onze correspondent) Sydney, Februari T^IJDENS de 4e jaarlijkse „Citizen- ship Convention" te Canberra en de zomercursus van het Instituut voor Politieke Wetenschap is na 6 jaar grootscheepse immigratie de balans opgemaakt en is in cijfers en en harde feiten vastgelegd, wat de na-oorlogse immigratiepolitiek Australië heeft gebracht. Het eerste antwoord op deze vraag is natuurlijk erg eenvoudig: ruim 723.000 nieuwe Australiërs, die tezamen met het normale geboorte-overschot de bevol king thans op 8.8 millioen gebracht hebben, en die het arbeidsleger met 240.000 paar handen hebben ver sterkt. Van deze 723.000 nieuwelin gen was 49.9 Brits en sl'-'chts 5.6 Nederlands, een te klein percentage om een duidelijk geestesmerk op het openbare leven te drukken. De grote en niet zo gemakkelijk te beantwoorden vraag is echter: hoe heb ben deze 723.000 nieuwelingen, onder wie 240.000 arbeidskrachten. het openbare en economische leven be ïnvloed en welke winst heeft het vijfde werelddeel hieruit geboekt. Op de lange duur kan het nieuwe werelddeel hieruit natuurlijk alleen maar voordeel trek ken, Op korte termijn staat echter het nodige zowel op de debet- als op de credlt-zijde. Aan de winstzijde staat het feit. dat Australië de toevoer van arbeidskrach ten zeer nodig had. Het uiterst lage ge boortecijfer gedurende de depressie der jaren dertig maakte, dat het aantal beschikbaar komende jonge mannen na de oorlog zeer laag was. Dit is aange vuld door het arbeidsleger uit Enge land en Europa. En het feit, dat Australië vandaag aan de dag bij een toevoer van 240.000 arbeidskrachten over de afgelopen zes jaar een groep werkloosheidssteun trekkenden van slechts 42.000 heeft, toont aan dat het grootste deel der nieuwelingen door de arbeidsmarkt geabsorbeerd is Deze winst heeft geleid tot een der gelijke uitbreiding van de Australische staal-industrie en een dergelijke ver hoging van de productie in de steen kolenmijnen. dat het vijfde werelddeel thans voor het eerst ln zijn jonge ge schiedenis geheel onafhankelijk ls op het gebied van staal en kolen en belde producten kan exporteren. Zonder het „geïmporteerde" arbeids leger had men ook nooit met grote publieke werken als het Snow-Rlver hydro-electrisohe project kunnen be ginnen een project dat in de toe komst rijke vruchten af zal werpen. Ook by het transport, ln de agrarische sec tor en in andere bedrijven is de aan voer van nieuwe Australiërs duidelijk voelbaar. In de agrarische sector ls de toe neming van nieuwe arbeidskrachten echter onvoldoende geweest. Gedurende de laatste drie jaren was het percen tage landarbeiders onder de nieuwe lingen slechts 7,7 terwyi het percen tage niet producerende doch wel con sumerende van de broodwinner afhan- keiyke nieuwelingen zeer groot was. Dit heeft er toe geleld, dat hoewel de productie toenam de export achteruit ging. AAN de verlieszijde staat, dat de winst op korte termijn onvol doende is gebleken om de aan immi gratie verbonden uitgaven te dekken. Het absorberen van immigranten op een dergelijke schaal als de laatste zes jaVen door Australië is gedaan op het hoogtepunt van deze immigra tie zelfs groter dan de V.S. ooit heb ben aangedurfd is een uiterst kostbare geschiedenis. Waar de bui tenlandse kapitaaltoevloed beneden de verwachtingen bleef, heeft de Australische belastingbetaler uitein delijk meer moeten bijdragen dan re delijkerwijze van hem zou mogen wor den verwacht. De koek ls thans op en men heeft zich gedwongen gezien de Immigratie dit jaar tot 80.000 te verlagen en het percentage gesteunde Immigranten drastisch te besnoeien. Dit ls de groot ste gedwongen verlaging sinds men na de oorlog met het programma begon en 3inds het schema in 1950 met de aan voer van 174.540 nieuwelingen zyn hoogtepunt bereikte. Aan de steun van Immigranten uit Engeland door de Australische over heid heeft men een eind moeten maken en de 40.000 Engelsen, die dit jaar kunnen komen, zyn uitsluitend mensen die voor eigen rekening komen en im migranten, die door particulieren wor den gesteund. Van de 40 000 uit Europa, die dit jaar kunnen komen, zullen er 20.000 op „landing permits" komen dus geheel hun eigen boontjes moeten doppen, ter- wyi er slechts voor 20.000 door de overheid gesteunden plaats ls. Deze voor Australië hopelijk ty'delijke vermindering van de stroom Immi granten zal hier even de nodige op luchting verwekken De belastingen zullen wat lager kunnen worden en de kosten van het levensonderhoud zullen, nu aan de Inflatie een halt ls toege roepen, wat kunnen verminderen. Want er is geen twyfel aan, dat de enorme stroom nieuwelingen met de van hen afhankelijke gezinsleden de Inflatie aan- merkeiyk in de hand heeft gewerkt De immigratiestroom tot 80 000 ver minderen moet echter slechts een tijde- 'ijke maatregel zijn. want de bevol king moet snel toenemen wil Australië de plaats die het toekomt ln het wereld bestel kunnen innemen Om deze stroom echter weer groter te maken moet de productie ln de agrarische sector aan- merkeiyk worden opgevoerd en hiertoe moet het nodige kapitaal uit het bui tenland worden aangetrokken. F)E voor de hand liggende oplossing is een „land settlement"-sche- ma, dat met buitenlands kapitaal ge financierd wordt. Italië is hiermede op zeer kleine schaal reeds begonnen, nu men met behulp van de Italiaanse regering en de Italiaanse staatsbank met een dergelijk schema gaat ex perimenteren. Kan men de stroom 'mmigranten weer tot de 150.000 opvoeren, dan zal de bevolking tegen 1960 11 millioen en tegen 1970 wel 13 millioen bedragen. Moet men zich beperken tot 100 000 per jaar, dan zal de bevolking ln I960 slechts 10 millioen ziln en tegen 1970 slechts 12 millioen Stopt men de im migratie op grote schaal echter geheel dan zal het 1966 worden, voordat men de 10 millioen zal hebben bereikt. De Indonesische minister-president, de heer Wilopo, heeft gisteren in Bandpeng de conferentie van de Econo mische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (E.CA.F.E.) geopend. Aan deze conferentie nemen 200 afge vaardigden uit 23 landen deel. De con ferentie, die tot 14 Febiuari zal duren, zal plannen ontwerpen ter versteviging van de economische positie van Azië. Hollywoodse maatschappijen gaan drie dimensionale speelfilms produceren Sedert het succes van de New Yorkse verto ning van films volgens het proces, dat Cinera ma heet, en dat een illusie van diepte bereikt met gebruik van een gebogen reuzenscherm en drie projectoren, ko men voortdurend be richten binnen over nieuwe processen, waar mee men in de V.S. ex perimenteert om stereo scopische filmbeelden, in vele gevallen gepaard gaande met stereophoni- sche filmgeluiden, te kunnen projecteren in de bioscopen. Toen in October een grote pu blieke belangstelling bleek te bestaan voor Cinerama, heeft men ook te Hollywood nog meer belangstelling dan vóór dit tydstip aan de dag gelegd voor een practi- sche toepassing van ver scheidene stereoscopi sche methoden en Para mount, Metro-Goldwyn- Mayer en Warner Bro thers zullen binnenkort drie dimensionale speel films vervaardigen, eik ten minste twee gedu rende het lopende jaar. De bioscoopbezoekers zullen by het zien van deze films speciale bril len moeten dragen, om de illusie van drie-di mensionale beelden te kunnen ondergaan. Een vierde grote maat schappij, Twentieth Cen tury-Fox, heeft aange kondigd, dat zij haar ge hele toekomstige pro ductie zal filmer, volgens een nieuw systeem Ci nemascope, dat door de Parijse geleerde profes sor Henri Chretien tot ontwikkeling is ge bracht. Fox zou elf grote kleurenfilms in Cinema scope vervaardigen, die volgens schatting vijf en twintig millioen dollar zouden kosten. Cinema scope maakt het gebruik van speciale lenzen in filmcamera's en projec toren noodzakelyk. een speciaal concaaf projec tiedoek. twee en een half maalzo groot als het thans gebruikelijke scherm, en in de meeste bioscopen ook luidspre kers, daar het geluid door drie luidsprekers moet worden versterkt. Evenals in het geval van Cinerama behoeft het publiek echter geen spe ciale brillen te dragen, om films ln Cinemascope te bekijken. In Ameri kaanse filmkringen be schouwt men veelal de drie-dimensionale kleu renfilm als een afdoend antwoord op de dreiging van de televisie. TE KOOP AANGEBODEN galanterieën, huishoudelijke artikelen en speelgoed het centrum van het land met een prachtig woon huis. Prima kostwinning, r. o. no. A-1163. Adv. Bur. ALTA, Pausdam, Utrech'. TE KOOP OF TE HUUR GEVRAAGD groot 500 M2 totaal. Omtrek SpuiCentraal Station. Brieven onder no. 4823 Administratie Algem. Hande'sblad. TEB OVERNAME GEVRAAGD ACCOUNTANTS PRAKTIJK en/of belustlngpraktyk, in het midden of westen des lands. Brieven ondej" nummer 4907Administratie Handelsblad. Happy family life offered to educated YOUNG LADY willing to help English household in small country town. Reply by letter to: Marland. American Hotel, Amster dam. before 14th February 1953. A AN KONDIGIN G overeenkomstig art. 4 Wet boek Burg. Rechtsv. Op 6 Februari 1953 ten par kette van de Heer Officier van Justitie te Amsterdam be tekend aan de naaml. venn Hollandsch Zwitschersche Laschgereedschappenfabriek „NedmuUer N V." vier dwang bevelen wegens verschuldigde directe belastingen. De deurwaarder C. RIJSDIJK Bij vonnis der Arrondisse- menrs-Rechtbank te 's-Her- toaenbosch. d.d. 4 Februari 1933 werd verklaard in staal van faillissement: H. O. H. van D|jk, handelende onder de naam „Fabriek van Rotanproducten, v 'h S. A van Dijk wonende te Kerk- driel. Voorstraat BöS. met benoeming v. mr C. M_ Wiss- mann tot rechter-commissa- rls en van ondergetekende tot curator. Bij beschikking van de Heer Rechter-Commissaris ln bo vengenoemd faillissement i« bepaald I. dat de schuldvorderingen bij de curator moeten zijn ingediend vóór 25 Febru ari 1953: 2. dat de verificatievergade ring zal worden gehouden in het Paleis van Justitie te 's-Her-.ogenbosch op 12 Maart 1953. des voormid dags te 11 uur. De curator. Mr W. L. M. KNITEL. Kruisstraat 45, 's - Hertogen bosch B|j beschikking van de Ar- rondissements-Rechtbank te Amsterdam. Derde Kamer, van 5 Februari 1953. ls. op een verzoekschrift van de procureur mr M. Knap, voor lopig surséance verleend aan Wietze Jager, reclameteke naar, wonende te Amsterdam aan de Koninginneweg 10511 met benoeming van mr B C Goudsmit, advocaat en pro cureur. Mt bewindvoerder ef •evens oepaald: 1. dat de in art. 218 van d< Faill.wet bedoelde behan deling van het verzoek niet zal plaats vinden. 2 dat "iterlijk op 24 Maart 953 ,"e schuldvorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt, bij de be windvoerder moeten wor den "igediend. 3 dat op Woensdag 5 April 1953. des voormiddags te 9.30 ure over het aange boden accoord van 25% waarvan het ontwerp ter griffie van voorzegde Rechtbank is nedergelegd. in Raadkamer der Recht bank aan de Prinsengracht 436 zal worden geraad pleegd en beslist De bewindvoerder: Mr B. C. GOUDSMIT Prinsengracht 738. Amsterdam-C. HUISHOUDSTER of assistente hulsvrouw gevr. in doktersgezin. Moet veel van kinderen houden. Prettig landhuis nabij een stad. Mrs. H. Feldman, Golds- borough. Grange, Goldsbo- rough, M. Knaresborough. England. STADSSCHOUWBURG NEDERLANDSCHE OPER-» Donderdag li Februari 8 uur Prijzen f 7.50 tot f 1.50 (rechten inbegr.) Door de E.A. Heer Rechter commissaris In het faillisse ment van firma G. Boer en Zn., gevestigd te Amsterdam aan de Romelnsarmsteeg 8 en van haar vennoten W. van Scliullenburg, wonende te Amsterdam aan de Sumatra- straat 172 en G. Hlllcbrlnk, wonende te Amsterdam aan de Palembangstraat 45. is bepaald: le dat de termyn, binnen welke de schuldvorderingen moeten zyn Ingediend, za! eindigen d.d. 4 Maart 1953; 2e da-t de verificatie-verga dering zal gehouden worden op Donderdag 19 Maart 1953 des voormlddaes te 31.30 uur in een der zalen van het Paleis van Justitie te Am sterdam aan de Prinsen gracht 436. De curator. Mr W. C. M. GROOS Amsterdam, 6 Februari 1953 Herengracht 508. ADRIAAN SCHAKEL'S ENGELSCH Modemagazijn N.V. te Amsterdam Oproep tot de buitengewone vergadering van aandeelhou ders, te hooiden te Amster dam, Herman Heijermans- weg 27, op Dinsdag 24 Febru ari 1953 te 10.30 uur. De punten van behandeling liggen ten kantore der Ven nootschap voor aandeelhou ders Der inzage. De Raad van Commissarissen. INIEKE GELDBELEGGING Van particulier: royaal mod. Portiekpand, riant gelegen op eigen grond te Den Haag. Solide bouw, ond. spec, archi tectuur. Een pracht bezit op keurige stand. Jaarhuur pl.m 2100.- (wordt pl.m. 2400.-). Kooppr. 29.500. Br. 4944. Hbl. Zeei gunstige voorwaarden Makelaar W. FRIS - Leidsegracht 60 - Amsterdam-C. Telefoon 35086—38364 y.V. DRUKKERIJ Jacob van Campen O.Z. Voorburgwal 87-89 Telefoon 33721-32721 HANDELSDRUKWERK TUDSCHRI FTEN KLEURENWERK PRIJSCOURANTEN JAARVERSLAGEN Snelle levering Vraagt bezoek vertegenwoordiger METAALWARENFABRIEK VRAAGT VOOR ZEER SPOEDIGE INDIENSTTREDING: circa 17 J. Brieven met uitvoerige Inlichtingen en opg. verl. salaris onder no. 4946, Administratie Algem. Handelsblad. Heer v. mlddelb. leeft., prima referenties, maakt binnenkort zakenreis naar Nrd.- en Zd.-Amerlka en Australië kan nog enige belangen waarnemen op bljz. voordelige voor waarden. Brieven onder no. 4934, Adm. Handelsblad. N.V. ROTTERDAMSCHE SCHEEPSHYPOTHEEKBANK, Haringvliet 98 - Rotterdam Afgifte van en 4% pandbrieven 96% De Bank is thans weder telefonisch bereikbaar onder de oude nummers Kantoor: 22485 Directie: 27606 De Directie: Mr W. C. Mees Mr B. Dupuls. IV. V ZUID-HOLLAVDSCHE BIERBROUWERIJ gevestigd te VGravenhage Uitgifte van f. 360.000,- GEWOXE AANDELEN in «tukken van f. 200,- en f. 1000,- aan toonder, ten volle delend in de resultaten van bet boekjaar 1 Oct. 1952-30 Sept. 1953 en volgende boekjaren. I De inschrijving op bovenvermelde aandelen zal, J uitsluitend voor bonders van dividendbewijzen No. 25 van de vroegere preferente winstdelende aandelen N.V. Znid-Hollandsche Bierbrouwerij, I worden opengesteld op MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 9 tot des nam. 4 uur bij de kantoren der ROTTERDAMSCHE BANK N.V. te ROTTERDAM, AMSTERDAM, VGRAVENHAGE tot de koers van 100 pCt. Prospectussen en ipschrijvingsbiljetten zijn ver krijgbaar bij de kantoren van inschrijving, alwaar tevens, in beperkt aantal, jaarverslagen en statuten der vennootschap ter beschikking zijn. N.V. ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ. Aang, mod. TEXTIEL ZAAK, prima at. In gr. stad I. h. Oosten d. lands. Pt ij s incl nand e/n Inven taris ƒ40.000 Hyp. be- schikb. Br. 4965, H.blad. g Naamloze Vennootschap HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. gevestigd te Amsterdam Aandeelhouders worden op geroepen tot de Jaarlijkse Algemene Vergadering var Aandeelhouders, welke gehou den zal worden op 18 Februari 1953, des namiddags 4 uur ten hoofdkantore der Maat schappij. 2de Weteringplant- soen 21 Amsterdam. De punten ran behandeling te Amsterdam en te Roti dam. alwaar de kosteloze af schriften van de betreffende stukken verkrijgbaar z|jn. Ingevolge art. 13 sub. 4 der sta tuten moeten Aandeelhouders, die de vergadering wensen bil •te wonen, hun aandelen, of een door een bankinstelling daarvoor uitgereikt re<;u, uiterlijk 13 Februari 1953 de poneren b|J een der kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage van de Neder- landsche Handel-Maatachap- plj, N.V.. Rotterdamsohe Bank N.V., Kas-Vereeniging N.V. en Heren R. Mees Zoonen tegen ontvangstbewys, het welk als toegangsbewijs voor de vergadering strekt. DE DIRECTIE HERSTELLINGEN en ver nieuwingen aan uw sanital gasfornuizen enz. worden door ons vakkundig en snel ver richt. Vraagt pi-ysopg. Gebr. Blok, A'dam. Tel 99649-98301 Steph. J. Kuijlaars v. T. v. Seroosk w. 60. tel. 94217. Loodgieter Stroker, tel. 38274. Verzorgt al uw loodg.werk. Dag/nacht. W. Lombardsteeg 5 Kindje, biy, zegt tatata Heeft een PLASTICBROEKJE S.G.A. Even dansen leren b|j JOY. Club- en enel-privélessen. Ook Tango en Rumba. Prospectus gratis. Keizers gracht 722. Telefoon 40658. str. 17, A'dam, tel. Schoonheids verz.-.Massage d. Masseur(seuses). Ook nu Za terdags en 's avonds geopend. Bea Eutroplus, Wetering schans 1S7 Etelefoon 40711 Smyrna tapijten. Maandag restanten, schitterende toon- kamermonsters, gr. maten, 125.225.Tapljthandel „Maro" N.V., Achtergracht 17 by net Frederiksplein. Engels. Opleiding voor M.O LO. en Handelsexamens. Conversatie. Dag- en avond lessen. S. Noort, Stichtstraat 16 (nieuw woningcomplex achter Maasstraat/Rlvleren- laan), Telefoon 21809. BALANSEN EN BELASTINGZAKEN GEKEGELDE CONTROLE ACC. KANT. F. v. VUGHT Ringdijk 35 Telef. 65364 Laat ons het uitzoekeni Detectives dag en nacht be schikbaar. Detective-bureau FERCO. Théophile de Beek straat 33. A'dam. Tel. 12.22.33 Dak herstellen, BLOK gauw bellen. Wy verzorgen al uw loodgieterswerk. Gebr. Blok, Ruvsdaelstraat 17, A'dam. Telefoon 99640—98301. Massage, Maquillage, Pedi cure. algehele lichaamsverzor ging, door ervaren, gedipl. masseuse. Oosterpark 35 hs. Amsterdam. Marine-off. teohn. dienst stelt z, beschikb. voor gewen van BIJLESSEN aan ieerl. M.T.S. Br. o. no. 4861. Adm. H.blad. Nieuwste Winkler Prins (van ƒ495.-) v. oude intekenprijs, ƒ370.-. Oosthoek (ƒ300 -) voor f225.-. Fr. thuis. evt. In term. J. Witteveen. Broek in W 107. Telefoon 258. PIANO'S in huur, ƒ15.— p. m. Incl. onderhoud en stemmen. Frans Esser, Rozengracht 232, Amsterdam. Telefoon 43672. Uw loodgieter voor gas- waterleidingen. Gebr. BLOK, erkende gas- en waterfitters, A'dam. Bel op 99649 -98301. Prysopgajve vrijblijvend. In- en verkoop van betere automobielen. Gebr. Brouwer, Overtoom 261. Telefoon 86254 Boekentoko, Oude Hoogstr. 4. Amsterdam, vraagt BOEKEN TE KOOP. Telefoon 41012. Aangeb. PnHssander vleugel. Pleyel. 1800. 1.65 x 1.45 m Br. no. 4912. Adm H.blad Aang. FORD TAUNTS 1950. m. kachel, div. accessoires en CITROEN '49 11 sport. Beide wagens ln prima staat. Ford- dealer H. Dirks. „Autex". L Leldsedwarsstr. 26—34. Telef 37S59. B. g. g. 98505 of 87227 Pnstz.vcrz. Ned. en Kol. en/of buitenland te koop gevraagd Br. o. no. 4828, Adm H.blad Te koop aangeb. W.P.-ENC., ƒ290.-, laatste dr.. Oosthoek- ene. ƒ200.-. laatste druk en Ensl-cnc.. ƒ145.-. Telef. 41012 Boekentoko A. Kok, Oude Hoogstraat 4. Te koop aangeb. 4 MOOIE BOl VIERTJES, kerngezond 7 weken oud. 2e -tan Steen- straat 88 II. A'dam-Z„ na 6 u. Weg. emigr. t. o. aang. nwste Winkler Prins encyclopaedic van ƒ495.- voor ƒ325.-. Teh foon 4663, Hilversum Gediplom. Belastingconsulent zoekt prakt|jkover- of deel name in A'dam, Br. 4832. H.bl Prima huls te koop, w winkel met gr. woning bin nenkort is te aanv. Huren ƒ2075.-. Koopsom ƒ24.500.-. Br. o. no. 4829, Adm. H.blad. Nieuwbouw huizen In 't Gooi. Met premie. Ben. eigen kap. 5600. Inl. Mak. P. in 't Hout, Albrechtlaan 21, Bussum. Telefoon 3213. Wy vragen voor een oi relaties een klein huls koop, event, nieuwbouw of in aanbouw te A'dam of omu Br. met voll. inl. aan Assu rantiekantoor Losekoot, Ko ninglnneweg 215. Amsterdam Telefoon 23832. WOON- en WINKELHUIZEN TE KOOP GEVR. voor geld belegging. Makelaar W. Fris, Leidsegr. 60. tel. 35086—3S364. WONING RUIL. Gevr. in Am sterdam: Parterreflat of huis. 5 6 k.. C.V. Hogere huur geen bezwaar. Aangeboden 4 k.flat. blokverw en tuin huis. Slaakstr. Huur ƒ1362.60 p. j. of 5 k.flat. C.V., Leonar- dostraat. huur 1060.- p. j Br. o. no. 8024. Adv. Bur Suggestief, Keizersgr. 332, Amsterdam. Te Zeist in Rusthuis voor beter gesit. beschikbaar t prachtige gestoff. kamers met afz. sanitair Event. 3e kamer. Voll. of ged. pension Alle modern comfort. Huize Frieda, Wilhelminalaan Zeist. Telefoon 3960. Internationaal Taaiinstituut zoekt voor haar verkoopsstaf enige KANTOORRUIMTE m telefoonaansluiting. Omgeving Spui. Brieven onder lett. TN. Frits v. Alphen Reclame Bur N.V.. Keizersgr. 390. A'dam-C Aangeb. zonn., vrü huis in Kleverpark. Haarlem. 5 k.. badk.. voor- en achtertuin. Huur ƒ43.15 p mnd„ in ruil voor huis in duinstreek. Min 7 k., C.V.. liefst met garage Br. o no. 4883, Adm. H.blad Gevraagd door echtpaar z.k 2 ongem. kamers plus keuken Man vliegend employé K L M Br. o. no. 4642, Adm Hblad Jonge vrouw m. universitaire werkkring zoekt flatje of twee ongcmcublleerde kamers, rus tig en zonnig gelegen, met vrije beschikking over bad- of douchegelegenheid. Mogelijk heid tot koken gewenst. Br. o. no. 4SSS. Adm. H.blad. Aangeb. praktijkruimte voor arts of tandarts, partc.v. le stand te Amsterdam. Br. no. 4917 Adm H.b 5 kamer-flat in X.'dam-Zuid 300 p.m Uitsl. goede rer no. 4910, Adm H.blad Met 1 Maart komt er ln Huize Dinlco een luxeus gem. zit-si. kanier vry v. heer b.b.h.h. J. W. Brouwersplein 19 bov. i Goed gem. ZÏT-SL.KAMEU met pension aangeb. v, heer. Modern comf. Zuid. Brieven onder nummer 4963. H.blad. Te huur aangeb. vanaf 1 Mrt goed gem. ie étage, best. uit: gr. zit-eetk.. gr. sl.k., kl. sl k., vr|je keuk., badk Tel aanw. Br. o. no. 4943. Adm H.blad. Dame. b.b.h.h., zoekt ongem. zit- en slaapkamer met kook gelegenheid in rustige omgev. Br. o. no- 4823 Adm. H.blad. Belastingconsulent zoekt kl. en grotere kamer, gestofleerd, voor privé en rustige praktijk in A'dam-Z. of C. Brieven onder no. 4833. Adm. H.blad. In C. v. Utrecht te h. mod. winkelpand m. won,, bev. win kel. 5 k.. keuk. en zold. Huur ƒ87.- p. mnd en overn. v inv. en goodw. vereist. Br. 4964. H. Aang. een gr. zit-sl.k. v. meis je, b.b.h.h m. geh. of ged. oens. Churchlll-l. Tel. 713826. Te A'dam aangeb.. N. Zuid, grote gem. zit-slaapkamer f- kabinet v. 1 of 2 pers. b.b.h h. per 15 Febr Evt. kookgel.,' gebr. douche. Br, 4976, H.blad. Te huur bovenhuis. 3 kamers en keuken op gracht in oude binnenstad. Vest.verg. ver zekerd. Br. no. 4983. H.blad. Zelfstandige dame, 32 jaar, biedt zich aan bij alleenstaand heer. Goed kunnende koken, enz. Brieven letter H. boek handel De Melker. N. Binnen weg 194, Rotterdam. AGENTUUR. Erv. zakenman, uitst verkoper met kant. en telef. te Utrecht, zoekt pr. Agentuur Liefst verbruiksar- tikel. Aanb. o. 4959, H.blad. Boekh. Edelman-Barendregt vr. JONGEDAME, uitsl. voor afd Bibliotheek. Alleen schr. soli, met opg v. tegenw be- trekk.. dipl.. leeft., gew. sa!., getuigschr. enz. naar Da Costaplein 14. Dame, kunn. chauff., b.z.a by heer of dame voor lichte ver- pi., tevens huish Brieven no. 4923. Adm. Hblad Gevr. ln A'dam-C. een Apo- thekers-ass. met enige prac- lijk. Br. no. 4492, Adm. H.blad Gevr. in kl. doktersgezin in Centr. d. L. Inw. echtpaar z. k., genegen samen alle hulsh. werkz. te verrichten. Kinder- juffr., werkster en tuinm. aanw. Eigen zitk. besc-hikb. Br. o. no. 4S56, Adm. H.blad. Bij seml-overheldsinstelllng wordt gevraagd een admlni- tratieve kracht, op de hoogte ■an steno en typen Salaris nader overeen te komen. o. no. 4897. Adm. H.blad. Au Pair: Welk sportief meisje wil mee naar buitenhuis ln Zuid-Frankrjjk met Hollandse dame en twee kinderen? o. no. 4852, Adm. H.blad. Huwelijk. Dame, 38 j., wed., g. versch., w. kennism. met besch. heer met vaste pos die v. h dochtertje (8 j.) een lieve vader wil zijn. Brieven onder no. 4S24, Adm. H.blad.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4