ËVerk WATERSCHADE SLECHTSEENKLEIN GEDFELTE VAN HET OUDE STADJE DROOGGEBLEVEN Kleren uit Denemarken in de K.M,A,-manege De stem des Heren is over de wateren Klundert geteisterd door het water GROTE SCHADE AANGERICHT CHAUFFEURS-EXAMENS A. A. v. d. ZWAARD DIENSTEN BONTMANTELS - VOSSEN MEYER LMÖSEPHY Iets over de organisatie in Concordia Chauffeur reed op colonne militairen in ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 DE BREDASCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA. 1 VOOR DE ZONDAG T>OUW heerst in ons ganse land. Het wa- ter is tot aan en over de lippen ge komen en heeft zich boven talloze levens toegesloten. Have en goed ging verloren. Wanhoop, verslagenheid en ellende vullen het hart en het hoofd. Wij zijn stil, heel ernstig en strak en gedenken gedenken woordeloos het leed van de ontelbaar velen. Wie is zo sterk, dat hij de chaos temt? Wie kan het leed zien zonder schreiende ogen? Niet wij maar juist daarom voelen we ons voorbestemd Tot rusteloos pogen. Deze woorden van Albert Verwey gelden ook nu. Ontroering springt telkens naar hart en ogen. maar voert ook tot de daad. En wij gedenken en noemen met bewogen heid de hulp die overal werkzaam is. Ver wey vervolgde: Wie waarlijk leeft, heeft in zijn hart een onvernietigbare veer een stille kracht die iedere weerstand tart. Noem ons haar naam, spreek uit en leer wat sterker is dan ramp en smart. Geen leer geen naam, alleen de wil sterker te zijn dan leed en tijd. Aanvaard uw taak, volvoer haar stil Heb lief en hoop en wees bereid. Klein zij de taak, maar sterk de wil Die haar met vaste hand volvoert Wie zotdoet, heeft in zich de spil waaraan geen verdere chaos roert. Als dan elkeen in eigen kring zo werkt, steek, dan uw handen uit en reikt ze, tot in groter kring de bond van broederschap zich sluit. Deze woorden vinden hun verwerkelij king thans. En dat is bij alle rampspoed het zéér versterkende voor allen. Maar er is meer nog tot elkaar te zeggen. Hierboven staat een Psalmwoord: De stem des Heren is over de wateren. Mogelijk zul len velen zeggen en is er ook in óns hart een stem die zegt: spreek me nu niet van God. Een klein jongetje zei op de avond van 1 Februari: „Vanavond doe ik mijn avondgebedje niet". Ik versta dat. En vind in deze woorden van het kleine kind iets bevrijdends. Het is niet gemakkelijk nu direct het geloofswoord zijn plaats te ge ven. Twijfel steekt op. Die mogen en kun nen wij niet vlot neerslaan. Spreken over de beproeving als een straf Gods vermogen wij evenmin. Wel kent de Bijbel het ver haal van de zondvloed, waar Gods smart over de zonden van de mensen, de vloed deed rijzen. Maar wij kennen ook het einde van dit verhaal, waar de woorden staan van Gods erbarmen en genade. En het nieuwe testament spreekt van het stillen van de storm en de redding door de golven heen. God is geen God van vernietiging, maar van behoud. Kunnen wij daar ook thans nog van ge tuigen? Ja en neen. Ja, waar wij horen van wonderbare ïedding; neen, waar wij horen van smartelijke ondergang. Zo is onze eerste reactie. Maar het is de reactie van het uiterlijkzien en horen. Het geloofs antwoord ligt dieper. Luther sprak van Gods verborgen wil en Gods geopenbaarde wil. Het is ook deze Zijn ondoorgrondelijke stem van Zijn verborgen wil, die over de wateren was en is. En hiertegenover kan een mens slechts zwijgen, omdat het zijn begrip te boven gaat. Maar er is ook de geopenbaarde wil en het verstaan hiervan was en is ook in Zijn stem over de wateren. Deze geopenbaarde wil spreekt' bij monde van de profeet. Gij Heer, zijt voor de geringe een sterkte ge weest, een sterkte voor de arme toen hij benauwd was. een schuilplaats tegen de dood (Jesaja 25). Daarvan wist ook de moe der van het. jongetje, dat zijn avondgebedje niet op kon zeggen. Zij antwoordde: „En alle wind en regen is God toch nabij. Bid dat Hij alle mensen kracht geeft". Een ouder meisje had dit zelf reeds begrepen toen zij 's avonds zeide: „Nu zal ik Tiaar extra bidden voor opa en oma". God staat nabij en trekt op uit de vloed, ook dooi de nood en de dood heen. Hij vermag het mensen kracht te verlenen sterker dan storm en water. Zijn macht is ook daar, waar wij slechts ondergang zien. Want Hij is het, die bovenmate vermag te troosten en te. doen verdragen. En juist in de nood op ons toetreed, gelijk Christus het ons openbaarde. En dan worden de wateren stil ook al bruisen zij nog naar het uiter lijk „Want wij zijn verzekerd", sprak Paulus, „dat dood noch leven, noch enge len noch machten, noch heden, noch toe komst, noch krachten, noch hoogte, noch diepte, noch enig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onze Heer." Dat is het eerste wat wij bij alle ondoor grondelijkheid toch van Gods geopenbaar de wil mogen kennen. En het tweede is: dat Hij, Die zo dragende Liefdekracht is, ook ons oproept tot bijstand. Jezus discus sieerde niet over de oorzaak van ziekte en nood. Maar hielp en redde. In Hem komt ons Gods geopenbaarde wil nabij als een hulp en bijstand, die ook wij hebben door te geven, opdat onder Zijn leiding wij zelf kunnen zijn tot een beschutting tegen de wind en een toevlucht tegen de vloed. (Jesaja 52). (Van Duinkerken). Daarom komt het thans op drie dingen aan: oneindig sterk te zijn voor ons zelf, oneindig dragend en zacht te zijn voor anderen, oneindig vertrouwend te zijn op Hem, Die kracht geeft tot dragen en schra gen en door alles en andanks alles, ons heen leidt naar Zijn Huis. Gods stem is over de wateren. Aan Zijn hoede bevelen wij allen aan. O God, Die droeg ons voorgeslacht in nacht en slormgebruis. Bewijs ook ons Uw trouw en macht, Wees eeuwig ons tehuis. B. H. C. L. Burgemeester Godwaldt leidt herstel in Zwaluwe Burgemeester J. P. Godwaldt van Etten heeft opdracht gekregen om leiding te ge ven aan het herstelwerk van Hooge- en Lage-Zwaluwe, welke gemeennte hij jaren lang gediend heeft als burgemeester en die thans burgemeesterloos is. Prijswinnaars puzzle De puzzle van vorige week was geen ge makkelijke. Toch waren er nog heel wat goede oplossers. Om de prijzen werd, der traditie getrouw, geloot. Zij vielen als volgt: 5: Zw. Raven van Oosterom, Julianalaan 104. Raamsdonksveer. ƒ2.50: mej. M. P. Neervoorl', Gaffelstraat 27, Breda; en mevr. J. SlegtkampBais, Ginnekenweg 343, Breda. Per postcheque zijn deze bedragen inmid dels verzonden. J]EN KLEIN GEDEELTE van Klundert staat niet onder water: van de R.K. Kerk tot aan de ambtswoning van burgemeester mr G. Draijer. Het oude stadje is, met zijn omgeving, zwaar geteisterd door de krach tige golven, welke het vruchtbare land overspoelden en honderden hui zen onbewoonbaar maakten. Klundert behoort tot de vele gemeenten in Brabants Westhoek, die ernstig getroffen zijn door de overstromings ramp. De schade is zeer groot, maar hoe groot weet niemand. Dat zal eerst duidelijk worden als het water weggemalen is. Gelukkig is Klundert weer bereikbaar. Donderdagmorgen is de toegangsweg bij de Driesprong drooggevallen en daardoor kon den de geëvacueerden weer naar hun be zittingen komen kijken. Voor velen bete kende deze gang naar hun woning een des illusie, want er was geen kijk op, dat zij hun woning konden binnen treden. Onver richter zake moesten zij terugkeren naar hun evacuatie-adressen in Roosendaal, Bre da. Tilburg, Oudenbosch of Etten. De Grote Polder is er wel het ergste aan toe. Daar hebben de mensen in de nacht van Zaterdag op Zondag in allerijl moeten vluchten voor het snel opkomende water, met achterlating van al hun kostbare eigen dommen. Heel veel vee koeien, paarden en varkens ging verloren. De boeren moesten de beesten' in de stal len achterlaten. Daar stierven deze dieren de verdrinkingsdood. Militairen en burgers zijn nu onder leiding van veearts Wilmink bezig om de honderden cadavers te bergen. Langs de Nieuwe Dijk van Klundert naar Rode Vaart liggen tientallen beesten, wel ke door auto's van de destructiebedrijven worden opgehaald. Het is een grote schade post voor de veeboeren. Woningen vernield Er wonen in Klundert nog ongeveer hon derd gezinnen. De andere zijn naar veiliger oorden getrokken. Er zijn heel wat wonin gen en boerderijen door de kracht van het water vernield. De nieuwe wijk in de om geving van de Beatrijsweg staat geheel on der water. Het reikt nu nog tot aan de bo- venposten van de deuren van de huizen en het complex van tachtig noodwoningen bij de Noordschans is ook geheel onderge- spoeld. Alleen de daken zijn nog zichtbaar. De nieuwe ambachtsschool en de houthan del „De Nachtegaal", alsmede de timmer fabriek „De Bakker" zijn niet meer bereik baar. Overal in de Grote Polder drijft het hout, dat uit de opslagplaatsen is losgesla gen. Nijvere handen zijn bezig balken en planken te bergen. Zij vormen een kost baar bezit voor de herstelwerkzaamheden, welke wel geruime tijd in beslag zullen ne- Niet veel gered Op de gezichten van de achtcrgebleve- en staat de doorgemaakte ellende te le zen. De hevige vloed heeft veel van hun bezittingen onbruikbaar gemaakt. Met man macht heeft men de laatste dagen ge werkt om te redden wat er te redden viel, maar het was niet veel. Slechts heel weinigen hebben hun have goed behouden. Zij behoren tot de geluk kigen. Erger is het gesteld met. hen, die in het ondergelopen gedeelte wonen. Een vrouw stond bij de R.K. kerk-te turen naar haar woning, welke zij in de donkere én storm achtige nacht van Zaterdag op Zondag had moeten verlaten. „Nu hebben we niets meer", zei ze, „zelfs geen geld, want dat zit in een kartonnen doos en die drijft mis schien wel in het huis". Helpende stadge noten togen in een boot met één van de mannen van de Rijkspolitie, die in deze dagen ook een zware taak te verrichten heb ben, naar de onder water staande woning. Na ongeveer drie kwartier kwamen zij terug. Advertentie DE HEREN: H. A. Backx C. H. v. Gooi J. v. Oosteroom D. J. Wolvers J. P. v. Loon C. P. H. Disseldorp F. A. Theeuwes F. C. de Deugd A. J. W. Sprangers Motorrijden: M. C. Neefs M. J. Vos Breda Breda Breda Breda Chaam Raamsdonk Rijen Wagenberg Zevenbergsehoek Geslaagden genoten allen hun opleiding bij: Eerste Zuid-Nederlandse Chauffeursschool Koninginnestraat 63, BREDA, Telefoon 8637 Deze lijst kan vanwege de ramp niet volledig zijn, terwijl het buitendien niet is uitgesloten, dat sommige diensten zullen worden gewijzigd. STEENBERGEN. Ned, Herv. Kerk 10 uur ds H, J. L. A. Couvée. DINTELOORD. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uu ds Spelt. Geref. Kerk 10 en 3 uur dr Impeta. WILLEMSTAD. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds Hylkema. Geref. Kerk 10 en 3 uur ds C. Ch. Griffioen. KLUNDERT. Ned. Herv. en Geref. Kerk (hotel Santbergen): 10 uur ds K. Feenstra en 3 uur ds J. Breeuwsma. ZEVENBERGEN. Ned. Herv. Kerk 9 uur (De Eendracht) en 10.45 uur (Geref. Kerk) ds J. Breeuwsma. OUDENBOSCH. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Th. C. E. da Costa. OUD- EN NIEUW-GASTEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur vie. M. J. v. d. Berg. OOSTERHOUT. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds C. C. Blitz. Geref. Kerk 3 uur ds B. Boelens Czn. GEERTRUIDENBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds W. M. Kalmijn. DONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds L. Hij' mans. RAAMSDONKSVEER. Ned. Herv. Kerk 9.31 uur Veer en 2.30 uur Dorp ds L. A. Kloot wijk. Geref. Kerk .9.30 en 5.30 uur ds Dijk. ,MADE. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Henzel. DRIMMELEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds T. F. Jansonius. Geref. Kerk 10 uur leesdlenst. 3 uur ds Dijk. SPRANG-CAPELLE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds C. Streefkerk. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur ds M. J. Mulder. WASPIK. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur cand. A. van Eyk van de Bilt. CHAAM. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J. I. van Schalck. ETTEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds P. J. de ZUNDERT. Ned. Herv. Kerk 10 uur da A. H. Knotterus van Breda. Er was niets gevondenOntdaan ging de vrouw weer naar haar evacuatieadres in Roosendaal. Veel cadavers Met een boot van de pontonniers zijn we over het verdronken land gevaren. De mili tairen moesten cadavers ophalen. Wat we zagen tart alle beschrijving. In het kantoor van de meubelfabriek dreef het cadaver van een paard. Het beest had zich weten los te rukken uit een stal in de omgeving en was blijkbaar door de open deur van hel kan toor naar binnen gekomen. Ook hier vond het geen droge plek.... Voor de militairen is het nu een heel probleem om dit leven loze paard weg te voeren, want het is zeer moeilijk om het door een deur naar buiten le werken. Ook in de huizen dreven cada vers en in vele stallen ontdekte men nog ■tientallen levenloze paarden en koeien. Het was verschrikkelijk om aan te zien. Van vele woningen stonden de deuren nog open. Dat wees op een overhaaste vlucht. Talloze woningen zijn door het water ondermijnd en beginnen reeds te verzakken, andere zijn geheel weggeslagen en de muren van vele boerderijen zitten vol scheuren. Het is een troosteloos beeld als men dit alles van nabij gadeslaat. Wat zal er straks uit deze huizen te voorschijn komen? Niemand weet het nog, maar men vreest het ergste. Vijftien doden Men spreekt in Klundert van vyftien doden, waaronder drie militairen. Maar het blüft een gissen, want de balans is nog niet opgemaakt. Donderdagmiddag heeft men nog het ontzielde lichaam van een militair geborgen. Er schijnen twee boten te zijn omgesla gen, de ene was bemand met vier en de andere met drie personen. Dit oude stadje heeft wel een zeer zware tol moeten betalen. Voor de tweede maal in luttele jaren tijds werd het getroffen: eerst door het geweld van de oorlog, nu door het geweld van de krachtige golven. Er ivordt gewerkt Alles wordt gedaan om de achtergebleven burgers te helpen. Op het gemeentehuis, dat nu ondergebracht is in een caé, omdat het pas herstelde ongeveer anderhalve meter onder water staat, zoals alle woningen in het oude stadsgedeelte, werkt men met koortsachtige haast. Men is daar opnieuw begonnen met één schrijfmachine en wat papier, want de eigenlijke papieren en docu menten zitten geborgen in de kasten van het onder water staande stadhuis. Misschien drijven zij wel in de kantoprkk^len van .dit gebouw. Burgemeester Draijer voert conferentie op conferentie. Het is heel moeilijk om hem te spreken te krijgen. Er is ook zoveel te regelen. Daarom kon hij ons maar heel kort te woord staan. „Wat wij in die rampzalige nacht hebben moeten doormaken is met geen pen te beschrijven," merkte de eerste burger op. „Eerst als het water weg is, dan zal een overzicht verkregen worden van de aangerichte schade. Gelukkig hebben wij van vele zijden medewerking ontvangen. Heel veel dank zijn wij verschuldigd aan de militairen, die zich met inzet van hun eigen leven gegeven hebben voor de bevrij ding van de in nood verkerende stadge noten, die zelfs op de daken van de huizen en in bomen geklommen waren om het kolkende nat te ontvluchten." Weer een busdienst Het gesprek werd plotseling afgebroken, want de directeur van de B.B.A., mr D. van Setten, was naar Klundert gekomen om te onderhandelen over de hervatting van de busdienst naar de Driesprong. Het resultaat van dit onderhoud was, dat de B.B.A. met ingang van heden drie diensten naar Klundert v.v. gaat uitvoe ren, namelijk om 8.20, 12.20 en 17.20 uor uit Breda. Direct na aankomst aan de Driesprong, dat is tien minuten over het hete uur, zullen de bussen weer naar de Baroniestad terugkeren. Voor hen, die in Klundert werken en voor de geëvacueerden, die naar hun be zittingen willen gaan kijken, is dit een goede oplossing. Doordat er enige gaten in de toegangsweg zijn geslagen is het niet mogelijk de zware bussen naar het stadje te laten rijden. Dank zij de goede zorgen van de P.M.E:M. is het drooggevallen gedeelte van Klundert weer voorzien van stroom, zodat men 's avonds bij het lamplicht kan lezen en naar de radio kan luisteren. Ook de Telefoondienst heeft de nodige voorzie ningen getroffen, waardoor enkele num mers weer aangesloten konden worden. Een intensief telefoonverkeer is echter niet mogelijk. Hulp, zelfs uit Saarland Versteld staat men in Klundert van de hulp, welke nien uit alle delen van het land ontvangt. Gisteren kwamen vele vrachtauto's met voedsel, kleding en schoeisel in het stadje aan. Alle beschik bare bergruimte en dat is uiteraard niet zo heel erg veel wordt benut om deze goederen op te slaan. Tegen half zes arriveerde er een colonne auto's uit Saarland. Met grote letters stond op de wagens te lezen „Saarland hilft. Hilfsaktion der Saarlandischen Re- gierung". Er was een keukenwagen bü en een complete brandweerauto en verder vrachtwagens met levensmiddelen en kleding. Een twintigtal vrijwilligers onder leiding van kapt. Kessler van de Saarlandse politie begeleidde dit convooi. De heer Kessler vertelde ons. dat ook in Saarland het medeleven met Nederland, dat zwaar getroffen is door deze verschrikkelijke ramp, zeer groot is. Van hoog tot laag en van rijk tot arm heeft men deelgenomen aan de hulpactie. Het doet de nog overgebleven inwoners goed, dat men van velerlei zijden mede leven betoont. Men is echter er van over tuigd, dat het nog wel geruime tijd zal duren voor Klundert weer droog is. Dan breekt opnieuw„een periode van opbouw aan. Maar men is optimistisch en hoopt met vereende krachten de aangerichte schade te kunnen herstellen. (Advertentie) Door ons geleverde worden, indien nog mogelijk, in orde gemaakt zonder berekening van arbeidsloon. Deze mantels worden dit seizoen gratis bewaard. „Het Brabants Orkest" concerteert voor Nationaal Rampenfonds Het reeds eerder aangekondigde concert, dat in de Grote Kerk te Breda zal worden gegeven ten bate van de slachtoffers van de watersnood, is thans definitief vast gesteld op Maandag 16 Febr. a.s. 's avonds om halfacht. Dank zij de volledige mede werking van allé betrokkenen zijn aan dit concert geen kosten verbonden, zodat de volledige opbrengst ter beschikking kan worden gesteld van het Nationaal Rampen fonds. Daar met dit concert beoogd wordt de gehele provincie te bereiken, is het aan- vangsuur zo gesteld, dat in alle richtingen nog trein- en busverbindingen zijn. Bij de verkoop van plaatsbewijzen zijn alle V.V.V.-bureau's in de provincie ingescha keld. Bij voldoende belangstelling zal door de bureau's van de V.V.V. aparte bussen worden ingelegd. Mgr Lambertini in Breda Mgr Lambertini, die verbonden is aan de nuntiatuur te Parijs,.en door de paus is aan gewezen als waarnemer in Nederland, is Vrijdagmorgen in ons land aangekomen om zich op de hoogte te laten stellen over de watersnoodramp. Na een bezoek aan mgr Baetens werd hij ontvangen door de bur gemeester, mr dr C. N. M. Kortmann. Met mgr Baetens maakte mgr Lambertini 's middags een tocht door geteisterd West- Brabant. EINDSTRAAT 26 BEKENDMAKING Registratie geëvacueerden De Burgemeester van Breda maakt be kend, dat op Maandag a.s. een begin wordt gemaakt met de officiële registratie van de dan nog in Breda aanwezige, geëva cueerden uit de geteisterde gebieden, vol gens de voorschriften van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Geëvacueerden, wier geslachtsnaam be gint met de leter A of B moeten zich daar voor melden ten stadhuize in de receptie zaal (ingang stadserf) van 8.30 tot 12.30 uur en van 14.00 lot 17.30 uur. Het ver dient aanbeveling, dat het Hoofd van het gezin zich zoveel mogelijk persoonlijk meldt, met medebrenging van trouwboek je, paspoort, bewijs van Nederlanderschap of ander identiteitspapier, waaruit de juiste namen enz. kunnen blijken. Dagelijks zal worden bekendgemaakt, welke groepen geëvacueerden de volgende dag voor deze registratie worden opgeroe pen. Voor evacué's, die zijn ondergebracht in gestichten, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen e.d. zullen ten stadhuize voor de hoofden vdn die inrichtingen for mulieren beschikbaar zijn. waarop de be treffende gegevens kunnen worden inge vuld. Het inlichtingenbureau, dat deze week in de receptiezaal van het stadhuis ge werkt heeft, zal nog enkele dagen in stand worden gehouden. Br.eda, 7 Februari 1953. De Burgemeester, C. N. M. KORTMANN. De hulpverlening aan evacue's TNE GROTE Deense vrachtauto's met aanhangwagen zijn in onze stad geen onbe- VI kende verschijnselen. Het droeve lot, dat ons land in de nacht van vorige week Zaterdag heeft getroffen, maakte echter, dat gisteren zo'n Deense gigant m onze stad kwam met het ongewone opschrift: Hulp aan Holland van Aarhuus, Dene marken, Het was, naar Harry Larseh, bestuurslid van het Deense Rode Kruis in die plaats ons vertelde, de eerste van in totaal zeven zendingen van elk acht ton textielwaren. Het Deense Rode Kruis van Aarhuus had een grootscheepse inzame ling gehouden in samenwerking met de Aarhus Stiftstidende, het dagblad van deze 150.000 inwoners tellende gemeente. In anderhalve dag was de grote voor raad, die zeven vrachtauto's en zeven aanhangwagens nauwelijks kunnen bevatten, bijeengebracht. En behalve goed was er ook geld ver gaard; hoeveel precies, was nog onbekend op het ogenblik, dat de heer Larsen met de heer Georg Andresen, redacteur van de Aarhus Stiftstidende en de fotograaf van dat blad, Hubert Hutzelsider, met de chauf feur in de auto stapten om de lange reis hierheen te aanvaarden. De zending werd afgeleverd in de manége van de K.M.A. De heer Ter Veer. die in letterlijke en in fi guurlijke zin de lakens uitdeelt in deze ma nége, zorgde, voorzover mogelijk, met zijn helpers voor een grove sortering in man nen-, vrouwen, baby- en kinderkleding, kin derwagens, wiegen, dekens en bedden. Van al die categorieën lagen in de manége al hoge bergen. Cadetten vormden eon ket ting, en in snel tempo was een dikke br> venlaag van die bergen Deens gebied. Men RECHTBANK Zaak werd aangehouden De Bredase Rechtbank heeft zich giste ren de gehele dag intensief bezig gehouden met de geruchtmakende zaak van de dode lijke aanrijding op de Bredaseweg onder Roosendaal op 31 Mei van het vorig jaar, waarbij een personenauto, merk Ford, in reed op een colonne militairen van de Nat. Reserve. De gevolgen waren verschrikke lijk. Niet minder dan 12 manschappen wer den zwaar of licht verwond, terwijl de wachtmeester van de marechaussee, T. Jon kergouw, ter plaatse overleed. De bestuurder van de Ford, de aardappel handelaar A. H. V. uit Roosendaal, ver klaarde aan de politie, verblind te zijn ge worden door een tegenligger, die de grote lichten niet dimde. De officier van justitie, mr Hustinx, had hem echter ten laste ge legd, dat hij op die dag hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden zou hebben na ge bruik van alcoholhoudende dranken, waar door hij met gedimd licht in'het schemer duister was ingereden op de militairen. Niet minder dan 34 getuigen a charge en a décharge waren opgeroepen om in deze zaak klaarheid te brengen. Brigadier Striek van de Roosendaalse gemeentepolitie open de de rij. Hij verklaai-de een half uur na het ongeval bij verdachte een alcohollucht te hebben waargenomen. V. was danig on der invloed, doch kon niet dronken ge noemd worden. Wel wees de bloedproef la ter 1.25 pro mille uit. Ook had de brigadier de door verdachte gebruikte alcohol gecon troleerd. In totaal zou deze vier flesjes bier en twee borrels gedronken hebben. Een wachtmeester van de Kon. mare- chausee had een remspoor van 37 meter opgenomen. Ook een plaatje, toebehorende aan de zaklantaarn, die het slachtoffer Jonkergouw gedragen had, was door hem gevonden. De zaklantaarn zelf was nooit te recht gekomen. Waar is de rest, vroeg de verdediger, mr Van Loon uit Rotterdam. Rood licht De getuige Lazeroms, een stoker uit Zeg ge, had het ongeval voor zijn ogen zien ge beuren. Hij fietste om ongeveer kwart over negen in de richting Roosendaal. Met grote snelheid hij schatte 80 a 90 km was er uit de richting Breda een auto voorbijgevlo gen en even later hoorde hij remmen knar sen en een harde klap. Daarna zag hij 4e gewonden links en recht op de weg liggen. De auto had ze als het ware neergemaaid. Zijn eerste reactie was geweest de dokter en oe politie waarschuwen, welke houding door de president, mr Bisschop Boele, zeer gewaardeerd werd. Hebt u rood licht gezien? vroeg een van de rechters. Ja, maar ik durf niet te verklaren of dit van een colonne of van een fiets was. Als enige tegenligger had getuige op dat moment een militaire wagen waargenomen, welke met gedimd licht reed. Weet u dat zeker? vroeg de president. Jawel, edelachtbare, ik heb zelf 15 jaar gereden. Getuige Buying, een van de soldaten uit de colonne, zei, dat alle tegemoetkomende wagens hun licht gedimd hadden. Landbou wer Van Meer-, ook een soldaat, die in het midden van het achterste rot liep, dus naast Jonkergouw, had steeds geconstateerd, dat de zaklantaarn van Jonkergouw had gebrand. Plotseling hoorde hij remmen en luitenant Peters riep: „Opzij". Toen was het al gebeurd en lagen de gewonden ker mend op de grond. Met drieën voorschrift De commandant van de colónne, luit. Pe ters uit Roosendaal, werd de vraag gesteld of het met drieën marcheren op een voor schrift berustte. Nee, luidde diens ant woord, maar dat is de gewone gang van zaken. De breedte van de colonne was 2.40 m; de breedte van de rechterweghelft 3.20 m. Men was op die avond aan het trainen voor de Vierdaagse. De andere avonden had men nooit last ondervonden van auto's, die moesten remmen. Een voornaam punt in deze zaak was het al of niet branden van de rode zaklantaarn, welke het slachtoffer Jonkergouw aan zijn koppel had gehangen. Volgens diverse ge tuigen hadden zij het rode licht duidelijk gezien. Drie getuigen a décharge beweerden evenwel 't tegenovergestelde. In de avond uren kwam. na het horen van een viertal getuigen-deskundigen, onverwacht het ein de. De officier van justitie achtte zijn tijd te kort voor het houden van het requisitoir, zodat in overleg met de verdediging de zaak aangehouden werd tot 19 Maart a.s.. De officier wil zich voor die tiid on de hoogte stellen van de door de deskundigen afgelegde verklaringen. Een tweetal hun ner was namelijk te elfder ure door de ver dediger in de zaak gemengd. was bijzonder enthousiast over deze 2 ding; vooral de kwaliteit muntte uit. Men liet het dan ook niet ontbreken aan betui gingen van erkentelijkheid. Op drie plaatsen ivordt gesorteerd De sortering van textielgoederen schoenen geschiedt' thans op de K.M.A., in de St. Josephkring, en in Concordia (op het toneel). In de grote zaal van Concordia vol trekt zich de uitreiking van het goed aan de evacué's aan wie een behulpzame juf frouw of meneer wordt toegevoegd, die alles torst in een kartonnen doos, waarmee het „winkelen" langs de diverse afdelingen (waarvan verscheidene met gespecialiseerd personeel) een aanvang neemt. Mevrouw Wertenbroek, die met mevrouw Van Wese- mael een vraagbaak voor velen is in deze bijenkorf, vertelde dat onder de evacué's in Breda de eerste nood thans gelenigd is. Helaas kon men echter nog niet ieder vóór het weekend aan ëen verschoning helpen. En ook in de behoefte aan werkkleding en hoge laarzen kon nog niet worden voorzien. Maar men gaat voort met dit belangrijke werk op het gebied van de kleding, waarbij volgende week ook sociale werksters zullen worden ingeschakeld. Over de manier, waarop dat precies zal gebeuren, was men gisteren nog niet tot een vaststaand plan gekomen. Dr Bremmers, directeur van de M.T.S., die ook in Concordia een appendix van de Vrouwelijke Hulpverlening is (zoals hij zichzelf noemt), gaf een korte uiteenzet ting over de organisatie, die gekenmerkt wordt door zoveel mogelijk persoonlijke vrijheid en een controle, welke met zo weinig mogelijk paperassen gepaard moet gaan. Men onderscheidt een personeels dienst. een vervoersdienst (die o.m. de evacué's met hun pakketten huiswaarts rijdt), een winkeldiensl en een „schooi- dienst", die er op uit trekt om allerlei Rioleringswerken te Breda Wegens het niet beschikbaar hebben van plaatsruimte had Donderdagmorgen in hotel „De Poort van Kleef" namens B. en W. de aanbesteding plaats van het maken van rioleringswerken in de Werfstraat, Duivelsbruglaan, Bouvignelaan en Gal- derseweg. Er werden 21 biljetten ingele verd, o.m. door: Aann.bedr, Smallegange, Haarlem, 359.000 (hoogste); A. Blijlevens, Breda, 237.000; W. Rasenberg, Breda, ƒ218.000; P. Broeken, Breda, 215.000; J. Verwater, Made, 211.800; P. van Oort en Zn, Raamsdonk, ƒ210.800; Fa. Elshout en De Bont, Raamsdonk. ƒ205.500; Schapers en De Bont, Raamsdonk, ƒ202.999; Fa. van Dijk-Petit, Bergen op Zoom, 199.575; O. Dijkstra's Aann.bedr., Breda, 190.240: Sins en De Laat, Breda, 189.950 (laagste) Dokter Kohier overleden In de ouderdom van 74 jaar is alhier overleden dokter Ph. J. Kohier, die jaren lang controlerend geneesheer i6 geweest van Centraal Beheer. In alle stilte heeft de begrafenis plaats. Voor het Rampenfonds De P.N.E.M. heeft een bedrag van 100.000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. noodzakelijke dingen te vragen aan de zakenlieden te dezer slede (die aan deze actie het volle pond geven). Wie zijn Maandag aan de beurt? Het volgende bericht verschatte men ons: Maandag 9 Februari zal in Concordia van 9 lot 12 en van 2 tot 5 uur distributie van kleding plaatsvinden voor geëvacueerden, die Donderdag en Vrijdag zijn aangekomen. De regeling voor de volgende dagen zal Maandag en Vrijdag zijn aangekomen. De regeling voor de volgende dagen zal Maan dag worden bekendgemaakt. W« hopen onze lezers van deze verdere regeling op de hoogte te stellen. T clefoonnummers Hier volgen enkele belangrijke telefoon nummers. Niet alle instanties, die in Con cordia gehuisvest zijn, maken namelijk van hetzelfde nummer gebruik. De afdeling van het hulpverleningswerk, welke kleding dis tribueert, is aangesloten onder nummer 4220. De evacuatiecentrale in Concordia beschikt over de nummers 9050, 6534 en 6521 Inlichtingen over de adressen van eva cué's worden alleen verstrekt door de spe ciale dienst, welke zich daarmee belast ten stadhuize. STADSNIEUWS BERGEN OP ZOOM Zondagsdienst doktoren P. J. Bruijnzeel, arts, Bredasestraat 8, tel. 86. Zondagsdienst apotheken: P. C. J. van Kalmpthout, Zui- velstraat 5, tel. 128. Zondagsdienst tandart sen: M. H. Peteri, Zuivelplein 6. tel. 637. Predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds Elseman, 5 uur ds Wisse. Ev. Lu therse Gemeente 9.30 uur ds Van Empel. Geref. Kerk. Bolwerk Noord, 9.30 en 5.30 uur ds A. G. v. d. Stoel. Geref. Kerk on- derh. art. 31 K.O.. Potterstraat, 9.30 en 2 uur ds W. G. T. van Herwijnen, Vianen. Raadsvergadering. Donderdagavond werd een vergadering gehouden door de raad van Bergen op Zoom, welke in het kader van de ramp een korte duur had. Burgemeester Peters hield een korte toespraak, waarin hij het grote leed, wat in deze dagen was ge slagen, schetste en alle hulp die mogelijk was aan de nabij gelegen gemeenten toe zegde. Nadat enkele minuten stilte in acht was genomen voor de overledenen, stelde de heer Henner voor om de presentiegelden van deze en de twee vorige vergaderingen af le staan aan het Rampenfonds, een be drag van plm. 400. De voorstellen, die ter tafel kwamen, wer den zeer snel afgewerkt. Tot lid van de commissie van de gemeente-muziekschool werd gekozen mevr. v. d. KreekKerstens. Aan de gemeente-muziekschool werd een crediet verleend van 4000 voor het aanko pen van een pijporgel. De Woensdagmiddag sluiting voor de winkels werd eveneens be sproken en deze werd nu niet meer als gel dend gerekend, alleen voor de winkels in vleeswaren geldt deze sluiting nog wel. Met de Bank van Nederlandse Gemeenten werd een lening aangegaan van 1.563.000. Enkele aankopen en/of verkopen van grond werden goedgevonden. Bioscoopagenda. Roxy-theater: Het huii aan de rivier. Luxor-theater; Don Camillo 's-GREVELDUIN-CAPELLE VOGELLIEFHEBBERS RICHTTEN VERENIGING OP. Met aanvankelijk 15 leden werd in café Land- en Havenzicht van de heer Ph. van Tilborgh een vereniging van vogelliefheb bers opgericht onder de naam van „De Vo gelvriend". Tot bestuursleden zijn benoemd de heren L. J. Cové, voorzitter, Joh. Ro- senbrand, secretaris en Zach. Molegraaf, penningmeester. GUNNING Het bouwen van een landbouwschuur met veestalling en bijkomende werken te Bavel voor rekening van de heer P. Stevens al daar, is onderhands opgedragen aan de fa Adr. Rosenbrand alhier, UITVOERING GAAT NIET DOOR De uitvoering van de gemengde zangver eniging 't Rozeknopje Woensdag 11 en Don derdag 12 Februari a.s. in Stationskoffiehuis Pruijssers zal niet doorgaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2