De week die achter ons ligt In 1455 was het gebied van Dirksland een eiland.... Nare dagen ZONDAG 1 FEBRUARI MAANDAG 2 FEBRUARI Engeland en België zwaar getroffen DINSDAG 3 FEBRUARI DE WOENSDAG 4 FEBRUARI DONDERDAG 5 FEBRUARI VRIJDAG 6 FEBRUARI II ii lm sit OP OVERFLAKKEE En vijf eeuwen later is het dat weer! KR.iS.V 4P0LSKI 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 TAAL VAN CIJFERS EN FEITEN Chronologische volgorde der gebeurtenissen naar de uren, waarop zij ons werden gemeld (Van onze Haagse redacteur) HET begin van het drama, dat zich deze week over een deel van ons land heeft voltrokken, was op Zaterdag 31 Januari, toen het K.N.M.I. in het weeroverzicht melding maakte van een zeer diepe depressie, die zich hij Schotland ontwikkelde en die stormen op de Noordzee, boven Engeland en de oceaan veroorzaakte. Het weerbericht voor Zondag voorspelt: guur weer met wisselende bewolking en nu en dan hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot stormachtige wind uit het Westen en Noordwesten! Het zou een orkaan worden met windsnelheden van 144 km en meer. In de loop van die Zaterdag geeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam een waarschuwing uit, dat om 6 uur 's avonds hoog water kon worden ver wacht. Korte tijd later komt uit Vlissingen het bericht, dat de loodsdienst voor alle schepen is gestaakt. Windkracht 8 a 9. Voorboden van wat gaat gebeuren. Geleidelijk worden ook de meeste andere loodsdiensten gestaakt. In de loop vau Zaterdagavond meldt de radio het vergaan van het Britse s.s. Princess Victoria, waarbij 139 personen het leven verloren. Tussen Katwijk cn Noordwijk strandt een kotter. Bij Schouwen loopt een Fins schip vast. IJ muiden meldt windkracht van 100 km. Steeds meer berichten worden dan opgevangen van schepen, die voor onze kust in nood verkeren. De kelders van Radio-Scheveningen in IJmuiden lopen onder. Middernacht loopt een Belgisch schip bij Vlissingen aan de grond. De sleepboot Schelde loopt in de Nieuwe Waterweg op een strekdam. Het Nederlandse volk heeft zich te ruste begeven, maar velen kunnen door het stormgeweld de slaap niet vatten. Er zullen er zijn geweest, die zich zorgen maakten over hen, die op zee vertoefden, maar in die nacht, waarin het geweld van de natuur was losgebroken, heeft men niet kunnen vermoeden welk een ramp zich toen al over een groot deel van ons land had voltrokken, Om 4.22: in de ochtend van Zondag geeft het A.N.P. de dagbladen het alarmsein: in Zwijndrecht is in verband met het hoge water de noodtoestand afgekondigd. Het water slaat over de Ringdijk. Ook het eiland van Dordrecht loopt gevaar! De berichten volgen elkaar nu snel op. 4.28: Willemstad loopt onder water, de polders Ruijgenhil en Oude Heijningen (Fijnaart) lopen vol. De hulp van mili tairen is ingeroepen, de electriciteit is uitgevallen. 4.46: Zwijndrecht: fabriekssirenen loeien, kerkklokken luiden. 5 uur 0: De polder tussen Maassluis en Hoek van Holland loopt onder. Cad- zand: het water slaat over de dijk. 5.29: Bij Kruiningen is een gat in de dijk geslagen, de polder stroomt vol. Inmiddels was te 4 uur reeds de nood toestand in Hansweert afgekondigd. De toestand in Ierseke is kritiek! 5.44Het water stroomt van de noord kant Dordrecht binnen, de noodcolonne van het Rode Kruis is opgeroepen, het politiebureau aan de Groenmarkt wordt ontruimd. 5.55: In Rotterdam wordt een maxi mum waterhoogte gemeld, straten lopen pnder. 6.11: Wordt gemeld, dat de water- kerende djjk van de Eendrachtpolder op Texel op drie plaatsen is doorgebro ken; de polder stroomt vol. 6.40: De telefoonverbinding tussen Breda en Willemsdorp gestoord. 6.55: Op Goeree stroomt het water over de dijken, het electrïsche licht valt uit. Uit Katwijk wordt de verwoesting van het strandrestaurant Nieuw-Brit- tenburg gemeld. Noodtoestand afgekon digd in Lekkerkerk, Oudekerk a. d. IJssel. Toestand in Vlissingen penibel. 7 uur: Het K.N.M.I. meldt, dat we het zwaarste weer hebben gehad. De storm neemt langzaam af. Numansdorp: twee polders zijn ondergelopen. Op Goeree- Overflakkee is het licht uitgevallen, de telefoon is gestoord. In Stellendam staat het water tot aan de zolders van de huizen. 7.28: Op het eiland Rozenburg zijn verscheidene dijken doorgebroken, o.a. die van de „God zij Dank-polder". De spoorlijnen Hoek van HollandSchie dam en DordrechtBreda zijn vernield. 8.50: De commandant van het Rode Kruis-korps verzoekt alle colonnes Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht Noord-Brabant zich gereed te houden. 9.30: Oproep tot de militairen, die met verlof zijn om zich naar hun garnizoenen te begeven. Er zijn mensenlevens in ge vaar! In Spijkenisse is de noodtoestand afgekondigd. 9.58: Veere staat onder water. Het eerste slachtoffer van de storm wordt gemeld: een lifter van een Rotterdamse zakenman verdrinkt bij de Moerdijk. Zuid-Beveland meldt: bij Wolphaartsdijk js een gat in de dijk geslagen. Op Wal cheren vreest men voor vele mensen levens. De noodcolonne van het Rode Kruis vertrekt naar Halsteren. Minister Algera en de minister-president dr Drees begeven zich naar Dordrecht. Steeds meer schepen zenden noodseinen uit. Hulp van sleepboten wordt gevraagd. Reddingboten varen uit. Noordwijk aan Zee meldt grote schade. Bij Ossenisse is de dijk doorgebroken. De vrees, die men in Vlissingen koesterde, wordt be waarheid: bij Hontenisse zijn acht slachtoffers van de waterramp gebor gen. De radio doet een beroep op de hulp van eigenaren van vaartuigen. Ouder kerk meldt: dijken op verschillende plaatsen doorgebroken. 10.30: Nieuwerkerkpolder en Suzan- napolder volgestroomd. Bij Rammekens zijn gaten in de dijk geslagen. Bij Oranjezon zrjn de duinen doorgebroken. Zuid-Beveland: Reigersbergspolder staat onder. Rilland Bath geïsoleerd. Het Rode Kruis begint een groots opgezette hulp actie. De bevolking wordt opgewekt goe deren voor de geteisterde gebieden af te staan. Minister Beel begeeft zich naar Halsteren. Vele Nederlanders heb ben hun radiotoestel nog niet aangezet en zijn nog onbewust van de ramp. Kort na het middaguur schat het ministerie van Verkeer en Waterstaat de schade reeds op enige tientallen millioenen. Om zo vlug mogelijk hulp te kunnen bieden, moest men op verscheidene plaatsen vletten en bootjes óver de dijken zetten, klier het opereren van met buitenboordmotoren uitgeruste scheepjes bij Dreischor op Schouwen- Duivelend. 15 uur: Dijkdoorbraken In Zeeuwsch Vlaanderen worden gemeld. Ze zijn reeds verscheidene uren tevoren geconstateerd, maar de verbindingen zijn verbroken en de rest van Nederland weet nog steeds niets van de omvang van het over stroomde gebied. Het Nationaal Ram penfonds roept op tot steun. De Krim- penerwaard evacueert het vee. Dintel- oord meldt: de dijken zijn doorgebroken. De Leidse studenten bieden hun diensten aan. De Amerikaanse ambassade is de eerste buitenlandse diplomatieke post, die zich tot hulp bereid verklaart. De afd. Naarden-Bussum van het Ned. Rode Kruis is de eerste die geld beschikbaar stelt: ƒ5000. België biedt Hulp aan. Bij Papendrecht heeft de dijk het begeven: een gat van 70 m is ontsta gn. In de loop van deze noodlottige Zon dag zegt de nieuwsomroejper: om het behoud van de eilanden oon Dordrecht IJsselmonde wordt hard gevochten. Stellendam staat voor -onder water 's-Gravendeel, Zuidland, Abbenbroek worden geëvacueerd. De Koningin en prinses Beatrix hebben 's middags een bezoek gebracht aan Stolwijk, Lekker kerk. Krimpen a. d. IJssel, Een bezoek aan Zeeland is (nog) niet mogelijk. Het weerbericht: windkrachten zullen langzaam afnemen. Boven Goeree wer den vliegtuigen rubberbomen uit. Een elicopter maakt een verkenningsvlucht boven de eilanden. Steeds meer berich ten van hulpacties worden, gemeld. De radio roept voortdurend loerichten om hulp om: er is maar één. roep: zand zakken. waterlaarzen en schoppen! Een Beechcraft, teruggekeerd van een ver kenningsvlucht. rapporteert: in Stave- nisse zijn nog vele bewoners aanwezig. Middelhamïs staat onder water. Tienge- meten staat geheel onder water. Oolt- gensplaat eveneens. Steeds meer plaat sen komen in het radionieuws: Nieuw Vossemeer en St. Philipsland zijn vol komen van de buitenwereld afgesloten. De Canadese ambassadeur heeft een tocht door het noodgebied gemaakt en biedt hulp aan. Hoofdplaat: slaperdijk doorgebroken, huizen zijn weggespoeld. Nog is de Zondagavond niet ten einde als uit Halsteren het bericlat komt, dat er 57 mensen in de polder worden ver mist. Acht lijken zrjn reedis geborgen! In de polder bij Dinteloord: drie doden. Poortugaal: waarschijnlijk zeven doden. Het wordt nu duidelijk, dat niet alleen enorme materiële schade is aangericht, maar dat deze stormramp ook vele slachtoffers heeft veroorzaakt. Terwijl in de geteisterde gebieden dui zenden in de grootste nood verkeren, be geeft de rest van Nederland, angstig te moede, zich te ruste, in baioge afwach- tin van het nieuws, dat de radio en de extra-editie van de dagbladen Maandag ochtend zullen brengen. Het laatste be richt van het K.N.M.I. in de Bilt: verder afnemende wind. Nog meldt de radio: 58 doden. Prinses Wilhelmima zal zich naar de noodgebieden begeven. Fijnaart wordt geëvacueerd. De Britse ambassade biedt hulp aan. De Franse regering stuurt genietroepen en staatssecretaris Dulles telegrafeert minister Beyen. Kort na miiddernacht is het aantal doden reeds gestegen tot 85. Uit tal van plaatsen komen meldin gen: de toestand Is uiterst Icritlek. TZ< XV komen onheilspellende berichten die spreken van ten minste 40 doden, 's Nachts 1 u.138 doden. In Dordrecht emt het gevaar af. Texel meldt: vier doden. In Numansdorp worden 25 men sen vermist. Steeds meer plaatsen blijken onbereik baar. Er gaat één noodkreet door het land via Hilversum I, dat de gehele nacht blijft uitzenden: boten, boten, zandzak ken Middelharnis meldt: 10 doden. Kortgene: naar schatting 35 doden. De telex van het A.N.P. ratelt maar door: geen verbinding met SchouwenDuive- land. 's-Gravendeel meldt: ten minste 50 doden. Redders geraken bewusteloos door de kou. Als de radionieuwsdienst Maandag de eerste uitzending begint,' maakt de omroeper melding van ruim 250 doden. Iets kouder zegt het weerbe richt. 10.40: 303 doden. De kustwacht van West-Schouwen meldt radio-telefonisch: dijken op verscheidene plaatsen doorge broken. Toestand zeer kritiek. Het is het eerste bericht van dit eiland sinds de stormnacht. Er is niet alleen waters nood; er is ook waternood. Zweden biedt hulp aan. 11.45: Prinses Wilhelmina is in Kloos- terzande aangekomen. Gen. Ejddy van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa arriveert in ons land. De eerste grote ■giften worden gemeld: iemand, die on bekend wenst te blijven geeft een ton. Het Kon. huis stelt auto's ter beschik king en staat kleding af. De kustwacht van West-Schouwen meldt: de situatie is betrekkelijk hopeloos, 1012 doden. 12 uur: De dodenlijst wordt groter en groter; 394 slachtoffers. De georgani seerde landbouw stelt een rpdllioen ter beschikking. Raamsdonksveer meldt: twee doden. Prins Bernhard onderbreekt zijn Amerikaanse reis. 7 uur 's avonds: De dodenlijst is tot 420 slachtoffers gestegen. 8 uur: Dr Drees richt zich in een radiorede tot het Nederlandse volk. Het Kon. jacht Piet Hein wordt tot hospi taalschip ingericht. Numansdorp meldt: 65 doden. De Koningin is wederom in de noodgebieden geweest. 10.30: 485 doden. Het Naticmaal Ram penfonds heeft reeds twee milljoen bijeen. (Ingez. med.-advertentie) Verdrijf de periodieke pijnen J en dat lome, lusteloze gevoel^J direct en afdoend met een paar/; In Engeland zullen ten gevolge van de overstromingen 56.000 ha land dit jaar geen oogst opleveren, aldus is te Londen verklaard, tenzfl men er in f t de bodem eerder te ontzilten. dan t verwacht. Aan Nederlandse des kundigen is dienaangaande advies ge vraagd. De veestapel heeft de volgende verliezen geleden: 12.000 schapen. 2500 koeien en 700 varkens. Volgens niet- officiële schatting is het aantal doden tot 290 gestegen, maar van het eiland Canvey worden nog 950 personen ver mist. Ohurohill heeft steun toegezegd aan een algemeen onderzoek naar de toestand van de dijken in Engeland. Namens de oppositie hebben Morrison en Bevan de bezuiniging op dit gebied gehekeld. Ook is critiek uitgeoefend op het waarschuwingssysteem van de BBC. In België is de toestand in de streek van Kallo-Melsele nog ernstig, daar de bres bij „Pijp Toeback" niet kon wor den gedicht. Een nooddijk bij het Sas van Wintham dreigt te bezwijken, in |welk geval de streek van Weert en Willebroek zou overstromen. KUSTVAARDER WESTLAND VERMIST Alle schepen is verzocht uit te kijken naar de Nederlandse kustvaarder West- land, onderweg van Brunsbüttel naar Kingsley. Het schip is ruim veertien dagen zoek. Een vierkant van kale, sprictigo bomen, duartussen een kerkje en de toppen van zerken: de begraafplaats bij Middelharnis op Goeree en Over- flakkee. onheils tijdingen gaat in. Om kwart over twaalf 's nachts meldt de radio: vermoedelijk 605 slachtoffers. Het Zui den gelast het carnaval af. Uit verschei dene plaatsen komt het verzoek om radio-zenders. De kapitein van een schip meldt bij aankomst in Rotterdam' Stavenisse heeft meer dan 200 doden Vele staatshoofden betuigen hun deelneming en zeggen hulp toe. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer herdenken de slachtoffers. Dr Drees legt een regeringsverklaring af. Intussen is omstreeks het middaguur het aantal slachtoffers tot 627 geste gen. maar men voegt er aan toe, dat de dodenlijst vermoedelijk nog met 250 namen zal toenemen. Bij Zuidland ver loren zes mensen het leven, toen een rubberboot/ waarin zij zich bevonden, in prikkeldraad vastraakte. De aardappel- export wordt stopgezet. Steeds meer schepen begeven zich op weg naar de eilanden, ook een deel van de vissers vloot van Scheveningen en Urk. Amerikaanse, Britse, Franse en Bel gische troepen komen in ons land. Op nieuw bindt een geallieerd leger de strijd tegen een vijand van Nederland aan. Sinds de ochtend is van verscheidene vliegvelden een luchtbrug naar de ge teisterde gebieden gevormd. Tal van helicopters nemen aan het reddingswerk deel. Voedsel, medicijnen, reddingsmate riaal worden gedropt. Alle technische middelen, waarover men maar de be schikking kan krijgen, worden inge schakeld. 4 uur: 653 doden, verklaart: 175-000 ha water. 9 uur in de avond: 873 doden. Enkele minuten later een nieuwe onheilstijding de dijk bij Den Bommel op Goeree is doorgebroken. Meer dan 2000 vaartui gen vormen één grote reddingsvloot. D. buitenlandse hulp blijft stromen. Di Tweede Kamer heeft haar vergaderingen geschorst. De Eerste Kamer zet de be grotingsbehandeling voort. burgemeester van Stavenisse be richt, dat er in zijn gemeente ver moedelijk 300 doden zijn te betreu ren. Geen huis bleef onbeschadigd. De Ned. territoriale bevelhebber deelt mede, dat de laatste dijk bij Noord Gouwe op Schouwen-Duiveland is be zweken. Voor de militairen wordt een extra-verlof van vier dagen aangekon digd, zodra de toestand dit toelaat Aangekondigd wordt, dat schouwburgen en bioscopen Zondag gesloten zullen zijn. Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis publiceert de eerste doden lijst. Het aantal slachtoffers bedraagt 1320. Gen. Ridgway is in ons land. De I RINSES WILHELMINA is steeds in de noodgebieden. Het is als in 1916: H.K.H. ducht geen gevaar. Zij brengt troost aan de zwaar beproefde bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen, op de Zeeuwse eilanden. De Piet Hein is op weg naar de Eilanden. Prins Bernhard is op Schiphol teruggekeerd. Hij aan vaardt onmiddellijk het voorzitterschap van het Nationaal Rampenfonds. Aan verscheidene universiteiten en hogescholen zijn de colleges stopgezet. Studenten helpen in de noodgebieden. scholieren uit tal van plaatsen zwoegen bij de gebroken dijken. Ook redders wor den slachtoffer van de watersnood. De dood van de dpi. soldaat E- Kasan wordt gemeld: verdronken tijdens het red dingswerk. De P.T.T. kondigt de uitgifte van een watersnoodpostzegel aan. Er wordt zoveel kleding aangeboden, dat het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis de inzameling stopzet. Overal in den lande liggen de magazijnen tot de nok vol. 15 uur: de dodenlijst telt 1223 slacht offers. Duizend man. rijkspolitie zijn naai de noodgebieden gezonden. Burgemees ter d'Ailly herdenkt de slachtoffers in de Amsterdamse gemeenteraad, die een half millioen beschikbaar stelt. In ver scheidene plaatsen in de noodgebieden is de avondklok ingesteld. De gezamen lijke kerken besluiten Zondag 8 Februari in de kerkdiensten op te roepen tot bij zondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Ook de Mohammedanen zul len die dag een bidstond houden. Bui tenlandse diplomaten maten een vlucht boven het geteisterde land. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en daken gestorven. Voor hen kwam de redding te laat. 7 uur: Het Nationaal Rampenfonds heeft reeds 7.130.000 ontvangen- Dr ir Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, acht het gevaar nog niet voorbij; 300.000 mensen hebben alles verloren. Des avonds meldt de radio: 1269 slachtoffers. Papendrecht meldt goede vorderingen bij het rijkherstel. Koningin bezoekt vluchtelingen in Zeist. De Vereniging tot bevordering van de belangen des boekhandels kondigt de uitgave aan van een boek over de ramp. De totale opbrengst wordt ter beschik king van het Rampenfonds gesteld. Ir Maris, dir -generaal van de Rijkswater staat, spreekt de hoop uit, dat de dijken vóór de volgende winter zullen zijn her steld. Prins Bernhard deelt over beide zenders mee, dat het Rampenfonds reeds 111 millioen bijeen heeft. De radio meldt kort na 8 uur: het gat b(j Papendrecht is dicht! De tweede lijst van slachtoffers wordt gepubliceerd. uur: het aantal doden is tot 1355; gestegen. Herhalingsoefeningen van half Maart uitgesteld. i Avonds: De derde lijst van slacht offers wordt bekend gemaakt. Het aan tal doden gestegen tot 1372, waarvan alleen op Goeree-Overflakkee 433. Het Rampenfonds heeft nu 17 millioen bijeen.... DE OMVANS VAN DE OVERSTROMING S7^0ha ||i? fi* §2| DEN HAAG GEEFT 20.000 VOOR DE HOOP B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de Neder landse vereniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit toe te ken nen een gift van 20.000 ais bijdrage in haar fonds „Nieuw Schip" ter ver vanging van het tegenwoordige hospi taal-kerkschip De Hoop. De vereniging had het college van B. en W. een be drag van 10.000 gevraagd. Geld voor zichzelf ingezameld In de gemeente Reusel (N.-B.) is dopr de rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld wendden bel den echter ten eigen bate aan. Zij zullen voor de officier van Justitie te Den Bosch worden geleid. De Nederlandse regering heeft twee wagons groente en vruchten, afkomstig van een tentoonstelling te West-Berljjn, afgestaan ter verdeling onder de vluch telingen aldaar. Kazematten in dijken zijn noodlottig gebleken k. (Van een onzer verslaggevers) Middelharnis, 6 Februari. Niemandsland. Drie gaten naast elkaar in de Flakkesedijk, onder de heldere, welhaast serene winterse hemel. In het waiter van de Grevelingen een visserskotter en een kleine marine- boot. Aan de overkant van het water, 5 kilometer ver, Bruinisse op Duiveland We wandelen zonder enige moeite over het besneeuwde gros van de dijkzool, die is blijven staan. En we kijken onge hinderd Flakkee in. naar de huisjes van Herkingen, de watertoren van Dinks- land. Water, water, overal. Zo zagen lezer dagen, overstekend van Hellevoet- ;luis naai- Overflakkee over de polder van Oudenhoorn op Putten, we keken naar het dorpje van die naam door een reusachtig gat in de dijk. Naar een diep gat. waardoor met eb het water met schuimend geweld naar buiten stroomde. Drie gaten naast elkaar, een van 25 meter, twee van 10 meter, slechts gescheiden door smalle stukken dijk, die op de een of andere wijze zijn blijven staan. We konden rustig op de licht gekleurde, zeer taaie klei van cle dijk zool, vlakgesdhuurd door het water, wandelen. Eerst achter de dijk was een diep gait, een van de talloze wielen, die straks in het landschap achter zullen blijven als herinneringen aan de water vloed van de 1ste Februari 1953. De gaten Jagen eenzaam in de dyle tussen Herkingen en het gehucht Bat- tenoordeen gehuchtwaar slechts één huis onbeschadigd bleef. Er werd nog niet gewerkt aan deze dijk gaten; er is zoveel anders te doen. Het eerst zijn de binnendijken aan de orde om verdere uitbreiding van het overstroomde gebied tegen te gaan. Zo staat, het water hoog legen de lage dijk van de drooggebleven ■polder Het Oude Land van Dirksland. In de historische aiias van B-etrma een kaart van het gebied der Zuidhol landse eilanden in 11/55. Toen was Het Oude Land van Dirksland een eilandje. Nu is het bijna weer zulk een eilandje. Water gezakt door Oostenwind OP de dijk van Het Oude Land, waar over de weg van Dirksland naar Herkingen loopt, liggen kleine ka den van zandzakken. En op gezette af standen staan stoelen, keukenstoelen zonder pretentie, maar zeer gemakkelijk voor de dijkwachters, die bet water in het oog houden, het water, dat Vrijdag op liet hele eiland flink is gezakt, dank zij de Oostenwind. Overal stonden dui kers open en vloeide een schuimende stroom van overstnomimgswater naar buiten Ook door de sluis van het Dirks- landse Sas ging heel wat water naar buiten. Maar zoveel vuil kwam er op de sluLsdrempel, dat de sluiswachters onvermoeid moesten baggeren. Het schutten ging dan ook langzaam: bin nenschepen. de ruimen vol evacué's naar buiten, schepen met dijkbouwmateriaal naar binnen. Ook naar buiten gaan de ;chepen met de talloze kadavers van vee. Tot de oude visserswijsheden behoort de overtuiging, dat op een maansver duistering slecht weer volgt. E% men- verhaalt dat een 'oude visser te Middelharnis heeft voorspeld: Nieuwe maanMaansverduistering Wat zal lat slecht weer geven!" hoog tegen de djjk stond en dat de storm uit een onheilspellende hoek kwam. De burgemeester was toevallig juist in Dirksland. maar de loco-burgemeester, de heer Witvliet, Het het niet bij halve maatregelen en waarschuwde de bewo ners. Welk een geluk eigenlijk, nu zo veel dorpen geïsoleerd werden (de tele foon viel natuurlijk onmiddellijk uit), dat de plannen om van Overflakkee één grote gemeente te maken, niet zijn door gegaan. Nu is in elke gemeente een be stuursapparaat aanwezig en men hoort over het algemeen veel lof over het op treden van de burgemeesters. Verrassende initiatieven MAAR ook lilt de bewoners zelf zijn in de uren des gevaars. Maar dat wil allerminst zeggen, dat iedereen was voorbereid op de mogelijk heden van een hoge waterstand. Laat staan op een catastrophe als deze. Todh waren er plaatsen, waar men de ware aard van het gevaar verrassend snel heeft onderkend. -Dit was het geval in Herkingen, het enige dorp direct aan de zuidelijke dijk gelegen. Oude en Nieuwe Tonge liggen en paar kilometer landinwaarts. Het toeval kwam de Her- kingers te huilp. Tegen middernacht Za terdag moest de brandweer uitrukken voor een schouwbrand, zoals men hier voor een schoorsteenbrand zegt. Toen ontdekte men, dat het water gevaarlijk de initiatieven voortgekomen, ge tuigend van durf en Inzicht. In Stad aan Haringvliet en we moeten de lezer meenemen naar de Noordkant van het eiland, naar het Haringvliet tegenover Tiengemeenten ging, toen omstreeks twee uur 's nachts de noodklok luidde, een Rode Kruis helpster, de 24-jarige' Iny van Nierop, gekleed in pantalon en een paar pull overs over haar pyjama, naar de boer derijen buiten Stad en sloeg er met eer stok met geweld op de deur om de be woners te wekken: De dijk breekt door! En de dag daarop bracht ze per auto zieken naar Middelharnis over een dijk, die al onder water stond. En een Stad-genoot van Iny, de 18- jarige Hans Maliepaard, verzamelde enige vrienden om zich heen en ging met een bootje uit redden. Stad aan Haringvliet ls er. vergeleken bij andere Flakkese plaatsen, genadig afgekomen. En men is er aan het werk getogen, zodat het in het anders zo stille havenplaatsje gonst van de acti viteit. Allerlei gaten in binnendijken heeft men al gedicht. „Binnen negen dagen hopen we drie polders water dicht te hebben", vertelde een opzichter ons. „Drie polders?' „Ja zeker. Ie Uit slag, 100 bunder, de Uitslag Oude Stad 400, en de Uitslag Nieuwe Stad 200." In de Uitslag Oude Stad staat slechts twee voet water er was weliswaar een gat in de dijk gekomen, maar In arrenmoede wierp men Zondagochtend een wagen op luchtbanden erin, kt wist wonder boven wonder het gat te dichten. Hoed af voor Stad WE waren over de binnendijk In de richting Den Bommel gegaan. Aan beide zjjden water. Naar het zuiden een eindeloos lijkend watervlak en aan de einder de watertoren van Achthui zen, 4 kilometer slechts van de ooste lijkste punt van heit eiland, Ooltgens- plaat. De waterbonen werd at spoedig door een sneeuwbui aan het oog onttrok ken. Slechts vaag zichtbaar bleef in het watervlak de grote boerderij van de familie Jacobs, waar ln de oorlog een zeer bekend geworden illegale zender was gevestigd, en welke boerderij in 1947 door de Prinses en de Prins bij hun tocht over het eiland wend bezocht. Dicht bij de zijweg naar Den Bommel is een groot gat in de binnendijk En hier zijn bewoners van Stad aan Ha ringvliet hard aan het werk Hoed af voor Stad! Want hier wordt gewerkt. Zakken zand, bij honderden neergegooid ln het twee meter diepe en 40 meter lange gat, vormen de nieuwe weg, die men Zaterdagochtend hoopt te vol tooien. Vrachtauto's (er zijn er bij uit Ede ln Gelderland) rijden af en aan en twintig mannen gehuld ln dikke ler.m jekkers en met zakken over het hoofd tegen de koude wind, bouwen onver moeid voort aan de goede vaderlandse traditie: dijkenbouwers! Zaterdag c.us hoopt men de weg naar (.■oltgensplt at toegankelijk te maken ei dan zal sr bovendien weer een polderdijk zijn ge dicht. Den Bommel zelf ls vrijwel geheel geëvacueerd. De sluis is door het ge weld van de zee doorgeslagen. Zo is h»t dorp als het ware in tweeën gehakc. De oude huisjes stortten in, het ene na het andere. Er moeten nog circa 70 Inwoners zijn, er ligt marine en er zijn soldaten. De zeedijken ln de omgeving tellen talloze bressen. Noodlottig ble ken nu de vele betonnen kazematten, die In bezettingstijd In de dijken werden gebouwd, waar niemand later nog naar heeft omgekeken, maar die nu het wa ter bijzonder vat gaven op het dijk- lichaam. GRAND HOTEL AMSTERDAM Mogen wij U eens adviseren voor Uw Huwclijks-nceptit Déjeuner-dwatoire of Diner Gezellige aparte Salons TELEFOON 63163

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3