ALGEMEEN HANDELSBLAD gtficuire 7\mstcvbam$cfyc gourattt Spoedig einde van de vorst niet te verwachten Morgen vlaggen halfstok Belastingfaciliteiten Schepen gaan naar huis Overwogen wordt militairen bij herstelarbeid in te schakelen Wederopbouw en defensie-plichten 1372 Slachtoffers Tot op heden: RAMPENFONDS ONTVING 17 MIL LI OEN Ongeveer 700 getroffen gezinnen hadden plan te emigreren Ga niet kijken in het rampgebied 126e JAARGANG No. 41018 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN ZATERPAS 1 FEEELLABi Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN DOVEN Scandinavië be vindt zich een vrij krachtig hoge-drukge- bied dat geheel met koude luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid- Zweden worden mini mumtemperaturen van tien tot twintig graden onder nul gemeld en ook in Denemarken vriest hef ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Europa. In ons land heeft het vannacht over het alge meen matig gevroren (min 5 tot min 10 J, maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimumtem peraturen van min 13 graden opgetreden. Deze lage temperaturen wer den veroorzaakt door opklaringen bij weinig wind en moeten worden beschouwd als zoge naamde straling showde, aldus deelt het K.N.M.I. De koude lucht ver oorzaakte ook iti inge land en Frankrijk, uit gezonderd het uiterste Zuiden en de Atlan tische kustgebieden, vorst. De depressie-activi teit op de Oceaan is niet groot. Het hoge- drukgebied in Scandina vië vertoont geen teken van verzwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te verwachten. Aangezien er de komen de nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen worden verwacht, kan op ver schillende plaatsen strenge vorst optreden. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Oslo onbew. N 2 —13 —22 0 Stockh. geh. bew. NNO 6 —11 —13 0 Kopenh. N 9 —6 —12 0.2 Londen geh. bew. WNW 2 6—3 0 geh. bew. N 2 -1 —4 0.3 Brussel onbew. NO 4 2—5 3 Pargs onbew. windst. 5—4 0 Bordeaux mist vvindst. 7—10 Nice ,w. bew. NNW 4 11 4 0 Warschau ..neeuw ZW 2 -1 —6 0.1 Berlijn .neeuw N 2 —2 —6 1 Frankfort nevel —0 —11 2 Milnehen windst. —1 —6 6 Zürlch sneeuw WZW 4 2—3 Wenen zw. bew. windst. —2 —6 3 A windrichting; B. windsnelheid meter p sec.; C: aax temp. gisteren D tempera- tuur hedenochtend, E. neerslag afgel. 24 u in mm. Alle gegevens voo Amsterdarr opgenome op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend; Mannheim 245 0.02); Trier 206 (—0.09): Koblenz 242 (—0.11); Keulen 480 (—0.18): Loblth 1115 (—0.19); Nljme- gen 895 (—0.17); Eefde 447 (—0 19); De venter 342 0.18): Namen la Plante 170 0.02): Borgharen 4151 (—0 01); Belfeld 1255 (—0.35); Grave 543 (+0.05); Vrees- wi k 103 (—23): Lith 170 (—20) Weersverwach ting AANHOUDEND VORST De Bilt verwacht tot Zondag avond: opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, el ders in het land matige tot strenge vorst. (Opgemaakt te 10 u. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. —3.2 °C„ luchtdruk 1016.0 minibaren of 762.1 mm., windrichting en -kracht NO-3. max. temp. gisteren 0.7. min temp, 3.2, neerslag 0.3 mm. Zon morgen op 8.09. onder 17.40; Maandag op 8.07, onder 17.42. s-j. Maan morgen op 3.46, onder 10.58, 5 Maandag op 4.58; onder 11.44 Laatste kwartier heden. Giften niet-ingezetenen aan Rampenfonds Ten laste van K-N of Z-rekeningen De Nederlandsche Bank verleent aan alle instellingen of personen, die in hur boeken rekeningen K, N. of Z aanhou den een algemene vergunning tot het betalen ln opdracht van niet-lngezetenen uit het tegoed op zulke rekeningen van bedragen aan het Nationaal Rampen fonds. Deze betalingen zijn ook toege staan in geval van verplichting tot her belegging. De vergunning geldt ook voor rechtstreekse schenkingen aan slachtoffers van de stormramp. Soortgelijke betalingen kunnen zon der vergunning geschieden ten laste van T of TN-rekeningen. (Van een onzer verslaggevers) Lag het aanvankelijk niet ln de be doeling van de regering, morgen op de algemene Gedenkdag de vlaggen op de rijksgebouwen halfstok te hangen, he denmorgen Is besloten de commissaris sen der Koningin ln alle provincies en de gemeentebesturen, die nog niet hadden besloten morgen de vlaggen halfstok te hangen, op te wekken zulks wel te doen. Het voorbeeld ls reeds gegeven door de burgemeesters van Amsterdam en 's-Gravenhage, die reeds gisteren een oprcep tot navolging tot de burgerij richtten. In aansluiting aan reeds eerder be kend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp, deelt het ministerie van Financiën nog het vol gende mee; De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke inge volge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplich tige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor 'oederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers orden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan l waaronder begrepen loon uit over werk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de hef fing van de vereveningsbelasting buiten aanmerking worden gelaten. Zierikzee evacueert na toespraak van de Prins Uit Zeeland wordt ons medegedeeld, dat alle schepen die thans niet direct aan de evacuatie deelnemen, naar huis kunnen gaan, uitgezonderd echter de verbindingsschepen. Aan de schepen is de hartelijke dank overgebracht van prins Bemhard, de Op een minimaal streepje droog land wérken militairen aan het herstel van de gaten in de dijken. Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. Prins Bernhard bracht gistel-mor gen en vervolgens gistermiddag per helicopter een bezoek aan Zierikzee. Z.K.H. sprak 's middags op het Havenplein de bevolking toe en drong er bij de bewoners op aan evacueren. Er bestond aanvankelijk niet veel geneigdheid bij de bevolking om hiertoe over te gaan, doch onze verslaggever meldde hedenmorgen uit Zierikzee, dat de evacuatie thans vlot verloopt. In enkele getroffen gemeenten zullen de raads verkiezingen moeten worden uitgesteld (Van onze Haagse redacteur) rpEN EINDE een coördinatie van alle getroffen en nog te treffen maat regelen te verzekeren, heeft de regering een coördinatie-commissie in gesteld onder voorzitterschap van minister dr Beel. In deze commissie z(jn alle departementen, die direct of indirect bij de watersnood zijn betrok ken, vertegenwoordigd. Tevens is in deze commissie de wnd. directeur- generaal van de Rijkswaterstaat opgc- De commissie heeft gistermiddag een bespreking gehad, waarin verschillende problemen onder ogen zijn gezien. Zo is ter sprake gekomen de vraag op welk moment de militairen uit de noodgebleden zullen kunnen worden terug getrokken Deze maatregel zal uiteraard te zijner tijd ook betrekking hebben op de bui tenlandse militairen, met wie hierover overleg zal worden gepleegd. Het is ove rigens denkbaar, dat belangrijke groe pen militairen vooralsnog ingeschakeld zullen blijven bij herstelwerkzaamheden aan dijken en wederopbouw. De coördinatie-commissie heeft zich gistermiddag verder uitvoerig bezigge houden met de talrijke aanbiedingen, welke uit het buitenland zijn ontvangen. Ten deze ls onder leiding van dr Prin sen. secretaris-generaal van Binnen landse Zaken een sub-commissie inge steld. Er zijn nog geen concrete gegevens bekend omtrent het totale aantal per sonen, dat is geëvacueerd. Voorlopig zjjn er alleen evacué's opgenomen in de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant; zo nodig zullen ook andere provincies evacué's krijgen. Ver wacht wordt, dat de eerste phase van Verklaring van minister Beyen J~jE Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr J. W. Beyen heeft catego risch de persberichten ontkend, volgens welke de Nederlandse regering aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles en de directeur van de M.S.A. Harold Stassen zou hebben meegedeeld, dat zij niet in staat is, aan haar verplichtingen tegenover de Nato dit jaar te voldoen. Minister Beyen verklaarde, dat de Nederlandse regering nog niet kon nagaan, of de door de watersnood veroorzaakte schade en de verdere gevolgen daarvan van invloed zal zijn op haar defensie-verplichtingen. Op de vraag of de Nederlandse regering vast besloten is haar Nato-verplich- tingen van dit jaar na te komen, antwoordde de minister: „Ik herhaal, dat het op dit ogenblik onmogelijk is een overzicht te krijgen van de kosten, welke met de wederopbouw gemoeid zijn en voor welke situatie Nederland in de nu komende maanden zal komen te staan." Ongecorrigeerd.) de evacuatie Dinsdag zal zijn voltooid. Verschillende gemeentebesturen in de getroffen gebieden blijken met een te kort aan ambtenaren te kampen. In verband daarmee zullen ambtenaren uit andere gemeenten daarheen worden gezonden. Het ligt in de lijn der verwachting, dat in een aantal getroffen gemeenten op de vastgestelde datum de gemeente raadsverkiezingen niet zullen kunnen worden gehouden. In verband hiermee is vandaag op de provinciale griffie in Den Bosch een bespreking gehouden. Alleen op Goeree-Overflakkee 433 TTET totaal aantal genoteerde slachtoffers van de watersnood is gestegen tot 1372. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen; Krimpen aan de IJssel 4, Dordrecht 1, Kerkwerve 3, St Philips- land 8 en Zuidland 1. Uit de tot op heden ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee, nl. 433. Voor de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304, Brabant 1S7, Hoeksewaard 144. Schouwen- Duiveland 115, Noord-Beveland 41, Voorne-Putten 27, Zuid-Beveland 26, Zuid-Holland 18. Oost-Zeeuws-Vlaan- deren 12, iJsselmonde 10, St. Pilips- land 9. Noord-Holland 6, Walcheren 5. Alblasserwaard 4. Land van Heusden en Altena 3, Tiengemeten 2. Beijerland 2 en aangespoeld van elders 24. Voor de Vijfde verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften verwijzen wij naar pag. 12. BIJ het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 16.900.000 geteld. Het Hulpcomité op Aruba heeft een bedrag van ruim 200.000 Nederlandse guldens verzameld. Het personeel van de oliegemeenschap van Curagao heeft 682.000 (Nederlands courant) ge schonken. Curasao heeft hiermede in totaal 1.551.000 ter beschikking ge steld. Dit is meer dan vijftien gulden per hoofd. De Coca Cola Export Corporation heeft 100.000 geschonken. De Coöpera tieve Verkoopcentrale voor eieren Vece te Roermond heeft een bedrag van even eens 100.000 ter beschikking gesteld. Tijdens de receptie die de Vereniging van de Tabakshandel gisteren te Am sterdam hield in verband met het 50- jarig bestaan, werd bekend gemaakt dat de tabakshandelaren (dus zonder de makelaars, importeurs en de industrie) een bedrag van 110.000 bij elkaar heb ben gebracht. Het ruim 2500 man tel lende personeel der N.V. van Vlissin- gen Co's Katoenfabrieken te Helmond gaat op Tweede Paasdag werken en zal het (dubbele) loon van die dag, vermeer derd met een even grote storting van de directie, aan het Rampenfonds afdra gen; dit betekent een storting van in totaal 100.000. De Katholieke Arbei ders Beweging heeft haar bijdrage ver dubbeld en zal 150.000 overmaken. Volgens tot nu bekende gegevens is in de drie noordelijke provincies tezamen een bedrag van ruim 5 millioen ver zameld, waarvan uit stad en provincie Groningen bijna 2 millioen. De collecte van het Rode Kruis in Haarlem en om streken heeft 191.765 opgebracht, bovendien werd van bedrijven 67.000 ontvangen. In Arnhem bedraagt het be drag der inzameling reeds 545.350, in clusief o.a. de bijdragen van de A.K.U. Hilversum overschreed de 150.000. Zaandam droeg circa 50.000 bij, terwijl de inzameling bij instellingen, vereni gingen en bedrijven ongeveer 100.000 opbracht. Zij krijgen alle medewerking en steun om op korte termijn aan hun voornemen gevolg te kunnen geven (Van een onzer verslaggevers) /"ANDER de getroffenen door de watersnood in Zuid-Holland en Zeeland bevinden zich ongeveer 700 gezinnen in totaal 2300 personen die op het punt stonden te emigreren, die zich nog maar pas hadden aan gemeld voor emigratie, of die zich alleen nog maar van de mogelijkheden op de hoogte hadden gesteld. Dezer dagen is reeds bekend gemaakt, dat de adspirant-emigranten zich geen zorgen behoeven te maken, want dat hun emigratie, indien zij daartoe de wens te kennen geven, normaal door gang zal vinden. In de loop van deze maand zullen drie emigrantenschepen vertrekken, nl. op of omstreeks 14 Februari de Fairsea met bestemming Australië, op 20 Februari de Grote Beer met bestem ming Canada en op 24 Februari ver trekt de Zuiderkruis naar Zuid-Afrika. Bovendien vertrekt op 28 Februari de Veendam met een beperkt aantal emi granten eveneens naar Canada. Voor de adspirant-emigranten, die met een van deze schepen zouden vertrekken en die nu door de watersnood alles hebben verloren, is het wel bijzonder kort dag. Indien zit echter hun emigratieplan nen toch ten uitvoer willen brengen, dienen zij zich zo spoedig mogelijk met de aawn eldingsburea ut of arbeidsbu- reaux in verbinding te stéllen. Voor eventueel verloren gegane papieren, zo als de Röntgenfoto, paspoort, pasfoto's, en andere emigratiepapieren zal op zeer korte termijn gezorgd kunnen worden. Alle betrokken instanties, waaronder ook de buitenlandse invmigratieautori- teiten, zullen kosteloos alle mogelijke medewerking verlenenterwijl met me dewerking van het Roode Kruis voor oldoende kleding, dekking, beddegoed, etc. gezorgd zal worden. Ten aanzien van verloren gereedschap >or vaklieden is overleg gepleegd met het Commissariaat voor Oorlogsschade Men zal een voorschot op de toekomstige Nieuwe Ton ge ligt thans stil en ver laten in het waterdat Overflakkee overstroomde. Op de daken van kerk en huizen rondom is de sneeuiv vast gevroren. 87 inwoners kwamen er om het leven. schadeuitkering ontvangen, dat aan gewend kan worden voor het aanschaf fen van gereedschap enz. Indien de slachtoffers er in geslaagd zijn htm be zittingen geheel of gedeeltelijk te red den. zal voor het vervoer van deze be zittingen naar de haven van vertrek worden gezorgd, terwijl ook voor een tijdelijk onderkomen zal worden zorg gedragen. Het is dus zo, dat zelfs iemand, die alles is kwijtgeraaktnog met de Fairsea kan vertrekken. Zeventig gezinnen in totaal ongeveer ZOO personen omvatten de zouden met dit schip vertrékken. Van hen hebben reeds 25 gezinshoofden zich gemeld. Het is zélfs zo, dat die over emigratie dachten, maar nog geen aatregelen hadden genomen, binnen de kortst mogelijke tijd zullen kunnen ver trekken. De immigratieautoriteiten zul len zeer soepel handelen ten opzichte van deze getroffenen. De eventuele reeds vastgestelde subsidieregeling kan naar aanleiding van de omstandigheden wor den gewijzigd. Hoe steun en schade vergoeding worden geregeld (Van onze Haagse redacteur) JfjK regering heeft besloten voor de ge. troffenen door de watersnood een speciale steunregeling in het leven te roepen, die gelijk zal zijn aan die, welke in de oorlogsjaren 191,1, en 191,5 gold voor de oorlogsslachtoffers. Volgens deze regeling kan een uitkering worden gedaan tot 90van het inkomen, met de mogelijkheid in bijzondere geval len van een hogere uitkering. De regering heeft er van afgezien een nieuwe regeling te ontwerpen, om dat de gemeentebesturen volkomen ver trouwd zrjn met die, welke voor de oor logsslachtoffers gold. De regeling zal niet alleen voor werklozen gelden, doch ook voor middenstanders en landarbei ders. Zij, die reeds op grond van sociale wetten bepaalde uitkeringen ontvingen, zullen overeenkomstige uitkeringen ont vangen, aangepast aan de nieuwe steun regeling. Voor de gezinshoofden, die ln hun woningen evacué's hebben opgenomen, is een regeling voor vergoeding van onkosten, in concept gereed. Deze zal zo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. De verschillende regelingen gaan fat met terugwerkende kracht tot 1 Februari j.l. De regering heeft verder een schade vergoedingsuitkering in overweging, analoog aan de uitkering materiële oor logsschade. Uitvoer van hooi stopgezet Het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de over stroomde gebieden zjjn niet onbelang rijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders o<p boerderijen ondergebracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezet ting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. jN aansluiting op wat wij gisteren mededeelden omtrent het dringend beroep door de regering gedaan op de bevolking om zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven, kan worden bericht dat de politie opdracht heeft met ingang van heden kyklus- tigen en bezoekers niet tot het ramp gebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te be zoeken, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppin gen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal wil len verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1