Amerikanen waren op bezoek Immuun voor Europese Nare dagen „inblazingen" DULLES EN STASSEN IN ONS LAND DE DRIE HOEFIJZERS DE Met Washington leven of sterven De camera op 't buitenland Jules Vernè nog steeds actueel Dulles en Stassen kregen overzicht van onze buitenlandse politiek RADIOPROGRAMMA NATIONALE GEDENKDAG ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA 11 VOOR GEëVAClKERDEN: Geen inhouding op Indische pensioenen Van de zijde van het Hoge Commissa riaat van de Republiek Indonesië wordt degenen, die dooi- de watersnood zijn gs- evacueerd en periodieke betalingen genie ten, welke worden verzorgd door de af deling comptabiliteit van de Republiek Indonesië (Carel van Bylandtlaan 12 te 's-Gravenhage) verzocht zo spoedig moge lijk hun nieuwe adres aan die afdeling op te geven. Hel Hoge Commissariaat van de Repu bliek Indonesië deelt overigens nog mee, dat op pensioenen en andere periodieke uitkeringen van hen, die uit de getroffen gebieden zijn geëvacueerd, voorlopig de inhouding ter aanzuivering van schulden aan de Republiek Indonesië zal worden opgeschort. Voor hen, die in het getroffen gebied wonen en als gevolg van de ramp niet zijn of worden geëvacueerd, is een opschorting van schuldaanzuivering eveneens moge lijk, na het daartoe gedaan verzoek en on der overlegging van een zo mogelijk door of namens de burgemeester van de plaats van inwoning geviseerde verklaring, waar-, uit blijkt dat en in hoeverre schade is ge-- leden. In aansluiting hierop verzoekt het mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de geëvacueerden, die Indisch pensioen ge nieten, onmiddellijk hun evacuatie-adres op te geven aan de Stichting voor Pcn- sieenaangelegenheden, Neuhuyskade 32, Den Haag en aan hen, die garantiewe t- uitkeringen gpiieten aan deDirèctie Over gangszaken Ihdonesië, Grote Markt 22, eveneens te Den Haag. Het verdient aanbeveling op de buiten zijde van enveloppe te vermelden „eva cuatie" alsmede de aard (pensioen, wacht geld enz.) der uitkering. „BOEROE" IN NEDER LAND Na anderhalf jaar tropen- dienst Verwelkomd floor de Marinierskapel onder leiding vfln de kapitein der Mari niers Gijsbert NIeuwland, autoriteiten eri tal van familieleden van de 80 opvaren den, is gisteren ta de haven van Den Hel der aangekomen H.M.'s fregat „Boeroe", thuisvarende van Nieuw Guinea onder commando van luitenant ter zee le klasse P. Six Dijkstra. Het was de eerste maal, dat dit oorspronkelijk Australische fregat een Nederlandse haven aandeed. Na de overneming werd het onder Nederlandse vlag in dienst gesteld in de wateren van Nieuw Guinea voor patroüïllediensten vlagvertoon en informatief werk- ten dien ste van de regering. De bemanning ver bleef aldaar ca. anderhalf jaar. Het schip vertrok 23 November van Nieuw Guinea via Singapore, Colombo, Aden, Port Said, Malta en Gibraltar. In de Golf van Bis- caye nam de bemanning kennis van de ramp, die Nederland had getroffen. Spon taan werden 605 gulden ingezameld voor de getroffen landgenoten. Zelf heeft het schip geen moeilijkheden van de storm ondervonden. VERTREK VAN GO EN SUNITO UITGESTELD Naar wij vernemen is het vertrek van de Indonesiërs, de heren Go en Sunito,. dat aanvankelijk was vastgesteld op heden, uitgesteld. Beiden werden op 24 Novem ber j.l. wegens ongewenste politieke activi teit. in arrest gesteld. De heer en mevr. Sunito hebben intussen een, groot gedeelte van hun inboedel ter "beschikking-gesteld van het Nationaal Rampenfonds. AMERIKAANSE staatssecretaris Foster Dulles en de nieuwe leider van het Bureau voor wederzijdse vei ligheid hebben nu de voornaamste centra van West-Europa, en als zodanig gelden Parijs, Londen en Bonn, op hun verken ningstocht bezocht. Wat in de binnenkamers van kanselarijen en hotels is besproken, is natuurlijk het geheim van de betrokken politici en diplomaten; maar de openbare mening is waakzaam en tracht van de ge laatstrekken der zwijgende mannen af te lezen, wat na elk gesprek in hun diepste binnenste omgaat. Als men de persbeschouwingen, welke aan het Amerikaanse bezoek worden ge wijd. nauwlettend leest, 'ontkomt men toch niet aan de indruk, dat die gevoelens j zéér gemengd zijn. Wat in casu wil zeg gen. dat Foster Dulles bij de besprekin- gen voet bij stuk heeft gehouden én niet j is fngègaah op allerlei „inblazingen" van j Europese zijde. I-Iet is zeker merkwaardig, dat van officiële Engelse zijde een tegen spraak moet worden gelanceerd van de geruchten, dat de Verenigde Staten elke steun aan Engeland zouden weigeren, als dit zich niet bij de Europese Defensiege meenschap aansloot. Aan dit dementi wordt de opmerking toegevoegd, dat het gesprek veeleer zeer verhelderend heeft gewerkt. Men kan hiervan denken, wat men wil, in elk geval blijkt uit deze for mulering, dat, wat overigens sinds lang geen geheim meer is, het Amerikaanse en het Britse uitgangsstandpunt ver uit elkaar lagen. Of zij elkaar genaderd zijn, of er een compromis is bereikt, wordt niet ge zegd; dat zal dus-wel niet het geval zijn. Alleen hebben de Amerikanen beter be grepen, wat de Engelsen denken en wil len; maar of zij er enig gevoel voor heb ben, kunnen we uit het bewuste zinnetje niet opmaken. Daarbij dient men echter wel in 't oog te houden, dat de twee Amerikanen niet naar Europa zijn gekomen om te confere ren, le onderhandelen, verdragen of over eenkomsten te 'sluiten of beslissingen te nemen. Zij zijn hier alleen en uitsluitend om te zien en te horen. Uit het geziene en gehoorde zullen zij dan te Washington hun conclusies trekken en deze moeten de basis vormen voor 'de nieuwe republi keinse buitenlandse politiek tegenover Europa. En ongetwijfeld ook tegenover Azië; want vooral in Londen zal het ge hele Aziatische probleem zeker „door gepraat" zijn, terwijl Parijs bovenal be langstelling zal hebben gehad voor de vraag, hoeveel en welke hulp de Fransen voor Indo-China van de 'Amerikanen zou den kunnen verwachten. In Bonn zullen het wel de Europese Defensiegemeenschap de herleving van een nieuwe vorm van nationaal-socialisme zijn geweest, welke de volle aandacht van de gesprek partners hebben gehad. En het was geen al te grote verrassing, dat Adenauer de leider van de oppositie, de socialist Ollen- hauer, in het gesprek op het hoogste ni veau heeft betrokken. Of dit veel uitwer king heeft gehad? Men meent algemeen, dat het antwoord ontkennend zal moeten luiden. WAT INTUSSEN heel sterk opvalt, is, dat na het aan het bewind komen van het regiem-Eisenhower, maar vooral na de radioredevoering van Foster Dulles een golf van anti-Amerikanisme over West-Europa gaat, welke allen, wien de vrede lief is, toch wel een rimpel op het voorhoofd moet brengen. Want waartoe is het vrije Europa zonder de Verenigde Sta ten nog in slaat; sterker: zou dit vrije Europa nog bestaan, als Washington niet financieel, economisch en militair de hel pende, de reddende hand had toegestoken? Het is psychologisch heel goed verklaar baar, dat die landen in Europa, welke eeuwenlang de hegemonie in de wereld hebben uitgeoefend, slechts met spijt in het hart, zelfs met weerzin zich die supre matie hebben zien ontglippen; al zal elk logisch denkend mens moeten erkennen, dat het dit alleen aan zich zelf te wijten heeft, door zijn voortdurend burengekra- keel en zijn moordende en welvaart ver nietigende ruzies. Wat. aan West-Europa ontvallen is, is in handen gekomen van de twee kolossen der wereldpolitiek: de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. En zoals het in de hele wereldgeschiedenis ge gaan is, betwisten die twee groten elkaar nu weer de wereldhegemonie. Wellicht is het juister te zeggen, dat een der twee de Sovjet-Unie naar een ideologische, maar tegelijkertijd imperialistische absolute overheersing van de gehele wereld streeft, waartegen de andere zich volkomen be grijpelijk verzet. Dan kan het zijn, dat de Amerikaanse way of life ons, West-Eupropeanen, niet steeds ligt, één zaak staat echter boven alles vast, dat wij onze way of life nooit zullen kunnen handhaven zonder de veel-, de alzijdige steun van de Verenigde Sta ten. Wij hebben de keuze tussen: leven met de vrije Amerikanen en ten ondergaan onder de Russische slavernij. Wij ontken nen niet, dat ons leven ook een hoog Ame rikaans belang is. maar het is toch op de allereerste plaats ons eigen'belang, zelfs ons persoonlijk belang. Dit is nu eenmaal de ongetwijfeld betreurenswaardige, maar zeer werkelijke situatie, waarin het vrije Europa na twee door Europese landen op Europees grondgebied ontketende we reldoorlogen is geraakt. Daaraan ontkomt men niet met; zoals sommige bladen met de Parijse „Monde" vooraan doen, een fel en bitter anti-Ame- kanisme te prediken. Aldus speelt men alleen in de kaart van het Kremlin, dwars tegen het eigen blang in. De juiste manier is te proberen elkaar te begrijpen, eikaars standpunt door en door te leren kennen. Foster Dulles en Stassen hebben dit tijdens hun verkenningstocht beproefd; straks gaan vele Europese politici naar Washing ton. Waarschijnlijk zal aldus op de duur een zuiverder wederzijds begrip ontstaan, waaruit zeer zeker de onvermijdelijke con clusies zullen worden getrokken. ARTILLERIE DER LONDENSE TOWER FAALDE JAMMERLIJK: Gisteren, op de eerste 'verjaardag van de troonsbestijging van ko ningin Elisabeth II, heeft zich in de Londense Tower een incident voor gedaan, dat zonder precedent is in de geschiedenis van het Britse ko ninkrijk. Een beschrijving te geven van de reactie der direct hierbij betrokkenen, zop een daad van wreedheid zijn jegens lieden, die hun carrière in dienst der Britse traditie ongetwijfeld als onherroe pelijk besmeurd en gebroken zul len beschouwen. Wij volstaan met te wijzen op de verbijstering op het ministerie van oorlog bij het ver nemen ervan. Bij het afschieten van de absoluut onmisbare twee en zestig (62) sa luutschoten-uit de vier daarvoor be stemde vuurmonden hoorde men plotseling niets meer dan een on benullig geluidje, hoewel de artil-. leristen alle handgrepen hadden ge daan om de vereiste salvo's voovt te brengen! Het ministerie van oorlog zag zich gedwongen later toe te geven, dat men zich voor deze ceremonie van onvolwaardig kruit had voor zien, hetgeen het ketsen der kanon nen had veroorzaakt. De vereiste twee en zestig scho ten zijn derhalve op deze eerste verjaardag van de regering van koningin Elisabeth niet, althans niet op de door de traditie voorge schreven duidelijk hoorbare wijze, afgevuurd I Brief van Eisenhower aan Adenauer gepubliceerd Tc Bonn is Vrijdag de inhoud bekend gemaakt van een brief van president Eisenhower, die dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, tijdens zijn bezoek aan Bonn aan de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft overhandigd- In deze brief spreekt Eisenhower de overtuiging uit, dat West-Europa met de hulp van een Westduitse bijdrage veilig zal zijn tegenover een eventuele aanvaller en daardoor een vaste grondslag zal kun nen leggen voor vrede en vooruitgang in de gehele wereld. Hij verklaart onder de indruk te zijn, van de steun, die de Westduitse regering heeft gegeven aan het plpn voor de Euro pese Defensiegemeenschap. Hij hoopt en gelooft, dat de landen van West-Europa uiteindelijk'naar volkomen eenheid zullen streven. De president verklaart, dat hij een spoe dige beëindiging van de geallieerde bezet ting en het aanknopen van normale diplo matieke betrekkingen met Duitsland door het van kracht worden van de Westduits- geallieerde verdragen wenselijk acht. Adenauer genodigd naar Washington De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft vóór zijn ver trek uit Bonn de Westduitse bondskanse lier Adenauer, naar Washington genodigd. Adenauer heeft de invitatie aanvaard. Als termijn voor zijn bezoek aan de Ver. St. noemde Adenauer, in een desbetreffende verklaring, eind Maart of begin April. Adenauer gaf uitdrukking aan zijn voldoe ning, het in Bonn begonnen gesprek in Washington met president Eisenhower en Dulles te kunnen voortzetten. Het is morgen, 8 februari, 125 <le plannen van een laar geleden, dat du.ee Verne te Nanles geboren werd. In deze lijii' van telkens weer. de we- zeebuï/van^ï'sovjrt—Unie'een waci raid schokkende gebeurtenissen, lijkt een van ie Sovjet Unie een herdenking van zijn geboortedag ietwat „y op de studie'der sioonv g Maa,':.. Jules Verne is actue.er dan ^hÜd ife' tan''te ooit. Immers, heden ten dage ziet het ei tuigen, dat e%n door atoomenergie naar uit. dat we bezig zjjn, zfcn stoutste dr(fven duikbo^. onbegrensde mogelijk- fantasieen te verweikelijken. heden bood, wat. snelheid ca actieradius We vliegen in recordtyden om de aarde, Let relt we duiken steeds dieper in de zee, we n« graven steeds grotere tunnels, we ver- Nimitz wi:st Tite overtuigen, vaardigen kanonnen, zwaarder dan het 5 I1"6a-W kanon van Staalstad En w„ praten over deskundigen igraM^ee,,! en wo."1™ "S reizen naar ri„ maan verwezenlijkt.. Het gedeelte van de werf, De Amerikfnen, die juist door hun waarop de ..Nautilus" wordt seboimd, practische zin Jules Verne's fantasie het wordt schei tsend Sibene genoemd, °rodat meest tot realiteit hebben gebracht, kon- het 1Y°.?.lJ onbevoegden zo goed als ontoe- on? henfte^u-en6— a^of nlet'niet he "oog op de gedenkdatum - dan hun nieuwe, weinig van een few™e atoomonderzeeboot „Nautilus" te noe- verschillen. He geheim zit vooral in de men atoommotor, die de Diesel zal vervan- En laat onze bijdrage lot de herden- Sen. plDV|. ,nn king van Jules Verne's geboortedag dan t-,0?2® i?r<ZH0ot l Wai-nkteri zün, iets te vertellen over het nieuwste De brandstof is het beste te kaïakterl- wonder der techniek, waarover zelfs de |ei<\n rne(- de opmerking, dat vier fantast Verne zich zou verbazen. derd gram uranium gelijk Jn Op de werf van de Amerikaanse ma- en ee.n millioen ton rine te Groton in de staat Connecticut energie voor de motor van de „Nautilus wordt druk en in het grootste geheim wordt met uranium opg'ewek'gaat- 7pif<; gewerkt in zoverre dit laatste althans D®ze energie stelt haar m slaat zelfs mogelijk is aan de bouw van de „Nau- op vrij grote diepte een snelheid van vijf tilus", de eerste der twee atoomonder- enJ^ertl£uk°p, ^reiken, eg zeeboten, waarvoor het Amerikaanse onderzeeboot kan slacl}ts een snelheid Congres de nodige gelden toegestaan van 16 tot 18 knopen halen, heeft. Tenslotte, de atoomonderzeeboot maakt De nodige gelden: naar schatting voor- veel minder geruis. Dit is het voornaam- lopig veertig millioen dollar per stuk. ste, wat de deskundigen tot dusver heb- Zeer vermoedelijk zullen ze het dubbele ben willen loslaten. Het is ook nog met kosten. bekend, wie de Nemo van de nieuwe De „Nautilus" wordt gebouwd volgens Nautilus zal zijn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, de heer Foster Dulles, cn de directeur van de Wederzijdse Beveili ging, de heer Harold Stassen, hebben gis termiddag een bezoek gebracht bij de mi nister-president, waarna zy ontvangen zijn door de ministers Beycn en Luns op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze besprekingen hebben ruim twee uur ge duurd. Aangezien het Amerikaanse bezoek aan Nederland een informatief karakter heeft, werd aan de heren Dulles en Stassen een Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Voor de nationale gedenkdag Zondag 8 Februari zijn de volgende radio-pro gramma's vastgesteld: HILVERSUM II NCRV: 8.00 Nieuwsb. 8.30 Morgenwijding; 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws: 9.45 Quatre Petiles Prieres, Fr. Poulenc, Mastreechter Staar o.l.v. Martin Koekelkoren (gr. pl.)9.55 Inleiding Hoogmis. 10,00 Hoogmis in de St. Jansbasiliek te Laren (N.H.): Celebrant: kapelaan A. W. Veenhuis. Het parochiële koor zingt, o.l.v. Toon Vran- ken, de wisselende gezangen van Zondag Sexagesima en de vaste gezangen uit de Missa L'homme désarmé" van Jan Mul: Credo III: Volkszang (Uitzending in samen werking met dè Wereldomroep); 11.30 Adagio, en Inga, W. A. Mozart (gr. pl.): 11.40 I Can tate nr. 56 „Ich Will den Kreuzstab gerne tragen", J. S. Each; Dietrich Fischef-Öisfcau, bar. met koor en ork. o.l.v. Karl Ristenpart. II Stabat Mater Vivaldi Aatje Heynis, alt met het strijkorkest ,.L 'est.ro armonico" o.l.v. Jan de Hoog: 12.20 Strijkkwartet, Anton Bruckner (gr. pl.): 13.00 Toespraak do.or Hare Majesteit de Koningin (over beide zenders); ca. 13.15 Nieuws: ca. 13.30 De wereld helpt Nederland, klankbeeld door Paul de Waart: 13.-15 Symphonisch concert 1. Klndertotenlle- dc-r. Gustav Mahler a) Nun will die Sonne hell aufgehen, b) Nun seh" ich wohl warum so dunkel Flammen, c) Wenn dein Mtitter- lein d) Olt denke ich sie sind nur aüsge- gangen e) In diesem Wetter, Léon Combé. bariton met het Omroepork. o.l.v. Hen*. Spruit, 2. Sintoma sacra in memoriam patris, GuUlaume Landré, Rad.o Philh. ork. o.l.v. Paul van Kempen; 14.45 ..Al tot mijn lippen staat het woelend water" voordracht uit de psalmen in de Nederlandse berijming van Gabnël Smit door Willem Tollenaar, muzi kale omlijsting door Rosa Spiei'; 15.05 1. Pa vane pour une Infante délunte, M. Rave'. Maastrichts Stedelijk Orkest o.l.v. André R'.eu. 2. Miroire de peine. H. Andriessen. Covry van Beckum, sopraan met het orkes», L' estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog: 2. Prelude Elegie en Finale. Racine Flicker, Strijkork. ..L'estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog: 4. Psaume du fond dc 1' Abime,. Lily Boulanger (De Prolundis), Annie Hermes ait met het R.K. Residentiekoor en het Residen tie-orkest o.l.v. Nico Verhoeff: 16.10 Consola tions (Vertroostingen). Fr. Liszt, Gordon Manley plano. 16.30—17.00 Vespers, van Zon dag Sexagesima in de Kapel van het Cister- ciënserklooster „Mariënkroon" te Nieuw- kuyk. IKOR: 19.10—19.30 Cantate 19.30—19.45 Kerk dienst. KRO: 19.45 Nws 20.00 Het Nationaal Ram penfonds. door dr L. G. Korlenhorst, voorz van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 20.05 Paree Domine, programma van kerk muziek. sprekers: Pater B. Brockbernd O.S.B. en Aalmoezen'er J. B. van Croonen burg. 20.30 Liederenprogramma (gr. pl.), 1. In questa lomba oscura L. v. Beethoven. Gerard Souzay, bariton. 2. Soccoretemi ch'lo more Carissimi. Kirsten Flagstad, sopraan. 3. Allerseelen Fr. Schubert, Gerard Souzay bariton. 4. Nacht und Traume Fr. Schubert Irmgard Seefried, sopraan. 5. Chahson txiste H. Du pare, Charles Panzéra, bariton. 6. II pleure dans mon coeur Cl. Debussy, uit ..Aricttes oubliées", Jenny Fourel. sopraan. 21.00 O dierbaar land. Klankbeeld door Tom Bouws. 21.30 1. Trauersymphonie. Loeatelli 2 Serenade voor strijkorkest. E. Elgar. igr. pl.) 22.10 „Weerloos sleuren mij de barre vloeden". Voordracht uit de Psalmen In de Nederlandse berijming van Gabriël Smit. door Willem Tollenaar. Muzikale omlijsting door Rosa Spier. 22,30 Negro spirituals. O Lord what a morning. Deep River, Were you there, Sometimes I feel like a motherless child. Joshua got a battle. 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws. 23.15 Grairiofoonmuziek. HILVERSUM I VARA 8.00 Nieuwsb. 8.30 Gedichten; 8.45 Gram.; 9,00 Nieuws: 9.15 Geestelijk leven; 9.30 bratorium: VPRO 10.00 Zondagshalfuur; IKOR 10.oU Kerkd.; VPRO: 11.45 Causerie. AVRO: 12.00 Marcia Funcbre uit de 3e symphönie van Ludwig van Beethoven. Concertgeb. ork. o.l.v. WUlem Mengelberg (gr. pl.)12.18 Orgelkoralen van Bach; 12.30 Strijkork. 13.00. Toespraak H.M. Koningin Juliana (beidv zenders) 13-10 Nieuws 13.30 Tragische óuve- turè bp 81 Joh. Brahms 13.45 Psalmen en gezangen 14.00 Toespraak door dr P. H. Rit te) Jr: 14.15 Pianorecital door Pierre Pall; 14.35 Requiem op. 48 Gabriël Fauré 15 15. Fragment uit ..Thomas Moore" van Hëmiëtte Roland Holst—v. d. Schalk (hoorspel) l Omroepork.; VPRO: 17.00 Minister Financiën spreekt. 17.10 Wijdingsdienst VARA ,30 Toespraak door prof. dr W. Banning; 17.50 Gram.; 18.00 Nieuws en toespraak Koi- tenhorst: 18.30 Requiem: 19.00 Nieuws; 19.15 Requiem; AVRO: 20.00 Herhaling toespraak H.M. de Koningin: 20.10 mr. Kortenhorst; 20.15 Nws.; 20.30 Actus tragicus Joh. Seb. Bach .Gottes zeit ist die allerbeste zeit" cantate no. 106): 20.00 Poëzie; 21.15—22.30 Svmph. concert: 22.30 Wijdingswoord: 22.40 Orgel; 23.00 Nws.; 23.15 Strijkkwartet. Engeland. BBC Home Service. 330 M. 32.15 Caus.; 12.30 Muz. caus. met gram.; 13.10 Critieken; 13.55 Weerber.: 14.00 Nws.; 14.10 „Country Questions"; 14.-10 Gram.: 15.00 Wenken voor de Vuin; 15.30 Strijkensemble soliste: 16.00 Hoorsp.: 17.00 Concertork. en koor; 17.45 Boekbespr.: 18.00 Voor de kinderen; 18.50 Caus.; 18.55 Weerber.; 19-00 Nws.: 19.15 Symphonie-ork. ("19.5020.09 Inter mezzo): 20.45 Avonddienst; 221.25 Liefdaciig- heidsoproep; 21.30 Hoorsp.; 22.00 Nws.: 22.15 Caus.: 22.30 Idm: 23.00 Kamermuz.: 23.52 Epi loog: 24.00—0.03 NWS. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 217 M. ■12.00 ..Can I come in?"; 12.30 Kerkdienst; 13.00 Verzóekprogr.14.00 Revue ork.; 14.13 Lichte muz.14.45 Gevar. progr.; 15.15 Idem; 15.45 Idem; 16.30. Hoorsp.; 17.30 Gevar, progr.: 18:00 Gram.: 18.30 Gevar. progr.; 19.00 Round tain Quiz: 19.30 .Hoorsp. met muz.; 20.00 's. en T adiojourn.; 20.30 Hoorsp.; 21.30 Community hymn singslng: 22.00 Gevar. rntiz; 23.00 Nws.: 23.15 Pianospe:: 23.30 Muz. cans.; 23.45 Orgelsp.; 0.15 Gram.: 0.56—1.00 Nws. Nordwestdcutscher Rundfunk. 309 M. '12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws.: 13.20 Lichte muz.: 15.00 Amusementsmuz.: lfi-1 Gevar. muz.: 18.00 Symphonie-ork.: 18.50 Bas en piano: 19.00 Nws.; 20.00 Carneval-schlagers; 21.45 Nws.; 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Idem: 24.00 Nws.: O.IO Symphonie-ork. en solist: 1-15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma, 317 M. 12.00 Klankbeeld: 13.00 Nws.: 13.20 Hoorsp.; 15.30 „Paganinl". operette: 17.40 Gram.; 17-45 Orkestcon.19.30 Gram.: 20.00 Lichte muz.: SO.30 Hoorsp.: 21.35 Idem; 22.45 Kamermuz.; 23.45 Nws. Brussel. 321 en 484 M. 484 M. 11.45 Symphonie-ork.. koor en solisten: 12,30 Wee»bet.; 12.44 Omroepork.; 13.00 Nws. en weerber.; 13.U5 Gram.: 13.30 Voor de sol daten: 14.00 Gram.; 15.30 Idem; 15.45 Sport; 16.30 Gram.; 16.45 Idem: 17.00 Kinderkoor; 17.40 Grant.; 17.45 Sportuitsl.; 17.50 Gram.; 18.00 Gram.; 18.30 Godsdienstige uitz.; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.: 20.00 Hoorsp.; 21.03 Gram.; 21.45 Omroepork. en soliste; 22.00 Nws.; 22.15 3.00 NWS.; 23.05—24.00 324 M. 12.08 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Ver- zoekprogr.: 14.30 Senti-klass. muz.: 15.00, 15.50 en 16.45 Gram.; 17.00 Nws.: 17.10 Gram.; 19.00 Godsdienstig halfuur; 19.45 Nws.; 20.00 Om roepork.; 21.30 Chansons; 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz,; 32.50 Nws.; 23.00 Gram.; 23.30 Idem; 23.55 Nws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen. (464. 49 enij 42 M.) 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (224,'49. 42 en 31 M.) 22.00 —22.30 Nws. De Engelse graafschappen: Cum berland. (224— en 49 M.) MAANDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM I (402 M.). 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 915 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden, 9.35 Gram 31.00 Voordracht. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgel en .zang. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Prontenade-ork. 13.50 Gram. 14.00 Caus. 14,20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Milit. comnt. 18.00 Nws. 18.15 West-Indisch ork. 18.30 Ac- cordeonntuz. 19.00 Muz. caus. 19.15 Report, of gram. 19.20 Gram. 19.25 Piano, gitaar en bas. 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Nws. 20.05 Omroep ork en solisten. 21.05 Gram. 21.30 Hoorspel. 22.45 Hammondorgel. 23.00 Nws. 23.15 Filnt- progr. 23.45—24.00 Gram. I-ULVERSUM II (298 M.). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn. 7_30 Grqm. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.10 Sport. 8.20 Gram. 8.23 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 930 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Sopraan en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tunlnder. 12.33 Orgel. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Mandoline-ensemble. 13.45 Gram 14.00 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Grant. 15.25 Pianokwintet. 16.00 Bijbellezing 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitz. 18.00 Orkestconc. 18.20 Sport. 18.30 Gram 18.45 Engelse les. 19.00 Nws. 19.10 Piano. 19.30 Parlem. comnt. 19.45 Zigeunerkwintet. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.45 Gewijde muz. 22.40 Caus. 22 30 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Caus. 23.30—24.00 Gram Engeland. BBC Home Service. 330 M. 12.00 Schoolradio; 13.00 Gram.; 13.25 Gevar. progr.; 13.55 Weerber.; 14-00 Nws.; 14.10 Gevar. muz.; 15.00 Schoolradio: 16.30 Critie ken; 17,05 Gram.: 17.30 Interviews; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Sport; 19.20 Caus.; 19,30 Symphonierork.: 20.30 Caus.; 21.00 Gevar. progr.; 21.45 Amerikaans commentaar: 22.00 Nws.; 22.15 Hoorsp.; 23.45 Parlenrenlsoverz.; 24.00—0.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1300 en 247 ill. '12.00 „Mrs Dale's dagboek"; 12.15 Voordr. 12.30 Dansmuz.; 13J5 Orgelsp.; 13.45 Orkest conc.; 14.45 Voor de Jtleuters: 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Orkes(coiic.; 16.45 Lichte muz.: 17-15 „Mrs Dale's Dagboek"; 17.30 Hoorsp.; 19.30 Gram.; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws. en radiojourn.; 20.25 Sport; '20-30 Wedstrijd tussen jongens, en meisjesscholen; 21.00 Vragérvbcnn'.W.21.30 voraoe'.= pvoar.: 22.00 Caus.; 22.30 Gevar. progr.: 23.00 Nws.; 23.15 Actualiteiten: 23.20 Dansmuz.; 0.05 Voordr.; 0.20 Lichte muz.: 0.561.00 Nws. Nordwestfleutscher Rundfunk. 309 M. 13.00 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.25 Gevar. muz.; 15.50 Stiijkkwartet; 16.05 Amusements muz.; 16.40 Rhytlimjscbe muz..; 17.00 Nws.; 17.45 Gram.; 19.00 Nws.; 19.3.0 Symphonlc- ork.; 21.45 Nws.; 22.10 Pianorecital; 24.00 Nws.; 0.30 Dansmuz.: 1.15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 M. ■12.00 Semi-klass. muz.; 12.30 Pianorecital: 13.00 Nws.; 13.20 Hollandsemuz.; 14.00 Nws.: 14.17 Gram.; 14.30 Koor en orgol; 15.00 Orkestconc.: 36.00 Kamermuz.; 37.50 Gram.; 18.30 Amerik. ultz.; 19.00 Gram.; 20.00 Natio naal orkest en soliste; 22.45 Gram.;. 23.20 Idem: 23.45—24.00 'Nws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbouwers: 12.42 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 13.45 Pianospel: 14.00 ..Der Liegende Hollander". opera (gr.pl.); 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten;. 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Kameroi-k.; 21.00 Opera- muz.; 22.00 Nws.: 22:15 Orgelspel; 22.55—23.00 Nieuws. 484 M. .12.05 Omroepork.; 13.00 Nws.; 13.10, 14.05 en 15.00 Gram.; 16.00 Lichte muz,; 17.00 Nws.; 17.15, 18.30 en 19.00 Gram.; 19.45 Nws. 20.30 Gram.: 21.15 Planorecital; 21.45 Gram. 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen. (464, 48 en 42 M.) 22.00—22.30 Nws. Engelse les voor gevorderen. (224 cn 49 M.) 'f Verdrijf de periodieke pijnen J ben dat lome, lusteloze gevoel ff direct en afdoend meteen paar overzicht gegeven van een aantal hoofd punten uit het Nederlands buitenlands politiek beleid. Hierbij werd o.a. een uit eenzetting gegeven van de bijzondere as pecten die de plannen voor verdergaande Europese integratie voor Nederland heb ben. Voorts is het grote belang uiteengezet, dat Nederland hecht aan de spoedige tot standkoming van de Europese Defensie- Gemeenschap. Eveneens werd een aantal problemen, die bij de Verenigde Naties aan de orde zijn, aan een gezamenlijke nadere beschouwing onderworpen. In het bijzonder gold deze beschouwing de activiteit der Verenigde Naties bij de bestrijding der agressie in Korea. Een. overeenstemming van inzicht werd wederzijds met bevrediging gecon stateerd. Bij het onderhoud waren o.a. tegenwoor dig de Amerikaanse ambassadeur te 's-Gravenhage, de heer Selden Chapin en het hoofd van de Amerikaanse missie voor de wederzijdse beveiliging in Nederland, de heer Clarence E. Hunter. Ook onderhoud met. Prins Bernhard Ten huize van minister Beyen hebben de beide Nederlandse ministers van Bui tenlandse Zaken gisteravond een diner, aangeboden. Hierbij waren aanwezig de ministers Drees, Staf, Beyen, Luns, jhr van Starkenborch Stachhouwer en vooi-ts gen. Noble, hoofd van de M.A.A.G., Chapin, Hunter en de adviseur van minister Dul les, Mc Arthur. Prins Bernhard had tafr slot, na de ver gadering van het Rampmifonds, ten huize van de Amerikaanse ambassadeur een on derhoud met de heren Foster Dulles en Stassen. ZOONTJE VAN BURGE MEESTER VERDRONKEN Het. zesjarig zoontje van burgemeester dr I. N. Th. Diepenhorst van Epe is gistermorgen bij het spelen in de tuin achter de ouderlijke woning in een onbe waakt ogenblik in een vijver gevallen en verdronken. Aankomst op Schiphol onder invloed van het rampleed Met de „Super-Constellation" van president Eisenhower zijn gisleren 0111 vijf minuten over elf de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veilig heid Harold E. Stassen, uit Bonn op Schiphol aangekomen. Zij werden op het vliegveld ontvangen door de minister van buiten landse zaken, inr J. M. A. H. Luns, de chef van het protocol, mr J. Visser, de, Amerikaanse ambassadeur, Selden Chapin, en de heer Clarence Iiunter, die tot voor kort hoofd van de M. S. A. in Nederland was. De „Constellation" had, tengevolge van ijsafzetting op de vleugels, een uur ver traging, waardoor er voor de hoge gasten geen tijd overbleef om de pers te woord te staan, maar zij de reis onverwijld moes ten voortzetten naar Den Haag, waar zij H. M. de Koningin zouden ontmoeten. De vliegtuigbestuurder had niet laag durven vliegen, zodat men slechts een zeer onvolledig beeld van de overstromings ramp van het toestel uit had kunnen ver krijgen. Alvorens in de gereedstaande auto stappen, liet de Amerikaanse minister een geschreven verklaring aan de pers verspreiden. Deze luidde: „De heer Stas sen en ik hebben met waar genoegen ons bezoek aan Nederland tegemoet ge zien, maar voor ons genoegen is droef heid in de plaats gekomen, door de grote tragedie, die uw land heeft getroffen. Wij hebben op onze vlucht hierheen iets gezien van de ontreddering, door de zee teweeggebracht. Mogen wij nog maals namens onze regering en het Amerikaanse volk ons diepst gevoeld medeleven met uw beproeving betuigen. Wij herhalen ook onze belofte, dat wij zullen helpen het lijden van uw volk te verlichten". „Ik ben blij te weten, dat onze gewapen de macht in Europa al in staat is ge weest aanmerkelijke hulp te bieden". De verklaring luidde verder: „De heer Stassen en ik zijn hierheen gekomen op vriendelijke uitnodiging van uw regering en op verzoek van president Eisenhower, om met uw leiders van ge dachten te wisselen over zaken van we derzijds belang. Vandaag hoop ik uw vor stin Koningin Juliana weer te zien. Wij en de Verenigde Staten hebben de Neder landers altijd beschouwd als één van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van, dat ons bezoek de voort- Dividend van 9 (8-g) pCt. Het stemt tot voldoening, dat overeen komstig dc verwachtingen. 1951-1952 met een bevredigend winstsaldo kon worden afgesloten, aldus lezen wy in het jaarver slag van de N.V. Bierbrouwery „De Drie Hoefyzcrs" te Breda. Dc bieromzet was in het eerste kwartaal bijzonder gunstig, doch in dc volgende kwartalen viel er een geleidelijke teruggang waar te nemen. De voordelen van de in Juli 1951 ingegane accijnsverlaging, werden grotendeels te niet gedaan door de nog steeds stijgende bedrijfslasten. Zowel l.a.v. de algemene als van de productie- en verkoopkosten is een zekere stabiliteit nog niet bereikt. De ver- I houdingen op exportmarkten worden steeds moeilijker, hetgeen tot uitdrukking komt in een dalende opbrengst en klei nere winstmarges. Nochtans streeft men gestadig naar verdere uitbreiding der ex- portgebieden. De N.V. Oranje Brouwerij te Djakarta behaalde over 1950 weer gunstige resulta ten. De directie van deze N.V. heeft in twee étappen een bonus uitgekeerd, die door de directie van De Drie Hoefijzers gewaardeerd werd op 500.000. Men heeft hiermede de boekwaarde van deze deelne ming verhoogd en het bedrag van 500.000 direct ten gunste van de extra reserve ge bracht. De resultaten van het Trofee-limonade- bedrijf. alsmede van de N.V. Mij tot Expl. van Hotels en Café-Restaurants te Den Haag stemden eveneens tot voldoening. De laatstgenoemde N.V. beschikt over vrij aanzienlijke kasmiddelen, o.a. tengevolge van de afwikkeling van enige belangrijke oorlogsschadegevallen. Na afschrijvingen voor 795.921 (v. j. 716.845). bedraagt het voordelig saldo van de exploitatie-rekening 733.308 (572.036). Na toevoeging van het saldo A.P. ad 264.628 (263.421) en aftrek van een dotatie aan de extra reserve van 100.000 resteert een winst van 897.937 (835.457). Voorgesteld wordt een dividend van 9 (8'/i) pet., terwjjl voor de oprichtersbewii- zen 373 (322) beschikbaar is. Naar nieu we rekening gaat 275.823 (264.628). Elveden ontstak zijn zaklantaarn en liet de stralenbundel rond de hall spelen. Hij zag Winter achterover liggen, zijn schouder wrijvend eri de Squid, die met twee treden tegelijk de trap oprende. Elveden vuurde in het wilde weg en de Scjuid, zich bukkend, keerde zich om en beantwoordde het schot. De lantaarn in de hand van de inspecteur vloog in stuk ken en de hall was weer donker. Hem achterna, riep Elveden en vloog op de trap af. De grote agent, nog steeds zijn pijnlijk getroffen gezicht wrijvend, volgde hem. Samen renden ze de trap op. Boven sloeg een deur dicht. Met een forse aanloop wierp Elveden zich tegen een gesloten deur. Aan de an dere kant klonken voetstappen en toen een zware plons. Elvejden ging recht slaan, en rnilcte op het slot en tegelijkertijd sloèg hij de deur open. De kamer was leeg en het raam stond open. Hij liep er naar toe en keek naar buiten op het balkon. In het water was niets te zien. Toch hadden zij een plons gehoord. Hij zette zijn handen voor zijn mond en schreeuwde Politie Hij zwemt hier in de buurt Ogenblikkelijk liet Elveden zich ook op het gras vallen. De agent volgde hem. Op de rivier begon een bootlicht heen en weer te bewegen. Misschien zwemt hij onder water door, riep Elveden nog. De laatste opmerking van de inspecteur bevatte meer waarheid dan hij zelf ver moedde. Tezamen stonden de agent en de inspec teur naar de rivier te kijken. De man kón eenvoudig niet ontsnappen. Hier of daar moest hij toch weer aan wal komen. Winter lag nog altijd gewond in de hall en de inspecteur vroeg zich af, of hij hem geraakt had. of dat de Squid hem had ge troffen, na de lamp vernield te hebben. Hebt u iets?, riep hij weer. Nee, kwam zwakjes het antwoord, en het bootje voer verder. Achter de inspecteur en de agent kwam een donkere schaduw uit het struikgewas. Een hevige duw twee kreten van schrik en een dubbele plons. Bij het geluid daarvan, werd het zoek licht op het land geworpen en belichtte zo de Squid. Er werd geschoten van de rivier en de Squid, vooruit springend, haastte zich bui ten het licht te komen. We komen, inspecteur, riep de hoofd agent van de boot op zangerige toon, en het vaartuig stoomde op de wal af. De doorweekte inspecteur en de agent bereikten de wal vóór de. boot zelf. Buiten in de Petersham Road liep de Squid, druipend van water, hij haastte zich de weg over en sprong in een wachtende taxi. De auto schoot vooruit. Toen hij zich in de kussens liet zinken sloot hij de handen om de nek van iemand, die naast hem zat. Zijn mede-passagier verzette zich niet, maar hijgde: Laat dat Squid, ik ben 't, Thyme! De Squid schrok en een kwaadaardig licht kwam in zijn ogen. Hij bekeek de ander van dichtbij cn liet zijn handen toen zakken. Dat was op 't nippertje, zei hij lang zaam en keek achterom, maar het was te donker om iets le kunnen zien. Wat is er toch gebeurd? Ik had pas een voet in je huis gezet of ik zat in een val. Elveden en twee agenten wachtten mij op. Mr Thyme knikte en ging een eindje van de ander afzitten. Hij hield niet van water. Ik heb hen achtergelaten in acht voet water, zei de Squid. Ik zal met die in specteur rekening moeten houden, in 't vervolg. Hoe is dat gebeurd? Juffrouw Richmond werd vandaag in mijn huis gevonden. De reporter Cra ven neusde rond in' Richmond. Mijn wa gen reed hem omver bij de brug. Na tuurlijk moest ik hem neenemen, om wal op te knappen. Hij moet het een en ander gezien hebben, dat zijn achterdocht ge wekt heeft, maar ik kan met geen mo gelijkheid vermoeden wat dat geweest is In ieder, geval, toen ik vanavond thuis kwam, was mijn auto niet te zien bij .'t station, en terwijl ik mij afvroeg, wat dat kón betekenen, zag ik mijn knecht, Jelks. Hij vertelde me, dat hij al mijn bedienden naar het politiebureau had zien brengen. Nu wist ik al genoeg, en vond het raad zamer, me uit de nabijheid te houden. De Squid knikte. Jimmy Craven, zei hij langzaam. Oók nog zo'n jongeman, waarop ik mijn aandacht zal moeten vestigen. Ik liep wat rond in Richmond, dicht in de buurt, vervolgde Thyme, in de hoop je nog te kunnen waarschuwen. Ik liep wat op en neer, toen liet donker werd en ik zag een taxi voorbijkomen. Ik wist niet zeker of het de jouwe was, maar ik holde er toch achteraan. Zij bleef niet ver van mijn huis af staan en ik wist dus, dat je naar binnen was. Het was te laat om je te waarschuwen en daarom wachtte ik hier. maar. In het donker van de auto lichtten de ogen van de Squid kwaadaardig, maar hij zei niets. En wat zal er nu gaan gebeuren? vroeg Thvme na een kort stilzwijgen. Het spel is uitgespeeld, denk ik. Eer de nacht om is, zal mijn signalement over heel Londen verspreid zijn. Juist, antwoordde de Squid. Hij boog voorover en nam de spreekbuis op, die hem met de chauffeur verbond. Zo gauw mogelijk naar Kingston, be val hij, en dan naar de stad, Fleet Street. 1-Iij keerde zich tot Thyme. Wij zullen onze spullen bij de bank af halen, zei hij. Jij hebt toch de sleutels? Ja allemaal. In orde. De Squid straalde van vol doening. Elveden zal wel niet zo gauw wraak verwachten, en het zal een waar dig antwoord zijn op zijn kleine valstrik van vanavond. Hij leunde achterover en kruistte de armen, geheel op zijn gemak. Als we klaar zijn, zei hij, moet je maar naar mijn schip gaan in Sussex, dan kan ik je naar Frankrijk laten brengen. Het was stil een tijdje, en toen barstte de Squid plotseling in lachen uit. Misschien heeft Elveden nog wel zijn eigen agent aangeschoten, zei hij. Ik zal heel wat kostbare tijd moeten verspillen, met mij om te kleden, ik kan die door natte kleren niet aanhouden. Hij leunde achterover en sloot rustig zijn ogen, bewonderd door Thyme. Toen de taxi Kingston binnenkwam, opende de Squid de ogen. Dit, zei hij langzaam, zal een nacht vol verrassingen worden. Mijnheer Thyme knikte instemmend, zonder de dubbelzinnigheid van die woor den ook maar even te kunnen vermoeden. EEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK De hoffelijke vergelding. In de bank van Thyme waren twee mannen hard aan 't werk, bij 't licht van een electrische zaklantaarn. Bij de open deur van het vertrek lagen reeds drie zakken, die dreigden te barsten. Een vierde werd gevuld. Geen van beiden sprak, maar ze hielden al han aandacht op hun taak gevestigd (Wordt vervolgd.) zetting van deze warme vriendschap zal consolideren". Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het programma van de besprekingen, die in beginsel een informatief karakter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de consequenties der over stromingen. Vandaag te kwart vóór tien hebben de hoge gasten met hun medewer kers de reis van Schiphol naar Brussel voortgezet. Ontvangst door de Koningin H. M. de Koningin heeft gistermiddag om 12 uur in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag de beide Ameri kaanse gasten ontvangen, die werden ver gezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin:- De Koningin onderhield zich een korte Lid met het gezelschap, dat zich daarna naar de residentie van de Amerikaanse ambas sadeur begaf, waar de lunch wordt ge bruikt). (Over het verdere verloop van het bezoek van de heren Dulles en Stassen, zie men ook elders in dit blad). Vooruitgeschoven basis in de Oostzee? Volgens Hanson W. Baldwin, de mili taire redacteur van de „New York Times", bouwt de Sovjet-Unie op het Duitse eiland Ruegen in dc Oostzee een basis voor kleine marineschepen en vliegtuigen, een cn ander in een poging, om de Oostzee tot een „Sovjet-binnenzee" te maken. Een voormalig Duits vliegveld wordt thans, volgens Baldwin, verbeterd en een nieuw aangelegd. Voorts zouden kanalen naar het binnen meer op Ruegen worden gegraven, waar door dit meer tot een beschutte haven voor kleine marinevaartuigen gemaakt kan worden. Naar men aanneemt, zo gaat het artikel verder, zullen meer dan 100 duikboten, één of meer kruisers van het type „Swerdlof", een groot aantal torpedo-motorboten als mede een aantal oude slagschepen in het Baltisclie gebied gestationneerd worden naast 700 tot 800 marinevliegtuigen. Met de constructie van de basis-Ruegen, die op nog geen 100 k.m. van Kopenhagen ligt, zou de Sovjet-Unie een „neutralise ring" van de Scandinavische eilanden in de Oostzee beogen, alsmede een verster king van de gehele positie in dit gebied. België vraagt Beperkjng Nederlandse textiel' invoer Dc federatie der Belgische textielnyver heid heeft aan de Belgische minister van Economische Zaken een uitvoerige nota overhandigd betreffende de Benelux. In deze nota wordt het standpunt der federa tie betreffende de Benelux uiteengezet en wordt een voorstel gedaan tot hot treffen van beschermingsmaatregelen, ten gunste van bepaalde sectoren van deze industrie, die byzonder door de Nederlandse concur rentie worden bedreigd. Als zodanig worden genoemd rayon weefsels, wollen weefsels, wollen dekens, tapijten van cocos- en andere harde ve zels, tricot, rayonweefsels en geconfectio neerde tricotartikelen (interlock). Door de Belgische federatie wordt er op aange drongen, dat de Belgische regering ten spoedigste met de Nederlandse regering zal onderhandelen om te komen tot eon- tingentering van de.Nederlandse invoer in België van de bovengenoemde artikelen op basis van de helft der ingevoerde hoe veelheden in de eerste negen maanden van verleden jaar. Op grond van deze Belgische nota heb ben Woensdag jl. afgevaardigden van dc Nederlandse Wollen Stofrcn Industrie le Brussel besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de Union Beige de Tisseurs de Lainc. Van Belgische zijde is daarbij voorge steld op basis van vrijwilligheid te komen tot eon contingentering van de Neder landse invoer. Er werden echter geen bin dende afspraken gemaakt. Schepen voor Indonesië Opdracht voor Nederlandse werven De scheepswerven „Kraaier" te Zaan dam en gebrs. Niestern te Zaltbommel en Groningen hebben een contract afgesloten met de republiek Indonesia voor de bouw van drie vrachtschepen met een lengte van 74 m. en een breedte van 11.20 m. De totale opdracht beloopt tien millioen gul den. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1