DE SINT ELISABETHSVLOED Nederland beïnvloedde de Verenigde Staten Voorloper van de huidige ramp „Mislukte" emigranten keren terug PROTESTEN VAN NOORDELIJKE LUISTERAARS HEBBEN SUCCES Amerikaanse reacties op de „Stij U-tentoonstel I i ng ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA de laagste schatting, niet minder dan 100.000 personen. Hetgeen betekent dat de bevolking van Nederland door één aanval van het water practisch werd gedeci meerd. De veestapel ging vrijwel geheel verloren. Toen het licht werd kon men vanuit Dordrecht, plotseling een eilandje gewor den, en vanuit Brabant het trieste tafe- EEN RAMP zoals ons land deze week overkwam, laat ons de kleinheid van de mens gevoelen. Ondanks alle technische vooruitgang blijkt hij, wanneer de natuur onverwacht met geweld toeslaat, nog vrijwel even hulpeloos als in de legendarische begintijd van onze strijd tegen het water. Daardoor vooral wekt de catastrophe van Februari 1953 herinneringen aan een ramp die ruim vijf eeuwen geleden plaats had en die in onze historie nog steeds als een der zwaarste nederlagen tegen de erfvijand gehoekt staat: de St. Elisabethsvloed. Evenals deze week ging op die rampzalige nacht van 19 November 1421 een wilde orkaan gepaard met springvloed. Ook toen stortte het water zich met donderend geweld door stukgeslagen dijken, de doorbraken uitschurend tot brede toegangspoorten waardoor het opgestuwde water de polders binnenvloeide, alles vernielend en meesleurend wat het in de weg stond. Duizenden mensen, in hun slaap plotseling met bed en al neergestort in een kolkende watermassa, boerderijen in enkele seconden weggevaagd of in een ruïne herschapen, hele dorpen verslonden door een begerige vloed.... het is alsof men de trieste krantenverslagen der laatste dagen leest in plaats van de kronieken die het relaas vertellen van de ramp die de Grote Zuid-Hollandse "Waard voorgoed deed verdwijnen. De Grote Waard Deze Grote Waard vormde met haar oppervlakte van bijna 50.000 H.A. de kern van het vroegere Zuid-Holland. Haar Noordgrens was de Merwede van Woudrichem tot Dordrecht; in het Zui den strekte zy zich uit tot de Brabantse zandgronden; de Oostelijke grens vorm de de Maas tussen Heusden en Wou drichem terwijl in het Westen de Dub bel tussen Dubbelmonde en Dordrecht het grote gebied afsloot. Bepaald rustig was daar In het begin der vijftiende eeuw het leven niet. Het krioelde er van soldaten, sinds de Hoe ken en Kabeljauwen, bij het optreden van Jacoba van Beieren opnieuw in vuur en vlam waren geraakt. Vooral na dat de Luikse bisschop Jan van Beieren besloten had met 'n groot leger tegen zijn weerspanninge nicht op te trek ken, gonsde de Grote WEiard onophou delijk van krijgsrumoer. Van vreemde huursoldaten behoeft men evenmin begrip als eerbied voor onze vaderlandse dijken te verwachten en al gemeen wordt dan ook aangenomen dat de vechtersbazen van Jan van Beieren in de jaren 1417—1419 met de dijken al lerlei dingen hebben gedaan die voor hun toch al niet schitterende toestand niet bevorderlijk waren. Zo kwam het stormachtige najaar van 1421. De boeren, beter bekend met de gril len van de natuur dan uitheemse huurlin gen, zullen wel eens bedenkelijk het hoofd hebben geschud als een storm het water weer eens aan de dïjkskruinen bracht. Met schrik zullen de ouderen zich de over stromingen van 1374, van 1376 en 1393 her innerd hebben. Twee doorbraken Maar niemand zal de verschrikking ver wacht hebben die in de vroege, donkere ochtend van St. Elisabethsdag over Hol land losbarstte. De storm uit het Noord- Westen was aangegroeid tot een orkaan. De wateren tussen de Zuid-Hollandse eilanden stonden hoger dan ooit en ook de Merwede raakte de rand van de dyk Even na middernacht voltrok zich het dra ma. Op twee plaatsen tegelijk, begaf de d\jk het en de watermassa's stortten zich met donderend geweld in de polder. Twee woeste stromen vernietigden In enkele uren tyds een gebied ter grootte van een derde der provincie Utrecht. Boerderijen, schuren, hooibergen, gehele dorpen tege lijk bezweken voor het aanstormende wa ter. Zo ontzaglijk snel sloeg de vloed toe dat het merendeel der bewoners, voor zij de kans kregen iets te doen, in hun bed den verdronken. Veelal wordt gezegd dat een der door braken bij Wieldrecht, dus in het Zuidwes ten viel. in de oude dijk gaande van Strijen naar Geertruidenberg. Maar dan moet eerst de daarvóór liggende dijk, waarschijnlijk bij Broek bezweken zijn. Do andere doorbraak geschiedde bij Werken dam, dus in het Noordoosten. Ontroerende verhalen vertellen de Kro nieken over de ontzettende slachting die deze vloed in de dichtbevolkte polder aan richtte. Wij zullen ze hier niet herhalen; de tragedie die wij thans beleven heeft ons voorstellingsvermogen maar al te zeer gescherptZonder de moderne hulp middelen van radio,amphibievaartuigen en helicopters en hoe weinig afdoende blijkt zelfs deze technische hulp was de bevolking, voorzover zij niet dadelijk een prooi der golven werd, ten dode opge schreven. 100.000 doden Het aantal slachtoffers bedroeg, volgens reel zien. Eindeloos ver strekte zich het verdronken land uit, hier en daar onder broken door een torenspits of' een hoog huis dat de golfslag had weerstaan. Een rijk landbouw- en veeteeltgebied, bezaaid met 72 dorpen, was met één slag verdwe nen. Hoeveel bewoners zich nog hebben kun nen redden is niet bekend. Slechts enkele legendarische verhalen zijn hieromtrent overgeleverd, o.a. dat van Pieter Dirksz, die met vrouw en zoon op de hanebalken van hun boerderij naar Dordt dreven, en de befaamde geschiedenis van het kind in de wieg op een ijsschots. Een zwarte kat zou de schots, als een volleerde balanseur, telkens overspringend van links naar rechts, naar de dijk gedirigeerd hebben, die naar dit voorval Kinderdijk zou he ten. Dit laatste is zeker in strijd met de feiten, daar de Kinderdijk haar naam reeds in de 14e eeuw had, en de historie van de kat klinkt weinig geloofwaardig; maar dat een kind in de wieg naar Dor drecht is afgedreven, waar het liefderijk werd opgenomen, schijnt historisch vast te staan. 34 dorpen verdwenen Van hulpverlening was nauwelijks sprake meer, al zijn er door diverse Hol landse steden en ook door het buitenland, geldsommen ter beschikking gesteld. De krachtige maatregel die Jan van Beyeren meende te moeten nemen door zijn bevel aan de overlevenden, om onder bedrei ging van zware straffen onverwijld de herbedijking aan te pakken, was niet meer dan een slag in de lucht van een macht hebber, die van de macht van het water geen notie had. De Grote Waard was voorgoed verloren. Van de 72 dorpen zou den er 34 nimmer meer worden herbouwd. Zestien dorpen kwamen na enige '/eken, toen het water terugviel, weer droog te liggen; 22 andere werden soms pas jaren later opnieuw bevolkt. Eerst in 1461 heeft zich het Land van Altena aan de Westzijde door een hoge dijk gedekt. Andere inpolderingen kleine schaal volgden tot in de 18e eeuw toe, maar van een herstel van de Grote Waard was geen sprake. De Biesbosch Al deze inpolderingen bij elkaar vor men thans de Biesbosch, het uitgestrekte drassige woud, ontstaan uit eilandjes van .veengrond, allengs begroeid met riet en biezen en later op ondiepere plaatsen vastgeraakt, waar zij door de getijstromen met zeeklei werden overdekt. Langs de Merwede werd een betrekke lijk hoge strook kleilanden gevormd, die zich steeds meer zuidwaarts uitstrekte, doorsneden door tal van killen, die het water van de rivier deden afvloeien, waardoor deze zeer verontdiepte. Het is bekend hoeveel moeilijkheden dit heeft veroorzaakt en hoe eindelijk tegen het einde der vorige eeuw de kwestie is op gelost door de aanleg van de Nieuwe Merwede, gepaard aan een geleidelijke sluiting der killen. Ter weerszijden van de nieuwe rivier liggen de kleilanden van de Biesbosch, het dorado voor vogelliefhebbers. Ook hier wordt het land door tal van killen doorsneden, die meer en meer door dicht- slibbing aaneengroeien, totdat zij eens ook langs de Zuidzijde door een doorlo pende dijk zullen kunnen worden gedekt. Eerst dan zal de toestand van Hollands bodem en wateren, door de St. Elisabeths vloed zo heftig beroerd, weer een meer blijvende zijn geworden en tevens zal dan herwonnen zijn een bodem vruchtbaarder dan weleer, met een veel betere afwate ring en een meer doelmatige bescherming tegen buitenwater. De 15e-eeuwse Meester van Rhenen die de 8t Elisabethsvloed in beeld bracht heeft daarbtf zeker niet een realistisch beeld van de enorme verwoesting ge geven. Met grote naïviteit laat h\j de half door 't waler overstroom de dorpen als lieflijke eilandjes boven het water uitsteken. Alleen bij de tafréien op de voorgrond treft de tragedie der evacuerende ontheemdendie met verbeten ge zichten het laatste van hun bezit in veiligheid brengen. We repro duceren hier twee fragmenten van liet schilder}), dat in het Rijks museum is. Links de linkerhelft van het op eikenhout geschilderde paneel. Rechts de rechterhelft met de stad Dordrecht. Meestal: heimwee van de vrouw De „Fairsea", die 9 Januari uit Sydney is vertrokken, brengt 311 passagiers mede, waaronder 51 emigranten, wier emigratie om de een of andere reden als mislukt moet worden beschouwd. Onder deze 51 personen ztfn ér 25 die slechts 2 tot 6 maanden in Australië zijn geweest; de overigen verbleven er 1 a 2 jaar. Onder de terugkerenden bevinden zich 6 echtparen met kinderen. Feitelijk zou men in 17 gevallen van mislukking kun nen spreken. In vele gevallen is heimwee van de vrouw de reden van de terugkeer, bij anderen onmogelijkheid van aanpassing aan de nieuwe omgeving en in enkele ge vallen te weinig werklust of doorzettings vermogen. Volgens de mening van deskundigen op emigratiegebied moet men het aantal Ne derlandse emigranten, dat is mislukt, ra men op ongeveer 1 pet van het aantal dat vertrokken is. Ook FM-systeem in Nederland? Aan spoedige verbetering van ontvangst wordt gewerkt (Van onze correspondent). zema) en deze besprekingen hebben bfl Van het comité Belamten Noordelijke ï'Lf.tS.'j de «rwaehtlng gewekt dat Luisteraar, vernamen ij dat dit comité i de «"'vangst ook In do haar actie, althans voorlopig, aal opsrhor- r"»,d' )""ma urgente aaaje ten omdat op liet ogenblik met kracht "at spoedig handelen wei- wordt gewerkt aan verbetering van dejhaast «"«"tkoombaar is. ontvangst-mogelijkheden voor de uithoe ken van het land. Het comité Belangen Noordelijke Luisteraars heeft een groot- Het bestuur van de Nozema is er van overtuigd dat binnen 4 of 5 jaar het F.M. systeem waarover wij onlangs het een vaa OJOltl-lll IVCtttlUVCi t scheepse actie gevoerd tot verbetering van ;cn ander publiceerden - in alle Europese dc slechte radio-ontvangst in de uithoeken ]anden zai zjjn ingevoerd. De Nozema zal van ons land en van de drie Noordelyke zich op korte ter^ijn bezinnen welk ad- provmcien inliet bijzonder. Na een maand i vjes aan de regering moet worden ver zijn de resultaten reeds belangwekkend. strekt Met het uitbrengen van het advies. Het comité heeft een bespreking ge\ oerd zak gezien de grote gevaren die thans zijn met de Raad van Beheer van de .Sc,^r" ontstaan omdat een belangrijk deel der landse Omroep Zender M3atschappy (No- ----u r„ NEW YORK, 30 Januari. Op 17 December werd in het New Yorkse Museum van Moderne Kunst een tentoonstelling van „De Stijl" geopend. Deze expositie zal nog enige weken voortduren, maar reeds nu verheelt de directie van het Museum niet, dat het hoogst ingenomen is met het succes van deze tentoonstelling, want dit is veel groter dan aanvankelijk werd verwacht. Honderden bezoekers ziet men op weekdagen naar „De Stijl"-tentoonstelling stromen, en men kan zich dus voorstellen hoe vol het er gedurende de weekeinden is. Ook in dc Amerikaanse pers is er veel aandacht aan besteed. Alle dagbladen in New lork hebben er grote stukken aan gewijd, veel belangrijke weekbladen en tijdschriften (o.m. The New Yorker, Newsweek, The Saturday Review), en men komt besprekingen tegen in tijdschriften waar men ze niet eens zou verwachten. Zelft een Cubaan» blad „Noticias de Arte" heeft er ver meldingen over, en de Amerikaanse kunsttijdschriften wijden er hele blad zijden aan. Uitstekende expositie De tentoonstelling is beknopt, maar door Gerrit Rietveld e.a. vaklieden uitstekend en overzichtelijk ingericht. Zij illustreert voor de Amerikanen heel duidelijk de ont wikkeling van de Stijl-beweging, welke het platonische credo verkondigde, dat ware schoonheid aan geometrische wetten gehoorzaamt, en dat in 1917 met Theo van Doesburg in Holland als reactie ontstond op „Jugendstil", Biedermeier-naturalisme en de excessen van de romantische eclec- j| tici. Men vindt op de tentoonstelling na il tuurlijk van Doesburg's schilderijen, wer- ken van Mondriaan en van der Leek, van de beeldhouwer Van Tongerloo en de ar chitecten J. J. P. Oud, Gerrit Rietveld en I van Eesteren. Misvatting recht gezet Wat menige Amerkaan eerst nu en ;oms met enige verbazing gewaar wordt, is dat deze uiterst revolutionnaire Het John Wilfang-house in Los Angeles lijkt geïnspireerd door de Hollandse architect Rietveld. Styi-beweging, wier invloed nu. na ruim dertig jaar nog in architectuur, beeld- houw- en scbilderknnst alsook in de kunstnijverheid te bemerken is, ook het Amerikaanse kunstleven zo sterk beïn vloed heeft. Het is n.I. een feit dat niet alleen in de Amerikaanse politiek, ma^ir ook in het Amerikaanse kunstleven een zekere nationalistische tendens is ontstaan en men verkeert hier nogal eens in de mening dat principes, zoals die door „De Stijl" reeds meer dan een kwarteeuw ge leden werden beleden en tot uitdrukking gebracht, in Amerika zijn ontstaan. Men hoort aan de reacties van dc bezoekers der tentoonstelling, en ziet het uit pers verslagen, dat de bewondering van de Amerikanen vooral uitgaat naar de hel derheid, de „oprechtheid" zo men wil, en de preciesheid waarmee de Stijlgroep haar principes verwezenlijkt. Het is voor de Amerikanen een hele ervaring om nu a.h.w. voor de pure bron nen te worden geplaatst, waar de Ameri kaanse moderne kunst (maar helaas ook haar gruwelijke overdrijvingen) zoveel aan te danken heeft. En niet in het minst juist om de vertroebeling van deze bron nen en principes in latere ontwikkelingen, welke direct en indirect aan de Stijlbe weging ontsproten, voelen Amerikaanse bezoekers van deze tentoonstelling zich vooral getroffen door de discipline waar mee de Stijlgroep de een-, twee- en drie- imensionale artistieke bouwelementen be perkte tot horizontale en verticalen, parallelogram en prisma terwijl zij symme trie vermeed en slechts de elementaire kleuren van rood, blauw en geel op haar palet had. Vergelijking Wat bijzonder interessant is in verband met deze Stijl-tentoonstelling, die op de benedenverdieping van het Museum van Moderne Kunst is ingericht, is de tentoon stelling. die op de derde verdieping "van hetzelfde Museum wordt gehouden, en dit uitgebreid de na-oorlogse Amerikaanse architecteur behandelt. Als men die ten toonstelling binnenkomt, en het hoofd nog vol heeft van composities van Theo van Doesburg en Mondriaan, en men heeft nog juist eens goed de modellen van huizen van Oud en Rietveld bekeken, is de Stijl invloed om niet te zeggen Stijl-imitatie hier en daar eenvoudig meer dan frap pant. Amerikaanse architecten als Gregory Ain met zijn „John Wilfong House" in Los Angeles, Californië, of Charles Eames met een huis dat hij in 1950 voor zichzelf bouwde, vertonen in hun werk, zoals b.v. ook de kunstcriticus van „Newsweek" op merkte, een haast „uncanny" (angstwek kende) gelijkenis met werk van leden van de Stijlgroep. Zelfs in gordijnen Het tijdschrift „The Nation" schrijft nog: „De voornaamste betekenis van deze Stijl tentoonstelling ligt natuurlijk vooral in de architectonische waarden, en de impor tantie van de Stijl-beweging voor de ge schiedenis van de architectuur en aanver- luisteraars zich inmiddels op het buiten land heeft georiënteerd, de grootste spoed worden betracht. Zoals bekend ziet het comité een oplos sing van de wel zeer hinderlijke storingen in bepaalde gebieden van ons land in het gebruik van F.M.-zenders. die op de 3- Meter-golfband werken. Overigens heeft het actiecomité geen voorkeur voor een bepaald systeem. Zij wil enkel maar ver betering van de radio-ontvangst. Zowel in technische als in omroepkringen heeft men na lang beraad en veel geëxperimen- teer ook het F.M. systeem als het enig af doende middel aangegeven. Veel Duitse toet teil en Tijdens de bespreking met de Nozema heeft de voorzitter van het actiecomité, de heer De Graaf, gewezen op de vele bezwaren van een slechte ontvangst, zoals de niet te onderschatten gevaren door beïnvloeding van de Duitse pro gramma's het ontstaan van clandestiene zenders, het slecht bereikbaar zijn van de bevolking tijdens rampen, mobilisa tie en dergelijke. Ook economisch zijn de gevolgen niet uitgebleven. Het pu bliek schaft meer en meer Duitse toe stellen aan, waarmee men ook de 3-M- band kan beluisteren „Duitse toestellen komen per wagonlading over de grens en worden hier grif verkocht". Ir J. D. H. van der Toom, hoofddirec teur Alg. Zaken en Radio van PTT deelde op deze bespreking mede dat de Nozema een adviserende taak heeft en dat zij dus ongevraagd de regering van advies kan dienen. Het ligt in de bedoeling op de kortst mogelijke termijn een rapport uit te brengen. Als zijn mening gaf de heer van der Toom te kennen dat de invoering van het F.M. systeem in ons land een wel- haast onafwendbare noodzaak is gewor- den en welker invoering ook over geheel Europa binnen enkele jaren een feit zou zijn geworden. Dr P. Muntendam hoog leraar in Leiden Met ingang van 11 Septmeber 1953 is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan dc rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sociale geneeskunde, dr P. Muntendam, tot nu toe staatssecretaris van Volksgezondheid. Kantoorgebouw van Pietro Belluali in Portland. De ma-thematische opzet toont een duidelijke verwantschap met de werken van de Nederlandse Stijlgroep. wante kunsten kan zeker niet betwijfeld worden". Deze opinie kan men nog eens duidelijk bevestigd zien in de moderne Amerikaanse woninginrichtingen en het meubilair waarin men veel Stijl-reminis centies kan ontdekken. De „New York Herald Tribune" schrijft in dit verband nog: „Men ziet de invloed van „De Stijl" ook in een grote muurkast, ontworpen door de Amerikaan George Nelson. De kast toont een zorgvuldig opgebouwd patroon van rechthoeken, welke gevormd worden door laden en vakken in verschil lende maten". In de hele moderne Ame rikaanse binnenhuiskunst kan men de in vloed van de Stijlbeweging nasporen, zelfs tot in patronen van gordijnen en vloerbe dekkingen toe. De grote verdienste van de tentoonstel ling van „De Stijl" intussen is dat veel Amerikanen beginnen te zien op wat en op wie zij in hun architectuur en beelden de kunsten verder bouwen. En een tweede niet geringe verdienste is bovendien, dal de Amerikanen een nieuwe band met Nederland ontdekken BUITENLAND K AN NOR MAAL BLOEMBOLLEN BETREKKEN Terugslag in de omvang van de uit voer van landbouwproducten van het oogstscizoen 1953 is niet te ontgaan daar productieve landbouwgebieden door de ramp zijn getroffen. Het is daarom van betekenis, dat de uitvoer van „niet getroffen" producten zo min mogelijk belemmering ondervindt. Van talrijke buitenlandse afnemers blijkt I thans navraag naar de leveringsmogelijk- heden van bloembollen binnen te komen, ondanks het feit. ds*. de bloembollencen tra niet in de getroffen gebieder, zijn g?- legen. De uitvoer van bloembollen kan natuurlijk normaal voortgang hebben -n Nederland hoopt dat met v rhoogde af leveringen aan het buitenland te mogen 1 bewijzen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1